• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Włoska prasa: policzek dla rządu ze strony NGO ratujących migrantów

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Włoska prasa: policzek dla rządu ze strony NGO ratujących migrantów
Włoska prasa: policzek dla rządu ze strony NGO ratujących migrantów - GospodarkaMorska.pl

jk

01.08.2017 Źródło: PAP

"Policzek dla rządu", "próba sił w sprawie ratowania migrantów" - tak włoska prasa we wtorek podsumowuje spór, do którego doszło między zagranicznymi organizacjami pozarządowymi a MSW w Rzymie na tle nowego kodeksu postępowania statków NGO na Morzu Śródziemnym.

"Corriere della Sera" informuje, że tylko trzy zagraniczne organizacje humanitarne, wśród nich "Save The Children", podpisały kodeks zasad opracowany przez resort spraw wewnętrznych. Zawarto w nim 13 stawianych im wymogów. Od ich spełnienia rząd uzależnia zgodę na udział w operacjach ratowania migrantów.

Jest wśród nich żądanie przedstawienia raportu na temat źródeł finansowania NGO, a także zakaz wpływania na wody libijskie i dawania przez statki wszelkich sygnałów, by nie zachęcać migrantów do wyruszenia w drogę i nie nakierowywać łodzi i pontonów.

Wcześniej organizacje były oskarżane o sprzyjanie przemytowi migrantów poprzez swoją obecność na szlakach ich przerzutu.

Największa włoska gazeta podkreśla, że największe kontrowersje budzi zapis o koniecznej obecności na pokładach tych jednostek uzbrojonych funkcjonariuszy policji sądowej, których zadaniem ma być prowadzenie czynności w ramach dochodzenia przeciwko przemytnikom.

"Nie możemy pozwolić na to, by policjanci mieli broń" - wyjaśniają przeciwnicy nowych reguł, cytowani przez dziennik. Ponadto nie akceptują zakazu przenoszenia migrantów na pokłady innych statków obecnych na Morzu Śródziemnym.

Dziennik zaznacza, że reakcja szefa MSW Marco Minnitiego jest "kategoryczna". Oświadczył on: "Odmowa wyklucza te organizacje z systemu niesienia pomocy".

"To oczywiste, że nie możemy zgodzić się na to, aby zagraniczne organizacje nie dostosowały się do tego, co ustalił nasz rząd i co zaaprobowała Unia Europejska" - stwierdził Minniti.

Jak się zaznacza, statki organizacji, które nie podpisały kodeksu, nie otrzymają zakazu wpływania do włoskich portów. Ale - jak zastrzegł minister - "będą konsekwencje" tej decyzji.

Wśród nich prasa wymienia możliwość poddania tych jednostek szczegółowym kontrolom. Według "Corriere della Sera" już w najbliższych dniach Gwardia Finansowa może przystąpić do kontroli na pokładach statków NGO, których celem będzie sprawdzenie, czy spełniają wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa oraz przepisów kodeksu pracy.

"To nie żadne retorsje, ale nieuchronna zmiana relacji z tymi, którzy nie chcieli transparentności , o jaką zostali poproszeni" - twierdzą cytowane w artykule źródła w resorcie spraw wewnętrznych w Rzymie.

"Il Messaggero" pisze, że "zbuntowane organizacje będą wykluczone z akcji ratunkowych". Na te konsekwencje decyzji zwraca też uwagę "La Repubblica".

"La Stampa" nazywa postawę NGO "policzkiem dla rządu" i "bojkotem". Odnotowuje, że "Lekarze Bez Granic" stanęli na czele "buntu" przeciwko kodeksowi.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.