• <
urząd_morski_gdynia_2021

Wyspy Salomona zerwały relacje z Tajwanem, by nawiązać je z Chinami

pc

17.09.2019 03:51 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Wyspy Salomona zerwały relacje z Tajwanem, by nawiązać je z Chinami
Wyspy Salomona zerwały relacje z Tajwanem, by nawiązać je z Chinami - GospodarkaMorska.pl

Wyspy Salomona zerwały w poniedziałek stosunki dyplomatyczne z Tajwanem, by nawiązać je z komunistyczną Chińską Republiką Ludową – przekazał szef tajwańskiego MSZ Joseph Wu. Liczba stolic świata utrzymujących formalne relacje z Tajpej spadła tym samym do 16.

Rząd Wysp Salomona – liczącego 600 tys. mieszkańców państwa na Pacyfiku – przegłosował w poniedziałek decyzję o zerwaniu relacji z Tajwanem i nawiązaniu ich z Chinami. Decyzja została następnie zatwierdzona przez gabinet premiera Manasseha Sogavare – podała tajwańska agencja prasowa CNA.

W piątek wykonanie takiego kroku doradził rządowi specjalny zespół parlamentarny. „Wyspy Salomona mogą wiele zyskać, jeśli zmienią i znormalizują stosunki dyplomatyczne z ChRL” - ocenił ten zespół.

W reakcji na poniedziałkową decyzję Wu ogłosił, że Tajwan zrywa stosunki z Wyspami Salomona i zlikwiduje wszystkie placówki dyplomatyczne w tym kraju. Na konferencji prasowej zarzucił również Chinom, że naciskały na tę zmianę, by wpłynąć na wybory prezydenckie i parlamentarne, które odbędą się na Tajwanie w styczniu – przekazała japońska agencja Kyodo.

Komunistyczne władze ChRL uznają rządzony demokratycznie Tajwan za zbuntowaną prowincję i sprzeciwiają się prowadzeniu przez wyspę kontaktów na szczeblu państwowym. Wymagają od wszystkich krajów, z którymi Chiny mają formalne relacje dyplomatyczne, aby nie utrzymywały ich z Tajwanem.

Według CNA Wyspy Salomona rozważały zmianę frontu, odkąd po kwietniowych wyborach szefem rządu został Sogavare. Tajwańskie media podawały, że delegacja z Wysp Salomona spotkała się w ubiegłym tygodniu w Pekinie z szefem chińskiego MSZ Wangiem Yi i zgodziła się zabiegać w swoim rządzie o zerwanie stosunków z Tajwanem w zamian za pomoc finansową w wysokości 500 mln dolarów od Chin.

Relacje pomiędzy Pekinem a Tajpej są szczególnie napięte, od kiedy w 2016 roku prezydenturę na wyspie objęła Caj Ing-wen z rządzącej, proniepodległościowej Demokratycznej Partii Postępowej (DPP). Od tamtej pory Chiny nasiliły presję, mającą na celu pozbawienie Tajwanu jego nielicznych sojuszników dyplomatycznych.

Wyspy Salomona są szóstym krajem zrywającym stosunki z Tajwanem, odkąd Caj objęła władzę. Wcześniej zrobiły to: Burkina Faso, Republika Dominikany, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Panama oraz Salwador. Rząd Tajwanu oskarżał Chiny o prowadzenie „dyplomacji czekowej”, czyli przekupowanie krajów pożyczkami i inwestycjami.

USA, które nie utrzymują formalnych relacji dyplomatycznych z Tajwanem, ale uznawane są za jego największego sojusznika na arenie międzynarodowej, zarzucały Chinom, że usiłują chwytać biedniejsze państwa w „pułapkę zadłużenia”. Pekin temu zaprzecza.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34937,00 $ tona 1,67% 16 wrz
 Cynk 3063,00 $ tona 0,39% 16 wrz
 Aluminium 2868,00 $ tona 0,03% 16 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.