• <

14 tysięcy owiec w wodzie. Przewrócił się statek [foto]

mb

24.11.2019 19:41 Źródło: własne/PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo 14 tysięcy owiec w wodzie. Przewrócił się statek [foto]

Partnerzy portalu

14 tysięcy owiec w wodzie. Przewrócił się statek [foto] - GospodarkaMorska.pl

Na Morzu Czarnym, u wybrzeży Rumunii, w niedzielę uległ katastrofie - przewrócił się na bok - statek, którym transportowano ponad 14 tys. owiec. Wszystkich członków załogi - 22 Syryjczyków - udało się uratować. Trwa akcja ratowania zwierząt.

Statek wypłynął w niedzielę w południe z rumuńskiego portu Midia na północ od Konstancy. Statek zmierzał do portu Dżedda w Arabii Saudyjskiej.

W akcji ratunkowej zwierząt bierze udział policja, strażacy i marynarka wojenna. BBC informuje, że udało się uratować część zwierząt, które były w wodzie w pobliżu statku. Tysiące owiec utonęło. "Uratowaliśmy niewielką liczbę. Pływały w morzu" - powiedziała BBC Stoica Anamaria, rzeczniczka służb ratunkowych Konstancy. Jeden z członków załogi został przewieziony do szpitala w związku z hipotermią. Nie wiadomo, co było przyczyną wypadku.
 
Queen Hind ma 85 metrów,  13,5 metrów szerokości i nośność 2213 ton. Przyczyna wypadku jest badana przez służby.
 
Co już wiemy?
 
W ciągu pierwszej godziny akcji ratunkowej uratowano 33 owce. Animals International w Rumunii chwali samą akcję ratunkową, aczkolwiek podkreśla, że zwierzęta były ciągnięte za rogi co sprawiało im dodatkowy ból.

Rumuńskie Stowarzyszenie Hodowców i Eksporterów Bydła, Owiec i Świń z Rumunii (ACEBOP) wydało oświadczenie, w którym wyraziło swój bunt i oburzenie z powodu tragedii. „Członkowie ACEBOP są przerażeni katastrofą  żywych zwierząt z Rumunii, i "bezsensownej śmierci" tysięcy owiec. "To tysiące niewinnych dusz, które zginęły z powodu złych manewrów morskich. Nie akceptujemy wyjaśnień, domagamy się pilnego dochodzenia przeprowadzonego przez odpowiedzialną instytucję i ukarania winnych zgodnie z rumuńskim prawem dotyczącym dobrostanu zwierząt."(...) Organizacja wezwała rząd do działania, mówiąc:„ Jeśli nie jesteśmy w stanie chronić zwierzęta podczas transportu na duże odległości, przynajmniej miejmy kręgosłup moralny, aby tego zabronić. ”

Rzecznik Vets Against Live Export w Australii mówi: „Jednostka Jawan ledwo uniknęła tego losu opuszczając Australię na początku tego roku… inny przewoźnik w miał podobny problem w Ameryce Południowej - bydło uratowano tylko dzięki pomocy australijskiego lekarza weterynarii. Żywe zwierzęta na statkach są zagrożone, zwłaszcza na starszych jednostkach. Pytanie brzmi: "czy Unia Europejska zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i ryzykiem jakim obarczony jest transport żywych zwierząt i czy zamierza temu zaradzić? ”

 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.