• <

Chiński resort obrony: Kanadyjskie okręty przepłynęły przez Cieśninę Tajwańską

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Chiński resort obrony: Kanadyjskie okręty przepłynęły przez Cieśninę Tajwańską
Chiński resort obrony: Kanadyjskie okręty przepłynęły przez Cieśninę Tajwańską - GospodarkaMorska.pl

pc

28.06.2019 Źródło: PAP

Kanadyjskie okręty przepłynęły przez Cieśninę Tajwańską – potwierdziło w czwartek ministerstwo obrony ChRL. Wcześniej o przepłynięciu 18 czerwca dwóch kanadyjskich jednostek informowała kanadyjska i amerykańska prasa.

Według dziennika „Globe and Mail” cieśniną, oddzielającą Chiny kontynentalne od demokratycznie rządzonego Tajwanu, przepłynęła fregata rakietowa HMCS Regina oraz okręt zaopatrzeniowy Asterix.

Chiny uznają rejsy zagranicznych jednostek przez Cieśninę Tajwańską za działania nielegalne i prowokacyjne. Pekin uważa Tajwan za zbuntowaną prowincję „jednych Chin” i nigdy nie wykluczył możliwości siłowego przejęcia kontroli nad wyspą.

„Globe and Mail” zaznaczył, że była to pierwsza tego typu operacja kanadyjskiej marynarki wojennej, odkąd relacje Ottawa-Pekin pogorszyły się w związku z aresztowaniem wiceprezes i córki założyciela chińskiego koncernu Huawei, Meng Wanzhou.

Meng aresztowano na lotnisku w Vancouver w grudniu 2018 roku na wniosek władz amerykańskich, które zarzucają jej oszustwa związane z łamaniem sankcji nałożonych na Iran i domagają się jej ekstradycji. Meng nie przyznaje się do winy, a Pekin żąda jej uwolnienia.

Rzeczniczka kanadyjskiego resortu obrony przekazała, że fregata i okręt zaopatrzeniowy, które przebywają w regionie, by pomóc egzekwować sankcje nałożone na Koreę Płn., płynęły z południowo-wschodniego Wietnamu do Azji Północno-Wschodniej.

„Najbardziej praktyczna trasa pomiędzy (Wietnamem) a Azją Północno-Wschodnią zakłada przepłynięcie przez Cieśninę Tajwańską. Tranzyt przez Cieśninę Tajwańską nie jest związany z wysyłaniem jakiegokolwiek komunikatu” - powiedziała rzeczniczka, cytowana przez dziennik „Wall Street Journal”.

Rzecznik tajwańskiego ministerstwa obrony ocenił wtedy, że kanadyjskie jednostki skorzystały ze swobody żeglugi i dodał, że w czasie rejsu nie wykryto żadnych anomalii.

Okręty marynarki wojennej USA regularnie przepływają Cieśniną Tajwańską od lipca 2018 roku. Według komentatorów operacje te odbierane są w Tajpej jako sygnały poparcia w czasie nasilonych napięć na linii Pekin-Tajpej.

Na początku 2020 roku na Tajwanie odbędą się wybory parlamentarne i prezydenckie, w których rządząca, proniepodległościowa Demokratyczna Partia Postępowa (DPP) zmierzy się z opozycyjną Partią Nacjonalistyczną (Kuomintang – KMT), opowiadającą się za zbliżeniem z Pekinem.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28275,00 $ tona -0,44% 21 kwi
 Cynk 2793,00 $ tona -1,13% 21 kwi
 Aluminium 2344,00 $ tona 0,86% 21 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.