• <

Wynik wyszukiwania - "logo" - Wiadomości

PARP: firmy będą mogły wnioskować o fundusze w programie "Promocja marki innowacyjnych MŚP"

Firmy z sektora MŚP od 28 maja br. będą mogły wnioskować o fundusze w programie "Promocja marki innowacyjnych MŚP", by zwiększyć aktywność za granicą, m.in. przez udział w międzynarodowych targach w tym w EXPO 2025 w Japonii - poinformowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości .
10.05.2024

Posidonia 2024 z wszechstronnym programem konferencji

Posidonia 2024, najbardziej prestiżowa wystawa żeglugi na świecie, rozpocznie się 3 czerwca i potrwa do 7 czerwca w Ateńskim Expo Metropolitan. To tydzień pełen seminariów i konferencji, na których liderzy branży omówią spektrum kluczowych tematów kształtujących przyszłość żeglugi. Nie zabraknie tam również polskiego akcentu.
08.05.2024

Rail Baltica wkładem w nowoczesny transport towarowy dla krajów nadbałtyckich

Od 2014 roku jest rozwijane przedsięwzięcie, mające połączyć kilka państw Europy Wschodniej, aby zapewnić lepszy transport towarowy. Na modernizacji kolei państw nadbałtyckich szczególnie mają zyskać porty morskie, gdyż pozwoli to sprawniej wywozić ładunki z terminali, zapewniając tym samym wydajniejsze przeładunki. Istniej pilna potrzeba stworzenia nowoczesnej infrastruktury kolejowej o europejskim standardzie, która pomoże integracji krajów bałtyckich z europejską siecią transportową i rynkiem zachodnioeuropejskim.
27.04.2024

Zmiany w Chińsko-Polskim Towarzystwie Okrętowym S.A. "Chipolbrok"

17 kwietnia br. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka powołał na stanowisko Dyrektora Oddziału w Gdyni Radosława Chmielińskiego, piastującego do tej pory stanowisko Dyrektora Wydziału Żeglugi. Jednocześnie Dyrektorem Wydziału Żeglugi został Janusz Kuźmicki, a pracami działu handlowego w Gdyni pokieruje Arkadiusz Kłosowski.
25.04.2024

Gaz-System: kierunki rozwoju to biometan, wodór i CO2

Operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System będzie odgrywał aktywną rolę w procesie transformacji energetycznej, w obszarach transportu biometanu, wodoru i CO2 - powiedział prezes spółki Sławomir Hinc. Potwierdził też zaangażowanie w projekt FSRU w Gdańsku.
24.04.2024

Jak przetrwać i ratować na morzu? Ćwiczenia i badania na Bałtyku z udziałem studentów i pracowników uczelni morskich

Ćwiczenia oraz badania naukowe Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) z udziałem studentów oraz kadry Politechniki Morskiej w Szczecinie, a także Uniwersytetu Morskiego w Gdyni miały miejsce 26 marca 2024 na Zatoce Gdańskiej. Obejmowały one dwie części – badanie zachowań rozbitków na tratwie ratunkowej podczas wielogodzinnego dryfu i obliczenia przewidywań znosu tratwy.
23.04.2024

VI Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego. Jakie szanse i zagrożenia wiążą się z rozwojem sztucznej inteligencji?

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się, 18 kwietnia br., 6. edycja Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, w której wzięli udział przedstawiciele instytucji i firm z branży morskiej. W tym roku uczestnicy konferencji poświęcili szczególnie wiele miejsca rozwojowi technologii cyfrowych, w tym AI, a także perspektywom wykorzystania ich na statkach i jednostkach offshore.
20.04.2024

Zarząd PGZ w komplecie

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA powołała do zarządu spółki Arkadiusza Bąka, Marcina Idzika oraz Piotra Zawieję - poinformowała w poniedziałek PGZ.
08.04.2024

Kto jest kim w polskim offshore? Fem4CAD

Jan Gortatowski i jego firma Fem4Cad byli praktycznie u zarania polskiego offshore, jeszcze wtedy, kiedy nikt nie widział w tym biznesu. Obserwowali rozwój branży z miejsc w pierwszym rzędzie. I choć już dawno udowodnili niedowiarkom, że mogą być ważnym elementem łańcucha dostaw przy budowie choćby statków instalacyjnych, to w polskim offshore wciąż są widzem, a nie uczestnikiem – jak cały sektor stoczniowy.
26.03.2024

Gaz-System ma nowych wiceprezesów. Jeden z nich organizował finansowanie budowy terminala LNG w Świnoujściu

Nadzwyczajne Walne Zebranie Akcjonariuszy Gaz-Systemu wybrało Elżbietę Kramek oraz Adama Bryszewskiego na członków zarządu spółki powierzając im funkcje wiceprezesów - poinformował w poniedziałek Gaz-System.
25.03.2024

Krzysztof Trofiniak prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

Rada Nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowej debatowała 21 marca w sprawie wyboru prezesa spółki. Konkurs wygrał Krzysztof Trofiniak.
22.03.2024

Nietypowe działania ekologów. Planują eksterminację myszy na wyspie Marion za pomocą 550 ton trutki

Ekolodzy planują eksterminację myszy na wyspie Marion, które zagrażają ptakom i równowadze biologicznej wyspy. Ich populacja wzrosła do ponad miliona w związku ze zmianami klimatycznymi, które podniosły temperaturę, poinformował w sobotę portal Sky News.
18.03.2024

Europejskie Porozumienie Przemysłowe wyzwaniem i szansą dla portów i stref ekonomicznych

Liderzy kilkunastu branż przemysłowych wzywają do podjęcia 10 pilnych działań w celu przywrócenia konkurencyjności i utrzymania miejsc pracy w Europie. W lutym br. 73 liderów branży reprezentujących prawie 20 sektorów przemysłu przedstawiło „Deklarację z Antwerpii w sprawie europejskiego porozumienia przemysłowego” belgijskiemu premierowi Alexandrowi De Croo i przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen.
15.03.2024

Gaz-System nabywa Gas Storage Poland

4 marca 2024 r. Gaz-System zawarł z Orlen warunkową umowę sprzedaży, w wyniku której nabędzie 100% udziałów w kapitale zakładowym spółki Gas Storage Poland, będącej operatorem systemu magazynowania gazu ziemnego w Polsce. Nabycie udziałów jest uzależnione od wyrażenia przez UOKiK zgody na koncentrację.
15.03.2024

Konosament – wydanie ładunku na podstawie konosamentu i morskiego listu przewozowego

W naszym wcześniejszych opracowaniu podjęliśmy próbę prześledzenia ewolucji orzecznictwa angielskiego (lub szerzej anglo-saskiego) w zakresie istotnej kwestii prawnej – ustalenia obowiązku (lub jego braku) wydania ładunku na podstawie konosamentu imiennego.
06.03.2024

Powołanie prezesa i wiceprezesa zarządu Polenergia S.A.

Rada Nadzorcza Polenergii uzupełniła skład Zarządu Grupy. Nowym Prezesem Zarządu Polenergii został Jerzy Zań. Do Zarządu, w charakterze Wiceprezesa, wejdzie także Andrzej Filip Wojciechowski. To dwaj najbliżsi współpracownicy Dominiki Kulczyk, Przewodniczącej Rady Nadzorczej Polenergii. Jerzy Zań pełnił dotychczas funkcję CFO (Chief Financial Officer) grupy spółek Dominiki Kulczyk, a Andrzej Filip Wojciechowski był COO (Chief Operating Officer) w grupie.
01.03.2024

Turcja może być ponownie gospodarzem negocjacji między Rosją i Ukrainą

Turcja jest gotowa ponownie zostać gospodarzem negocjacji pokojowych między Rosją i Ukrainą - oświadczył w środę turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. Dodał, że Ankara mogłaby zaangażować się w szybką odbudowę Ukrainy.
28.02.2024

Ekspert: Półwysep Helski mógłby stać się mekką dla ornitologów

Dr Jarosław K. Nowakowski z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego podkreślił, że na Półwyspie Helskim od II wojny światowej stwierdzono 23 nowe dla Polski gatunki ptaków. Jego zdaniem ten region mógłby stać się miejscem odwiedzanym przez ornitologów z całego świata.
27.02.2024

Gdańsk istotny dla gigantów żeglugi. To tam popłynie w pierwszy rejs nowy kontenerowiec OOCL

Orient Overseas Container Line Ltd. (OOCL) wprowadza do działalności nowy kontenerowiec OOCL Abu Dhabi. Mający nośność 24 188 TEU zalicza się do największych na świecie, a jednocześnie wyróżnia się ekologicznymi rozwiązaniami, wprowadzanymi z myślą o dekarbonizacji żeglugi. Jak wiele innych jednostek tego chińskiego giganta, ten również będzie działał na trasie, na której znajduje się Gdańsk.
26.02.2024

Costa Project. Inżynierowie zrównoważonej przyszłości

800 lat łącznego doświadczenia zespołu i ponad 200 zrealizowanych projektów – to spółka Costa Project, która już od 2016 r. definiuje nowe standardy w branży inżynieryjno-konsultingowej, stawiając zwłaszcza na zrównoważony rozwój. Od momentu swojego powstania firma konsekwentnie łączy innowacyjność z odpowiedzialnością ekologiczną i śmiało przekształca ambitne wizje w realne sukcesy projektowe, mając na względzie zarówno potrzeby klientów, jak również środowisko naturalne.
26.02.2024

47. urodziny Polskiej Stacji Antarktycznej. Budowa nowego obiektu trwa

Na przełomie 2026 i 2027 roku – czyli później niż pierwotnie zakładano – ma być gotowy i oddany do użytku nowy budynek główny Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Placówka rozpoczęła działalność 26 lutego 1977 roku i obchodzi właśnie 47. urodziny.
25.02.2024

PGZ szuka prezesa i czterech członków zarządu. Są konkursy

Polska Grupa Zbrojeniowa ogłosiła wszczęcie postępowań kwalifikacyjnych na prezesa i czterech członków zarządu.
22.02.2024

To przyszłość zaopatrzenia na morzu? Boeing Defence testuje bezzałogowy dron do tankowania powietrznego

Trwają testy prototypowego bezzałogowego pojazdu latającego, przeznaczony do wypełniania zadań w zakresie powietrznego tankowania. Jednostka, która znajdzie się w wyposażeniu US Navy ma zrewolucjonizować kwestię zaopatrywania sił powietrznych, regularnie działających nad akwenami morskimi.
22.02.2024

Zmiany w Radzie Nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

W poniedziałek, 12 lutego 2024 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. dokonało zmian w Radzie Nadzorczej spółki. Wcześniej odwołano z niej pięcioro dotychczasowych członków.
13.02.2024

Sławomir Hinc powołany na Prezesa Zarządu GAZ-SYSTEM S.A.

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. informuje, że Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki powołało z dniem 12 lutego 2024 r. Pana Sławomira Hinc na członka Zarządu i powierzyło mu funkcję Prezesa Zarządu.
12.02.2024

Woźniak: wtorkowe NWZA Orlenu może "rozmontować" fuzję Orlenu z PGNiG

Zdaniem byłego prezesa PGNiG Piotra Woźniaka wtorkowe NWZA Orlenu może "rozmontować" fuzję Orlenu i PGNiG, jeśli nie zgodzi się na sprzedaż przez Orlen operatora magazynów gazu - spółki Gas Storage Poland.
06.02.2024

Morska Agencja Gdynia wyróżniona medalem im. Eugeniusza Kwiatkowskiego

Morska Agencja Gdynia zostanie uhonorowana medalem im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. To prestiżowe wyróżnienie, które co roku przyznają gdyńscy samorządowcy za wybitne zasługi dla Gdyni. MAG podczas swojej kilkudziesięcioletniej działalności znacząco przyczynił się do rozwoju całego sektora gospodarki morskiej w Polsce.
25.01.2024

Zarząd PARP odwołany

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, odwołała zarząd Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
22.01.2024

EDF Renewables ma w Polsce portfel projektów OZE na ok. 1 GW, w '24 ruszy z budową 2 farm wiatrowych

EDF Renewables ma w Polsce portfel projektów OZE na ok. 1 GW mocy. W tym roku chce rozpocząć budowę dwóch farm wiatrowych na lądzie - poinformowała PAP Biznes Alicja Chilińska - Zawadzka, dyrektor generalna EDF Renewables Polska. Firma liczy na rozmowy o partnerstwach dla projektów morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.
18.01.2024

Pół wieku jasnoniebieskich kontenerowców. Maersk obchodzi wyjątkowy jubileusz

50 lat temu komercyjną działalność rozpoczął pierwszy kontenerowiec w charakterystycznym odcieniu błękitu. Duńska firma chwali się ważną rocznicą w ramach swojej działalności, w trakcie której urosła do rangi giganta branży żeglugowej.
17.01.2024

Morska Agencja Gdynia ma 73 lata [wideo]

Morska Agencja Gdynia świętuje dziś swoje 73 urodziny.
28.12.2023

PGE z najlepszymi relacjami inwestorskimi w Polsce

PGE Polska Grupa Energetyczna została uznana za spółkę z najlepszymi relacjami inwestorskimi w Polsce w 2023 roku w międzynarodowym badaniu Institutional Investor, wiodącego światowego wydawcy z obszaru finansów. Ranking tworzony jest na podstawie ocen zarządzających funduszami inwestycyjnymi oraz analityków rynku kapitałowego.
15.12.2023

Kierowcy na polsko-ukraińskiej granicy zablokowali dostawę łodzi patrolowych dla Ukrainy. Myśleli, że to luksusowe jachty

Od miesiąca trwa protest polskich kierowców na granicy z Ukraina. Zdaniem przewoźników przepisy obu państw są destrukcyjne dla ich biznesów i faworyzują ukraińskich dostawców. Mimo interwencji władz obu państw spór wciąż się zaognia, a do tego po obu stronach blokuje się transporty. Wśród nich znalazły się jednostki dla służb morskich Ukrainy, mylnie wzięte za... jachty.
04.12.2023

Zgłoszony przez Gaz-System transgraniczny korytarz wodorowy otrzymał status PCI

Komisja Europejska opublikowała listę inwestycji, które uzyskały status projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania w sektorze energetycznym. Na listę wpisany został projekt budowy Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego. Na opublikowanej 28 listopada br. liście projektów PCI (ang. Projects of Common Interest - PCI) po raz pierwszy uwzględniono projekty inwestycyjne mające na celu budowę zintegrowanej europejskiej infrastruktury wodorowej.
01.12.2023

Kto zbuduje nowy budynek Polskiej Stacji Antarktycznej? Ruszył przetarg

Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk ogłosił przetarg na budowę nowego budynku głównego Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego.
05.11.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – październik 2023 r.

W październiku doszło przede wszystkim bardzo głośnego z polskiej perspektywy zderzenia masowca PŻM – m/s Polesie z innym, brytyjskim frachtowcem. Jak się później okazało polski statek doznał niewielkich uszkodzeń, z kolei druga jednostka w konsekwencji zderzenia – zatonęła. Były też niestety ofiary tego wypadku. Miesiąc październik nie pozostawał jednak bez innych zdarzeń szkodowych odnotowywanych na całym świecie.
05.11.2023

Konferencja Offshore Wind Poland już 21-22 listopada

Offshore Wind Poland to wyjątkowe spotkanie, w którym udział wezmą kluczowi gracze z sektora morskiej energetyki wiatrowej. Podczas wydarzenia spotkają się inwestorzy, wykonawcy, usługodawcy, stowarzyszenia branżowe i politycy podejmujący decyzje dotyczące rozwoju morskich farm wiatrowych. Dzięki współpracy administracji i biznesu Polska może stać się liderem offshore na Bałtyku oraz eksporterem taniej i czystej energii.
03.11.2023

Kiedy złożyć wniosek o upadłość przedsiębiorstwa?

Pandemia oraz okoliczności wojny na Ukrainie niewątpliwie spowodowały pogorszenie się sytuacji gospodarczej w kraju dotkniętym wciąż wysokim poziomem inflacji. Kryzys dotyczy przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw, które w związku z rosnącymi kosztami prowadzenia firmy czy niewypłacalnością kontrahentów coraz częściej zmuszone są sięgać po narzędzia prawne mające pomóc przywrócić płynność finansową (np. restrukturyzacja).
24.10.2023

PG Eksploatacja odebrała kolejny, nowy dźwig

W godzinach popołudniowych 18 października br. na ląd w Porcie Gdańsk zjechał dźwig Liebherr LHM 550. Jest już trzecim, jaki zakupiła firma w związku z rozwojem swojej działalności w zakresie zwiększenia przeładunków towarów masowych.
20.10.2023

Wielki, czarny worek skrywa pierwszą sekcję atomowego okrętu podwodnego nowej generacji dla Royal Navy

Element przyszłego HMS Dreadnought przetransportowano ulicami miasta z zakładu produkcyjnego BAE Systems do hali dokowej Devonshire. To element wielkiego przedsięwzięcia, związanego z budową nowych okrętów zdolnych do odstraszania nuklearnego, chroniących Wielką Brytanię.
19.10.2023

Nowy żuraw zwiększy moce przeładunkowe PG Eksploatacji

Dzisiaj do Portu Gdańskiego Eksploatacja dotarł nowy, trzeci już żuraw samojezdny Liebherr LHM 550. Podobna dostawa miała miejsce w czerwcu br., gdy do portu dostarczono drugi z trzech zamówionych wielofunkcyjnych żurawi. Port zapowiada, że to nie ostatni w tym roku nowoczesny nabytek spółki.
18.10.2023

Druga edycja targów edukacyjnych EDU OFFSHORE WIND już 5-6 marca 2024

Ruszyły przygotowania do drugiej edycji największych w Polsce edukacyjnych targów kariery w sektorach morskiej energetyki odnawialnej i pokrewnych, związanych z transformacją klimatyczną. Jest już znana data wydarzenia – druga edycja EDU OFFSHORE WIND odbędzie się 5-6 marca 2024 roku w Gdańsku. Imprezie towarzyszy hasło „Zarażamy młodzież pasją do zielonej energetyki!”.
16.10.2023

Pierwszy na świecie kontenerowiec na metanol w GCT

W terminalu kontenerowym GCT w Porcie Gdynia dziś w nocy pojawił się statek Laura Maersk – nowy feeder linii Maersk. To pierwszy na świecie kontenerowiec napędzany metanolem, który w dodatku ma prowadzić regularną żeglugę na Bałtyku.
05.10.2023

Gaz-System zakończył etap rejestracji podmiotów chcących uczestniczyć w procedurze Open Season dla FSRU 2

Spółka zakończyła 29 września etap rejestracji podmiotów zainteresowanych uczestnictwem w wiążącej procedurze Open Season dla FSRU 2.
03.10.2023

Już 2 października rozpoczyna się Konferencja Offshore - koncesje w polskich obszarach morskich

Już w najbliższy poniedziałek odbędzie się wydarzenie poświęcone morskiej energetyce wiatrowej, podsumowujące zakończenie udzielania pozwoleń na offshore.
27.09.2023

Gaz-System: TSUE uwzględnił skargę Gaz-Systemu i anulował decyzję ACER

TSUE uwzględnił skargę Gaz-Systemu i anulował decyzję Komisji Odwoławczej Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) w sprawie wyboru platformy do rezerwacji przepustowości na granicy polsko-niemieckiej - poinformował Gaz-System w środę.
20.09.2023

Historyczny moment. Chrzest pierwszego kontenerowca napędzanego metanolem od Maersk

W Kopenhadze odbyła się wyjątkowa uroczystość. Pierwszy na świecie kontenerowiec zasilany metanolem otrzymał imię Laura Maersk, co ogłosiła jego matka chrzestna, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Wydarzenie ma rozpocząć nowy etap na drodze ku dekarbonizacji żeglugi.
14.09.2023

PGE i Ørsted zapraszają na Dzień Dostawców

PGE i Ørsted już po raz piąty organizują specjalne wydarzenie, zachęcające firmy do uczestnictwie w projekcie budowy morskich farm wiatrowych w Polsce. Tegoroczne spotkanie skieroane jest do producentów komponentów i dostawców usług, którzy chcą włączyć się w proces budowania łańcucha dostaw dla projektu Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Spotkanie odbędzie się 10 października 2023 roku o godz. 10:00 na PGE Narodowym w Warszawie.
11.09.2023

ASE Offshore – nowy gracz polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej

Branża morskiej energetyki wiatrowej w Polsce rozwija się w zawrotnym tempie. Nowa spółka, ASE Offshore, jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na kompleksowe usługi doradcze, konsultingowe i projektowe w tym dynamicznie ewoluującym sektorze.
03.09.2023

Port Gdynia. Elektryczne auta i rowery dla pracowników

Port Gdynia wykonał krok w stronę elektromobilności. Zarząd portu zakupił dwa pierwsze auta elektryczne na potrzeby działów operacyjnych. Na portowych terenach pojawiło się także kilka pierwszych punktów ładowania elektryków.
24.08.2023

Jak wykorzystać potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Polsce? Konferencja Offshore Wind Poland 2023

Już jesienią odbędzie się długo wyczekiwana konferencja Offshore Wind Poland 2023. Podczas wydarzenia uczestnicy dowiedzą się o kluczowych informacjach dotyczących morskiej energetyki wiatrowej w Polsce oraz zmianach regulacyjnych, które uwolnią jej potencjał.
23.08.2023

Bałtycki Kongres Bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej i Farm Wiatrowych w październiku w Szczecinie

Think tank Nobilis Media, pod patronatem honorowym ministra Andrzeja Adamczyka z Ministerstwa Infrastruktury i Michała Jacha, przewodniczącego Sejmowej Komisji Obrony Narodowej planuje zorganizować ogólnokrajowy Bałtycki Kongres Bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej i Farm Wiatrowych połączony z grą decyzyjną, której termin został zaplanowany na 4 i 5 października 2023 r. w Szczecinie.
18.08.2023

Rekordowa liczba załadowanych cystern w terminalu LNG

Od stycznia do końca lipca br. w terminalu LNG załadowano ponad 4 tys. cystern - poinformowała w czwartek pełnomocniczka rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Zaznaczyła, że to rekordowy wynik.
10.08.2023

Seatech Engineering o zaawansowanych pracach projektowych nad jednostką CTV

Biuro projektowe Seatech Engineering Sp. z o.o. prezentuje najnowszy projekt jednostki CTV (Crew Transport Vessel).
07.08.2023

Zielony fundusz z ARP będzie inwestował w transformację energetyczną Polski

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. uruchamia pierwszy zielony fundusz infrastrukturalny w Polsce, Polski Zielony Fundusz ARP, z którego finansowane będą inwestycje w zrównoważoną, dekarbonizującą się gospodarkę.
28.07.2023

Rekordy frekwencji w Morskim Centrum Nauki

Dwa miesiące minęły od otwarcia MCN. Wystawę i planetarium odwiedziło już ponad 46 tysięcy osób, czyli około 900 zwiedzających dziennie! To prawie dwa razy więcej, niż planowano. Spodziewano się, że rocznie Morskie Centrum Nauki odwiedzi 150 tysięcy osób. Przy dotychczasowym zainteresowaniu zwiedzających może być nawet 270 tysięcy w ciągu roku.
27.07.2023

Naukowcy przygnębieni po zbadaniu grenlandzkiego rdzenia. Pokrywa lodowa może stopić się szybciej, niż myślano

Po zbadaniu grenlandzkiego rdzenia lodowego wydobytego przed półwieczem naukowcy doszli do wniosku, że może grozić nam "nieodwracalne szybkie topnienie" i znaczący wzrost poziomu mórz. O badaniu, opublikowanym w magazynie "Science", poinformował w piątek portal stacji CNN.
21.07.2023

Bałtyk płynie z wiatrem dobrej zabawy i edukacji o energetyce wiatrowej

Za nami pełne pozytywnej energii edukacyjne spotkania z mieszkańcami i turystami w nadmorskich miejscowościach. W Gdańsku, Rowach i Ustce, w pierwszych dniach wakacji działały strefy „Płyniemy z wiatrem dobrej zabawy”, organizowane w ramach kampanii „Płyniemy z wiatrem” Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
19.07.2023

Okręt podwodny zakopany w parku?

Miejska legenda w niewielkim brytyjskim miasteczku głosi, że pod miejskim parkiem zakopany jest okręt podwodny. Dwóch naukowców uważa, że udało im się znaleźć potwierdzenie tej tezy.
04.07.2023

Tunel pod Świną oficjalnie otwarty. Połączy wyspy Wolin i Uznam

Zakończyła się budowa najdłuższej przeprawy podwodnej w Polsce. Mierzący 1780 metrów tunel pod cieśniną Świną 30 czerwca br. zostanie otwarty dla ruchu. Tunel, którego budowa rozpoczęła się jesienią 2019 roku, stanowi pierwsze stałe połączenie między wyspami Uznam i Wolin w historii miasta. Inwestycja została zrealizowana przez konsorcjum PORR S.A./PORR Bau/Gülermak na zlecenie Gminy Miasta Świnoujście i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) jako inwestora zastępczego.
30.06.2023

Energa 77 Racing rozpoczyna sezon żeglarski 2023

Energa 77 Racing Team rozpoczyna sezon żeglarski. Najważniejszy start dla ekipy Piotra Tarnackiego odbędzie się w lipcu w Austrii, wówczas żeglarze będą walczyć o 11 tytuł Mistrza Świata w klasie Micro. Team Energa 77 Racing w tym sezonie będzie pływał w nowym składzie – Piotr Tarnacki, Piotr Przybylski oraz Katarzyna Goralska.
27.06.2023

Andrzej Kensbok - Wiceprezes Zarządu Gaz-System – w Zarządzie Gas Infrastructure Europe

15 czerwca Walne Zgromadzenie GIE jednogłośnie zaakceptowało wybór Wiceprezesa Andrzeja Kensboka na stanowisko członka zarządu Gas Infrastructure Europe (GIE) – organizacji reprezentującej w Brukseli głos europejskich operatorów infrastruktury gazowej.
16.06.2023

PG Eksploatacja: nowy żuraw już przypłynął, lada moment zacznie pracę

Port Gdański Eksploatacja wzbogacił się o nowy wielofunkcyjny żuraw. Drugi z trzech zamówionych dźwigów Liebherr LHM 550 przypłynął wczoraj z fabryki w Rostocku, a dziś zjechał z pokładu statku na nabrzeże w Gdańsku.
14.06.2023

Gaz-System planuje uruchomienie Fazy 2 Procedury Open Season w II kwartale 2023 roku

Projekt budowy nowego Terminalu FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit) zakłada umiejscowienie w rejonie Gdańska pływającej jednostki przeznaczonej do regazyfikacji.
07.06.2023

Peruwiańskie służby zatrzymały "nazistowski" przemyt narkotyków

W trakcie wielkoskalowej akcji wymierzonej w transport zakazanych substancji, pracownicy portowi oraz funkcjonariusze peruwiańskiej Straży Wybrzeża odkryli ładunek z bardzo nietypowym oznaczeniem.
06.06.2023

Hiszpania: służby zlokalizowały statek rybacki, który zatonął w 2022 r. u brzegów Kanady

Hiszpańskie służby ustaliły lokalizację statku rybackiego Villa de Pitanxo, który 15 lutego 2022 r. zatonął podczas sztormu w pobliżu Nowej Funlandii, na północnym wschodzie Kanady. Miejsce katastrofy potwierdzono w ramach misji nadzorowanej przez hiszpański wymiar sprawiedliwości.
05.06.2023

Gaz-System chce budować kolejne gazociągi i podążać za rynkowymi trendami w obszarze zielonych gazów

Gaz-System będący krajowym operatorem systemu przesyłowego, jako swoją misję widzi działanie na rzecz bezpieczeństwa energetycznego - nie tylko Polski, ale całego regionu. „Jest wojna, musimy zabezpieczyć infrastrukturę krytyczną, źródła energii. W tym celu chcemy podnosić jakość współpracy z naszymi dostawcami” - przekonywał na konferencji z okazji „Dnia dostawcy” Andrzej Kensbok, wiceprezes Gaz-System. Podkreślił, że ambicją tej strategicznej dla polskiej gospodarki spółki jest czynny udział w procesach dekarbonizacji.
02.06.2023

Odkryto trzy nowe gatunki ramienionogów

Trzy nowe gatunki prehistorycznych ramienionogów odkryli polscy paleontolodzy - poinformował Instytut Paleobiologii PAN. Chodzi o drobne morskie bezkręgowce, które miliony lat temu były jednymi z najpospolitszych zwierząt morskiego dna.
19.05.2023

30 lat Agencji Rozwoju Pomorza. Przybliżanie światowych rynków pomorskim przedsiębiorcom

Obchodząca w tym roku swoje 30-lecie instytucja rozpoczęła działalność jako jedna z pierwszych agencji rozwoju regionalnego w Polsce. Powstała z inicjatywy władz województwa oraz przy aktywnym udziale przedsiębiorstw reprezentujących najważniejsze sektory gospodarki regionu tj. portowy, paliwowo-energetyczny, finansowy, budownictwa i konsultingu. Tworząc Agencję skorzystano z doświadczeń państw Unii Europejskiej.
16.05.2023

Na dnie morza odnaleziono drogę, która ma 7 tys. lat

Liczącą 7 tys. lat drogę znaleźli archeologowie podczas podwodnych badań na wyspie Korcula w południowej Dalmacji – poinformował Uniwersytet w Zadarze (Chorwacja).
09.05.2023

Wystartowała rejestracja na VI edycję Forum Wizja Rozwoju

19 i 20 czerwca w Gdyni odbędzie się VI edycja Forum Wizja Rozwoju, czyli najważniejsza konferencja gospodarcza w północnej Polsce. W wydarzeniu można wziąć udział korzystając z bezpłatnej rejestracji na oficjalnej stronie internetowej Forum. Impreza od lat gromadzi znamienitych ekspertów ze świata biznesu, nauki i polityki. Rejestracja jest bezpłatna.
09.05.2023

Rojam. Od 15 lat staje na wysokości każdego zadania

Ekipa Rojam już od 15 lat zapewnia swoim klientom profesjonalne usługi z zakresu alpinizmu przemysłowego. Doświadczona kadra jest gotowa podejść do każdego zadania, niezależnie od stopnia jego trudności, co czyni firmę liderem na rynku usług wysokościowych. O dotychczasowych osiągnięciach oraz perspektywach na przyszłość rozmawiamy z prezesem zarządu – Krzysztofem Major.
03.05.2023

Statek wikingów odkryty w kopcu grobowym w Norwegii

20-metrowy statek wikingów został odkryty w kopcu, wcześniej uważanym za pusty – informuje serwis Science Norway. Odkrycie było możliwe dzięki wykorzystaniu georadaru.
30.04.2023

Wszystkie ręce na pokład! Rusza kampania z okazji 10-lecia MSC w Polsce

Organizacja pozarządowa Marine Stewardship Council (MSC) działa w Polsce już 10 lat, promując zrównoważone rybołówstwo, by morza i oceany pozostały zdrowe i pełne ryb. W tym czasie wielkość produkcji przetwórstwa rybnego w naszym kraju wzrosła o ponad 38%, a liczba certyfikowanych produktów zaliczyła blisko 14-krotny wzrost.
24.04.2023

VI edycja Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

Zbliża się kolejna, VI edycja Forum Wizja Rozwoju, największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. W dniach 19-20 czerwca 2023 r. prelegenci oraz uczestnicy spotkają się w obiektach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni i będą dyskutować o najważniejszych wyzwaniach stojących przed polską gospodarką. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
23.04.2023

Zbliżają się regaty PTMEW Offshore Wind Energy Cup

To już trzecia edycja regat PTMEW Offshore Wind Energy Cup!
19.04.2023

Gaz-System: terminal FSRU zapewni nowe możliwości zaopatrywania w LNG

Firma zakończyła niewiążącą procedurę badania rynku dla zapotrzebowania na dodatkową zdolność regazyfikacji Terminalu FSRU. Wyniki badania wykazały zainteresowanie rynku dające podstawę do dalszej analizy z wykorzystaniem procedur Open Season.
06.04.2023

Gaz-System rozbudowuje tłocznię gazu w Kędzierzynie-Koźlu

Spółka Gaz-System otrzymała od Wojewody Opolskiego pozwolenie na budowę czwartego przenośnego agregatu sprężającego na tłoczni gazu w Kędzierzynie-Koźlu. Dzięki temu moce sprężania obiektu zwiększą się o ponad 50 %.
06.04.2023

Port w Dover próbuje zapobiec wielogodzinnym korkom

Na trzy dni - czwartek, piątek i sobotę - władze portu w Dover w południowo-wschodniej Anglii rozłożyły ruch autokarów, które miały wjechać na promy w Wielki Piątek. Ma to zapobiec powtórzeniu się sytuacji z ostatniego weekendu, gdy przy wjeździe do portu powstały wielogodzinne korki.
06.04.2023

Nowy prom Polferries już z malowaniem

Polska Żegluga Bałtycka S.A. pochwaliła się, że budowa nowego promu dla Polferries weszła w nowy etap. Jednostka ma już barwy przewoźnika.
04.04.2023

Aramco może sięgnąć po stacje paliw w Polsce, jeśli pojawi się ku temu okazja

Aramco może sięgnąć po stacje paliw w Polsce, jeśli pojawi się ku temu okazja - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor ds. analiz rynku paliw Krzysztof Romaniuk. Zaznaczył, że najlepsze marże uzyskuje się posiadając cały łańcuch dostaw, czyli produkcję, sprzedaż hurtową i sprzedaż detaliczną.
02.04.2023

XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego na Uniwersytecie Gdańskim

Katedra Prawa Morskiego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Centrum Badań nad Gospodarką Morską Uniwersytetu Gdańskiego oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk kolejny raz obdarza interesantów dawką wiedzy w tegorocznej, czyli XI edycji Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Morskiego „Zapobieganie zanieczyszczaniu morza przez statki: MARPOL-50 lat i co dalej?". Wydarzenie odbędzie się 20 kwietnia 2023 roku na terenie wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
31.03.2023

Gaz-System ogłasza program grantowy Fundusz Naturalnej Energii

W ramach Funduszu Naturalnej Energii spółka rozpoczyna nabór wniosków na lokalne działania na rzecz środowiska naturalnego, ochrony przyrody i edukację ekologiczną. Gaz-System przeznaczył na tę inicjatywę ponad 300 tysięcy złotych. Wartość każdego grantu wynosi 15 tysięcy złotych.
31.03.2023

KODIAK: Polscy deweloperzy offshore mogą skorzystać z naszej wiedzy

Choć rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce jest dynamiczny, nie brakuje problemów. Warto spojrzeć na niego z zewnątrz i zasięgnąć języka u kogoś z większym doświadczeniem. O perspektywy rozwoju branży MEW w Polsce i roli, jaką może odegrać w niej firma KODIAK, rozmawiamy ze współzałożycielem firmy i jej dyrektorem zarządzającym Marcelem Traberem.
24.03.2023

Konosament – nieprawidłowe zaklauzowanie. Część I

Konosament, zarówno w klasycznym systemie common law, jak i pod rządami Reguł Hague-Visby 1924/1968/1979 – (COGSA 1971), stwarza domniemane przyjęcie na statek przez przewoźnika określonego ładunku do przewozu w takiej ilości i stanie jak to uwidoczniono w konosamencie.
17.03.2023

Operatorzy gazowej infrastruktury przesyłowej z Polski i Ukrainy planują rozwijać współpracę

Gaz-System i Gas Transmission System Operator of Ukraine (GTSOU) omawiali w Warszawie kwestie przesyłu gazu ziemnego z wykorzystaniem infrastruktury obu państw w celu wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego regionu. Poruszano także tematy przyszłej współpracy obu spółek w obszarze wodoru i biometanu.
15.03.2023

Budowa nowego promu dla PŻB – zaawansowana

Budowa nowego promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej jest bardzo zaawansowana. Wczesną wiosną spodziewamy się jego wodowania i wówczas, już na wodzie, będą podejmowane prace wykończeniowe wewnątrz jednostki – poinformował PAP prezes PŻB Andrzej Madejski.
13.03.2023

Zmodernizowana biblioteka społeczna na Stogach dzięki Baltic Hub

Biblioteka Stowarzyszenia Przyjazne Pomorze przeznaczyła grant pozyskany w ramach programu dzielnicowego Busole 2021 na zakup nowego wyposażenia oraz sprzętu multimedialnego do realizacji działań na rzecz aktywizacji okolicznych mieszkańców, zwłaszcza dzieci i młodzieży.
10.03.2023

Port Gdynia wspiera młode gdyńskie koszykarki

Już 17 lat trwa współpraca Portu Gdynia z koszykarskim klubem GTK Gdynia, w którym występują zawodniczki kategorii wiekowej U19. W ostatnim czasie klub wywalczył brązowy medal Młodzieżowych Mistrzostwo Polski U19 Kobiet.
09.03.2023

Zawodniczki wspierane przez Port Gdynia z brązowymi medalami Mistrzostw Polski

Zawodniczki GTK Gdynia zajęły III miejsce podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski U19 Kobiet. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. postanowił dodatkowo nagrodzić drużynę voucherem, opiewającym na kwotę 10 000 na dalszy rozwój zespołu.
02.03.2023

Branża pisze do ONZ w sprawie marynarzy, którzy utknęli na Ukrainie

Grupa instytucji z branży morskiej, głównie reprezentujących zrzeszenia i stowarzyszenia marynarzy, wystosowała list otwarty do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa wzywając organizację do podjęcia kroków w celu ewakuacji marynarzy, którzy wciąż nie mogą opuścić Morza Czarnego i Morza Azowskiego z powodu wojny.
28.02.2023

Wewnątrz C144s ACE: Historyczny super jacht ze stoczni Conrad [DUŻO ZDJĘĆ]

Każdy nowy projekt super jachtu powinien priorytetyzować zapewnienie właścicielom niezrównanego komfortu i zachwycającego otoczenia, a jednocześnie bezkompromisową prywatność oraz spokój. Dzięki wykończeniu najwyższej jakości, 44,5-metrowa jednostka ACE wyznacza nowe standardy w każdym aspekcie.
23.02.2023

RPA upada i dryfuje w kierunku orbity chińsko-rosyjskiej

Republika Południowej Afryki nie jest już potęgą Afryki Subsaharyjskiej, jaką była w latach 2000 - ocenia tygodnik "Economist" i uzasadnia: kraj się rozpada, szerzy się zorganizowana przestępczość; dla przyjaciół na Zachodzie pretensje RPA do globalnego znaczenia brzmią coraz bardziej absurdalne, a sympatia dla Rosji tylko to potęguje.
23.02.2023

Kierunek – morze i klimat. Transport Week 2023, czyli kiedy, gdzie i dlaczego warto tam być?

Morska energetyka wiatrowa, cyberbezpieczeństwo w portach, inwestowanie w portach europejskich, zasilanie elektryczne statków z lądu (OPS) i definiowanie odpowiedzialności klimatycznej – to niektóre tematy zbliżającej się 12. edycji międzynarodowej konferencji Transport Week. Wydarzenie organizowane przez firmę Actia Forum odbędzie się w dniach 14-15 marca 2023 r. w Gdyni. W tym roku nowością będzie początek cyklu Baltic Ports for Climate Conference, organizowanego we współpracy z Baltic Ports Organization.
22.02.2023

Modelowanie dekarbonizacyjne w strategiach firm

Walka z wysoką emisyjnością wszystkich sektorów gospodarki UE i USA nabiera tempa. Zagadnienia związane z potrzebą dekarbonizacji aktywów i przestawieniem produkcji na niskoemisyjne technologie przechodzą gwałtownie z „odległej w czasie alternatywy” do koniecznych do wdrożenia rozwiązań w najbliższej możliwej przyszłości. Poziom wykorzystania OZE wzrasta w prawie każdym sektorze. Dynamika zmian oraz ilość dostępnych technologii i rozwiązań na rynku także utrzymuje się na wysokim poziomie. Jak podejmować strategiczne decyzje inwes
16.02.2023

Przebadali Bałtyk wzdłuż i wszerz. Rekordowe wyniki MEWO

Dla ekipy MEWO S.A. ubiegły rok okazał się rekordowy pod względem przeprowadzonych badań geofizycznych i hydrograficznych. W 2022 r. dokonali pomiarów batymetrycznych, sonarowych i magnetometrycznych na profilach o łącznej długości niemal 45 tys. km. W rezultacie rozpoznano 3,3 tys. km kwadratowych powierzchni dna morskiego – to 6 razy tyle, ile wynosi terytorium Warszawy.
08.02.2023

W Niemczech powstaje największy na świecie dron podwodny

Gdy światowe okręty podwodne stają się coraz większe i doganiają te budowane przez Rosję, również jest rozwijana idea dużych bezzałogowych jednostek działających pod wodą. W momencie powstania niemiecki MUM (Modifiable Underwater Mothership) będzie największym autonomicznym pojazdem podwodnym na świecie.
08.02.2023

Największe na świecie logo z kontenerów. Port Khalifa bije rekord Guinnessa [WIDEO]

Port Khalifa, flagowy port głębokowodny Abu Zabi, ustanowił nowy rekord Guinness World za montaż największego na świecie logo z kontenerów morskich.
08.02.2023

Pływające elektrownie zapewnią prąd Ukrainie?

Ukraińska spółka Energy Company of Ukraine (ECU) podpisała porozumienie z turecka firmą Karpowership dotyczące wdrożenia pływających elektrowni o mocy jednostkowej sięgającej do 500 MW. Technologia ma wspomóc Ukrainę w dobie kryzysu energetycznego i brutalnych działań Rosji wymierzonych m.in. w infrastrukturę krytyczną.
31.01.2023

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w UMG

Pokazy w Planetarium im. A. Ledóchowskiego, zwiedzanie symulatorów na Wydziale Nawigacyjnym, czerwone serduszka, ciekawe aukcje internetowe – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez pracowników i studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w ramach 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 29 stycznia 2023 roku.
25.01.2023

Woda hasłem przewodnim Ogólnopolskiej Nocy Biologów

Czy możliwa jest susza w wodzie, czy rzeka może być bardziej słona niż Bałtyk, jak obecność ważek świadczy o jakości wody, co niesamowitego żyje na dnie, jak wygląda ślimak od środka - i czy nurkowanie rekreacyjne wpływa na środowisko wodne - będzie można dowiedzieć się w piątek 13 stycznia podczas Ogólnopolskiej Nocy Biologów. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi "Woda – źródło życia – teraźniejszość i przyszłość".
11.01.2023

Korea Południowa również wzmacnia swój potencjał militarny o drony

Południowokoreańska stocznia Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) prowadzi rozmowy z Marynarką Wojenną Korei Południowej w celu opracowania bezzałogowych pojazdów podwodnych (UUV) do celów wojskowych.
30.12.2022

Orlen przejmuje stacje paliw na Węgrzech i rozszerzy sieć tych placówek na Słowacji

Grupa Orlen przejęła i rozpoczyna rebranding 79 stacji paliw na Węgrzech, funkcjonujących obecnie pod marką Lukoil. Ponadto koncern nabędzie do połowy 2024 r. 103 kolejne stacje paliw zlokalizowane na Słowacji i Węgrzech - podał w czwartek PKN Orlen.
01.12.2022

PGNiG stał się Zespołem Oddziałów PGNiG Polskiego Koncernu Naftowego Orlen S.A.

PGNiG został przekształcony w Zespół Oddziałów PGNiG Polskiego Koncernu Naftowego Orlen S.A. - poinformował PAP w środę PKN Orlen. Spółki byłej grupy PGNiG zmienią nazwy na np. PGNiG Obrót Grupa Orlen czy PSG Grupa Orlen, Exalo Drilling Grupa Orlen - dodał koncern.
23.11.2022

Disney kupił Global Dream od upadłej stoczni MV Werften

Disney Cruise Line potwierdza, że sfinalizowano zakup nieukończonego statku wycieczkowego Global Dream, który był budowany przez MV Werften dla firmy Genting Hong Kong's Dream Cruises, kiedy stocznia, a później jej spółka macierzysta, zbankrutowała w styczniu 2022 r. Gigant rozrywkowy pozyskał statek wycieczkowy po korzystnej cenie i zgodnie z wytycznymi dotyczącymi wydatków kapitałowych korporacji dla inwestorów.
17.11.2022

CMA CGM inwestuje w klub piłkarski

Żeglugowy gigant CMA CGM będzie jednym z głównych sponsorów klubu piłkarskiego Olympique Marsylia, który występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej we Francji.
15.11.2022

Dlaczego warto umieć szyć? Odpowiadają uczniowie SP 72, nagrodzonej w programie Busole [WIDEO]

Specjalnie dostosowana sala do zajęć z szycia, manekiny do przymiarki, cała paleta nici i przydatne sprzęty umożliwiające zrobienie nadruku na koszulce. Tak wygląda nowa pracownia krawiecka w Szkole Podstawowej nr 72 w Gdańsku-Stogach, którą otwarto dzięki grantowi przyznanemu przez Baltic Hub (DCT).
08.11.2022

Szwecja. Odnaleziono wrak galeonu Jabłko, siostrzanej jednostki okrętu Waza

Szwedzcy archeolodzy poinformowali w poniedziałek o odnalezieniu na dnie Bałtyku wraku galeonu Jabłko z 1629 roku. Według naukowców jest to siostrzana jednostka słynnego okrętu Waza, który po wydobyciu w latach 60. stał się atrakcją Sztokholmu.
24.10.2022

Protesty ekologów w Hiszpanii. Gazociąg BarMar ma przebiegać przez teren chroniony

Ogłoszona w czwartek przez władze Hiszpanii, Francji i Portugalii budowa podwodnego gazociągu BarMar jest planowana w akwenie Morza Śródziemnego o dużych walorach ekologicznych i częściowo znajdującym się pod ochroną - powiadomiły w poniedziałek hiszpańskie media.
24.10.2022

Prezentacja logo Morskiego Centrum Nauki

W MCN zaprezentowano dziś logo MCN. Wyłonieniem najciekawszej pracy zajął się sąd konkursowy pod przewodnictwem dr hab. Pauliny Olechowskiej z Uniwersytetu Szczecińskiego z udziałem prof. Waldemara Wojciechowskiego, kierownika Katedry Komunikacji Wizualnej Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie.
17.10.2022

Premier Izraela: osiągnęliśmy z Libanem historyczne porozumienie w sprawie wspólnej granicy morskiej

Osiągnęliśmy z sąsiednim Libanem historyczne porozumienie w sprawie wspólnej granicy morskiej - powiedział we wtorek premier Izraela Jair Lapid.
11.10.2022

Port Gdynia i Nauta zbudowały portowe stanowisko dla Centrum Nauki Experyment

Od zeszłego tygodnia młodzi goście odwiedzający Centrum Nauki Experyment w Gdyni mogą sami sprawdzić, na czym polega praca suwnicowego w porcie. Jest to możliwe na nowym stanowisku, które powstało dzięki współpracy Zarządu Morskiego Portu Gdynia, Stoczni Remontowej Nauta i CN Experyment.
10.10.2022

[WIDEO] Wybuch na rosyjskim moście na Krym

Na zbudowanym przez Rosję moście prowadzącym na anektowany Krym wybuchł pożar - informuje w sobotę portal Ukraińska Prawda. Na most nie są wpuszczane pojazdy. Część przeprawy zawaliła się.
08.10.2022

UE wzmocni bezpieczeństwo energetyczne po incydentach z Nord Stream

Unia Europejska wzmocni ochronę swojej infrastruktury energetycznej po incydentach, które spowodowały wycieki z gazociągów Nord Stream - powiedział w środę szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell.
28.09.2022

Puls Biznesu: Ceny LNG rujnują firmy

Jeszcze kilka miesięcy temu LNG był ekologiczną i ekonomiczną alternatywą dla diesla. Dziś ceny gazu rujnują firmy. Biznes prosi rząd o pomoc - czytamy w czwartkowym Pulsie Biznesu.
04.08.2022

Obajtek: rejestracja połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos zamyka proces fuzji

Proces rejestracji połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos zamyka proces fuzji, która staje się faktem; połączona firma będzie coraz bardziej większym kołem zamachowym dla całej polskiej gospodarki – oświadczył w poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
01.08.2022

Markos w służbie polskiej obronności. Tu powstawały łodzie dla słynnego Ślązaka

W swojej 30 – letniej historii MARKOS zdążył już zapisać się również w historii polskiej marynarki wojennej. W lipcu minęło siedem lat od chwili zwodowania jednostki ORP Ślązak – sztandarowego projektu krajowego przemysłu zbrojeniowego, w którym uczestniczyła firma z Głobina. To właśnie tutaj wyprodukowane zostały dwie łodzie typu RIB, które trafiły na wyposażenie Ślązaka. Jednak historia ich stworzenia wymagała zastosowania zaawansowanych na tamten czas rozwiązań, które sprawiły, że żadna inna firma w kraju nie odważyła się im s
28.07.2022

Statek do obsługi morskiej farmy wiatrowej z krajowej stoczni. Tylko w USA i Chinach?

Stocznia St Johns Shipbuilding z Florydy rozpoczęła budowę statku do transportu załogi. To efekt gwarantowania interesów amerykańskiego przemysłu stoczniowego wynikającego z ustawy Jones Act. Statek będzie bowiem obsługiwał morską farmę wiatrową Vineyard Wind 1 na Atlantyku.
26.07.2022

Jak bezpiecznie kupić jacht? Radzą eksperci

Nabycie jachtu motorowego lub żaglowego, nowego lub używanego, może stanowić spore wyzwanie. Jacht nie tylko powinien być piękny i realizować Twoje marzenia. Jego stan powinien odpowiadać cenie, a sama transakcja powinna być po prostu bezpieczna i przewidywalna.
14.07.2022

"Polska morska energetyka wiatrowa a rozwiązywanie ewentualnych sporów" – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Panie mecenasie, biorąc pod uwagę ostatnie doniesienia wygląda na to, że polski offshore wind przyspiesza. Jak według pana to wygląda legislacyjnie?
07.06.2022

Doradca mera Mariupola: rosyjski bank oficjalnie wchodzi do obwodu donieckiego

Pierwszy rosyjski bank oficjalnie wchodzi na rynek okupowanego przez Rosjan terytorium obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy - poinformował w sobotę doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
04.06.2022

Na terenie morskich farm wiatrowych powstaną punkty ładowania statków elektrycznych [WIDEO]

Pierwsze na świecie morskie punkty ładowania statków elektrycznych zostaną zainstalowane pod koniec lata na farmach wiatrowych Lynn i Inner Dowsing u wybrzeży Wielkiej Brytanii - poinformował brytyjskie ministerstwo transportu.
02.06.2022

40 lat Daru Młodzieży. Na pokładzie tłumy zwiedzających [WIDEO, ZDJĘCIA]

Ponad 5700 osób odwiedziło w weekend Dar Młodzieży. Szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w tym roku obchodzi swoje 40-lecie i z tej okazji udostępnił swój pokład dla zwiedzających.
31.05.2022

Francja. Fala zabrała troje członków jednej rodziny, wszyscy zginęli

Troje członków tej samej rodziny - rodzice i dziecko - zginęło w czwartek wieczorem w miejscowości Plogoff na wybrzeżu Bretanii, gdy podczas spaceru po skalistym cyplu porwała ich do Atlantyku wyjątkowa wysoka fala - poinformowały miejscowe władze.
20.05.2022

Azimut Yachts Poland Warsaw Night

11 maja 2022 r. w Warszawie w podniebnej przestrzeni Warsaw SkyFall grono wyselekcjonowanych gości celebrowało wejście na rodzimy rynek luksusowej marki jachtowej - Azimut Yachts Poland. Organizatorem wieczoru był lider w dystrybucji łodzi żaglowych i motorowych w Polsce – firma Dobre Jachty, która od tego roku jest wyłącznym dealerem Azimut Yachts w kraju.
12.05.2022

Kolejna dostawa rur do Baltic Pipe w Porcie Gdańsk

16 tys. ton ładunku składającego się z rur niezbędnych do budowy kolejnego odcinka gazociągu Baltic Pipe wyładowywanych jest właśnie se statku SSI Erdogan Bey w Porcie Gdańskim Eksploatacja.
10.05.2022

Muzeum Rybołówstwa w Helu ma 50 lat. Już w ten weekend zwiedzanie za złotówkę

Dokładnie 50 lat temu, 6 maja 1972 roku ówczesne Muzeum Morskie w Gdańsku oficjalnie otworzyło swój pierwszy oddział poza granicami miasta – Muzeum Rybołówstwa w Helu. Usytuowane w niezwykłym miejscu, łączącym dawną przestrzeń sakralną z nieszablonową aranżacją wystawienniczą, muzeum już od pół wieku prezentuje historię Helu, tradycyjnego helskiego rybołówstwa i rzemiosła szkutniczego Kaszubów. W 50. rocznicę powstania przypominamy, jak wyglądały początki tego niezwykłego miejsca.
05.05.2022

Powracają pełnomorskie regaty o Puchar Gryfa Pomorskiego

Międzynarodowe Regaty o Puchar Gryfa Pomorskiego były od końca lat 50. XX wieku największymi regatami w Polsce i jednymi z największych regat południowego Bałtyku. Po latach przerwy, dzięki inicjatywie Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, powracają, by przypomnieć wszystkim o wyjątkowej historii regat i znów połączyć ze sobą miłośników żeglarstwa.
23.04.2022

X Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego w Gdańsku. Ruszyły zapisy

W dniu 21 kwietnia 2022 roku odbędzie się X Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego zatytułowana „Współczesne problemy i przyszłe wyzwania prawa morskiego” organizowana przez Katedrę Prawa Morskiego WPiA UG oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk.
02.04.2022

Unikanie spawania przejść rurowych Roxtec

Spawanie na statku jest procesem kosztownym i czasochłonnym jednak uznanym za standardowe przy instalacji przejść do rur metalowych.
01.04.2022

Roxtec Transit Build. Wymagania IACS dotyczące przepustów kablowych

Zgodnie z nowymi wymaganiami IACS dotyczącymi przepustów kablowych, szczególnie koniecznością kontroli i rejestru wszystkich przejść Roxtec wychodzi naprzeciw nowym przepisom i przedstawia nowe oprogramowanie Roxtec Transit Build.
03.03.2022

HG Solutions i Polonus Energy. W kierunku zielonej energii

Prąd i woda to niezbyt dobre połączenie. Aby na jednostkach pływających wszystko działało jak należy, trzeba kwestie elektryczności powierzyć fachowcom. A jeśli spoglądają oni coraz odważniej w stronę zielonej energii, mamy miks godny XXI wieku.
14.02.2022

Firmy spedycyjne wchodzą na rynek kontenerowy

Już dwie duże europejskie firmy spedycyjne postanowiły odpowiedzieć na wciąż jeszcze rosnący popyt na usługi frachtowe, a tym samym skorzystać z rosnących stawek i uruchomiły własne linie kontenerowe.
07.02.2022

Ładownie statków elektrycznych na morzu. Powstała technologia, która zrewolucjonizuje transport morski

Spółka Oasis Marine Power Ltd ogłosiła, że zakończyła pierwszy etap testów morskiej stacji ładowania dla statków elektrycznych. Stacja ma formę boi, która unosi się na powierzchni wody. Energia pochodzi bezpośrednio z morskich farm wiatrowych.
02.02.2022

Nowe stanowisko organów podatkowych w kwestii eksploatacji w transporcie międzynarodowym statków z sektora offshore

W dniu 21 czerwca 2021 r. oraz niespełna cztery miesiące później, bo dnia 20 października 2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał dwie interpretacje indywidualne (nr 0115-KDIT2.4011.255.2021.2.HD oraz nr 0115-KDIT2.4011.538.2021.1.DS) przepisów prawa podatkowego, które niewątpliwie są interpretacjami przełomowymi dla polskich marynarzy wykonujących pracę na pokładzie statków morskich z sektora offshore.
12.01.2022

KE czeka do 14 stycznia na dokumenty ws. przejęcia przez Orlen Grupy Lotos

Do 14 stycznia 2022 r. PKN Orlen ma przedstawić KE dokumenty związane z przejęciem Lotosu, w tym umowy sprzedaży aktywów wskazanych przez Komisję. W mediach pojawiają się spekulacje dotyczące potencjalnych inwestorów.
11.01.2022

Szwedzi zwodowali pierwszą na świecie łódź pilotową napędzaną metanolem

Metanol jest paliwem alternatywnym dla statków, które pomaga przemysłowi morskiemu spełniać coraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące emisji. Szwedzka Administracja Morska (SAM) zwodowała we wtorek 14 grudnia pierwszą na świecie łódź pilotową napędzaną w pełni metanolem. Jest to pierwsza z istniejących łodzi pilotowych, która została teraz przerobiona w celu przetestowania nowego napędu.
19.12.2021

Coraz bardziej bałtycki konkurs Pantaenius Yacht Photo rozpoczęty

Można już zgłaszać swoje zdjęcia do 11. edycji konkursu Pantaenius Yacht Photo. Każda własna fotografia zrobiona w 2021 roku i tematycznie nawiązująca do jachtu, żaglówki, motorówki a nawet skutera wodnego może wziąć udział w konkursie. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 stycznia przez formularz kontaktowy na stronie www.pantaenius-foto.pl.
16.12.2021

Marani. Pierwsze polskie rozwiązanie wytwarzania energii elektrycznej z ciepła odpadowego - mikrosiłownia ORC o mocy do 10 kWe [WIDEO]

Firma Marani testuje pierwszą małą elektrownię na terenie stoczni Crist w Gdyni. To unikatowy projekt na skalę europejską ze względu na pozyskanie ekologicznej energii.
15.12.2021

ClassNK dodaje do rejestru pierwszy na świecie zbiornikowiec na skroplony wodór [WIDEO]

Wiodące towarzystwo klasyfikacyjne ClassNK dodało do swojego rejestru pierwszy na świecie zbiornikowiec na skroplony wodór zbudowany przez Kawasaki Heavy Industries (KHI).
07.12.2021

Saudyjczycy chcą podnieść XVIII-wieczny wrak

Saudyjska Agencja Turystyki opracowuje plan wydobycia z dna Morza Czerwonego wraku XVIII-wiecznego statku.
01.12.2021

Losowanie zdecyduje o tym, kto wybuduje duńską farmę wiatrową Thor

Morska farma Thor ma być największą instalacją wiatrową, jaka powstanie na wodach duńskich w ramach umowy energetycznej z czerwca 2018 roku, którą poparły wszystkie partie polityczne. Do jej budowy zgłosiło się kilka firm, które przedstawiły podobne oferty. Zwycięzca zostanie wybrany drogą losowania.
30.11.2021

W ostatnim sezonie ze śluz Guzianka I i II skorzystało 20 tys. jednostek

W minionym sezonie żeglugowym, czyli od maja do końca października, przez system dwóch śluz Guzianka I i Guzianka II przepłynęło blisko 20 tys. jachtów i statków - poinformowały Wody Polskie.
24.11.2021

Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb otrzymała certyfikat MSC na szprota

Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb, jako jedna z czterech organizacji rybackich, otrzymała certyfikat MSC na szprota. To prestiżowe wyróżnienie jest potwierdzeniem, że certyfikowane połowy szprota na Morzu Bałtyckim są realizowane z poszanowaniem równowagi naturalnej oraz bez szkody dla środowiska i zasobów morskich. To drugi certyfikat MSC, który polscy rybacy bałtyccy otrzymali w ciągu zaledwie dwóch miesięcy.
23.11.2021

Kanał Węgorzewski do remontu. Rusza wielka inwestycja za 21 mln zł na Mazurach

W poniedziałek (22 listopada) rozpoczął się remont Kanału Węgorzewskiego w systemie Wielkich Jezior Mazurskich. Koszt remontu Kanału Węgorzewskiego to blisko 21 milionów złotych, a prace potrwają do października 2022 roku.
22.11.2021

Gdańsk nowym portem dla Twoich inwestycji!

Na najlepsze warunki do rozwoju działalności składa się wiele czynników. W dynamicznie zmieniającym się świecie każdy przedsiębiorca musi działać rozważnie, a jednocześnie podejmować szybkie i efektywne decyzje. Każda firma opiera się na kluczowych filarach - stabilnej sytuacji finansowej i wykwalifikowanych pracownikach, którzy z pasją realizują swoją pracę. Niezwykle istotne dla wzrostu firmy jest jednak również komfortowe otoczenie biznesowe. A takie zapewnia Gdańsk.
17.11.2021

Świnoujście. Akcja ratownicza zakończona. Wydobyto operatora suwnicy

W tej chwili trwają oględziny prokuratorskie – przekazał PAP w piątek zastępca komendanta miejskiego PSP w Świnoujściu bryg. Tomasz Wojciechowski. Dodał, że strażacy wydobyli operatora suwnicy z kabiny; z uwagi na stan poszkodowanego odstąpiono od działań ratowniczych.
05.11.2021

Pogłębianie toru Świnoujście-Szczecin: wydobyte zabytki pokazane w Warszawie

Do 5 listopada w budynku przy ulicy Nowy Świat 6/12 w Warszawie, gdzie mieściło się Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, można będzie oglądać zabytki wydobyte podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin.
28.10.2021

Nowa identyfikacja wizualna Costa Cruises: zmiana symbolu "C"

Nowe pozycjonowanie marki Costa zbudowane wokół odkrywania miejsc docelowych poprzez gromadzenie autentycznych doświadczeń obejmuje nie tylko udoskonalenie istniejących produktów, ale także nowy sposób komunikacji, wyznaczający metamorfozę firmy.
18.10.2021

Do Syrii przybył trzeci tankowiec z irańską ropą dla Libanu

Kolejny, trzeci już tankowiec z Iranu zacumował w syryjskim porcie. Za pośrednictwem Hezbollahu, przy sprzeciwie libańskiego rządu, transportuje ropę dla Libanu, łamiąc amerykańskie sankcje – poinformował w środę dziennik The Times of Israel.
06.10.2021

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.