• <
siemens_gamesa_2022

Szwedzi zwodowali pierwszą na świecie łódź pilotową napędzaną metanolem

19.12.2021 11:50 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Szwedzi zwodowali pierwszą na świecie łódź pilotową napędzaną metanolem

Partnerzy portalu

Szwedzi zwodowali pierwszą na świecie łódź pilotową napędzaną metanolem - GospodarkaMorska.pl
Fot. Szwedzka Administracja Morska

Metanol jest paliwem alternatywnym dla statków, które pomaga przemysłowi morskiemu spełniać coraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące emisji. Szwedzka Administracja Morska (SAM) zwodowała we wtorek 14 grudnia pierwszą na świecie łódź pilotową napędzaną w pełni metanolem. Jest to pierwsza z istniejących łodzi pilotowych, która została teraz przerobiona w celu przetestowania nowego napędu. 

Prace nad przerobieniem jednej z łodzi pilotowych Szwedzkiej Administracji Morskiej z oleju napędowego na metanol są częścią większej inicjatywy UE i potrwają do 2024 roku. Chociaż istnieją inne projekty obejmujące różne formy statków napędzanych metanolem, łódź pilotowa Szwedzkiej Administracji Morskiej jest pierwszą tego typu na świecie. Łódź będzie teraz częścią regularnych operacji pilotażowych SAM w celu oceny technologii.

- Będzie to pierwsza tego typu łódź pilotowa na świecie. Ogólnie rzecz biorąc, w Szwecji jesteśmy daleko do przodu, jeśli chodzi o badania i innowacje morskie. Nie jest więc przypadkiem, że ten konkretny projekt jest obecnie realizowany tutaj - mówi Fredrik Backman, dyrektor ds. żeglugi w szwedzkim urzędzie morskim.


Łódź pilotowa zostanie teraz poddana rygorystycznym i szczegółowym testom, które potrwają wiele godzin. Szwedzka Administracja Morska otrzymała już od rządu zlecenie przeanalizowania i przedstawienia propozycji, w jaki sposób flota statków i łodzi SAM może stać się wolna od paliw kopalnych. Zadanie to opiera się na rządowych celach klimatycznych, które obejmują redukcję emisji dwutlenku węgla z transportu krajowego o co najmniej 70 proc. do 2030 roku. 

Obecnie flota Szwedzkiej Administracji Morskiej składa się ze 110 statków roboczych, w tym 70 łodzi pilotowych. Chociaż obecnie nie ma gotowych rozwiązań umożliwiających całkowicie bezkosztową eksploatację statków, realizowanych jest kilka inicjatyw. Obejmują one różne formy poprawy efektywności energetycznej, ale także alternatywne sposoby magazynowania energii.


Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.