• <

Wynik wyszukiwania - "future" - Wiadomości

Walka o życie oceanów. Marta Przepióra, inżynier hydrografii morskiej o UN Ocean Decade

Dekada Nauk o Oceanach na rzecz Zrównoważonego Rozwoju ONZ to trzecia już konferencja w ramach programu zaplanowanego na lata 2021–2030. Jest to konferencja, która gromadzi społeczność i partnerów uczestniczących w projekcie Ocean Decade. Przez tydzień naukowcy, społecznicy, przedstawiciele rządów i organizacji międzynarodowych informują o najnowszych wynikach badań oraz programują wspólne priorytety.
05.05.2024

Kongsberg na fali zysków. Korony z biznesu na morzu, lądzie i w powietrzu

Działalność i wyniki ekonomiczne Grupy Kongsberg w 2023 r. dowiodły, że działalność w przemysłach obronnych, morskich i kosmicznych to dobry i perspektywiczny biznes. Portfel zamówień Grupy wzrósł z 63 256 NOK na koniec 2022 r. do 88 550 mln NOK na koniec 2023 r. Portfel zamówień Kongsberg Maritime wzrósł o 2 674 mln NOK, Kongsberg Defence & Aerospace o 21 837 mln NOK, Kongsberg Discovery o 496 mln NOK, a Kongsberg Digital o 884 mln NOK w ciągu roku.
07.04.2024

Chemia w morzu i na plaży. Zanieczyszczamy oceany globalnie, trujemy się lokalnie

Niedawno w Tokio spotkali się eksperci i debatowali nad eliminowaniem zanieczyszczenia morza odpadami chemicznymi. Celem konferencji było zebranie najnowszych informacji, podniesienie świadomości i ustalenie zaleceń politycznych mających na celu poprawę jakości wiedzy o zatrutych oceanach i danych dotyczących zanieczyszczeń chemicznych.
18.03.2024

Czarter na czas – prawo do potrącenia należności z „hire”

W praktyce czarterowej, przy wysokiej złożoności faktycznej i prawnej relacji pomiędzy armatorem i czarterującym, kwestia sprawnego rozliczenia wzajemnych należności staje się często sprawą kluczową. Obok klasycznych „prostych” zasad wyjściowych – obowiązku, zgodnego z umową, zapłaty „hire” (opłaty czarterowej) przez czarterujących oraz prawa do zaprzestania realizacji tego obowiązku, czasowego (w okresie „off-hire”) i stałego po rozwiązaniu umowy, istnieje cała skala sytuacji „pośrednich”.
16.02.2024

Działalność rozpoczyna CMA CGM Mermaid, pierwszy kontenerowiec francuskiego giganta napędzany LNG

Francuski gigant branży żeglugowej poinformował 15 lutego o odbiorze pierwszego statku z serii 10 kontenerowców o nośności 2000 TEU zasilanych skroplonym gazem ziemnym LNG. Będą one stopniowo wdrażane w regionie Morza Śródziemnego i Europie Północnej.
15.02.2024

Grupa Orlen przygotowała raport o transformacji energetycznej Europy Środkowej

Grupa Orlen opracowała pierwszy kompleksowy raport na temat tempa i kierunków transformacji energetycznej Europy Środkowej - ogłosił w środę koncern. Jak wyjaśnił Orlen, dokument analizuje ścieżki odchodzenia od paliw kopalnych i wskazuje potencjał rozwoju technologii umożliwiających ten proces.
14.02.2024

Damen Shipyards kompleksowo elektryfikuje połączenia promowe w Kanadzie

Damen Shipyards wygrał kontrakt na dostawę promów samochodowych do Kolumbii Brytyjskiej. Działający również w Polsce Damen wybuduje cztery elektryczne promy pasażersko-samochodowe dla kanadyjskiego operatora BC Ferries. Damen dostarczy również urządzenia do ładowania promów z lądu.
11.02.2024

Nowy bezemisyjny statek towarowy napędzany wodorem gotowy do eksploatacji na Renie

Holenderski armator Future Proof Shipping (FPS), finansowany przez UE projekt Flagships oraz finansowany przez Interreg projekt ZEM Ports NS uruchamiają przełomową jednostkę H2 Barge 2. Statek napędzany wodorem będzie przewoził towary całkowicie bezemisyjnie na Renie między Rotterdamem (NL) a Duisburgiem (DE).
08.02.2024

Wielka Brytania pozyskuje inwestorów do największej na świecie farmy wiatrowej

Niemiecki RWE oraz pochodzący ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich Masdar podpisały umowę inwestycyjną o równowartości 13,9 mld dolarów. Miało to miejsce podczas międzynarodowego szczytu klimatycznego COP28. Inwestycja jest kluczowa dla rozwoju brytyjskiego sektora energii odnawialnej.
07.12.2023

Porwany samochodowiec atrakcją dla influencerów Huti

W sieci pojawia się coraz więcej materiałów wideo i zdjęć wykonanych na pokładzie porwanego przez jemeńskich rebeliantów Huti samochodowca Galaxy Leader. Porywacze zaprosili do współpracy zaprzyjaźnionych lokalnych influencerów i blogerów. Tymczasem załoga statku wciąż jest w niewoli.
29.11.2023

Czy BC Ferries powróci do Polski i wyda 135 mln dol. na modernizację promów i nabrzeży?

Dobrze znany w Polsce operator promowy z Kanady, BC Ferries, planuje wydać co najmniej 135 mln dolarów na konwersję promów hybrydowych na elektryczne. Armator doskonale rozumie potencjał i możliwości polskich stoczni. Konwersji jednostek mogłyby dokonać zarówno Remontowa, jak i Nauta.
07.11.2023

Marynarz i pasażer pod opieką satelity. Od 2024 roku poprawi się bezpieczeństwo ludzi morza i statków

Zawód marynarza na statku handlowym, rybackim, jednostce offshore czy holowniku w porcie wciąż pozostaje zawodem niebezpiecznym. Pomocy na morzu czasami wymagają również pasażerowie cruiserów, promów oraz żeglarze. Nie wszyscy użytkownicy transportu morskiego wiedzą, że od wielu lat znajdują się pod obserwacją systemów satelitarnych, a nawet pojedynczy windsurfer może liczyć na lokalizację i pomoc morskich ratowników lub załóg statków.
03.11.2023

Ciągota do metanolu. Chwilowa moda czy nadzieja transportu morskiego?

Wraz z kolejnymi strategiami klimatycznymi, globalny transport morski podąża za trendami dekarbonizacyjnymi. Jednym z paliw, z którym wiązane są spore nadzieje, stanowi metanol, coraz powszechniejszy w budowanych jednostkach.
28.10.2023

VII Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG. O przyszłości LNG i bioLNG w kontekście ESG i nie tylko

W Gdyni, w dniach 29-30 listopada br., odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona tematyce LNG i bioLNG. W salach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego eksperci dyskutować będą m.in. o przewagach wynikających z zastosowania tych paliw w przemyśle, transporcie oraz w kontekście raportowania ESG.
25.10.2023

Baltexpo 2023. Udany powrót ważnej marki

Przed rozpoczęciem tegorocznych targów Baltexpo wielu zadawało sobie pytanie o to, jak będą wyglądały po raz pierwszy pod auspicjami Międzynarodowych Targów Gdańskich. Teraz, kiedy kurz opadł, można już stwierdzić, że debiut nowego organizatora i powrót znanej marki targów wypadły co najmniej obiecująco.
18.10.2023

"Dzień Mechanika" na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

W czwartek 19 października 2023 na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbędzie się kolejna już edycja „Dnia Mechanika”. Wydarzenia niezwykle istotnego w życiu wydziału, które, choć ze stosunkowo krótką historią już okrzepło w kolejnych edycjach i na stałe zagościło w kalendarzu akademickiej aktywności studentów i pracowników.
14.10.2023

Baltexpo 2023. Nowe otwarcie

W hali Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo wystartowały dzisiaj tegoroczne targi Baltexpo. Dla tej zasłużonej imprezy to nowe rozdanie – po raz pierwszy tworzona jest przez MTG, które przejęło prawa do jej organizacji i ma w stosunku do niej poważne plany.
10.10.2023

Port Gdańsk i Port Saloniki podpisały list intencyjny o współpracy

Dwa porty europejskie dążą do tego, by na trwałe wpisać Gdańsk w przebieg Via Carpatii. Dlatego też przedstawiciele Portu Gdańsk i Portu Saloniki, przy udziale Artura Lomparta, Ambasadora RP w Grecji, oraz przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury, podpisali porozumienie, które pozwoli obu stronom na rozwój, wymianę doświadczeń, a także otworzy nowe możliwości dla transportu ładunków między naszymi krajami w ramach Via Carpatii.
12.09.2023

MBDA i PGZ łączą siły w celu opracowania pocisku, który znajdzie się w wyposażeniu m.in. okrętów programu "Miecznik"

Podczas 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach MBDA i PGZ zawarły porozumienie o współpracy na rzecz opracowania nowej, nisko kosztowej rakiety średniego zasięgu bazującej na rodzinie CAMM, które mają znaleźć się w wyposażeniu sił zbrojnych Wielkiej Brytanii i Polski. Rakieta CAMM-MR zostanie zaprojektowana z myślą o zaawansowanych lądowych i morskich systemach obrony powietrznej, zwalczających zagrożenia na średnich dystansach.
07.09.2023

Future Proof Shipping przekształca drugi statek na paliwo wodorowe

Kontenerowiec Future Proof Shipping, FPS Waal, przybył do stoczni Holland Shipyards Group, aby rozpocząć konwersję na napęd wodorowy. Zainstalowany zostanie w pełni bezemisyjny układ napędowy, w tym ogniwa paliwowe PEM, magazyn wodoru, zestawy akumulatorów i elektryczny układ napędowy.
23.08.2023

Reaktory na statki. W poszukiwaniu zeroemisyjności

Pod koniec lipca br. angielska firma zajmująca się technologiami jądrowymi „newcleo”, grupa stoczniowa Fincantieri i towarzystwo klasyfikacyjne RINA podpisały historyczne porozumienie. Planują wdrożyć bezpieczną technologią jądrową do transportu morskiego wykorzystując innowacyjne reaktory IV generacji. Na jednostkach wykorzystywano już reaktory jądrowe do napędu lodołamaczy i statków handlowych.
03.08.2023

Fincantieri – biznes w dokach po włosku. Nauki dla Polski

Przychody na poziomie 3 669 mln euro i ich wzrost o 4,5% w porównaniu z I półroczem 2022 r. EBITDA 185 mln euro, przy marży EBITDA na poziomie 5% oraz portfelem zamówień na 88 statki i okręty o wartości 22 mld euro. Dołączając do tego zamówienia na projekty, systemy i wyposażenie, portfel kontraktów osiągnął na koniec czerwca br. wartość 34,2 mld euro – to najkrótsza recenzja możliwości jednej grupy stoczni w realiach europejskich. Zarząd Grupy Fincantieri ogłosił wyniki za pierwsze półrocze 2023 r.
29.07.2023

Pierwszy, napędzany metanolem kontenerowiec Maersk wyrusza w dziewiczy rejs

Mając do przebycia 21 500 mil morskich z południowokoreańskiego Ulsan do duńskiej Kopenhagi najnowszy nabytek giganta żeglugowego jest pierwszym w jego flocie napędzanym metanolem. Po przybyciu do Danii zostanie oficjalnie nazwany i rozpocznie swoją działalność.
21.07.2023

Uwaga węgiel! Ceny już spadły, mimo że import z Chin i Indii dynamicznie rośnie

Import węgla z Indii wzrósł do 162 t w roku obrachunkowym 1922/23. Import węgla koksującego wzrósł do 54 t informuje Indian Express. Całkowite globalne ładunki węgla drogą morską w Chinach wzrosły rok do roku o 5,8% do 1 204,8 mln t, podczas gdy w 2021 r. importowano drogą morską 1 138,3 mln t – alarmuje Banchero Costa.
07.07.2023

Royal Navy testuje autonomiczne jednostki nawodne, mające wzmocnić zdolności przeciwminowe

Morskie służby Wielkiej Brytanii chcą sprawdzić możliwości wykorzystania autonomicznych pojazdów nawodnych (Unmanned Surface Vehicle, USV) i podwodnych (Autonomus Underwater Vehicle, AUV) do działań w zakresie zwalczania obiektów niebezpiecznych znajdujących na wodzie jak i pod wodą. Ma to być rozwój przełomowych technologii, które rozwiną potencjał Royal Navy w zakresie wykorzystania pojazdów bezzałogowych, biorąc przykład z wielu państw, w tym Polski.
04.07.2023

Ørsted opracowuje statek pomiarowy dla morskiej energetyki wiatrowej

Dążąc do bycia jednym z liderów morskiej energetyki wiatrowej duński koncern Ørsted opracował pierwszy, bezzałogowy statek powierzchniowy, zaprojektowany specjalnie do morskich działań pomiarowych. Przedsięwzięcie jest motywowane przyspieszeniem tempa rozwoju w branży offshore wind.
23.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: w którym kierunku pójdą porty?

W pierwszej edycji Kongresu Polskie Porty 2030 w Sopocie, organizowanym przez wydawcę portalu GospodarkaMorska.pl, bierze udział ponad pół tysiąca osób związanych z branżą. Impreza rozpoczęła się dzisiaj i potrwa do jutra. Pierwszy panel dyskusyjny poświęcony był inwestycjom realizowanym w portach.
02.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030. Rejestracja zamknięta po spektakularnym odzewie

Rejestracja na Kongres Polskie Porty 2030 zakończyła się imponującym sukcesem. Eksplozja zainteresowania udziałem przerosła wszelkie oczekiwania. Swoją obecność w wydarzeniu zgłosiło ponad 500 gości.
31.05.2023

Siła polskiej nauki, czyli projekty kół naukowych na VI edycji Forum Wizja Rozwoju

Na przyszłość polskiej gospodarki z całą pewnością wpływ będą miały innowacje i osiągnięcia polskich naukowców – tak cenionych w środowiskach akademickich, ale i na rynku pacy na całym świecie. Podczas VI edycji Forum uczestnicy będą mogli zapoznać się z rodzimą myślą technologiczną i innowacyjnymi projektami powstającymi w kołach naukowych renomowanych polskich uczelni.
31.05.2023

Jacek Bartosiak prelegentem podczas Kongresu Polskie Porty 2030 w Sopocie

Pierwszego dnia trwania kongresu, 1 czerwca, swój wykład wygłosi dr Jacek Bartosiak, założyciel i właściciel portalu Strategy&Future, zajmującego się zagadnieniami geopolitycznymi i geostrategicznymi.
23.05.2023

Chińskie turbiny gotowe na huragany

7,25 MW turbina MingYang Smart Energy może wytrzymać prędkości wiatru na poziomie 215 km/h przez 10 minut.
20.05.2023

Baltic Business Forum dla odbudowy Ukrainy

W dniach 15-17 maja 2023 roku pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, odbędzie się 15. Baltic Business Forum „Energia dla odbudowy Ukrainy". Podczas konferencji omówione zostaną zagadnienia dotyczące odbudowy Ukrainy, bezpieczeństwa regionalnego i energetycznego, rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz europejskiej i NATO-owskiej perspektyw Ukrainy.
12.05.2023

Kongres Polskie Porty 2030 – PAP głównym patronem medialnym

Polska Agencja Prasowa została głównym patronem medialnym Kongresu Polskie Porty 2030.
11.05.2023

Bardzo widowiskowe wodowanie nowego okrętu dla US Navy. Było groźnie!

Chwile grozy przeżyli uczestnicy ceremonii chrztu i wodowania nowego nabytku sił morskich USA, przyszłego USS Cleveland (LCS-31). W trakcie wodowania jednostka gwałtownie się przechyliła, wzbudzając ogromną falę i niemal miażdżąc znajdujący się nieopodal holownik. Niektórzy widzowie obawiali się, że może dojść do wypadku.
20.04.2023

Metsä otwiera nowe centrum wsparcia łańcucha dostaw w Gdańsku

Metsä Board – część Metsä Group, wiodący europejski producent materiałów pochodzenia drzewnego, otworzył nowe centrum wsparcia łańcucha dostaw w Gdańsku. Jest to kolejny krok w rozwoju centrum usług wspólnych ulokowanego w Polsce.
20.04.2023

Grupa Meyer prezentuje innowacyjne statki oraz projekt wycieczkowca przyszłości

Podczas targów rejsowych w Fort Lauderdale na Florydzie brytyjski koncern Meyer zaprezentował koncepcję futurystycznego wycieczkowca, jaki mógłby przemierzać oceny za kilka dekad. Firma wykorzystała tu doświadczenie z budowy dwóch najnowocześniejszych technologicznie jednostek pasażerskich, jakie wyszły z jej stoczni.
04.04.2023

USA przekazuje okręty patrolowe Marynarce Wojennej Filipin

Wycofanie ze służby pod gwiaździstą banderą okrętów typu Cyclone, USS Monsoon i USS Chinook nie kończy ich działalności. Podczas ceremonii ostatniego opuszczenia bandery ogłoszono, że obie jednostki zostaną przekazane Marynarce Wojennej Filipin (Hukbong Dagat ng Pilipinas). Odbywa się to w ramach wzmocnienia jej zdolności operacyjnych na morzu, szczególnie w obliczu wyzwań stojących przed tym wyspiarskim krajem.
30.03.2023

RWE i DNV zbadają wpływ dużych klastrów offshore wind na inne farmy wiatrowe

Niemiecki deweloper morskich farm wiatrowych RWE we współpracy z ekspertami DNV zbada wpływ dużych morskich elektrowni wiatrowych na funkcjonowanie i wydajność innych elektrowni wiatrowych, której znajdą się w ich pobliżu.
22.03.2023

Sustainable Blue Economy Partnership: złóż wniosek o europejskie dofinansowanie badań przemysłowych i prac rozwojowych

Do 14 kwietnia można składać wnioski wstępne o przyznanie dofinansowania na realizację badań przemysłowych i projektów na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarki morskiej.
28.02.2023

Austal dostarcza australijskiej marynarce wojennej kolejną jednostkę patrolową

To już czwarty okręt typu Cape, który Australian Royal Navy otrzymuje od krajowego dostawcy. ADV Cape Capricorn niedługo rozpocznie służbę.
14.02.2023

3 klastry zbudują statki elektryczne dla Singapuru i sprawdzą ich efektywność ekonomiczną

Na początku 2023 r. statek elektryczny, który będzie mógł przewozić do 12 pasażerów i 35 ton ładunku zostanie zbudowany przez SeaTech, należący do klastera ‘Goal Zero’. Będzie to pierwszy krok do wymiany floty 1600 jednostek portowych z silnikami spalinowymi pływających po akwenach Singapuru.
20.01.2023

Rozpoczęcie budowy nowego atomowego okrętu US Navy

W 81. rocznicę japońskiego ataku na Pearl Harbor 7 grudnia, w stoczni General Dynamics Electric Boat w Quonset Point odbyła się uroczystość symbolicznego położenia stępki pod nowy okręt podwodny US Navy USS Arizona (SSN 803).
09.12.2022

Royal Navy zamawia bezzałogowy okręt podwodny

Firma MSubs z Plymouth podpisała z brytyjską Marynarką Wojenną kontrakt na budowę bezzałogowego okrętu podwodnego o wartości 15,4 mln funtów, w ramach projektu Cetus.
05.12.2022

Brytyjski offshore napędza Google

ENGIE podpisał z Google 12-letnią umowę na sprzedaż energii o mocy 100 MW, aby zapewnić dostawy energii produkowanej na morskiej farmie wiatrowej Moray West - projekcie offshore o mocy prawie 900 MW, który ma rozpocząć pracę w 2025 roku.
29.11.2022

Nowa technologia okrętowa od Wärtsilä posłuży do produkcji wodoru

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä zawarła umowę o wspólnym rozwoju z rodzimym przedsiębiorstwem Hycamite TCD Technologies, specjalizującym się w rozwoju technologii produkcji czystego wodoru i stałego węgla z metanu.
29.11.2022

Powstał nowy, zielony hub w celu przyspieszenia dekarbonizacji żeglugi

Podczas COP27 w Egipcie zainicjowano program Blueprint for Future Ports, którego celem jest rozwijanie zielonej energii na morzu oraz zeroemisyjności. W związku z tym powołano hub The Green Shipping Corridors Hub, aby wspierać działania mające na celu realizację ekologicznych korytarzy żeglugowych.
17.11.2022

Na COP27 uzgodniono ekologiczne szlaki morskie

Wielka Brytania, USA, Norwegia i Holandia zgodziły się na rozbudowę zeroemisyjnych szlaków żeglugowych między swoimi krajami. Do porozumienia doszło podczas szczytu COP27.
14.11.2022

Nowa instytucja określi przyszłe potrzeby offshore w Wielkiej Brytanii

Członkowie Energy Skills Alliance, OPITO i ECITB, współfinansują rozwój brytyjskiego Offshore Energy Skills Intelligence Hub, aby opracować potrzeby branży energetyki morskiej w zakresie szkolenia personelu oraz rozwoju jego umiejętności na najbliższe kilkadziesiąt lat.
09.11.2022

Szkocja bije rekord produkcji energii z OZE

W pierwszej połowie 2022 roku Szkocja pobiła rekord w produkcji energii odnawialnej.
19.10.2022

Statek Aeolus będzie obsługiwał turbiny wiatrowe o mocy 15 MW

Holenderski Van Oord poinformował, że należący do jego floty statek instalacyjny Aeolus zostanie poddany gruntownej modernizacji dźwigu. Nowy wysięgnik pozwoli na obsługę turbin wiatrowych nowej generacji o mocy 15 MW.
09.10.2022

Konosament - "spent B/L"

Po wydaniu ładunku na podstawie konosamentu, legitymowanemu posiadaczowi takiego konosamentu, lub po wydaniu ładunku osobie uprawnionej do danego ładunku ale bez konosamentu, konosament taki przestaje być towarowym papierem wartościowym („negotiable document of title") [„Short v Simpson [1866] LR 1 CP 248], zaś pozostałe konosamenty, wystawione w ramach danego setu, tracą swoją moc prawną (tj. „The bills of lading are accomplished and all other B/L to be void" - za Conlinebill 2000).
07.10.2022

Stena Line świętuje 60-lecie działalności

Sześć dekad ambicji, elastyczności i ciekawości świata sprawiło, że Stena Line stała się globalnym liderem w żegludze promowej.
28.09.2022

Dziewięć krajów Morza Północnego stawia sobie za cel 260 GW morskiej energii wiatrowej do 2050 roku

Ministrowie Współpracy Energetycznej Państw Morza Północnego po raz pierwszy uzgodnili w ubiegłym tygodniu zagregowane, niewiążące cele w zakresie morskiej energetyki dla całego regionu NSEC.
21.09.2022

IKEA za 58 mln euro kupuje od OX2 udziały szwedzkiego offshore wind

Grupa macierzysta IKEA za kwotę kupiła 58 mln euro 49 proc. udziałów od firmy OX2 w trzech projektach morskiej energetyki wiatrowej w Szwecji.
01.09.2022

Dekarbonizacja według IMO wymaga wsparcia

Nadchodząca debata na temat regulacji dotyczących gazów cieplarnianych i środków ekonomicznych w IMO wziął pod lupę zespół World Shipping Council (WSC) i sugeruje konieczność poprawy niektórych obszarów oraz szerokiego zrozumienia i porozumienia wielu stron o różnych interesach.
29.08.2022

Brytyjska marynarka ma okręt do eksperymentowania

NavyX, oddział brytyjskiej marynarki wojennej zajmujący się innowacjami i eksperymentami, otrzymał nowoczesny okręt, który pomoże wdrażać nowe rozwiązania.
03.08.2022

USA - czołowym eksporterem LNG w pierwszej połowie 2022. Polska ważnym odbiorcą o rekordowych wzrostach

Stany Zjednoczone stały się największym eksporterem skroplonego gazu ziemnego (LNG) w pierwszej połowie br. informuje amerykańska Energy Information Administration (EIA), powołując się na dane CEDIGAZ. To efekt wzrostu cen oraz zwiększenia dostaw LNG do Europy w celu wsparcia UE, która ograniczała import LNG z Rosji po napaści tego kraju na Ukrainę. Azjatyckie ceny LNG osiągają najwyższy poziom od początku wojny, Korea Południowa i Japonia zwiększają wysiłki na rzecz zakupu LNG – alarmuje Bloomberg.
28.07.2022

Media niemieckie po ograniczeniu dostaw gazu przez NS1: kraj w rękach despoty Putina

Putin spełnia swoje wcześniejsze groźby i ogranicza dostawy gazu, a Niemcy, kraj potężny gospodarczo, uzależnia się od kaprysów despoty - piszą niemieckie media po tym, jak w poniedziałek rosyjski koncern Gazprom zapowiedział kolejne ograniczenie przesyłu gazu rurociągiem Nord Stream 1.
26.07.2022

Bank Gospodarstwa Krajowego buduje ekosystem 3W z polskimi firmami z obszaru wody, wodoru i węgla

Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach inicjatywy 3W rozwija współpracę z polskimi firmami, które prowadzą działalność w obszarze wody, wodoru i węgla pierwiastkowego. Do świata 3W dołączyło pięć firm: Food4Future Technologies, Nanoseen, Smart Nanotechnologies, Ścieki Polskie oraz WTT. Współpraca będzie koncentrować się na upowszechnianiu idei 3W, w szczególności przez współdziałanie zespołów eksperckich i inicjowanie projektów w organizacjach i instytucjach związanych z wodą, technologiami wodorowymi i węglowymi.
17.07.2022

800 km ze sztuczną inteligencją na mostku w Zatoce Tokijskiej. Polska raczkuje w Gdyni [ZDJĘCIA]

Japończycy dokładnie wyliczyli, że 790-kilometrowy rejs statek sterowany jedynie sztuczną inteligencją odbył bez żadnych zagrożeń. Rejs przebiegał na jednym z najbardziej ruchliwych szlaków żeglugowych na świecie. Zaczął się od Zatoki Tokijskiej i przebiegał do awanportu portu Tsumatsusaka w zatoce Ise.
16.05.2022

Sektor offshore łowi młody narybek [WIDEO]

Trzy zespoły szkół ponadpodstawowych, dwaj deweloperzy morskich farm wiatrowych, specjaliści od szkolenia pracowników na wysokościach i rafineria. Pracodawcy Pomorza zorganizowali warsztaty dla przyszłych pracowników sektora offshore. W trzy dni uczniowie techników mogli przekonać się, na czym polega praca rozwijającej się razem z nimi gałęzi polskiej energetyki.
04.05.2022

Protesty organizacji Grety Thunberg w Szlezwiku-Holsztynie

Organizacja Fridays for Future planuje protesty w wielu miastach europejskich. Demonstracje odbędą się na rzecz natychmiastowego zaprzestania dostaw gazu z Rosji. W centrum uwagi działaczy są Niemcy.
22.04.2022

Onshore & offshore = our future. Warsztaty dla uczniów szkół średnich już 25 kwietnia

Pracodawcy Pomorza, stawiając na przyszłość, stawiają na onshore i offshore. Już 25 kwietnia, przy wsparciu partnerów merytorycznych z międzynarodowego sektora energetycznego, przeprowadzą warsztaty techniczne dla uczniów szkół średnich zatytułowane „Onshore & offshore = our future”.
20.04.2022

Ropa w USA rośnie po trzech dniach spadków, inwestorów wystraszył raport MAE

Ceny ropy w Nowym Jorku rosną w czwartek rano po trzech dniach spadków z rzędu, a inwestorów wystraszył raport Międzynarodowej Agencji Energii o możliwym ograniczeniu podaży surowca o 3 mln baryłek dziennie - informują maklerzy.
17.03.2022

Zielona transformacja jest tańsza niż trwanie przy paliwach kopalnych. Ten rok może przynieść rewizję ambicji klimatycznych państw

Produkcja energii wciąż odpowiada za ok. 70 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych. Bez natychmiastowych działań nie będzie możliwe ograniczenie tych emisji o połowę przed 2030 rokiem, co zaprzepaści szansę na powstrzymanie globalnego wzrostu temperatury poniżej bezpiecznej granicy 1,5°C.
16.03.2022

Zarabianie na wojnie. Europejskie ceny są około 18 razy wyższe niż kontrakty terminowe w USA

Ceny gazu ziemnego osiągnęły w Europie rekordowy poziom. Inwazja Rosji na Ukrainę wykorzystana została do skokowego podniesienia cen przez wszystkich graczy.
08.03.2022

Digitalizacja w kontenerach. Informatyczny alians handlowy usprawni handel światowy

DCSA, BIMCO, FIATA, ICC i SWIFT utworzyły Future International Trade Alliance. Jego celem jest standaryzacja systemów informatycznych w handlu międzynarodowym. Organizacje te będą współpracować przy opracowywaniu i przyjmowaniu regulacji, które ułatwią korzystanie z elektronicznych dokumentów.
05.03.2022

Wielka Brytania i Francja rozwijają projekt przyszłej rakiety skrzydlatej i przeciwokrętowej

Francja i Wielka Brytania będą wspólnie pracować m.in. nad koncepcją ciężkiej rakiety przeciwokrętowej.
21.02.2022

Fit For 55. Amoniak paliwem przyszłości?

Amoniak jest jednym z najbardziej obiecujących paliw przyszłości w świecie morskim, ale wprowadzenie go do miksu paliwowego nie jest proste – twierdzą eksperci DNV.
20.02.2022

Kiedy wodorowe barki na Renie, Odrze i Wiśle z polskich stoczni?

Holenderski operator zainteresował się statkiem śródlądowym, który będzie napędzany wodorem.
11.02.2022

Kriti Future - pierwszy na świecie tankowiec z napędem umożliwiającym wykorzystanie amoniaku

Grecki armator Avin International odebrał Suezmax Kriti Future, pierwszy na świecie tankowiec z napędem umożliwiającym wykorzystanie amoniaku. Ceremonia przekazania okrętu odbyła się w stoczni New Times Shipbuilding w styczniu br.
10.02.2022

Firma technologiczna Future Processing otwiera nowe biuro w Gdyni

Future Processing, firma technologiczna z główną siedzibą w Gliwicach (Śląskie), otwiera swoje nowe biuro w Gdyni, gdzie do końca 2022 r. planuje zatrudnić znaleźć 40 osób - poinformowała we wtorek Barbara Merchel–Czech z Agencji Rozwoju Pomorza.
23.11.2021

InnoDays 2021. Podyskutują o LNG i Bio LNG

Fundacja Motus zaprasza 28 października na wydarzenie InnoDays 2021. Obecna edycja jest organizowana przez Fundację Motus z firmą konsultingowo - eventową Actia Forum, a patronat merytoryczny objął związek pracodawców Polska Platforma LNG i bioLNG.
18.10.2021

W USA gaz pod napięciem. Polska zwiększa dostawy LNG z USA

Tej zimy ceny gazu mogą w Henry Hub mogą osiągnąć 12 do 14 USD za MMBtu - przewidują eksperci Platts Analytics. EIA uspokaja, że gaz w tym amerykańskim terminalu będzie można nabyć w IV po 4 USD. 15 października Henry Hub oferował gaz po cenie 5,643 USD.
17.10.2021

Odbył się Kongres 590. Eksperci rozmawiali również o przyszłości MEW

"Nowe możliwości” - to hasło, które przyświecało jednemu z największych wydarzeń gospodarczych w Polsce - szóstej edycji Kongresu 590, który odbył się w dniach 5-6 października w Warszawie i zgromadził 240 ekspertów. Honorowy patronat nad kongresem objął Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z Prezydentem Republiki Austrii Alexandrem Van der Bellenem wziął udział w organizowanym w ramach Kongresu Polsko-Austriackim Forum Ekonomicznym „Green Future”.
11.10.2021

Brytyjczycy projektują nowe atomowe okręty podwodne

Brytyjskie ministerstwo obrony podpisało z koncernem zbrojeniowym BAE Systems kontrakt, na mocy którego firma rozpocznie prace projektowe nad zupełnie nowym okrętem podwodnym dla Royal Navy. Napęd do okrętów opracuje Rolls-Royce.
21.09.2021

Silny rynek w segmencie Capesize podnosi wskaźnik Baltic Dry na coraz wyższe poziomy

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange przedłużył swoją zwycięską passę do ośmiu sesji w czwartek, wspierany przez gwałtowny wzrost stawek w różnych segmentach statków, zwłaszcza Capesize, które osiągnęły najwyższy poziom od ponad 11 i 1/2 roku.
20.08.2021

W USA ropa wyceniana najniżej od maja

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadły poniżej 65 USD za baryłkę - najniżej od maja. To już 6. z kolei sesja ze spadkami notowań ropy. Nastroje na globalnych rynkach pogorszyły się po sygnałach z Fed, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy zacznie ograniczać skup aktywów - informują maklerzy.
19.08.2021

W USA ceny ropy odbijają się po najdłuższej serii spadków od marca

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po 4. poprzednich sesjach na minusie, najdłuższej takiej serii spadkowej od marca. Na rynkach nie słabną jednak obawy, że rozprzestrzenianie się Delta koronawirusa może przyhamować ożywienie w kluczowych gospodarkach na świecie, a to potencjalnie zagrozi poprawie popytu na paliwa - informują maklerzy.
18.08.2021

Cena ropy w USA rośnie; zapasy ropy w USA poszły w dół

Cena ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rośnie. Według analityków, spadek amerykańskich zapasów surowca wpływa na zacieśnienie sytuacji na rynkach paliw. Ceny miedzi spadły podczas poprzedniej sesji.
29.07.2021

Cena ropy w USA idzie w górę; rynki liczą na wzrost popytu

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw rośnie. Inwestorzy mają nadzieję na wzrost popytu na surowiec, nawet mimo rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa. Ceny miedzi spadły podczas poprzedniej sesji.
28.07.2021

Cena ropy w USA idzie w dół; obawy o pandemię Covid-19

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw notuje spadek. Inwestorzy obawiają się o wpływ rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa na perspektywy rozwoju gospodarczego. Ceny miedzi wzrosły na zakończenie poprzedniej sesji.
26.07.2021

Cena ropy w USA lekko spada, po wzroście o 8 proc. w ciągu ostatnich 3 sesji

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw notuje niewielki spadek, po wzroście o 8 proc. w ciągu ostatnich 3 sesji. Analitycy wskazują, że rosnący popyt i zacieśnienie po stronie podaży jest równoważone przez obawy o perspektywy dla wzrostu PKB na świecie wobec nawrotu pandemii Covid-19.
23.07.2021

Ceny ropy w USA rosną; w tle zapasy surowca oraz wariant Delta Covid-19

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw idzie w górę. Inwestorzy oceniają perspektywy dla wzrostu PKB wobec rozszerzania się pandemii Covid-19 oraz najnowsze dane o zapasach ropy wobec obaw o zacieśnienie po stronie podaży.
21.07.2021

Ceny ropy w USA rosną po największej wyprzedaży od września

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw idzie w górę, natomiast w poniedziałek jej cena zanotowała największy spadek od września 2020 r. Analitycy oczekują jednak, że niska podaż surowca może doprowadzić do wzrostu cen. Niewielki wzrost zaliczyła też cena miedzi.
20.07.2021

Ocieplenie klimatu zabiera połowę gatunków ryb

Ocieplanie wód oceanicznych może doprowadzić do zniszczenia koralowych raf. To spowoduje wyginięcie nie tylko ryb, które tam mieszkają, ale także innych gatunków - twierdzą eksperci.
03.07.2021

W USA ropa trzyma poziom 75 USD/b - w OPEC+ trwa wewnętrzna walka

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku trzyma poziom 75 USD za baryłkę, po wzroście w czwartek o 2,4 proc. W ramach OPEC+ trwa wewnętrzna walka, co opóźniło długo wyczekiwaną na rynkach decyzję w sprawie podniesienia poziomu produkcji ropy - informują maklerzy.
02.07.2021

W USA ropa zalicza najlepszą pierwszą połowę roku od 2009

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku drożeje, a kończącą się I połowę roku zaliczy do najlepszych od 2009 r. - informują maklerzy.
30.06.2021

25 czerwca - Międzynarodowy Dzień Marynarza

Z okazji Międzynarodowego Dnia Marynarza, o 13 przez pół minuty, we wszystkich portach, będą wyły syreny na statkach.
25.06.2021

Ropa w USA staniała najmocniej od 4 tygodni i jej cena nadal spada

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zniżkowały w czwartek najmocniej od 4 tygodni, a podczas piątkowego handlu surowiec nadal traci na wartości - informują maklerzy.
18.06.2021

Ropa w USA najdroższa od 32 miesięcy

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku są na najwyższym poziomie od 32 miesięcy. Surowiec kosztuje już ponad 71 USD za baryłkę - informują maklerzy.
14.06.2021

40 GWw offshore wind nie wystarczy Wielkiej Brytanii do dekarbonizacji energetyki

Według najnowszej analizy przedstawionej przez uniwersytet Imperial College London, wyznaczony przez rząd cel 40 GW mocy zainstalowanej w morskiej energetyce wiatrowej nie jest wystarczy do osiągnięcia neutralności klimatycznej, w szczególności sektora elektroenergetycznego.
09.06.2021

Ebury: Złoty najmocniejszy w tym roku, waluty EM odżywają

Złoty zaczął tydzień od umocnienia i w parze z euro jest najsilniejszy od grudnia ub.r. – okresu interwencji Narodowego Banku Polskiego. Inne waluty emergingmarkets też radzą sobie dobrze. Ich zwyżki są wspierane przez wzrosty cen surowców.
02.06.2021

Intermodal - for a better future!

Rok 2021 Europejskim Rokiem Kolei! W 2020 roku dzięki klientom, którzy wybrali intermodal PCC Intermodal zredukowało emisje CO2 o ponad 315 tys. ton. To kolejny rekord! Jaki będzie w 2021? Kto zgadnie?! Dla tego słój miodu!
28.05.2021

Ebury: Jastrzębi ton decydentów wzmacnia waluty Europy Wschodniej

W zeszłym tygodniu główne waluty doświadczyły niewielu istotnych ruchów. W związku z tym w centrum uwagi znalazł się zwrot banków centralnych krajów Europy Wschodniej ku jastrzębiej polityce. Wyprowadził on węgierskiego forinta oraz polskiego złotego na szczyt rankingów.
24.05.2021

Ceny ropy nieznacznie rosną; w centrum uwagi umowa nuklearna z Iranem

Ceny ropy na globalnych giełdach paliw nieznacznie rosną. W centrum uwagi inwestorów są negocjacje dotyczące umowy nuklearnej z Iranem - informują maklerzy.
20.05.2021

Na rynkach ropy kończy się najsłabszy tydzień dla notowań od początku kwietnia

Na rynkach ropy kończy się najsłabszy tydzień dla notowań tego surowca od początku kwietnia. Kraje w Azji nadal walczą z atakiem pandemii Covid-19, a to osłabia popyt na paliwa - informują maklerzy.
14.05.2021

Kryzys paliwowy w USA pogłębia się, a ropa zyskuje

Cena ropy naftowej na giełdzie paliw w USA nieznacznie rośnie i jest w pobliżu 65 USD za baryłkę. Pogłębia się kryzys paliwowy związany z zakłóceniami pracy rurociągów Colonial Pipeline - informują maklerzy.
12.05.2021

Ropa w USA tanieje. Traderzy monitorują sytuację Colonial Pipeline

Cena ropy naftowej na giełdzie paliw w USA spada, a traderzy monitorują sytuację największego amerykańskiego operatora rurociągów Colonial Pipeline i prace nad ponownym uruchomieniem przepływu paliw - informują maklerzy.
11.05.2021

Ropa w USA w górę po cyberataku na Colonial Pipeline

Cena ropy naftowej na giełdzie paliw w USA zwyżkuje w reakcji na cyberatak na największego amerykańskiego operatora rurociągów Colonial Pipeline - informują maklerzy.
10.05.2021

Ceny ropy w USA wyższe, a zapasy surowca najniższe od końca lutego 2021

Cena ropy naftowej na giełdzie paliw w USA wzrosła po tym, jak amerykańskie zapasy surowca znalazły się na najniższym poziomie od końca lutego 2021 - informują maklerzy.
06.05.2021

Ceny ropy w USA w górę. OPEC+ spodziewa się silnego globalnego ożywienia w 2021 r.

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje powyżej 62 USD za baryłkę w reakcji na oceny krajów sojuszu OPEC+, że tym roku nastąpi silne globalne ożywienie - informują maklerzy.
27.04.2021

Ebury: Słabość dolara trwa, waluty EM doświadczają silnych wahań

Dolar amerykański w zeszłym tygodniu nadal słabł, radząc sobie gorzej niż zdecydowana większość głównych walut. Ruchy te były w większości niewielkie – więcej działo się na rynkach wschodzących. Złoty pozostał jednak dość stabilny. Czy ma szanse na aprecjację?
26.04.2021

Trzecia sesja ze spadkami cen ropy w USA - to najsłabszy okres od 18 III

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA traci już 3 sesję z rzędu - to najsłabszy okres dla notowań ropy od 18 marca. Po raz pierwszy od miesiąca wzrosły amerykańskie zapasy tego surowca, a tymczasem kryzys zdrowotny w Indiach pogłębia się, co może negatywnie wpłynąć na kondycję globalnej gospodarki - informują maklerzy.
22.04.2021

Spadki cen ropy w USA, na rynkach rosną obawy o pandemię i popyt

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA tanieje kolejną sesję. Na rynkach rosną obawy o nasilającą się pandemię Covid-19 w niektórych częściach świata, co może negatywnie wpłynąć na popyt na paliwa - informują maklerzy.
21.04.2021

Ebury: Waluty emerging markets zwyżkują

Dość zaskakujący spadek rentowności amerykańskich obligacji w zeszłym tygodniu w połączeniu z bardzo dobrymi danymi ekonomicznymi to korzystny układ dla walut rynków wschodzących. Polepszyła się sytuacja również innych aktywów ryzykownych, m.in. akcji, surowców i instrumentów kredytowych.
19.04.2021

Ropa w USA zalicza najlepszy tydzień od początku marca

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA zalicza kończący się tydzień jako najlepszy od początku marca - ceny surowca od poniedziałku zwyżkowały o ok. 7 proc. - informują maklerzy.
16.04.2021

Ropa w USA po 63 USD z baryłkę, po zwyżce w środę o prawie 5 proc.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w USA są w pobliżu 63 USD za baryłkę, po zwyżce na zakończenie środowej sesji o niemal 5 proc. - informują maklerzy.
15.04.2021

Porty w 5G. Terminale i klienci w jednej chmurze to już teraźniejszość

Zastosowanie 5G w portach to reakcja na potrzeby klientów, szansa na optymalizację pracy terminali, bezpieczeństwo i wymierne oszczędności. Porty bez 5G wypadną z rynku – to najkrótsza konkluzja panelu „Enable Automation and AI with Wired and Wireless Connectivity”, który odbył się w ramach niedawno zakończonej Smart Digital Ports of the Future 2021 Spring Edition.
03.04.2021

Analitycy Ebury: Wirus uderza w euro i złotego. PLN najsłabszy od 12 lat

Zarówno euro, jak i polski złoty pokazują wyraźną słabość. Ich wyprzedaż ma związek z niepokojącymi informacjami z frontu walki z pandemią. W obu przypadkach zakładamy, że sytuacja jest jednak tymczasowa.
29.03.2021

W USA ceny ropy ruszyły mocno w dół, bo Ever Given ściągnięty z mielizny

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w USA spadają o ponad 2 proc., po tym jak podano, że kontenerowiec Ever Given, który od 23 marca blokował Kanał Sueski, zajmuje już "normalną pozycję" na tej drodze wodnej - informują maklerzy.
29.03.2021

W USA ropa drożeje w reakcji na podejmowane próby odblokowania Kanału Sueskiego

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w USA mocniej rosną w reakcji na podejmowane próby odblokowania Kanału Sueskiego, co może potrwać nawet do środy - informują maklerzy.
26.03.2021

W USA ropa zyskuje po zablokowaniu Kanału Sueskiego

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w USA rosną o ponad 1 proc. po informacjach o zablokowaniu Kanału Sueskiego - informują maklerzy.
24.03.2021

Rynek uodparnia się na wzrost rentowności obligacji

Na zeszłotygodniowym posiedzeniu decyzyjnym prezes Fedu podkreślił, że stopy pozostaną niezmienione, nawet jeśli inflacja przekroczy cel. Obligacje skarbowe w USA ponownie doświadczyły wyprzedaży, lecz większość klas aktywów zareagowała na wzrost ich rentowności w mniejszym stopniu niż na przełomie lutego i marca.
22.03.2021

Wzrost cen ropy w USA przed publikacją danych o złożach oceanicznych

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje przed publikacją oficjalnych danych o jej amerykańskich zapasach i decyzją Rezerwy Federalnej w sprawie polityki pieniężnej - informują maklerzy.
17.03.2021

Po ataku na największy na świecie terminal naftowy cena ropy w USA poszła w górę

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA zdrożała powyżej 67 USD za baryłkę, a Brent na ICE zwyżkowała powyżej 71 USD po informacjach o ataku na największy na świecie terminal naftowy - informują maklerzy.
08.03.2021

W USA ropa powyżej 61 USD/b - dzisiaj spotkanie OPEC+

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje i jest wyceniana powyżej 61 USD za baryłkę. Inwestorzy koncentrują swoją uwagą na bardzo ważnym dla rynków spotkaniu OPEC+ - informują maklerzy.
04.03.2021

W USA po trzech sesjach spadków cen ropa nieznacznie zyskuje

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA nieznacznie zyskuje, po 3 poprzednich sesjach spadków cen - najdłuższej takiej serii zniżkowej od XII 2020 r. W czwartek przedstawiciele sojuszu OPEC+ mogą zdecydować o podwyższeniu dostaw surowca - informują maklerzy.
03.03.2021

W USA ropa tanieje od 3 sesji i jest po 60 USD/b - zwyżki już za nami?

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA tanieje 3. sesję - to najdłuższa jej seria spadkowa w tym roku. Surowiec jest wyceniany w pobliżu 60 USD za baryłkę. Tegoroczne imponujące zwyżki cen surowca przechodzą na razie do historii przed zbliżającym się posiedzeniem krajów OPEC+ - informują maklerzy.
02.03.2021

Koncern Leonardo wyposaży łodzie podwodne włoskiej marynarki wojennej

Koncern Leonardo podpisał kontrakt z Fincantieri o wartości około 150 milionów euro na dostarczenie wyposażenia dla pierwszych dwóch łodzi podwodnych U212 Near Future Submarines (NFS), z których pierwsza ma dołączyć do floty włoskiej marynarki wojennej w roku 2027. To strategiczne wyposażenie wzmocni zdolności włoskiej marynarki wojennej w zakresie nadzoru i ochrony w trakcie przeprowadzania operacji podwodnych na wodach włoskich i międzynarodowych.
01.03.2021

Fincantieri wybuduje dwa okręty podwodne dla włoskiej marynarki wojennej

Włoskie Fincantieri podpisze warty 1,64 mld dolarów kontrakt na budowę dwóch okrętów podwodnych nowej generacji dla włoskiej marynarki wojennej.
01.03.2021

W USA ropa drożeje o niemal 2 procent

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje o niemal 2 proc. inwestorzy czekają na czwartkowe posiedzenie krajów sojuszu OPEC+, które zdecydują o poziomie dostaw ropy w kolejnych tygodniach - informują maklerzy.
01.03.2021

W USA ropa powyżej 63 USD/b i jeszcze zyskuje

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje powyżej 63 USD za baryłkę - wzrosły jej amerykańskie zapasy, ale spadła produkcja. Surowiec jest wyceniany najwyżej od ponad roku - informują maklerzy.
25.02.2021

W USA wzrosły zapasy ropy - cena surowca spada

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA tanieje i kosztuje niewiele ponad 61 USD za baryłkę. Raport branżowy API pokazał, że wzrosły amerykańskie zapasy surowca - o ponad 1 mln baryłek - informują maklerzy.
24.02.2021

Ropa w USA zyskuje - blisko do 63 USD za baryłkę

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje o 1,5 proc. Niewiele już brakuje do 63 USD za baryłkę. Banki inwestycyjne i analitycy prognozują dalsze wzrosty cen i zacieśnianie sytuacji na rynku paliw - informują maklerzy.
23.02.2021

Ropa w USA znów mocniej drożeje - Goldman Sachs prognozuje solidne zwyżki

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA zyskuje ponad 1 proc., a Brent na ICE drożeje o 1,4 proc. Analitycy Goldman Sachs prognozują, że w ciągu najbliższych miesięcy Brent zdrożeje do 70 USD za baryłkę - informują maklerzy.
22.02.2021

Ropa w USA coraz bliżej 62 USD, Brent po 65 USD - najwyżej od stycznia 2020

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA zmierza już do 62 USD za baryłkę. Brent na ICE zdrożała powyżej 65 USD/b - po raz pierwszy od stycznia 2020 r. To reakcja na kryzys energetyczny w USA, wywołany silnymi mrozami - informują maklerzy.
18.02.2021

Ceny ropy w USA utrzymują się powyżej 60 USD/b

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w USA utrzymują się powyżej 60 USD za baryłkę - najwyżej od 13 miesięcy - w reakcji na pogłębiający się kryzys energetyczny w Stanach Zjednoczonych - informują maklerzy.
16.02.2021

Cena ropy w USA najwyższa od 13 miesięcy

Cena ropy naftowej na giełdzie paliw w USA mocno rośnie - o ponad 2 proc., a surowiec kosztuje najdrożej od 13 miesięcy - informują maklerzy.
15.02.2021

Cena ropy w USA spadła poniżej 58 USD/b

Cena ropy naftowej na giełdzie paliw w USA spadła poniżej 58 USD za baryłkę. Z ocen analityków wynika, że ceny ropy rosły za szybko i za wysoko - informują maklerzy.
12.02.2021

Ropa w USA ma przerwę we wzrostach po najdłuższym paśmie zwyżek od 2 lat

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA tanieje - surowiec ma przerwę w zwyżkach cen - po najdłuższym paśmie wzrostów notowań od lutego 2019 roku - informują maklerzy.
10.02.2021

Ropa w USA blisko 59 USD/b

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje kolejną sesję i podąża do 59 USD za baryłkę. Ropa Brent na ICE kosztuje ponad 61 USD/b, najwięcej od stycznia 2020 r. - informują maklerzy.
09.02.2021

Ropa w USA coraz droższa

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA zyskuje kolejny dzień - surowiec jest już wyceniany powyżej 57 USD za baryłkę. 60 USD za baryłkę osiągnęła ropa Brent na ICE - informują maklerzy.
08.02.2021

Ropa w USA mocno powyżej 56 USD/b

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje kolejną sesję w tym tygodniu i kosztuje już mocno powyżej 56 USD za baryłkę. Do 60 USD zmierzają notowania ropy Brent na ICE - informują maklerzy.
05.02.2021

Ropa naftowa w USA drożeje od czterech sesji - jest po ponad 56 USD

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje od czterech sesji, a surowiec jest już wyceniany powyżej 56 USD za baryłkę - informują maklerzy.
04.02.2021

Ropa naftowa w USA już po 55 USD/b

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA jest już wyceniana po 55 USD za baryłkę po tym, jak na zakończenie poprzedniej sesji surowiec kosztował najdrożej od ponad roku - informują maklerzy.
03.02.2021

Rozpoczęły się targi SMM - w tym roku bezpłatna formuła online

Od wtorku do piątku (2-5.02) można wziąć udział w SMM Digital czyli Międzynarodowych Targach Budowy i Wyposażenia Statków, Maszyn i Technologii Morskich SMM w Hamburgu w formule online. Zmiana charakteru wydarzenia jest oczywiście spowodowana drugą falą pandemii koronawirusa.
02.02.2021

Ropa naftowa w USA powyżej 54 USD/b

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA kosztuje powyżej 54 USD za baryłkę, po wzroście notowań o ponad 1 proc. Zainteresowanie inwestorów kupnem ropy wspiera słaby dolar USA i optymistyczne prognozy dotyczące popytu na paliwa. Jeśli WTI utrzyma obecny poziom cen do zamknięcia handlu, będzie to najwyższe notowanie ropy w USA od niemal roku - informują maklerzy.
02.02.2021

Rosną ceny ropy w USA

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje w reakcji na informacje, że kraje OPEC+ utrzymują dyscyplinę i przestrzegają ustalonych dla nich kwot dostaw ropy - informują maklerzy.
01.02.2021

Nowe wersje koronawirusa negatywnie wpłyną na popyt ropy

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA traci na wartości - na rynkach rosną obawy, że szybkie rozprzestrzenianie się nowych wersji koronawirusa i konieczność wprowadzania lockdownów w gospodarkach wpłynie negatywnie na krótkoterminowe prognozy popytu na paliwa - informują maklerzy.
29.01.2021

Ropa naftowa w USA tanieje, pomimo silnego spadku jej amerykańskich zapasów

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA tanieje, pomimo silnego spadku jej amerykańskich zapasów - o prawie 10 mln baryłek - informują maklerzy.
28.01.2021

Ropa naftowa w USA zmierza do 53 USD/b, po mocnym spadku jej amerykańskich zapasów

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA zmierza do 53 USD za baryłkę, po mocnym spadku jej amerykańskich zapasów - informują maklerzy.
27.01.2021

Ropa naftowa w USA wyceniana w pobliżu 52 USD/b

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA jest wyceniana w pobliżu 52 USD za baryłkę. Inwestorów niepokoi odradzająca się pandemia koronawirusa w niektórych częściach świata i powolne wprowadzanie szczepień - informują maklerzy.
26.01.2021

Indonezja zatrzymała irański tankowiec; Teheran chce wyjaśnień

Straż przybrzeżna Indonezji zatrzymała irański tankowiec MT Horse i panamski MT Freya w związku z podejrzeniem nielegalnego transportu ropy naftowej. Irańskie MSZ poprosiło o "więcej szczegółów" na temat zatrzymania.
25.01.2021

Ropa naftowa w USA lekko zyskuje

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA nieznacznie drożeje podczas poniedziałkowego handlu. Inwestorów niepokoi mocny wzrost jej amerykańskich zapasów - informują maklerzy.
25.01.2021

Ropa naftowa traci ponad 1 proc. - dominuje pesymizm co do popytu

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA tarci w piątek ponad 1 proc., na rynkach dominuje pesymizm co do popytu na paliwa w krótkiej pespektywie z powodu nasilania się pandemii koronawirusa. Wzrostom notowań ropy nie sprzyja też umocnienie się kursu dolara USA - informują maklerzy.
22.01.2021

Ropa naftowa w USA za blisko 53 USD za baryłkę

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA jest wyceniana blisko 53 USD za baryłkę, po niewielkim spadku notowań. Na rynkach dominuje pesymizm związany ze spodziewanym słabszym popytem na paliwa na świecie - informują maklerzy.
21.01.2021

Saab proponuje Kanadzie nowe Centrum Sensorów

18 stycznia 2021, w trakcie konferencji AIx Space 2021, Saab ogłosił, że zaoferował utworzenie nowego zakładu w Kanadzie w ramach swojej oferty dla kanadyjskiego projektu Future Fighter Capability Project (FFCP).
20.01.2021

Ropa w USA w górę - nadzieje na bodziec fiskalny dla gospodarki Stanów Zjednoczonych rosną

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje w reakcji na nadzieje na bodziec fiskalny dla gospodarki Stanów Zjednoczonych - informują maklerzy.
20.01.2021

Ropa w USA lekko zyskuje

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA lekko zyskuje. Na rynkach utrzymuje się nerwowa atmosfera w związku z odradzaniem się pandemii koronawirusa w Azji, największym na świecie regionie importującym ropę - informują maklerzy.
19.01.2021

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.