• <
mewo_2022

RWE i DNV zbadają wpływ dużych klastrów offshore wind na inne farmy wiatrowe

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas RWE i DNV zbadają wpływ dużych klastrów offshore wind na inne farmy wiatrowe

Partnerzy portalu

wiatraki

Niemiecki deweloper morskich farm wiatrowych RWE we współpracy z ekspertami DNV zbada wpływ dużych morskich elektrowni wiatrowych na funkcjonowanie i wydajność innych elektrowni wiatrowych, której znajdą się w ich pobliżu.

Instalacja kilkudziesięciu potężnych turbin wiatrowych obok siebie może lokalnie zmienić przepływy wiatru, co może istotnie wpłynąć na efektywność pracy innych elektrowni, które potencjalnie mogą być w przyszłości instalowane obok siebie. Jest to kwestia, która może znacznie ograniczyć instalacje nowy farm wiatrowych na Morzu Północnym i być może na innych akwenach np. Morzu Bałtyckim.

Wstępne modele badawcze przygotowane przez RWE wykazują, że duża liczba turbin wiatrowych (lub farm) na małym obszarze może znacznie ograniczyć wydajność nowych farm w odległości do 200 km lub więcej. Efektywność farm znajdujących się w strumieniu wiatru naruszonego przez drugą farmę może zmniejszyć produkcję energii nawet o ponad 10 proc. Wówczas rozwój farm wiatrowych obok już istniejących może być nieopłacalne.


Eksperci DNV mają zweryfikować modele opracowane przez RWE. Publikacja pierwszych wyników planowana jest na kwiecień przed rozpoczęciem niemieckich przetargów na nowe obszary morskie.

fot. Depositphotosseaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.