• <

Wynik wyszukiwania - "epizod" - Wiadomości

Morska Jednostka Rakietowa bierze udział w estońskim ćwiczeniu "Spring Storm 24"

Do Estonii na pokładzie ukraińskiego samolotu Antonow przyleciał komponent sił lądowych 3. Flotylli Okrętów. Morska Jednostka Rakietowa weźmie udział w cyklicznym, największym ćwiczeniu estońskich sił zbrojnych, trwających od 6 do 17 maja.
10.05.2024

Efektowne wysadzenie byłego tankowca podczas amerykańsko-filipińskich ćwiczeń

Podczas ćwiczeń pk."Balikatan 24" siły Australii, Filipin i USA zatopiły były tankowiec BRP Lake Caliraya z użyciem pocisków wystrzelonych z okrętów. W ten sposób państwa uczestniczące w ćwiczeniu sprawdzały zdolności sił morskich w zakresie likwidacji celów na wodzie oraz siłę swojej broni. Międzynarodowe manewry na Morzu Południowochińskim spotykają się z niesłabnącym oburzeniem Pekinu, który rości sobie prawa do tamtejszego akwenu.
09.05.2024

Szwecja wysyła okręt podwodny na "Dynamic Mongoose." To jedno z największych ćwiczeń NATO

Zbliża się kolejna edycja "Dynamic Mongoose". Jest to jedno z cyklicznych przedsięwzięć międzynarodowych NATO, w ramach którego siły morskie na Morzu Północnym ćwiczą działania w związku ze zwalczaniem okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW).
30.04.2024

Filipiny organizują wraz z sojusznikami ćwiczenia na Morzu Południowochińskim

Siły Zbrojne Filipin rozpoczęły 39. edycję ćwiczenia pk. Balikatan. To największe, coroczne, dwustronne przedsięwzięcie szkoleniowe filipińskich sił morskich, z udziałem amerykańskiego sojusznika. Celem ćwiczeń jest umacnianie współpracy między USA i Filipinami, podkreślając traktat o wzajemnej obronie poprzez wzmocnienie współpracy wojskowej i gotowości między wojskami obu krajów w domenie morskiej. Manewry potrwają od 22 kwietnia do 10 maja.
22.04.2024

"Ostrobok" i "Wargacz" zakończone. Największe tegoroczne ćwiczenia Marynarki Wojennej za nami

Do 8 marca trwały największe w tym roku ćwiczenia 3. Flotylli Okrętów oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, kolejno pk. "Ostrobok-24" i "Wargacz-24". Te coroczne przedsięwzięcia będące głównymi punktami roku szkoleniowego jednostek polskiej Marynarki Wojennej były w tym roku częścią ćwiczeń Wojska Polskiego pk. "Dragon-24", odbywających się w ramach największych manewrów NATO od czasu Zimnej Wojny, "Steadfast Defender-24".
14.03.2024

Duże zainteresowanie Dniem Otwartym na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Ponad 1500 zainteresowanych z całej Polski, ciekawe wykłady i warsztaty tematyczne, studenckie koła naukowe, zwiedzanie symulatorów, rozmowy ze studentami. Tak wyglądał Dzień Otwarty Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
13.03.2024

Ostre strzelanie podczas "Ostrobok-24". Widzieliśmy 3. Flotyllę Okrętów w akcji

Podczas trwającego od 29 lutego ćwiczenia największego związku taktycznego polskiej Marynarki Wojennej okręty brały udział w epizodzie polegającym na manewrowaniu w szykach i strzelaniu do celu. Wraz z nimi swoje zadania wykonywała włoska fregata ITS Luigi Rizzo (F595), wspierająca wschodnią flankę NATO. Ćwiczenie było okazją do pokazania możliwości okrętów polskiej Marynarki Wojennej. Pierwszy raz od dawna działania sił morskich mogli obserwować na żywo także zaproszeni dziennikarze.
06.03.2024

Koniec fazy morskiej ćwiczeń "Milan 2024" pod auspicjami Indii. Manewry z udziałem kontrowersyjnych uczestników

Zakończyły się największe, prowadzone co dwa lata ćwiczenia Marynarki Wojennej Indii. W tym roku odbyły się w terminie od 19 do 27 lutego się z udziałem wielu państw z całego świata. Choć jego hasło przewodnie brzmi „Mosty przyjaźni przez morza” zaangażowało kraje które są obecnie w bardzo napiętych relacjach.
01.03.2024

8. FOW rozpoczyna "Wargacz 2024". To część ćwiczenia "Dragon 2024" i "Steadfast Defender 2024"

Od 1 do 8 marca marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża biorą udział w ćwiczeniu "Wargacz 2024". To coroczne przedsięwzięcie szkoleniowe w tym roku jest częścią największych manewrów NATO od czasu Zimnej Wojny. Obok realizacji scenariuszy związanych ze zwalczaniem zagrożeń minowych i ataków wielodomenowych jednostki nawodne i lądowe świnoujskiej jednostki będą doskonalić procedury w zakresie ratownictwa.
29.02.2024

Huti twierdzą, że ich ataki na Morzu Czerwonym może zatrzymać tylko ustanie "izraelskiej agresji" w Strefie Gazy

Jemeńscy bojownicy Huti przekazali 27 lutego, że rozważą powstrzymanie się od ataków na żeglugę w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej, jeśli Izrael powstrzyma swoją "agresję" w Strefie Gazy.
28.02.2024

Rusza ćwiczenie Dragon-24, polski element manewrów NATO Steadfast Defender-24

Rozpoczyna się polskie ćwiczenie wojskowe pod kryptonimem Dragon-24, będące częścią wielkich manewrów NATO Steadfast Defender-24. W ćwiczeniu weźmie udział ok. 20 tys. żołnierzy; to test zdolności polskiego wojska do reakcji na kryzys zbrojny - przekazało w poniedziałek Dowództwo Generalne RSZ.
26.02.2024

Ożywienie na rynku tonażowym. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 2-5/2024)

Początkowe tygodnie nowe roku to mocny wzrost w obrocie używanym tonażem, a także w składaniu nowych zamówień. Wskazywały na to między raporty Golden Destiny. Wzrasta również zapotrzebowanie na złomowany tonaż. Brakuje jednak nadal znaczącego zasilania branży recyklingu okrętowego w przeznacozne do tego celu statki. Taki impas według analityków tego rynku ma nadal trwać w tym zakresie.
19.02.2024

Kolejny morski seans w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na kolejny seans z cyklu Kino Wojenne w Muzeum. Wyświetlanym filmem tym razem będzie Bunt na „Bounty”.
16.02.2024

Sztab Generalny Wojska Polskiego zapowiada ruchy wojsk w związku z "Steadfast Defender"

Od poniedziałku 12 lutego na drogach niemal całego kraju będzie zwiększony ruch pojazdów wojskowych, związany z ćwiczeniami "Steadfast Defender-24" i ich polską częścią "Dragon-24". Na europejskie poligony wyjedzie łącznie około 100 tys. żołnierzy, którzy będą działać na lądzie, w morzu i w powietrzu. W ramach ćwiczeń, od połowy lutego do końca maja, pojazdy wojskowe będą przemieszczały się niemal we wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych.
08.02.2024

Dynamic Move 2024-I. Pierwsze w tym roku sojusznicze ćwiczenie z udziałem polskich marynarzy

Przez ostatnie dwa tygodnie oficerowie 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża reprezentowali polską Marynarkę Wojenną podczas pierwszego w tym roku sojuszniczego ćwiczenia skoncentrowanego na działaniach przeciwminowych pk. Dynamic Move 2024-I.
02.02.2024

Francja wzmacnia swoją obecność na newralgicznym obszarze. Fregata Languedoc osłania statki na trasie żeglugowej

Zagrożenie atakami rakietowymi ze strony jemeńskich bojowników Huti, próby porwań statków i ogólnie niestabilność tras morskich pozostają wyzwaniem dla międzynarodowych sił morskich. W dążenie do utrzymania niezakłóconej żeglugi jest również zaangażowana Marynarka Wojenna Francji (Marine nationale) która również rozmieściła swoje siły morskie w newralgicznym regionie.
16.01.2024

Saab i Agencja Uzbrojenia zawarły umowę w zakresie dostawy systemu do ćwiczeń zwalczania okrętów podwodnych

System AUV 62-AT jest przeznaczony do zaawansowanego szkolenia w zakresie zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), a jego pozyskanie ma przełożyć się na wzrost możliwości wspomagania procesu szkolenia oficerów i marynarzy odpowiedzialnych za tego typu działania w siłach polskiej Marynarki Wojennej. Wartość zamówienia wynosi ok. 70 mln koron szwedzkich netto (30 mln zł), a dostawa systemu zostanie zrealizowana w 2024 roku.
18.12.2023

Freezing Winds 2023. Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia morskie Finlandii w NATO. Jest polski akcent

Od 20 listopada do 1 grudnia w mroźnej aurze odbędą się ćwiczenia sił okrętowych pod auspicjami Marynarki Wojennej Finlandii (Merivoimat). To pierwsze duże ćwiczenie morskie prowadzone przez Finlandię jako członek NATO.
20.11.2023

Rekordowa opłata w Kanale Panamskim. Prawie 4 mln USD za priorytet

W obliczu trwającej suszy Kanał Panamski staje przed szczególnymi wyzwaniami, co prowokuje armatorów do nietypowych decyzji. Ostatnio japoński gigant petrochemiczny, Eneos, zdecydował się zapłacić rekordową opłatę 3,97 mln dolarów za pierwszeństwo w ominięciu korków na strategicznym szlaku żeglugowym.
18.11.2023

Międzynarodowy spór o "Święty Graal wśród wraków". Stawka idzie nawet o 20 mld dolarów

Odkryty w 2015 roku nieopodal wybrzeży Kolumbii wrak hiszpańskiego galeonu San Jose rozpala wyobraźnie nie tylko fascynatów morskich tajemnic i historii, ale też przedstawicieli władz. Roszczenie do znajdującego się na nim skarbu, którego wartość jest liczona w miliardach dolarów, zgłaszają rządy państw oraz reprezentanci szeregu instytucji.
08.11.2023

Zakończenie ćwiczenia "Northern Coast 23". Ważny sprawdzian dla polskich marynarzy

Przez dwa tygodnie, od 11 do 22 września br., trwało jedno z najważniejszych przedsięwzięć dla sił morskich państw NATO, w tym należących do Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG1). 30 okrętów, 19 statków powietrznych i 3200 żołnierzy z 14 państw, prowadziły działania w ramach połączonej operacji obronnej na wodach terytorialnych Łotwy i Estonii.
25.09.2023

Patrolowiec sił morskich Holandii przechwycił niemal tonę kokainy na Morzu Karaibskim

Załoga HNLMS Groningen (P843), wykonująca zadania w związku z zwalczaniem przemytu narkotyków na Karaibach, dokonała zatrzymania łodzi wykorzystywanej przez przestępców do dostarczania nielegalnych substancji. To kolejny epizod trwającej od lat walki międzynarodowych sił morskich z przemytnikami.
22.09.2023

Northern Coast 23. Pokaz zdolności polskich okrętów w ramach międzynarodowego zespołu morskiego

Przed dwa tygodnie, od 11 września trwa praktyczna faza ćwiczenia morskiego pk. "Northern Coasts 23". W ich trakcie na środkowym Bałtyku operuje 30 okrętów z 14 państw, współpracujących z siłami lądowymi i morskimi. To sprawdzian działania sił połączonych, w którym swoje możliwości pokazują okręty polskiej Marynarki Wojennej, które od dwóch miesięcy stanowią trzon Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1.
18.09.2023

Marynarki Wojenne Rumunii i USA organizują międzynarodowe ćwiczenie pk. "Sea Breeze 23.3"

Od 11 do 15 września br. w rejonie Morza Czarnego i Delty Dunaju odbędą się międzynarodowe ćwiczenia z udziałem sił morskich państw NATO i zaprzyjaźnionych. Ich celem będzie sprawdzenie zdolności przeciwminowych sił morskich w ramach międzynarodowego zespołu okrętów.
09.09.2023

Oficerowie polskiej Marynarki Wojennej uczestniczyli w międzynarodowym ćwiczeniu dowódczo-sztabowym Dynamic Move-23-2

Przez ostatnie dwa tygodnie oficerowie 13. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża reprezentowali polską Marynarkę Wojenną w drugiej w tym roku edycji ćwiczenia dowódczo-sztabowego wspomaganego komputerowo (CAX – Computer Aided Exercise) pk. Dynamic Move-23, które zorganizowano we włoskiej miejscowości La Spezia.
08.09.2023

Szef MON: Formoza jest w stanie ochronić infrastrukturę krytyczną

Musimy liczyć się z różnymi prowokacjami ze strony Rosji, w związku z tym infrastruktura krytyczna musi być silnie chroniona. Najlepiej mogą ochronić ją wojska specjalne w tym Formoza - powiedział we wtorek w Dziwnowie (woj. zachodniopomorskie) szef MON Mariusz Błaszczak.
22.08.2023

Dowództwo US Navy ostrzega statki przed wchodzeniem na wody Iranu

Dowodzona przez USA międzynarodowa koalicja działająca w rejonie Zatoki Perskiej i Cieśniny Ormuz ostrzegła statki w regionie, aby trzymały się z dala od wód Iranu, aby uniknąć możliwego zajęcia przez siły morskie tego kraju.
14.08.2023

Morskie aspekty Powstania Warszawskiego

W całym kraju odbywają si uroczystości upamiętniające 79. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wystawiono warty honorowe w miejscach pamięci, złożono wiązanki kwiatów oraz oddano salwy honorowe. O godzinie 17.00, symbolicznej godzinie „W”, sygnalizującej rozpoczęcie walk, w miastach zawyły syreny alarmowe, a na statkach, promach i okrętach cumujących w portach uruchomiono tyfony. W ten sposób oddano hołd bohaterskim żołnierzom Armii Krajowej oraz cywilnej ludności miasta.
01.08.2023

Tunezyjscy rybacy-piraci zostali aresztowani za okradanie imigrantów na Morzu Śródziemnym

Kapitan tunezyjskiego statku rybackiego i trzej członkowie jego załogi trafili do włoskiego więzienia. Grozili imigrantom nożami, blokowali łodzie swoimi kutrami, żądali oddania pieniędzy i telefonów komórkowych – podają niedzielne włoskie media, m.in. "Gezzetta del Sud online".
30.07.2023

Zaskakujący zwrot podczas wojskowych ćwiczeń. Okręt przeznaczony do zatopienia... wymagał ratunku

Takiego punktu w scenariuszu wspólnych ćwiczeń sił zbrojnych Filipin i USA planiści raczej nie przewidywali. Zapowiadane efektowne zatopienie byłego okrętu zaopatrzeniowego musiało zostać przesunięte w związku z tym, że jednostka-cel została w wyniku warunków pogodowych zepchnięta i samoczynnie trafiła na mieliznę w pobliżu wyspy Batan.
17.07.2023

Toruń. Ćwiczenia służb "Wisła 2023" - terroryści opanowali barkę z chemikaliami

Terroryści opanowali barkę z chemikaliami, wzięli zakładników i otworzyli ogień - to sceny, które można było obserwować na Wiśle w Toruniu w ramach ćwiczeń policjantów, strażaków i WOPR-owców. W akcji "Wisła 2023" użyto m.in. śmigłowca Black Hawk. Na wodzie i w powietrzu działało ok. 70 osób.
21.06.2023

Brytyjscy komandosi desantowali się w pobliżu Ustki. To kolejny epizod ćwiczeń Baltops

W trakcie dobiegających dzisiaj końca największych ćwiczeń wojskowych na Bałtyku nie brakowało scenariuszy przeprowadzanych na terenie Polski. Jeden z nich dotyczył działań desantowych na nieprzygotowany brzeg i atak na lądowe instalacje obronne z wykorzystaniem wsparcia sił morskich.
16.06.2023

Pokaz możliwości polskich okrętów podczas ćwiczenia Baltops-23

Od 5 do 16 czerwca trwa główna faza największych, międzynarodowych ćwiczeń na Morzu Bałtyckim pk. Baltops. W jego trakcie okręty, a także siły powietrzne i lądowe z 20 państw biorą udział w szeregu scenariuszy, co ma służyć polepszaniu działania w wielonarodowym zespole oraz polepszać zdolności do reagowania na współczesne zagrożenia i wyzwania.
13.06.2023

Rozpoczęło się ćwiczenie morskie Baltops-23

Dziś zaczęło się cykliczne, największe ćwiczenie morskie na Bałtyku, pk. Baltops. Blisko 20 państw, w tym 19 należących do NATO będzie do 16 czerwca wykonywać zadania w ramach szeregu scenariuszy, wzmacniając swoje zdolności operacyjne i współpracę w ramach dużego zgrupowania taktycznego.
05.06.2023

Morskie epizody podczas Renegade/Sarex-23

Od 17 maja trwa ćwiczenie taktyczno-specjalne Renegade/Sarex-23, z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia działań poszukiwawczo - ratowniczych na obszarze lądowym i morskim. W jego trakcie przećwiczono działania związane z reagowaniem na zagrożenia czyhającego na statki i okręty, oraz infrastrukturę portową.
24.05.2023

Prężenie muskułów na dalekiej Północny. Demonstracja siły flot NATO i Rosji

W odpowiedzi na manewry z udziałem sił morskich NATO pk. Formidable Shield 23, Federacja Rosyjska postanowiła zorganizować własne ćwiczenia na akwenie zlokalizowanym na dalekiej Północny. Ten pokaz siły ma służyć jako "przestroga" dla sił międzynarodowych, jednocześnie wpisując się w niesłabnący ciąg napięć spowodowany trwającą od 24 lutego ubr. rosyjską agresją na Ukrainę. W międzyczasie państwa NATO i zaprzyjaźnione prowadzą własne ćwiczenia morskie.
23.05.2023

Sprawdzian zdolności ratowniczych. Rusza ćwiczenie Renegade/Sarex-23

W dniach 17-26 maja br. rozpoczyna się cykliczne ćwiczenie taktyczno-specjalne z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze lądowym i morskim.
17.05.2023

Marynarka Wojenna pokazała swoje możliwości podczas ćwiczenia Anakonda

Organizowane od 2009 roku cykliczne ćwiczenie Anakonda jest największym i najważniejszym tego typu przedsięwzięciem szkoleniowym w Wojsku Polskim. Scenariusz tegorocznej edycji wpisał się w profil i dynamikę obecnych zagrożeń wzdłuż wschodniej flanki NATO, w tym w regionie Morza Bałtyckiego. Choć kluczowym aspektem tegorocznych epizodów ćwiczebnych były działania sił lądowych, wciąż ważnym aspektem pozostawały sprawy morskie, w tym działania polskiej Marynarki Wojennej.
15.05.2023

Ćwiczenie Kaper-23 sprawdzaniem dla służb w zakresie ochrony morskiej infrastruktury

Na Zatoce Pomorskiej i Gdańskiej, a także w Świnoujściu odbywało się, od 8 do 11 maja br. ćwiczenie taktyczno-specjalne z zakresu reagowania kryzysowego pod kryptonimem „Kaper-23”. W jego trakcie instytucje administracyjne oraz służby mundurowe sprawdzały gotowość do prowadzenia działań w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa nabrzeżnej infrastruktury krytycznej.
12.05.2023

Morskie aspekty ćwiczenia Anakonda 23

Podczas trwającej w weekend fazie ćwiczeń z wojskami podczas największych, cyklicznych manewrów Wojska Polskiego pk. Anakonda swoje zadania wykonywały siły polskiej Marynarki Wojennej. Choć w obecnej edycji położono nacisk na działania wojsk lądowych, nie zabrakło kluczowych epizodów z udziałem okrętów, rozgrywanych na Bałtyku oraz Wybrzeżu.
08.05.2023

Zakończyły się największe od dekad manewry francuskiej armii pk. Orion 2023

We Francji zakończyły się największe od blisko 30 lat manewry wojskowe pk. Orion 2023, których uczestniczyły wszystkie rodzaje sił zbrojnych. Ich przebieg wynikał z doświadczeń po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę, prezentując przygotowanie jednej z największych i najbardziej doświadczonych armii wśród europejskich członków NATO.
06.05.2023

Ćwiczenie Anakonda 23 wchodzi w kulminacyjną fazę

Trwają cykliczne, największe manewry Wojska Polskiego, w których biorą udział wszystkie rodzaje sił zbrojnych, a także komponenty z państw sojuszniczych. W sumie 13 tys. żołnierzy bierze udział w epizodach ćwiczebnych rozgrywanych w domenach lądowej, powietrznej, morskiej i cybernetycznej. Choć w tej edycji główny nacisk położono na działania lądowe, nie zabraknie akcentów morskich.
06.05.2023

MOSG pokazuje swoje możliwości na Zalewie Wiślanym

Podczas odbywającego się na przełomie marca i kwietnia ćwiczenia pk. Zalew-23 pierwsze skrzypce grała 16. Dywizja Zmechanizowana z Olsztyna, która sprawdzała zdolność do do odpowiedzi na zagrożenia o charakterze militarnym i niemilitarnym z morza z wykorzystaniem nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną, w rejonie przygranicznym na Zalewie Wiślanym. Niemniej swoje epizody ćwiczebne realizowały siły morskie. Oprócz polskiej Marynarki Wojennej był to Morski Oddział Straży Granicznej.
20.04.2023

Mierzeja Wiślana jako strategiczny obiekt działań okrętów podczas ćwiczenia Zalew-23

Jednostki morskiego rodzaju sił zbrojnych ponownie były aktywne w pobliżu Mierzej Wiślanej. Wespół z komponentami 16. Dywizji Zmechanizowanej wzięły udział w epizodach ćwiczebnych podczas ćwiczenia Zalew-23, będącego jednym z największych przedsięwzięć szkoleniowych w regionie.
18.04.2023

"Ta Jaskółka wiosnę uczyniła." Nachodzą lepsze czasy dla marynarki wojennej i branży okrętowej?

Ceremonia cięcia blach pod przyszły niszczyciel min proj. 258 ORP Jaskółka, która odbyła się 28 marca br., może być traktowana nie tylko jako rozpoczęcie budowy kolejnych okrętów typu Kormoran 2, ale też początek ciągu największych jak dotąd inwestycji dla morskiego rodzaju sił zbrojnych w XXI wieku.
03.04.2023

Współpraca okrętów 8. FOW z siłami 16. DZ w ramach ćwiczenia Zalew-23

W tym tygodniu 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana z Olsztyna realizuje ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. Zalew-23. Głównym celem jest demonstracja zdolności największego związku taktycznego północno-wschodniej Polski do odpowiedzi na zagrożenia militarne i niemilitarne od strony morza. Innowacją jest wykorzystanie nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną.
30.03.2023

Tajwańskie wojsko ćwiczyło odparcie desantu. W tle narastająca presja militarna Chin

Japońska stacja NHK podała, że Siły Zbrojne Republiki Chińskiej (Tajwan) przeprowadziły w czwartek ćwiczenia odparcia symulowanego wrogiego desantu na północne wybrzeże wyspy. Wpisuje się to w narastającą presję militarną ze strony komunistycznych Chin.
23.03.2023

Rozpoczyna się 41. rejs Daru Młodzieży

Utytułowany żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wypłynął do belgijskiego portu w Antwerpii. Stamtąd wyruszy następnie na portugalską Maderę. Jest to tylko część dłuższej, zaplanowanej w tym roku działalności jednostki.
21.03.2023

Morska pięść NATO. Polsko-amerykańskie ćwiczenie Passex na Bałtyku

Jednostki wchodzące w skład 3. Flotylli Okrętów w ramach Okrętowej Grupy Zadaniowej ćwiczyły od 13 do 17 marca na wodach Bałtyku. Podczas ich trwania wspólnie przeprowadziły epizody szkoleniowe z amerykańskim niszczycielem USS Porter. Była to okazja do pogłębiania partnerstwa w ramach NATO i potwierdzania zdolności sił polskiej Marynarki Wojennej.
20.03.2023

Marynarka Wojenna szykuje się na ćwiczenie pk. "Anakonda"

W terminie od 17 kwietnia do 16 maja odbędą się największe manewry Wojska Polskiego pk. Anakonda, odbywające się cyklicznie co trzy lata. W ich trakcie będą miały miejsce epizody w domenie powietrznej, lądowej i morskiej, z udziałem wszystkich rodzajów sił zbrojnych, w tym marynarki wojennej.
20.03.2023

Nowa Oś? Wspólne ćwiczenia morskie Rosji, Chin i Iranu

Rosja i Chiny dołączają do irańskich ćwiczeń w Zatoce Omańskiej, demonstrując chęć współpracy w zakresie wspólnych operacji na morzu. Jest to trzecie ćwiczenie flot z udziałem tych trzech państw od 2019 roku i drugie rosyjsko-chińskie ćwiczenia morskie w ciągu dwóch miesięcy
17.03.2023

Marynarka Wojenna upamiętniła Żołnierzy Wyklętych

W całym kraju odbyły się uroczystości z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych - członków antykomunistycznego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i przeciwstawili się władzy narzuconej przez Związek Radziecki. Wielu z nich przypłaciło to ucieczką z kraju, długoletnim więzieniem, prześladowaniami, a nawet życiem. Pamięć o ofiarach represji upamiętnili przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej.
02.03.2023

Cykl spotkań z historią w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na nowy cykl spotkań z morską historią. Zaprezentuje w nim obrazy z repertuaru światowej kinematografii poświęcone epizodom walk na morzach.
13.01.2023

Rosyjskie okręty ćwiczą na Bałtyku. NATO w gotowości

W ramach dużych ćwiczeń z udziałem wszystkich rodzajów sił zbrojnych, rosyjskie okręty wchodzące w skład Floty Bałtyckiej przeprowadziły m.in. rakietowy ostrzał celów nabrzeżnych i morskich.
19.12.2022

MON kupiło system do szkolenia w zwalczaniu okrętów podwodnych

Agencja Uzbrojenia poinformowała o zawarciu z Saab Dynamics AB umowy na dostawę autonomicznego systemu treningowego AUV 62-AT do szkolenia w zwalczaniu okrętów podwodnych.
16.12.2022

W Basenie Górniczym Portu Gdańsk ćwiczono reagowanie na zagrożenia hybrydowe [WIDEO]

Na terenie infrastruktury portowej odbyły się ćwiczenia „EU Integrated Resolve 2022”. Przez ostatnie trzy miesiące państwa Unii Europejskiej testowała swoją gotowość i zdolność do skutecznego radzenia sobie z potencjalnymi zagrożeniami, w tym dla zagospodarowania morskiego.
15.12.2022

Ze stoczni uciekają… w pasje. „HanseYachts słynie z kreatywnych ludzi”

Praca przy budowie jachtów nie należy do łatwych. Presja czasu, dokładność, problemy z łańcuchem dostaw niezbędnych komponentów, reżim technologiczny – tu nie da się przyjść do pracy i podejść do swoich obowiązków lekceważąco. Za kadrą największego w Polce producenta jachtów stoją pasje.
19.11.2022

Admiralskie nominacje w polskiej Marynarce Wojennej [GALERIA]

W przeddniu Narodowego Święta Niepodległości prezydent RP Andrzej Duda wręczył w Pałacu Prezydenckim nominacje na stopnie generalskie i admiralskie 17 oficerom Wojska Polskiego. W tym roku mianował dwóch oficerów Marynarki Wojennej na stopień kontradmirała.
10.11.2022

Port Gdańsk monitoruje jakość powietrza w związku ze wzmożonymi przeładunkami węgla

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. podjął decyzję o umieszczeniu na terenie portu dodatkowych 5 czujników mobilnych. Zostały one rozlokowane przy Basenie Górniczym, Nabrzeżu Dworzec Drzewny, Nabrzeżu Węglowym, Twierdzy Wisłoujście i przy ul. Ku Ujściu. Operatorzy mają obowiązek zastosowania się do działań prewencyjnych, w tym zraszania hałd z węglem. Rozważane jest również dodatkowe czyszczenie dróg dojazdowych, gdyż pylenie wtórne z ruchu pojazdów po placach składowych jest główną przyczyną wzmożonego pylenia.
03.11.2022

Zachodniopomorskie. Rozpoczyna się faza taktyczna ćwiczenia REKIN-22

Największe w tym roku manewry Marynarki Wojennej RP REKIN-22 wchodzą w fazę taktyczną. Ich celem jest przećwiczenie i doskonalenie elementów zapewniających bezpieczeństwo kraju i Morza Bałtyckiego. W manewrach bierze udział blisko 20 okrętów z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.
21.09.2022

Na Bałtyku odbędą się manewry pod kryptonimem Rekin-22

Marynarka Wojenna poinformowała, że w piątek na Bałtyku rozpoczną się manewry pod kryptonimem Rekin-22. W działaniach taktycznych weźmie udział blisko 20 okrętów z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.
15.09.2022

Eksperci PAN: nie można twierdzić, że katastrofa ekologiczna na Odrze miała przyczynę naturalną

W żadnym wypadku nie można twierdzić, że katastrofa ekologiczna na Odrze miała przyczynę naturalną - wynika z raportu interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego działającego przy prezesie PAN. Jako prawdopodobne przyczyny katastrofy jego autorzy wskazali m.in. zrzuty ścieków i wzrost temperatury.
12.09.2022

Piątek ostatnim dniem manewrów Defender Europe 2022

Sojusznicze kierowanie ogniem to ostatnie manewry, które odbywają się na poligonie drawskim w ramach ćwiczenia DefenderEurope2022. To podsumowanie międzynarodowych działań, w których udział bierze ponad 2 tys. żołnierzy.
27.05.2022

Ćwiczenia Defender Europe w porcie Szczecin [ZDJĘCIA]

W czwartek 26 maja jeden z najbardziej widowiskowych epizodów ćwiczeń Defender Europe odbył się w porcie w Szczecinie.
26.05.2022

Ocean w ogniu – katastrofa tankowca Athenian Venture z polską załogą

Właśnie minęła 34. rocznica zatonięcia greckiego tankowca Athenian Venture w pełni obsadzonego polską załogą. Wspominamy ten tragiczny i nadal mało znany epizod oraz analizujemy przyczyny oraz kolejne etapy tego wypadku morskiego, o którym mówi się do dziś, ponieważ dokładne wnioski nigdy nie zostały do końca poznane. Była to jedna z największych katastrof morskich z udziałem Polaków.
22.04.2022

Polskie okręty ćwiczyły na Bałtyku

W ramach manewrów „Passex” na Morzu Bałtyckim wraz z holenderskim okrętem desantowym HNLMS Rotterdam ćwiczyły załogi fregaty ORP Gen. K. Pułaski oraz korwety patrolowej ORP Ślązak.
29.01.2022

Australia przeznaczy 700 mln dolarów na ochronę Wielkiej Rafy Koralowej

Australijski rząd postanowił wydać 700 mln dolarów na ochronę Wielkiej Rafy Koralowej, która zapewnia 64 tys. miejsc pracy; naukowcy poparli rządowy plan, ale uważają, że to nie wystarczy, aby zapobiec katastrofie ekologicznej - podaje w piątek BBC.
28.01.2022

Grupa ECR w Parlamencie Europejskim zaprasza na konferencję online. Tematem niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu [PROGRAM]

Grupa Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) w Parlamencie Europejskim zaprasza w środę (17 listopada) w godz. 10.00-15.45 na konferencję online "Bezpieczeństwo morskie i niebieska gospodarka. Niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu – w poszukiwaniu trwałych i ekonomicznie opłacalnych rozwiązań". Organizatorzy już dziś zachęcają do przesyłania własnych pytań. Gospodarzem wydarzenia będzie europosłanka Anna Fotyga. Co w programie tej ważnej dla branży morskiej debaty?
14.11.2021

OCEAN2020 zmierza do portu

Realizowany od 1 kwietnia 2018 roku pod egidą EDA (European Defence Agency), projekt „OCEAN2020” właśnie się zakończył. Jego ostatni etap stwarza doskonałą okazją, aby podsumować wyniki i przedstawić rezultaty, które udało się osiągnąć.
05.11.2021

Chcesz pokoju, szykuj się na wojnę. Azjatyckie marynarki wojenne w czasach pandemii

Globalny kryzys wywołany pandemią koronawirusa nie zahamował aspiracji większości państw azjatyckich, które zwiększyły nakłady na rozwój marynarki wojennej w czasach pandemii. Coraz śmielsze działania Chin na wodach regionu zachęcają Azjatów do modernizacji floty.
30.09.2021

Oczekiwania eksporterów: euro, wsparcie krajowych inwestycji i walka z protekcjonizmem [WIDEO]

Wprowadzenie euro, udzielanie wsparcia nie tylko zagranicznym, ale i krajowym inwestorom w Polsce oraz przeciwdziałanie praktykom protekcjonistycznym w Unii Europejskiej to najważniejsze działania i decyzje oczekiwane przez polski biznes od polityków – takie głosy padały podczas debaty poświęconej sytuacji polskich eksporterów.
13.09.2021

Rosjanie na manewrach Zapad ćwiczą desant i niszczenie okrętów

Siły rosyjskiej Floty Bałtyckiej przy wsparciu sił Floty Północnej ćwiczyły w niedzielę w obwodzie kaliningradzkim, podczas różnych epizodów manewrów Zapad-2021, zadania m.in. z zakresu desantu i niszczenia okrętu podwodnego umownego przeciwnika.
12.09.2021

III Konferencja Naukowa Muzeum MW

Od 19 do 20 sierpnia w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się III edycja konferencji naukowej „Wojna i morze – od średniowiecza po współczesność”.
20.07.2021

Przelewanie się fal przez nabrzeża będzie coraz częstsze, również w Polsce

Zjawisko przelewania się fal przez nabrzeża będzie coraz częściej spotykane, również w Polsce – prognozują naukowcy. Przy wzroście średniego poziomu mórz podnosi się również zasięg fal, które częściej będą zalewały np. porty. Rozwiązaniem może być podwyższanie nabrzeży.
05.07.2021

Kolekcja dzieł Mariana Mokwy w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Przedwojenny obraz, uważany dotąd za zaginiony, imponujące wizerunki statków i pejzaże ukazujące piękno polskiego Wybrzeża – twórczość wybitnego polskiego marynisty, Mariana Mokwy Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentuje w Spichlerzach na Ołowiance od 16 czerwca do 15 września 2021 r. w ramach osiemnastej wystawy z cyklu "Polscy artyści o morzu".
15.06.2021

ORP Gen. K. Pułaski powrócił z ćwiczenia Joint Warrior 21-1

W piątek, 28 maja br., fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski weszła do macierzystego Portu Wojennego w Gdyni. Przez dwa tygodnie jednostka reprezentowała polską Marynarkę Wojenną podczas międzynarodowych manewrów Joint Warrior 21-1 na wodach terytorialnych Wielkiej Brytanii oraz Oceanie Atlantyckim.
30.05.2021

Pomorskie: Na Bałtyku zakończyły się ćwiczenia MW i NATO "Solidarna Belona"

Operacja poszukiwania i neutralizacji niebezpiecznych obiektów na dnie Bałtyku, obrona przed atakami z powietrza, działania ratownicze z udziałem śmigłowców - to niektóre zadania zakończonej operacji Marynarki Wojennej RP oraz Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO "Solidarna Belona".
28.05.2021

Zapowiedź ćwiczenia Renegade/Sarex-21 [wideo]

W dniach 17-21 maja 2021 r. odbędzie się ćwiczenie taktyczno-specjalne Renegade/Sarex-21 z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze lądowym i morskim.
17.05.2021

Fregata rakietowa ORP Gen. Pułaski będzie uczestniczyć w manewrach NATO na Atlantyku

Fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski reprezentować będzie Marynarkę Wojenną RP podczas międzynarodowych manewrów Joint Warrior 21-1 na wodach terytorialnych Wielkiej Brytanii oraz Oceanie Atlantyckim - poinformowała PAP mjr Magdalena Busz, oficer prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
04.05.2021

Zadania ogniowe na morzu

We wtorek, 27 kwietnia, na wodach Zatoki Gdańskiej operowały okręty rakietowe OORP Orkan i Piorun, a także korweta patrolowa ORP Ślązak. Jednostki doskonaliły umiejętności prowadzenia operacji morskich w zespole okrętów.
29.04.2021

Szkolenie na morzu sił 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

Zakończył się intensywny tydzień szkolenia na morzu sił 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Przez ostatnie dni na wodach Zatoki Pomorskiej załogi okrętów zrealizowały m.in. strzelania artyleryjskie, strzelania ładunków wydłużonych dużych, zadania minowe i przeciwminowe, operacje transportowe, desantowe, a także szkolenie z uzupełniania zapasów i ratowania życia na morzu.
26.04.2021

Ogień na morskim poligonie [foto]

W piątek, 16 kwietnia, zakończyły się ćwiczenia na morzu. Okręty we współdziałaniu z Siłami Powietrznymi, w ramach Okrętowej Grupy Zadaniowej, realizowały szkolenie z zakresu osłony szlaków żeglugowych, zabezpieczenia transportu, a także uzupełniania zapasów i ratowania życia na morzu. W ten sposób marynarze przygotowują się do faktycznych operacji bojowych oraz ćwiczeń na szczeblu krajowym i międzynarodowym.
16.04.2021

Ebury: Ostatnie osłabienie złotego powinno mieć charakter tymczasowy

Po dość krótkim okresie aprecjacji złotego na przełomie lat 2020 i 2021 polska waluta ponownie znalazła się pod presją. W czwartek kurs EUR/PLN znalazł się na najwyższym poziomie od 2009 roku. Niewykluczone, że obecny marazm jeszcze potrwa, jednak liczymy, że przed końcem roku złoty powróci do poziomów zbliżonych do tych, które znamy z okresu sprzed pandemii, ok. 4,30.
26.03.2021

Rynek uodparnia się na wzrost rentowności obligacji

Na zeszłotygodniowym posiedzeniu decyzyjnym prezes Fedu podkreślił, że stopy pozostaną niezmienione, nawet jeśli inflacja przekroczy cel. Obligacje skarbowe w USA ponownie doświadczyły wyprzedaży, lecz większość klas aktywów zareagowała na wzrost ich rentowności w mniejszym stopniu niż na przełomie lutego i marca.
22.03.2021

Passex sojuszników na Bałtyku [foto]

Na Bałtyku zakończyło się ćwiczenie pod kryptonimem PASSEX. Jednostki Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa-1 oraz gdyńskiej Flotylli, wspierane przez Siły Powietrzne odbyły wspólne ćwiczenia na poligonach morskich. Główne zadania wykonane przez szkolące się jednostki polegały na prowadzeniu typowych operacji osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych.
19.03.2021

Podziękowania z Dowództwa Operacyjnego RSZ

Wiceadmirał Krzysztof Jaworski wręczył w piątek podziękowania oficerom Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego, którzy zaangażowani byli w przygotowanie i przeprowadzenie ćwiczenia Renegade/Sarex 20.
06.03.2021

Port Jastarnia – pierwszy port II Rzeczypospolitej. Dziś port przyjazny dla rybaków, żeglarzy i turystów morskich

Po raz pierwszy o Jastarni napisano w 1378 r. W piśmiennictwie pojawiła się jako Osternas, a później Hasternia. Obecna nazwa funkcjonuje od 1578 r. Dziś to port rybacki otwarty dla żeglarzy i morskich turystów.
03.03.2021

W USA ropa powyżej 63 USD/b i jeszcze zyskuje

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje powyżej 63 USD za baryłkę - wzrosły jej amerykańskie zapasy, ale spadła produkcja. Surowiec jest wyceniany najwyżej od ponad roku - informują maklerzy.
25.02.2021

Ropa w USA znów mocniej drożeje - Goldman Sachs prognozuje solidne zwyżki

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA zyskuje ponad 1 proc., a Brent na ICE drożeje o 1,4 proc. Analitycy Goldman Sachs prognozują, że w ciągu najbliższych miesięcy Brent zdrożeje do 70 USD za baryłkę - informują maklerzy.
22.02.2021

Głębokie nurkowania z pokładu okrętu

W piątek, 15 stycznia, zakończyło się szkolenie morskie realizowane na wodach Zatoki Gdańskiej przez okręt ratowniczy ORP Lech. Operujący z pokładu jednostki nurkowie doskonalili umiejętności w zakresie nurkowania na dużych głębokościach z wykorzystaniem dzwonu nurkowego.
15.01.2021

Zmiany klimatu znacznie większym wyzwaniem dla ludzkości niż koronawirus

Żarówki energooszczędne, rezygnacja z plastiku i mniejsze zużycie wody podczas porannej toalety to niektóre z popularnych działań na rzecz środowiska, ale w skali globalnej ich efekty będą pomijalne. – Musimy zdać sobie sprawę, że chodzi o zmniejszenie konsumpcji i dewastacji przyrody w poszukiwaniu nowych zasobów: energii, wody, surowców – mówi dr hab. Mariusz Majdański z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.
11.01.2021

Żegluga a prawo dotyczące ratowania migrantów

W odniesieniu do aspektów moralnych ratowania życia na morzu, należy mieć na uwadze przepisy prawa, które regulują tę kwestie. Przytaczając sytuacje, która miała miejsce w związku z uratowaniem migrantów przez tankowiec Maersk Etienne na prośbę maltańskiego centrum SAR, warto pochylić się nad związanymi z tym problemami. Zapisy dotyczące obowiązku ratowania życia znajdowały się od zarania dziejów w kodeksach etycznych różnych wyznań religijnych, jak również w przepisach prawa morskiego na całym świecie.
03.11.2020

Zakończyło się największe ćwiczenie 8.FOW pk. WARGACZ-20 [foto]

W piątek, 9 października, zakończyło się ćwiczenie WARGACZ-20 - największe tegoroczne manewry sił 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia. Było to główne przedsięwzięcie cyklu szkolenia 8.FOW w 2020 roku. Wzięło w nim udział ponad tysiąc żołnierzy ze wszystkich jednostek wchodzących w skład Flotylli. Manewry rozpoczęły się 1 października.
09.10.2020

Ćwiczenie Renegade/Sarex-20 [foto]

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa odebrała sygnał o pomoc z tonącego okrętu. Jednostka płynęła z Kołobrzegu do Świnoujścia i z niewiadomych przyczyn zatonęła. Do przeprowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczej w ramach systemu ratownictwa morskiego skierowano holownik H-6 z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, jednostkę SAR oraz śmigłowiec W-3WARM Anakonda z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej - jest to jeden ze scenariuszy ćwiczenia Renegade/Sarex-20, które rozpoczęło się 6 października.
07.10.2020

Rozpoczęło się ćwiczenie taktyczno-specjalne Renegade/Sarex-20

Rozpoczęło się ćwiczenie Renegade/Sarex-20 - poinformowało Dowództwo Operacyjne RSZ. W ćwiczeniu uczestniczą żołnierze, funkcjonariusze oraz cywile, w tym m.in. ratownicy GOPR. Ćwiczenie ma sprawdzić zdolności reagowania sytemu bezpieczeństwa państwa na sytuacje kryzysowe na lądzie, w powietrzu i na morzu.
06.10.2020

Ćwiczenie taktyczne na wodach Bałtyku

Udzielanie pomocy załodze uszkodzonego okrętu oraz poszukiwanie i ratowanie rozbitków - to tylko kilka z epizodów zakończonego ćwiczenia taktycznego z wojskami, w którym wzięły udział jednostki Gdyńskiej Flotylli.
21.09.2020

Ebury: Rynek z niepokojem patrzy na Wielką Brytanię

Obawy o załamanie negocjacji dot. przyszłych relacji między Wielką Brytanią i UE wywołały chaos, który nie pozostaje bez wpływu na brytyjską walutę. W tym tygodniu przed nami spotkanie Banku Anglii, a wcześniej, Rezerwy Federalnej. Chociaż rynek nie oczekuje przełomowych decyzji ze strony banków centralnych, to jednak napięta sytuacja może wpłynąć na ruchy głównych walut.
15.09.2020

Nagłe załamywanie się ekosystemów - kiedy nastąpi?

Zmiana klimatu prowadzi nie tylko do częstszego występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, zmian w cyrkulacji oceanicznej czy topnienia lodowców. Odbija się także na funkcjonowaniu roślin i zwierząt, a także całych ekosystemów. Kiedy zajdzie na tyle daleko, by zagrozić gwałtownym zakłóceniem funkcjonowania biosfery i poważną utratą bioróżnorodności? Omawiamy publikację Trisosa i in., 2020.
07.09.2020

Marynarze rzeczni. Wczoraj i dziś

Na bulwarach wiślanych w Warszawie odsłonięto właśnie wystawę „Marynarze rzeczni. Wczoraj i dziś”. W otwarciu udział wzięła Mariola Chojnacka Dyrektor Generalna z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. – Wystawa to odrabianie zaległości z naszej historii. Niewiele osób zna rolę Flotylli śródlądowej w Bitwie Warszawskiej. Dlatego tym większa radość, iż Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej może brać udział w tym przedsięwzięciu – powiedziała Mariola Chojnacka.
14.08.2020

W cieniu wielkiej historii - kołobrzeska Reduta Morast

Atutem zrewitalizowanej Reduty Morast, XVIII - wiecznej fortyfikacji na terenie nowoczesnego Portu Jachtowego w Kołobrzegu, jest jej lokalizacja i fakt, że zwiedzimy ją za darmo.
31.07.2020

Inflacja może silnie wyhamować od początku 2021 roku

Inflacja konsumencka według drugiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) znalazła się w czerwcu br. powyżej prognoz rynkowych. Ekonomiści spodziewają się podwyższonej inflacji w 2020 roku, natomiast od początku przyszłego roku będzie ona wyraźnie hamować.
15.07.2020

SeaData na straży jakości powietrza i natężenia hałasu w trójmiejskich portach (foto, wideo)

Jeszcze kilka lat temu, trójmiejskie porty zmagały się z intensywnymi epizodami pylenia. W ramach konkursu dla startupów, wyłoniony został innowacyjny projekt gdyńskiej firmy SeaData - specjalistyczne czujniki, które przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, monitorują jakość powietrza, szczególnie poziom emisji pyłu węglowego powstającego w wyniku prowadzonych przeładunków. Teraz, przedsiębiorstwo wkracza na rynek dronów i do oferowanych usług dołącza m.in. pomiary substancji szkodliwych z powietrza.
01.07.2020

Port Gdynia przedłuża współpracę z SeaData

SeaData dostarcza dla Portu system monitoringu jakości powietrza i natężenia hałasu w porcie. Współpraca Portu Gdynia z gdyńskim start-up’em rozpoczęła w lipcu 2018 roku, kiedy to port zmagał się z intensywnymi epizodami pylenia węgla. Wdrożenie systemu stworzonego przez firmę SeaData oraz inne działania stosowane przez firmy zajmujące się przeładunkiem węgla pomogło zapobiec występowaniu podobnych zdarzeń.
23.06.2020

Szef MON: zależy nam, aby relacje Polski i USA były jeszcze bardziej ścisłe

Zależy nam na tym, żeby relacje Polski i USA były jeszcze bardziej ścisłe; wszystko przed nami; jestem dobrej myśli - oświadczył w środę na poligonie w Drawsku Pomorskim (woj. zachodniopomorskie) szef MON Mariusz Błaszczak.
17.06.2020

Szef MON obejrzy polsko-amerykańskie ćwiczenie forsowania rzeki

Na poligonie drawskim (Zachodniopomorskie) dobiega końca polsko-amerykańskie ćwiczenie Defender-Europe 20 Plus; w środę główne epizody będzie obserwował szef MON Mariusz Błaszczak – zapowiedział resort.
16.06.2020

Dowódcy o Defender-Europe: nic nie zastąpi ćwiczeń wojsk

Ćwiczenia z udziałem wojsk są konieczne, by zapewnić wiarygodność, zdolność do walki i odstraszania – powiedzieli o ćwiczeniu Defender-Europe 20 Plus dowódcy amerykańskich i polskich sił.
15.06.2020

Anakonda 20 na morzu

Zabezpieczenie interesów państwa na obszarach morskich, obrona wybrzeża od strony morza i lądu we współdziałaniu z innymi rodzajami sił zbrojnych to główne zadanie komponentu morskiego w trakcie manewrów pod kryptonimem Anakonda 20. To największe cykliczne ćwiczenie Sił Zbrojnych RP prowadzone w układzie połączonym.
01.06.2020

Artyleria, miny i desant, czyli morskie szkolenie sił 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

Strzelania artyleryjskie, stawianie min, trałowanie czy operacje desantowe to tylko niektóre z zadań zrealizowanych przez okrętowe grupy taktyczne 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Przez ostatnie dni okręty 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo - Minowych oraz 12. Dywizjonu Trałowców realizowały intensywne szkolenie na wodach Zatoki Pomorskiej.
22.05.2020

W czerwcu odbędzie się zmodyfikowane ćwiczenie DEFENDER-Europe 20 Plus

Od 5 do 19 czerwca na poligonie w Drawsku Pomorskim odbędzie się zmodyfikowane polsko-amerykańskie ćwiczenie DEFENDER-Europe 20 Plus - poinformowało w środę MON. Dodało, że jest to wspólna decyzja resortu i Departamentu Obrony USA.
13.05.2020

Ćwiczenia PASSEX na Bałtyku

Jednostki Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa-1 oraz gdyńskiej Flotylli odbyły wspólne ćwiczenia na poligonach morskich Morza Bałtyckiego. Główne zadania wykonane przez szkolące się jednostki polegały na prowadzeniu typowych operacji osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych.
08.05.2020

Zbigniew Stosio we wspomnieniach

Zbigniew Stosio, sekretarz generalny Polskiego Związku Żeglarskiego, odszedł na wieczną wachtę. Dusza towarzystwa, człowiek oddany żeglarstwu i żeglarskiej społeczności – tak wspominają go przyjaciele, koledzy żeglarze, współpracownicy.
20.04.2020

MON: Rosja, jak inne kraje OBWE, będzie zaproszona, by obserwować Defender-Europe 20

Kraje OBWE, w tym Rosja, zostaną zaproszone do obserwowania części ćwiczenia Defender-Europe 20 odbywającej się w Polsce – poinformowało MON. Polska wystosuje zaproszenie do 1 kwietnia.
05.03.2020

Jeden z największych masowców samowyładowczych na świecie przeszedł remont w gdańskiej stoczni Remontowa (foto, wideo)

Yeoman Bontrup, jeden z dwóch największych masowców samowyładowczych na świecie, przeszedł trzytygodniowy remont w gdańskiej stoczni Remontowa. Jednostka, której zarządem technicznym zajmuje się firma SMT Shipping Poland przeszła standardowy zakres napraw i prac konserwacyjnych. Z naszą kamerą weszliśmy na pokład statku a jego załoga opowiedziała nam m.in. o w pełni zautomatyzowanym mostku, bomie, dzięki któremu można wyładować 6 tys. ton kamieni na godzinę i o tym, co łączy tę jednostkę z filmem "Wałęsa. Człowiek z nadzie
17.02.2020

Senat przyjął uchwałę w setną rocznicę Zaślubin Polski z Morzem

W setną rocznicę Zaślubin Polski z Morzem, Senat RP oddaje hołd wszystkim, którzy od 1772 r. do 10 lutego 1920 r. działali na rzecz polskości Pomorza, aby zrealizowało się marzenie pokoleń - Pomorze wróciło w granice Rzeczypospolitej - głosi przyjęta w czwartek przez Senat uchwała.
07.02.2020

Ponad 3 mln euro strat w bazylice św. Marka w Wenecji po powodzi

Na ponad 3 mln euro oszacowano straty wyrządzone w bazylice świętego Marka w Wenecji przez rekordową w ostatnim półwieczu powódź, do jakiej doszło w połowie listopada. Trwają prace nad realizacją projektu, który nie dopuściłby do ponownego zalania świątyni.
14.12.2019

Operacja osłony transportu morskiego

Na poligonach Bałtyku Południowego, jednostki pływające 3. Flotylli Okrętów operują w ramach Okrętowej Grupy Zadaniowej. Okręty prowadzą cykl szkolenia morskiego połączony z wykonaniem zadań ogniowych z faktycznym użyciem uzbrojenia. To typowe ćwiczenia osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych.
20.11.2019

Stocznia Gdańska jedną z bohaterek programu National Geographic

Pierwszy odcinek nowej serii ukazującej Europę z perspektywy powietrza - poświęcony mało znanym miejscom w Polsce - pojawi się na kanale National Geographic już we wtorek, 5 listopada 2019 r.. Jedną z ośmiu pokazanych w programie lokalizacji z naszego kraju będzie Stocznia Gdańska.
03.11.2019

Ćwiczenie taktyczne z wojskami na morzu

Port Wojenny w Gdyni opuściły okręty, które do poniedziałku, 23 września, operują na morzu w ramach ćwiczenia taktycznego z wojskami. Okręty przy wsparciu samolotów i śmigłowców prowadzą operację osłony strategicznego transportu morskiego.
26.09.2019

Pozorna „aktywizacja” polskiego sektora stoczniowego w świetle aktualnych przepisów prawnych

Po kilkunastoletnim okresie stagnacji polskiego przemysłu stoczniowego, przechodzącym epizodycznie w etap zapaści, postępującym stopniowo po roku 2005, który okazał się być jednym z rekordowych, jeżeli idzie o liczbę wyprodukowanych w Polsce statków (28 jednostek o pojemności brutto dochodzącej do blisko 750 tysięcy GT), w ostatnich latach podjęto szereg działań ukierunkowanych na, szeroko rozumianą, odbudowę tej właśnie gałęzi przemysłu, starając się również – przynajmniej w teorii - przypomnieć o jej ekonomicznym i wizerunkowym
06.09.2019

Westerplatte – symbol polskiego oporu we wrześniu '39

Salwami artyleryjskimi z morza oraz lądu i bombardowaniem z powietrza 1 września 1939 r. o świcie zaatakowana została załoga Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Jej bohaterska walka – do 7 września – stała się symbolem polskiego oporu przeciwko niemieckiej agresji i ważnym składnikiem narodowej tradycji.
01.09.2019

Naukowcy: Nagrzewanie się wody prowadzi do natychmiastowej śmierci koralowców

Nagrzewanie się wody w oceanach do wysokich temperatur, które zdarza się coraz częściej, może wywoływać niemal natychmiastową śmierć koralowców - alarmuje w piątek portal BBC News, przytaczając badania naukowców zajmujących się Wielką Rafą Koralową.
09.08.2019

Sejm przyjął specustawę ws. Westerplatte

Usprawnienie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku zakłada specustawa ws. Westerplatte przyjęta w czwartek przez Sejm. Projekt ustawy autorstwa posłów PiS był krytykowany przez opozycję oraz władze Gdańska.
04.07.2019

8. Flotylla Obrony Wybrzeża w ćwiczeniu DRAGON-19

Największe ćwiczenie Sił Zbrojnych RP w 2019 roku pod kryptonimem DRAGON-19, w którym uczestniczy Marynarka Wojenna, odbywa się w terminie 15-25 czerwca br. Bierze w nim udział ponad 18 000 żołnierzy oraz blisko 2500 sprzętu i uzbrojenia wojskowego.
19.06.2019

Jutro rozpoczną się ćwiczenia DRAGON-19

Największe ćwiczenie Sił Zbrojnych RP w 2019 roku pod kryptonimem DRAGON-19, w którym uczestniczyć będzie Marynarka Wojenna, odbędzie się w terminie 15-25 czerwca br. Weźmie w nim udział 18 000 żołnierzy oraz 2500 sprzętu i uzbrojenia wojskowego.
14.06.2019

Na Bałtyku rozpoczęły się ćwiczenia Baltops-19 (wideo)

Około 50 okrętów różnych klas i typów, 36 śmigłowców i samolotów, 8600 marynarzy oraz żołnierzy piechoty morskiej bierze udział w tegorocznych ćwiczeniach Baltops, które rozpoczęły się na Bałtyku.
12.06.2019

Amerykański marynarz śmiertelnie ranił Japonkę

Na japońskiej wyspie Okinawa w sobotę amerykański marynarz śmiertelnie ranił Japonkę, a następnie popełnił samobójstwo - poinformowało MSZ Japonii. Wiceminister Takeo Akiba wyraził "głębokie ubolewanie" w związku z tą sprawą - przekazał resort.
13.04.2019

Transport techniki wojskowej 12.BZ przez siły 8.FOW (foto)

W Porcie Wojennym w Gdyni w piątek na pokład ORP Gniezno z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia zostali załadowani sprzęt oraz żołnierze z 12. Brygady Zmechanizowanej. Będą oni przetransportowani w ramach połączonej operacji do Portu Wojennego w Świnoujściu.
12.04.2019

Lewiatan: Spowolnienie w UE mobilizuje przedsiębiorstwa do poszukiwania nowych rynków zbytu

Spowolnienie w Unii Europejskiej mobilizuje nasze przedsiębiorstwa do poszukiwania nowych rynków zbytu - uważa ekspertka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz, komentując marcowy wskaźnik PMI dla Polski. Dodała, że perspektywa ostrego hamowania w polskim przetwórstwie wydaje się oddalać.
01.04.2019

Najbardziej luksusowe katamarany, które powstały w Gdańsku. Francis Lapp: My po prostu szyjemy jachty na miarę

Są piękne, luksusowe i spersonalizowane. Producent jachtów z Gdańska spełnia nawet najbardziej dziwaczne fanaberie klientów, którzy przyjeżdżają z całego świata. Na łódkach stawiają fortepiany, upiększają tapicerkę kryształami, a w wystrój wkomponowują skarby i pamiątki nowych właścicieli.
26.02.2019

Japonia: Mieszkańcy Okinawy przeciwni przenoszeniu bazy wojskowej USA

Ponad 70 proc. mieszkańców Okinawy wypowiedziało się w niedzielę w niewiążącym referendum przeciwko przeniesieniu bazy lotniczej Korpusu Piechoty Morskiej USA (Marines) Futenma w mniej zaludniony rejon wyspy.
25.02.2019

Gratka dla miłośników kina i morza

Już w przyszły wtorek, 26 lutego, na wszystkich zakochanych w morzu kinomanów czeka nie lada uczta. Muzeum Marynarki Wojennej we współpracy z Legendą Morską Gdyni zaprasza na Mini Przegląd Filmów Morskich.
21.02.2019

Mini Przegląd Filmów Morskich

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Legenda Morska Gdyni zapraszają na Mini Przegląd Filmów Morskich.
15.02.2019

Szczecin: Obchody Grudnia '70

48 lat temu w Szczecinie zginęło 16 osób, a ponad 100 zostało rannych. W poniedziałek szczecinianie uczcili pamięć ofiar protestu przeciwko ogłoszonym wtedy przez władze państwowe podwyżkom cen żywności.
17.12.2018

Nowa wystawa czasowa w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

100 lat temu, równolegle z odzyskiwaniem niepodległości przez nasz kraj, rodziła się Polska Marynarka Wojenna. Wówczas, 28.11.1918 r. Marszałek wydał dekret powołujący "Marynarkę Wojenną". Formujące się Państwo Polskie nie miało jeszcze dostępu do morza i dlatego Marynarka Wojenna powstawała na polskim śródlądziu, a pierwszymi akwenami jej działań były rzeki – Wisła, Pina i Prypeć.
23.11.2018

Patrol 18 - ćwiczenia w porcie Dziwnów

Dzisiaj, 17 października, w Dziwnowie realizowano jeden z epizodów praktycznych ogólnokrajowego ćwiczenia systemu wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu pk. Patrol-18.
18.10.2018

Ćwiczenie taktyczne z wojskami

Poszukiwanie zatopionej techniki wojskowej, strzelania torpedowe oraz lokalizowanie położenia okrętu podwodnego - to tylko kilka z epizodów zakończonego ćwiczenia taktycznego z wojskami, w którym wzięły udział jednostki Gdyńskiej Flotylli.
15.10.2018

Patrol - 18

W dniach od 16 do 18 października, na trenie Polski, odbędzie się ćwiczenie Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania pod kryptonimem Patrol - 18.
15.10.2018

Brudna bomba czyli ćwiczenia Wargacz-18

Jednym z zadań realizowanych w ramach ćwiczenia pk. Wargacz-18 była walka z zakresu obrony przed bronią masowego rażenia. Dzisiaj w nocy (4-5 września), rozegrano kolejny epizod ćwiczenia. Pod osłoną nocy w porcie podłożono tzw. "brudną bombę".
05.10.2018

Wargacz-18, Załadunek i transport techniki wojskowej

8. Flotylla Obrony Wybrzeża realizuje ćwiczenie pk. Wargacz-18. We wtorek, 2 października, rozegrano epizod ćwiczenia polegający na załadunku techniki wojskowej z nieprzygotowanego brzegu oraz transporcie drogą morską.
05.10.2018

Kormoran-18. Największe manewry lotnictwa morskiego

Rozpoczyna się największe i najważniejsze tegoroczne ćwiczenie Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej pod kryptonimem Kormoran-18. Manewry lotnictwa morskiego potrwają do piątku.
01.10.2018

Wargacz-18, Port Wojenny Kołobrzeg

8. Flotylla Obrony Wybrzeża realizuje ćwiczenie pk. Wargacz-18. W nocy, z 29 na 30 września, rozegrano kolejny epizod ćwiczenia. Pod osłoną nocy w Porcie Wojennym w Kołobrzegu rozwinięty został punkt załadunku min.
01.10.2018

Rozpoczęcie ćwiczenia 8.FOW pk. Wargacz-18

W piątek, 28 września, w Porcie Wojennym w Świnoujściu, rozpoczęły się największe tegoroczne manewry sił 8. Flotylli Obrony Wybrzeża pod kryptonimem Wargacz-18.
28.09.2018

Terroryści na promie Wawel (wideo)

Na promie Wawel mającym wypłynąć z gdańskiego terminala do Szwecji znaleźli się terroryści. Grupa funkcjonariuszy z Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej otrzymała rozkaz ich neutralizacji. To jeden z dwóch epizodów przeprowadzonego 18 września na terenie terminala promowego w Gdańsku Westerplatte ćwiczenia rocznego z zakresu ochrony Portu Gdańsk.
19.09.2018

Syria: Rosja zakończyła ćwiczenia na Morzu Śródziemnym

Dowódca rosyjskiej marynarki wojennej admirał Władimir Korolow powiadomił w sobotę o zakończeniu wspólnych z siłami powietrzno-kosmicznymi ćwiczeń na Morzu Śródziemnym, które rozpoczęły się 1 września. Oświadczył, że wszystkie założone cele zostały osiągnięte.
08.09.2018

Westerplatte – symbol polskiego oporu we wrześniu '39

Salwami artyleryjskimi z morza oraz lądu i bombardowaniem z powietrza 1 września 1939 r. o świcie zaatakowana została załoga Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Jej bohaterska walka - do 7 września - stała się symbolem polskiego oporu przeciwko niemieckiej agresji i ważnym składnikiem narodowej tradycji.
31.08.2018

100 dni Rejsu Niepodległości

Setny dzień historycznej, wokółziemskiej podróży Daru Młodzieży - Rejsu Niepodległości, minął 28 sierpnia. Fregata Akademii Morskiej w Gdyni odwiedziła w tym czasie 9 portów (Tallin, Kopenhaga, Stavanger, Szczecin, Bremerhaven, Bordeaux, Teneryfa, Dakar, Kapsztad), cztery razy zmieniały się składy załóg szkolnych, składających się z uczniów ze Szczecina i Świnoujścia, studentów AMG i laureatów ogólnopolskiego konkursu. Wrażenia z portów, pokładu i masztów z pewnością większości z nich długo pozostaną w pamięci. Pełne relacje, bil
29.08.2018

Ćwiczenia pokazowe działań antyterrorystycznych i ratowniczych p.k. „KORSARZ – 18”

Ćwiczenie pokazowe działań antyterrorystycznych i ratowniczych to niewątpliwie atrakcja dla mieszkańców Gdyni oraz turystów odwiedzających w 26 czerwca nasze miasto. Z uwagi na rejon ćwiczenia (okolice Akwarium Gdyńskiego), będzie to także wyjątkowa okazja przyjrzenia się z lądu działaniom służb oraz instytucji odpowiedzialnych za reagowanie na zagrożenie terrorystyczne na morzu.
21.06.2018

Ćwiczenie ROS-18

Prawie 800 żołnierzy i ponad 80 jednostek sprzętowych z 3 związków taktycznych Wojska Polskiego bierze udział w ćwiczeniu dowódczo-sztabowym wspomaganym komputerowo, pod kryptonimem ROS-18.
13.06.2018

Francja: Macron skrytykował rząd Włoch za odmowę przyjęcia Aquariusa

Prezydent Francji Emmanuel Macron skrytykował we wtorek rząd Włoch za "cyniczną" odmowę przyjęcia ponad 600 imigrantów znajdujących się na pokładzie statku "Aquarius", który przez trzy dni czekał na decyzję, do jakiego europejskiego portu ma wpłynąć.
13.06.2018

Włochy: Rząd zarzuca władzom Francji hipokryzję i cynizm

Rząd Włoch zarzucił Francji "hipokryzję" i "cynizm" w podejściu do kwestii migracji. Tak gabinet Giuseppe Contego zareagował na słowa krytyki ze strony prezydenta Emmanuela Macrona, który postępowanie władz w Rzymie nazwał "cynizmem i nieodpowiedzialnością".
13.06.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.