• <

Ćwiczenie Renegade/Sarex-20 [foto]

07.10.2020 10:36 Źródło: 8. FOW

Partnerzy portalu

Ćwiczenie Renegade/Sarex-20  [foto] - GospodarkaMorska.pl
fot. 8. FOW

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa odebrała sygnał o pomoc z tonącego okrętu. Jednostka płynęła z Kołobrzegu do Świnoujścia i z niewiadomych przyczyn zatonęła. Do przeprowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczej w ramach systemu ratownictwa morskiego skierowano holownik H-6 z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, jednostkę SAR oraz śmigłowiec W-3WARM Anakonda z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej - jest to jeden ze scenariuszy ćwiczenia Renegade/Sarex-20, które rozpoczęło się 6 października.

Celem ćwiczenia Renegade/Sarex-20 jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa, do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu obrony powierzanej oraz ratownictwa lotniczego i morskiego. Organizatorem przedsięwzięcia jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża zaangażowała do ćwiczenia holownik H-6 do prowadzenia akcji ratowniczej, oraz Komendę Portu Wojennego w Świnoujściu odpowiedzialną za przyjęcie śmigłowca z rozbitkami oraz udzielenie im pomocy medycznej.

W trakcie ćwiczenia przeprowadzone zostaną epizody dotyczące naruszenia przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej przez statek powietrzny o statusie Renegade, stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej oraz prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarach morskich i lądowych.

Przedsięwzięcie szkoleniowe będzie rozgrywane w przestrzeni powietrznej RP, Zatoce Pomorskiej, Zatoce Gdańskiej, na obszarach województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego.

W ćwiczeniu udział biorą między innymi następujące podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo w państwie: Dowództwo Operacyjne RSZ z podporządkowanymi centrami i ośrodkami, Dowództwo Generalne RSZ z podległymi jednostkami wojskowymi, Żandarmeria Wojskowa, Wojska Obrony Terytorialnej, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Polski Czerwony Krzyż, Grupa Karkonoska GOPR oraz podchorążowie uczelni wojskowych.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.