• <
bulk_cargo_port_szczecin

Amerykańskie wojska w Porcie Gdańsk. Zobacz nietypowy rozładunek (foto, wideo)

ew

30.09.2020 12:33
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Amerykańskie wojska w Porcie Gdańsk. Zobacz nietypowy rozładunek (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Amerykańskie wojska w Porcie Gdańsk. Zobacz nietypowy rozładunek (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl
fot. GospodarkaMorska.pl

W połowie września, przy nabrzeżu Nabrzeżu Szczecińskim w gdańskim porcie odbył się rozładunek prawie 400 sztuk różnego rodzaju amerykańskiego sprzętu wojskowego. Operację nadzorowała grupa BLG Logistics.

Na pokładzie samochodowca Freedom przypłynęły między innymi wozy bojowe oraz ładunki spaletowane i skonteneryzowane. Całość operacji rozładunku przeprowadzono w zaledwie 12 godzin.

"Grupa kapitałowa BLG Logistics, do której należy BLG Autoterminal zajmuje się operacjami z udziałem wojsk amerykańskich już od 1940 roku. Mamy więc ogromne doświadczenie, stąd tak sprawne przeprowadzenie rozładunku. Nasza współpraca układa się wręcz modelowo, dlatego mamy nadzieję na więcej takich prac w przyszłości" - mówi Daniela Witkowska, operation manager w BLG AutoTerminal Gdańsk.

BLG działało na zlecenie armatora American Roll on – Roll off Carrier (ARC). Większość rozładowanego sprzętu trafiła do amerykańskiej jednostki w Powidzu. Mniejsza partia została przetransportowana do Żagania. Wywóz amerykańskiego sprzętu z gdańskiego portu trwał dwa tygodnie.

Przemieszczanie jednostek odbywa się w ramach Atlantic Resolve, zapewniającej ochronę bezpieczeństwa krajów nadbałtyckich.

Ćwiczenia Atlantic Resolve to amerykańska inicjatywa, którą zapoczątkowano po rosyjskiej agresji na Ukrainę w 2014 r. Ma na celu wzmocnienie potencjału militarnego NATO na jego wschodniej flance poprzez stałą obecność pododdziałów wojskowych United State Armed Forces i sił zbrojnych innych państw sojuszniczych w państwach członkowskich Europy Środkowo-Wschodniej. W ramach tej operacji US Army przesyła w formie rotacyjnej wybrane brygadowe zespoły bojowe do Europy w formie stałej obecności.

Samochodowiec Freedom należący do armatora American Roll-on Roll-off Carrier (ARC) ma 190 m długości i 32 m szerokości. Został wybudowany w 1997 roku i pływa pod banderą Stanów Zjednoczonych.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.