• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

W cieniu wielkiej historii - kołobrzeska Reduta Morast

Strona główna Edukacja, praca W cieniu wielkiej historii - kołobrzeska Reduta Morast
W cieniu wielkiej historii - kołobrzeska Reduta Morast - GospodarkaMorska.pl
fot. mat. prasowe

Atutem zrewitalizowanej Reduty Morast, XVIII - wiecznej fortyfikacji na terenie nowoczesnego Portu Jachtowego w Kołobrzegu, jest jej lokalizacja i fakt, że zwiedzimy ją za darmo.

Z wałów Reduty Morast można obejrzeć znaczną część kołobrzeskiego portu. W minionych stuleciach tam, gdzie dzisiaj zasiadamy, by odpocząć w trakcie zwiedzania miasta, stały działa strzegące ujścia Parsęty. Miejscowa załoga postawiła zdecydowany opór najpierw Napoleonowi, a potem pod koniec II wojny światowej, polskim żołnierzom. Współcześnie epizody te dodają kolorytu i pozwalają autentycznie poczuć ducha przeszłości, a sam perfekcyjnie zrewitalizowany obiekt zyskuje na popularności jako punkt turystyczny.

Po zakończeniu II wojny światowej Redutę Morast przejęli członkowie kołobrzeskiego jacht klubu morskiego Joseph Conrad. W kolejnych dekadach w jej murach przebywali i szkolili się adepci życia pod żaglami, w tym słynny Jack Strong, czyli Ryszard Kukliński, przez pewien czas odbywający służbę wojskową nad ujściem Parsęty. W latach dziewięćdziesiątych obiekt zyskał sławę jako miejsce spotkań i imprez muzycznych, niestety sukcesywnie pogarszając swój stan.

Degradacji tego ciekawego miejsca z mocną rękojmią historyczno-militarną zapobiegł Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg. Pierwsze prace zabezpieczające między innymi zabytkowe wrota przeprowadzono w 2013 roku. W styczniu 2018 roku rozpoczęła się rewitalizacja, którą przeprowadziła w sposób kompleksowy Korporacja Budowlana "Doraco" z Gdańska.

Dzisiaj Reduta Morast to historyczna ozdoba Portu Jachtowego - Mariny Solnej oraz jeden z najciekawszych, a zarazem najpiękniejszych obiektów fortyfikacyjnych dawnej Twierdzy Kołobrzeg. Przez cały rok prowadzone są tutaj działania edukacyjno-turystyczne, a w sezonie letnim skorzystać można ze zlokalizowanej w zabytkowym wnętrzu tawerny oraz organizowanych wokół niej wieczornych imprez muzycznych. Dawną prochownię zajmuje Kołobrzeskie Bractwo Kurkowe, które w wakacje, w każdy weekend o godzinie 19:00 realizuje w Reducie pokazowe strzelania z armaty czarnoprochowej. W sąsiedztwie portu rozwija się przestrzeń gastronomiczna - w tym na przykład otwarta przed kilkoma tygodniami Portowa Strefa Chilloutu. W lutym 2020 roku powstała tutaj ścieżka edukacyjna opowiadająca dzieje Wyspy Solnej od czasów wczesnego średniowiecza do współczesności.

Niewątpliwym atutem Reduty Morast, jak i innych atrakcji znajdujących się w Porcie Jachtowym jest bezpłatny dostęp każdego dnia od godzin porannych do późnego wieczora.

 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.