• <
gryfia_70lat

Szef MON obejrzy polsko-amerykańskie ćwiczenie forsowania rzeki

sons

16.06.2020 09:15 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Szef MON obejrzy polsko-amerykańskie ćwiczenie forsowania rzeki

Partnerzy portalu

Szef MON obejrzy polsko-amerykańskie ćwiczenie forsowania rzeki - GospodarkaMorska.pl

Na poligonie drawskim (Zachodniopomorskie) dobiega końca polsko-amerykańskie ćwiczenie Defender-Europe 20 Plus; w środę główne epizody będzie obserwował szef MON Mariusz Błaszczak – zapowiedział resort.

Ćwiczenie Defender-Europe 20 Plus z udziałem 4000 żołnierzy amerykańskich i 2000 tys. polskich rozpoczęło się 5 czerwca i potrwa do piątku 19 czerwca.

W środę przed południem minister obrony narodowej będzie obserwował główne epizody ćwiczenia. Żołnierze w ramach połączonej polsko–amerykańskiej operacji bojowej pokonają przeszkodę wodną. Przeprawę mostową urządzą i utrzymają polskie wojska inżynieryjne. Ubezpieczenie bojowe operacji zapewnią wozy bojowe i czołgi z pododdziałów 12. Brygady Zmechanizowanej oraz amerykańskiej 1. Dywizji Kawalerii. Wsparcie z powietrza zapewnią śmigłowce obu państw sojuszniczych.

W Defender–Europe 20 Plus uczestniczy 6000 żołnierzy z blisko 2000 jednostek sprzętu wojskowego, są to m.in. czołgi Abrams i PT-91 Twardy, transportery opancerzone M2 Bradley, M113, BWP-1 i Rosomak, haubice samobieżne M109 Paladin oraz samobieżne moździerze M120 Rak, śmigłowce AH-64 Apache, UH-60 Black Hawk i Mi-24 oraz samoloty F-16.

Podstawowy cel ćwiczenia to zwiększenie gotowości strategicznej i interoperacyjności wojsk polskich i amerykańskich oraz sprawdzenie zdolności do szybkiego rozmieszczenia oddziałów amerykańskich w Europie.

Defender-Europe 20 Plus jest modyfikacją dwóch ćwiczeń, których skalę i scenariusze zmieniono z powodu pandemii: Defender-Europe 20, które miało być największą od 25 lat operacją przerzutu żołnierzy i sprzętu z USA do Europy, oraz Allied Spirit, planowanego początkowo na maj. Ćwiczenie odbywa się na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko.(PAP)

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.