• <

Ćwiczenie taktyczne na wodach Bałtyku

ew

21.09.2020 14:43 Źródło: 3. Flotylla Okrętów

Partnerzy portalu

Ćwiczenie taktyczne na wodach Bałtyku - GospodarkaMorska.pl
fot. 3. Flotylla Okrętów

Udzielanie pomocy załodze uszkodzonego okrętu oraz poszukiwanie i ratowanie rozbitków - to tylko kilka z epizodów zakończonego ćwiczenia taktycznego z wojskami, w którym wzięły udział jednostki Gdyńskiej Flotylli.

Przez cztery dni (15-18 września br.) siły Dywizjonu Okrętów Wsparcia przy współpracy z Dywizjonem Okrętów Podwodnych, 43. Batalionem Saperów, Brygadą Lotnictwa MW, Morskim Oddziałem Straży Granicznej oraz Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa prowadziły ćwiczenia na wodach Bałtyku sprawdzające ich wykorzystanie do realizacji zadań zgodnie z ich przeznaczeniem.
W ramach ćwiczenia prowadzono poszukiwania rozbitków na wodach Zatoki Gdańskiej, którzy po odnalezieniu, zostali podjęci przez śmigłowiec W-3 WARM z Brygady Lotnictwa MW i przetransportowani na pokłady okrętów OORP Lech i Maćko.

Najtrudniejszym i najbardziej skomplikowanym epizodem ćwiczenia było udzielenie pomocy uszkodzonemu okrętowi podwodnemu. Fikcyjny scenariusz ćwiczenia zakładał, że okręt podwodny zanurzył się i osiadł na dnie. Zadaniem okrętów było zlokalizowanie za pomocą sonarów, położenia okrętu podwodnego. Po wstępnym oszacowaniu pozycji, a następnie potwierdzeniu jej poprzez dokładne zbadanie sonarem oraz pojazdem podwodnym, pod wodę zeszli nurkowie z ORP Lech. Realizowali oni operację podawania powietrza na okręt podwodny oraz operację POD Posting - transport zasobników ciśnieniowych na pokład uszkodzonego okrętu podwodnego.

Ćwiczenie kończyło udzielenie pomocy medycznej dla rozbitków z okrętu podwodnego po operacji Rush Escape - samodzielnej ewakuacji załogi z wykorzystaniem skafandrów ucieczkowych. Na pokładzie ORP Lech przeprowadzono Triage medyczny. Poszkodowani wymagający natychmiastowej pomocy, zostali przetransportowani na ląd drogą lotniczą śmigłowcem ratowniczym wydzielonym z BLMW oraz łodziami ratowniczymi z Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa i Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP.

Ćwiczenie taktyczne z wojskami jest stałym elementem szkolenia bojowego wszystkich jednostek MW. Szkolenie na morzu bez względu na charakter i typ jednostek obejmuje zawsze elementy akcji SAR, obrony przeciwawaryjnej, pomocy uszkodzonym jednostkom, zabiegi chemiczne, treningi łączności oraz wspólne manewrowanie okrętów.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.