We wtorek, 27 kwietnia, na wodach Zatoki Gdańskiej operowały okręty rakietowe OORP Orkan i Piorun, a także korweta patrolowa ORP Ślązak. Jednostki doskonaliły umiejętności prowadzenia operacji morskich w zespole okrętów.
Podczas szkolenia, na wodach Zatoki Gdańskiej, załogi okrętów wykonały zespołowe zadanie ogniowe z faktycznym użyciem 76 mm uzbrojenia artyleryjskiego, a także zadania ogniowe pojedynczego okrętu z wykorzystaniem szybkostrzelnych armat 30 mm.
W ramach wspólnych działań na morzu marynarze przeprowadzili szereg epizodów taktycznych, w tym między innymi: manewrowanie w szykach czy działania asymetryczne. Doskonaliły także elementy OPA (obrony przeciwawaryjnej okrętu), zwalczając wybuchające pożary i powstające przebicia kadłuba, a także procedury stosowane w trakcie poszukiwań i akcji ratowniczych oraz obronę przed pozorowanymi atakami grup dywersyjnych.
Dodatkowo okręty rakietowe ORP Orkan i ORP Piorun doskonaliły umiejętności w zakresie przeprowadzenia ataków rakietowych do celów nawodnych.
Tego typu ćwiczenia to doskonalenie wyszkolenia sił Marynarki Wojennej w działaniach zabezpieczających interesy państwa na morzu. W ten sposób marynarze gdyńskiej flotylli doskonalą swoje umiejętności na wypadek faktycznych operacji bojowych oraz ćwiczeń na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

463.jpg)

Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty