• <
SAR_2022

Artyleria, miny i desant, czyli morskie szkolenie sił 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

sons

22.05.2020 18:15 Źródło: wojsko-polskie.pl
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Artyleria, miny i desant, czyli morskie szkolenie sił 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

Partnerzy portalu

Artyleria, miny i desant, czyli morskie szkolenie sił 8. Flotylli Obrony Wybrzeża - GospodarkaMorska.pl

Strzelania artyleryjskie, stawianie min, trałowanie czy operacje desantowe to tylko niektóre z zadań zrealizowanych przez okrętowe grupy taktyczne 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Przez ostatnie dni okręty 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo - Minowych oraz 12. Dywizjonu Trałowców realizowały intensywne szkolenie na wodach Zatoki Pomorskiej.

Szkolenie sił 8.FOW rozpoczęło się w poniedziałek, 18 maja, od opuszczenia przez ćwiczące okręty Portu Wojennego w Świnoujściu. Okręty zostały zorganizowane w okrętowe grupy taktyczne składające się z okrętów transportowo-minowych, kutrów transportowych, trałowców oraz pomocniczych jednostek pływających.

 Na morzu załogi przećwiczyły wspólnie osłonę morskich szlaków komunikacyjnych oraz zadania wynikające z przeznaczenia okrętów danego typu. Wykonano szereg strzelań artylerią okrętową zarówno do celów powietrznych jak i nawodnych. Doskonalono manewrowanie okrętami w złożonych szykach oraz procedury łączności pomiędzy jednostkami. Przećwiczono także prowadzenie operacji desantowych na nieprzygotowany brzeg,  bezpośrednio na plażę. Podczas ćwiczeń zrealizowano również zadania minowe – na zorganizowanym przez siły Komendy Portu Wojennego w Świnoujściu punkcie załadunku min, pod osłoną nocy i w ciszy radiowej, na pokłady okrętów załadowano zapas min, które następnie zostały postawione na jednym z poligonów morskich. W kolejnych dniach trałowce prowadziły rozpoznawcze poszukiwanie min. Używały w tym celu stacji hydrolokacyjnych oraz trałów okrętowych. Jednym z końcowych epizodów szkolenia było uzupełnianie zapasów na morzu. Na pokłady okrętów, ze zbiornikowca Z-8, podawano materiały pędne oraz wodę.

 Ćwiczenia tego typu umożliwiają siłom 8. Flotylli Obrony Wybrzeża doskonalenie wyszkolenia w działaniach zabezpieczających interesy państwa na morzu. Obecnie od bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych zależy stabilny, niezagrożony rozwój gospodarki morskiej. Drogą morską transportowany jest bowiem największy tonaż towarów międzynarodowej wymiany handlowej. Podobne działania jednostki Marynarki Wojennej realizują także podczas ćwiczeń i operacji w ramach współpracy międzynarodowej pod auspicjami NATO.

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.