• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Brytyjscy komandosi desantowali się w pobliżu Ustki. To kolejny epizod ćwiczeń Baltops

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Brytyjscy komandosi desantowali się w pobliżu Ustki. To kolejny epizod ćwiczeń Baltops

Partnerzy portalu

Royal Navy

W trakcie dobiegających dzisiaj końca największych ćwiczeń wojskowych na Bałtyku nie brakowało scenariuszy przeprowadzanych na terenie Polski. Jeden z nich dotyczył działań desantowych na nieprzygotowany brzeg i atak na lądowe instalacje obronne z wykorzystaniem wsparcia sił morskich.

Elitarni żołnierze bezszelestnie wylądowali z brytyjskiego okrętu flagowego HMS Albion na plaży na wybrzeżu w Ustce, dwie godziny jazdy na zachód od Gdańska, aby zbadać las, torując drogę siłom morskim z całego Sojuszu do zejścia na ląd. Był to swoisty sprawdzian działań związanych z desantem i zabezpieczeniem strategicznego obszaru, a także operowania różnych rodzajów sił zbrojnych w ramach działań asymetrycznych.


Zwiadowcy zbadali linię brzegową w poszukiwaniu najlepszych miejsc do lądowania, kładąc podwaliny pod bezpieczne przejście w głąb lądu dla dużych sił NATO. Następnie komandosi przecierali szlaki dla swoich sojuszników, dostarczając bezcennych informacji wywiadowczych, zanim amerykańska piechota morska i oddziały z Włoch, Polski i Rumunii zostały skierowane na pozycje na wybrzeżu.

 - Zintegrowane z założenia jako amfibijne siły morskie, Royal Marine Commandos i Royal Navy mają długą historię współpracy na morzu, w powietrzu i na lądzie, aby zapewnić kompleksową reakcję wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne. Baltops 23 jest dla nas ważną okazją do ćwiczenia tej zdolności z naszymi sojusznikami z NATO, potwierdzając nasze zaangażowanie w bezpieczeństwo i stabilność oraz udowadniając, że razem jesteśmy silniejsi - powiedział płk. Edward Hall z brytyjskiej piechoty morskiej.

Scenariusz przewidywał również ostrzelanie celów z użyciem wyrzutni HIMARS znajdujących się w wyposażeniu Korpusu Piechoty Morskiej USA przed wkroczeniem sojuszniczych wojsk lądowych na stały ląd. Koordynaty zostały im przesłane przez zwiadowców.

Trwające od 4 czerwca ćwiczenie pk. Baltops-23 było okazją do sprawdzenia zdolności sił morskich NATO i partnerskich do prowadzenia działań na Morzu Bałtyckim i wybrzeżu. Wzięło w nim udział 19 państw sojuszu, w tym po raz pierwszy Finlandia jako członek od kwietnia br. Jako państwo partnerskie swój komponent przysłała Szwecja, będąca w trakcie akcesu do struktur Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. W sumie zaangażowano 50 okrętów i innych jednostek nawodnych, 45 statków powietrznych, a także 6 000 żołnierzy i pozostałego personelu wojskowego.

Ćwiczenie desantu na terenie Polski pokazuje również znaczenie zaangażowania kraju w tego typu duże przedsięwzięcia, a także jest cenną lekcją w zakresie prowadzenia działań przybrzeżnych przez siły połączone różnych rodzajów. Dotyczy to także możliwości obronnych państwa i ma potwierdzać znaczenie posiadania sił morskich oraz lądowych zdolnych do obrony polskiego wybrzeża.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.