• <

Anakonda 20 na morzu

Anakonda 20 na morzu - GospodarkaMorska.pl

sons

01.06.2020 Źródło: wojsko-polskie.pl

Zabezpieczenie interesów państwa na obszarach morskich, obrona wybrzeża od strony morza i lądu we współdziałaniu z innymi rodzajami sił zbrojnych to główne zadanie komponentu morskiego w trakcie manewrów pod kryptonimem Anakonda 20. To największe cykliczne ćwiczenie Sił Zbrojnych RP prowadzone w układzie połączonym.
 
Anakonda to ćwiczenie odbywające się regularnie od 14 lat i planowane z dużym wyprzedzeniem. Ćwiczenie ma charakter defensywny i nie jest skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu. Jego skala i założenia wynikają ze zobowiązań podjętych w czasie Szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku i stanowią odpowiedź na współczesne zagrożenia. Za jego przygotowanie odpowiada Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, ale uczestniczą w nim także żołnierze na co dzień służący w podporządkowaniu Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. To manewry o charakterze połączonym, co oznacza aktywny udział wszystkich komponentów Wojska Polskiego w połączonej operacji obronnej oraz integrację potencjału militarnego Sił Zbrojnych RP.

Tegoroczna edycja ćwiczenia będzie realizowana, jednakże w zmodyfikowanej, w stosunku do wcześniejszych założeń, formule. Wojsko Polskie stanie w obliczu wyjątkowego egzaminu, gdyż założone cele ćwiczenia realizować będzie w sytuacji panującej pandemii wirusa SARS-CoV-2. Najbardziej znaczącą, a spowodowaną utrzymywaniem się zagrożenia epidemicznego zmianą, będzie przeprowadzenie manewrów tylko w wymiarze narodowym, bez udziału przedstawicieli sojuszników i krajów partnerskich. W realizacji ćwiczenia priorytetowe będzie zachowanie zasad przeciwepidemicznych i sanitarno-higienicznych.
 
W tym roku, w ramach manewrów Anakonda szczególnie widoczna będzie działalność Marynarki Wojennej, ukierunkowana na doskonalenie współdziałania sił okrętowych, brzegowych oraz lotnictwa morskiego. Działania prowadzone będą na poligonach morskich oraz w przestrzeni powietrznej i obejmować będą szereg epizodów taktycznych takich jak: wykonywanie strzelań artyleryjskich do celów nawodnych oraz powietrznych; poszukiwanie, śledzenie oraz zwalczanie okrętów podwodnych; prowadzenie ćwiczeń z zakresu ratownictwa morskiego realizowane poprzez współdziałanie sił okrętowych oraz statków powietrznych. Ponadto, w odpowiedzi na możliwe zagrożenia dla handlu i wymiany towarów, jednym z głównych zadań będzie zabezpieczenie swobodnej żeglugi na morskich liniach komunikacyjnych (Sea Lines of Communications) oraz swobodnego dostępu do głównych portów RP (Sea Port of Dembarkation - SPOD). Powyższe zagadnienie zrealizowane zostanie między innymi poprzez zaplanowanie i wykonanie operacji przeciwminowej. Działalność sił MW, wpisana zostanie w realizację operacji połączonej prowadzonej na całym terytorium RP, gdzie niezwykle istotnym elementem będzie wdrożenie wniosków z poprzednich ćwiczeń, rozwinięcie interoperacyjności oraz utrzymanie wysokiego poziomu wyszkolenia dowództw i sztabów.
 
Marynarka Wojenna do udziału w ćwiczeniu wydzieliła kilkanaście okrętów i pomocniczych jednostek pływających z 3 Flotylli Okrętów w Gdyni oraz 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. W skład sił wydzielonych do prowadzenia działań na morzu wchodzi między innymi fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry, okręty rakietowe typu Orkan, okręt podwodny, okręty transportowo-minowe, trałowce oraz okręt ratowniczy, zbiornikowiec i okręt hydrograficzny. Wsparcie działań załóg okrętów zapewnią samoloty i śmigłowce z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej i Sił Powietrznych oraz jednostki brzegowe z obu flotyll, w tym pododdziały 8 i 43 Batalionu Saperów a także Grupy Nurków Minerów z 12 i 13 Dywizjonu Trałowców. Zabezpieczenie logistyczne sił okrętowych i brzegowych realizowane będzie w oparciu o Komendy Portu Wojennego w Gdyni oraz Świnoujściu. Działania okrętów w morzu na wydzielonych poligonach wzdłuż całego wybrzeża oraz portach osłaniać będą pododdziały Morskiej Jednostki Rakietowej oraz 8 i 9 Dywizjonu Przeciwlotniczego z Dziwnowa i Ustki. Całością działań na morzu dowodzi Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego.

Źródło:
wojsko-polskie.pl

Surowce

 Ropa brent 55,55 $ baryłka  -1,58% 13:57
 Cyna 21418,00 $ tona 1,27% 13 sty
 Cynk 2751,00 $ tona -0,72% 13 sty
 Aluminium 2009,00 $ tona -0,79% 13 sty
 Pallad 2404,00 $ uncja  -0,60% 13:56
 Platyna 1106,50 $ uncja  -1,75% 13:57
 Srebro 25,38 $ uncja  -0,74% 13:57
 Złoto 1848,95 $ uncja  0,14% 13:57

Dziękujemy za wysłane grafiki.