• <

Wynik wyszukiwania - " ropa " - Wiadomości

Komisarz UE ds. energii: Możemy i powinniśmy ograniczyć Rosji dostęp do finansowania i technologii w obszarze LNG

Od czasu inwazji na Ukrainę UE nałożyła już 13 pakietów sankcji na Rosję, które mają osłabić jej zdolność do dalszego finansowania wojny. Najdotkliwsze z nich to m.in. sankcje technologiczne czy unijne embargo na import ropy oraz produktów ropopochodnych z Rosji drogą morską. Jednak gaz z tego kierunku, który przed wojną płynął do Europy m.in. gazociągiem Nord Stream, dotąd oficjalnie nie został objęty sankcjami.
12.05.2024

Zaczął działać rurociąg Trans Mountain. Kanadyjska ropa płynie na zachód

Rozpoczęła się komercyjna eksploatacja rozbudowanego rurociągu Trans Mountain, którym kanadyjska ropa płynie z Alberty na zachodnie wybrzeże Kanady – poinformował w środę operator obiektu Trans Mountain Corporation.
05.05.2024

W 2023 r. obrót ładunków w polskich portach wzrósł o 14,3 proc.

Obrót ładunków w polskich portach w 2023 r. wzrósł o 14,3 proc. rdr - podał w poniedziałek GUS. Zmniejszył się za to ruch pasażerski oraz liczba towarów transportowanych przez polskich przewoźników. Z danych Urzędu wynika, że spadła ilość poławianych w Bałtyku ryb, natomiast zwiększyły się połowy dalekomorskie.
29.04.2024

Korek po obróbce laserowej może służyć oczyszczaniu mórz z ropy naftowej

Nietoksyczną i skuteczną metodę oczyszczania wód morskich po wyciekach ropy naftowej opracował międzynarodowy zespół naukowców. Badacze wykorzystali naturalny korek, który poddano obróbce laserowej.
25.04.2024

Kraje europejskie na mapach przemytu ropy naftowej. Rosyjska ropa przecieka „flotami cieni”

Rosyjska ropa i produkty rafineryjne docierają do wszystkich krajów, także krajów UE. Przemysł rafineryjny i jego przemysłowi odbiorcy mimo spowolnienia gospodarczego nie mogą się zatrzymać. Ropa naftowa z Rosji docierała w 2023 r. do rafinerii bez większych przeszkód. W 2024 r. dalej płynie zbiornikowcami szerokim strumieniem do europejskich portów i rafinerii.
13.04.2024

Tusk zapowiada: w tym tygodniu nowy prezes Orlenu

Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek, że nowy prezes Orlenu będzie znany w tym tygodniu. Szef rządu dodał, będzie od niego oczekiwał, że zwiększy poczucie bezpieczeństwa i dostępności paliwa.
09.04.2024

Indie – nowy rozgrywający na morskich szlakach ropy i produktów rafineryjnych

Indie złapały wiatr w rafineryjne żagle po wprowadzeniu sankcji na handel z Rosją i ograniczeniu importu rosyjskiej ropy przez państwa UE. Szczególnie dobry biznesowo był rok 2022. Również w 2023 r. nie było najgorzej. Jak wynika z danych opublikowanych przez firmę wywiadowczą Kpler, import ropy naftowej do Indii wzrósł w marcu 2024 r. do 5,2 mln baryłek dziennie.
01.04.2024

Niemiecka rafineria zrezygnuje z ropy z Polski?

Niemiecka rafineria PCK w Schwedt, która wcześniej korzystała z ropy naftowej dostarczanej rurociągiem „Przyjaźń” z Rosji, liczy na szybką rozbudowę terminala naftowego w Rostocku. Wcześniej trwały rozmowy na temat budowy ropociągu, który dostarczałby jej ropę z Gdańska.
23.03.2024

Strzały w porcie, ośmiu napastników zastrzelonych

W pakistańskim porcie Gwadar doszło do strzelaniny. Dwóch niezidentyfikowanych napastników otworzyło ogień w budynku zarządu portu. Zostali zastrzeleni przez ochronę.
20.03.2024

Cyfrowe bliźniaki na statku i w porcie. Logistyka morska pod okiem Wielkiego Brata

"Cyfrowe bliźniaki" i wirtualne społeczności logistyczne mogą pomóc w radzeniu sobie z zakłóceniami w łańcuchu dostaw. Cyfrowe bliźniaki wypłynęły już na szerokie wody i opanowują porty morskie. Zaatakowana przez pandemię Covid-19 logistyka morska na szeroką skalę zaczęła w prowadzać narzędzia informatyczne do obsługi połączeń między kontynentami.
10.03.2024

Nie ustają chińskie prowokacje przeciwko Filipinom. Doszło do próby zatrucia łowiska i blokowania jednostek morskich

Filipińskie Biuro ds. Rybołówstwa i Zasobów Wodnych (BFAR) ujawniło, że chińscy rybacy używali cyjanku do zniszczenia Bajo de Masinloc, zbiornika wodnego znanego również jako Ławica Scarborough, celem wytrucia tamtejszych ryb i zniszczenia łowiska. Działanie stanowiące zagrożenie dla rybołówstwa oraz środowiska wodnego wpisuje się w szereg prowokacji Chin przeciwko Filipinom w związku z dążeniem pierwszego z tych państw na Morzu Południowochińskim i zajęcia spornych terytoriów.
18.02.2024

Walka z wyciekiem ropy u wybrzeża Tobago nadal trwa

Sytuacja po wycieku ropy z tajemniczego statku Gulfstream u wybrzeża wyspy Tobago nadal pozostaje kryzysowa. Biuro Gotowości i Zarządzania Katastrofami kraju dostarczyło sprzęt, aby wesprzeć Agencję Zarządzania Kryzysowego. Setki ochotników pracuje nad kontrolą rozprzestrzeniania się ropy.
12.02.2024

Unijny rynek ropy naftowej. Port Gdańsk w czołówce importerów

Przez morskie terminale paliwowe przepompowano w 2023 około 2,16 mld t ropy naftowej, z czego morskie terminale Unii Europejskiej przeładowały ponad 470 mln t. Ten wynik przebiła gospodarka ChRl, która sprowadziła drogami morskimi 512 mln ton w okresie styczeń-grudzień ubr. – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa. Port Gdańsk znalazł się w czołówce portów UE przeładowujących ropę naftową.
11.02.2024

Minister gospodarki Niemiec chce rozmawiać z Polską o morskich dostawach ropy dla rafinerii PCK w Schwedt

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck chce rozmawiać z Polską na temat kontynuacji dostaw ropy naftowej do ważnej rafinerii PCK w Schwedt. Temat ten zostanie poruszony podczas inauguracyjnej wizyty Habecka w Polsce w przyszłym tygodniu, poinformowała w czwartek rzeczniczka resortu.
08.02.2024

Orlen: ustalenia NIK ws. połączenia z Lotosem bezwartościowe

Ustalenia zawarte w raporcie NIK ws. połączenia PKN Orlen z Lotosem są bezwartościowe, sporządzone przy użyciu błędnej metodologii z wykorzystaniem danych niemających nic wspólnego ze stanem faktycznym - ocenił członek zarządu Orlenu Janusz Szewczak.
05.02.2024

BBC: mimo sankcji trwa import produktów z rosyjskiej ropy naftowej

Miliony baryłek paliwa wyprodukowanego z rosyjskiej ropy naftowej są nadal importowane do Wielkiej Brytanii pomimo sankcji nałożonych na Kreml w związku z wojną na Ukrainie - podała w poniedziałek stacja BBC, przywołując dwa udostępnione jej raporty.
05.02.2024

Norweski Klaster Morski na eksportowym kursie. Włączają napęd jądrowy

Norweski Biznes Morski zapewnia pracę bezpośrednio około 90 tys. osobom oraz generuje rocznie produkty i usługi o wartości około 500 mld NOK – informuje na portalu społecznościowym Ivar Engan, Daglig leder z Maritimt Forum. Znaczna część przychodów zapewnia eksport towarów i usług. Szacuje się, że około 70% przychodów norweskiego biznesu morskiego pochodzi z eksportu.
01.02.2024

Minister przemysłu: w kompetencjach resortu atom, wodór, ropa i gaz

W kompetencjach Ministerstwa Przemysłu - obok górnictwa - będzie polityka atomowa, wodorowa oraz dotycząca gazu i ropy naftowej - poinformowała w poniedziałek wieczorem w Sosnowcu szefowa tego resortu Marzena Czarnecka.
22.01.2024

Greenpeace blokuje wydobycie surowców na Morzu Północnym. Wśród "poszkodowanych" PGNiG

W norweskim sądzie zakończyła się sprawa, którą młodzieżowe organizacje klimatyczne pod egidą Greenpeace zgłosiły przeciwko władzom państwa. W wyniku tego sąd w Oslo zadecydował o unieważnieniu aprobaty trzech pól naftowych i gazowych z racji na "brak odpowiednich badań wpływu na środowisko." Swoje udziały w koncesjonowanych obszarach posiada PGNiG.
22.01.2024

Fabryka Tesli zawiesza produkcję z powodu problemów z dostawami części przez Morze Czerwone

Zakłady Tesli w Gruenheide w niemieckiej Brandenburgii zostały zmuszone do zawieszenia produkcji samochodów na dwa tygodnie. Powodem jest niespokojna sytuacja w rejonie Morza Czerwonego, która wpłynęła na wydłużenie łańcucha dostaw części – poinformowała agencja dpa.
12.01.2024

Nadzieja w 2024 roku w Przylądku Dobrej Nadziei. Połączenia z Azją ważne dla bezpieczeństwa Polski

W 2023 roku zawiodły dwa główne przejścia łączące globalne rynki. Przejście przez Kanał Panamski w 2024 roku będzie zgodnie z zapowiedziami obsługiwać statki o mniejszym zanurzeniu. Region wokół Kanału Sueskiego stał się znowu niebezpieczny i nic nie zapowiada, że w 2024 roku będzie bezpieczniej niż na początku obecnie mijającego 2023. A to oznacza również wyzwania dla polskich producentów, spedytorów, logistyków i gestorów ładunków.
31.12.2023

Ceny ropy w USA zwyżkują, ale za cały rok są na minusie. W tle konflikt na Morzu Czerwonym

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną, ale są na drodze do zamknięcia roku z największym spadkiem od początku pandemii Covid-19.
29.12.2023

Gospodarka morska, głupcze

Myląca nazwa „ziemia” sprawia, że zapominamy, iż powierzchnia naszego globu pokryta jest w 70% wodami. A i na lądzie, by skrócić sobie drogę, budujemy mosty lub przeprawy promowe. Z żabiej perspektywy przemysły morskie są nawet dla wielu mieszkańców Gdańska i Gdyni bardziej odległe, niż dla wielu mieszkańców Szczecina bliskie.
14.12.2023

Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego? Z perspektywy firmy doradczo-księgowej

Wiodące na rynku norweskim przedsiębiorstwa znają dobrze polski sektor morskiej energetyki wiatrowej. Wymiana doświadczeń i budowanie kompetencji odbywa się na wielu płaszczyznach. Przyczyni się to z pewnością do rozwoju dalszej współpracy między obydwoma krajami.
30.11.2023

Greckie firmy żeglugowe wycofują się z handlu rosyjską ropą w obawie przed amerykańskimi sankcjami

W ostatnich tygodniach trzy duże greckie firmy żeglugowe zaprzestały transportu rosyjskiej ropy w obawie przed amerykańskimi sankcjami – poinformowała agencja Reutera.
24.11.2023

Kręte zielone ścieżki dojścia do zeroemisyjności. Polska na ścieżce podejścia

Polska z programami rozwoju energetyki odnawialnej na lądzie i morzu oraz planami budowy energetyki jądrowej weszła na ścieżkę podejścia. Od warunków prawnych, determinacji władz krajowych i samorządów oraz społeczności lokalnych będzie zależało w jakim tempie osiągniemy wskaźniki i cele założone w raporcie DNV.
19.11.2023

Ślady agresji. Wpływ konfliktu Rosji z Ukrainą na globalny rynek żeglugowy

Agresja Rosji przeciwko Ukrainie pozostawia trwałe ślady na globalnych rynkach żeglugi i budowy statków, wywołując zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie skutki dla branży.
15.11.2023

Halloween na oceanie. Flota „duchów” coraz większa

Technologie satelitarne wspomagają w śledzeniu zbiornikowców z nielegalną ropą. Windward w najnowszych statystykach podaje, że zidentyfikował już około 1100 statków, które stanowią „ghost ships”. Rosnąca ilość „statków duchów” w światowej flocie skoncentrowana jest na obsłudze nielegalnego handlu ropą naftową i zbożami.
01.11.2023

Wyciek z promu Marco Polo na Bałtyku. Ratownicy ścigają się z pogodą

Ratownicy pracujący nad zabezpieczeniem wycieku paliwa z promu Marco Polo, który utknął na mieliźnie u wybrzeży Szwecji, spieszą się – nadchodzą niebezpieczne burze.
01.11.2023

W UE pilna potrzeba odbudowy sektora wydobywczego i przetwórstwa surowców

O pilną odbudowę unijnego sektora wydobywczego oraz przemysłu przetwórczego surowców krytycznych zaapelowali sygnatariusze ogłoszonej w czwartek w Katowicach Rezolucji Surowcowej. Chcą też dostosowania tempa osiągania celów Zielonego Ładu do warunków rynkowych.
26.10.2023

Szczyty emisji CO2 i popytu na paliwa kopalne już w tej dekadzie

Już w obecnej dekadzie nastąpią szczyty: emisji CO2, oraz popytu na paliwa kopalne - przewiduje Międzynarodowa Agencja Energetyczna w najnowszym "World Energy Outlook". Transformacja energetyczna ma globalny zasięg i nie da się jej zatrzymać - ocenia MAE.
24.10.2023

Morskie starcie między izraelskimi żołnierzami a palestyńskimi bojownikami. Drastyczne nagranie wywołuje ogromne kontrowersje

Konflikt między Izraelem a Hamasem rozgrywa się w każdej domenie, lądowej, morskiej i powietrznej. Pojawia się wiele nagrań pokazujących walkę z perspektywy walczących stron. Niedawno w Sieci pojawił się krótki materiał pokazujący, jak szybka łódź motorowa ściera się z jednostką nawodną kontrolowaną przez przeciwnika.
15.10.2023

Polska energetyka zmierza na północ. Wydarzenie PARP w ramach Baltexpo

Podczas drugiego dnia targów Baltexpo, na targach odbywało się także całodniowe wydarzenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Innovation Norway zatytułowane „Technologie zeroemisyjne w gospodarce morskiej”. Swoją prezentację „Polska energetyka zwraca się w kierunku morza” przedstawił w jego ramach wydawca i redaktor naczelny portalu GospodarkaMorska.pl Mateusz Kowalewski.
13.10.2023

Ropa na wojennej ścieżce. Kto zarabia na wojnie? Producenci, operatorzy zbiornikowców i terminali

Wojna w Ukrainie wciąż napędzała w 2023 r. popyt na ropę transportowaną drogą morską. Pomimo wysokich cen ropy i ryzyka recesji gospodarczej wiele krajów kupuje ropę „na zapas” i napędza ceny. W tym roku korzystają na tym głównie operatorzy capsize. Choć i operatorzy innych zbiornikowców również na narzekają. W 2022 roku ponad 55% eksportu ropy z Europy Północno-Zachodniej zostało załadowane na statki Aframax, 34% na Suezmax, a 9% na VLCC. W 2023 r. proporcje niewiele się zmieniły.
07.10.2023

Trzy japońskie firmy żeglugowe współpracują w celu utworzenia globalnego łańcucha dostaw skroplonego wodoru

Spółka Japan Suiso Energy, Ltd. (JSE) oraz trzy japońskie przedsiębiorstwa żeglugowe. Kawasaki Kisen Kaisha, Ltd. („K” LINE), Mitsui O.S.K. Lines, Ltd. (MOL) i Nippon Yusen Kabushiki Kaisha (NYK) zgodziły się 12 września 2023 roku dołączyć do JSE Ocean, Ltd. (JSE Ocean), spółki zależnej JSE. JSE pozostaje większościowym akcjonariuszem z 50,2% akcji, podczas gdy przedsiębiorstwa żeglugowe posiadają po 16,6% akcji. Wiąże się to z dużymi przedsięwzięciami w związku z wprowadzaniem wodoru jako paliwa w transporcie i energetyce.
27.09.2023

Port Gdańsk o infrastrukturze kolejowej na TRAKO 2023

Portowy aspekt wykorzystania kolei został omówiony podczas międzynarodowej konferencji organizowanej przez PLK S.A., TRAKO 2023. Głównym tematem tegorocznej edycji była rola zarządców infrastruktury kolejowej w obliczu wyzwań zmieniającego się świata.
21.09.2023

Jak Lotos Petrobaltic poszukuje i wydobywa ropę?

Orlen opublikował wideo, w którym Jakub Kudła, kierownik Zespołu Eksploatacji Lotos Petrobaltic tłumaczy, jak poszukuje się i wydobywa ropę naftową spod dna morza.
08.09.2023

Orlen przygotowuje się do eksploatacji złoża Tommeliten Alpha

W ciągu najbliższych miesięcy Orlen rozpocznie eksploatację złoża Tommeliten Alpha na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, co zapewni mu dodatkowe 0,5 mld metrów sześc. gazu ziemnego rocznie - poinformował w środę koncern.
06.09.2023

Orlen: Spółka nie czerpie korzyści w związku z transportem rosyjskiej ropy przez jakiegokolwiek armatora

Stanowczo sprzeciwiamy się sugestiom, jakoby Orlen czerpał korzyści w związku z transportem rosyjskiej ropy przez jakiegokolwiek armatora - oświadczyło biuro prasowe koncernu na Twitterze (X). Orlen podał, że każdy czarterowany statek jest sprawdzany pod kątem łamania sankcji na rosyjską ropę.
31.08.2023

Rosyjskie statki widma z transportem ropy i zboża omijają sankcje. Greccy operatorzy robią to oficjalnie

Rosyjskie statki nieprzerwanie eksportują zboże i ropę naftową, wykorzystując technikę wyłączania systemów identyfikacji. Technika przemytu jest bardzo prosta. Statki załadowane w portach rosyjskich docierają z ładunkami do zaprzyjaźnionych portów – wykazało wspólne dochodzenie Lloyd's List, Bellingcat i Scripps News. Greccy armatorzy przewożą rosyjską ropę i produkty, wykorzystując luki prawne.
27.08.2023

Chińsko-filipiński spór o wyspy Spratly przybiera na sile. Mnożą się oskarżenia, będą kolejne konfrontacje?

Niedawny incydent w wyniku którego okręt chińskiej straży wybrzeża zaatakował, z użyciem armatki wodnej, filipińską jednostkę morską, znacznie pogorszył i tak napięte relacje między Pekinem a Manilą. Incydenty na Morzu Południowochińskim i innych akwenach wpisują się w ciąg rywalizacji międzynarodowej o sporne obszary, a przede wszystkim ekspansję Chin w tym rejonie, co budzi niepokoje wśród państw regionu.
10.08.2023

W USA ropa tanieje pomimo ataku na tankowce na Morzu Czarnym

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają pomimo niepokojących informacji o ataku na tankowce na Morzu Czarnym - wskazują maklerzy.
07.08.2023

Zdaniem eksperta atak na bazę floty w Noworosyjsku to zemsta Ukrainy za wycofanie się Rosji z umowy zbożowej

Przeprowadzony w nocy z czwartku na piątek atak na bazę floty w Noworosyjsku i uszkodzenie tam okrętu Oleniegorskij Gorniak to zemsta Ukrainy za wycofanie się Rosji z umowy zbożowej - ocenił ukraiński ekspert ds. wojskowości Ołeh Żdanow w rozmowie z niezależnym rosyjskim kanałem na Telegramie Możem Objasnit'.
04.08.2023

Transfer ropy z zagrożonego wybuchem FSO idzie dobrze

Firma Boskalis poinformowała, że transfer ropy z zagrożonego wybuchem lub wyciekiem FSO Safer idzie bez problemu. To podstawowe działanie mające na celu uniknięcie katastrofy ekologicznej na niespotykaną skalę.
01.08.2023

Bułgaria. Parlament pozbawił rosyjski koncern Łukoil koncesji na korzystanie z terminalu naftowego nad Morzem Czarnym

Parlament Bułgarii w trybie pilnym przyjął w piątek w pierwszym i drugim czytaniu ustawę o pozbawieniu rosyjskiego koncernu Łukoil koncesji na korzystanie z terminalu naftowego Rosenec na północ od Burgas nad Morzem Czarnym. Nowy akt prawny ma wejść w życie za dwa tygodnie.
21.07.2023

Rośnie wartość rosyjskiej ropy. To wyzwanie dla państw G7 w zakresie utrzymywania sankcji i limitu cenowego

Po raz pierwszy od czasu nałożenia przez G7 limitu cenowego na handel morski rosyjskimi produktami naftowymi, cena ropy Ural wzrosła powyżej 60 dolarów za baryłkę, co powinno spowodować odejście zachodnich usługodawców z tego segmentu.
17.07.2023

Umowa Orlenu z bp może być wstępem do współpracy przy transformacji energetycznej - prezes

Orlen, który podpisał we wtorek umowę z bp na dostawę w ciągu roku do 6 mln ton ropy z Morza Północnym, nie wyklucza współpracy z bp w innych obszarach, w tym transformacji energetycznej - poinformował PAP Biznes prezes Daniel Obajtek. Zapewnia, że grupa ma zabezpieczony gaz na sezon zimowy 2023/24.
03.07.2023

Grupa Orlen zagospodaruje kolejne złoża na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

Ok. 0,4 mld metrów sześc. gazu ziemnego rocznie w szczytowym okresie produkcji zapewnią złoża Orn i Alve Nord na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, na których zagospodarowanie Grupa Orlen wraz z partnerami koncesyjnymi otrzymała zgodę - poinformował w środę Orlen.
28.06.2023

Digital Baltic: Ochrona morskiej infrastruktury krytycznej

Podczas drugiego panelu konferencji "Digital Baltic - Towards common security" eksperci wojskowi, cywilni, a także naukowcy i przedstawiciele sektora obronnego przedyskutowali temat rodzajów, zagrożeń, aktualnie podejmowanych działań, inicjatyw służących ochronie zasobów infrastruktury krytycznej. Ważnym tematem stały się przyszłościowe perspektywy technologiczne i możliwości wykorzystania np. pojazdów autonomicznych oraz sztucznej inteligencji.
27.06.2023

Orlen zabezpieczył kolejne dostawy ropy z Morza Północnego

Grupa ORLEN zabezpieczyła kolejne dostawy ropy naftowej z norweskich złóż na Morzu Północnym. Umowa podpisana z bp przewiduje dostawy łącznie do ponad 6 mln ton surowca w ciągu roku jej obowiązywania, na potrzeby rafinerii Grupy ORLEN. Pierwszy tankowiec z ropą przypłynie do Naftoportu w Gdańsku w przyszłym kwartale. Podejmowane działania są kontynuacją dywersyfikacji dostaw surowca, prowadzonej przez koncern na przestrzeni ostatnich pięciu lat.
27.06.2023

Kolejne sankcje: tankowce mają informować o przeładunkach ze statku na statek

W 11. pakiecie wymierzonych w Rosję sankcji unijnych znajdują się też takie, które ponownie biorą na cel rosyjski handel ropą za pośrednictwem dróg morskich.
26.06.2023

Ranga Naftoportu w Porcie Gdańsk rośnie z kolejnymi rekordami

Agresja Rosji na Ukrainę i będące jej konsekwencją sankcje gospodarcze wywróciły do góry nogami szlaki dostaw surowców energetycznych w Europie. Zyskał na tym gdański Naftoport, który stał się jedną z ważniejszych dróg dostaw ropy naftowej i paliw dla Polski... i Niemiec.
19.06.2023

Pierwszy w historii transport rosyjskiej ropy naftowej dotarł do Karaczi w Pakistanie

45 tys. ton rosyjskiej ropy jest rozładowywanych w porcie w Karaczi, poinformował w poniedziałek pakistański minister energetyki, Musadik Malik. Zaznaczył, że to pierwszy w historii Pakistanu zakup ropy naftowej od Rosji. Płatność za kupiony po obniżonych cenach surowiec została zrealizowana w chińskich juanach.
13.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: jak porty przygotowują się na wyzwania przyszłości energetyki?

W pierwszej edycji Kongresu Polskie Porty 2030 w Sopocie, organizowanym przez wydawcę portalu GospodarkaMorska.pl, bierze udział ponad pół tysiąca osób związanych z branżą. Wydarzenie odbywa się w dniach 1-2 czerwca.
02.06.2023

Rozpoczęła się operacja wypompowania ropy z tankowca Safer w Jemenie

Służby prasowe ONZ poinformowały, że ruszyły prace mające na celu wydobycie ekwiwalentu 1,1 mln baryłek zalegających na tankowcu zacumowanym od 2015 roku u wybrzeżu targanego konfliktami wewnętrznymi Jemenu, Niszczejący statek stanowił rosnące zagrożenie dla morskiego ekosystemu i gospodarki na Morzu Czerwonym, stanowiąc potencjalnie jedno z największych niebezpieczeństw tego typu od lat.
31.05.2023

Były szef gabinetu Lecha Kaczyńskiego: projekt rurociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk jest szalenie ważny

Powrót do realizacji projektu rurociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk jest szalenie ważny. Doprowadzenie do tego, żeby ten rurociąg powstał to jeden z najważniejszych elementów polskiego bezpieczeństwa energetycznego - mówił w TVP Info b. szef gabinetu śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Robert Draba.
21.05.2023

Marynarka Wojenna pokazała swoje możliwości podczas ćwiczenia Anakonda

Organizowane od 2009 roku cykliczne ćwiczenie Anakonda jest największym i najważniejszym tego typu przedsięwzięciem szkoleniowym w Wojsku Polskim. Scenariusz tegorocznej edycji wpisał się w profil i dynamikę obecnych zagrożeń wzdłuż wschodniej flanki NATO, w tym w regionie Morza Bałtyckiego. Choć kluczowym aspektem tegorocznych epizodów ćwiczebnych były działania sił lądowych, wciąż ważnym aspektem pozostawały sprawy morskie, w tym działania polskiej Marynarki Wojennej.
15.05.2023

Morskie aspekty ćwiczenia Anakonda 23

Podczas trwającej w weekend fazie ćwiczeń z wojskami podczas największych, cyklicznych manewrów Wojska Polskiego pk. Anakonda swoje zadania wykonywały siły polskiej Marynarki Wojennej. Choć w obecnej edycji położono nacisk na działania wojsk lądowych, nie zabrakło kluczowych epizodów z udziałem okrętów, rozgrywanych na Bałtyku oraz Wybrzeżu.
08.05.2023

Załoga Heroic Idun z polskim mechanikiem uwolniona po 8 miesiącach

Media podały, że załoga tankowca Heroic Idun, który został zatrzymany przez nigeryjskie służby, została po ośmiu miesiącach uwolniona. Jednym z członków załogi jest polski starszy mechanik.
03.05.2023

MARPOL ma 50 lat i wiele do zrobienia. Prawo nie nadąża za praktyką i nowymi technologiami [XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego]

XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego za temat przewodni obrała sobie problem zapobiegania zanieczyszczaniom morza przez statki w kontekście funkcjonowania 50 lat MARPOL – konwencji wciąż modyfikowanej, ale nie uwzględniającej wielu nowych zagrożeń i wciąż uzupełnianej o nowe regulacje. W kwietniowej konferencji wzięli udział przedstawiciele nauki i biznesu, firm ubezpieczeniowych i kancelarii prawnych, co znakomicie wzbogaciło dyskusję i podniosło wielokrotnie jej temperaturę podczas paneli tematycznych.
02.05.2023

BP ocenia możliwości inwestycji w bałtycki offshore wind [WIDEO]

– Kryzys związany z wojną w Ukrainie, który spowodował zawirowania na rynkach energetycznych, przyczyni się do przyspieszenia zielonej transformacji, także w Polsce – ocenia Bogdan Kucharski, prezes bp w Polsce. Na tutejszym rynku koncern skupia się głównie na rozwoju oferty pozapaliwowej i segmentu mobility & convenience, ale sukcesywnie zmierza też w kierunku OZE i elektromobilności. W tym roku na stacjach należących do sieci pojawią się pierwsze szybkie ładowarki dla elektryków. Z czasem bp chce zaoferować rozwiązania dla ws
01.05.2023

USA skonfiskowały ładunek irańskiej ropy zanim Iran przejął tankowiec Advantage Sweet

Stany Zjednoczone, na mocy sankcji nałożonych na Teheran, skonfiskowały ładunek irańskiej ropy na kilka dni przed zajęciem w czwartek przez irańską marynarkę wojenną tankowca Advantage Sweet pływającego pod banderą Wysp Marshalla - poinformowała w piątek agencja Reutera.
29.04.2023

Bloomberg: rosyjska ropa naftowa trafia do Europy jako olej napędowy z Indii

W grudniu 2022 roku UE nałożyła embargo na rosyjską ropę naftową importowaną drogą morską, a dwa miesiące później rozszerzyła ten zakaz na paliwa rafinowane; nie stanowi to jednak przeszkody dla Indii, które pozyskują tanią ropę z Rosji, przetwarzają ją na olej napędowy, a następnie sprzedają po zawyżonej cenie do Europy - ujawnia w piątek agencja Bloomberga.
28.04.2023

Inwestycje na Jedwabnym Szlaku napędzają (nie tylko) morski biznes Chin

Chińskie firmy w 2022 r. były zaangażowanie w 147 krajach z kwotą oszacowaną na 67,8 mld USD poprzez inwestycje finansowe i współpracę kontraktową w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku (Belt and Road Initiative - BRI) czyli Inicjatywy Pasa i Szlaku. To trochę mniej niż zaangażowanie Chin w BRI w 2021 r., które wyniosło 68,7 mld USD, jak wynika z danych Ministerstwa Handlu ChRL.
20.04.2023

Prezes PKN Orlen: Od Rosjan już nic nie kupujemy

Uniezależniliśmy Polskę w 100 procentach od gazu i ropy z Rosji. I nie czekaliśmy na nałożenie przez UE sankcji. Sami podejmowaliśmy zdecydowane działania – powiedział "Gazecie Polskiej" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
12.04.2023

FSO Safer to tykająca bomba. ONZ kupiło statek by ją rozbroić

Z Chin wypłynął zakupiony przez ONZ-owską agencję tankowiec, który ma być kluczowym elementem zapobieżenia katastrofie ekologicznej u wybrzeży Jemenu.
10.04.2023

Imperium kontratakuje! Flota cieni z rosyjską ropą na morzach i oceanach

Mimo nałożonych przez Unię Europejską, G-7 oraz Australię sankcji na handel rosyjską ropą, ten trwa w najlepsze. Transport rosyjskiej ropy drogą morską odbywa się za sprawą „floty cieni”, czyli starszych tankowców o niejasnej strukturze własnościowej oraz powiązaniach biznesowych.
04.04.2023

Rosyjska “flota cieni” korzysta z 443 tankowców, dzięki czemu Moskwa nadal sprzedaje ropę na masową skalę

Ze śledztwa dziennikarzy madryckiego El Mundo wynika, że pomimo nałożonych na nią sankcji po inwazji na Ukrainę Rosja w dalszym ciągu sprzedaje masowo ropę naftową. Osiąga to dzięki 443 tankowcom pływającym pod innymi flagami, które zaopatruje w surowiec na wodach międzynarodowych.
30.03.2023

Woda, wodór i węgiel szansą na zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki

Obecnie w Polsce wartość sektora 3W (woda, wodór, węgiel) oceniana jest na 4,86 mld dolarów. Do roku 2030 ma wzrosnąć do 5,6 mld dolarów. Podczas debaty „3W woda, wodór, węgiel - platformą wsparcia technologii” eksperci zastanawiali się, w jaki sposób polskie firmy mogą wykorzystać ten ogromny potencjał, aby zwiększyć innowacyjność i konkurencyjność naszej gospodarki.
29.03.2023

Eurostat: import ropy z Rosji do UE w przeciągu 2022 r. spadł z 24-31 proc. do 4 proc.

W okresie od ostatniego kwartału 2021 r. do stycznia 2022 r. Rosja dostarczała 24-31 proc. ropy na rynek unijny. W grudniu 2022 r. import rosyjskiej ropy stanowił 4 proc. zapotrzebowania UE – poinformował we wtorek Eurostat. Pozycję największego dostawcy ropy do UE zajęły Stany Zjednoczone.
28.03.2023

Skrypka: Ukraina liczy na wznowienie projektu ropociągu Brody - Adamowo i budowę paliwowej rury z Polski

Ukraina liczy na wznowienie projektu ropociągu Brody - Adamowo i budowę paliwowej rury z Polski - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor generalny Sarmatii Siergiy Skrypka. Pomocą było by wsparcie ze strony KE - przyznał. Dodał, że choć budowa będzie możliwa po wojnie, to prace już powinny ruszyć.
19.03.2023

Przekręty na morskich szlakach. Rosji (nie tylko) halsowanie między sankcjami

Rosja omijała sankcje, stosując proste chwyty z przeładunkiem towarów na morzu lub w porcie, lub wykorzystując zmiany bandery lub armatora. A pomagają jej armatorzy wielu państw, pływający pod wygodnymi banderami. A także wiele państw, które nie włączyły się w ogóle w proces ograniczenia handlu z Rosją. Wiele państw i firm wykorzystało ten moment do robienia na wojnie biznesu.
05.03.2023

Ropa zalicza spadek notowań. To już czwarty miesiąc z rzędu

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w trakcie wtorkowej sesji, lecz maklerzy podają, że surowiec w ujęciu miesięcznym zalicza już czwarty z kolei miesiąc ze zniżką notowań.
28.02.2023

Orlen dementuje informacje. W ubiegłym roku nie podpisał kontraktu na dostawy rosyjskiej ropy

Biuro prasowe koncernu podkreśliło na Twitterze, że spółka nie podpisała w 2022 roku żadnego kontraktu na dostawy rosyjskiej ropy, tym bardziej w trakcie wojny na Ukrainie. W ten sposób odpowiedziało na wcześniejszy wpis szefa klubu KO i wiceprzewodniczącego PO Borysa Budki.
27.02.2023

Dostawy rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń wstrzymane

PKN Orlen poinformował w sobotę PAP, że nie otrzymuje dostaw ropy naftowej z Rosji. Dostawy rurociągiem Przyjaźń do Polski zostały wstrzymane przez stronę rosyjską - podkreśliła spółka.
26.02.2023

We wtorek dowiemy się więcej o dostawach ropy do Polski

Szerzej o dostawach ropy do Polski poinformujemy podczas wtorkowej konferencji nt. projektów rozwojowych - poinformował w sobotę w mediach społecznościowych prezes Orlenu Daniel Obajtek. W sobotę spółka przekazała, że dostawy rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń zostały wstrzymane.
26.02.2023

Przejęto statek z ponad 22 tonami ropy podejrzewany o łamanie sankcji nałożonych na Rosję

Albańska policja zajęła statek na wodach nieopodal wybrzeża kraju. Statek pływający pod banderą Liberii znajduje się pod podejrzeniem łamania nałożonych na Rosję sankcji. Na jego pokładzie odkryto ponad 22 tony ropy naftowej - poinformował we wtorek portal Euractiv.
21.02.2023

PKN Orlen: od wybuchu wojny w Ukrainie nie było konieczności korzystania z zapasów obowiązkowych

W czwartek członek zarządu PKN Orlen Robert Perkowski poinformował, że od wybuchu wojny w Ukrainie Orlen nie korzystał z zapasów obowiązkowych ropy, ani z rządowych zapasów interwencyjnych
16.02.2023

Port Gdańsk: W 2023 roku zapowiadają się kolejne rekordy przeładunków

Po kolejnym z rzędu roku z rekordem przeładunków Zarząd Morskiego Portu Gdańsk szacuje, że i 2023 rok zakończy się kolejnym historycznym wynikiem – według portu będzie to ok. 78-80 mln ton ładunków.
06.02.2023

W 2022 roku europejski import skroplonego gazu z Rosji wzrósł o ponad jedną trzecią

Europejski import rosyjskiego gazu skroplonego wzrósł w ubiegłym roku o 36 procent - informuje belgijski dziennik „Le Soir”, powołując się na organizację ekologiczną Greenpeace.
04.02.2023

Pożar w rafinerii pod Sztokholmem

W rafinerii Nynas pod Sztokholmem wybuchł we wtorek pożar, pali się ropa naftowa. Trwa akcja gaśnicza, kilka osób odniosło lekkie obrażenia, zostały opatrzone na miejscu - poinformowała lokalna policja.
31.01.2023

Kontrakt na dostawy ropy ze wschodu przestanie być realizowany w momencie wprowadzenia kolejnych sankcji

Jedyny obowiązujący kontrakt na dostawy ropy ze wschodu przestanie być realizowany w momencie wprowadzenia kolejnych sankcji, na co jesteśmy przygotowani – podało w niedzielę biuro prasowe PKN Orlen w odpowiedzi na zarzuty posła PO Jana Grabca.
29.01.2023

Rosyjska ropa ma iść w świat na chińskich tankowcach. Niebezpieczny deal?

Rząd w Moskwie szuka sposobów na ominięcie sankcji narzuconych mu przez państwa sprzeciwiające się agresji na Ukrainę. Tym razem w proceder zostały włączone tankowce należące do chińskich armatorów.
16.01.2023

Rosyjska ropa jest sprzedawana za granicę za pół ceny osiąganej na rynkach międzynarodowych

Główny typ ropy naftowej eksportowanej z Rosji sprzedawany jest po cenie o ponad połowę niższej od ceny na rynkach międzynarodowych - podała w poniedziałek agencja Bloomberg. Ma to być efekt unijnych sankcji i limitu ceny.
09.01.2023

Morska logistyka węgla w 2022 r. Radykalna zmiana tras dostaw. Wzrosły ceny, frachty i tonomile. Polskie porty zdały egzamin

Napaść Rosji na Ukrainę i sankcje wprowadzone przez kraje UE sprawiły, że w 2022 r. nastąpiły radykalne zmiany w łańcuchach transportowych węgla w wymiarze globalnym. Polskie porty również włączyły się w nowy układ połączeń morskich pod wpływem zdecydowanych zmian źródeł pozyskiwania węgla na rynku międzynarodowym. Terminale masowe Gdańska, Gdyni, Szczecina i Świnoujścia szybko dostosował swój potencjał techniczny i organizacyjny i sprawdziły się w obsłudze ładunków w relacjach importowych.
07.01.2023

Bułgaria. Rząd będzie negocjował z Grecją budowę ropociągu umożliwiającego uniezależnienie się od dostaw z Rosji

Bułgarski rząd upoważnił w środę ministerstwo energetyki do rozpoczęcia negocjacji w sprawie wznowienia budowy ropociągu, łączącego port Burgas z greckim Aleksandrupoli. Rozmowy ze stroną grecką będą dotyczyć m.in. źródła finansowania projektu w celu jego zrealizowania do końca 2024 r. Rurociąg ma pozwolić na zastąpienie dostaw surowca z Rosji.
04.01.2023

PKN Orlen: konsolidacje w branży nieuniknione; przyszłość rafinerii Lotosu była niepewna

Konsolidacja, łączenie firm branży paliwowo-energetycznej są trwałym trendem na skalę globalną - przekonywali w środę menedżerowie PKN Orlen w kontekście przejęcia Lotosu i PGNiG. Jak podkreślali, samodzielna przyszłość rafinerii Lotosu była pod znakiem zapytania.
04.01.2023

Logistyka ropy naftowej i produktów w 2022 r. Radykalne zmiany tras, portów i frachtów

Rok 2022 przyniósł radykalne zmiany w trasach transportu ropy naftowej i produktów. Po napaści Rosji na Ukrainę importerzy odczuli rekordowy wzrost stawek frachtowych operatorów zbiornikowców ropy i jej produktów. Lokalna wojna zmieniła obraz makroekonomiczny gospodarki światowej.
03.01.2023

Morawiecki twierdzi, że Orlen nie zawyżał cen paliw

PKN Orlen nie zawyżał cen paliw; to dzięki temu, że mamy duży polski koncern multienergetyczny możemy kupować ropę taniej - przekonywał w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
02.01.2023

Orlen niekoniecznie musi być partnerem dla rafinerii Schwedt

We wrześniu ubiegłego roku rząd Niemiec przejął kontrolę nad niemieckim oddziałem rosyjskiej firmy paliwowej Rosnieft, posiadającej m.in. pakiet kontrolny w niemieckiej rafinerii PCK Schwedt. Według ówczesnych doniesień agencji Bloomberga i Reutera, PKN Orlen miałby być zainteresowany przejęciem tych udziałów. Orlen twierdził wówczas, że na bieżąco obserwuje sytuację w regionie.
02.01.2023

Wenezuelska ropa popłynie do USA. Koniec sankcji?

Amerykański koncern naftowy Chevron wysyła do Wenezueli dwa tankowce w związku z pierwszym od prawie czterech lat ładunkiem ropy przeznaczonym do Stanów Zjednoczonych. To także powrót koncernu do funkcji związaną z produkcją i przetwarzaniem surowca z tego południowoamerykańskiego państwa.
02.01.2023

Iran się zbroi. Ćwiczenia wojskowe z użyciem dronów i okrętów podwodnych

Iran przeprowadził w piątek ćwiczenia morskie, powietrzne i lądowe w pobliżu strategicznego szlaku wodnego w cieśninie Ormuz, znajdującego się między Zatoką Perską a Zatoką Omańską - poinformowała państwowa agencja IRNA.
30.12.2022

Napęd atomowy na morzu? Niezbędny gatunek paliwa produkuje tylko Rosja

Rządy na całym świecie dążą do dekarbonizacji gałęzi przemysłu intensywnie korzystających z paliw kopalnych. Dotyczy to także żeglugi komercyjnej. W obliczu określonych celów w zakresie ograniczenia emisji, branża rozważa pełen zakres alternatywnych rozwiązań, a nawet powraca do zimnowojennej wizji statków handlowych o napędzie atomowym. Główny problem stanowi jedna kwestia, o której niewiele się mówi. Otóż odpowiedni rodzaj paliwa, potrzebnego w większości nowych projektów reaktorów, jest sprzedawany jedynie przez rosyjski rząd.
26.12.2022

Sankcje rzeczywiście uderzają w eksport rosyjskiej ropy

Eksport flagowej rosyjskiej ropy z portów Morza Bałtyckiego może spaść nawet o jedną piątą w grudniu, po tym jak weszły w życie zachodnie ograniczenia cenowe i embargo UE. Zdaniem handlowcó Rosja nie była w stanie w pełni przekierować dostaw do Europy na inne rynki.
23.12.2022

Norweska branża offshore wind chce podbić zagraniczne rynki

1 grudnia norweski minister handlu i przemysłu zainicjował partnerstwo publiczno-prawne na rzecz zwiększenia ofensywny norweskich firm na zagranicznych rynkach. Ma ono pomóc podmiotom „made in Norway” w zdobyciu większych udziałów w światowym rynku morskiej energetyki wiatrowej.
22.12.2022

Rewolucyjne zmiany w cenach statków właśnie nadeszły. Analiza rynku tonażowego (tydzień 44-47/2022)

Wielki chaos panujący na rynkach czarterowych i frachtowych wpływa na poziomy cen statków. Ze względu na ogromne zapotrzebowanie na przewozy takich surowców jak ropa naftowa czy gaz ziemny z odległych zakątków globu do różnych światowych destynacji popyt na gazowce oraz tankowce wzrasta. Dodatkowo Rosja potajemnie gromadzi tankowce i przerejestrowuje je, aby omijać zachodnie sankcje na przewóz ropy. Stąd też między innymi wynika wzrost cen zbiornikowców klasy MR, które osiągnęły właśnie rekordowe wartości najwyższe od 2008 roku.
08.12.2022

PKN Orlen 70 proc. ropy naftowej do swoich rafinerii sprowadza spoza Rosji

70 proc. ropy naftowej dla wszystkich rafinerii koncernu w Polsce, Czechach i na Litwie pochodzi z kierunków alternatywnych do rosyjskiego - poinformował PKN Orlen. Koncern od początku wojny w Ukrainie całkowicie zrezygnował z dostaw ropy rosyjskiej drogą morską - zaznaczył.
03.12.2022

Rosyjskie zawirowania ze sprzedażą ropy naftowej napędzają rynek tankowców

Od grudnia w życie wchodzą surowe sankcje na dostawy surowców energetycznych z Rosji. Wpływa to na stawki statków dostawczych za przewóz, w zdecydowanej mierze na ich wzrost.
01.12.2022

Chiński supertankowiec, fałszywe dokumenty. Jak Wenezuela i Iran obchodzą amerykańskie sankcje

Chiński supertankowiec Young Yong miał przewozić ropę naftową pochodzącą z Malezji. Jednak agencja Reuters odkryła, że było całkiem inaczej. Ślady gigantycznej jednostki wskazują na trasę Wenezuela-Iran.
30.11.2022

Sankcje wobec Rosji podniosły koszty na rynku tankowców, co może napędzać inflację

Sankcje wobec Rosji podniosły koszty na rynku tankowców, a kolejna runda restrykcji jeszcze je powiększy, gdy 5 grudnia wejdzie w życie zakaz UE dotyczący importu rosyjskiej ropy. Rosnące koszty transportu surowca mogą jeszcze bardziej napędzać inflację - pisze w poniedziałek agencja Reutera.
28.11.2022

Premier: całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami

Całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami; życzyłbym sobie, by UE podejmowała szybkie, odważne decyzje, a Polska będzie wśród pierwszych krajów, które będą się do tych decyzji stosować - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
28.11.2022

Gróbarczyk: preferowanym przez nas rozwiązaniem jest morska energetyka wiatrowa

Rozwiązaniem, które jest przez nas preferowane i ten kierunek będzie rozwijany, to bezwzględnie morska energetyka wiatrowa – powiedział w sobotę w Pogorzelicy (Zachodniopomorskie) sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk.
26.11.2022

Obajtek: paliw i gazu nie brakuje i nie zabraknie

Monitorujemy sytuację i rynek. Paliw i gazu nie brakuje i nie zabraknie - powiedział w środę PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zaapelował przy tym o nie uleganie dezinformacji.
16.11.2022

Belgia chce stać się europejską bramą do importu zielonego wodoru

Belgia uruchamia międzynarodową platformę zielonego wodoru - „Globalne Forum Zielonego Wodoru”, o czym poinformowała minister energii Tinne Van der Straeten (Zieloni) na konferencji klimatycznej w Szarm el-Szejk (COP27) - podaje nadawca VRT. Kraj chce stać się europejską bramą do importu zielonego wodoru.
15.11.2022

Obecność statków z rosyjską ropą na morzu budzi międzynarodowe spory

Na początku września państwa należące do G7 zgodziły się egzekwować niską cenę sprzedaży rosyjskiej ropy. Planuje się, że limit cenowy zostanie wprowadzony 5 grudnia na sam surowiec, natomiast 5 lutego następnego roku zostanie rozszerzony na produkty naftowe. Nie mniej obawy budzi scenariusz, w którym okazuje się, że nie będzie to przestrzegane i sprzedaż drogą morską będzie odbywać się ponad założone limity.
11.11.2022

Przez gdański Naftoport płynie ropa dla niemieckiej rafinerii

Pierwszy raz do rafinerii w Schwedt w Niemczech dotarła dostawa ropy naftowej spoza Rosji. Terminal w Gdańsku przekazał zapas surowca pochodzący z europejskich złóż, zamówiony przez paliwowego giganta Shell, jednego z udziałowców rafinerii PCK
11.11.2022

USA zezwalają na transakcje z udziałem tankowca zatrzymanego w Indonezji

Amerykańskie władze pozwoliły na przeprowadzenie niektórych transakcji z sankcjonowanym supertankowcem VLCC Young Yong, zarejestrowanym w Dziżbuti. Jednostka osiadła na mieliźnie na wodach indonezyjskich, a na jej pokładzie znajduje się ropa naftowa, która pierwotnie miała być dostarczona z Malezji do Chin.
09.11.2022

Rosja sprawdza Północną Drogę Morską. Ropa płynie do Chin

Vasily Dinkov, specjalistyczny tankowiec do transportu ładunków ropy naftowej, wyruszył z Rosji do Chin wzdłuż Północnej Drogi Morskiej. Rosja nie ma już żadnego interesu w korzystaniu z klasycznej trasy przez Kanał Sueski, więc chce eksploatować własny szlak.
08.11.2022

Nielegalny handel ropą na morzu spowoduje więcej wypadków

Nałożone na Rosję sankcje handlowe spowodowały zwiększenie zjawiska tzw. „mrocznej floty” tankowców uczestniczących w nielegalnym handlu ropą. To z kolei może spowodować więcej wypadków zbiornikowców.
07.11.2022

Ameryka eksportuje rekordową ilość ropy do Azji

W listopadzie dostawy ropy z USA do Azji mają osiągnąć wartość 1,8 miliona baryłek dziennie – to rekordowe ilości.
06.11.2022

Chiński Aframax z rosyjską ropą zatrzymany w Hiszpanii

Chiński tankowiec LINDA I, załadowany rosyjską ropą naftową, utknął w porcie Algeciras na Gibraltarze. Swoją podróż do Turcji przerwał 27 października, po tym, jak odkryto, że nielegalnie dryfował po wodach Morza Śródziemnego.
03.11.2022

TotalEnergies ze wzrostami dzięki LNG

Francuska grupa paliwowa TotalEnergies ogłosiła w czwartek rekordowy zysk netto w wysokości 6,6 mld dol. w III kwartale, tj. o 43 proc. więcej niż w III kwartale 2021 roku. Zysk wypracowano dzięki działalności związanej z eksploatacją i sprzedażą gazu LNG.
27.10.2022

Porty Zatoki Gwinejskiej. Analiza aktualnej sytuacji portowo–żeglugowej w regionie

Porty Zatoki Gwinejskiej to bramy do prawdziwego bogactwa Afryki. To w ich rejonach skoncentrowanych jest wiele obszarów o kluczowym znaczeniu dla wielu gospodarek państw afrykańskich.
17.10.2022

PERN rozpoczął naprawę rurociągu "Przyjaźń" na odcinku zachodnim

Służby techniczne PERN rozpoczęły naprawę rurociągu "Przyjaźń" na odcinku zachodnim, gdzie we wtorek w miejscowości Żurawice (Kujawsko-pomorskie) doszło do rozszczelnienia jednej z dwóch nitek i wycieku ropy naftowej. PERN deklaruje, że chce jak najszybciej przywrócić tam tłoczenie surowca.
13.10.2022

Służby PERN dotarły do uszkodzonego rurociągu - brak znamion działania osób trzecich

Służby PERN dotarły do uszkodzonego rurociągu. Z pierwszych ustaleń i ze sposobu odkształcenia magistrali wynika, że na ten moment brak jest znamion ingerencji osób trzecich. Rozpoczęto rekultywację terenu - podała spółka w środę wieczorem.
13.10.2022

PERN: dostawy ropy do Niemiec odbywają się z uwzględnieniem możliwości technicznych

Dostawy ropy naftowej do Niemiec odbywają się z uwzględnieniem możliwości technicznych po rozszczelnieniu jednej z dwóch nitek rurociągu "Przyjaźń" - poinformował PERN. Zapewniono, że rafinerie w Polsce otrzymują surowiec zgodnie z planem, a sytuacja nie ma wpływu na dostęp do paliw dla kierowców.
12.10.2022

Kujawsko-pomorskie. Wójt Boniewa: ropa z rurociągu "Przyjaźń" trafia do przepompowni w Osieczu Małym

Ropa z uszkodzonego rurociągu "Przyjaźń" trafia do przepompowni PERN w naszej gminie - w Osieczu Małym - powiedział PAP wójt gminy Boniewo Marek Klimkiewicz. Dodał, że ropa rozlała się przede wszystkim na teren gminy Chodecz.
12.10.2022

Trwa odpompowywanie ropy po wycieku z rurociągu "Przyjaźń"

W Źurawicach (Kujawsko-Pomorskie) strażacy z Włocławka i okolic biorą udział w akcji odpompowywania półproduktu ropy naftowej po wycieku z rurociągu "Przyjaźń". Służby nadal lokalizują miejsce uszkodzenia ropociągu na polu kukurydzy.
12.10.2022

Odcinek zachodni rurociągu "Przyjaźń" odpowiada za dostawy ropy do dwóch rafinerii w Niemczech - obecnie nie działa jedna z dwóch nitek

Odcinek zachodni rurociągu „Przyjaźń”, gdzie doszło do rozszczelnienia jednej z dwóch nitek, łączy bazę surowcową spółki w Miszewku Strzałkowskim z parkiem zbiornikowym MVL w Schwedt. Według PERN, tą częścią magistrali płynie surowiec dla dwóch rafinerii w Niemczech. Obecnie nie działa jedna nitka.
12.10.2022

PERN. Rozszczelnienie jednej z nitek ropociągu "Przyjaźń" na odcinku zachodnim – przyczyna na razie nieznana

PERN weryfikuje sytuację na odcinku zachodnim rurociągu "Przyjaźń", gdzie we wtorek wieczorem w woj. kujawsko-pomorskim systemy automatyki spółki wykryły rozszczelnienie jednej z dwóch nitek tej magistrali naftowej. Według PERN nie są na razie znane przyczyny zdarzenia. Druga nitka ropociągu działa.
12.10.2022

Niemcy będą inwestować w porty energetyczne. Na celowniku Rostock i Lubmin

Władze Niemiec zaprezentowały pakiet rozwiązań wspierających tereny rafineryjne i portowe inwestycjami mającymi na celu przygotowanie ich do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Działania zakładają cel utrzymania i rozwoju rafinerii PCK Schwedt i rafinerii Leuna (Saksonia-Anhalt) oraz rozwój portów energetycznych w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Mowa o Rostocku i Lubminie.
26.09.2022

Stawki wynajmu morskich platform wiertniczych mogą wzrosnąć dwukrotnie – ostrzega branża

Firmy naftowe walczą obecnie o nowe zasoby. Maja one zastąpić ograniczone dostawy rosyjskiego surowca z powodu zachodnich sankcji nałożonych na skutek inwazji Moskwy na Ukrainę. Sytuacji nie pomagają rosnące ceny wynajmu platform wiertniczych.
22.09.2022

Niemiecki rząd chce przejąc rafinerię od Rosnieftu i przestawić ją na wodór

Niemiecki rząd chce oddać rafinerię PCK Schwedt, częściowo należącą do rosyjskiej spółki państwowej Rosneft, pod zarząd państwowy - poinformował "Spiegel" w czwartek. Rafineria ta przerabia wyłącznie ropę z Rosji i ma kluczowe znaczenie w zaopatrywaniu wschodnich Niemiec w produkty naftowe.
15.09.2022

Na Bałtyku odbędą się manewry pod kryptonimem Rekin-22

Marynarka Wojenna poinformowała, że w piątek na Bałtyku rozpoczną się manewry pod kryptonimem Rekin-22. W działaniach taktycznych weźmie udział blisko 20 okrętów z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.
15.09.2022

Chiny od trzech miesięcy najwięcej ropy sprowadzają z Rosji

Rosja od maja do lipca była nieprzerwanie największym dostawcą ropy do Chin – podała w sobotę agencja Reutera, przytaczając najnowsze oficjalne dane chińskiego urzędu celnego. Chiny są również największym odbiorcą ropy z Rosji.
21.08.2022

Mołdawia. Wraz z wojną na Ukrainie eksport zbóż zwiększył się blisko 6-krotnie

W pierwszej połowie 2022 r. eksport mołdawskich zbóż i produktów zbożowych zwiększył się o blisko sześć razy, poinformował w środę Narodowy Urząd Statystyczny (BNS) w Kiszyniowie. Odnotował, że drastyczny wzrost sprzedaży tych towarów nastąpił w okresie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
17.08.2022

Na Węgry znów płynie ropa „Przyjaźnią”

Rurociągiem „Przyjaźń” znów płynie ropa naftowa na Węgry – poinformowało w czwartek węgierskie Ministerstwo Technologii i Przemysłu w komunikacie.
11.08.2022

Ropa rurociągiem "Przyjaźń" wraca także na Słowację

Wicepremier, minister gospodarki Słowacji Richard Sulik zadeklarował w środę w Bratysławie, że ropa popłynie przez rurociąg "Przyjaźń" w ciągu najbliższych godzin. Dodał, że problem wystąpił w Europie Zachodniej w jednym z banków, a zatrzymanie ropy nie było winą strony rosyjskiej czy ukraińskiej.
10.08.2022

MOL przelał opłatę za tranzyt ropy "Przyjaźnią"; dostawy ropy na Węgry mogą ruszyć za kilka dni

Węgierski koncern MOL przelał należność za tranzyt ropy naftowej ukraińskim odcinkiem rurociągu "Przyjaźń", dzięki czemu dostawy surowca mogą ruszyć południowym odcinkiem ropociągu w ciągu kilku dni – poinformowała spółka w środę.
10.08.2022

Bloomberg: Rosja wstrzymała przepływ ropy rurociągiem „Przyjaźń” do Węgier, Słowacji i Czech

Rosja wstrzymała 4 sierpnia dostawy ropy południowym odcinkiem ropociągu „Przyjaźń” do Węgier, Słowacji i Czech, tłumacząc to tym, że nałożone na nią międzynarodowe sankcje uniemożliwiły zrealizowanie płatności za tranzyt surowca - podaje we wtorek Bloomberg.
09.08.2022

Kuba: pożar w porcie Matanzas rozprzestrzenia się

Pożar w bazie naftowej w porcie w Matanzas na Kubie rozprzestrzenił się na dwa kolejne zbiorniki. Jeden ze zbiorników zawalił się.
09.08.2022

Prezes PKN Orlen: przejęcie operacyjne PGNiG w IV kw. 2022 r

Przejęcie operacyjnie PGNiG przez Orlen nastąpi w IV kw. br - powiedział PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak dodał, po podpisaniu planu szczegółowego planu połączenia spółek, pozostaje pozyskanie zgód statutowych i rejestracja.
30.07.2022

Czarny rynek tankowców

Dane Vortexa, platformy w branży energetycznej, pokazują, że Iran, Rosja i Wenezuela walczą o sprzedaż ropy do Azji. Według analizy rosnący eksport ropy obłożonej sankcjami przez Rosję zmusił niektórych bliskowschodnich dostawców do obniżenia cen w obliczu konkurencji.
24.07.2022

Polsko-brytyjska współpraca w sektorze MEW jednym z tematów rozmów ministrów

Bezpieczeństwo żywnościowe i transformacja energetyczna to główne tematy polsko - brytyjskich, w których uczestniczyli ministrowie obu rządów oraz przedstawiciele największych spółek - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Aktywów Państwowych.
11.07.2022

Rosnieft zlokalizował nowe złoże ropy na Arktyce

Na Morzu Peczorskim, leżącym w rosyjskiej części Arktyki, odkryto nowe złoże ropy naftowej. Za jego odnalezienie i eksploatację odpowiada państwowy rosyjski koncern Rosnieft.
07.07.2022

Analitycy: 65 proc. ropy naftowej z Libii trafia do Europy

Ropa z Libii stanowiłaby dobrą alternatywę dla rosyjskich dostaw - stwierdzono w analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jak dodano, surowiec z tego kraju stanowi 85 proc. wartości eksportu Libii, z czego 65 proc. trafia do Europy.
02.07.2022

PERN przygotowany do zaopatrywania w ropę naftową dostarczaną do Polski drogą morską

Jeżeli sankcje wobec Rosji wejdą w życie i odbiór ropy rurociągiem „Przyjaźń” zostanie wstrzymany, PERN i jego infrastruktura są przygotowane by zaspokoić zgłaszane wcześniej przez klientów potrzeby w zakresie zaopatrzenia w surowiec dostarczany drogą morską - zapewnił prezes PERN Igor Wasilewski.
28.06.2022

Pełne tankowce Putina zostaną na morzu?

Zakaz wprowadzony przez UE i Wielką Brytanię może poważnie ograniczyć eksport rosyjskiej ropy do innych krajów. Prezydent Rosji Władimir Putin będzie miał potężny problem związany z finansami, jeśli światowa flota tankowców będzie go omijać szerokim łukiem.
19.06.2022

Pierwszy od dwóch lat tankowiec z ropą wkrótce wyruszy do Europy

Ładunek 650 tys. baryłek ciężkiej ropy naftowej ma wkrótce wypłynąć z Wenezueli tankowcem, wyczarterowanym przez włoską firmę naftową Eni - podała w piątek agencja Reuters. Do Wenezueli płynie z Europy drugi duży tankowiec, który część załadowanej tam ropy ma dostarczyć do Hiszpanii.
18.06.2022

Czas dynamicznych przeobrażeń. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 19-22/2022)

Poluzowywanie obostrzeń przeciwpandemicznych w gospodarce chińskiej coraz bardziej pobudza ją, ale zauważane są też symptomy spowolnienia gospodarczego tego państwa jak i całego świata. Na innych rynkach nadal trwa bowiem chaos. Tworzą się zupełnie nowe rynki i nowe kierunki handlu morskiego. Z drugiej strony niektóre z dotychczasowych mniej uczęszczanych szlaków są coraz bardziej wzmacniane. Chodzi na przykład o transporty węgla z dalszych kierunków do Europy, tj. z Australii, czy też Republiki Południowej Afryki.
08.06.2022

MKiŚ: inwestycje PERN są zależne m.in. od zainteresowania niemieckich rafinerii kontraktami długoterminowymi

Trwają konsultacje ws. wykorzystania gdańskiego Naftoportu do dostaw ropy spoza Rosji również do rafinerii w Niemczech. Dodatkowe inwestycje PERN, właściciela Naftoportu, są zależne m.in. od zainteresowania strony niemieckiej kontraktami długoterminowymi - przekazał PAP resort klimatu i środowiska.
02.06.2022

Wall Street Journal: rosyjscy producenci ropy wymykają się sankcjom

Eksporterzy ukrywają pochodzenie rosyjskiej ropy, mieszając ją z innymi surowcami i ukrywając jej pochodzenie - informuje w środę Wall Street Journal. Według dziennika główną rolę w tym procederze odgrywają indyjskie rafinerie, dzięki którym Rosji udało się znacznie zwiększyć eksport ropy.
01.06.2022

Zbankrutowana Sri Lanka ratuje się rosyjską ropą

Polityczne i gospodarcze problemy sprawiają, że Sri Lanka stoi w obliczu niedoborów wszelkiego rodzaju paliw i surowców energetycznych. Żeby zapewnić krajowi choć minimalne zasoby, rząd zezwolił na import rosyjskiej ropy.
31.05.2022

Anna Moskwa: w najbliższych dniach dopracowanie szczegółów ws. zakazu importu rosyjskiej ropy do UE

Embargo na rosyjską ropę przyjęte przez Radę Europejską w sprawie 6. pakietu sankcji przeciw Rosji jest solidarne; najbliższe godziny i dni to będzie dopracowanie szczegółów - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
31.05.2022

Hub wodorowy w Porcie Gdynia. Ekologiczna rewolucja coraz bliżej? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Konferencja poświęcona projektowi hubu wodorowego w Porcie Gdynia zgromadziła przedstawicieli terminali, firm i urzędników. Rozmawiali oni o tym, jak taki hub w regionie miałby wyglądać, oraz jakie wiążą z nim nadzieje.
30.05.2022

W Brukseli nowa propozycja sankcji na ropę z Rosji; miałyby dotyczyć tylko tankowców

Komisja Europejska i prezydencja francuska w UE przedstawiły w weekend nową propozycję dotyczącą nałożenia sankcji na ropę z Rosji, która ma przełamać dotychczasowy brak porozumienia wśród krajów UE. Najważniejsza zmianą jest to, że sankcje ograniczałyby się do ropy transportowanej drogą morską – wynika ze źródeł PAP. To około dwie trzecie transportu rosyjskiej ropy.
29.05.2022

PERN o budowa drugiej nitki ropociągu Płock-Gdańsk. To szansa na rozbudowę Nafotportu w Porcie Gdańsk

Budowa drugiej nitki ropociągu Płock-Gdańsk staje się bardziej prawdopodobna. Zapotrzebowanie na dodatkowy przesył ropy naftowej będzie decydujące dla tego projektu i rozbudowy Naftoportu o kolejne stanowisko do odprawy tankowców. Skorzystać mogłyby na tym Niemcy - poinformowała PAP Grupa PERN.
27.05.2022

Morawiecki: nasi sąsiedzi patrzą na nas jak na bezpieczną wyspę w morzu ryzyk związanych z presją rosyjską

Nasi sąsiedzi patrzą na nas jak na bezpieczną wyspę w morzu ryzyk związanych z presją rosyjską - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że rano rozmawiał z premierem Słowacji o interkonektorze na Słowację, którego przepustowość będzie wynosiła 5,7 mld metrów sześciennych.
23.05.2022

Tankowce z ropą stoją od lutego – a za nimi staje światowa gospodarka

Eksport irańskiej ropy do Chin gwałtownie spadł od początku wojny na Ukrainie, ponieważ Pekin preferował mocno przecenione rosyjskie baryłki, pozostawiając prawie 40 milionów baryłek irańskiej ropy przechowywanych na tankowcach na morzu w Azji i szukających nabywców.
22.05.2022

Jak będą wyglądały sankcje na ropę z Rosji? Polska zgłosiła poprawki

Państwa UE nadal nie mogą dojść do konsensusu w sprawie szóstego pakietu sankcji, który zakłada embargo na dostawy ropy naftowej z Rosji. Polska, w nadziei na przełamanie impasu w Brukseli, zaproponowała do niego poprawki – wynika ze źródeł PAP.
19.05.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.