• <

Kuba: pożar w porcie Matanzas rozprzestrzenia się

jm

09.08.2022 12:39
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Kuba: pożar w porcie Matanzas rozprzestrzenia się

Partnerzy portalu

Kuba: pożar w porcie Matanzas rozprzestrzenia się - GospodarkaMorska.pl
Fot. Europejska Agencja Kosmiczna

Pożar w bazie naftowej w porcie w Matanzas na Kubie rozprzestrzenił się na dwa kolejne zbiorniki. Sytuacja w kraju pogarsza się.

Pożar w bazie naftowej w Matanzas rozpoczął się w uderzenia pioruna w jeden z gigantycznych zbiorników w piątek wieczorem. W sobotę rano eksplodował drugi zbiornik. W jego wybuchu zginęła jedna osoba, a kilkunastu strażaków, którzy przybyli na miejsce, uznaje się za zaginionych. Od tego momentu nastąpiła reakcja łańcuchowa wydarzeń – najpierw jeden ze zbiorników zawalił się po około 40 godzinach pożaru, co doprowadziło do rozlania się paliwa i przyspieszyło pożar. W poniedziałek nastąpił kolejny wybuch, kiedy ogień dotarł do trzeciego zbiornika, co potwierdziły kubańskie władze. W kolejnych dniach podano informacje o tym, że trzeci zbiornik również się zawalił. Zagrożony ogniem jest czwarty, nie ma jednak jeszcze informacji o tym, by również stanął w płomieniach.


Kubańczycy nie mają technologii koniecznych do poradzenia sobie z pożarem – chęć pomocy zadeklarowali Amerykanie. Sprzęt potrzebny do gaszenia wysłali na miejsce Wenezuelczycy, z pomocą przybywają także specjaliści z Meksyku. Miejscowi strażacy budują zaporę ziemną, by nie dopuścić do dalszego rozlewania się ropy, a tym samym rozprzestrzeniania się ognia. W akcji używane są także cywilne samoloty do odpylania upraw, które zrzucają w okolicy pożaru niewielkie ilości wody.

Matanzas to największy na Kubie port do przeładunku ropy i paliw płynnych. Ropa przechowywana w zbiornikach w porcie przeznaczona jest głównie dla krajowych elektrowni. System elektryczny na Kubie jest w 90 procentach oparty na miejscowym i importowanym paliwie. Komentatorzy wskazują, że nawet, gdyby lokalna produkcja ropy znacznie wzrosła, nie pokryje potrzeb kraju. Z kolei rosyjski tankowiec, który jest w drodze na Kubę prawdopodobnie z dostawą ropy, nie będzie miał gdzie się rozładować, nawet jeśli do przyszłego tygodnia pożar zostanie ugaszony, a nabrzeża będą nietknięte. Jedyną opcją pozostanie przeładowanie ropy na mniejsze jednostki, które będą w stanie dostarczyć je przez mniejsze porty, by mogła trafić do rafinerii w Hawanie lub Cienfuegos.

Wyłączenie Matanzas z użytkowania pogłębi kryzys ekonomiczny na wyspie, oznacza bowiem znaczne zmniejszenie dostaw paliw i elektryczności. Problemy zaczęły się już – jedna z elektrowni w pobliżu Matanzas została wyłączona ze względu na niskie ciśnienie wody.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
Bollore_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.