• <

Wynik wyszukiwania - "przyczyny" - Wiadomości

Powtórki z historii, czyli o szkodach i niebezpieczeństwach na morzach i oceanach świata. Raport wypadków i zdarzeń morskich – kwiecień 2024 r.

Kwiecień to kolejny miesiąc, w którym dochodziło do groźnych ataków na statki handlowe, które w mniejszej ilości, ale nadal kontynuują swoje podróże przez Morze Czerwone oraz Zatokę Adeńską. Jak podają międzynarodowe źródła analityczne, w tym Clarksons Research takich przejść statków w zależności od ich typów jest o wiele mniej niż wcześniej. Chodzi o spadki rzędu od około 70 % do nawet 90 % statków różnych typów przepływających mniej przez te niebezpieczne rejony w stosunku do okresu grudnia 2023 roku.
12.05.2024

Kapitan statku skazany na 4 lata więzienia za zaniedbania, które doprowadziły do śmierci 34 osób

Federalny sędzia w Los Angeles skazał w czwartek kapitana statku dla płetwonurków Jerry'ego Boylana na cztery lata więzienia za rażące zaniedbania, które blisko pięć lat temu doprowadziły do śmierci 34 osób podczas pożaru na pokładzie jednostki.
03.05.2024

Port Gdynia. Przetarg na dzierżawę terminala zbożowego unieważniony

W Zarządzie Morskiego Portu Gdynia zapadła decyzja o unieważnieniu przetargu na dzierżawę terminalu zbożowego. Procedura postępowania będzie musiała się odbyć od początku.
27.04.2024

Przeciek i porażenie prądem przyczyną śmierci technika na pokładzie promu Stena Line

Trwa śledztwo wyjaśniające śmierć członka załogi Stena Germanica, do którego doszło w czerwcu 2022 roku. Zdaniem szwedzkich służb do śmierci miało dojść w wyniku porażenia prądem, a nie jak dotąd uważano, z przyczyn naturalnych. Zdaniem Szwedzkiego Urzędu Badania Wypadków do tragicznego w skutkach wypadku miała doprowadzić wadliwa, niewykryta wcześniej usterka instalacji elektrycznych.
19.04.2024

Bałtyckie porty na światowym rynku kontenerowym w 2023 roku

Globalne przewozy kontenerowe, obsługujące głównie ładunki wysoko przetworzone w relacjach Azja – Europa – Ameryka Północna, oddziaływają w znacznym stopniu na funkcjonowanie bałtyckich portów morskich, w tym portów w Polsce. Jednocześnie sytuacja w regionie, gdzie rynek rosyjski stanowi ważny kierunek docelowy dla kontenerów morskich, oddziałuje w ostatnich latach negatywnie na ogólną sytuację w portach kontenerowych Bałtyku.
10.04.2024

Pożar na rosyjskiej korwecie w Obwodzie Królewieckim. Okręt unieruchomiony

Do niecodziennego zdarzenia doszło w bazie Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej w Bałtyjsku, w Obwodzie Królewieckim (Kaliningradzkim). Stacjonująca tam mała korweta proj. 21630 (określana też jako Bujan-M) Sierpuchow została uszkodzona w wyniku pożaru, który z nieznanych powodów wybuchł na jej pokładzie.
08.04.2024

Ministerstwo Infrastruktury: decyzja w sprawie przetargu na terminal zbożowy w rękach Portu Gdynia

Po środowej decyzji Ministerstwa Infrastruktury o niewyrażeniu zgody na dzierżawę terminala zbożowego w Porcie Gdynia konsorcjum, które zwyciężyło w przetargu, zrodziło się pytanie o dalszy los postępowania. Resort przekazał, że dalsze decyzje należą do Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
29.03.2024

Kolejne wodowanie w Gdańsku. To drugi statek budowany przez Karstensena, który zjechał z pochylni

Na terenie stoczni Karstensen Shipyard Poland odbyło się wodowanie statku rybackiego dla armatora z Wysp Owczych. To już kolejny raz, gdy cała procedura miała miejsca po „przeprowadzce” zakładu w ubiegłym roku z Gdyni do Gdańska.
28.03.2024

Kuriozalne przyczyny pożaru rosyjskiego trawlera. Ogień to efekt... uderzenia rakietą podczas wojskowych ćwiczeń

Pojawia się więcej informacji na temat pożaru, który strawił statek rybacki Kapitan Łobanow. Jak twierdzą świadkowie i za nimi niezależne, rosyjskie media, przyczyną pojawienia się ognia miało być... uderzenie rakietą, prawdopodobnie wystrzeloną w związku z trwającymi nieopodal ćwiczeniami morskimi. W wyniku zdarzenia zmarło trzech członków załogi, a czterech pozostałych zostało poszkodowanych.
22.03.2024

Błyskawicza akcja gdyńskich policjantów. Uratowali mężczyznę, który dryfował w wodzie

Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku udostępniła nagranie funkcjonariusza z akcji, w trakcie której udało się uratować mężczyznę, którego ciało dryfowało twarzą skierowaną do tafli wody. Do zdarzenia doszło przy nabrzeżu nieopodal Skweru Kościuszki w Gdyni. Mimo trudnych warunków policjantom udało się uratować poszkodowanego.
21.03.2024

W pobliżu Grenlandii zatonął statek rybacki

Duński trawler krewetkowy Lomur zatonął w niedzielę w nocy u wybrzeży Grenlandii. Przyczyny nie są znane, załogę uratowano.
19.03.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Ryzyko w kablach

Ubezpieczenia są nieodzownie związane z bezpieczeństwem. Dlatego też uczestnicy konferencji Offshore Wind 2.0 pochylili się także nad statystykami dotyczącymi awaryjności komponentów morskich farm wiatrowych, ale także polityki bezpieczeństwa na poszczególnych szczeblach realizacji projektów.
19.03.2024

Masowiec kontra kontenerowiec. Zderzenie w Chinach

W Chinach doszło do zderzenia kontenerowca linii Evergreen z mniejszym masowcem. Mniejsza jednostka jest poważnie uszkodzona, ale załogę bezpiecznie ewakuowano.
19.03.2024

Pożar na kutrze rosyjskiej straży wybrzeża. Zginęło pięć osób

Jak donosi ukraiński wywiad, 29 lutego na Morzu Azowskim doszło do pożaru na jednej z jednostek nawodnych rosyjskiej straży wybrzeża (Береговая охрана Пограничной службы ФСБ России). Na miejsce zdarzenia wezwano grupę ewakuacyjną oraz służby ratownicze i pożarnicze.
29.02.2024

Dopływ słodkiej wody do Atlantyku Północnego to bardziej upalne lata w Europie

Trendy w pogodzie, jakie będą panować latem na terenie Europy, można przewidzieć z wyprzedzeniem wielu miesięcy, a nawet lat, badając podwyższone stężenia słodkiej wody w Północnym Atlantyku. Zwiększony dopływ takiej wody oznacza lato bardziej upalne i suche.
28.02.2024

Badanie opinii Polaków na temat narodowej bandery. Co sądzą o flocie handlowej?

Polska nie posiada morskiej floty handlowej pod narodową banderą. Brak nowoczesnych regulacji dotyczących żeglugi i pracy na morzu spowodował, że eksploatacja statków pod narodową banderą, jest ekonomicznie nieopłacalna. W związku z tym armatorzy eksploatują swoje statki pod obcymi banderami a ci z innych państw nie są zainteresowani rejestrowaniem statków pod polską banderą. W świetle tych narastających problemów Pracownia Badań Społecznych w Sopocie przeprowadziła sondaż opinii publicznej na temat polskiej bandery
20.02.2024

Ministrowie rolnictwa Polski i Ukrainy za kontynuacją rozmów ws. licencjonowania produktów rolnych

Ministrowie rolnictwa Polski i Ukrainy zapowiedzieli kontynuację rozmów ws. licencjonowania produktów rolnych z za wschodniej granicy - poinformowało w piątek Ministerstwo Rolnictwo i Rozwoju Wsi.
18.02.2024

Polenergia: kluczowe umowy na dostawę turbin wiatrowych i umów na wykonanie serwisu gwarancyjnego dla morskich farm wiatrowych

Spółki projektowe realizujące przedsięwzięcie budowy morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III zawarły umowę na dostawę turbin wiatrowych i umów na wykonanie serwisu gwarancyjnego.
15.02.2024

Wielki pożar we włoskim porcie turystycznym. Spłonął luksusowy jacht [wideo]

Wczoraj w nocy we włoskim porcie San Felice Circeo doszło do pożaru luksusowego jachtu. To nie jedyna jednostka w okolica, która stanęła w tym czasie w płomieniach. Opublikowane nagrania pokazują ogromną skalę pożaru.
11.02.2024

O terminalu zbożowym w Gdyni podczas Komisji Gospodarki Morskiej w Sejmie

Podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej dyskusja toczyła się głównie wokół przeładunków zbóż. Ważnym elementem spotkania były wątpliwości dotyczące rozstrzygnięcia przetargu na dzierżawę terminala zbożowego w Porcie Gdynia.
08.02.2024

Kolizja Epsilona. EuroAfrica wydaje oświadczenie w sprawie

We wtorek Unity Line poinformowało, że prom Epsilon zostaje wyłączony z eksploatacji do odwołania. Jest to spowodowane wypadkiem, do którego doszło w porcie Trelleborg. Dziś oświadczenie w sprawie wydał właściciel statku, EuroAfrica Shipping Lines.
31.01.2024

Awaria estońsko-fińskiego kabla elektroenergetycznego

Przyczyna awarii podmorskiego kabla energetycznego EstLink2 między Finlandią a Estonią, do jakiej doszło w nocy z czwartku na piątek, nie jest na razie znana. Władze biorą pod uwagę wszystkie możliwe scenariusze.
26.01.2024

Uszkodzenie kabla przesyłowego między Estonią a Finlandią. Kolejne, kontrowersyjne zdarzenie na Bałtyku

Władze Estonii i Finlandii poinformowały, że padło połączenie elektroenergetyczne EstLink 2 między oboma państwami w rejonie Zatoki Fińskiej. Do usterki miało dość w nocy między 25 a 26 stycznia. Jak dotąd przyczyna jest nieznana, niemniej pojawiły się głosy, że miał być w to zamieszany rosyjski statek. Byłoby to kolejne kontrowersyjne, niewyjaśnione zdarzenie w rejonie, po październikowym, niewyjaśnionym incydencie z uszkodzeniem gazociągu Balticconnector.
26.01.2024

Dwa brytyjskie trałowce zderzyły się w porcie

Dwa brytyjskie trałowce, okręty przeznaczone do usuwania min morskich, zderzyły się w porcie w Bahrajnie i prowadzone jest dochodzenie mające wyjaśnić przyczyny tego incydentu - przekazała w sobotę Królewska Marynarka Wojenna.
20.01.2024

Co dzieje się w obszarze morskiej energetyki wiatrowej w Norwegii?

„Możecie być pewni: morska energia wiatrowa będzie w przyszłości jednym z największych zasobów energii na świecie” oraz: „To będzie wielka szansa dla Norwegii”. Te słowa wypowiedział parę dni temu premier Norwegii Jonas Gahr Støre na corocznej konferencji organizowanej przez NHO (Konfederacja Norweskich Przedsiębiorców).
16.01.2024

Estonia. Ekspert: Zełenski chciał podziękować krajom bałtyckim za pomoc dla Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski chciał podczas wizyt na Litwie, Łotwie i w Estonii podziękować tym krajom za pomoc i zaznaczyć swą obecność na arenie międzynarodowej - ocenił w rozmowie z PAP Tony Lawrence z estońskiego think tanku International Centre for Defence and Security (ICDS).
13.01.2024

Wypowiedzenie umowy w świetle prawa angielskiego. Część II

W części I Wypowiedzenie umowy w świetle prawa angielskiego rozpoczęliśmy omawianie orzeczenia w sprawie „Lombard North Central Plc v European Skyjets Ltd.” [2022] EWHC 728 (Q.B). Orzeczenie, odnosi się do warunków wypowiadania umów („contractual termination”) w świetle prawa angielskiego.
08.01.2024

Rozpoczynają się prace nad serialem o katastrofie promu Jan Heweliusz. Poszukiwani statyści

Reżyser Jan Hołubek nakręci dla platformy Netflix serial o największej powojennej katastrofie polskiej żeglugi, zatonięciu promu Jan Heweliusz. Zdjęcia do produkcji będą powstawać m.in. w Gdyni, Stargardzie, Szczecinie i Świnoujściu.
05.01.2024

Amerykańscy nurkowie z pomocą okrętu ratowniczego wydobyli wrak samolotu, który spadł do morza w pobliżu Japonii

Okręt ratowniczy US Navy, USNS Salvor, we współpracy z zespołem nurków, wydobył z dna morza wrak zaginionego przed miesiącem samolotu transportowego V-22 Osprey,, który niespodziewanie runął do morza. Zginęła cała, ośmioosobowa załoga. Teraz specjaliści będą mogli dokładnie przebadać przyczyny katastrofy.
28.12.2023

Serbia. Pływająca klubokawiarnia pełna gości zaczęła tonąć; ewakuowano kilkadziesiąt osób

Zacumowana na rzece w Belgradzie i wypełniona bawiącymi się ludźmi pływająca klubokawiarnia Kartel zaczęła tonąć w nocy z soboty na niedzielę; ewakuowano kilkadziesiąt osób - powiadomił w niedzielę serbski dziennik "Danas".
24.12.2023

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Krzysztof Stopierzyński

O drodze rozwoju od małej firmy nurkowej, poprzez firmę saperską aż po jednego z pierwszych prywatnych armatorów branży offshore wind w Polsce i dziennikarskim śledztwie The Washington Post ws. przyczyny awarii rurociągu Nord Stream Patryk Zbroja rozmawia z Krzysztofem Stopierzyńskim, prezesem Baltic Diving Solutions.
19.12.2023

Strajk przewoźników wyzwaniem dla gospodarki Polski i Ukrainy. Webinar pod patronatem Polferries

W formie zdalnej odbyło się wydarzenie poświęcone trwających od ponad miesiąca protestom polskich kierowców, co jest efektem trudności w transporcie ciężarowym i samochodowym na granicy polsko-ukraińskiej. Wzięli w nim udział przedstawiciele przedsiębiorców z obu państw, którzy naświetlili problem z perspektywy zarówno Polaków, jak i Ukraińców.
18.12.2023

Turcja. Zatonął pływający dok [WIDEO]

Specjalizująca się w budowie luksusowych jachtów turecka stocznia straciła pływający suchy dok.
14.12.2023

Czarter na czas – „off-hire”

W naszych opracowaniach „Czarter na czas – klauzula „Off-hire” (Czarter na czas - klauzula "off-hire" Część I, Czarter na czas - klauzula Off-hire. Część II, Czarter na czas - klauzula "off-hire". Część III) dokonaliśmy szczegółowej analizy klauzul wyłączających czasowo obowiązek zapłaty przez czarterujących opłaty czarterowej („hire”). Wobec wielu pytań i komentarzy, które wywołały przedmiotowe opracowania, pozwolimy sobie na zbiorcze podsumowanie tego niezwykle istotnego zagadnienia kontraktowego.
01.12.2023

Wypadek masowca w pobliżu ujścia rzeki Detroit. Statek osiadł na mieliźnie

Nieopodal kotwicowiska przy amerykańskiej wyspie Belle doszło do wypadku z udziałem frachtowca do przewozu zboża Barbro G. Jednostka osiadła w poniedziałek rano na mieliźnie. Służby wciąż ustalają przyczyny zdarzenia.
28.11.2023

Jak naprawić turbinę? Zapytaliśmy ekspertów

Chociaż turbiny wiatrowe pozostają jednym z najwydajniejszych spośród dostępnych nam narzędzi generacji czystej energii, jak wszystkie struktury ze stali, wymagają regularnych inspekcji oraz precyzyjnego serwisu, by utrzymać swoją efektywność. Skala wyzwań związanych z naprawą tak potężnych maszyn jest wprost proporcjonalna do ich imponujących rozmiarów. Adam Kozłowski i Paweł Rudacki z Alpin Weld dzielą się z nami swoją wiedzą, jak utrzymać turbinę w optymalnej kondycji.
22.11.2023

PERN: incydent cyberbezpieczeństwa w Naftor nie ma wpływu na działalność PERN

Incydent cyberbezpieczeńtwa w Naftor nie ma wpływu na działalność PERN – przekazała spółka PERN w piątek na Twitterze. Zaznaczono, że systemy IT firmy Naftor nie są powiązane z systemami informatycznymi PERN.
17.11.2023

Biden o konflikcie chińsko-tajwańskim na Morzu Południowochińskim: nie doprowadziło to do otwartego konfliktu

Przywracamy kontakty między wojskami USA i Chin i uzgodniliśmy z Xi Jinpingiem, że będziemy mogli do siebie zadzwonić w razie kryzysu - powiedział w środę prezydent USA Joe Biden podczas konferencji po spotkaniu z przewodniczącym ChRL. Xi miał zwrócić uwagę na sprawę Tajwanu jako "najniebezpieczniejszy" problem w stosunkach obu mocarstw.
16.11.2023

NIK: Kluczowe organy administracji publicznej pozostawały bierne w pierwszej fazie katastrofy ekologicznej na Odrze

Kluczowe organy administracji publicznej odpowiedzialne za bezpieczeństwo obywateli pozostawały bierne w pierwszej fazie katastrofy ekologicznej na Odrze. Choć w rzece pojawiły się tysiące martwych ryb, to nie podjęto odpowiednich działań - wskazano w raporcie opublikowanym we wtorek przez Najwyższą Izbą Kontroli. Alarmy ostrzegawcze skierowane do mieszkańców pojawiły się z kilkunastodniowym opóźnieniem.
14.11.2023

Baltic Hub wdrożył plan naprawczy. Sytuacja ma się poprawić w ciągu kilku tygodni

Od kilkunastu dni media informują o problemach z przepustowością największego terminala kontenerowego Baltic Hub. Pojawiły się informacje o strajku włoskim pracowników terminala, który powoduje zwiększony czas oczekiwania na wydanie kontenera na ciężarówki. To z kolei spowodowało frustrację kierowców ciężarówek odbierających towary z terminalu, którzy czekają na wjazd po kilka godzin. Ci również zapowiedzieli strajk. O to, jak wygląda sytuacja z perspektywy Baltic Hubu, zapytaliśmy Dyrektora Generalnego Charlesa Bakera.
01.11.2023

Ørsted: zyski z lokacji morskich wzrosły dwukrotnie

Raport okresowy ujmujący dziewięć miesięcy 2023 roku pokazuje, że duński gigant energetyczny Ørsted zanotował dodatni zysk operacyjny i ujemny zysk netto. Co jednak znamienne, pomimo rezygnacji z rozwoju dwóch amerykańskich projektów offshore, zyski spółki pochodzące z lokacji morskich podwoiły się.
01.11.2023

Polski przemysł zasługuje na mądrą politykę przemysłową w rozwoju offshore

Polski przemysł ma ogromny potencjał do tego, aby być istotnym graczem w globalnym łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej. Jednak bez solidnej, strategicznej polityki przemysłowej skupionej na OZE, w tym w szczególności na sektorze offshore wind istnieje ryzyko, że pozostaniemy w tyle. Zegar tyka, a natychmiastowe działanie jest niezwykle istotne. Dlatego Polska pilnie potrzebuje polityki przemysłowej nakierowanej na wsparcie łańcucha dostaw morskiej energetyki wiatrowej.
30.10.2023

Tonące akcje w żegludze kontenerowej. Sztormowa reakcja giełd po decyzji DG COMP KE o cofnięciu ochrony konsorcjów

Ceny akcji głównych europejskich przewoźników oceanicznych spadły bezpośrednio po tym, jak DG COMP Komisji Europejskiej zapowiedział zniesie w przyszłym roku wyłączeń grupowych dla połączeń liniowych – informuje Aditi Niranjan, analityczka z Department of Busines Economics, Uniwersity of Delhi.
29.10.2023

Zderzenie Polesia z Verity: nie odnaleziono rozbitków, Polesie w porcie

Akcja poszukiwawcza po tragicznym zderzeniu masowca Polskiej Żeglugi Morskiej Polesie z o połowę mniejszym brytyjskim frachtowcem Verity była kontynuowana po zmroku. Nie odnaleziono jednak czterech zaginionych osób.
25.10.2023

Groźna sytuacja w porcie wojennym. ORP Orzeł o włos od wypadku

Ubiegłotygodniowe, trudne warunki pogodowe okazały się wielkim wyzwaniem dla okrętów i statków znajdujących się w Zatoce Gdańskiej. Do groźnej sytuacji doszło w Porcie Wojennym Gdynia, gdzie niemal doszło do groźnego wypadku z udziałem jedynego, sprawnego okrętu podwodnego polskiej Marynarki Wojennej.
23.10.2023

Prom osiadł na mieliźnie u wybrzeży Karlshamn

Prom Marco Polo osiadł w niedzielę rano u wybrzeży Karlshamn w południowo-wschodniej Szwecji. Trwa ewakuacja znajdujących się na pokładzie 70 pasażerów - poinformowało szwedzkie Centrum Ratownictwa Morskiego i Powietrznego.
22.10.2023

Wrzesień w Port Long Beach najbardziej pracowitym w historii

We wrześniu pracownicy doków i operatorzy terminali w Porcie Long Beach obsłużyli łącznie 829 429 jednostek (TEU), co oznacza wzrost o 11,8% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Przekroczyło to również poprzedni wrześniowy rekord ustanowiony w 2020 roku o 78 849 TEU.
20.10.2023

Umowa o budowę statku – opóźnienia w budowie i dostawie statku. Część II

Niniejsze opracowanie jest kontynuacją Części I Umowa o budowę statku – opóźnienia w budowie i dostawie statku. Podstawowe formularze kontraktowe, charakteryzują się znaczącymi (choć często trudnymi do dostrzeżenia przy pierwszej pobieżnej analizie) różnicami w ujęciu okoliczności i zdarzeń, które skutkują w opóźnieniu terminu budowy i dostawy statku, ale których charakter pozwala stoczni na przesunięcie kontraktowej daty dostawy statku, bez konsekwencji prawnych i finansowych.
16.10.2023

Rosyjski okręt patrolowy uszkodzony na okupowanym Krymie

W środę w pobliżu Sewastopola na okupowanym przez Rosję Krymie został uszkodzony okręt patrolowy Paweł Dierżawin, należący do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej - powiadomił w czwartek w rozmowie z Radiem Swoboda rzecznik marynarki wojennej Ukrainy kapitan Dmytro Płetenczuk.
12.10.2023

Wielka Brytania proponuje pomoc Finlandii i Estonii w śledzenie w sprawie uszkodzonego gazociągu

Wielka Brytania jest gotowa pomoc Finlandii i Estonii w śledztwie dotyczącym uszkodzenia podmorskiego gazociągu i kabla telekomunikacyjnego pod Morzem Bałtyckim – zapewnił we wtorek wieczorem premier Rishi Sunak.
11.10.2023

Podmorski gazociąg łączący Finlandię z Estonią został prawdopodobnie celowo uszkodzony

Awaria podmorskiego gazociągu Balticconnector łączącego Finlandię z Estonią nie jest skutkiem normalnego użytkowania rurociągu. Prawdopodobnie zostało to spowodowane działaniem sił zewnętrznych – przekazano we wtorek w Helsinkach na konferencji premiera Petteri Orpo z udziałem wojskowych oraz policji.
10.10.2023

Naprawa gazociągu Finlandia–Estonia może potrwać miesiące

Naprawa podmorskiego gazociągu łączącego Finlandię i Estonię, który został zamknięty w niedzielę z powodu podejrzenia wycieku, może zająć miesiące lub dłużej.
09.10.2023

Szef MSZ Ukrainy: wojna o zboże nie jest potrzebna ani nam, ani Polsce

Historia, teraźniejszość i aktualna sytuacja bezpieczeństwa nie pozostawiają nam innego wyboru, jak tylko przezwyciężyć kryzys w relacjach z Polską; wojna o zboże nie jest potrzebna ani nam, ani Polsce - ocenił w czwartek ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.
28.09.2023

Najważniejsze terminy dla marynarza z perspektywy prawa podatkowego

Większość marynarzy będących polskimi rezydentami podatkowymi zobowiązana jest do opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, bądź skorzystania z możliwości wystąpienia z wnioskiem o zaniechanie ich pobierania oraz regulowania podatków m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych. Przepisy prawa wyznaczają terminy, w których należy dokonać skonkretyzowanych czynności, w związku z czym, każdy podatnik wykonujący zawód marynarza powinien znać wszystkie ważne terminy podatkowe.
27.09.2023

Reuters: wstrzymany ruch na Moście Krymskim

Ruch na Moście Krymskim łączącym zaanektowany od Ukrainy i okupowany przez Rosję Krym z kontynentalną Rosją został "czasowo wstrzymany", poinformowała we wtorek nad ranem na Telegramie rosyjska administracją przeprawy cytowana przez Reutera. Nie podano przyczyny tej decyzji.
12.09.2023

Spadki w globalnym handlu a rynek transportowy

Globalny handel odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu i rozwoju światowej gospodarki. Jednak w ostatnim okresie zaobserwowano spadki, które wpływają na poszczególne, kluczowe sektory - w tym branżę transportową. Ta tendencja staje się coraz bardziej niepokojąca dla ekonomistów i przedsiębiorców na całym świecie. Jakie czynniki doprowadziły do obniżenia poziomu światowego handlu? Jakie wyzwania oraz nowe możliwości stoją przed branżą transportową w obliczu tych zmian?
05.09.2023

Holownik zatonął po zderzeniu z promem [WIDEO]

25 sierpnia w porcie Fuao na wyspach Matsu na Tajwanie, prom New Taima zderzył się z holownikiem Timp No.13302. Holownik zatonął po zaledwie pół godzinie od kolizji.
27.08.2023

Kontenerowiec staranował drobnicowiec. Dwie ofiary [WIDEO]

Dwóch członków załogi drobnicowca prawdopodobnie nie żyje po tym, jak ich statek zatonął w wyniku kolizji z kontenerowcem na wodach Japonii.
25.08.2023

Umowa o budowę statku – opóźnienia w budowie i dostawie statku. Część I

Termin budowy i dostawy statku, stanowi jeden z elementów istotnych umowy. Jednocześnie, stocznia podejmując proces budowy, musi się liczyć z faktem powstania w trakcie budowy okoliczności, które opóźnią lub wręcz uniemożliwią kontynuację prac przewidzianych umową.
24.08.2023

Pożar turbiny na morskiej farmie wiatrowej w Wielkiej Brytanii

Do groźnego zdarzenia doszło na morskiej farmie wiatrowej Scroby Sands, w efekcie zawieszając jej działalność. Jedna z turbin zapaliła się rankiem 15 sierpnia, roznosząc kłęby dymu na wybrzeżu. Operator farmy wiatrowej, niemiecki koncern RWE, poinformował, że nikt nie został ranny, ale działalność farmy wiatrowej Scroby Sands została tymczasowo zawieszona. Firma ma nadzieję, że pozostałe turbiny miały zostać ponownie uruchomione jak najszybciej.
16.08.2023

Czarter na czas – klauzula „Off-hire” [Część II]

W Części I Czarter na czas – klauzula „Off-hire” rozpoczęliśmy analizę niezwykle ważnych klauzul czarterowych, określonych jako „off-hire clause”. Ich istota, sprowadza się do umownego uregulowania okoliczności, w których czarterujący zwolniony zostaje ze swojego podstawowego obowiązku wynikającego z umowy czarteru na czas – obowiązku dokonywania opłaty czarterowej (hire).
15.08.2023

Dwie nastolatki ranne po zderzeniu skutera wodnego z motorówką

Na Zalewie Sulejowskim niedaleko Tresty (woj. łódzkie) skuter wodny zderzył się z motorówką. Kierująca i pasażerka skutera po przetransportowaniu na brzeg, zostały przewiezione do szpitala helikopterem LPR. Sternik łodzi motorowej był trzeźwy - podał w poniedziałek rzecznik prasowy policji w Tomaszowie Mazowieckim asp. sztab. Grzegorz Stasiak.
14.08.2023

Groźne zderzenie skuterów wodnych na jeziorze Dadaj. 57-latek trafił do szpitala

Jedna osoba trafiła do szpitala wskutek wypadku na jeziorze Dadaj, gdzie w niedzielę zderzyły się dwa skutery wodne - poinformowała warmińsko-mazurska straż pożarna.
13.08.2023

Strażacy wydobyli ciało 56-latka z Drwęcy

Strażacy wydobyli ciało 56-letniego mężczyzny z rzeki Drwęca w Brodnicy (Kujawsko-Pomorskie). Sprawę służbom zgłosili kajakarze. Kujawsko-pomorskie służby poszukują cały czas mężczyzn, którzy zaginęli pod wodą w wyrobisku żwirowni w Wojdalu, a także w jeziorze Ostrowskim w Przyjezierzu.
13.08.2023

Wrak samochodu na plaży w Łebie

Dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, Sebastian Kluska poinformował na platformie (dawniej Twitter) o niecodziennej akcji ratowniczej na plaży w Łebie. Przy brzegu stoi wrak samochodu dostawczego, a strażacy z Łeby i Lęborka biorą udział w akcji przeciwrozlewowej.
11.08.2023

Zatopiony w sobotę holownik podniesiony z dna Kanału Sueskiego

Po trzech dniach prac na powierzchnię z dna Kanału Sueskiego podniesiony został holownik, który zatonął w sobotę.
09.08.2023

Festiwal Gdynia Sailing Days zakończony. To była pod każdym względem rekordowa edycja

Blisko 2 tysiące zawodników z ponad 50 krajów wzięło udział w zakończonym dzisiaj festiwalu Gdynia Sailing Days. To rekord frekwencji w 24-letniej historii festiwalu, który w tym roku trwał aż 27 dni. Rekordowa była też liczba regat najwyższej rangi – o medale mistrzostw Europy i świata rywalizowali żeglarze w czterech klasach żeglarskich.
31.07.2023

Sytuacja na Odrze pod lupą Wód Polskich

Podczas rejsu patrolowego przy polsko-czeskiej granicy w rzece Odrze na terenie województwa śląskiego pracownicy Wód Polskich zauważyli, 26 lipca br., śnięte ryby. Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk i prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Krzysztof Woś przedstawili działalność Wód Polskich podczas pierwszych chwil tego kryzysu oraz obecną sytuację.
27.07.2023

Strona czeska przedstawiła swoje ustalenia odnośnie miejsca śnięcia ryb w Odrze. To ujście Stróżki

Czesi ustalili, że śnięcie ryb następuje na 4-kilometrowym odcinku Odry, od ujścia rzeki Stróżki - poinformowało w czwartek Ministerstwo Infrastruktury. Dodano, że wg stanu na czwartek na godz. 12.00, po polskiej stronie wyłowiono 1360 kg śniętych ryb. Zaznaczono, że nie są znane przyczyny śmierci ryb.
27.07.2023

Zatrzymano wyciek ścieków do Bałtyku po awarii w Lipawie

Zatrzymano wyciek nieczystości do Morza Bałtyckiego, do którego doszło po zawaleniu się ściany zbiornika oczyszczalni ścieków w Lipawie na zachodzie Łotwy - informują we wtorek łotewskie media. Władze odradzają kąpieli w morzu w tej okolicy.
25.07.2023

Na tropie ORP Orzeł. Wyrusza kolejna wyprawa celem odnalezienia słynnego okrętu podwodnego

Już po raz dziesiąty jest organizowana ekspedycja "Santi. Odnaleźć Orła". Celem jej uczestników jest odkrycie, gdzie spoczywa wrak najsłynniejszego polskiego okrętu podwodnego z czasów II wojny światowej, ORP Orzeł. Obecnie jest to jedna z największych tajemnic w historii polskiej Marynarki Wojennej.
24.07.2023

Szef IOŚ-PIB: ograniczamy ryzyko zakwitu złotych alg, choć konieczne jest dalsze zmniejszenie zrzutów ścieków

Poprzez kontrolę pozwoleń wodno-prawnych, stały monitoring Odry, czy likwidację nielegalnych wylotów ograniczamy ryzyko zakwitu "złotych alg" - podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska Krystian Szczepański. Dodał jednak, że konieczne jest przyjęcie strategii ws. mniejszych zrzutów nieczystości do rzek.
24.07.2023

Ukraińskie media: okręt desantowy Piotr Morgunow pełni rolę promu w rejonie uszkodzonego mostu na okupowany Krym

Rosyjski duży okręt desantowy Piotr Morgunow wypłynął z portu w Noworosyjsku i zapewnia wsparcie logistyczne, pełniąc rolę promu w rejonie uszkodzonego rosyjskiego mostu na anektowany Krym - podał w poniedziałek ukraiński serwis Defence Express.
17.07.2023

Statki zderzyły się w porcie, przewróciły portowe urządzenia

Do zderzenia dwóch jednostek doszło w porcie Cai Mep w południowym Wietnamie. Manewrujący kontenerowiec uderzył w zacumowany masowiec, a ten z kolei przewrócił w portowe urządzenia przeładunkowe.
14.07.2023

Blokada Kanału Sueskiego w 2021 – jest raport o przyczynach

W marcu 2021 roku 400-metrowy kontenerowiec stanął w poprzek Kanału Sueskiego, blokując najważniejszą przeprawę żeglugową między Europą i Azją na 6 dni. Spowodowało to poważne skutki dla światowego handlu, z których niektóre z gospodarek nie wykaraskały się do dzisiaj. Nowy raport Urzędu Morskiego Panamy analizuje przyczyny wypadku.
13.07.2023

Rok po kontrowersyjnej kolizji okrętu Straży Wybrzeża USA z łodzią ukazał się raport w tej sprawie

W 2022 roku miał miejsce nieszczęśliwy wypadek, w trakcie którego USCGC Winslow Griesser (WPC 1116) uderzył w łódź rybacką o nazwie Desakata, w wyniku czego jedna osoba zmarła a druga została ranna. Chociaż wstępie śledztwa wykazano, że zdarzenie wynikło z racji nieuwagi po obu stronach, to znaleziono również szereg czynników wskazujących na inne przyczyny całego incydentu.
12.07.2023

Ciało mężczyzny wyłowiono z Wisły w Gniazdowie na Pomorzu

W poniedziałek po południu z Wisły w miejscowości Gniazdowo w powiecie nowodworskim (woj. pomorskie) wyłowiono ciało mężczyzny. Policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności jego śmierci.
11.07.2023

Wody Polskie: susza hydrologiczna przyczyną obniżania poziomu wody w jeziorach na Mazurach

Susza hydrologiczna i meteorologiczna jest przyczyną obniżania poziomu wody w jeziorach na Mazurach. Woda w akwenach nie jest uzupełniana przez opady deszczu. Do obniżania się stanu wód przyczyniają się też bezśnieżne zimy, poinformowały PAP Wody Polskie.
10.07.2023

Dwóch strażaków zginęło w pożarze statku w Porcie Newark

Pożar wybuchł wieczorem 5 lipca na pokładzie statku przewożącego samochody. Jednostka należy do Grimaldi i była zadokowana w porcie Newark w stanie New Jersey. Podczas gaszenia pożaru zginęło dwóch miejscowych strażaków. Śledczy szukają przyczyny pożaru.
06.07.2023

Zatopić czy nie zatopić? – iluzoryczne bezpieczeństwo morskiej infrastruktury krytycznej

W poprzednim artykule przeanalizowano faktyczny zakres nowelizacji Ustawy z dnia 4 września 2008 r. o ochronie żeglugi i portów morskich, która miała być remedium na ewentualne zagrożenie o charakterze terrorystycznym, co stoi w całkowitej sprzeczności z faktycznym kształtem nowelizowanych przepisów.
03.07.2023

Domniemane ludzkie szczątki we wraku łodzi podwodnej Titan

"Prawdopodobnie odzyskaliśmy ludzkie szczątki z wraku łodzi podwodnej Titan" - podała w środę w komunikacie amerykańska Straż Wybrzeża (USCG).
29.06.2023

Katastrofa Titana, wiadomości i komentarze: eksperci, Obama, James Cameron [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Katastrofa Titana, wiadomości i komentarze: eksperci, Obama, James Cameron [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]
23.06.2023

Ekspert z PG: do katastrofy Titana mogły się przyczynić niewłaściwe zabezpieczenia albo uszkodzenia funkcjonalne

W niedzielę utracono kontakt z niewielką, prywatną łodzią podwodną Titan, która z miliarderami na pokładzie miała dotrzeć do wraku Titanica. Do katastrofy mogły się przyczynić niewłaściwe zabezpieczenia, mogło też dojść do uszkodzenia funkcjonalnego – ocenił w rozmowie z PAP prof. dr hab. inż. Lech Rowiński z Politechniki Gdańskiej.
22.06.2023

Czarter na czas – klauzula „Off-hire” (Część I)

W umowach czarteru na czas, dwa typy postanowień mają fundamentalne znaczenie dla stron umowy, armatora i czarterującego. Z jednej strony są to klauzule regulujące szczegółowe warunki płatności opłaty czarterowej (hire), z drugiej zaś okoliczności faktyczne i prawnie, które zwalniają czarterującego z obowiązku płacenia armatorowi opłaty czarterowej.
19.06.2023

Chile. Tajemniczy pomór kormoranów; znaleziono szczątki ponad 3,5 tys. ptaków

Od 26 maja na plażach w północnym Chile znajdowane są martwe kormorany. Naukowcy nie odkryli dotąd przyczyny pomoru tych ptaków.
03.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: jak usprawnić przepływ ładunków w terminalach?

Na trwającym w Sopocie Kongresie Polskie Porty przyszedł czas na dyskusję dotyczącą problemu jakim są wąskie gardła w infrastrukturze portowej.
02.06.2023

Prof. Kolada: przyczyny toksycznego zakwitu złotej algi mają charakter wieloczynnikowy

Przyczyny toksycznego zakwitu złotej algi mają charakter wieloczynnikowy; podwyższone zasolenie wód stwarza warunki, ale niekoniecznie determinuje zakwit – powiedziała w czwartek podczas sejmowej podkomisji prof. Agnieszka Kolada z Instytutu Ochrony Środowiska.
25.05.2023

Współpraca Portu Gdańsk i mieszkańców dzielnic miasta na rzecz poprawy jakości życia

Radni Dzielnic Nowy Port i Letnica, przedstawiciele mieszkańców i Portu Gdańsk rozmawiali o kolejnych krokach poprawy jakości powietrza. Spotkanie pozwoliło na przekazanie ważnych dla mieszkańców informacji i wypracowanie konstruktywnych wniosków.
25.05.2023

Katastrofa chińskiego statku rybackiego, 39 zaginionych

Chiński statek rybacki z załogą złożoną z 39 osób przewrócił się na Oceanie Indyjskim. Trwa akcja ratunkowa.
17.05.2023

UNCTAD alarmuje. Żywność drożeje. Czy zmaleje popyt na zboża, przeładunki w portach i transport morski?

Dochód krajów rozwijających się zmaleje w najbliższym czasie o 800 mld dolarów. Problem może dotyczyć zarówno biednych, jak i bogatych. W najnowszym opracowaniu UNCTAD alarmuje, że po dekadzie wzrostu kraje rozwijające wpadły w dół zadłużenia. To sygnał alarmowy dla operatorów portów i statków zajmujących się transportem zbóż i żywności.
15.05.2023

Bezzałogowe jednostki mają być bronią USA przeciw Iranowi

USA mają plan, którego celem ma być lepsze wykrywanie zagrożeń na Bliskim Wschodzie ze strony takich państw jak Iran. Chce to robić poprzez zwiększenie działań z użyciem bezzałogowych, morskich dronów. Ma to pomóc także lepiej chronić szlaki żeglugowe oraz monitorować nielegalną działalność na morzu.
08.05.2023

Gdańsk. Prokurator powołał biegłego ws. opracowania przyczyn katastrofy barki na Kanale Kaszubskim

Prokuratura powołała biegłego w celu opracowania opinii w sprawie przyczyny katastrofy barki Galar Gdański I na Kanale Kaszubskim w Gdańsku - dowiedziała się PAP. Na skutek wypadku w październiku ubiegłego roku zginęły cztery osoby.
03.05.2023

Port Gdańsk. Kolejne spotkanie z miejskimi urzędnikami w sprawie zapylenia miasta

Urząd Miejski w Gdańsku poinformował, że 2 maja odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli miejskich władz z zarządem Portu Gdańsk w sprawie spowodowanego działalnością portową zapylenia sąsiednich dzielnic.
03.05.2023

Golińska: Odra najlepiej badaną rzeką Europy

Nasze działania w sprawie Odry daleko wybiegają poza zakres obowiązków wynikających z dyrektyw unijnych. To powoduje, że wody Odry obecnie są najlepiej przebadanymi śródlądowymi wodami płynącymi w Europie - powiedziała "Gazecie Polskiej Codziennie" wiceszefowa MKiŚ Małgorzata Golińska.
28.04.2023

Czechy. Przedstawiciele izb rolniczych krajów V4 chcą powrotu do cła na ukraińskie zboże

Przedstawiciele izb rolniczych z państw Grupy Wyszehradzkiej chcą przywrócenia unijnych ceł na zboże z Ukrainy. Jednocześnie zadeklarowali we wtorek w Brnie, że wpływy z cła powinny trafić w formie pomocy do ukraińskich rolników. Zagrozili protestami w Brukseli.
25.04.2023

Komisja zbada wypadek promu Stena Nordica w stoczni Remontowa

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich (PKBWM) podjęła uchwałę o prowadzeniu badania wypadku promu Stena Nordica, do którego doszło w marcu br. w czasie manewrów na terenie gdańskiej stoczni. Prom z 27-osobową załogą podczas wyjścia z suchego doku uderzył w inną jednostkę.
22.04.2023

Zderzenie dwóch tankowców. Interweniowała marynarka wojenna

Służby prasowe sił morskich Indonezji (Tentara Nasional Indonesia Angkatan Laut) poinformowały, że wysłano eskortę dla dwóch dwóch statków, które zderzyły się ze sobą nieopodal wyspy Jawa.
14.04.2023

Podlaskie. Zabytkowy Kanał Augustowski ma 200 lat

Rok 2023 to rok jubileuszu 200-lecia powstania zabytkowego Kanału Augustowskiego, który - przez jeziora - łączy rzekę Biebrzę z rzeką Niemen. Pod nadzorem konserwatora zabytków obiekt przechodzi systematyczne remonty.
11.04.2023

Znane są przyczyny wypadku jachtu Delphia 24, w którym zginęło trzech żeglarzy

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowała raport na temat wypadku jachtu Delphia 24, do którego doszło w ubiegłym roku nieopodal gdyńskiego basenu żeglarskiego. W wyniku wywrócenia się jachtu zginęło trzech żeglarzy.
05.04.2023

Filipiny: Co najmniej 31 osób zginęło w pożarze promu pasażerskiego

Co najmniej 31 osób, w tym 6-miesięczne dziecko, zginęło w wyniku pożaru promu pasażerskiego między wyspami na południu Filipin - poinformowała w czwartek straż przybrzeżna. Wielu z uratowanych wyskoczyło w panice do morza i zostało wyłowionych przez straż przybrzeżną, marynarkę wojenną i lokalnych rybaków.
30.03.2023

ONZ odrzuca wniosek Rosji o śledztwo w sprawie eksplozji Nord Stream

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła we wtorek (czasu polskiego) wniosek Rosji o przeprowadzenie niezależnego międzynarodowego śledztwa w sprawie eksplozji na gazociągach Nord Stream 1 i 2 na Morzu Bałtyckim.
28.03.2023

Pożar tankowca u wybrzeży Indonezji

Dnia 26.03 w pobliżu indonezyjskiej wyspy Lombok u wybrzeży Ampenan doszło do tragedii na pokładzie tankowca Kristin o wyporności 5 000 DWT. Statek przewoził sześć milionów litrów benzyny premium marki Pertalite dla klientów na Bali i Zachodniej Nusa Tenggara.
28.03.2023

Naukowcy po katastrofie na Odrze: trzeba potwierdzić, co powoduje uwalnianie toksyn

Należy potwierdzić, jakie przyczyny powodują uwalnianie toksyn z tzw. złotych alg, które spowodowały ubiegłoroczną katastrofę na Odrze – mówił w piątek dr hab. Andrzej Woźnica ze Śląskiego Centrum Wody, działającego przy Uniwersytecie Śląskim.
24.03.2023

Lubelskie. Łódź z dwoma wędkarzami przewróciła się na rozlewisku, jeden zmarł

Zmarł jeden z dwóch wędkarzy, których łódź w czwartek przewróciła się na rozlewisku w rejonie kopalni Bogdanka (Lubelskie) - poinformował rzecznik KWP w Lublinie nadkom. Andrzej Fijołek.
23.03.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – luty 2023 r.

W lutym środowisko międzynarodowej żeglugi morskiej nie pozostawało wolne od wszelkiego rodzaju wypadków i niebezpiecznych wydarzeń. Ponownie było sporo awarii systemów napędowych jednostek, ludzkich pomyłek i w konsekwencji niebezpiecznych w skutkach wejść na mieliznę. Nie obyło się również bez pożarów oraz wypadnięć za burtę. Na Bliskim Wschodzie, gdzie doszło do ataku na tankowiec. O szczegółach najważniejszych zdarzeń w naszym cyklicznym, comiesięcznym raporcie dotyczącym wypadków, szkód i zdarzeń morskich na świecie.
06.03.2023

Wyciek z zatopionego tankowca zagraża morskim ekosystemom na Filipinach

Filipiński urząd ds. środowiska i katastrof alarmuje, że trzeba natychmiast powstrzymać wyciek z zatopionego tankowca. Zagraża to morskiej faunie i florze, a także gospodarce morskiej regionu.
06.03.2023

Prezes PKN Orlen: koncern będzie dochodzić roszczeń za wstrzymanie przez stronę rosyjską dostaw ropy

PKN Orlen będzie dochodzić roszczeń za wstrzymanie przez stronę rosyjską dostaw ropy naftowej - zapowiedział w poniedziałek w Radiu Zet prezes koncernu Daniel Obajtek. Pytany z kolei o nadmiarowe zyski, oświadczył, że Orlen takich nie ma.
06.03.2023

Indonezja. Olbrzymi pożar magazynu paliw w Dżakarcie, są zabici i ranni [WIDEO]

17 osób zginęło, kilkadziesiąt zostało rannych, a tysiące ewakuowano w piątek z dzielnicy Tanah Merah w stolicy Indonezji - Dżakarcie, wskutek pożaru magazynu paliw, należącego do państwowej firmy Pertamina.
03.03.2023

Wiadomo, czemu supernowoczesny myśliwiec USA runął do morza. Wyciekło nagranie

To prosty błąd pilota spowodował nagłośnioną w ubiegłym roku katastrofę jednego z najnowocześniejszych samolotów w arsenale US Army, myśliwca F-35C. Zdarzenie miało miejsce na Morzu Południowochińskim. Od tego czasu trwało oficjalne śledztwo wyjaśniające przyczynę tego kosztownego zdarzenia.
28.02.2023

Policja prowadzi czynności w sprawie obywateli Niemiec, którzy dryfowali na jeziorze Resko

Służby Mundurowe w Gryficach w woj. zachodniopomorskim prowadzą śledztwo w sprawie trzech obywateli Niemiec, którzy w piątek dryfowali na tratwie na jeziorze Resko Przymorskie. Mężczyźni prawdopodobnie poszukiwali zatopionego w 1945 roku niemieckiego samolotu, na którego pokładzie znajdowały się głównie dzieci.
27.02.2023

Gdańsk. Morze wyrzuciło na plażę ciało mężczyzny

Ciało mężczyzny znaleziono na plaży w okolicach molo w Gdańsku-Brzeźnie. Na miejscu pracują policjanci.
22.02.2023

Niewytłumaczalny pomór ryb w kanałach w Wenecji

W Wenecji podniesiony został alarm z powodu pomoru ryb w tamtejszych kanałach. Odnotowano, że doszło do niego w dniach znacznego obniżenia poziomu wody. Przyczyny tego pomoru nie zostały jednak dotąd wyjaśnione.
15.02.2023

Maersk pozywa Evergreen za blokadę Kanału Sueskiego

Maersk złożył pozew sądowy przeciwko Evergreen – operatorowi kontenerowca Ever Given, który w 2021 roku zablokował Kanał Sueski, co spowodowało duże opóźnienia u innych przewoźników.
14.02.2023

Kolizja dwóch statków w Wietnamie

W sobotę 11 lutego dwa statki zderzyły się na rzece Long Tau w mieście Ho Chin Minh w południowo-wschodnim Wietnamie. Były to jednostki Wanhai 288 z Singapuru i Resurgence z Bahamów, przewożące odpowiednio 1383 i 600 kontenerów.
14.02.2023

Wrak X-Press Pearl podniesiony z dna oceanu u wybrzeży Sri Lanki

Urzędnicy z lankijskiej Agencji Ochrony Środowiska Morskiego (MEPA) informują, że pozostałe elementy kontenerowca X-Press Pearl, który spłonął i zatonął niedaleko Kolombo, zostaną usunięte do tego tygodnia. Druga faza operacji ratunkowej miała zakończyć się usunięciem wraku i ostatecznym uprzątnięciem pozostałych szczątków z dna oceanu.
10.02.2023

Kolejny pożar na samochodowcu

Na przewożącym ponad 4500 aut i 1300 ton paliwa samochodowcu Ah Shin wybuchł pożar. Na pokładzie znajdowało się 21 członków załogi, wszyscy są bezpieczni.
09.02.2023

Lotniskowiec Prince of Wales znowu z problemami. Royal Navy nie daje za wygraną i szykuje kolejny remont

Choć w sprawnych rękach są potężną bronią i cennym nabytkiem dla każdej floty, potrafią też sprawiać problemy. Niektóre państwa mają wyjątkowego pecha co do swoich lotniskowców, o czym regularnie przekonuje się Wielka Brytania. Utrapieniem dla niej pozostaje jej flagowa jednostka, HMS Prince of Wales.
09.02.2023

[WIDEO] Heroiczny ratunek na sekundy przed miażdżącą falą. Uratowanym okazał się być... złodziej

Niewielki jacht motorowy Sandpiper żeglował w piątek u zachodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych, w pobliżu ujścia rzeki Kolumbia. Samotny żeglarz został wyskoczył z łodzi dosłownie na sekundę przed tym, jak jego łódź została zmieciona przez falę.
06.02.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – styczeń 2023 r.

W styczniu doszło do wielu kolejnych niebezpiecznych wydarzeń w międzynarodowej żegludze. O najważniejszych szkodach i wypadkach morskich minionego miesiąca piszemy w naszym nowym cyklicznym raporcie. Ponownie jak i w poprzednich miesiącach dochodziło do licznych awarii systemów napędowych skutkujących zagrażających innym jednostkom dryfem wielu z uszkodzonych statków. Ponownie pojawiły się też liczne wejścia na mieliznę. W mijającym miesiącu pojawiło się również kilka niebezpiecznych pożarów.
02.02.2023

Nowe ustalenia ws. katastrofy na Kanale Kaszubskim

Przyczyną śmierci dwóch osób w katastrofie barki Galar Gdańsk I na Kanale Kaszubskim było utonięcie - wynika z opinii biegłych. Śledczy czekają na pozostałe dwie opinie. Prokurator powołał też biegłego do oceny stanu technicznego silnika - dowiedziała się PAP.
20.01.2023

Biegły wyda opinię w śledztwie dotyczącym spadochroniarek, które zginęły w Bałtyku

Dobiega końca śledztwo dotyczące zdarzenia z 5 sierpnia 2019 r., kiedy to śmierć poniosły dwie z czworga spadochroniarzy, których skok nieplanowanie zakończył się w Bałtyku. Kołobrzeska prokuratura czeka jeszcze na opinię biegłego z zakresu skoków ze spadochronem – powiedział PAP prok. Ryszard Gąsiorowski.
20.01.2023

[ZDJĘCIA] Feederowiec przechylił się i zrzucił kontenery

Kontenerowy feederowiec Sea Xpress mocno się przechylił, w rezultacie do wody pospadały z jego pokładu kontenery. Do wypadku doszło w indyjskim terminalu kontenerowym Mundra International Container Terminal.
09.01.2023

Tajemnicza śmierć szefa rosyjskiej stoczni

Rosyjska Stocznia Admiralicji podała, że 24 grudnia niespodziewanie zmarł jej dyrektor generalny.
27.12.2022

Transport morski w gospodarczych sztormach. Raport UNCTAD 2022

Wyższe ceny zboża i stawki za fracht suchych towarów masowych na początku 2022 r. przyczynią się do 1,2-procentowego wzrostu konsumpcyjnych cen żywności. Kontenerowce cumowały w portach o 13,7% dłużej w 2021 r. w porównaniu z 2020 r., pogłębiając opóźnienia i braki. A w ciągu ostatniego roku całkowita emisja gazów cieplarnianych ze światowej floty wzrosła o 4,7% - to ustalenia eksportów UNCTAD zawarte w najnowszym raporcie „Maritime Transport Review 2022”.
23.12.2022

Zestresowane łososie chorują częściej

Naukowcy Uniwersytetu Stanu Iowa zaproponowali nową teorię, która ma wyjaśnić, dlaczego łososie hodowane na norweskich farmach rybnych są tak bardzo podatne na rozmaite infekcje.
20.12.2022

Badania nie wyjaśniły przyczyny śmierci płetwonurka, który zginął w Gdyni

Przyczyna śmierci 44-letniego płetwonurka, który zaginął 11 grudnia podczas powrotu z nurkowania na wysokości Babich Dołów w Gdyni będzie znana po przeprowadzeniu dodatkowych badań histopatologicznych.
20.12.2022

Plan zagospodarowania przestrzennego wód portu w Dźwirzynie

Efektywne wykorzystanie wód portowych dla celów społecznych i gospodarczych to jeden z zakładanych efektów projektu rozporządzenia ws. planu zagospodarowania morskich wód wewnętrznych - portu morskiego w Dźwirzynie. Projekt ukazał się w poniedziałek na stronach KPRM.
19.12.2022

Satelity, informatyka i banki w służbie dekarbonizacji żeglugi

Rynek zastosowań informatycznych na rzecz dekarbonizacji osiągnął wartość 11 mld USD i dynamicznie rośnie. Technologie informatyczne mają znaczący wpływ na zmniejszenie niekorzystnego oddziaływania statków na środowisko naturalne – twierdzą eksperci Thetius i Inmarsat Maritime i wytyczają 3 kroki cyfrowej dekarbonizacji.
17.12.2022

Pękło największe na świecie akwarium z morską wodą, dwie osoby ranne

W piątek w godzinach porannych pękło akwarium AquaDom w Berlinie, czyli największa na świecie cylindryczna konstrukcja z morską wodą; pobliska ulica została zalana, dwie osoby ucierpiały w wyniku skaleczenia odłamkami szkła - powiadomił niemiecki portal rbb24 za berlińską policją i strażą pożarną.
16.12.2022

Odra nadal z wysoką zawartością soli

Zasolenie Odry jest nadal wysokie – wynika z nowych badań, przeprowadzonych przez specjalistów ds. ekologii wodnej i rybołówstwa śródlądowego w Instytucie Leibniz (IGB).
15.12.2022

SeaData z wyróżnieniem w konkursie Life Science

Firma specjalizująca się w monitoringu środowiska wygrała w konkursie organizowanym przez Gdański Park Naukowo-Technologiczny.
11.12.2022

Zatonął pływający dok, wraz z nim statki i dźwigi [WIDEO]

W porcie Montevideo w Urugwaju zatonął pływający dok, wraz z nim trzy statki i dwa dźwigi. Nikomu nic się nie stało.
09.12.2022

Ever Forward wylądował na mieliźnie, bo pilot zagapił się na smartfon

Raport amerykańskiej straży przybrzeżnej podaje powód, dla którego 13 marca utknął na mieliźnie w zatoce Chesapeake w USA. Według dochodzenia, do wypadku doszło, bo pilot zagapił się na smartfona.
08.12.2022

Projekt komisji ds. polityki energetycznej: pierwszy raport z działalności do 17 września 2023 r.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich w latach 2007-2022 pierwszy raport ze swojej działalności miałaby opublikować do 17 września 2023 r. - wynika z projektu ustawy powołującej tę komisję. Kluby poselskie miałyby przedstawić kandydatów do komisji w ciągu dwóch tygodni od wejścia przepisów w życie.
01.12.2022

Eksplozja na statku wsparcia offshore. Są ranni

Sprężarka powietrza eksplodowała na pokładzie statku wsparcia offshore Athena, który przebywał w Porcie Hawr we Francji. Dwóch członków załogi uległo obrażeniom i zostały odwiezionych do szpitala.
18.11.2022

Gróbarczyk: nie ma żadnych zrzutów wody zasolonej z toruńskiej Geotermii do Wisły

Nie występują żadne zrzuty wody zasolonej z toruńskiej Geotermii do Wisły, pracownik Nadzoru Wodnego w Toruniu był na miejscu i nie stwierdził zrzutu solanki – przekazał w środę w Sejmie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Zdaniem KO, z Geotermii do Wisły trafia 19 ton solanki na godzinę.
16.11.2022

Wiceminister klimatu: przyczyną śnięcia ryb w Odrze nie jest samo zasolenie a toksyna wytwarzana przez określony gatunek alg

Przyczyną śnięcia ryb nie jest samo zasolenie, które w Odrze i w innych europejskich rzekach występuje, lecz toksyna wytwarzana w sytuacjach stresogennych przez określony gatunek alg - mówił w piątek w Sejmie wiceminister Jacek Ozdoba.
04.11.2022

Debata KO o katastrofie ekologicznej na Odrze: nadal nie znamy wszystkich przyczyn

Nadal nieznane są wszystkie przyczyny katastrofy ekologicznej na Odrze; na zakwit toksycznych alg, wywołujących śnięcie ryb, miał wpływ niski stan wód i wysoka temperatura, ale przyczynić się do tego mogło też zrzucanie tzw. ścierniw pomiedziowych - mówili eksperci zaproszeni przez KO na spotkanie.
25.10.2022

Indonezja. 14 ofiar pożaru promu [WIDEO]

Azjatyckie media podały, że w poniedziałek na południu Indonezji doszło do pożaru na pasażerskim promie. W jego wyniku śmierć poniosło 14 osób.
25.10.2022

Dźwigi masowca Irma uszkodzone po uderzeniu w suwnicę [WIDEO]

Irma, masowiec pływający w barwach Polskiej Żeglugi Morskiej (Polsteam) uderzył swoimi dźwigami w portowe żurawie w porcie Puerto Moin na Kostaryce. Nikomu nic się nie stało, ale statkowe dźwigi są uszkodzone.
24.10.2022

Zapaliła się turbina na irlandzkiej morskiej farmie wiatrowej

Jedna z turbin wiatrowych na Arklow Bank, pierwszej i jak dotąd jedynej morskiej farmie wiatrowej w Irlandii, zapaliła się. Prawdopodobnie, tak jak podała irlandzka telewizja RTE, do zapłonu doszło najpewniej po tym, jak turbina została uderzona przez piorun w czasie burz, które nawiedziły w ostatnich dniach okolicę.
21.10.2022

Morska energetyka wiatrowa pod lupą NIK - komentarz

W przedmiotowej publikacji zostaną przeanalizowane wyniki kontroli, przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli, dotyczące rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
14.10.2022

PERN: po zakończeniu naprawy ropociągu "Przyjaźń" ruszy rekultywacja terenu

Po zakończeniu naprawy magistrali "Przyjaźń" ruszą działania przywracające teren wokół ropociągu do stanu pierwotnego - poinformował w piątek PERN . Spółka dodała, że jest w stałym kontakcie z Inspektoratami Ochrony Środowiska.
14.10.2022

PERN rozpoczął naprawę rurociągu "Przyjaźń" na odcinku zachodnim

Służby techniczne PERN rozpoczęły naprawę rurociągu "Przyjaźń" na odcinku zachodnim, gdzie we wtorek w miejscowości Żurawice (Kujawsko-pomorskie) doszło do rozszczelnienia jednej z dwóch nitek i wycieku ropy naftowej. PERN deklaruje, że chce jak najszybciej przywrócić tam tłoczenie surowca.
13.10.2022

Służby PERN dotarły do uszkodzonego rurociągu - brak znamion działania osób trzecich

Służby PERN dotarły do uszkodzonego rurociągu. Z pierwszych ustaleń i ze sposobu odkształcenia magistrali wynika, że na ten moment brak jest znamion ingerencji osób trzecich. Rozpoczęto rekultywację terenu - podała spółka w środę wieczorem.
13.10.2022

Premier o awarii rurociągu "Przyjaźń": nie można pochopnie wyciągać wniosków z każdej awarii

Nie można pochopnie wyciągać wniosków z każdej awarii - czy jest to rzecz przypadku, czy akt sabotażu - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do awarii rurociągu "Przyjaźń". Dodał, że wiele tropów wskazuje na Kreml, ale przypuszczenia należy potwierdzić.
12.10.2022

Po awarii rurociągu PERN: usuwanie ropy z rozlewiska przynosi efekty - akcja będzie kontynuowana, aby umożliwić naprawę

Wypompowywanie ropy naftowej po wycieku z rurociągu "Przyjaźń" na odcinku zachodnim w woj. kujawsko-pomorskim przynosi efekty. Akcja będzie prowadzona nieprzerwanie, gdyż teren musi być na tyle suchy i stabilny, żeby mógł zostać rozkopany i udostępniony ekipie naprawczej PERN.
12.10.2022

PERN: dostawy ropy do Niemiec odbywają się z uwzględnieniem możliwości technicznych

Dostawy ropy naftowej do Niemiec odbywają się z uwzględnieniem możliwości technicznych po rozszczelnieniu jednej z dwóch nitek rurociągu "Przyjaźń" - poinformował PERN. Zapewniono, że rafinerie w Polsce otrzymują surowiec zgodnie z planem, a sytuacja nie ma wpływu na dostęp do paliw dla kierowców.
12.10.2022

Kujawsko-pomorskie. Wójt Boniewa: ropa z rurociągu "Przyjaźń" trafia do przepompowni w Osieczu Małym

Ropa z uszkodzonego rurociągu "Przyjaźń" trafia do przepompowni PERN w naszej gminie - w Osieczu Małym - powiedział PAP wójt gminy Boniewo Marek Klimkiewicz. Dodał, że ropa rozlała się przede wszystkim na teren gminy Chodecz.
12.10.2022

Żaryn: przyczyna wycieku z rurociągu „Przyjaźń” jest badana

Przyczyna wycieku z rurociągu „Przyjaźń” jest badana - poinformował w środę pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Dodał, że na razie nie ma przesłanek, by mówić o przyczynach awarii. Wszystkie hipotezy są możliwe.
12.10.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.