• <

Wynik wyszukiwania - "komendant" - Wiadomości

Wizyta Wojewody Pomorskiej w MOSG

Beata Rutkiewicz Wojewoda Pomorska 26 kwietnia przebywała w Morskim Oddziale Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza w Gdańsku. Komendant MOSG kontradm. SG Andrzej Prokopski złożył jej meldunek z realizacji zadań w ochronie granicy państwowej i z aktualnej sytuacji na ochranianym odcinku na Zalewie Wiślanym.
01.05.2024

Obchody rocznicy utworzenia Komendy Portu Wojennego Świnoujście

Z udziałem kadry dowódczej jednostki i 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, a także rodzin żołnierzy i zaproszonych gości odbyła się uroczystość z okazji rocznicy utworzenia Komendy Portu Wojennego Świnoujście.
26.04.2024

Jak prezentuje się bliźniak "Miecznika", HMS Venturer? Okręt odwiedziła matka chrzestna, księżniczka Anna

Z wizytą do stoczni Babcock w Rosyth przybyła księżniczka królewska Anna, siostra króla Wielkiej Brytanii Karola III. Zapoznała się z stanem budowy pierwszej fregaty typu 31 (określanej też jako typ Inspiration), która podobnie jak okręty programu "Miecznik" opiera się na platformie Arrowhead 140. Spotkała się także z budującymi jednostkę stoczniowcami oraz przyszłą załogą HMS Venturer.
11.04.2024

Kmdr por. SG Katarzyna Górecka-Berenc nowym komendantem gdańskiej Straży Granicznej

Gdy zachodzi taka konieczność wyprowadzają siłą z samolotów krnąbrnych pasażerów, badają podejrzane porzucone walizki i plecaki, zatrzymują poszukiwane listami gończymi osoby, odprawiają granicznie podróżnych, a cudzoziemcom naruszającym w Polsce prawo wydają decyzje nakazujące im opuszczenie kraju. Mowa o funkcjonariuszach gdańskiej Straży Granicznej, którzy od dziś mają nowego komendanta. Została nim kmdr por. SG Katarzyna Górecka-Berenc, była naczelnik Wydziału ds. Cudzoziemców w Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
15.03.2024

Alphatron Marine Poland zmodernizował mostek zintegrowany na Darze Młodzieży

Firma Alphatron Marine Poland Sp. z o.o. ze Szczecina poinformowała, że w grudniu 2023 roku wygrała przetarg na modernizację mostka zintegrowanego, na statku szkolnym Dar Młodzieży, należącym do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Obecnie żaglowiec jest w trakcie rejsu, który potrwa od marca do maja.
15.03.2024

Nowy sezon dla Daru Młodzieży. Statek wypływa w kolejny rejs

Żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wyruszył w kolejny rejs szkolny. W jego ramach studenci odbędą praktykę morską i zdobędą ważne doświadczenie w zakresie życia i działalności na pełnych wodach. Statek powróci do macierzystego portu 19 maja.
14.03.2024

II Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich wyrazem bałtyckiego partnerstwa

Przedstawiciele branży technologicznej, instytucji naukowych, państwowych oraz sił zbrojnych spotkali się w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni na II Polsko-Szwedzkim Forum Technologii Morskich. Była to okazja do wymiany doświadczeń oraz zawiera kontaktów w wyjątkowym momencie - tego dnia, 7 marca, Szwecja stała się 32. członkiem NATO.
08.03.2024

Łódź rybacka zawrócona z zatoki przez Straż Graniczną

Liczne nieprawidłowości stwierdzili na skontrolowanej na Zatoce Gdańskiej łodzi rybackiej z Sopotu funkcjonariusze grupy kontrolnej z jednostki pływającej SG-111 z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej. Nakazali szyprowi natychmiastowy powrót do przystani w Sopocie.
25.02.2024

Wszczęto postępowanie ws. infrastruktury przyłączeniowej MFW Bałtyk I

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia "Infrastruktura przyłączeniowa morskiej farmy wiatrowej MFW Bałtyk I".
25.02.2024

Szczecin. Kapitan statku towarowego miał prawie 6 promili alkoholu w organizmie

5,67 promila alkoholu w wydychanym powietrzu miał 39-letni kapitan statku towarowego obcej bandery, który w środę wieczorem chciał wypłynąć ze szczecińskiego portu do Wielkiej Brytanii – poinformował w czwartek rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku Tadeusz Gruchalla.
22.02.2024

Dowódca Floty Czarnomorskiej odwołany po utracie dwóch okrętów

Jak donoszą ukraińskie służby i za nimi brytyjskie Ministerstwo obrony, stanowisko dowódcze utracił dowódca rosyjskiej floty na Morzu Czarnym, adm. Wiktor Sokołow. Jest kolejnym oficerem, który został odwołany z pełnionej funkcji, najprawdopodobniej z powodu wskazania go jako winnego poniesionych w ostatnim czasie porażek. Na przestrzeni mniej niż trzech tygodni Flota Czarnomorska pod jego dowództwem utraciła dwa okręty.
18.02.2024

Komendant MOSG podpisał plany współpracy z COM-DKM

Cykliczne spotkanie Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kadm. SG Andrzeja Prokopskiego z Dowódcą Centrum Operacji Morskich – Dowódcą Komponentu Morskiego wiceadm. Krzysztofem Jaworskim, dotyczące współpracy w zakresie ochrony polskiej granicy na morzu, odbyło się 13 lutego.
14.02.2024

Komendanci CSMW w Ustce i Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego MW w Gdyni kończą służbę

Pod koniec stycznia nastąpiło zakończenie służby przez oficerów kierujących jednostkami odpowiedzialnymi za szkolenie kadr polskiej Marynarki Wojennej. Z mundurem pożegnali się kmdr Grzegorz Okuljar oraz kmdr por. Maciej Osika.
01.02.2024

„Miecznik” programem ponad podziałami. Położenie stępki pod przyszły ORP Wicher w PGZ Stocznia Wojenna

To było wyczekiwane przez wielu wydarzenie, wskazujące na kolejny etap największego przedsięwzięcia zbrojeniowego w Polsce. W gdyńskiej stoczni, z udziałem przedstawicieli władz, kadry dowódczej sił zbrojnych oraz branży stoczniowej odbyła się, 31 stycznia, ceremonia położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik”. Przyszły Wicher oraz bliźniacze Burza i Huragan będą służyć w Dywizjonie Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów i stacjonowały w Porcie Wojennym Gdynia.
31.01.2024

Zmiana na stanowisku rzecznika Straży Granicznej. Będzie nim oficer MOSG

W mediach społecznościowych Straż Graniczna poinformowała 26 stycznia, że na stanowisko rzecznika prasowego formacji został powołany mjr SG Andrzej Juźwiak, dotychczasowy rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
27.01.2024

Akademia Marynarki Wojennej i Airbus Helicopters podpisują umowę o współpracy

W środę 24 stycznia br. w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, odbyło się podpisanie umowy o współpracy pomiędzy uczelnią a Airbus Helicopters. W jej ramach zostaną wdrożone projekty szkoleniowe dla studentów i kadry naukowej Akademii oraz współpraca przy projektach badawczych i technologicznych prowadzonych w zakładach Airbus w Łodzi.
24.01.2024

Uniwersytet Morski w Gdyni dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Dzień Otwarty „Daru Młodzieży”, warsztaty z pierwszej pomocy, pokazy w Planetarium im. A. Ledóchowskiego, zwiedzanie symulatorów na Wydziale Nawigacyjnym, czerwone serduszka, ciekawe aukcje internetowe – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez pracowników i studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w ramach 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 28 stycznia 2024 roku.
23.01.2024

Ponad 140 nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców w firmie z branży stoczniowej

Strażnicy graniczni z Gdańska, w trakcie kontroli w trójmiejskiej firmie z branży stoczniowej, wykryli 144 osoby, które pracowały bez odpowiednich zezwoleń i umów. Były to osoby z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Gruzji.
22.12.2023

MOSG, BHMW i urzędy morskie wspólnie na rzecz bezpieczeństwa morskiego

Na pokładzie okrętu hydrograficznego ORP Arctowski 18 grudnia komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej, dyrektorzy urzędów Urzędów Morskich w Gdyni i Szczecinie oraz szef Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej podpisali plany współpracy na 2024 rok.
20.12.2023

Dar Młodzieży już ze świąteczną iluminacją

W niedzielę 10 grudnia zabłysły świąteczne światła na Darze Młodzieży. Przybranie statku w światełka w kształcie choinki jest już tradycją Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
10.12.2023

Dzień Otwarty Daru Młodzieży – odpalamy najwyższą choinkę w Trójmieście!

W niedzielę, 10 grudnia zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie „Daru Młodzieży”. Fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni dostępna będzie w godz. 10.00 – 17.00. Na zakończenie Dnia Otwartego na statku zabłyśnie najwyższa choinka w Trójmieście!
08.12.2023

Konferencja Szefów forum Współpracy Służb Granicznych Państw Regionu Morza Bałtyckiego

W dniach od 28 do 30 listopada w Sopocie odbywała się konferencja Szefów forum Współpracy Służb Granicznych Państw Regionu Morza Bałtyckiego – BSRBCC (Baltic Sea Region Border Control Cooperation) zorganizowana, w ramach przewodnictwa Straży Granicznej w BSRBCC w 2023 r., we współpracy z Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex.
01.12.2023

Dar Młodzieży z prestiżową nagrodą Sultan Qaboos Sailing Trophy

Żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni uhonorowany jedną z najbardziej prestiżowych nagród żeglarskich na świecie. Kpt. ż.w. Rafał Szymański, komendant „Daru Młodzieży” odebrał nagrodę Sultan Qaboos Sailing Trophy.
20.11.2023

Święto Niepodległości - powrót Daru Młodzieży do Gdyni

Po półrocznym rejsie do macierzystego portu zawinął Dar Młodzieży. 11 listopada o 14:00, tuż po zakończeniu Gdyńskiej Parady Niepodległości i uroczystości pod pomnikiem Polski Morskiej na Nabrzeżu Pomorskim odbyło się gorące powitanie Daru Młodzieży.
11.11.2023

Powitajmy wspólnie Dar Młodzieży!

Po prawie półrocznym rejsie fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wraca do macierzystego portu. 11 listopada, tuż po zakończeniu Gdyńskiej Parady Niepodległości i uroczystości pod pomnikiem Polski Morskiej na Nabrzeżu Pomorskim, vis a vis Akwarium Gdyńskiego odbędzie się powitanie Daru Młodzieży
08.11.2023

Straż Wybrzeża USA ma problem z brakami kadrowymi

Zbyt mała liczba chętnych i kwestia rozbudowy formacji okazują się wyzwaniem dla największej straży wybrzeża na świecie. Potencjalnie może to oznaczać redukcję baz, a także wycofanie jednostek nawodnych ze służby.
02.11.2023

Prawie 300 nielegalnych, zatrudnionych cudzoziemców w przetwórstwie rybnym na Pomorzu

Strażnicy graniczni z Gdyni, w trakcie kontroli w przetwórstwie rybnym na terenie czterech województw, wykryli prawie 300 osób, które pracowały bez odpowiednich zezwoleń. Cztery osoby nie posiadały żadnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Polski.
26.10.2023

Umowa na nowe poduszkowce dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej

Morski Oddział Straży Granicznej podpisał 16 października br. umowę na zakup i dostawę dwóch poduszkowców przeznaczonych do działań patrolowo-interwencyjnych. Jednostki zbuduje firma Griffon Hoverwork Limited. Wartość zamówienia wynosi ponad 28 mln zł, a wykonawca ma rok na realizację umowy.
17.10.2023

Głosowanie na polskich statkach oraz platformach wydobywczych i wiertniczych

Na czterech polskich statkach i czterech polskich platformach będzie można oddać głos w zbliżających się wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum ogólnokrajowym. Pod koniec września Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk wydał rozporządzenie w sprawie utworzenia obwodów głosowania na polskich statkach morskich w wyborach do Sejmu i Senatu RP, która odbędą się w niedzielę.
14.10.2023

Chrzest patrolowca SG-301. Gen. Józef Haller rozpoczyna służbę w Morskim Oddziale Straży Granicznej

Na terenie Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej na Westerplatte w Gdańsku odbyła się 12 października br. wyjątkowa i długo oczekiwana uroczystość. Z udziałem zaproszonych gości, kadry dowódczej oraz funkcjonariuszy, odbyła się ceremonia chrztu najnowszego nabytku Morskiego Oddziału Straży Granicznej, patrolowca SG-301 Gen. Józef Haller, typu OPV 70. To największa i najnowocześniejsza jednostka w historii formacji, jaka znalazła się w jej wyposażeniu.
12.10.2023

Straż Graniczna wyróżniona na Bałtyckim Kongresie Bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej i Morskich Farm Wiatrowych

Podczas konferencji, która odbyła się w Szczecinie, Straż Graniczna została wyróżniona statuetką „Nobilis”. Wyróżnienia przyznawane są instytucjom, które przyczyniły się do wzmocnienia obronności i bezpieczeństwa RP.
09.10.2023

Jak chronić infrastrukturę krytyczną?

Bałtycki Kongres Bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej i Farm Wiatrowych to wydarzenie, które odbyło się 4-5 października w Szczecinie. Wzięło w nim udział ponad 70 gości z Polski i zagranicy. Dyskusje dotyczyły m.in.: potencjału i rozwoju projektów farm wiatrowych na Bałtyku, zarządzaniu bezpieczeństwem IK i MFW, wykorzystania sztucznej inteligencji w optymalizacji zarządzaniu bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej, a także systemów dronowych i antydronowych. Patronat nad wydarzeniem objął poseł Michał Jach, przewodniczący
06.10.2023

Dar Młodzieży dotarł na równik

Cel został osiągnięty, w czwartek, 28 września o godz. 19.10 czasu Greenwich (22.10 w Polsce) Dar Młodzieży przekroczył równik! Dowodzona przez komendanta Rafała Szymańskiego fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni upamiętniła w ten sposób 100-lecie przejścia równika przez pierwszy statek pod biało-czerwoną banderą – Lwów, żaglowiec Szkoły Morskiej w Tczewie.
01.10.2023

Marynarka Wojenna Włoch wciela do służby duży patrolowiec z najnowszej serii okrętów

W stoczni Fincantieri we włoskim Muggiano odbyła się 27 września br. uroczystość przekazania siłom morskim trzeciego okrętu patrolowego, ITS Raimondo Montecuccoli (P432). Jest trzecią, z zaplanowanych szesnastu, jednostek z serii Thaon di Revel, przeznaczonych do ważnych zadań w zakresie obrony wód terytorialnych i interesów państwa na Morzu Śródziemnym. To w obliczu kryzysu migracyjnego stawia marynarkę wojenną (Marina Militare) w obliczu nowych wyzwań.
29.09.2023

Historyczny rejs Daru Młodzieży. Kolejnym etapem jest równik

Słynny polski okręt szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni opuścił Wyspy Zielonego Przylądka i zmierza na równoleżnik zero, co zajmie mu blisko trzy tygodnie. W ten sposób żaglowiec ma upamiętnić 100-lecie przekroczenia równika przez pierwszy, polski statek płynący pod biało-czerwoną banderą. czyli również jednostkę szkolną Lwów, która jako statek UMG w latach 1921-1930.
25.09.2023

Gaz-System wspólnie ze służbami bezpieczeństwa państwa chroni Terminal LNG w Świnoujściu

Spółka aktywnie wspiera pracę funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej przebywających na terenie Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu i współpracuje z Policją w zakresie ochrony przestrzeni powietrznej nad terminalem. 18 września w Terminalu LNG odbyła się konferencja dotycząca bezpieczeństwa infrastruktury energetycznej oraz współpracy Gaz-System ze Strażą Graniczną, Policją a także Wojskami Obrony Terytorialnej.
18.09.2023

Dryfujące ciało w Stegnie. Nie żyje 60-letni mężczyzna

Mimo kończącego się sezonu kąpielowego, nie maleje liczba ofiar utonięć nad polskim morzem. Wczoraj w Stegnie zauważono w morzu dryfujące ciało mężczyzny. Pomimo szybko udzielonej pomocy nie udało się uratować 60-latka.
13.09.2023

Dar Młodzieży drugi w regatach The Tall Ships Races Magellan-Elcano

Żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zajął drugie miejsce na podium podczas międzynarodowych regat The Tall Ship Races Magellan – Elcano. Specjalna edycja tych zawodów odbyła się dla uczczenia 500-lecia pierwszego rejsu dookoła świata, wyprawy Ferdynanda Magellana i Juana Sebastiana de Elcano.
12.09.2023

Dar Pomorza i Sołdek wakacyjnymi hitami. Na pokład obu statków weszło 76 tys. osób!

Statek-muzeum Dar Pomorza jest jednym z najchętniej odwiedzanych oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W trakcie minionych wakacji na pokład najsłynniejszej polskiej fregaty weszło blisko 39 tys. osób. Niewiele mniej, bo 37 tys. zwiedziło zakamarki Sołdka, cumującego przy nabrzeżu wyspy Ołowianki w Gdańsku.
07.09.2023

Gaz-System rozwija współpracę ze strażą pożarną

Podpisane 29 sierpnia przez spółkę porozumienie z Państwową Strażą Pożarną zwiększa i formalizuje dotychczasową kooperację, zwłaszcza w obszarach szkoleniowym, komunikacyjnym oraz usuwania skutków awarii. Intensyfikacja współpracy pozwoli jeszcze skuteczniej zabezpieczyć strategiczne obiekty, jak np. Terminal LNG w Świnoujściu, tłocznie i węzły gazu.
29.08.2023

Drugie miejsce Daru młodzieży po pierwszym etapie The Tall Ship Races Magellan – Elcano

Statek szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni ukończył pierwszy etap na II miejscu na odcinku Falmouth – A Coruna podczas edycji The Tall Ship Races Magellan - Elcano.
26.08.2023

Przy terminalu LNG powstanie budynek zaplecza i nabrzeże dla Straży Granicznej

Wybudowanie na terenie portu morskiego w sąsiedztwie terminalu LNG w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) zaplecza administracyjno-technicznego dla Straży Granicznej i nabrzeża dla jej pływających jednostek zakłada podpisane w piątek porozumienie ze spółką Gaz-System.
14.08.2023

Do Ustki wpłynął rosyjski jacht. Powodem problemy zdrowotne członka załogi

W niedzielę jacht pod rosyjską banderą wpłynął do portu w Ustce. Jednostka zawinęła do portu po informacji o kłopotach zdrowotnych jednej z osób znajdujących się na pokładzie. Załodze odmówiono wejścia na terytorium Polski.
07.08.2023

The Tall Ships Races 2023. Dar Młodzieży najszybszy!

Port w norweskim Arendal był ostatnim na trasie The Tall Ships Races 2023. Dar Młodzieży, czyli flagowy statek szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni był najszybszy w całych regatach, zajął drugie miejsce w klasie A oraz trzecie w klasyfikacji generalnej.
07.08.2023

54-latek utonął w Jastarni

W niedzielę w godzinach popołudniowych na niestrzeżonej plaży w Jastarni (Pomorskie) wyciągnięto z wody 54-latka. Mimo reanimacji mężczyzny nie udało się uratować.
06.08.2023

Niecodzienne wyzwanie. Kajakrze przepłyną wzdłuż wybrzeża, żeby pomóc koledze

Z Portu Świnoujście grupa przyjaciół „Kajakowe Świry” podjęła się niecodziennego wyzwania. Jest nim przepłynięcie całego polskiego wybrzeża na kajakach w ramach charytatywnego spływu „Morskie Wiosłowanie - Celem Pomaganie”. Patronat nad akcją objął Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kontradm. SG Andrzej Prokopski.
03.08.2023

Morskie aspekty Powstania Warszawskiego

W całym kraju odbywają si uroczystości upamiętniające 79. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wystawiono warty honorowe w miejscach pamięci, złożono wiązanki kwiatów oraz oddano salwy honorowe. O godzinie 17.00, symbolicznej godzinie „W”, sygnalizującej rozpoczęcie walk, w miastach zawyły syreny alarmowe, a na statkach, promach i okrętach cumujących w portach uruchomiono tyfony. W ten sposób oddano hołd bohaterskim żołnierzom Armii Krajowej oraz cywilnej ludności miasta.
01.08.2023

Transport autobusowy w Świnoujściu do plaży na Warszowie

Możliwy będzie nadzorowany transport autobusowy do plaży na Warszowie w Świnoujściu – poinformował w piątek wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Obecnie dotarcie do niej utrudnia ustanowiona strefa ochronna wokół terminala LNG.
28.07.2023

Komisja wyjaśniła, dlaczego holowany żuraw stoczniowy wypadł do Morza Bałtyckiego

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich opublikowała raport na temat utraty żurawia stoczniowego z pokładu holowanego pontonu na Morzu Bałtyckim, do którego doszło pod koniec sierpnia ub.r. Przypomniano, że trzej marynarze holownika Odys byli pod wpływem alkoholu.
22.07.2023

Sześć łodzi ratowniczych trafiło do jednostek OSP z terenów nadodrzańskich

Sześć łodzi ratowniczych wraz z wyposażeniem niezbędnym do prowadzenia działań ratowniczych trafiło do jednostek OSP z terenów nadodrzańskich i Zalewu Szczecińskiego.
20.07.2023

Liczne kontrole MOSG na polskich obszarach morskich

Ubiegły weekend był pracowity dla strażników granicznych z morskiego komponentu. W sumie piętnaście jednostek pływających, w tym jedenaście skuterów wodnych, które naruszyły przepisy obowiązujące na polskich obszarach morskich, zostały skontrolowane przez funkcjonariuszy. Na prowadzących jednostki nałożono mandaty na łączną kwotę 1700 zł, a część przypadków wiązała się z wszczęciem postępowań administracyjnych. Z racji na sezon letni incydentów związanych z działalnością na morzu i innych akwenach nie brakuje.
17.07.2023

MOSG zwiększa swoje szeregi i przyjmuje nowych funkcjonariuszy

36 nowo przyjętych funkcjonariuszy rozpoczęło służbę w Morskim Oddziale Straży Granicznej. W obecności pocztu sztandarowego, kadry kierowniczej i rodzin nowych funkcjonariuszy w Komendzie MOSG w Gdańsku 13 lipca odbyło się drugie w tym roku uroczyste ślubowanie.
14.07.2023

Dar Młodzieży i Fryderyk Chopin z sukcesami na The Tall Ships Races 2023

Polskie żaglowce wzięły udział w międzynarodowych regatach organizowanych na Morzu Północnym. Trasę drugiego etapu regat z Hartlepool do Fredrikstad najszybciej pokonał żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Dar Młodzieży.
12.07.2023

Ciało mężczyzny wyłowiono z Wisły w Gniazdowie na Pomorzu

W poniedziałek po południu z Wisły w miejscowości Gniazdowo w powiecie nowodworskim (woj. pomorskie) wyłowiono ciało mężczyzny. Policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności jego śmierci.
11.07.2023

Polscy policjanci pomagają turystom na chorwackim wybrzeżu Adriatyku

Polscy policjanci już kolejny raz asystują chorwackim kolegom, ale przede wszystkim pomagają polskim turystom, którzy jak co roku licznie odpoczywają w Chorwacji.
04.07.2023

Tragiczny finał dramatu za burtą. Kobieta i dziecko nie żyją

Rzecznik Komendanta Głównego Policji, inspektor Mariusz Ciarka potwierdził, że siedmioletni chłopiec i jego matka, którzy wczoraj wypadli za burtę promu Stena Spirit, nie żyją.
02.07.2023

Promocja na pierwszy stopień oficerski absolwentów AMW

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni, na pokładzie okrętu-muzeum ORP Błyskawica odbyła się uroczystość promocji na pierwszy stopień oficerski absolwentów Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte.
01.07.2023

Szczątki statku Titan przetransportowano do Kanady. Trwa międzynarodowe śledztwo pod auspicjami USA

Kanadyjskie media oraz amerykańskie służby morskie poinformowały, że pozostałości po łodzi podwodnej Titan, która zaginęła w ubiegłym tygodniu, trafiły w końcu na ląd. Stan pozostałości jednostki wskazuje, jak destrukcyjna okazała się siła głębin w momencie katastrofalnego wypadku, w którym śmierć poniosło kilka osób, które chciały zobaczyć słynny wrak transatlantyku Titanic.
29.06.2023

Digital Baltic: Podsumowanie konferencji

Konferencja, która odbyła się 27 czerwca w Bibliotece Akademii Marynarki Wojennej Gdyni wskazała na rosnące zainteresowanie zauważaną i rosnącą rolą Morza Bałtyckiego w zakresie bezpieczeństwa, jak i jego umiejscowienia w sferze cyfrowej. Prelegenci reprezentujący kadrę sił zbrojnych, władze administracyjne, przedsiębiorstwa oraz ośrodki naukowe zaprezentowali szereg opinii, w tym propozycji dalszego rozwijania tematu.
28.06.2023

Digital Baltic: Nowa przestrzeń odstraszania - perspektywy bezpieczeństwa Morza Bałtyckiego

Pierwszy panel konferencji "Digital Baltic - Towards common security" poruszał temat zmian w geopolityce regionu wraz z akcesem Finlandii i Szwecji do NATO. Zmiana oznacza, że choć z jednej strony Bałtyk stanie się niejako morzem wewnętrznym sojuszu nie będzie to jednocześnie oznaczało, że znikną wszelkie niebezpieczeństwa. Tym samym potrzeby jego ochrony oraz utrzymywania na nim sił morskich nie znikną.
27.06.2023

Tragiczny finał poszukiwań 37-latka w Zatoce Gdańskiej

Rozpoczynający się sezon wakacyjny oznacza wzmożoną pracę nadmorskich ratowników. Pierwszy weekend wakacji plus piękna pogoda to wiele zabawy i radości, ale również skrajnie niebezpiecznych sytuacji nad wodą. W niedzielę w Jantarze w wodach Zatoki Gdańskiej zaginął 37-letni mężczyzna. Mimo szybkiej reakcji strażaków i SAR mężczyzny nie udało się uratować.
26.06.2023

Kontrterroryści ćwiczyli nad Bałtykiem

Podczas ćwiczeń kontrterrorystów na Morzu Bałtyckim nasz śmigłowiec wraz z załogą brał udział w lądowaniu na płynącym promie pasażerskim. To pierwszy raz w historii lotnictwa policyjnego – poinformował rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka. Kontrterroryści ćwiczyli też m.in. na platformie wiertniczej oraz na okrętach Marynarki Wojennej.
24.06.2023

W miasteczku dla pracowników zagranicznych budowy kompleksu Olefiny III stale obecni będą policjanci

W miasteczku dla zagranicznych pracowników zatrudnionych przy budowie kompleksu Olefiny III w PKN Orlen w Płocku (Mazowieckie) stale obecni będą policjanci dbający o bezpieczeństwo obcokrajowców i okolicznych mieszkańców – zapewnił komendant mazowieckiej policji nadinsp. Waldemar Wołowiec.
21.06.2023

Toruń. Ćwiczenia służb "Wisła 2023" - terroryści opanowali barkę z chemikaliami

Terroryści opanowali barkę z chemikaliami, wzięli zakładników i otworzyli ogień - to sceny, które można było obserwować na Wiśle w Toruniu w ramach ćwiczeń policjantów, strażaków i WOPR-owców. W akcji "Wisła 2023" użyto m.in. śmigłowca Black Hawk. Na wodzie i w powietrzu działało ok. 70 osób.
21.06.2023

Straż Pożarna nie wnosi sprzeciwu ws. uzyskania pozwolenia na użytkowanie tunelu pod Świną

Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu podpisał dokument, w którym nie wnosi sprzeciwu ani uwag w sprawie uzyskania pozwolenia na użytkowanie tunelu pod Świną. Przeprawa ma połączyć wyspę Wolin z wyspą Uznam, na której znajdują się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska.
20.06.2023

Policja wyjaśnia okoliczności śmierci 47-latka wyłowionego z zalewu "Dojlidy"

Policja pod nadzorem prokuratora wyjaśnia okoliczności śmierci 47-letniego mężczyzny, którego ciało wyłowiono z zalewu "Dojlidy" w Białymstoku - poinformowała w sobotę rano podlaska policja.
17.06.2023

Dar Młodzieży bierze udział w zlocie żaglowców w Rouen

Żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni jest już w Rouen, gdzie rozpoczął się największy w tym roku zlot żaglowców, L’Armada. Biorą w nim udział 42 fregaty z całego świata, które w trakcie wydarzenia zobaczą setki tysięcy turystów.
12.06.2023

Czarne punkty wodne w subregionie płockim

Kolejnych 7 niebezpiecznych miejsc trafiło na listę czarnych punktów wodnych. Tym samym na Mazowszu jest ich w sumie 123, w tym 7 z nich znajduje się w subregionie płockim. Dziś o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo nad wodą, mówili władze Mazowsza oraz przedstawiciele policji i WOPR. Zostały także podpisane umowy z przedstawicielami WOPR z całego regionu. Łączna kwota dofinansowania z budżetu województwa to ponad 1,4 mln zł. Dzięki temu jednostki zakupią m.in. niezbędny sprzęt ratowniczy.
02.06.2023

Gdańsk. Nadzwyczajna sesja rady miasta w sprawie pyłu węglowego z portu

Gdańscy radni, w trakcie czwartkowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, wystosowali apel do premiera, ministra skarbu i aktywów państwowych o podjęcie działań w sprawie przywrócenia należytej jakości środowiska naturalnego i czystości na terenie działania gdańskiego portu i przyległych dzielnic.
01.06.2023

Gdynia. Wręczono Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza

Program Niebieska Szkoła oraz kapitan Krzysztof Baranowski zostali laureatami Nagrody im. kpt. Leszka Wiktorowicza za 2022 rok.
29.05.2023

Komendant Daru Młodzieży: "ta dzielna fregata jest dobrą wizytówką Polski"

Dar Młodzieży wypłynął w poniedziałek z Gdyni w półroczny szkoleniowy rejs z polskimi praktykantami oraz studentami z Odessy. Żaglowiec weźmie też udział w regatach The Tall Ships Races.
29.05.2023

Obchody Święta Straży Granicznej w Morskim Oddziale SG

W Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku 18 maja odbyły się obchody 32. rocznicy powołania Straży Granicznej. W związku z tym odbyły się uroczystości z udziałem kadry dowódczej formacji oraz zaproszonych gości.
19.05.2023

Dar Młodzieży przypłynął do Gdyni

Do gdyńskiego Nabrzeża Pomorskiego wpłynął w środę Dar Młodzieży - szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Fregata wróciła z rejsu ze 118 praktykantami z polskich szkół morskich na pokładzie.
17.05.2023

Morska interwencja strażników granicznych na Bałtyku

Na brak zadań nie musi narzekać Morski Oddział Straży Granicznej. Dwie łodzie, rybacka i motorowa, zostały zawrócone do portów po tym, jak jednostki pływające z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej zlokalizowały ich obecność na Bałtyku w strefach zamkniętych dla żeglugi i rybołówstwa. W trakcie patrolu strażnicy skontrolowali kuter rybacki, także zawracając go do portu.
16.05.2023

Ćwiczenie Kaper-23 sprawdzaniem dla służb w zakresie ochrony morskiej infrastruktury

Na Zatoce Pomorskiej i Gdańskiej, a także w Świnoujściu odbywało się, od 8 do 11 maja br. ćwiczenie taktyczno-specjalne z zakresu reagowania kryzysowego pod kryptonimem „Kaper-23”. W jego trakcie instytucje administracyjne oraz służby mundurowe sprawdzały gotowość do prowadzenia działań w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa nabrzeżnej infrastruktury krytycznej.
12.05.2023

Zakończono postępowanie dowodowe dotyczące infrastruktury przyłączeniowej Few Baltic II

Jak zawiadomił Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku, zakończono postępowanie dowodowe w sprawie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy infrastruktury przyłączeniowej morskiej farmy wiatrowej FEW Baltic II.
10.05.2023

Zatrzymano dwóch mężczyzn podejrzanych o zabicie setek kormoranów na Jeziorze Tonowskim

Żnińska policja zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o strącenie 110 gniazd kormoranów i zabicie ok. 300 piskląt na wyspie na Jeziorze Tonowskim (woj. kujawsko-pomorskie). Zatrzymani zostaną doprowadzenie do prokuratury. Złożony zostanie wniosek o ich tymczasowe aresztowanie.
09.05.2023

Polsce pilnie potrzeba Straży Przybrzeżnej

W dzisiejszym artykule autorzy poruszą oraz przybliżą temat możliwości powołania do życia nowej formacji, która miałaby za zadanie ochronę oraz zapewnienie przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa na polskich obszarach morskich. Temat ten staje się jak najbardziej aktualny i palący, biorąc pod uwagę dość ambitne plany dotyczące morskiej energetyki wiatrowej, jak również już istniejącej, na polskich obszarach morskich, infrastrukturze krytycznej.
06.05.2023

Polsko-ukraińskie partnerstwo w AMW

W Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni przebywała delegacja Wojskowego Instytutu Telekomunikacji i Informatyki im. Bohaterów Kruty z Kijowa (WITI) wraz z jego komendantem, gen. dyw. Wiktorem Ostapczukiem. Celem wizyty było podpisanie porozumienia o współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa, informatyki oraz automatyki i robotyki.
05.05.2023

Sezon żeglarski otwarty, a Piotr Bigaj upamiętniony

Blisko sto osób wzięło udział w Święto Narodowe Trzeciego Maja w otwarciu pomorskiego i klubowego sezonu żeglarskiego 2023. Uroczystość połączona była z odsłonięciem tablicy Piotra Bigaja w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.
04.05.2023

Morskie przejście graniczne „Nowy Świat” na Mierzei Wiślanej otwarte

W poniedziałek uruchomiono przejście graniczne Nowy Świat na Mierzei Wiślanej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Straży Granicznej, służb celno-skarbowych, wojewoda pomorski Dariusz Drelich i lokalne władze samorządowe.
03.05.2023

W poniedziałek otwarcie morskiego przejścia granicznego Nowy Świat

W poniedziałek 1 maja br. zostanie uruchomione nowe morskie przejście graniczne Nowy Świat na Mierzei Wiślanej.
27.04.2023

Prezydent Gdańska apeluje do premiera o zajęcie się sprawą zanieczyszczonego powietrza w sąsiedztwie portu

W dzielnicach sąsiadujących z Portem Gdańsk nasila się zanieczyszczenie powietrza, prowadzone dotąd rozmowy m.in. z Zarządem Portu niewiele przyniosły – podkreśla prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie działań prowadzących do poprawy sytuacji.
26.04.2023

MOSG pokazuje swoje możliwości na Zalewie Wiślanym

Podczas odbywającego się na przełomie marca i kwietnia ćwiczenia pk. Zalew-23 pierwsze skrzypce grała 16. Dywizja Zmechanizowana z Olsztyna, która sprawdzała zdolność do do odpowiedzi na zagrożenia o charakterze militarnym i niemilitarnym z morza z wykorzystaniem nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną, w rejonie przygranicznym na Zalewie Wiślanym. Niemniej swoje epizody ćwiczebne realizowały siły morskie. Oprócz polskiej Marynarki Wojennej był to Morski Oddział Straży Granicznej.
20.04.2023

Golińska: decyzja, aby dodatkowo chronić terminal gazowy jest absolutnie potrzebna i uzasadniona

Musimy być przygotowani na akcje sabotażowe i dywersyjne. Decyzja, aby dodatkowo chronić naszą infrastrukturę krytyczną, jaką jest terminal gazowy w Świnoujściu, jest absolutnie potrzebna i uzasadniona – przekazała wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska w Programie 1 Polskiego Radia.
13.04.2023

Marynarka Wojenna uczciła pamięć o swoim dowódcy

Rocznice zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej są co roku powracającymi tematami, będącymi powodem zarówno do kontrowersji, jak i zadumy. Wśród 96 ofiar lotu rządowego Tu-154 10 kwietnia 2010 roku był ówczesny dowódca polskiej Marynarki Wojennej, adm. floty Andrzej Karweta.
11.04.2023

Dramatyczne chwile w Pasłęce. Strażnicy graniczni uratowali tonącą suczkę

Funkcjonariusze z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej pełniący służbę na SG-038 uratowali suczkę tonącą w rzece Pasłęka. Walczące o utrzymanie się na powierzchni wody zwierzę zauważyły 6 kwietnia pracownice bazy jednostek pływających w Starej Pasłęce. Natychmiast powiadomiły służbę dyżurną obiektu.
09.04.2023

Zmiany na stanowiskach w Morskim Oddziale Straży Granicznej

Od 1 kwietnia nastąpiły zmiany na stanowiskach szefów Placówek Straży Granicznej w Elblągu, Krynicy Morskiej i Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej w Gdańsku.
06.04.2023

Spotkanie ekspertów Bałtyckiego Komitetu Granicznego

Spotkanie Ekspertów Bałtyckiego Komitetu Granicznego – BBC (Baltic Border Committee), zorganizowane w ramach przewodnictwa Straży Granicznej w 2023 roku w forum Współpracy Służb Granicznych Państw Regionu Morza Bałtyckiego – BSRBCC (Baltic Sea Region Border Control Cooperation), odbyło się 28-30 marca w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie. Zostało ono przeprowadzone we współpracy z Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex.
05.04.2023

Singapursko-szwedzka współpraca na rzecz budowy okrętu przyszłości

Singapurska Agencja Nauki i Technologii Obrony (Defence Science and Technology Agency, DSTA) i szwedzki Saab będą wspólnie opracowywać, w ramach projektowania nowego, wielozadaniowego okrętu bojowego (Multi-Role Combat Vessel) dla Marynarki Wojennej Republiki Singapuru (Republic of Singapore Navy, RSN). Planowana jednostka ma być skokiem technologicznym w ramach automatyzacji i użycia jednostki jako platformy dla bezzałogowych pojazdów nawodnych i powietrznych.
28.03.2023

Kanał przez Mierzeję Wiślaną rozwija się. Będzie pełnił funkcję przejścia granicznego

Otwarty na jachty, statki handlowe, a nawet okręty. Pełniący rolę łącznika między Zatoką Gdańską a Zatoką Wiślaną kanał żeglugowy Nowy Świat na Mierzei Wiślanej będzie też pełnił rolę przejścia granicznego. To oznacza nowe funkcje i zadania dla Straży Granicznej.
23.03.2023

Nowe kierunki studiów wymagają współpracy z przemysłem (RELACJA)

Drugiego dnia targów EduOffshoreWind w Gdańsku odbyła się dyskusja na temat roli uczelni w przygotowaniu kadr dla morskiej energetyki wiatrowej. Przedstawiciele największych uczelni w Trójmieście są zgodni co do tego, że opracowanie oferty edukacyjnej nie odbędzie się bez współpracy z przemysłem. Branże muszą sygnalizować zapotrzebowanie na ekspertów. Z drugiej strony to uczelnie muszą zapewnić wykwalifikowane kadry. Patronem medialnym wydarzenia była GospodarkaMorska.pl i ZielonaGospodarka.pl.
16.03.2023

30 lat transformacji Polski Morskiej a potrzeba chwili

Karol Korytowski na łamach nr 14. „Przeglądu Morskiego” w 1930 r. w artykule pod tytułem „Dziesięciolecie morza a potrzeba chwili” napisał: „Mamy dotychczas flotę wojenną składającą się z drobnych okrętów, które spełniły swoje zdanie, bo dały możliwość naszej Marynarce Wojennej wyszkolenie personelu, który posiada ona obecnie i którym wybitnie zasiliła i zasila statki handlowe i urzędy marynarki handlowej”.
10.03.2023

Dramatyczna akcja ratunkowa. "Ludzki łańcuch" uratował załogę statku

Filipińska Straż Wybrzeża uratowała 14 członków załogi z osiadłego na mieliźnie statku transportowego, który osiadł na mieliźnie w pobliżu wyspy Lubang, w zachodnich Filipinach. Załoga utknęła na pokładzie z powodu wysokiego morza, które uniemożliwiło wcześniejsze próby ratunku.
03.03.2023

W murach AMW podsumowano plany rozwoju technologii morskich i obronności państwa

W Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni odbyła się odprawa koordynacyjna podsumowująca realizację projektów związanych z domeną morską. Była to okazja do spotkania przedstawicieli władz z instytucjami związanymi z bezpieczeństwem państwa, wyższej kadry dowódczej polskiej Marynarki Wojennej oraz środowiska akademickiego.
01.03.2023

50 lat temu zmarł wiceadm. Józef Unrug – dowódcy Floty i Obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 roku

Minęło pół wieku od śmierci wiceadm. Józefa Unruga, dowódcy Floty II Rzeczpospolitej oraz dowodzącego Obroną Wybrzeża podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku, potem pozostającego na obczyźnie. Szczątki jego i żony Zofii w 2018 roku sprowadzono uroczyście do Polski, a następnie pochowano na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni.
28.02.2023

Straż Wybrzeża USA rozszerza obecność na Pacyfiku

US Coast Guard zwiększa swoją rolę w utrzymywaniu bezpieczeństwa na Oceanie Indyjskim oraz Spokojnym. W ten sposób ta formacja rozszerza swoje kompetencje, w wielu miejscach wyręczając US Navy. Z racji na większe kompetencje, można oczekiwać wzmocnienia jej potencjału oraz wzrostu nakładów finansowych.
28.02.2023

Wojewoda może zakazać przebywania w pobliżu terminala LNG. Weszły w życie nowe przepisy

Weszły w życie przepisy, w myśl których może zostać ograniczony dostęp do terminala LNG w Świnoujściu.
26.02.2023

Czas upłynął! ORP Mewa wchodzi do szyku

Tegoroczny dzień świętego Walentego z pewnością zostanie zapamiętany przez osoby związane z polską Marynarką Wojenną. Dziś podniesiono banderę na trzecim niszczycielu min proj. 258, ORP Mewa (603). W ten sposób zakończył się pierwszy etap doposażania morskiego rodzaju sił zbrojnych w nowoczesne okręty przeciwminowe.
14.02.2023

Komendant MOSG podpisał plany współpracy z COM-DKM

Plany wspólnych przedsięwzięć na ten rok podpisali 13 lutego w Gdańsku Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kontradm. SG Andrzej Prokopski i Dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowódca Komponentu Morskiego wiceadmirał Krzysztof Jaworski. W trakcie wizyty między innymi omówiono wyniki dotychczasowej współpracy i perspektywy na przyszłość.
14.02.2023

Śmiertelny wypadek w stoczni jachtowej w Gdańsku

Do śmiertelnego wypadku doszło w sobotę przed południem w stoczni jachtowej w Gdańsku. Nie żyje 59-letni mężczyzna.
12.02.2023

Promocja żeglarstwa wśród środowisk polonijnych - list intencyjny

24 stycznia br. w Bibliotece Głównej Akademii Marynarki Wojennej miało miejsce podpisanie listu intencyjnego – deklaracji pomiędzy Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”, Pomorskim Związkiem Żeglarskim, a Akademią Marynarki Wojennej w zakresie współpracy środowisk polonijnych i społeczności akademickiej w obszarze promocji i rozwoju żeglarstwa.
27.01.2023

Port Gdańsk współpracuje z miastem w kwestii wzmożonego ruchu ciężarówek

Jak informowaliśmy na portalu GospodarkaMorska.pl wcześniej, 11 stycznia 2023 roku miało miejsce spotkanie w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, w którym udział wzięli m. in. urzędnicy miejscy, przedstawiciele Portu Gdańsk, Policji i Straży Miejskiej. Spotkanie miało na celu analizę problemu i wypracowanie rozwiązań, które pomogą zlikwidować zatory generowane przez samochody ciężarowe w tym rejonie. Port Gdańsk przedstawił szczegóły proponowanych rozwiązań.
25.01.2023

Japoński okręt patrolowy utknął na mieliźnie [WIDEO]

Nawodne jednostki sił zbrojnych Japonii prześladuje ostatnio pech. Po ostatnim wypadku korwety, tym razem w kłopoty wpadł okręt straży przybrzeżnej, który osiadł na mieliźnie.
20.01.2023

Ciężarówki powodują problemy w Gdańsku. Port Gdańsk i miasto szukają rozwiązań

Przedstawiciele Portu Gdańsk, miasta Gdańsk i kilku innych zainteresowanych instytucji spotkali się w sprawie pomysłów na zmniejszenie korków na trasach dojazdowych do portu. Pojawiły się pierwsze ustalenia.
12.01.2023

Noworoczna śmierć w Gdyni. Auto zjechało z nabrzeża [AKTUALIZACJA]

Około godziny 10:00 samochód osobowy zjechał z Molo Południowego w Gdyni, tuż przy Darze Młodzieży. Nurkowie wydobyli ciało kierowcy. Świadkowie mówią, że jego działanie wyglądało na intencjonalne, co może oznaczać samobójstwo.
01.01.2023

Senat za nowelą ustawy poprawiającą bezpieczeństwo żeglugi

Senat opowiedział się w czwartek za nowelą ustawy poprawiającej bezpieczeństwo żeglugi z dziesięcioma poprawkami senackiej Komisji Infrastruktury. Ustawa ma m.in. umożliwić budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
16.12.2022

Strażnicy miejscy pokazali łódkę, przez którą zdymisjonowano komendanta

W czwartek w Porcie Czerniakowskim strażnicy miejscy zaprezentowali swoją nowa łódź patrolową zakupioną za ponad pół miliona złotych. Przetarg na jej zakup był jednym z powodów zdymisjonowania w maju ówczesnego komendanta straży miejskiej Zbigniewa Leszczyńskiego.
01.12.2022

Podniesienie bandery na ORP Albatros. Okręt wchodzi do szyku [ZDJĘCIA]

W 104. rocznicę utworzenia Marynarki Wojennej, 28 listopada, na niszczycielu min typu Kormoran II podniesiono biało-czerwoną banderę. ORP Albatros jest drugim, po ORP Kormoran, okrętem proj. 258, który wszedł do służby w polskiej Marynarce Wojennej. Uroczystość odbyła się w Porcie Wojennym Gdynia, a z tej okazji na okrętach podniesiono wielką galę banderową.
29.11.2022

Podchorążowie przejmują Akademię

Jak co roku, podczas „wojskowych juwenaliów” podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej przejęli władzę w uczelni. Uroczystość odbyła się na placu apelowym placówki.
25.11.2022

Kamień węgielny pod budowę nowego obiektu Akademii Marynarki Wojennej [GALERIA]

Z udziałem przedstawicieli władz, kadry wojskowej oraz budowniczych, podpisano akt erekcyjny pod budowę budynku wielofunkcyjnego przeznaczonego dla przyszłych podchorążych i studentów. W związku z tym wmurowano także kamień węgielny w fundamenty obiektu.
24.11.2022

Wypadek w Stoczni Nauta. Nie żyje 53-letni mężczyzna

W gdyńskiej Stoczni Nauta doszło do wypadku, w którym zginął 53-letni mężczyzna. Na miejscu jest prokurator, policjanci, a także inspektor Państwowej Inspekcji Pracy – przekazała we wtorek oficer prasowa Komendanta Miejskiego Policji w Gdyni podkom. Jolanta Grunert.
15.11.2022

Admiralskie nominacje w polskiej Marynarce Wojennej [GALERIA]

W przeddniu Narodowego Święta Niepodległości prezydent RP Andrzej Duda wręczył w Pałacu Prezydenckim nominacje na stopnie generalskie i admiralskie 17 oficerom Wojska Polskiego. W tym roku mianował dwóch oficerów Marynarki Wojennej na stopień kontradmirała.
10.11.2022

Nie będzie tymczasowej zapory na 850-metrowej granicy z Rosją na Mierzei Wiślanej

850-metrowy odcinek granicy z Rosją na Mierzei Wiślanej jest właściwie nadzorowany, a system ochrony i zabezpieczenia na tę chwilę są wystarczające - powiedział PAP rzecznik MOSG w Gdańsku kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak. Zaznaczył, że w razie potrzeby strażnicy będą reagować adekwatnie do sytuacji.
09.11.2022

Akademickie Centrum Technologii Podwodnych w Gdyni. Kamień węgielny wmurowany

Na Oksywiu powstaje Akademickie Centrum Technologii Podwodnych, które wykształci przyszłych specjalistów militarnej technologii. Na placu budowy wmurowano już symboliczny kamień węgielny, a ceremonia zbiegła się w czasie z celebrowaniem wyjątkowej, bo 100. rocznicy powstania Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
21.10.2022

Morska energetyka wiatrowa pod lupą NIK - komentarz

W przedmiotowej publikacji zostaną przeanalizowane wyniki kontroli, przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli, dotyczące rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
14.10.2022

Tragedia na Motławie w Gdańsku. 3 osoby nie żyją

Do tragicznego wypadku doszło w sobotę w Gdańsku na rzece Motławie. W wyniku przewrócenia się łodzi wycieczkowej śmierć poniosły trzy osoby.
08.10.2022

Instalacje OZE jako infrastruktura krytyczna

Biorąc pod uwagę ostatni rozwój wypadków związany z wysoce prawdopodobnym sabotażem gazociągu Nord Stream 2, który miał miejsce 27.09.2022 roku, a konkretnie w odniesieniu do „jednej z dwóch nitek Nord Stream 2”, należy przypomnieć i powrócić do bardzo ważkiego zagadnienia jakim jest infrastruktura OZE, która będzie częścią infrastruktury krytycznej naszego państwa.
07.10.2022

Mocny skład gości rzeszowskiej konferencji energetycznej

VII Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” rozpocznie się za tydzień. Uczestnikami będą politycy i urzędnicy państwowi instytucji Paktu Północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej, międzynarodowych organizacji branżowych. Nie braknie naukowców i ekspertów z ośrodków zachodnioeuropejskich, amerykańskich i ukraińskich.
06.09.2022

Twierdza Wisłoujście. Dawne zadaszenie powróci na Fort Carré

Trwa rewaloryzacja zabytkowej Twierdzy Wisłoujście. Muzeum Gdańska podpisało umowę na prace konserwatorskie Wieńca oraz odbudowę zadaszenia w Forcie Carré. Dzięki temu powróci zadaszenie, które zostało usunięte pod koniec XIX wieku. Prace potrwają do 2024 roku, ale już dziś widać pierwsze efekty.
30.08.2022

Tłumy turystów na Darze Pomorza. Co tydzień na pokład wchodzi pół tysiąca osób

Statek - muzeum Dar Pomorza to najchętniej odwiedzany podczas wakacji oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Od 27 czerwca, a więc od pierwszego dnia letniego wypoczynku, na pokład Białej Fregaty weszło ponad 42 tys. turystów.
30.08.2022

Pomorskie. Załoga holownika, z którego wypadł dźwig portowy, była nietrzeźwa

Trzej marynarze z holownika Odys, z którego w środę do Bałtyku wypadł dźwig portowy, byli pod wpływem alkoholu. Takie informacje przekazał w czwartek rzecznik Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Jednostka w asyście strażników granicznych dopłynęła do portu w Gdyni.
25.08.2022

Komendant główny PSP: odłowiliśmy z Odry 202 tony martwych ryb

Dotychczas odłowiliśmy z Odry 202 tony martwych ryb – poinformował we wtorek komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak. Komendant główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk przekazał, że w sprawie zanieczyszczenia rzeki przesłuchano ponad 270 osób.
23.08.2022

Szczecin. Pożar dachu budynku przy jednym z portowych nabrzeży [WIDEO, ZDJĘCIA]

Pożar poszycia dachu wybuchł na Nabrzeżu Bułgarskim w Szczecinie - poinformował w sobotę rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP st. kpt. Tomasz Kubiak. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych.
21.08.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Dar Młodzieży z akcją ratowniczą podczas regat The Tall Ships Races

Uczestniczący w największych regatach w świecie żaglowców, statek szkoleniowy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wziął udział w ewakuacji medycznej. Po rozpoczęciu drugiego etapu regat, z Antwerpii do Aalborga, do komendanta Daru Młodzieży kapitana Rafała Szymańskiego z prośbą o udzielenie pomocy chorej załogantce zwrócił się kapitan S/Y Tornado.
29.07.2022

Podpisano porozumienie dot. zwalczania dewastacji i grodzenia mazurskich jezior

Przedstawiciele ośmiu instytucji, m.in. Wód Polskich, policji i samorządu podpisali porozumienie ws. wspólnych działań dotyczących zwalczania grodzenia brzegów mazurskich jezior, stawiania na nich nielegalnych pomostów i innych działań przyczyniających się do dewastacji środowiska naturalnego.
15.07.2022

130 lat temu urodził się Włodzimierz Steyer – współtwórca floty II Rzeczypospolitej

130 lat temu, 15 lipca 1892 r. urodził się dowódca obrony Helu i jeden z twórców floty II RP, kontradmirał Włodzimierz Steyer. Po wojnie należał do grona oficerów represjonowanych przez reżim komunistyczny. Próbował ratować swoich kolegów, którym groziła kara śmierci.
15.07.2022

Najliczniejsze od lat ślubowanie w MOSG

39 nowych funkcjonariuszy rozpoczęło służbę w Morskim Oddziale Straży Granicznej. Jest to jak dotychczas najliczniejsza w ostatnich kilku latach grupa przyjętych osób. W obecności pocztu sztandarowego i rodzin nowych funkcjonariuszy 8 lipca w Komendzie MOSG w Gdańsku odbyło się uroczyste ślubowanie.
08.07.2022

Jubileusz 40-lecia podniesienia bandery na Darze Młodzieży

4 lipca 1982 roku podniesiono polską banderę na szkolnej fregacie Dar Młodzieży. 40 lat później odsłonięto specjalną tablicę pamiątkową na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, gdzie żaglowiec na co dzień cumuje.
01.07.2022

[WIDEO, FOTO] Kadłub patrolowca dla Straży Granicznej oficjalnie zwodowany

Prace nad wielozadaniowym pełnomorskim statkiem patrolowym dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej są na półmetku. Częściowo wyposażony kadłub wybudowany przez NavireTech został właśnie zwodowany.
30.06.2022

Forum Bezpieczeństwa Morskiego: rośnie rola Bałtyku i polskiej Marynarki Wojennej

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę i planowanym rozszerzeniem NATO o Finlandię i Szwecję, rośnie rola Bałtyku i polskiej Marynarki Wojennej - uważają uczestnicy Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa zorganizowanego w środę w Warszawie.
22.06.2022

Bezpieczeństwo, energetyka, gospodarka morska – tematami Forum Wizja Rozwoju

Tematami wiodącymi największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce będą bezpieczeństwo, energetyka i gospodarka morska, ale także troska o tożsamość i rozwój społeczności lokalnych. Piąta edycja Forum Wizja Rozwoju odbędzie się 20-21 czerwca 2022 r. w Gdyni.
15.06.2022

[WIDEO] „Orły Wprost” województwa pomorskiego rozdane. Port Gdynia, Radmor i AMW docenione

„Orły Wprost” to nagroda gospodarcza przyznawana przez tygodnik „Wprost” przy współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Nagradzane nią są przedsiębiorstwa, samorządy i osoby wnoszące szczególny wkład w rozwój gospodarki regionu i kraju. W ostatni piątek, 27 maja, w Sali Koncertowej Portu Gdynia przyznano tegoroczne „Orły Wprost” województwa pomorskiego. Pośród wyróżnionych znaleźli się reprezentanci branży morskiej.
30.05.2022

Gdańsk. Wręczyli medale dla zasłużonych marynarzy

Za dwa lata setną rocznicę powstania obchodzić będzie Polski Związek Żeglarski. 100-lecie obchodzi również Polski Klub Morski – jeden z najstarszych polskich klubów żeglarskich mający swoją siedzibę w Gdańsku. Żeglarze z Gdańska i z Pomorza już rozpoczęli obchody tego niezwykle ważnego nie tylko dla nich jubileuszu.
25.05.2022

Pomorskie uczelnie wspierają rozwój morskiej energetyki wiatrowej

Na Politechnice Koszalińskiej 25 kwietnia odbyło się kolejne posiedzenie Rady tworzonego Konsorcjum Naukowego „Nauka dla Morza”. PK gościła rektorów uczelni, którzy w listopadzie 2021 r. sygnowali porozumienie intencyjne w sprawie podjęcia współpracy naukowej na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. W najbliższym czasie porozumienie zostanie zastąpione przez konsorcjum. Gościem spotkania był Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą i inwestycji w gospodarce mor
28.04.2022

MFW: Infrastruktura krytyczna a bezpieczeństwo energetyczne RP w obecnych czasach

W niniejszym artykule autorzy przedstawią zagadnienia związane bezpośrednio z bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej, w skład której wchodzi m.in. infrastruktura zapewniająca bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju.
25.04.2022

USA. Pierwsza w historii nominacja dla kobiety na dowódcę amerykańskiej straży przybrzeżnej

Prezydent USA Joe Biden nominował adm. Lindę Fagan na dowódcę Straży Wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Jeśli Senat potwierdzi jej kandydaturę, Fagan będzie pierwszą kobietą w historii, która stanie na czele jednego z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.
06.04.2022

Gdynia. Strażnik graniczny pomógł młodej foczce, która znalazła się na Skwerze Kościuszki

Strażnik graniczny pomógł młodej, wychudzonej i odwodnionej foczce szarej, która wyszła z wody na Skwer Kościuszki w Gdyni. Zwierzę zostało zabrane do Stacji Morskiej w Helu - przekazał we wtorek PAP rzecznik Straży Granicznej.
05.04.2022

Foka szara spacerowała ulicami Władysławowa [WIDEO]

Foka szara wyszła na ląd i przepełzła do centrum Władysławowa. Młodego samczyka przypadkowy kierowca zapakował do samochodu i odwiózł do straży miejskiej. Stamtąd zwierzę trafiło do Stacji Morskiej w Helu.
30.03.2022

Portugalia. Drony pilnują lasów, dostarczają leki i... sprzątają plaże

Portugalskie służby coraz częściej wykorzystują drony do akcji ratowniczych oraz patrolowania terenów zagrożonych pożarami. Przybywa też działań służących dostarczaniu nimi leków, a nawet sprzątania plaży.
10.02.2022

Dwa listy w butelce znalezione na Mierzei Wiślanej. Jaka jest ich historia?

Na przełomie stycznia i lutego morze wyrzuciło dwa listy w butelce. Pierwszy, znaleziony na plaży w Junoszynie na Mierzei Wiślanej, został wrzucony do Wisły w Grudziądzu osiem lat temu. Drugi woda wyrzuciła na brzeg w Krynicy Morskiej, a butelka z listem została wrzucona do Morza Bałtyckiego w Niemczech - w miejscowości Sellin w 2013 roku.
08.02.2022

Portowa Straż Pożarna w Szczecinie zrobiła podsumowanie roku 2021. Jakie plany na 2022?

Portowa Straż Pożarna z siedzibą w Szczecinie przy ulicy Bytomskiej 1 jest komórką organizacyjną Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. Strażacy w ubiegłym roku wyjeżdżali ze swej jednostki 205 razy, z czego do 22 pożarów. Statki pożarnicze "Strażak-24" i "Strażak-26" brały udział w asyście przeciwpożarowej 351 razy.
08.02.2022

Nowy dowódca 13. Dywizjonu Trałowców już wybrany

W gdyńskim Porcie Wojennym odbyła się uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku Dowódcy 13. Dywizjonu Trałowców. Dowodzenie objął komandor porucznik Michał Dziugan. Ustępujący ze stanowiska komandor Jarosław Iwańczuk żegna się z dywizjonem, w którym służył przez większość swojej kariery zawodowej i przechodzi na stanowisko służbowe do Inspektoratu Marynarki Wojennej.
02.02.2022

Rosyjski statek ze złomem w drodze do portu Szczecin utknął na mieliźnie

Jak podaje portal iŚwinoujście, statek SMP Novodvinsk, pływający pod rosyjską banderą, przewożąc ładunek złomu do Szczecina utknął niespełna kilometr od wejścia do Kanału Piastowskiego na Zalewie Szczecińskim. Obecnie trwają działania armatora by umożliwić jego odholowanie. Ruch w miejscu, w którym utknął SMP Novodvinsk odbywa się jednokierunkowo.
31.01.2022

Obchody 100-lecia Akademii Marynerki Wojennej rozpoczęte

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni świętuje w tym roku setne urodziny. Inaugurację obchodów rozpoczęto uroczystym apelem, akcją krwiodawstwa i na sportowo. Program dalszych obchodów zapowiada się bogato.
12.01.2022

Poznaj „Dar Pomorza” na kartach przewodnika

To jedna z najważniejszych i najchętniej odwiedzanych gdyńskich atrakcji. „Dar Pomorza” przyciąga i zachwyca zarówno mieszkańców naszego miasta, jak i turystów. Ciekawe fakty oraz historię fregaty można lepiej poznać dzięki specjalnemu przewodnikowi. Właśnie ukazało się jego najnowsze wydanie. Publikacja będzie przydatna podczas zwiedzania żaglowca i uatrakcyjni wycieczkę po wnętrzach statku-muzeum.
12.01.2022

Zakażeni z uziemionego wycieczkowca AIDANova na kwarantannie w hotelach

Do poniedziałkowego wieczora służby medyczne Portugalii potwierdziły 77 przypadków zakażenia na niemieckim wycieczkowcu AIDANova, który od piątku objęty był kwarantanną w porcie w Lizbonie. Chorzy trafili do kilku hoteli w portugalskiej stolicy.
04.01.2022

Po raz drugi nie przyznano tytułu Żeglarza Roku, są dwie Nagrody Honorowe

Po raz drugi w 52-letniej historii Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” nie nadało, ze względu na pandemię koronawirusa, tytułu Żeglarza Roku, najwyższego polskiego trofeum żeglarskiego. Przyznano natomiast dwie Nagrody Honorowe Rejs Roku 2021.
02.01.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.