• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Prawie 300 nielegalnych, zatrudnionych cudzoziemców w przetwórstwie rybnym na Pomorzu

Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Prawie 300 nielegalnych, zatrudnionych cudzoziemców w przetwórstwie rybnym na Pomorzu

Partnerzy portalu

Fot. Jakub Kapusnak / Unsplash

Strażnicy graniczni z Gdyni, w trakcie kontroli w przetwórstwie rybnym na terenie czterech województw, wykryli prawie 300 osób, które pracowały bez odpowiednich zezwoleń. Cztery osoby nie posiadały żadnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Polski.

"Dokładnie 292 cudzoziemców, głównie z Ukrainy, Gruzji, Mołdawii i Białorusi, świadczyło nielegalnie pracę w przetwórstwie rybnym na terenie województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego" - przekazał rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak.

Wyjaśnił, że pracownicy do pracy byli oddelegowani przez jedną z agencji pracy tymczasowej działającej w Gdyni. "Oni zostali zatrudnieni na podstawie umów zlecenia, zajmowali się patroszeniem ryb i ich pakowaniem" - przekazał.

Dodał, że mundurowi ustalili, że agencja powierzyła im pracę na innych warunkach, niż wskazane w odpowiednich dokumentach, ale też w sytuacji braku zezwolenia na pracę, a nawet bez zawarcia umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej.

"Cztery osoby pracowały, choć w ogóle nie posiadały żadnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Polski" - podał Juźwiak.

Kontrolerzy sprawdzili również czas pracy tych osób. Ustalili znaczące rozbieżności pomiędzy dokumentami, a rzeczywistą pracą.

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami Straż Graniczna wniesie do sądu wniosek o ukaranie pracodawcy. Ponadto za naruszenia ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy strażnicy graniczni ukarali pracodawcę mandatem w wysokości 2 tys. zł.

Konsekwencje poniosą również cudzoziemcy, wobec których zostaną wszczęte postępowania w sprawach o wykroczenia oraz postępowania administracyjne o zobowiązaniu do powrotu.

Od początku roku do końca września funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili 241 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. Zweryfikowali pracę 10 977 osób, spośród których 1696 pracowało nielegalnie.

Powtarzającymi się naruszeniami przepisów były: praca bez wymaganego zezwolenia bądź oświadczenia o powierzeniu pracy oraz wykonywanie jej na innych warunkach niż określone w zezwoleniu lub oświadczeniu. Przeważające branże to budownictwo, transport, produkcja, agencje zatrudnienia oraz agencje pośrednictwa pracy. Największą liczbę cudzoziemców poddanych kontroli stanowili obywatele Ukrainy, a w dalszej kolejności Gruzji, Mołdawii oraz Białorusi. Dodatkowo w tym samym czasie funkcjonariusze MOSG przeprowadzili 2239 kontroli legalności pobytu, obejmując nimi 3307 cudzoziemców i stwierdzając naruszenia prawa u 562 osób.

autor: Piotr Mirowicz

pm/ apiech/

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.