• <

Wynik wyszukiwania - "kanada" - Wiadomości

Powstaje nowy arktyczny sojusz obronny

Trwają rozmowy w sprawie utworzenia nowego sojuszu obronnego w Arktyce, w których udział biorą Kanada, Niemcy i Norwegia - poinformował w czwartek szef kanadyjskiego resortu obrony Bill Blair; potwierdził, że temat ten został poruszony podczas spotkania ministrów obrony NATO.
20.06.2024

Niemieckie okręty przekroczyły Kanał Panamski. Będą wykonywać zadania na Pacyfiku

Fregata FGS Baden-Württemberg (F222) i okręt zaopatrzeniowy FGS Frankfurt am Main (A1412) dotarły na Pacyfik w nocy z 1 na 2 czerwca, pokonując Kanał Panamski w ciągu ośmiu godzin. To element budowania niemieckiej polityki morskiej na dalekich akwenach, w ramach której siły Deutsche Marine odwiedzają porty i służą rozwijaniu partnerstwa morskiego i bezpieczeństwa.
06.06.2024

W Toronto zatrzymano przemyt narybku węgorzy

Wart nawet pół miliona dolarów przemyt narybku węgorzy zatrzymali celnicy na międzynarodowym lotnisku Pearsona w Toronto w Kanadzie – podały w sobotę kanadyjskie media.
20.05.2024

Zatoka Perska zalewana narkotykami. Międzynarodowa koalicja niemal codziennie zajmuje transpoty nielegalnych substancji

Mające swoją główną siedzibę w stolicy Bahrajnu, Manamie, Połączone Siły Zadaniowe 150 (Combined Task Force 150, CTF-150) dokonały kilku spektakularnych zatrzymań jednostek nawodnych wykorzystywanych do transportu narkotyków. Zatoka Perska obok Morza Karaibskiego stała się obszarem intensywnych działań przemytników, których działalność próbują ukrócić siły morskie wielu państw działających w ramach koalicji.
17.04.2024

Kanada. Rozpoczęła się operacja przewiezienia młodej orki, uwięzionej w zatoce

Ratownicy w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie rozpoczęli w piątek operację uwolnienia zabłąkanej orki z zatoki w północnej części Wyspy Vancouver.
13.04.2024

Nowoczesne, elektryczne holowniki rozpoczynają pracę w Porcie Vancouver

Dwa elektryczne holowniki weszły w wyposażenie portu w Vancouver, co stanowi ważny kamień milowy dla rozwoju największego portu w Kanadzie. Towarzyszyło temu 10 kwietnia br. uroczyste wydarzenie z udziałem mieszkańców, urzędników, pracowników miejskich i portowych, a także przedstawicieli branży morskiej. Jednostki rozpoczną regularną działalność w maju i będą wykorzystywać czystą energię z sieci hydroelektrowni Kolumbii Brytyjskiej.
12.04.2024

Nowa strategia obrony Kanady. Fokus na Arktykę

W ciągu najbliższych pięciu lat Kanada wyda na obronność ponad 8 mld CAD (dolarów kanadyjskich). Na przestrzeni 20 lat wydatki wyniosą 73 mld. Wzrośnie kanadyjska obecność wojskowa w Arktyce. Chiny, Rosja oraz inne autokratyczne reżimy zostały uznane za zagrożenie - czytamy w opublikowanej w poniedziałek przez rząd Kanady nowej strategii obrony.
09.04.2024

Kanadyjski jeziorowiec w ogniu

Masowiec jeziorowy Cuyahoga płonie w porcie Ashtabula nad jeziorem Erie w Ohio. To jedna z najstarszych kanadyjskich jednostek pozostających w eksploatacji.
15.03.2024

Hanwha Ocean i Babcock International podpisały umowę o współpracy w zakresie budowy okrętów podwodnych

W trakcie spotkania, które odbyło się w Warszawie, południowokoreańska stocznia Hanwha Ocean nawiązała współpracę z brytyjskim koncernem Babcock International. Ma to stanowić "znaczący krok naprzód" w zakresie zabezpieczenia programów budowy okrętów podwodnych, oferowanych do wielu państw, wskazując m.in. na Polskę i Kanadę.
08.03.2024

Damen Shipyards kompleksowo elektryfikuje połączenia promowe w Kanadzie

Damen Shipyards wygrał kontrakt na dostawę promów samochodowych do Kolumbii Brytyjskiej. Działający również w Polsce Damen wybuduje cztery elektryczne promy pasażersko-samochodowe dla kanadyjskiego operatora BC Ferries. Damen dostarczy również urządzenia do ładowania promów z lądu.
11.02.2024

Kanada buduje pierwszy od dekad lodołamacz polarny

W stoczni Seaspan Shipyards w kanadyjskim Vancouver powstał pierwszy prototypowy blok na potrzeby nowego polarnego lodołamacza.
09.02.2024

WWF krytykuje kanadyjski rząd za opóźnienia w realizacji strategii ograniczenia hałasu oceanicznego

Kanadyjski oddział międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF skrytykował Parlament za brak zdecydowanych działań odnośnie ograniczania hałasu w oceanach, co jest efektem działalności człowieka. Ma to powodować coraz większe szkody dla gatunków morskich. Jak informują ekolodzy, rząd federalny początkowo zobowiązał się do opublikowania pierwszego projektu swojej strategii dotyczącej zmiany w tym zakresie już w 2021 roku, niemniej tak wciąż się nie stało.
30.01.2024

Kanada pilnie szuka latarników morskich

Posady latarników i ich pomocników oferuje od zaraz kanadyjskie ministerstwo rybołówstwa i oceanów. CV można składać do końca marca br., na asystenta latarnika w Kolumbii Brytyjskiej do końca roku. Obywatelstwo Kanady nie jest wymagane, wystarczy prawo pobytu i umiejętności techniczne.
19.01.2024

Do Muzeum Marynarki Wojennej trafiły wojenne pamiątki z Kanady

Do placówki muzealnej w Gdyni przekazano wyjątkowe artefakty związane z drugowojenną historią polskiej Marynarki Wojennej. Przekazała je córka polskich emigrantów z Kanady, w której rodzinie znajdowała się cała kolekcja. W przekazanie zbiorów była zaangażowana także Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Kanadzie z siedzibą w Ottawie.
05.01.2024

Polskie okręty biorą udział w działaniach przeciwminowych na francuskich wodach

Od 9 października siły Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 pod polskim dowództwem prowadzą operację poszukiwania i neutralizacji powojennych pozostałości i innych obiektów niebezpiecznych u wybrzeży Francji. To okazja do potwierdzenia zdolności załóg oraz polepszania międzynarodowej współpracy.
13.10.2023

Kanadyjska fregata na ćwiczeniach w pobliżu Tajwanu

Kanadyjska fregata HMCS Ottawa (FFH-341) i amerykański niszczyciel rakietowy USS Ralph Johnson (DDG-114) przepłynęły przez Cieśninę Tajwańską, między Tajwanem a kontynentalnymi Chinami, podały w sobotę kanadyjskie media.
10.09.2023

Thales zapewni wsparcie eksploatacyjne dla kanadyjskich okrętów

Rząd Kanady przyznał Thales Canada i Thales Australia kontrakt w ramach spółki joint venture kontrakt, który zapewni flocie utrzymanie sprawności operacyjnej oraz gotowości bojowej. Firma chce w związku z tym wykorzystać posiadane doświadczenie, nabyte przez lata wspierania serwisu i modernizacji okrętów kanadyjskich, australijskich oraz innych państw.
08.09.2023

Kanada inwestuje w branżę okrętową. Też chce mieć swojego "Miecznika"?

Rząd Kanady ogłosił, że zainwestuje 463 mln dolarów kanadyjskich (345 mln amerykańskich) w infrastrukturę stoczniową. W ten sposób chce przyspieszyć program budowy nowych okrętów, zakładającego powstanie 15 jednostek, które staną się trzonem Królewskiej Kanadyjskiej Marynarki Wojennej (Canadian Royal Navy) po latach zaniedbań i motywowanego politycznym pacyfizmem cięcia wydatków na obronność. Inwestycje mają także pozytywnie wpłynąć na branżę stoczniową i tworzenie nowych miejsc pracy.
10.08.2023

Rząd kanadyjskiej prowincji Nowa Szkocja ogłosił w sobotę wieczorem stan wyjątkowy w związku z powodziami

Stan wyjątkowy, który władze prowincji Nowa Szkocja ogłosiły w sobotę wieczorem w związku z powodziami, będzie obowiązywał do 5 sierpnia, o ile nie zostanie wcześniej odwołany - powiedział cytowany w rządowym komunikacie minister ds. zarządzania kryzysowego John Lohr.
23.07.2023

Pierwszy w pełni elektryczny holownik w Kanadzie przybywa do Vancouver

Spółka HaiSea Marine świętowała w tym tygodniu przybycie do miejsca przeznaczenia, świętowała przybycie pierwszego na świecie w pełni elektrycznego holownika, który po raz pierwszy przepłynął pod mostem Lions Gate, zmierzając do kanadyjskiego portu w Vancouver.
17.07.2023

Kanada zabiera się za wraki i porzucone jednostki

Kanadyjska straż przybrzeżna będzie mogła karać właścicieli jednostek, które zostały porzucone lub zatonęły i sprawiają przez to problemy.
07.07.2023

Kanada wysyła dwa okręty na Atlantyk, dołączą do grupy NATO

Kanada wyśle na Atlantyk dwa okręty, które dołączą do grupy NATO specjalizującej się w rozminowywaniu – poinformowała w czwartek minister obrony Anita Anand podczas wizyty w Londynie.
30.06.2023

Szczątki statku Titan przetransportowano do Kanady. Trwa międzynarodowe śledztwo pod auspicjami USA

Kanadyjskie media oraz amerykańskie służby morskie poinformowały, że pozostałości po łodzi podwodnej Titan, która zaginęła w ubiegłym tygodniu, trafiły w końcu na ląd. Stan pozostałości jednostki wskazuje, jak destrukcyjna okazała się siła głębin w momencie katastrofalnego wypadku, w którym śmierć poniosło kilka osób, które chciały zobaczyć słynny wrak transatlantyku Titanic.
29.06.2023

Polsko-Kanadyjska umowa podpisana w PGZ Stocznia Wojenna

PGZ Stocznia Wojenna podpisała umowę o długoletniej współpracy z Kanadyjską firmą OSI Maritime Systems, wiodącym na świecie dostawczą Zintegrowanych Systemów Nawigacyjnych dla jednostek nawodnych i podwodnych.
26.06.2023

Kanada. Wywiad ostrzega przed atakami rosyjskich hakerów na sektor naftowo-gazowy

Kanadyjski wywiad ostrzegł w opublikowanej w środę najnowszej ocenie sytuacji przed rosyjskimi atakami hakerskimi na krajowe firmy sektora naftowo–gazowego.
21.06.2023

Trwają poszukiwania turystycznej łodzi podwodnej z pięcioma osobami na pokładzie

Kanadyjskie i amerykańskie służby prowadzą szeroką akcję poszukiwawczą w celu odnalezienia turystycznej łodzi podwodnej, która zaginęła w niedzielę na wodach Oceanu Atlantyckiego. Na pokładzie jednostki, która miała obserwować wrak Titanica, jest pięć osób, w tym brytyjski miliarder i podróżnik Hamish Harding oraz ojciec i syn pochodzący z jednej z najbogatszych pakistańskich rodzin.
20.06.2023

Hiszpania: służby zlokalizowały statek rybacki, który zatonął w 2022 r. u brzegów Kanady

Hiszpańskie służby ustaliły lokalizację statku rybackiego Villa de Pitanxo, który 15 lutego 2022 r. zatonął podczas sztormu w pobliżu Nowej Funlandii, na północnym wschodzie Kanady. Miejsce katastrofy potwierdzono w ramach misji nadzorowanej przez hiszpański wymiar sprawiedliwości.
05.06.2023

Kanada i Polska współpracują, aby przeszkolić ukraińskich żołnierzy i budować morskie farmy wiatrowe

Jako partnerzy i sojusznicy Kanada i Polska współpracują, aby przeszkolić członków sił zbrojnych Ukrainy; cieszymy się z tak silnego partnera w Europie Środkowej, jakim jest Polska, mówił w Toronto premier Kanady Justin Trudeau podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim.
02.06.2023

Miliardowe plany rozbudowy Straży Wybrzeża Kanady

Minister Rybołówstwa i Oceanów Joyce Murray, oraz służby prasowe Kanadyjskiej Straży Wybrzeża (Canadian Coast Guard/Garde côtière canadienne), ogłosili 25 maja br. budowę 61 jednostek o wartości 2,5 miliarda dolarów kanadyjskich (ok. 1,8 miliarda USD). Przedsięwzięcie ma wzmocnić możliwości państwa w zakresie kontroli szlaków morskich i możliwości działania sił nawodnych.
29.05.2023

PGZ Stocznia Wojenna zacieśnia współpracę z OSI Maritime Systems

26 maja 2023 r. miała miejsce wizyta Ambasador Kanady w Polsce, pani Cathrine Godin, w PGZ Stoczni Wojennej. Wizyta związana była ze współpracą pomiędzy polskim i kanadyjskim sektorem zbrojeniowym. Przykładem takiej kooperacji są zainstalowane przez PGZ Stocznię Wojenną oraz kanadyjską firmę OSI Maritime Systems zintegrowane systemy nawigacyjne i taktyczne na niszczycielach min Kormoran II (ORP Albatros i ORP Mewa). Obydwie firmy zaprojektowały, wybudowały, dostarczyły i zainstalowały na obu okrętach systemy Zintegrowanego Mostka
28.05.2023

Prorosyjscy hakerzy zaatakowali kanadyjskie porty

Trzy kanadyjskie porty - w Halifaksie, Montrealu i Quebecu, stały się w środę celem cyberataków; zostały zablokowane ich strony internetowe. Podobnie jak we wtorek, prorosyjscy hakerzy zablokowali na kilka godzin stronę premiera Kanady.
13.04.2023

Kanada planuje wydać miliardy dolarów na okręty podwodne

Zdaniem przedstawicieli przemysłu obronnego Kanadyjska Królewska Marynarka Wojenna planuje odmłodzić swoją flotę podwodną. W grę wchodzi zakup do 12 nowych okrętów, przeznaczając na ogromną część budżetu na zbrojenia.
06.04.2023

Grupy akcjonariuszy chcą zmusić kanadyjskie banki do zaprzestania finansowania paliw kopalnych

Na walnych zgromadzeniach największych kanadyjskich banków grupy akcjonariuszy próbowały w tym tygodniu wymusić zobowiązania do rezygnacji z inwestycji w paliwa kopalne.
06.04.2023

Nieoczekiwany sojusz obrońców zwierząt i rybaków przeciw polowaniom na foki

Organizacje ochrony zwierząt stanęły po raz kolejny w obronie kanadyjskich fok przed masowymi polowaniami. Ich sojusznikiem są rybacy, którzy obawiają się, że nie sprzedadzą złowionych ryb. Do polowań zachęca konserwatywny polityk.
17.03.2023

Kanadyjska armia wyłowiła w Arktyce chińskie boje monitorujące

W wodach Arktyki odkryto chińskie boje monitorujące. Media piszą o próbach pekińskich władz w kwestii mieszania się do kanadyjskiej polityki.
22.02.2023

Kanadyjska policja zakończyła poszukiwania obiektu, który spadł do jeziora Huron

Kanadyjska policja zawiesiła w czwartek poszukiwania obiektu, który po zestrzeleniu w minioną niedzielę spadł do Jeziora Huron. Cały czas trwają poszukiwania cylindrycznego obiektu na Jukonie.
17.02.2023

Amerykańska Straż Wybrzeża uratowała pasażera jachtu... który okazał się złodziejem

W piątek Straż Przybrzeżna Stanów Zjednoczonych przeprowadziła brawurową akcję ratunkową zagrożonego żeglarza w pobliżu baru na rzece Columbia - tylko po to, aby odkryć, że był on złodziejem. Pechowy "pasażer" został uratowany na chwilę przed wywróceniem się łodzi na wodzie.
06.02.2023

Osiągnięto przełomowe porozumienie w sprawie bioróżnorodności

Podczas odbywającej się w Kanadzie konferencji ONZ w sprawie bioróżnorodności (COP15) negocjatorzy osiągnęli w poniedziałek historyczne porozumienie mające znacząco przyczynić się do ochrony światowych lądów i oceanów - poinformowała agencja Associated Press.
19.12.2022

Port w Vancouver testuje paliwa o niskiej i zerowej emisji

W ramach działań mających na celu stopniowe wyeliminowanie paliw i technologii emitujących CO2, zarząd portu w Vancouver testuje różne paliwa i rozwiązania, mające doprowadzić do zeroemisyjności w 2050 roku.
09.12.2022

Porty w Belledune i Hamburgu łączą siły w zakresie czystych paliw i zrównoważonej energii

Zarząd kanadyjskiego Portu Belledune podpisał protokół ustaleń (Memorandum of Understanding, MOU) z największym niemieckim portem morskim w Hamburgu, celem współpracy w zakresie wykorzystywania i promowania bezemisyjnych paliw i produktów ekologicznych.
07.12.2022

W Montrealu rozpoczyna COP 15 - dwutygodniowy szczyt ONZ ws. bioróżnorodności

Stolica kanadyjskiej prowincji Quebec jest miejscem rozpoczęto dziś szczytu ONZ poświęcony bioróżnorodności - COP 15. Podczas obrad, które potrwają do 19 grudnia, 192 państwa mają uzgodnić porozumienie w sprawie ochrony różnorodności biologicznej.
07.12.2022

Towary z Zim Kingston wciąż lądują na plażach [WIDEO]

Ponad rok po wypadku, towary, jakie przewoził statek Zim Kingston, który zgubił kontenery w pobliżu cieśniny Juan de Fuca, wciąż lądują na plażach. Niektórzy zbieracze zdążyli się obłowić.
06.12.2022

Kanada. Rządowa strategia dla Indo-Pacyfiku: stawianie na współpracę, ale jest też problem chińskich wpływów

Indo-Pacyfik będzie wywierał znaczący wpływ na Kanadę w ciągu najbliższych 50 lat – podkreślił rząd w Ottawie w opublikowanej w niedzielę strategii dla tego regionu świata. W dokumencie zadeklarowano rozwijanie współpracy, ale też wprost wskazano na zagrożenia ze strony Chin.
28.11.2022

Premier Trudeau: bliski koniec subwencji dla przemysłu naftowego

Kanadyjski premier Justin Trudeau zapowiedział, że kanadyjski sektor paliw kopalnych przestanie być subwencjonowany z końcem 2023 roku. Dodał przy tym, że częścią przeciwdziałania zmianom klimatu są opłaty za emisje gazów cieplarnianych.
21.11.2022

Rosja i Kanada nie przystąpią do zakazu stosowania ciężkiego oleju opałowego w 2024 roku

Dyrektywa wprowadzona przez Międzynarodową Organizację morską miałaby zapewnić Arktyce i Antarktydzie bezpieczeństwo od wieloemisyjnych środków transportu, które niszczą ich klimat oraz mając swój udział w utrzymywaniu szybkiego topnienia lodowców. Nie wszystkie państwa są gotowe na tak radykalne zmiany.
18.11.2022

Kanada nałożyła nowe sankcje na Rosję w związku z próbą aneksji części Ukrainy

Kanada nałożyła kolejne sankcje na Rosję w związku z tzw. referendami na południowym wschodzie Ukrainy i próbą aneksji regionów Doniecka, Ługańska, Chersonia i Zaporoża – poinformowała w piątek minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.
30.09.2022

Najstarszy tylnokołowiec zostanie wyremontowany

Moyie, najstarszy sprawny tylnokołowiec pasażerski, który funkcjonuje obecnie jako atrakcja turystyczna w Kanadzie, zostanie wyremontowany.
14.09.2022

Kanadyjski Kongres Ukraiński apeluje do Ottawy o cofnięcie zgody na zwrot turbin do Nord Stream

Kanadyjski Kongres Ukraiński zwrócił się w środę do rządu Kanady, by cofnął zgodę na zwrot serwisowanych w Montrealu turbin wykorzystywanych w gazociągu Nord Stream 1.
08.09.2022

MŚ w klasie 49er – Staniul i Sztorch na trzeciej pozycji po pierwszym wyścigu

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch zajmują trzecie miejsce po pierwszym wyścigu odbywających się w kanadyjskim Halifaxie mistrzostw świata w olimpijskiej żeglarskiej klasie 49er. Piąta lokata przypada Łukaszowi Przybytkowi i Jackowi Piaseckiemu (wszyscy AZS AWFiS Gdańsk).
01.09.2022

Sekretarz generalny NATO: rosyjski potencjał wojskowy w Arktyce to strategiczne wyzwanie

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który przebywa z wizytą w Kanadzie, uważa, że rosyjski potencjał militarny na Dalekiej Północy jest strategicznym wyzwaniem dla NATO i dlatego Sojusz potrzebuje silnej obecności w regionie Arktyki.
26.08.2022

Kanada i Niemcy będą wspólnie inwestować w produkcję i eksport wodoru

Kanada i Niemcy podpisały we wtorek wspólną deklarację o produkcji i eksporcie wodoru do Niemiec, w ramach zastępowania gazu ziemnego w gospodarce jako paliwa. Oba kraje chcą rozpocząć eksport produkowanego w Kanadzie wodoru w 2025 r.
24.08.2022

Kanada chce pomóc Europie z dostawami gazu LNG, problemem infrastruktura

Kanada analizuje możliwości dostaw gazu LNG do Europy, wyzwaniem jest infrastruktura, ale docelowo współpraca będzie dotyczyć dostaw wodoru – oświadczył w poniedziałek na konferencji prasowej w Montrealu premier Justin Trudeau.
22.08.2022

Kanada i Niemcy rozmawiały o zakończeniu importu ropy i gazu z Rosji

Bezpieczeństwo energetyczne, w tym zakończenie importu ropy i gazu z Rosji, oraz bezpieczeństwo żywnościowe były tematami rozmów prowadzonych w środę przez szefowe dyplomacji Kanady i Niemiec, Melanie Joly i Annalenę Baerbock.
03.08.2022

Niemcy uprzedzały Ottawę o konsekwencjach problemów z gazem

Niemcy uprzedzały Kanadę podczas rozmów w sprawie zwrotu turbin do Nord Stream 1 o ryzyku niepokojów społecznych w razie braku dostaw gazu oraz o możliwej konieczności zawieszenia pomocy dla Ukrainy - pisze w czwartek kanadyjska prasa.
22.07.2022

Lider niemieckiego SPD broni dostawy turbiny Nord Stream 1

Lider frakcji parlamentarnej współrządzącej w Niemczech partii SPD Rolf Muetzenich broni planowanej, pomimo sankcji, dostawy turbiny dla gazociągu Nord Stream 1. „Uważamy, że dostawa tej turbiny jest zrozumiała zarówno z prawnego, jak i politycznego punktu widzenia” – powiedział polityk w komentarzu dla dpa.
13.07.2022

Światowy Kongres Ukraińców chce, by kanadyjski sąd zablokował zwrot turbiny do Nord Stream 1

Światowy Kongres Ukraińców (UWC) zwrócił się do Sądu Federalnego Kanady, by orzekł o zasadności zwrotu do Niemiec turbiny do gazociągu Nord Stream 1 i go zablokował. Rząd Kanady w sobotę wydał czasową zgodę na zwrot tej turbiny, robiąc wyjątek od własnych sankcji na Rosję za jej agresję na Ukrainę.
13.07.2022

Europoseł Czarnecki: przekazanie turbiny do Nord Stream 1 szokujące; Niemcy zawsze traktują relacje z Rosją priorytetowo

Przekazanie turbiny dla gazociągu Nord Stream 1 z Kanady do Niemiec to szokująca sprawa. Niemcy utwierdzają najgorsze stereotypy o tym, że są krajem, który zawsze priorytetowo traktował relacje z Rosją i czyni to nadal - mówi PAP szef delegacji PE ds. relacji UE z Rosją, europoseł Ryszard Czarnecki (PiS).
12.07.2022

Ukraina. Zełenski krytykuje decyzję ws. odesłania turbiny do NS1, ambasador Kanady wezwany do MSZ

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostro skrytykował decyzję o odesłaniu do Niemiec, mimo obowiązujących sankcji wobec Rosji, serwisowanej w Kanadzie turbiny do rosyjskiego gazociągu Nord Stream 1. Poinformował, że w związku z tą sprawą do MSZ w Kijowie wezwany został ambasador Kanady.
12.07.2022

Turbina dla Nord Stream 1 "zakładnikiem" sankcji wobec Gazpromu

Decyzja w sprawie przekazania Niemcom serwisowanej w Kanadzie turbiny dla gazociągu Nord Stream 1 jeszcze nie zapadła – poinformował w piątek minister zasobów naturalnych Jonathan Wilkinson. Zwrot urządzenia byłby złamaniem sankcji, nałożonych przez Ottawę na Rosję.
09.07.2022

Kanada nakłada nowe sankcje na Rosję i wysyła okręty na Bałtyk

Kanada nałoży nowe sankcje na Rosję, w tym sankcje przeciwdziałające rosyjskiej dezinformacji – poinformował w poniedziałek premier Kanady Justin Trudeau. Kanada wyśle też kolejne okręty marynarki wojennej na Bałtyk.
27.06.2022

Dania i Kanada zakończyły spór o wyspę w Arktyce, zwany "wojną o whiskey"

Dania i Kanada zakończyły spór o bezludną wyspę Hansa w Arktyce, dzieląc półkilometrowe terytorium na pół - poinformowało we wtorek MSZ w Kopenhadze. Konflikt znany jest jako "wojna o whiskey", od pozostawianych przez duńskie i kanadyjskie władze trunków.
14.06.2022

Naftohaz i Symbio Infrastructure zawierają umowę w zakresie dostaw kanadyjskiego niskoemisyjnego LNG i zielonego wodoru do Ukrainy

Państwowa spółka akcyjna Naftohazu Ukrainy zawarła umowę z kanadyjskim deweloperem energetycznym Symbio Infrastructure („Symbio”) na zakup skroplonego gazu ziemnego (LNG) i zielonego wodoru w stanie ciekłym (LH2) z prowincji Quebec w Kanadzie.
14.06.2022

Marszałek Sejmu o wizycie w Kanadzie: ważna jest jedność i solidarność transatlantycka

Wspierając wspólnie z Kanadą państwo ukraińskie, pokażemy Moskwie, że jej polityka agresji i destabilizacji nie będzie tolerowana - podkreśliła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Jak dodała, brutalna agresja Rosji na Ukrainę pokazała, jak ważna jest jedność i solidarność transatlantycka.
11.06.2022

Kanada chce wysłać do Europy statki by pomóc w eksporcie zboża z Ukrainy

Kanada jest gotowa pomóc w eksporcie ukraińskiego zboża i wysłać statki do europejskich portów – poinformowała w sobotę minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly po spotkaniu krajów G7.
15.05.2022

Kanada. Kolejna rosyjska stocznia objęta sankcjami

19 osób i pięć rosyjskich firm i instytucji zostało w niedzielę dopisanych do kanadyjskiej listy sankcji. Wśród objętych restrykcjami są stocznia Zelenodolsk oraz Rosgwardia, jedna ze służb bezpieczeństwa wewnętrznego Rosji.
09.05.2022

Kanada: zwiększymy eksport ropy i gazu do Europy, by eliminować z rynku Rosję

Do końca 2022 roku Kanada zwiększy eksport ropy i gazu o 7 proc., aby przynajmniej częściowo pokryć deficyt na rynku światowym, spowodowany ograniczeniami w imporcie rosyjskich surowców energetycznych - poinformowało w piątek kanadyjskie ministerstwo zasobów naturalnych.
25.03.2022

Kanada ogłasza nowe sankcje wobec Rosji

Kanada wprowadzi nowe sankcje wobec Rosji, które obejmą pięciu wysokich rangą urzędników rosyjskich oraz 32 podmioty rosyjskiego sektora obronnego; te osoby i podmioty są współodpowiedzialne za rosyjską inwazję na Ukrainę – poinformował w piątek premier Justin Trudeau.
11.03.2022

Po zamknięciu portów i wód terytorialnych, Kanada nałożyła kolejne sankcje na Rosję

Kanada nałożyła w środę kolejne sankcje na Rosję. Dotyczą 10 osób z dwóch firm rosyjskiego sektora energetycznego, Gazpromu i Rosnieftu – poinformowała w komunikacie minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.
03.03.2022

Kanada blokuje porty i wody terytorialne dla rosyjskich statków

Rosyjskie statki nie będą mogły wpływać na kanadyjskie wody terytorialne oraz zawijać do kanadyjskich portów – poinformował we wtorek minister transportu Kanady Omar Alghabra. Zakaz wejdzie w życie w tym tygodniu. „Rosja musi być pociągnięta do odpowiedzialności za swoją inwazję na Ukrainę. Dziś podejmujemy decyzje w sprawie zamknięcia akwenów i portów kanadyjskich dla statków należących do rosyjskich podmiotów lub zarejestrowanych w Rosji. Nadal będziemy działać na rzecz wsparcia Ukrainy” - napisał Alghabra na Twitterze.
01.03.2022

Rekordowa fala wyjątkowa u wybrzeży Kanady

Badacze zarejestrowali największą falę wyjątkową od czasu uruchomienia pomiarów – miała 17,6 metrów, czyli tyle co czterokondygnacyjny budynek.
19.02.2022

U brzegów Nowej Fundlandii zatonął hiszpański statek rybacki z 22 osobami

We wtorek rano u brzegów atlantyckiej wyspy Nowa Fundlandia, na wschodzie Kanady, zatonął hiszpański statek rybacki.
15.02.2022

McDonald's zgłasza problemy z dostawami

Jak raportuje Reuters, japońska część giganta fastfoodowego McDonald's – McDonald's Holdings Company Japan – zapowiedziała zawieszenie sprzedaży średnich i dużych zestawów frytek. Powodem są problemy z dostawami ziemniaków.
21.12.2021

Strajk marynarzy na pokładzie Regulusa, manifestacje – Kanada wspomina polski stan wojenny

Polskie placówki dyplomatyczne w Kanadzie przypominają o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W grudniu 1981 r. media kanadyjskie poświęcały Polsce wiele uwagi, a w Kolumbii Brytyjskiej stan wojenny stał się jednym z głównych tematów.
13.12.2021

Zim Kingston zgubił nie 40 kontenerów, a 106. Pożar statku trwa

Płonący u wybrzeży kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej kontenerowiec Zim Kingston zgubił 106 kontenerów, a nie 40 – tak wynika z informacji kanadyjskiej straży przybrzeżnej. Pożar na statku trwa, ale jest pod kontrolą.
28.10.2021

Okręty podwodne Francji nie dla Australii, ale chętna Kanada

Kanada rozważa wymianę czterech wadliwych okrętów podwodnych, kupionych od Brytyjczyków 20 lat temu. Prezydent Emmanuel Macron i premier Justin Trudeau mogą omawiać kwestię zakupu francuskich okrętów na najbliższym spotkaniu – podaje stacja BFM TV.
14.10.2021

Kanada. Badanie: ponad miliard morskich stworzeń zginęło przez falę upałów

Podczas fali upałów w Kanadzie na przełomie czerwca i lipca na liczącym 6,5 tys. km odcinku wybrzeża Pacyfiku zginęło ponad miliard małych stworzeń morskich, w tym małży, ostryg i ślimaków - wynika z szacunków biologa morskiego Chrisa Harleya, które cytuje w poniedziałek agencja Reutera.
13.07.2021

Kandyski rząd wspiera małe firmy rybackie i wprowadza ograniczenia połowu łososia na Pacyfiku

Ławice łososi na Pacyfiku zanikają i rząd Kanady ograniczył połowy tych ryb o 60 procent już w tym roku. Jednocześnie rząd chce ułatwić przejęcie licencji połowowych przez małe firmy rybackie.
03.07.2021

Rusza budowa najbardziej ekologicznej floty holowników na świecie

HaiSea Marine (HM), spółka joint venture Haisla First Nation oraz Seaspan ULC, ruszyła ze swoim programem budowy niskoemisyjnych holowników.
25.05.2021

Kanadyjski okręt przechwycił ponad tonę heroiny na wodach Zatoki Perskiej

Kanadyjski okręt marynarki wojennej HMCS Calgary zatrzymał dwa statki przemytników narkotyków, przechwytując prawie 1,3 ton heroiny oraz ponad 350 kg metamfetaminy - poinformował w poniedziałek dowódca jednostki. To największy przechwyt narkotyków w historii wielonarodowej misji w Zatoce.
04.05.2021

Rekordowa konfiskata, wartego 8 milionów dolarów, opium w porcie w Vancouver

Władze Kanady zakończyły jedną z największych w historii konfiskatę opium o szacunkowej wartości prawie 8 milionów dolarów.
31.03.2021

Kanada: Rzeka uzyskała osobowość prawną - może "swobodnie płynąć" i być reprezentowana przed sądem

Lokalne władze przyznały osobowość prawną Magpie River, znanej rzece w północnej części prowincji Quebec. To pierwsza taka decyzja w Kanadzie, a wypracowały ją wspólnie lokalna rada Inuitów i władze administracyjne.
14.03.2021

Nowa Szkocja: Międzynarodowy wysiłek w ratowaniu 31 członków załogi tonącego statku

Międzynarodowa operacja poszukiwawczo-ratunkowa z udziałem amerykańskiej i kanadyjskiej straży przybrzeżnej oraz Królewskich Kanadyjskich Sił Powietrznych zakończona sukcesem. Uratowano 31 rybaków z uszkodzonego statku rybackiego, który zaczął tonąć ponad 130 mil na południe od Halifax w Nowej Szkocji.
04.03.2021

Schottel dostarczy napęd dla kanadyjskich promów elektrycznych

Niemiecki producent, Schottel, zdobył kontrakt na dostawę głównej jednostki napędowej dla samochodowca budowanego dla kanadyjskiej firmy Western Pacific Maritime (WPM).
19.02.2021

Koszmar linii wycieczkowych trwa. Kanada przedłuża zakaz dla wycieczkowców do 2022 roku

Przez kolejny rok wycieczkowce otrzymają zakaz wstępu na kanadyjskie wody w celu powstrzymania pandemii COVID-19.
10.02.2021

Hybrydowe rozwiązania Wartsili wybrane dla nowego promu ro-ro

Fińska grupa technologiczna Wartsila została zakontraktowana do dostarczenia zaawansowanych rozwiązań hybrydowych dla nowego kanadyjskiego promu.
10.02.2021

Zginął marynarz masowca u wybrzeży Nowej Szkocji

Członek załogi masowca zmarł a trzech innych zostało rannych po tym jak w statek, którym płynęli, uderzyła ogromna fala morska. Do incydentu doszło kilkaset mil morskich od wybrzeży kanadyjskiej Nowej Szkocji.
04.02.2021

Zwodowano czwarty hybrydowy prom dla BC Ferries

W rumuńskiej stoczni Damen Shipyards Galati zwodował czwarty zasilany bateriami prom klasy Island dla armatora BC Ferries.
22.12.2020

Duże zamówienie na napędzane metanolem tankowce

Kanadyjskie Waterfront Shipping Company (WSC) złożył zamówienie na osiem tankowców napędzane metanolem. Jednostki powstaną w południowokoreańskiej stoczni Hyundai Mipo Dockyard.
02.12.2020

Góra lodowa wielkości Manhattanu wpadła do oceanu wraz ze stanowiskiem badawczym

Rozmiar ostatniego, do tej pory całkowicie nienaruszonego lodowca szelfowego Kanady, zmniejszył się o 43%, kiedy jego część zapadła się do oceanu.
11.08.2020

Kanada: mniej ropy naftowej, więcej energii odnawialnej

Kanadyjski sektor naftowy po raz kolejny w tym roku obniżył prognozy wydobycia ropy. Kolejne instytucje wycofują się z finansowania tego sektora w Kanadzie, za to rosną inwestycje w produkcję energii odnawialnej.
01.08.2020

I.C.E. Transport Poland Sp. z.o.o.

Spedycja morska. Multimodalne przewozy kontenerowe - USA,Kanada,dostawy door- door. Własna agencja celna. Poradnictwo i konsultacje - spedycja i transport

Do PGE zawinął pierwszy w historii tej spółki Panamax. Na pokładzie kanadyjski węgiel

Aom Bianca w Porcie Gdańskim Eksploatacja. To pierwszy w historii tej spółki Panamax, jaki zawinął do portu wewnętrznego w Gdańsku. Na jego pokładzie przypłynęło 32 000 t węgla koksującego z Vancouver w Kanadzie.
11.12.2017

Ekologiczny prom zbudowany w Remontowa Shipbuilding wypłynął z Gdańska do Kanady

Salish Raven w drodze do Kanady. W stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku zakończyła się budowa trzeciego i ostatniego z serii ekologicznych promów paażersko-samochodowych dla kanadyjskiego armatora BC Ferries. Jednostka w piątek opuściła gdański port. Teraz ma do pokonania 10 440 mil morskich.
28.04.2017

Salish Raven na kolejnych próbach morskich

Salish Raven prawie gotowy. Trwają ostatnie przygotowania i próby morskie, by w najbliższych dniach prom dla kanadyjskiego armatora BC Ferries mógł wypłynąć z Gdańska do Kolumbii Brytyjskiej. Będzie to już trzecia i ostatnia jednostka z tej serii, która powstała w stoczni Remontowa Shipbuilding.
06.04.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.