• <
siemens_gamesa_2022

Zim Kingston zgubił nie 40 kontenerów, a 106. Pożar statku trwa

jm

28.10.2021 06:48
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Zim Kingston zgubił nie 40 kontenerów, a 106. Pożar statku trwa

Partnerzy portalu

Zim Kingston zgubił nie 40 kontenerów, a 106. Pożar statku trwa - GospodarkaMorska.pl
Fot. Kanadyjska Straż Przybrzeżna

Płonący u wybrzeży kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej kontenerowiec Zim Kingston zgubił 106 kontenerów, a nie 40 – tak wynika z informacji kanadyjskiej straży przybrzeżnej. Pożar na statku trwa, ale jest pod kontrolą.

Jak pisaliśmy wcześniej, Zim Kingston stanął w płomieniach w sobotę. Kontenerowiec przewożący m.in. chemikalia zmagał się wcześniej ze sztormową pogodą, w wyniku której część ładunku spadła do morza, a część została uszkodzona. To z kolei spowodowało pożar kontenerów. Załoga statku została ewakuowana, a z ogniem walczy straż pożarna.

Obecnie straż przybrzeżna Kanady informuje, że choć pożar trwa, to jest pod kontrolą. Najnowsze zdjęcia pokazują, że z niektórych kontenerów wydobywa się dym, ale nie widać płomieni. Statek jest zakotwiczony około 8 kilometrów od miasta Victoria. Wokół niego wyznaczono strefę bezpieczeństwa o promieniu mili morskiej.

W poniedziałek część załogi powróciła na statek w towarzystwie grupy strażaków, by dokonać inspekcji ładunku – przekazał armator, firma Danaos Shipping. Wtedy wyszło na jaw, że Zim Kingston zgubił nie 40 kontenerów, jak pierwotnie podawano, a 106. W dwóch z nich znajdowały się chemikalia górnicze, które są zagrożeniem dla organizmów żyjących w morzu. Pozostałe zawierały m.in. zabawki, ubrania, części samochodowe, części do maszyn i meble, być może także dekoracje świąteczne i stoły do pokera.

Straż przybrzeżna podała, że kilka kontenerów zostało zauważonych dryfujących w wodzie w pobliżu Cape Scott w północnozachodniej części wyspy Vancouver. Służby będą kontynuować poszukiwania, bo dryfujące oraz zatopione kontenery stanowią poważne zagrożenie dla żeglugi.

Źródło: PAP


Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.