• <
gryfia_70lat

Najstarszy tylnokołowiec zostanie wyremontowany

14.09.2022 21:55
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Najstarszy tylnokołowiec zostanie wyremontowany

Partnerzy portalu

Najstarszy tylnokołowiec zostanie wyremontowany - GospodarkaMorska.pl
Fot. Nikki / Wikipedia

Moyie, najstarszy sprawny tylnokołowiec pasażerski, który funkcjonuje obecnie jako atrakcja turystyczna w Kanadzie, zostanie wyremontowany.

Minister Rozwoju Międzynarodowego, który nadzoruje Kanadyjską Pacyficzną Agencję Rozwoju Gospodarczego, zatwierdził przekazanie 50 tys. dolarów dla Towarzystwa Historycznego Jeziora Kootenay, które ma zająć się remontem Moyie. Prace mają być przeprowadzone przy wykorzystaniu drewna i materiałów pozyskiwanych lokalnie.

W 2023 roku Moyie będzie obchodził 125-ty jubileusz. Statek został zwodowany w 1898 roku w Nelson. Pierwotnie miał pływać po rzece Stikine podczas gorączki złota w Klondike, jednakże został przekierowany wraz z siostrzaną jednostką Minto na jeziora Arrow i Kootenay w Kolumbii Brytyjskiej. Moyie pływał na linii do 1957 roku, przez sporą część tego czasu będąc największym statkiem na jeziorze. W ostatnich latach eksploatacji, po II wojnie światowej, tylnokołowiec służył jako statek pomocniczy na Kootenay oraz jako jednostka wycieczkowa.

Swój ostatni oficjalny rejs Moyie wykonał 27 kwietnia 1957 roku, płynąc standardową trasą między miejscowościami nad jeziorem. W każdym z portów był żegnany przez okolicznych mieszkańców. W Kaslo z okazji uroczystości zamknięto sklepy i wywieszono okolicznościowy baner. Po zakończeniu rejsu statek został wciągnięty na nabrzeże w Procter. Po wycofaniu z trasy został sprzedany przez dotychczasowego właściciela – spółkę Canadian Pacific Railway – miastu Kaslo za symbolicznego jednego dolara, a obecnie funkcjonuje jako zabytek i atrakcja turystyczna. Jednostka jest w stanie używalności i stacjonuje na kei w Kaslo, jako ostatni ocalały pasażerski statek tego typu.


Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
waltoria_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.