• <
escort_980x120_gif_2020

Remont jachtu gen. Kuklińskiego. Podczas Jarmarku św. Dominika udało się zebrać 35 tys. zł

gm

22.08.2022 13:25
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Remont jachtu gen. Kuklińskiego. Podczas Jarmarku św. Dominika udało się zebrać 35 tys. zł

Partnerzy portalu

Remont jachtu gen. Kuklińskiego. Podczas Jarmarku św. Dominika udało się zebrać 35 tys. zł - GospodarkaMorska.pl
Fot. Fundacja Jack Strong

Sukcesem zakończyła się zbiórka na rzecz jachtu, który należał do generała Ryszarda Kuklińskiego. "Na konto fundacji Jack Strong, która zorganizowała zbiórkę, wpłynęło 35 tysięcy złotych. Zgłaszają się firmy i sponsorzy. Szacunkowy koszt odbudowy jednostki wynosi ok. 2,5 mln" - poinformował miejski portal Gdańsk.pl.

Jacht mogliśmy oglądać podczas 762. Jarmarku św. Dominika w Gdańsku, który zakończył się 14 sierpnia. 

"Bardzo dziękujemy za datki wszystkim darczyńcom. Co ważne, zgłaszają się do nas sponsorzy i firmy, które są gotowe wesprzeć finansowo naszą inicjatywę" - powiedział w rozmowie z portalem Gdansk.pl Leszek Pochroń-Frankowski, prezes fundacji Jack Strong, która prowadzi zbiórki pieniędzy na rzecz odbudowy słynnego jachtu.

Przypomnijmy. Odbudowa jachtu według planów ma potrwać dwa lata i kosztować około 2,5 mln zł. Jako pierwszy zostanie naprawiony kadłub i poszycie - na ten etap potrzeba 1 mln zł. Internetowa zbiórka na remont jachtu płk. Kuklińskiego rozpoczęła się 21 lipca. 

Każdy, kto chciałby wesprzeć zbiórkę, może wpłacić dowolną kwotę poprzez stronę internetową www.wspieram.to/jackstrong.

Generał Ryszard Kukliński jest uznawany za jednego z największych polsko-amerykańskich bohaterów. Działania, które prowadził w latach 70. i 80. wielu historyków uważa za najważniejszą misją wywiadowczą w całym okresie Zimnej Wojny. Z uwagi na polityczno-militarne konsekwencje jego służby, był on najważniejszym lub jednym z najważniejszych agentów wywiadu USA w ubiegłym wieku. Do 1981 r. pułkownik przekazał Amerykanom ponad 30 tys. tajnych dokumentów.

Do pracy operacyjnej używał m.in. swojego jachtu, a ponieważ kryptonim płk. Kuklińskiego brzmiał Jack Strong, fundacja przyjęła taką nazwę.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.