• <

Wynik wyszukiwania - "jednostki morskie" - Wiadomości

Orki staranowały jacht w Cieśninie Gibraltarskiej

Nieznana liczba orek zatopiła jacht taranując go na wodach Maroka w Cieśninie Gibraltarskiej – poinformowała w poniedziałek hiszpańska służba ratownictwa morskiego.
14.05.2024

Tragiczne zdarzenie na Bałtyku. Podczas ćwiczeń zaginął żołnierz Jednostki Wojsk Specjalnych

W trakcie ćwiczeń prowadzonych na Bałtyku zaginął operator jednostki specjalnej. W momencie zdarzenia było prowadzone programowe szkolenie nurkowe. W akcji poszukiwawczej biorą udział śmigłowiec z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz jednostki nawodne.
24.04.2024

Zakończenie kampanii badań geofizycznych i geotechnicznych na morzu w projekcie BC-Wind

W marcu br. zostały osiągnięte dwa istotne etapy w projekcie morskiej farmy wiatrowej BC-Wind rozwijanej przez Ocean Winds w polskiej części Bałtyku. Kampania badań dna morskiego w lokalizacji BC-Wind oraz korytarza kabli eksportowych została zakończona po prawie 12 miesiącach intensywnej pracy. Dodatkowo, na koniec miesiąca zakończyła się kampania badań geofizycznych i geotechnicznych nearshore, trwająca niecałe 9 miesięcy.
17.04.2024

Morze Czerwone pod ostrzałem. Siły USA strąciły jednego dnia kilkanaście dronów Huti

Wciąż jest niespokojnie na trasie prowadzącej przez Kanał Sueski. Obecni w Jemenie bojownicy Huti dokonali zmasowanego ataku na żeglugę w regionie. Tym razem obyło się jednak bez zniszczeń i ofiar.
09.03.2024

Remontowa Marine Design & Consulting z nowym projektem jednostki ratowniczej

Biuro projektowe należące do Remontowa Holding zaprezentowało wizualizację oraz parametry statku powstałego z myślą o prowadzeniu akcji ratunkowych na morzu w ramach SAR (Search and Rescue).
21.02.2024

Polscy admirałowie z wizytą w Niemczech. Ważne rozmowy o wyzwaniach dla sił morskich

Do dowództwa Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine) w Rostocku przybyli 7 lutego Inspektor MW wiceadm. Jarosław Ziemiański oraz dowódca Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego wiceadm. Krzysztof Jaworski. Celem spotkania z wyższą kadrą dowódczą sił morskich Niemiec z adm. floty Janem Christianem Kaackiem na czele było omówienie wyzwań oraz kontynuowanie wzajemnej współpracy.
12.02.2024

Rosja zwiększa swój podwodny potencjał morski. Zwodowano atomowy okręt Książę Pożarski

W stoczni w Siewierodwińsku odbyła się ceremonia wodowania nowego, atomowego okrętu podwodnego (Ballistic Missile Submarine, SSBN), który wejdzie w skład sił morskich Federacji Rosyjskiej. Jego budowa ma dowodzić zarówno siły marynarki wojennej tego kraju, jak i zdolności krajowego przemysłu stoczniowego. Jednostki tej klasy z napędem jądrowym są zdolne do prowadzenia ataków z użyciem broni balistycznej.
07.02.2024

Kolejna akcja indyjskich sił morskich przeciwko piratom. Komandosi odbili porwany statek

W niedługich odstępach czasu patrolowiec Marynarki Wojenna Indii INS Sumitra (P59) dokonał kolejnej, brawurowej akcji odbicia jednostki morskiej porwanej przez piratów z Somalii. W ostatnim czasie, obok ataków ze strony jemeńskich bojowników Huti, mocno uaktywniły się uzbrojone grupy, których celem są statki pływające w rejonie Morza Czerwonego, Zatoki Adeńskiej oraz wybrzeża "Rogu Afryki".
30.01.2024

Indie rozmieściły 10 okrętów w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej celem ochrony żeglugi

W związku z zagrożeniem dla międzynarodowej żeglugi władze w New Delhi zdecydowały o wysłaniu znacznych sił morskich w rejon zagrożony atakami jemeńskich bojowników Huti. Rząd podkreśla, że operacja nie odbywa się w ramach międzynarodowej misji pk. "Prosperity Guardian", realizowanej pod auspicjami USA od grudnia 2023 roku. Ma jednak podobne cele.
27.01.2024

Uszkodzenie kabla przesyłowego między Estonią a Finlandią. Kolejne, kontrowersyjne zdarzenie na Bałtyku

Władze Estonii i Finlandii poinformowały, że padło połączenie elektroenergetyczne EstLink 2 między oboma państwami w rejonie Zatoki Fińskiej. Do usterki miało dość w nocy między 25 a 26 stycznia. Jak dotąd przyczyna jest nieznana, niemniej pojawiły się głosy, że miał być w to zamieszany rosyjski statek. Byłoby to kolejne kontrowersyjne, niewyjaśnione zdarzenie w rejonie, po październikowym, niewyjaśnionym incydencie z uszkodzeniem gazociągu Balticconnector.
26.01.2024

Ministerstwo Obrony Holandii inicjuje wieloletni program wsparcia dla branży okrętowej

W ciągu 15 lat resort obrony Holandii planuje zainwestować znaczne sumy pieniędzy w rozwój Królewskiej Marynarki Wojennej (Koninklijke Marine). W ramach tego przedsięwzięcia chce wzmacniać sektor obronności jako całość, a nie tylko pojedyncze projekty. Ma to stanowić zachętę dla kadr morskich do rozwoju i innowacji.
25.01.2024

Siły morskie USA zajęły statek wykorzystywany do transportu irańskiej broni dla Huti

Jak donosi Centralne Dowództwo Sił USA (US Central Comand, CENTCOM), 11 stycznia tego roku zespół sił specjalnych US Navy dokonał zajęcia i inspekcji na jednostce morskiej zaangażowanej w zakazany transport uzbrojenia do Jemenu. Wykorzystywany sprzęt miał trafić do rąk bojowników Huti, a jako pochodzenie wyposażenia wskazano Iran. To w trakcie tej akcji, z powodu warunków pogodowych, miało dojść do zaginięcia dwóch żołnierzy.
16.01.2024

Nad Morzem Czerwonym bez zmian. Trwa dalsza wymiana ognia z Huti. Strącono kolejną rakietę bojowników

Po tym jak w piątek rozpoczął się atak sił koalicji przeciwko jemeńskim bojownikom wspieranym przez Iran, nasiliły się ataki rakietowe skierowane przeciwko statkom i okrętom przemierzającym trasę na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. Mimo szeregu uderzeń na cele w Jemenie Huti zapowiadają dalsze działania przeciwko międzynarodowej żegludze.
15.01.2024

Monitoring i patrole morskie. Holandia zwiększa bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej na Morzu Północnym

Ministerstwo Obrony Holandii poinformowało 19 grudnia, że zakupi kluczowe wyposażenie do ochrony infrastruktury krytycznej państwa, znajdującej się na północy. Dzięki temu będzie możliwe szybsze i sprawniejsze reagowanie na zagrożenia w tym rejonie, zapewniając też ochronę dla krajowej energetyki i wydobycia morskiego. Poinformował o tym Izbę Reprezentantów sekretarz stanu Christophe van der Maat. Wpisuje się to w trwające od pół roku zwiększanie środków i inwestycji w obronność morską.
27.12.2023

Bojownicy Huti zapewniają, że rosyjskie statki mogą niezagrożone przepłynąć przez Morze Czerwone

W związku z eskalacją działań jemeńskich bojowników z ugrupowania Huti wiele firm wycofało się z korzystania z trasy żeglugowej przez Mocze Czerwone do Kanału Sueskiego. Powodem są ataki na statki, zarówno celem ich przejęcia, jak i z użyciem rakiet oraz dronów. Okazuje się, że szyiccy rebelianci, którzy grożą atakami na jednostki morskie wielu państw z Izraelem na czele, zapewniają że niektóre są niezagrożone. Wśród nich są powiązane z Rosją.
21.12.2023

Ochroniarze na statkach. Kosztowne rozwiązanie? Zbędne czy konieczne?

Nasilające się ataki na jednostki morskie w rejonie Morza Czerwonego, w tym głośne przypadki porwań przypominają, że praca na morzu może być niebezpieczna, a piractwo wciąż stanowi wyzwanie dla rządów państw. W związku z tym są organizowane międzynarodowe misje, których trzonem są siły morskie, niemniej firmy poszukują także własnych rozwiązań, jak radzić sobie w tej sytuacji. Jednym z nich jest korzystanie z usług uzbrojonych ochroniarzy.
20.12.2023

ONE dołącza do firm rezygnujących z tras żeglugowych prowadzących przez Morze Czerwone

Japoński gigant transportu morskiego ogłosił wczoraj, że zaprzestaje korzystać z tras prowadzących przez obszar zagrożony atakami ze strony jemeńskich bojowników. W ten sposób rośnie grono firm, które zmieniając swoje trasy mogą mocno wpłynąć na międzynarodowy handel i łańcuch dostaw.
20.12.2023

USA inicjują międzynarodową misję wojskową celem ochrony statków na Morzu Czerwonym i w Cieśninie Ormuz

W związku z coraz częstszymi atakami na statki w rejonie Morza Czerwonego, po których kilka firm zdecydowało się zmienić swoje trasy, Waszyngton zamierza ogłosić w nadchodzącym czasie zakrojoną na szeroką skalę misję z użyciem wielonarodowych sił morskich. Ma to na celu zabezpieczenie ruchu morskiego oraz powstrzymanie eskalacji przemocy w regionie, której ofiarą padają statki i ich załogi.
18.12.2023

Nadszedł czas na sprawdzenie przepustów kablowych i rurowych?

Czy wiesz, że możemy ci pomóc w inspekcji przejść kablowych i rurowych na statkach, okrętach i w instalacjach przybrzeżnomorskich?
05.12.2023

Rosja chce wykorzystać ukraińskie doświadczenie z dronami? Może to zmienić obraz wojny na morzu

Brytyjskie władze poinformowały w mediach społecznościowych, że wywiad przekazał niepokojące informacje. Rosjanie, doświadczeni przez ukraińskie ataki z użyciem bezzałogowych pojazdów nawodnych, planują wykorzystać je w swoim arsenale, ucząc się od przeciwnika.
01.12.2023

Wodorowe kontenerowce na diagnostyce z Krakowa

ABB dostarczy rozwiązania zasilające, napędy oraz automatykę dla wodorowych kontenerowców Grupy Samskip. Na statkach zostanie zainstalowany zdalny system diagnostyki, który jest rozwijany w Korporacyjnym Centrum Technologicznym ABB w Krakowie. Jednostki morskie to światowa awangarda jeśli chodzi o wykorzystanie wodoru w zrównoważonym transporcie.
14.11.2023

Japonia wzmocni ochronę Filipin w ramach współpracy na rzecz wspólnego bezpieczeństwa

Ubiegłotygodniowa wizyta premiera Japonii Fumio Kishida na Filipinach była okazją do zacieśniana relacji między oboma krajami, które są najlepsze od lat. W obliczu chińskiej ekspansji na Morzu Południowochińskim i Pacyfiku oba kraje, naznaczone złymi doświadczeniami z czasów II wojny światowej, mocno z sobą współpracują na rzecz bezpieczeństwa. W związku z tym japońskie władze wspomogą obronność partnera.
10.11.2023

Wizyta holenderskiego niszczyciela min HNLMS Vlaardingen w Porcie Gdynia

Od piątku w Gdyni cumuje jednostka wchodząca w skład sił przeciwminowych Królewskiej Holenderskiej Marynarki Wojennej (Koninklijke Marine). Wizyta ma charakter roboczy, będąc okazją do odpoczynku dla załogi i uzupełnienia zapasów.
04.11.2023

Marynarka Wojenna Włoch podsumowuje trzy miesiące misji okrętu na Bałtyku, w tym w ramach obrony polskiego wybrzeża

Fregata rakietowa ITS Antonio Marceglia (F597) opuściła 25 października br. port w Rydze, wracając do pełnienia służby na Morzu Bałtyckim, wspierając bezpieczeństwo morskie i obronę przeciwlotniczą w ramach operacji pk. "Brilliant Shield". Wpisuje się to w ochronę "wschodniej flanki" NATO, gwarantując ochronę szlaków żeglugowych i wybrzeży państw należących do sojuszu.
25.10.2023

Niemiecki patrolowiec Seeadler z wizytą w Porcie Gdańsk

Polskie porty są co jakiś czas odwiedzane przez specjalistyczne jednostki morskie należące do służb innych państw. Najczęściej to tyczy się okrętów, niemniej zdarzają się też wizyty patrolowców i dozorowców, reprezentujących różne instytucje. Dotyczyło to ubiegłotygodniowej wizyty "gościa" z Niemiec. To także okazja by zapoznać się z tym, jak działają służby morskie sąsiada Polski.
23.10.2023

Gaz-System podpisał porozumienie z Dowództwem WOT w ramach rozwoju bezpieczeństwa energetycznego

Wpisując się w zakres bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, w tym tej nadmorskiej, spółka będzie rozwijać zakres możliwości ochrony instalacji. Współpraca szkoleniowa, budowanie odporności państwa oraz przygotowanie do współdziałania żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i pracowników spółki w sytuacjach kryzysowych to najważniejsze założenia wchodzącego w życie dokumentu.
27.07.2023

Rosja blokuje tranzyt statków towarowych przez Cieśninę Kerczeńską

Możliwość przepłynięcia przez Cieśninę Kerczeńską dla cywilnych jednostek morskich, w tym statków transportujących ładunki, został zawieszony przez rosyjskie władze od 16 lipca. Jest to efektem ataków z użyciem dronów na most krymski, który prawdopodobnie został przeprowadzony przez ukraińskie siły zbrojne.
19.07.2023

OceanGate zawiesza wszystkie wyprawy po śmiertelnym wypadku łodzi podwodnej Titan

Zajmująca się turystyką podwodną amerykańska firma OceanGate zawiesiła wszystkie operacje eksploracyjne i komercyjne, jak podała na swojej stronie internetowej. Jest to efekt tragicznej, czerwcowej wyprawy łodzi Titan, która w wyniku awarii implodowała podczas turystycznego rejsu w pobliżu wraku transatlantyku Titanic, zabijając wszystkich pasażerów. Głośna sprawa zelektryzowała opinię publiczną i podniosła debatę odnośnie bezpieczeństwa morskiego, a także kontroli realizacji komercyjnych rejsów w głębiny morskie.
07.07.2023

Iran kontynuuje agresywne działania, zajmując statki transportujące ropę. Czy dojdzie do eskalacji?

Irańscy Strażnicy Rewolucji mieli przejąć siłą statek handlowy na wodach międzynarodowych w Zatoce Perskiej w czwartek. Zdaniem służb prasowych US Navy jednostka miała być zaangażowana w przemyt, powiedział rzecznik Marynarki Wojennej USA. Wpisuje się to w ciąg incydentów w rejonie Cieśniny Ormuz oraz Zatoki Omańskiej, gdzie dochodzi do ataków na jednostki morskie. Siły międzynarodowe wielokrotnie uniemożliwiały Iranowi zajęcie poruszających się tam statków.
07.07.2023

Brawurowa akcja US Navy. Amerykanie powstrzymali irański okręt przed zajęciem dwóch tankowców

Na obszarze Zatoki Omańskiej siły USA zapobiegły dwóm próbom przejęcia tankowców handlowych przez irańską marynarkę wojenną. Oba incydenty miały miejsce na wodach międzynarodowych.
05.07.2023

Kongres 590: inwestycje w infrastrukturę paliwową gwarancją bezpieczeństwa Polski

Polska infrastruktura logistyczna pozytywnie przeszła przez okres zwiększonego ryzyka wystąpienia kryzysu energetycznego. Do dalszego jej rozwoju niezbędne są inwestycje w transport kolejowy, który musi być skorelowany z całą infrastrukturą - uznali eksperci, uczestniczący w debacie o perspektywach i wyzwaniach dla logistyki paliwowej, która odbyła się podczas 8. Edycji Kongresu 590 w Warszawie.
27.06.2023

VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego: Wkład przemysłu obronnego w zapewnienie bezpieczeństwa morskiego.

W trakcie trzeciej sesji zostały omówione aspekty związane rozbudową marynarki wojennej i pozostałych sił morskich. Przedstawiciele branży stoczniowej, zbrojeniowej, a także instytucji państwowych, w tym mundurowych, omówili stan inwestycji i plany na kolejne.
15.06.2023

Retrofit i pełna elektryfikacja CTV

Shift Clean Energy (Shift), Ecomar Propulsion i Aluminium Marine Consultants podpisały protokół ustaleń (MoU) w celu podjęcia współpracy i stworzenia pakietu modernizacyjnego umożliwiającego elektryfikację i przekształcenie istniejących statków transferowych (CTV) i łodzi roboczych w przyjazne dla środowiska jednostki morskie.
10.06.2023

Przyszłość transportu morskiego? Test autonomicznego statku od Kongsberg

Kongsberg Maritime z powodzeniem zademonstrował szereg zdalnych i autonomicznych technologii na statku towarowym działającym u wybrzeży Norwegii. Rejs testowy został uznany za jedną z najbardziej złożonych autonomicznych podróży morskich. Eidsvaag Pioner jest jednym z dwóch statków, które są wyposażone do zdalnie sterowanych i autonomicznych demonstracji transportowych w ramach projektu "Autoship", który jest częścią unijnego programu badawczego "Horyzont 2020".
05.06.2023

Filipiny, Japonia i USA zrealizują wspólne ćwiczenia sił straży wybrzeża na Pacyfiku

Od 1 do 7 czerwca br. na Morzu Południowochińskim i Oceanie Spokojnym jednostki straży wybrzeża trzech państw przeprowadzą pierwszy raz wspólne ćwiczenia. Bezprecedensowe przedsięwzięcie jest reakcją na ekspansję morską Chin na tym obszarze oraz liczne incydenty z udziałem jej statków oraz sił morskich.
30.05.2023

PowerX prezentuje innowacyjny projekt statku dostarczającego i magazynującego energię elektryczną

Japońska firma rozwija projekt akumulatorowca, tj. jednostki morskiej wyposażonej w akumulatory, która mogłaby magazynować energię elektryczną i dostarczać ją tam, gdzie byłaby potrzebna.
30.05.2023

Pierwsze wodowanie w gdańskim Karstensenie

W gdańskim zakładzie stoczni Karstensen odbyło się 19 marca br. pierwsze wodowanie jednostki morskiej.
21.05.2023

Chronią morską i lądową granicę kraju. Święto Straży Granicznej

16 maja to Święto Straży Granicznej. Dokładnie tego dnia formacja rozpoczęła służbę na granicy Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku obchodzi swój jubileusz po raz trzydziesty drugi. W jej skład wchodzi działający na morzu komponent o nazwie Morski Oddział Straży Granicznej (MOSG).
16.05.2023

Ćwiczenie Kaper-23 sprawdzaniem dla służb w zakresie ochrony morskiej infrastruktury

Na Zatoce Pomorskiej i Gdańskiej, a także w Świnoujściu odbywało się, od 8 do 11 maja br. ćwiczenie taktyczno-specjalne z zakresu reagowania kryzysowego pod kryptonimem „Kaper-23”. W jego trakcie instytucje administracyjne oraz służby mundurowe sprawdzały gotowość do prowadzenia działań w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa nabrzeżnej infrastruktury krytycznej.
12.05.2023

Islandzka Straż Wybrzeża pomaga wyjść statkowi z opresji. Jak działają tamtejsze służby morskie?

Straż Wybrzeża Islandii (Landhelgisgæsla Íslands) udzieliła 19 kwietnia br. pomocy małemu statkowi towarowemu, który osiadł na mieliźnie u wybrzeży Islandii. Służby monitorowały stan jednostki pod kątem zagrożenia zanieczyszczenia morskiego. To przykład działań małej, ale istotnej formacji tego wyspiarskiego kraju.
21.04.2023

Mierzeja Wiślana jako strategiczny obiekt działań okrętów podczas ćwiczenia Zalew-23

Jednostki morskiego rodzaju sił zbrojnych ponownie były aktywne w pobliżu Mierzej Wiślanej. Wespół z komponentami 16. Dywizji Zmechanizowanej wzięły udział w epizodach ćwiczebnych podczas ćwiczenia Zalew-23, będącego jednym z największych przedsięwzięć szkoleniowych w regionie.
18.04.2023

Rocznica zatopienia rosyjskiego okrętu Saratow. Ukraiński generał opublikował nagranie

Dokładnie rok temu siły ukraińskie przeprowadziły skuteczny ostrzał rakietowy skierowany na jednostki morskie Federacji Rosyjskiej stacjonujące w okupowanym Berdiańsku. Zniszczono wtedy okręt desantowy proj. 1171 Saratow. Z tej okazji naczelny dowódca sił ukraińskich gen. Walerij Załużny, opublikował nagranie z tej akcji.
24.03.2023

Mierzeja Wiślana otwarta na okręty

W ramach prowadzonej działalności na polskich wodach przez kanał łączący Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską przeszedł niszczyciel min proj. 258 ORP Albatros. Był to sprawdzian zarówno dla okrętu, jak i infrastruktury żeglugowej, czy tą drogą mogą się przemieszczać większe jednostki.
21.03.2023

Redukcja emisji CO2 staje się istotna w działaniach infrastruktury portowej

Działania związane z operacjami przeładunkowymi stanowią jeden z powodów wysokiej emisji CO2 do atmosfery. Aby zachęcić do jej redukcji podczas operacjach lądowych i nowe przepisy stanowe, Port Oakland w Kalifornii zatwierdził rozporządzenie środowiskowe wymagające od operatorów opracowania planów zerowej emisji.
14.03.2023

Chińska flota gromadzi się wokół filipińskiej wyspy. Manila i Waszyngton stawiają siły morskie w gotowości

Straż Wybrzeża Filipin zaobserwowała w pobliżu wyspy Pag-asa gromadzące się duże zgrupowanie chińskich okrętów tej samej formacji oraz marynarki wojennej. Duży pokaz siły wiąże się z ambicjami Chin względem spornych wysp i obszarów na Morzu Południowochińskim.
08.03.2023

"Flota cieni" transportująca wbrew sankcjom rosyjską ropę liczy już blisko 600 statków

Szacowana przez ekspertów na około 600 jednostek, czyli 10% globalnej liczby dużych tankowców, transportuje wbrew sankcjom ropę z Rosji. Nawet eksperci z branży nie mogą ustalić, kim są operatorzy i właściciele tej armady - twierdzi redakcja CNN.
01.03.2023

Straż Wybrzeża USA rozszerza obecność na Pacyfiku

US Coast Guard zwiększa swoją rolę w utrzymywaniu bezpieczeństwa na Oceanie Indyjskim oraz Spokojnym. W ten sposób ta formacja rozszerza swoje kompetencje, w wielu miejscach wyręczając US Navy. Z racji na większe kompetencje, można oczekiwać wzmocnienia jej potencjału oraz wzrostu nakładów finansowych.
28.02.2023

Dzień, który zmienił wszystko. Wojna na Ukrainie z morskiej perspektywy cz. 1

Rankiem 24 lutego 2022 roku obudziliśmy się w nowej rzeczywistości. Niewypowiedziany najazd Federacji Rosyjskiej na Ukrainę był wstrząsem dla świata, a szczególnie dla przyzwyczajonej do wielu lat pokoju Europy. Tocząca się równy rok wojna okazała się wyzwaniem także dla gospodarki morskiej, przypominając jak ważne jest zapewnienie skutecznej ochrony wód terytorialnych i portów w obliczu zagrożenia wrogim atakiem.
24.02.2023

W pobliżu gruzińskiego wybrzeża eksplodowała mina morska

W związku z sztormem na morzu czarnym ukraińska armia ostrzegła społeczności przybrzeżne w pobliżu Odessy o ryzyku dryfujących min morskich. Miało to związek z informacją o samoczynnej detonacji miny kontaktowej na publicznej plaży w Batumi, drugim co do wielkości mieście Gruzji.
15.02.2023

Efektowny desant morskiego poduszkowca US Navy na plażę [WIDEO]

Wśród lokalnych mieszkańców niemałe zaskoczenie musiało wywołać pojawienie się na publicznej plaży w Karolinie Południowej jednostki morskiej Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.
10.02.2023

Poselska interpelacja w sprawie okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej

Kwestia posiadania przez Polskę okrętów podwodnych oraz zdolności w zakresie broni podwodnej jest od kilku lat coraz bardziej palącym problemem polskiej Marynarki Wojennej. W tej sprawie kilkukrotnie z różnych stron podnoszono głosy i zapytania w sprawie rozwiązania tej kwestii i przyszłości Dywizjonu Okrętów Podwodnych - najstarszej, wciąż aktywnej jednostki morskiego rodzaju sił zbrojnych z ponad 90-letnią historią.
10.02.2023

Amerykańskie służby wydobyły z morza szczątki chińskiego balonu

Marynarze US Navy zebrali z wody pozostałości po podejrzanym chińskim balonie, który uznano za obiekt przeznaczony do szpiegowania. W ubiegły weekend został zestrzelony u wybrzeży Karoliny Południowej przez myśliwiec F-22, należący do Sił Powietrznych USA.
08.02.2023

Mitsubishi Shipbuilding oczekuje na komercjalizację swojego statku do bunkrowania amoniaku

Mająca siedzibę w Jokohamie filia Mitsubishi Heavy Industries, ukończyła studium koncepcyjne statku do bunkrowania amoniaku we współpracy z INPEX Corporation. Statek będzie mógł dostarczać statkom paliwo amoniakalne, a projekt jest realizowany w związku z rosnącą popularnością amoniaku jako czystego źródła energii bez emisji CO2.
02.02.2023

Koreański gigant stoczniowy zmienia nazwę i przedstawia nowy plan rozwoju

Nowa nazwa oznacza nie tylko kosmetyczną zmianę, ale służy także zapowiedzi nowej strategii odnośnie przyszłości firmy, w tym w ramach zrównoważonego rozwoju i wdrażania zielonej energetyki.
27.12.2022

Sztorm pokonał tajlandzki okręt

Podczas silnego sztormu na Zatoce Tajlandzkiej, doszło do zatonięcia korwety HTMS Sukhothai należącej do Królewskiej Marynarki Wojennej Tajlandii (Kong Thap Ruea Thai).
18.12.2022

Windcat Offshore i Damen Shipyards opracowują przyszłościowe statki do obsługi farm wiatrowych

W celu znacznego zmniejszenia emisji CO2 przez statki, firmy Windcat i CMB.TECH dostarczą do statkom serii Elevation tę samą technologię dwupaliwowego wodoru, która znajduje się na pokładzie Hydrocat, pierwszej na świecie jednostki morskiej CTV (Crew Transfer Vessel) zasilanej wodorem. Takie podejście wniesie również decydujący wkład w rozwój zasad i przepisów związanych z wykorzystaniem wodoru jako paliwa w średniej wielkości statkach.
29.11.2022

Ustalono tożsamość mężczyzny, który w sobotę zatonął w Mielnie

Bałtyk wyrzucił w środę na brzeg ciało młodego mężczyzny, który zatonął w sobotę na głównej plaży w Mielnie (woj. zachodniopomorskie). Policja ustaliła jego tożsamość. To 31-letni mieszkaniec gminy Mielno – przekazała PAP oficer prasowa koszalińskiej policji kom. Monika Kosiec.
20.07.2022

Morze wyrzuciło na brzeg ciało mężczyzny, który zatonął w sobotę w Mielnie

Bałtyk wyrzucił w środę na brzeg ciało młodego mężczyzny, który zatonął w sobotę na głównej plaży w Mielnie (woj. zachodniopomorskie) – informację przekazaną PAP przez mieleńskich ratowników potwierdziła oficer prasowa koszalińskiej policji kom. Monika Kosiec.
20.07.2022

Trwają poszukiwania młodego mężczyzny na morzu w Mielnie

Młody mężczyzna miał w sobotę wczesnym rankiem wejść do Bałtyku z głównej plaży w Mielnie i nie wypłynąć. Jak podał PAP rzecznik prasowy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) w Gdyni Rafał Goeck, trwa akcja poszukiwawcza.
16.07.2022

Polski offshore wind – na szerokich wodach zielonej transformacji

Morska energetyka wiatrowa to dziś dynamicznie rozwijający się sektor w Polsce. Przyczyni się ona nie tylko do produkcji przystępnej cenowo zielonej energii i dekarbonizacji gospodarki, która będzie wywierała pozytywny wpływ na środowisko, lecz także do budowania niezależności energetycznej naszego kraju, tworzenia się nowych miejsc pracy, rozwoju lokalnego oraz wzrostu konkurencyjności polskich przedsiębiorców i całej gospodarki.
28.06.2022

Prawo morskie - problemy i przyszłe wyzwania

X Konferencja Prawa Morskiego pt. „Współczesne problemy i przyszłe wyzwania prawa morskiego” odbyła się 21 kwietnia 2022 roku. Konferencja odbyła się na Uniwersytecie Gdańskim, który jest członkiem Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Konferencję otworzył Jakub Puszkarski. Jest inicjatorem konferencji i jednym z jej głównych organizatorów.
26.04.2022

HG Solutions i Polonus Energy. W kierunku zielonej energii

Prąd i woda to niezbyt dobre połączenie. Aby na jednostkach pływających wszystko działało jak należy, trzeba kwestie elektryczności powierzyć fachowcom. A jeśli spoglądają oni coraz odważniej w stronę zielonej energii, mamy miks godny XXI wieku.
14.02.2022

Nowe stanowisko organów podatkowych w kwestii eksploatacji w transporcie międzynarodowym statków z sektora offshore

W dniu 21 czerwca 2021 r. oraz niespełna cztery miesiące później, bo dnia 20 października 2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał dwie interpretacje indywidualne (nr 0115-KDIT2.4011.255.2021.2.HD oraz nr 0115-KDIT2.4011.538.2021.1.DS) przepisów prawa podatkowego, które niewątpliwie są interpretacjami przełomowymi dla polskich marynarzy wykonujących pracę na pokładzie statków morskich z sektora offshore.
12.01.2022

Szkoła Morska przygotowuje do bezpiecznej pracy w offshore. W kwestii regulacji prawnych wciąż jest wiele luk

Polskie przepisy regulujące bezpieczeństwo przyszłych pracowników farm morskich są zawieszone w próżni. Opracowania wymagają również regulacje użytkowania i wprowadzenia sprzętu do pracy w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku. – Administracja morska musi stworzyć stały algorytm ekspertyzy, który będzie obiektywny i przede wszystkim obejmie wysokie standardy bezpieczeństwa. Nie powinniśmy dopuścić ,by te przepisy w podstawowej wersji stworzyli inwestorzy. Koszty wynikające z wypadków na morzu przez niedotrzymanie rygorów bezp
10.11.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

OCEAN2020 zmierza do portu

Realizowany od 1 kwietnia 2018 roku pod egidą EDA (European Defence Agency), projekt „OCEAN2020” właśnie się zakończył. Jego ostatni etap stwarza doskonałą okazją, aby podsumować wyniki i przedstawić rezultaty, które udało się osiągnąć.
05.11.2021

Unikalna w skali światowej instalacja Petrobaltic produkuje ropę i gaz jednocześnie [WIDEO]

Z początkiem października ruszył specjalny system osuszania, sprężania i eksportu gazu na morskiej kopalni ropy Petrobaltic, pracującej na złożu B8 na Morzu Bałtyckim. To jedyna w Europie i unikalna w skali światowej instalacja.
28.10.2021

Trójmiasto. Mobilna stacja tankowania LNG częścią ciekawego projektu. Kto z niej skorzysta?

Mobilna stacja tankowania LNG powstanie na zamówienie Instytutu Morskiego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni już w połowie przyszłego roku w Trójmieście. Skorzystają z niej m.in. mniejsze jednostki morskie jak na przykład tramwaje wodne. Urządzenie ma wyróżniać szczególna innowacyjność. Ale to tylko część projektu, który realizuje Instytut.
07.10.2021

Enspirion zapewnia łączność na Bałtyku dla Lotos Petrobaltic

We wtorek doszło do podpisania umowy współpracy między Lotos Petrobaltic i Enspirion. Na jej mocy jednostki morskie Lotos Petrobaltic będą korzystać z systemów łączności zapewnionych przez Enspirion.
28.09.2021

Projekt „Ocean2020” na targach MSPO w Kielcach

8 września 2021 roku, podczas drugiego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO), odbyło się seminarium podsumowujące europejski projekt "OCEAN2020”. Było ono skupione na zakończonym w sierpniu 2021 ćwiczeniu morskim, na Morzu Bałtyckim, związanym z pokazem szerokiej gamy systemów bezzałogowych. Jego celem było zapewnienie możliwości integracji i współdziałania krajów europejskich, w prowadzeniu połączonych morskich operacji wojskowych. Pokaz ten stanowił kolejny ważny kamień milowy tego międzynarodowego przedsięwzi
10.09.2021

Ocean 2020 - najważniejszy europejski projekt badawczy w zakresie nadzoru morskiego

Na Morzu Bałtyckim odbyła się druga demonstracja Ocean 2020 (Open Cooperation for European mritime awareNess). Koncern Leonardo jest koordynatorem tego ważnego, finansowanego z funduszy europejskich programu badań naukowych związanych z obronnością. Technologie Leonardo obejmują zdalnie pilotowany śmigłowiec SW-4 SOLO, radar Osprey 30 i system zarządzania walką na morzu. Wszystkie te systemy zwiększają świadomość sytuacyjną i zdolności decyzyjne operatorów morskich.
02.09.2021

Rosja. Putin: gaz z Nord Stream 2 jest ekologiczny, czystszy, tańszy i pewniejszy

Rosyjski gaz dostarczany gazociągiem Nord Stream 2 będzie bardziej ekologiczny, "czystszy", tańszy i pewniejszy - zapewnił w piątek prezydent Władimir Putin. Sugerował, że tranzyt przez Ukrainę mógłby zostać zwiększony nawet po uruchomieniu Nord Stream 2.
04.06.2021

Zawieszono poszukiwania rybaka z duńskiego kutra, który dryfował na Bałtyku na wysokości Ustronia Morskiego

Poszukiwania rybaka z duńskiego kutra, który dryfował na Bałtyku na wysokości Ustronia Morskiego, zostały zawieszone. Decyzja o tym, czy akcja będzie dalej prowadzona, podjęta zostanie w najbliższym czasie, po konsultacjach m. in. z Ministerstwem Spraw Zagranicznych – powiedział dyrektor służby SAR Sebastian Kluska.
20.05.2021

Trwają poszukiwania rybaka z duńskiego kutra, który dryfował na Bałtyku na wysokości Ustronia Morskiego

W czwartek na Bałtyku na wysokości Ustronia Morskiego został zauważony dryfujący duński kuter rybacki. Miał włączony silnik, ale nikogo nie było na jego pokładzie. Trwają poszukiwania osoby zaginionej – poinformował rzecznik prasowy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa w Gdyni Rafał Goeck.
20.05.2021

GAZ SYSTEM rozpoczyna proces układania gazociągu podmorskiego Baltic Pipe

Na pokładach trzech statków odpowiedzialnych za budowę Baltic Pipe trwają ostatnie przygotowania przed ich wypłynięciem i rozpoczęciem układania gazociągu na Morzu Bałtyckim.
06.05.2021

Gaz-System: mimo pandemii projekt Baltic Pipe idzie zgodnie z planem

Realizacja projektu Baltic Pipe pomimo pandemii przebiega zgodnie z harmonogramem. Obydwie części – podmorska i lądowa - tego złożonego programu inwestycyjnego obecnie są w fazie budowlanej - powiedział PAP prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.
18.03.2021

Grupa stoczniowa Fincantieri zanotowała stratę 245 mln euro w 2020 roku

Włoski koncern stoczniowy, Fincantieri, zanotował stratę 245 mln euro w roku 2020 roku. Główną, ale nie jedyną, przyczyną sytuacji jest pandemia koronawirusa. Strata za rok 2019 wyniosła 148 mln euro.
02.03.2021

Odnaleziono ciało podoficera, który wypadł za burtę ORP Orkan

Odnaleziono ciało podoficera, który wypadł za burtę ORP Orkan. Śledztwo w tej sprawie rozpocznie Dział ds. Wojskowych Prokuratury Rejonowej w Gdyni.
11.02.2021

Prace nad urządzeniem ograniczającym emitowanie zanieczyszczeń przez jednostki morskie

Politechnika Białostocka pracuje nad innowacyjnym urządzeniem ograniczającym emitowanie zanieczyszczeń przez duże jednostki morskie. Badacze opracowują tzw. kompaktowy skruber, który ma przede wszystkim zmniejszyć emisję tlenku siarki.
05.01.2021

Politechnika Białostocka pracuje nad urządzeniem ograniczającym emisję zanieczyszczeń przez jednostki morskie

Politechnika Białostocka pracuje nad innowacyjnym urządzeniem ograniczającym emitowanie zanieczyszczeń przez duże jednostki morskie. Badacze opracowują tzw. kompaktowy skruber, który ma przede wszystkim zmniejszyć emisję tlenku siarki.
05.01.2021

Zmiana nazwy Havyard Design & Engineering Poland

Firma Havyard Design & Engineering Poland (zależna od HAV Design AS z siedzibą główną w Fosnavåg w Norwegii), zmienia swoją nazwę na HAV Design Poland, ze względu na powstanie nowej korporacji HAV Group na początku tego roku.
01.01.2021

Koniec ze Stocznią Gdańsk S.A. - powróci Stocznia Gdańska

Stocznia Gdańsk S.A. niedługo odzyska swoją historyczną nazwę. Co za tym stoi?
27.08.2020

Kolejne zmiany w rejestracji jachtów

Od 1 sierpnia 2020 r. obowiązuje nowa Ustawa o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m. Obserwując kształtowanie się ustawy w praktyce warto omówić kilka istotnych zmian, z którymi spotkają się właściciele jachtów zamierzający skorzystać z polskich rejestrów.
07.08.2020

IV Żeglarska Parada Świętojańska popłynie z Gdańska do Gdyni

Już po raz czwarty jachty i żaglowce wezmą udział w Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej, która zaplanowana jest na 20 czerwca. Organizator wydarzenia, Pomorski Związek Żeglarski, zapowiada, że tym razem – inaczej niż w poprzednich latach – parada odbędzie się nie wieczorem, a w godzinach popołudniowych.
26.05.2020

Na Bałtyku zatonął jacht; uratowano dwie osoby

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa uratowała dwóch żeglarzy, których jacht zatonął na Morzu Bałtyckim w okolicy Redłowa. W akcji udział brały cztery jednostki MSPiR, dwie WOPR-u oraz śmigłowiec Marynarki Wojennej. Mężczyźni ocaleli dzięki kamizelkom ratunkowym.
23.05.2020

Straż Graniczna w akcji na Zatoce Gdańskiej

Dwie jednostki pływające z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej 29 kwietnia brały udział w poszukiwaniach kobiety, która wieczorem miała wypaść z jachtu na Zatoce Gdańskiej. Jacht został odnaleziony. Ostatecznie okazało się, że nikt z niego nie wypadł, a prowadzący jednostkę żeglarz był nietrzeźwy.
30.04.2020

Bezpieczna amortyzacja jednostek morskich

W Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej S.A. (CTM) - wchodzącym w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) - poza złożonymi systemami dedykowanymi dla okrętów oraz brzegowych stanowisk dowodzenia, powstaje szereg produktów przeznaczonych dla zapewnienia bezpieczeństwa eksploatacji systemów i urządzeń okrętowych, a także bezpieczeństwa załóg okrętowych.
21.01.2020

Działalność PRS w zakresie morskiej energetyki wiatrowej

PRS jest instytucją prowadzącą niezależną działalność rzeczoznawczą na rynku międzynarodowym. Działalność firmy skupia się na czterech głównych obszarach – nadzorach przemysłowych, nadzorach okrętowych, certyfikacji (systemów zarządzania, wyrobów i osób) oraz prac badawczo-rozwojowych.
10.12.2019

Bariery na granicy

Monitorowanie sytuacji podwodnej w rejonach baz morskich, portów i kotwicowisk, to główne przeznaczenie opracowanej w gdyńskim Ośrodku Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM S.A.) przenośnej bariery magnetycznej. Prowadzone jest ono głównie pod kątem ochrony przed zagrożeniami terrorystycznymi t.j. płetwonurkowie-dywersanci, pojazdy podwodne itd. Konstrukcja bariery pozwala jednak na jej wykorzystanie, nie tylko w środowisku morskim, ale również do ochrony granic lądowych naszego Państwa.
07.10.2019

Polski Rejestr Statków o Morskich farmach wiatrowych - publikacja

Turbiny wiatrowe są obiektami powszechnie spotykanymi na terenie niemalże całej Polski. Ich budowa na obszarach morskich jest dopiero planowana. Warto jednak wskazać, że od ponad 15 lat polskie przedsiębiorstwa dostarczają swoje innowacyjne materiały, wyroby, urządzenia i usługi dla wymagającej zachowania najwyższych standardów branży OZE, w tym morskich farm wiatrowych (MFW), umiejscowionych głównie w Europie Zachodniej.
30.09.2019

Rewolucja w zarządzaniu danymi w żegludze już za progiem

Każdego dnia w południe - gdy słońce jest w zenicie - światowa flota komercyjnych statków morskich informuje o swojej pozycji, prędkości i warunkach pogodowych. Jest to podstawowy sposób, w jaki statki śledzą zużycie paliwa. Jednostki morskie używają go od co najmniej 200 lat. Największe światowe firmy technologiczne inwestują miliony, aby pokazać, że istnieje lepszy sposób zbierania tych danych. Chcą tego dokonać zanim ceny paliw wzrosną w styczniu w ramach po wejściu nowych przepisów IMO 2020.
07.05.2019

W Chinach rozpoczęto budowę pierwszego hybrydowego statku ro-ro dla Grimaldiego

W chińskiej stoczni Jinling Shipyard rozpoczęto budowę pierwszego hybrydowego statku roro dla włoskiego armatora Grimaldi Group.
29.04.2019

Microsoft dołączył do technologicznego wyścigu w celu cyfryzacji żeglugi

Każdego dnia w południe - gdy słońce jest w zenicie - światowa flota komercyjnych statków morskich informuje o swojej pozycji, prędkości i warunkach pogodowych. Jest to podstawowy sposób, w jaki statki śledzą zużycie paliwa. Jednostki morskie używają go od co najmniej 200 lat. Największe światowe firmy technologiczne inwestują miliony, aby pokazać, że istnieje lepszy sposób zbierania tych danych. Chcą tego dokonać zanim ceny paliw wzrosną w styczniu w ramach po wejściu nowych przepisów IMO 2020.
07.04.2019

Wizyta Prezesa Rady Ministrów w 3. Flotylli Okrętów

W środę, 14 listopada, z nieoficjalną wizytą w 3. Flotylli Okrętów przebywał Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki. Celem wizyty było między innymi zapoznanie się z realizowanymi zadaniami.
15.11.2018

Wdrożenie do polskiego prawa przepisów technicznych PRS dla platform wiertniczych

Z dniem 18 października 2018 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 19 września 2018 r. (Dz.U. z 3 października 2018r. poz.1883) w sprawie uznania za obowiązujące przepisów w zakresie budowy i nadzoru stałych platform wiertniczych i eksploatacyjnych oraz ich urządzeń i wyposażenia.
18.10.2018

Stocznie na rozdrożu bez drogowskazu - felieton Marka Błusia

Jak wynika z danych GUS i ministerialnej prezentacji przed sejmową Komisją Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, w 2017 roku polskie stocznie nie otrzymały ani jednego zamówienia na gotowy statek z rynku międzynarodowego, oczywiście najważniejszego w globalnej gospodarce. Nikt o tym nie powiedział wprost i nie wyjaśnił, dlaczego.
18.06.2018

Kładka na Ołowiankę już funkcjonuje. Nie działała przez kilka godzin

W sobotni wieczór, 2 czerwca, popsuła się wodna sygnalizacja świetlna przy kładce na Ołowiankę. W związku z tym kładka nie była opuszczana do niedzielnego poranka, 3 czerwca. Kładka od około godz. 10.30 działa zgodnie z harmonogramem.
03.06.2018

Pilot morski obraca wielki masowiec. Tak to się robi (wideo)

Bezpieczne wprowadzanie statków do portu to jedno z zadań pilotów morskich. Zanim jednostka zacumuje przy nabrzeżu, trzeba ją obrócić. Zobaczcie, jak to się robi.
17.05.2018

Dzień Morskiego Ratownika

Ich praca do najbezpieczniejszej zdecydowanie nie należy. Zajmują się poszukiwaniem i ratowaniem osób – tych, które znalazły się w niebezpieczeństwie na morzu, a także zwalczaniem zagrożeń środowiska morskiego. Ratownicy morscy – bo o nich mowa – w piątek 18 maja obchodzić będą swoje święto.
17.05.2018

Pilot morski w akcji. Zobacz niesamowite nagranie (wideo)

Piloci morscy potrafią bezpiecznie doprowadzać statki do portu nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Przeszkodą nie jest dla nich nawet gruby lód. Jak to robią? Zobaczcie niesamowite nagranie.
08.05.2018

Greccy armatorzy powierzyli swoje jednostki Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia

Greccy armatorzy Roswell Tankers Corp. oraz Stealth Maritime powierzyli swoje jednostki Morskiej Stocznie Remontowej Gryfia (Zachodniopomorskie). Jak informuje MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A., do którego należy przedsiębiorstwo, łączna długość wszystkich remontowanych statków wynosi ponad kilometr.
26.12.2017

Konferencja Offshore Wind Logistics & Supplies 2017

Już niebawem, bo w dniach 24-25 października w Gdyni odbędzie się Międzynarodowa Konferencja „Offshore Wind Logistics & Supplies 2017”, poświęcona zagadnieniom związanym z organizacją polskiego łańcucha dostaw dla projektów morskich farm wiatrowych w Polsce oraz za granicą. Na temat przyszłości sektora offshore wind w Polsce oraz rozwoju polskiego przemysłu w tym kontekście rozmawiamy z Mariuszem Witońskim, Prezesem Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej, będącego organizatorem Konferencji.
18.10.2017

Piloci czuwają nad bezpieczeństwem żaglowców podczas finału The Tall Ships Races

Piloci morscy ze Szczecina już po raz trzeci biorą udział w operacji wprowadzania największych żaglowców świata do portu w ramach The Tall Ships Races. Jednostki biorące udział w regatach mają czas do jutra tj. do soboty do godz. 12.00, aby zawinąć po zakończonych regatach do portu w Szczecinie.
04.08.2017

Trzy żeńskie ekipy zawalczą o zwycięstwo w żeglarskich mistrzostwach Europy. Największa impreza sezonu startuje w poniedziałek w Gdańsku

W ten weekend i cały przyszły tydzień polskie wybrzeże będzie gościć ponad 800 żeglarzy i blisko 100 najszybszych i największych jachtów z całej Europy. W poniedziałek w Gdańsku rozpoczną się żeglarskie mistrzostwa Dr Irena Eris ORC European Championship, które są najważniejszym wydarzeniem dla miłośników tego sportu. 93 załogi z 13 państw zdominowali mężczyźni, ale o zwycięstwo zawalczą także trzy żeńskie teamy z Polski i Niemiec.
21.07.2017

SG-214 szukała tonącego 20-latka

Załoga jednostki pływającej SG-214 z Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej 17 czerwca uczestniczyła na Bałtyku w akcji poszukiwawczej 20-latka, którego w rejonie Międzyzdrojów zabrała wysoka fala.
19.06.2017

Pierwszy bezemisyjny i bezzałogowy kontenerowiec ma powstać już w 2020 roku (wideo)

Norweski producent nawozów Yara oraz firma Kongsberg Gruppe połączyły siły, by stworzyć pierwszy na świecie w pełni napędzany prądem oraz bezzałogowy kontenerowiec typu feeder.
10.05.2017

Monika Kwiatkowska i Antoni Pawlicki w przyszłym roku wezmą udział w żeglarskim Euro

Żeglarstwo daje dużą dawkę adrenaliny, pomaga pokonać własne słabości i przeżyć niezwykłą przygodę – zgodnie podkreślają ambasadorzy Mistrzostw Europy ORC 2017 w Gdańsku. Antoni Pawlicki i Monika Kwiatkowska nieprzypadkowo zostali wybrani do tej roli. Obydwoje od lat żeglują i będą nie tylko biernymi obserwatorami regat, ale również sami staną do rywalizacji.
31.10.2016

W świnoujskim porcie wyciekło paliwo

W pobliżu przeprawy promowej w centrum miasta, na wyspie Uznam, wyciekło paliwo. Plama ma długość około 50 metrów - podaje Radio Szczecin.
16.08.2016

Na ratunek

Załoga jednostki pływającej SG-047 Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej wraz z Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa uczestniczyła w niedzielę w akcji ratowniczej na Zatoce Puckiej. W okolicach kilometra od mola w Juracie w niebezpieczeństwie znaleźli się dwaj serferzy, których porwała wysoka fala.
08.08.2016

Akcja poszukiwawcza na Zalewie Szczecińskim

Załoga samolotu patrolowego Bryza z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego wspierała wczoraj poszukiwania wędkarza na Zalewie Szczecińskim. W akcji uczestniczyły jednostki Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, Straż Graniczna, Policja oraz Straż Pożarna.
29.07.2016

XI regaty Nord CUP za nami

Regaty Nord CUP Gdańsk 2016 za nami. W ciagu 10 dni żeglarze walczyli o tytuły mistrzowskie, punkty pucharowe, wręczone zostały też nagrody specjalne. Załogi startowały w wyścigach krótkich i bardzo długich, jak Orvaldi B8 Race, ale przede czas, jaki spędziliśmy wszyscy w gdańskich G&oacu
06.07.2016

XI regaty Nord CUP za nami

Regaty Nord CUP Gdańsk 2016 za nami. W ciagu 10 dni żeglarze walczyli o tytuły mistrzowskie, punkty pucharowe, wręczone zostały też nagrody specjalne. Załogi startowały w wyścigach krótkich i bardzo długich, jak Orvaldi B8 Race, ale przede czas, jaki spędziliśmy wszyscy w gdańskich Górkach Zachodnich, były to wspaniałe, żeglarskie chwile.
06.07.2016

Akcja poszukiwawcza na Zatoce Puckiej

Wczoraj (08.06), przez blisko 2 godziny załoga śmigłowca W-3RM Anakonda z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej wspierała dzisiaj w nocy poszukiwania zaginionego paralotniarza. Około godziny 3 nad ranem akcja została przerwana. Mężczyzny nie odnaleziono.
09.06.2016

Zakończyły się poszukiwania żeglarza, który wypadł za burtę na Bałtyku

Jednostki Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) przez dwa dni poszukiwały żeglarza, który wypadł z pokładu jachtu. Akcja ratunkowa była bardzo trudna ze względu na złe warunki panujące na Bałtyku.
02.10.2015

Baltic Polonez Cup Race 2015 zakończył się tragicznie dla jednego z żeglarzy

Do tragedii doszło w czasie regat Baltic Polonez Cup Race 2015, które rozpoczęły się we wtorek w Świnoujściu. Utopił się jeden z żeglarzy, który płynął samotnie jachtem Quark.
13.08.2015

„Statki. Nasza Pasja” - wyjątkowa wystawa poświęcona grupie stoczni Remontowa Holding

Wirtualna podróż po terenie stoczni. Spacer po wnętrzu statku. Przymierzanie za pomocą wirtualnego lustra strojów montera czy spawacza. Dokowanie platformy, załadunek promu i wiele innych atrakcji czeka na gości multimedialnej wystawy „Statki. Nasza pasja” przygotowanej przez grupę stoczniową Remontowa Holding S.A.
18.06.2015

Nauta buduje statki na terenie Stoczni w Gdańsku (wideo)

Historyczne żurawie Stoczni Gdańskiej znów pracują. Na obszarze wydzierżawionym od spółki Synergia99, w oparciu o infrastrukturę dawnego wydziału K3, Nauta buduje specjalistyczne jednostki dla zagranicznych armatorów. Działalność stoczni na nowych terenach produkcyjnych pierwotnie należących do Stoczni Gdańsk jest przykładem sprawnej realizacji polityki dywersyfikacji źródeł dochodu obranej przez Nautę w czerwcu 2012r.
19.02.2014

K-329 Siewierodwińsk. Ten rosyjski okręt to prawdziwa „Bestia z głębin”

9 listopada ubiegłego roku Amerykanie triumfalnie ochrzcili lotniskowiec USS Gerald R. Ford. Supernowoczesna jednostka symbolicznie zapoczątkowała modernizację floty amerykańskich lotniskowców, a także miała być jednoznacznym znakiem dominacji USA na morzach i oceanach całego świata. Optymistyczne nastroje prysły jak bańka mydlana, gdy 30 grudnia 2013 roku rosyjska Marynarka Wojenna rozpoczęła testy K-329 "Siewierodwińska" - swojego najnowszego okrętu podwodnego, który w zachodnich mediach szybko zyskał miano "Bestii z głę
31.01.2014

Światowy Dzień Morza w PRS

Dzień Morza to międzynarodowe wydarzenie obchodzone od 1978 r. Jego rolą jest podkreślenie wspólnej odpowiedzialności za stan morskiego środowiska naturalnego oraz zachęta do poszukiwania rozwiązań sprzyjających traktowaniu morza jako wspólnego dobra.
25.09.2013

„Nauka dla przemysłu, przemysł dla nauki”

Przedsięwzięcia gospodarcze wymagają naukowych analiz rynku. Polskie ośrodki naukowe i akademickie od lat starają się utrzymać jak najściślejszą więź z sektorem przemysłowym. Nie tylko, po to, by dać swym absolwentom szansę zatrudnienia, ale także dla utrzymania zwykłej ścieżki wdrażania osiągnięć naukowych i korygowania programów nauczania. Celem programu „Nauka dla Przemysłu, Przemysł dla Nauki” jest wsparcie projektów badawczo rozwojowych, realizowanych przez Politechnikę Gdańską na rzecz gdańskiego portu oraz zacieśnie
28.06.2013

Akcja poszukiwawcza na Bałtyku

Dwa śmigłowce Marynarki Wojennej uczestniczyły dzisiaj (poniedziałek, 4 czerwca) w akcji poszukiwawczo-ratowniczej na Bałtyku. Około 14 mil morskich na północny wschód od Kołobrzegu zatonęła łódź rybacka z czterema osobami na pokładzie. Trzech rozbitków podjął znajdujący się w rejonie niemiecki jacht. Śmigłowce Mi-14PŁ/R wspierały poszukiwania czwartego rybaka.
05.06.2012

Ratunek na morzu

19.09.2011. Na Zatoce Gdańskiej awarii uległ okręt podwodny. Jednostka osiadła na dnie i nie jest w stanie samodzielnie się wynurzyć. Na pokładzie znajduje się 26 marynarzy. Polskie siły morskie rozpoczynają akcję ratowniczą – to jeden ze scenariuszy rozpoczynającego się ćwiczenia SMER/MEDEX 2011.
20.09.2011

Gospodarka morska w Polsce w 2008 roku - podsumowanie

Morska i przybrzeżna flota transportowa Polski w 2008 roku liczyła 149 statków, o łącznej nośności 2 614,5 tys. ton oraz o pojemności brutto GT 1 935,3 tys., z tego 123 jednostki o nośności 2 613,7 tys. ton i pojemności brutto GT 1 930,8 tys. stanowiły jednostki morskiej floty transportowej i 26 statków o pojemności brutto GT 4,5 tys. morskiej floty przybrzeżnej - podał Główny Urząd Statystyczny.
18.06.2009

Dziękujemy za wysłane grafiki.