• <

Pilot morski w akcji. Zobacz niesamowite nagranie (wideo)

pc

08.05.2018 15:52 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Pilot morski w akcji. Zobacz niesamowite nagranie (wideo)

Partnerzy portalu

Pilot morski w akcji. Zobacz niesamowite nagranie (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Piloci morscy potrafią bezpiecznie doprowadzać statki do portu nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Przeszkodą nie jest dla nich nawet gruby lód. Jak to robią? Zobaczcie niesamowite nagranie.

Pracę pilota morskiego zarejestrowano w Finlandii na początku kwietnia. Statek Tavastland płynął do portu Oulu nad Zatoką Botnicką, który zamarza zimą, stąd gruba pokrywa lodu dookoła. Chociaż obsadzanie statków to dla pilotów morskich codzienność, odwagi z pewnością im nie brakuje.

Pilot morski to jeden z najstarszych i jednocześnie najmniej znanych zawodów. Sam pilotaż morski jest usługą publiczną i ważnym elementem transportu morskiego. Gwarantuje sprawną, efektywną i bezpieczną obsługę ruchu w portach.

Zadaniem pilota morskiego jest udzielanie kapitanowi statku informacji o warunkach nawigacyjnych oraz rad w prowadzeniu statku na danym akwenie, co zapewnia bezpieczeństwo wprowadzenia lub wyprowadzenia z portu jednostki morskiej. Aby wykonywać zawód pilota morskiego, trzeba spełnić wymogi kwalifikacyjne określone prawem – posiadać specjalistyczną wiedzę, doświadczenie w manewrowaniu statkami oraz znajomość warunków w danym porcie. W Polsce pilotem może zostać  wyłącznie kapitan żeglugi wielkiej z wieloletnią praktyką morską. Międzynarodowa Izba Żeglugi (ICS) uznaje rolę pilotów za kluczową w ograniczaniu i eliminowaniu potencjalnego ryzyka ekonomicznego i środowiskowego.

Statek Tavastland ma 190,79 m długości, 30,63 m szerokości, 7,2 m zanurzenia oraz 15 960 t nośności. Zbudowana w 2006 r. jednostka pływa pod szwedzką banderą.

Dziękujemy za wysłane grafiki.