• <

Wynik wyszukiwania - " nowa jednostka " - Wiadomości

W Japonii powstanie innowacyjny statek do transportu komponentów do morskich turbin wiatrowych

MOL Drybulk zawiera umowę na transport morski z JFE Engineering na budowę statku przeznaczonego do transportu elementów fundamentów dla morskich turbin wiatrowych. Jednostka ma być pierwszym w Japonii, przybrzeżnym, modułowym transportowcem przewożącym który będzie przeznaczonym do prac przy budowie morskich farm wiatrowych.
16.04.2024

Francuski okręt atomowy Duguay-Trouin rozpoczął regularną służbę

Adm. Nicolas Vaujour, szef sztabu Marynarki Wojennej, ogłosił dopuszczenie do czynnej służby balistycznego okrętu podwodnego z napędem atomowym (sous-marin nucléaire d’attaque, SNA) Duguay-Trouin (S636). Jest to druga z serii sześciu jednostek typu Suffren, które do 2030 roku zastąpią starsze typu Rubis. Mają zapewnić Francji skuteczne odstraszanie nuklearne.
05.04.2024

ORP Orzeł w zanurzeniu. Wielki powrót do służby

Jedyny polski okręt podwodny pierwszy raz od dawna pokazał się "w zanurzeniu". Ma to oznaczać zbliżający się koniec epopei w związku z ciągnącymi się remontami i wątpliwościami co do gotowości jednostki do pełnienia służby pod wodą.
09.03.2024

N-Sea z nowym statkiem na europejskie akweny

Firma N-Sea poinformowała, że do jej floty dołączyła nowa jednostka badawcza i wsparcia ROV – Geo Ranger.
15.01.2024

Wielozadaniowa jednostka Damen Multi Cat 2712 dostarczona firmie Maritime Craft Services

Stocznie Damen dostarczyły jedną z wielozadaniowych jednostek Multi Cat specjalistycznej firmie Maritime Craft Services (Clyde) Ltd. Zamówienie zostało złożone zaledwie sześć tygodni wcześniej. 27-metrowy model Multi Cat 2712 należy do średniej klasy w 13-osobowej serii, a Damen buduje je seryjnie, aby sprostać stałemu zapotrzebowaniu na jednostki tej wielkości i zdolności.
24.11.2023

Chrzest patrolowca dla sił morskich RPA, dostarczonego przez Damen

W porcie w Durbanie odbyła się 3 listopada br. ceremonia nadania nazwy wielozadaniowego okrętu patrolowego dla Marynarki Wojennej Republiki Południowej Afryki (South Africa Navy), SAS King Shaka Zulu (P1572). Nowa jednostka ma wzmocnić potencjał obrony wybrzeża i wód terytorialnych państwa, a także stanowić dowód jego zdolności w zakresie branży stoczniowej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz, sił zbrojnych, branży stoczniowej. Uroczystość uświetniła orkiestra marynarki wojennej.
06.11.2023

Pierwszy prom dla PŻM zwodowany w „Remontowej”

Jesienna, deszczowa aura nie pokrzyżowała dziś planów Gdańskiej Stoczni „Remontowej”. Przy dużej reprezentacji oficjeli z rządu, samorządu oraz innych instytucji szeroko pojętej branży morskiej, zwodowano dziś oficjalnie pierwszy prom budowany dla Polskiej Żeglugi Morskiej.
01.11.2023

PŻB: nowy prom w przyszłym roku, plany połączenia na Bornholm na razie bez rezultatów

Prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej Andrzej Madejski opowiedział w mediach m.in. o planach związanych z przyjęciem do eksploatacji nowych jednostek, a także o niezrealizowanym planie uruchomienia sezonowego połączenia Kołobrzeg – Bornholm.
25.10.2023

Pod nadzorem PRS powstanie pływający po Nilu hotel

Na początku października umowę na budowę nowego pływającego hotelu pod nadzorem Polskiego Rejestru Statków podpisał dyrektor Oddziału Okrętów PRS Aleksander Łęgowski. Nowy budynek powstanie dla firmy Aber Crombie & Kent Egypt i otrzyma nazwę „Nile Intrepid”. Jak sama nazwa wskazuje, statek będzie pływał po Nilu.
20.10.2023

Podmorski gazociąg łączący Finlandię z Estonią został prawdopodobnie celowo uszkodzony

Awaria podmorskiego gazociągu Balticconnector łączącego Finlandię z Estonią nie jest skutkiem normalnego użytkowania rurociągu. Prawdopodobnie zostało to spowodowane działaniem sił zewnętrznych – przekazano we wtorek w Helsinkach na konferencji premiera Petteri Orpo z udziałem wojskowych oraz policji.
10.10.2023

Fincantieri zbuduje dwupaliwowy prom RoPax napędzany LNG

Nowy prom, będący w całości własnością regionu Sycylia i w całości wyprodukowany na wyspie, będzie obsługiwał trasy do Lampedusy i Pantellerii. Prezydent Sycylii Renato Schifani oraz dyrektor generalny i dyrektor zarządzający Fincantieri Pierroberto Folgiero podpisali 9 października br. umowę na budowę nowego promu (Ropax klasy A) w Palazzo d'Orleans, w obecności radnego regionalnego ds. infrastruktury i mobilności Alessandro Aricò, za podstawową kwotę oferty wynoszącą prawie 120 milionów euro.
09.10.2023

Kolejny nowy holownik zasilił flotę WUŻ Port and Maritime Services

Do Portu Gdańsk dotarł trzeci z nowych holowników zakupionych przez WUŻ Port and Maritime Services. Nowa jednostka dołączając do obecnej floty, już wkrótce rozpocznie działalność w gdańskim porcie.
05.10.2023

Dziś do Gdańska przybył patrolowiec SG-301. W tle kontrowersje wokół płatności za jego budowę

Po zakończeniu prób morskich z Francji przybyła do Polski nowa jednostka dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Obecnie znajduje się ona przy nabrzeżu nieopodal Kanału Portowego, a w ciągu najbliższych tygodni nastąpi jej oficjalne przekazanie zamawiającemu i wcielenie do służby. Choć to ważny moment dla formacji oraz polskiej branży okrętowej, okazuje się, że nie brakuje tu problemów związanych z całym przedsięwzięciem.
05.09.2023

Navantia wśród potencjalnych dostawców okrętów podwodnych dla Polski

Hiszpańska firma stoczniowa Navantia jest jednym z czterech potencjalnych dostawców trzech okrętów podwodnych, które zamierza zamówić polskie wojsko, twierdzi w czwartek madrycki portal Infodefensa, sugerując, że opcją dla polskiego MON jest nowa jednostka proj. S-80.
20.07.2023

Navantia rozpoczyna budowę okrętów dla hiszpańskiej i marokańskiej marynarki wojennej

Stocznie koncernu Navantia w Puerto Real i San Fernando rozpoczęły budowę okrętu do działań podwodnych (BAM-IS) dla Marynarki Wojennej Hiszpanii oraz okrętu patrolowego dla Królewskiej Marynarki Wojennej Maroka.
04.07.2023

Francuski, atomowy okręt podwodny kończy pierwsze próby morskie

Drugi z sześciu zaplanowanych okrętów podwodnych typu Barracuda, Duguay-Trouin (S-636), pomyślnie ukończył pierwszy etap prób. Powoli zbliża się przekazanie jednostki Marynarce Wojennej Francji (Marine nationale).
29.03.2023

Budowa nowego promu dla PŻB – zaawansowana

Budowa nowego promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej jest bardzo zaawansowana. Wczesną wiosną spodziewamy się jego wodowania i wówczas, już na wodzie, będą podejmowane prace wykończeniowe wewnątrz jednostki – poinformował PAP prezes PŻB Andrzej Madejski.
13.03.2023

Drugi 240-metrowy statek we flocie Stena Line na linii Gdynia-Karlskrona otrzymał oficjalną nazwę – Stena Ebba [GALERIA]

W Karlskronie w Szwecji, odbyła się, 11 stycznia br., uroczystość nadania nazwy promowi Stena Ebba, drugiemu z nowych statków typu E-flexer na linii Gdynia-Karlskrona. Butelkę szampana o burtę rozbiła matka chrzestna statku, wojewoda regionu Blekinge w Szwecji, Ulrica Messing.
12.01.2023

Prysmian Group składa zamówienie na nową jednostkę do kładzenia kabli podwodnych

Włoska firma zajmująca się okablowaniem morskim inwestuje blisko 200 mln euro w nowy statek i dostosowanie jego sprzętu kablowego o wartości około 40 mln euro. Będzie też wyposażony w pakiet akumulatorów o łącznej mocy 3 MW.
24.11.2022

Strażak-28 już w Szczecinie

Strażak-28, nowy statek pożarniczy zbudowany dla Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, dotarł już do miejsca swojej pracy.
20.11.2022

Jacht z Goleniowa walczy o prestiżową nagrodę

Hanse 460 może otrzymać miano najlepszej jednostki 2022 roku w prestiżowym konkursie British Yachting Awards 2022. Nowy jacht budzi podziw żeglarzy na całym świecie i ma ogromne szanse na zwycięstwo. „Dla nas najważniejsza jest opinia użytkowników, którzy przemierzają na tym jachcie morza i oceany” – mówi Dyrektor Zarządzający HanseYachts.
28.10.2022

Uniwersytet Gdański powołał Centrum Badań nad Gospodarką Morską

Badania związane z morzem – w bardzo szerokim ujęciu – od prawa morskiego, przez ochronę środowiska morskiego, aż do gospodarki i transportu morskiego prowadzone są w Uniwersytecie Gdańskim od początku jego istnienia. Teraz, również w związku z realizacją celów zrównoważonego rozwoju, Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski powołał Centrum Badań nad Gospodarką Morską. Kierownictwo nowej jednostki UG objęła dr hab. Dorota Pyć, prof. UG.
12.10.2022

Turcja. Zwodowano pierwszą korwetę dla ukraińskiej marynarki wojennej

Turecka stocznia RMK Marine zwodowała pierwszą korwetę dla ukraińskiej marynarki wojennej, podał w poniedziałek tygodnik Newsweek Romania, cytujący przedstawicieli władz w Kijowie. Jednostka to okręt klasy Milgem, który będzie pływał pod nazwą Hetman Iwan Mazepa.
03.10.2022

Fairplay-37 ochrzczony i gotowy do akcji [WIDEO, ZDJĘCIA]

Fairplay-37, nowy holownik Fairplay Towage Polska, został oficjalnie ochrzczony i jest gotowy do operacji. Pracy w najbliższym czasie mu nie zabraknie.
28.09.2022

Największy na świecie hybrydowy liniowiec zostanie zwodowany w 2024 roku

Duża firma działają w sektorze transportu morskiego Brittany Ferries ogłosiła zwodowanie największego na świecie hybrydowego liniowca Saint-Malo w 2024 roku. Liniowiec zintegruje kilka systemów, które zoptymalizują zużycie energii w czasie rzeczywistym.
05.07.2022

MAG Offshore prezentuje nową jednostkę Hydromag 1. Jaką rolę odegra w budowie farm na morzu? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Właścicielem katamaranu jest Morska Agencja Gdynia, a jego operatorem MAG Offshore. Jednostka pracowała m.in. przy budowie Baltic Pipe. Jaką rolę widzą dla niej nowi właściciele w budowie polskich morskich farm wiatrowych?
05.06.2022

Lotos Petrobaltic z nową jednostką offshore?

Wojciech Królikowski, CEO Technical Ship Management Ltd., poinformował, że w zarządzie technicznym znalazła się nowa jednostka – Bazalt II. Statek, wcześniej znany pod nazwą Pacific Warden, będzie najpewniej częścią floty Lotos Petrobaltic.
25.04.2022

Zwodowano pierwszy japoński prom zasilany LNG

Japoński potentat morski Mitsui O.S.K. Lines (MOL) zwodował pierwszy japoński prom napędzany LNG, będący jednym z dwóch promów zamówionych przez spółkę zależną MOL - Ferry Sunflower. Napęd gazowy ma być alternatywą dla tradycyjnego paliwa, dającego szansą na ograniczenie emisji w sektorze żeglugi.
10.03.2022

Jan De Nul zwodował największy statek instalacyjny typu jack-up

Belgijski armator Jan De Nul Group zwodował w stoczni COSCO Shipping w Nantong w Chinach jednostkę Voltaire. Jest to statek instalacyjny typu Next-Gen Offshore Jack-Up, przeznaczony do budowy morskich instalacji OZE oraz w późniejszych fazach – do ich demontażu.
03.02.2022

Konferencja „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” - relacja [WIDEO]

W poniedziałek 24 stycznia w Szczecinie na konferencji „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” zebrali się reprezentanci gospodarki morskiej, szczególnie Pomorza Zachodniego. Ważnym tematem podczas dyskusji były kwestie dotyczące nowych promów dla polskich armatorów.
25.01.2022

Największy wielozadaniowy Tai Xing nowym statkiem Chipolbroku

W chińskiej stoczni Chengxi odbyła się ceremonia chrztu i przekazania Chipolbrokowi pierwszego z zamówionych nowych statków wielozadaniowych.
08.12.2021

"Moby Fantasy" – największy "zielony" prom na świecie

W ramach serii naszych analiz dotyczących rynku żeglugowego przedstawiamy informacje na temat kolejnych nowych ciekawych konstrukcji okrętowych i budów jednostek pływających. Dzisiaj o nowoczesnym „Moby Fantasy”, który 6 listopada tego roku został zwodowany jako pierwsza z dwóch jednostek ro-pax nowej generacji, które wejdą do eksploatacji w 2023 roku.
29.11.2021

Trzy wodowania w jeden dzień. Crist oddaje kolejne mega bloki statku pasażerskiego - największe, jakie buduje się w Europie [ZDJĘCIA]

We wtorek (9 listopada) dobyło się wodowanie kolejnych dwóch mega bloków o numerach roboczych V34 oraz M34. Są to kolejne z serii bloki o potężnych rozmiarach wybudowane oraz w pełni wyposażone przez stocznię Crist z Gdyni. Bloki powstały dla francuskiej stoczni Chantiers de l'Atlantique.
14.11.2021

Na rynku frachtowym jest gorąco! Analiza rynku frachtowego i czarterowego [tygodnie 20-24/2021]

Ostatnie tygodnie to dalszy ciąg dobrych informacji dotyczących wzrostów na rynkach frachtowych i czarterowych dla wielu z segmentów żeglugi międzynarodowej. Wiele wskazuje na to, że gospodarka nabiera rozpędu i pozytywny trend wzrostowy będzie długoterminowy.
30.06.2021

PRS będzie nadzorował budowę Strażaka-28

29 kwietnia 2021 roku PRS S.A. zawarł umowę z Remontowa Shipbuilding na nadzór nad budową jednostki pożarniczej dla Zarządu Portów Morskich Szczecin-Świnoujście. W imieniu Polskiego Rejestru Statków dokument sygnował Dyrektor Pionu Okrętowego Grzegorz Pettke, natomiast stocznię reprezentował Prezes Zarządu Marcin Ryngwelski oraz Członek Zarządu Dariusz Jaguszewski. Nadzór będzie sprawował zespół inspektorów Placówki Gdańsk PRS.
04.05.2021

Umowa podpisana, będzie nowy statek pożarniczy w zespole portów Szczecin-Świnoujście

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.oraz Remontowa Shipbuilding S.A. z siedzibą w Gdańsku podpisały umowę na zakup statku pożarniczego. Oferta Remontowej Shipbuilding S.A. została wybrana w postępowaniu przetargowym. Nowa jednostka będzie trzecią we flocie ZMPSiŚ i będzie nosiła nazwę „Strażak-28”.
28.04.2021

Hiszpania: Księżniczka Eleonora ochrzciła najnowocześniejszy na świecie okręt podwodny

Księżniczka Eleonora, córka króla Hiszpanii Filipa VI, ochrzciła w czwartek w Kartagenie okręt podwodny S-81 Isaac Peral. Według konstruktorów jednostka jest najnowocześniejszym konwencjonalnym okrętem podwodnym na świecie.
22.04.2021

Korea Płn. zbudowała okręt podwodny, który może wystrzeliwać rakiety balistyczne

Służby wywiadowcze USA i Korei Południowej sądzą, że Korea Północna zbudowała nowy okręt podwodny o wyporności 3000 ton, zdolny do wystrzeliwania rakiet balistycznych, i zamierza go ujawnić w strategicznym momencie – podała agencja Yonhap, cytując anonimowe źródła w Seulu.
12.04.2021

EDP bada możliwość produkcji wodoru w ramach morskiej energetyki wiatrowej i ogłasza kolejne eko inwestycje

Grupa EDP wzmacnia swoje zaangażowanie na rzecz dekarbonizacji inaugurując oddziały dedykowane wykorzystaniu potencjału wodoru i magazynowaniu energii. H2BU to nowa jednostka Grupy, która zajmie się „zielonym” wodorem, a powstały w USA specjalny oddział – magazynowaniem. W ciągu 5 lat ma on osiągnąć łączna moc instalacji wynoszącą 1 GW.
22.02.2021

Czy najgorsze jest już za nami? Statki do przewozu LNG biją kolejne rekordy. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 53/2020, 1-2/2021)

Fundamenty segmentu masowców wydają się gotowe do odbudowy i wzrostu już w 2021 roku. Ostatnie tygodnie, to kontynuacja ciężkiej sytuacji dla tankowców i branży związanej z wydobyciem ropy naftowej. Rozpędu nabierają za to projekty związane z odnawialnymi źródłami energii i ogólnoświatową transformacją energetyczną.
18.01.2021

Nowy prom samochodowy ze stoczni Finomar zwodowany

Stocznia w Szczecinie Finomar sp. z.o.o. zwodowała właśnie częciowo wyposażony prom pasażersko-samochodowy, wykonany na zamówienie duńskiej stoczni.
08.01.2021

U granic Polski wzmacnia się rosyjska Flota Bałtycka - rozlokowane nowe rakiety, czołgi i okręty

Rosja, tłumacząc się obecnością NATO w krajach bałtyckich, wzmacnia stacjonujące w regionie swoje siły m.in. o nowe okręty, czołgi i rakiety. "Tak silnej ochrony wybrzeża, jak na Bałtyku nie ma chyba żadna inna flota rosyjskich sił zbrojnych" - oceniła gazeta "Krasnaja Zwiezda".
05.01.2021

Francuska firma ujawniła projekt nowoczesnej jednostki do kładzenia kabli pod wodą

Francuska firma Piriou stworzyła projekt nowego kablowca, który będzie mógł instalować i naprawiać zarówno kable zasilające jak i światłowodowe.
30.11.2020

Polski armator buduje swój pierwszy statek (foto, wideo)

Najprawdopodobniej na początku przyszłego roku zupełnie nowa jednostka trafi do floty szczecińskiego armatora Unibaltic. Chemikaliowiec powstaje w tureckiej stoczni.
23.11.2020

Stępka pod kolejny, dwustronny prom hybrydowy w stoczni CRIST (foto)

Ponad 100 metrów długości, 17 szerokości oraz możliwość przewiezienia 90 samochodów osobowych – to parametry nowego, dwustronnego promu hybrydowego, który zbuduje stocznia CRIST dla fińskiego operatora promowego, Finferries. Dzisiaj odbyło się położenie stępki na jednostkę.
30.10.2020

Nowa jednostka kontrolno-inspekcyjna Urzędu Morskiego w Gdyni w Ustce

W ostatnich dniach zawitała do portu w Ustce nowa jednostka kontrolno-inspekcyjna Urzędu Morskiego w Gdyni – Kontroler 23. Zastąpi ona dotychczas użytkowaną i wysłużoną Marzenkę (rok budowy: 1977), która zostanie wystawiona na sprzedaż.
26.10.2020

Eneria dostarczyła silniki Catepilar na nową jednstkę UM w Gdyni [foto]

W ostatnich dniach zawitała do portu w Ustce nowa jednostka kontrolno-inspekcyjna Urzędu Morskiego w Gdyni – Kontroler 23. Zastąpi ona dotychczas użytkowaną i wysłużoną Marzenkę (rok budowy: 1977), która zostanie wystawiona na sprzedaż. Spółka Eneria zainstalowała na jednostce silniki 2 x C18 M/E oraz C2.2
26.10.2020

Statek, który pomoże potrzebującym

Pod koniec 2021 roku w pierwszy rejs do Afryki wypłynie „Global Mercy” - największy na świecie statek szpitalny organizacji pozarządowej. Nowa jednostka ponad dwukrotnie zwiększy możliwości Mercy Ships - organizacji humanitarnej, od ponad 40 lat zapewniającej bezpłatną opiekę chirurgiczną mieszkańcom tych regionów świata, którzy są takiej opieki pozbawieni.
20.10.2020

Włochy: Ceremonia przyspawania monety w kadłubie wycieczkowca Rotterdam

W dniu 1 października włoska stocznia Fincantieri był gospodarzem ceremonii przyspawania srebrnego dolara dla Rotterdamu, trzeciego statku wycieczkowego klasy Pinnacle budowanego dla Holland America Line w zakładzie Marghera w Wenecji.
05.10.2020

Nowy statek ro-ro Polskich Linii Oceanicznych - pierwszy nabytek od 30 lat

Polskie Linie Oceaniczne pierwszy raz od 30 lat powiększyły swoją flotę o nowy statek. Zakupiona 24 września jednostka, nazwana POL Maris, to 10-letni statek typu ro-ro, który zastąpi wysłużony M/V Żerań.
01.10.2020

Nowy gazowiec LNG firmy GasLog rozpoczyna próby morskie

GasLog, firma zajmująca się dostawą LNG z Grecji, poinformowała, że nowa jednostka LNG SN2300 rozpoczęła próby morskie w Korei Południowej.
15.09.2020

Szkolenie praktyczne przyszłych hydrografów na AMW

Na przełomie sierpnia i września 2020 r. odbyły się praktyczne zajęcia dla studentów studiów podyplomowych Hydrografia. Szkolenie obejmowało między innymi przygotowanie hydrograficznego systemu pomiarowego do pracy, podłączenie niezbędnego okablowania, zamontowanie przetworników i anten oraz stworzenie projektu prac w oprogramowaniu Qinsy.
10.09.2020

Najnowszy wycieczkowiec Silversea pomyślnie przeszedł próby morskie

Najnowszy ultraluksusowy Silversea Cruises – Silver Moon – pomyślnie przeszedł próby morskie, które odbyły się od 8 do 20 sierpnia.
28.08.2020

ZODIAK II w służbie Urzędu Morskiego w Gdyni [foto]

W czwartek, 20 sierpnia 2020 roku, nastąpił odbiór końcowy i przekazanie nowej jednostki wielozadaniowej Urzędu Morskiego w Gdyni – Zodiak II. Ze strony stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. statek przekazał wiceprezes zarządu Bartłomiej Pomierski i członek zarządu Dariusz Jaguszewski. Po stronie odbiorcy podpisy złożyli: Zenon Kozłowski, zastępca dyrektora ds. oznakowania nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Szczecinie, Piotr Jesion, naczelnik Wydziału Oznakowania Nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Szczecinie oraz Jan Młotkowski, zastęp
21.08.2020

Nowa pilotówka już w Porcie Gdynia [foto,wideo]

Prosto ze stoczni Safehaven Marine w irlandzkim Cork do Portu Gdynia. Nowoczesna pilotówka dla przedsiębiorstwa Unipil w niedziele dotarła do Gdyni a w poniedziałek została zwodowana przy Nabrzeżu Stanów Zjednoczonych.
17.08.2020

Uniwersytet Morski w Gdyni - najstarszy polski armator

W tym roku obchodziliśmy 100 – lecie polskiego szkolnictwa morskiego a nie tak dawno również i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uniwersytet Morski w Gdyni, który jest największą polską uczelnią morską, kształcącą obecnie na 4 kierunkach: Nawigacyjnym, Mechanicznym, Elektrycznym oraz Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa czynnie brał udział w tych obchodach. Gdyńska uczelnia to nie tylko jednak instytucja dydaktyczno – naukowa z wielkimi tradycjami, ale również zdaje się najstarszy polski armator.
03.08.2020

Nowa hybryda powstaje w stoczni CRIST [foto]

Ponad 100 metrów długości, 17 szerokości oraz możliwość przewiezienia 90 samochodów osobowych – to parametry nowego promu hybrydowego, który zbuduje stocznia CRIST dla fińskiego operatora promowego, Finferries. Dzisiaj odbyło się pierwsze cięcie stali na jednostkę.
01.07.2020

Największy brytyjski statek wycieczkowy przypłynie do Rotterdamu

Statek wycieczkowy Iona przypłynie do Rotterdamu na inspekcję. Tam, nowa jednostka zbudowana przez stocznię Meyer Werft dla P&O Cruises wejdzie do suchego doku. Zawinięcie statku planowane jest na 2 czerwca.
29.05.2020

Polarny statek ekspedycyjny dla Quark Expeditions zwodowany (foto, wideo)

16 maja w stoczni Brodosplit zwodowano ekspedycyjny statek wycieczkowy 487 Ultramarine. Zaawansowana technologicznie jednostka wejdzie do floty Quark Expeditions, lidera wśród firm organizujących tego typu wyprawy.
25.05.2020

Stocznie DIV Shipbuilding w Norwegii i Chorwacji zbudują spektakularny statek pasażerski

Stocznie Kleven Verft i Brodosplit połączą siły pod szyldem DIV Shipbuilding i zbudują luksusowy statek pasażerski o długości ponad 290 metrów. Apartamentowiec jest określany mianem "Yacht with a purpose" ("Jacht z intencją").
18.05.2020

Silniki MAN dla statku do instalacji morskich turbin wiatrowych nowej generacji

Stocznia China Merchant Heavy Industry (CMHI) zamówiła sześć silników głównych MAN 12V32/44CR dla Les Alizés czyli statku, który powstaje dla belgijskiej grupy Jan De Nul.
04.05.2020

Stocznia Remontowa dokończy budowę ogromnej pogłębiarki (foto, wideo)

Jak poinformował portal branżowy DredgingToday, polska stocznia dokończy budowę największej samobieżnej pogłębiarki ssącej na świecie - Willem van Rubroeck. Zleceniodawcą jest belgijski armator Jan De Nul.
02.05.2020

Stocznia Bath Iron Works rozpoczęła budowę kolejnego niszczyciela dla amerykańskiej marynarki

Stocznia Bath Iron Works (BIW) oficjalnie rozpoczęła budowę okrętu USS Louis H. Wilson Jr. (DDG 126) - ogłosiła US Navy. Nowa jednostka będzie pierwszym niszczycielem klasy Arleigh Burke zbudowanym w konfiguracji Flight III.
09.03.2020

Wärtsilä dostarczy rozwiązanie napędowe dla promu powstającego w stoczni Remontowa Shipbuilding

Wärtsilä dostarczy zintegrowany system składający się z instalacji LNG, silników dwupaliwowych (dual fuel) i elektrycznego układu napędowego do najnowszej jednostki z serii Salish dla BC Ferries. Trzy wcześniejsze jednostki z tej serii (również napędzane silnikami Wärtsilä), zostały już dostarczone.
04.03.2020

BC Ferries zamówiło szósty prom zasilany LNG. Wykonawcą będzie polska stocznia

Kanadyjski operator promów BC Ferries powrócił do polskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. z kontraktem na budowę dodatkowego statku zasilanego skroplonym gazem ziemnym (LNG), który ma wejść do eksploatacji na Wyspach Zatoki Południowej w 2022 roku.
03.02.2020

Piąta z rzędu nowa jednostka dołączyła do floty 2020 Bulkers

Norweski armator 2020 Bulkers odebrał Bulk Shenzhen, piąty z ośmiu zamówionych masowców Newcastlemax o nośności 208 tys. dwt.
06.01.2020

Czołowa chorwacka stocznia z pierwszym zamówieniem od 4 lat

Stocznia 3 Maja, część chorwackiej Grupy Uljanik, która ma problemy finansowe, wygrała kontrakt na budowę nowego statku. To pierwsze zamówienie zakładu w ciągu ostatnich czterech lat.
02.01.2020

H-Line zamawia kolejnego gazowca LNG w stoczni Hyundai Samho

Południowokoreańska stocznia Hyundai Samho Heavy Industries (HSHI) zdobyła kontrakt na budowę gazowca LNG o pojemności 174 tys. m3. Umowa warta 190,5 mln dolarów została podpisana z rodzimym armatorem H-Line Shipping. Nowa jednostka ma zostać przekazana właścicielowi najpóźniej 15 czerwca 2022 roku.
09.12.2019

Stocznia Crist z zamówieniem na „Elektrę 2.0”

Fiński armator Finferries zamówił kolejny prom hybrydowy w polskiej stoczni Crist. Nowa jednostka będzie przyjazna dla środowiska i zostanie zatrudniona na linii Föglö w rejonie archipelagu Wysp Alandzkich.
12.11.2019

Masowiec „Sopot” nową jednostką Polskiej Żeglugi Morskiej (wideo)

Polska Żegluga Morska odebrała z chińskiej stoczni masowiec "Sopot" . To ostatni masowiec z serii zbudowanych dla największego polskiego armatora przez chińską stocznię Yangfan.
28.10.2019

„Hydrograf 17” – nowa jednostka dla Urzędu Morskiego w Gdyni

Trwa odbiór nowego statku dla Urzędu Morskiego w Gdyni. Jest to jednostka „Hydrograf 17” przeznaczona do obsługi oznakowania nawigacyjnego na wodach Zalewu Wiślanego. Jej portem stacjonowania będzie Elbląg, ale do wtorku (10 września) można ją zobaczyć przy Nabrzeżu Prezydenta w pobliżu Skweru Kościuszki w Gdyni.
05.09.2019

Color Hybrid przekazany armatorowi. Największy na świecie hybrydowy prom częściowo powstał w stoczni CRIST

Color Hybrid już u armatora. Stocznia Ulstein Verft przekazała nowoczesny hybrydowy prom Color Line w miniony czwartek. To największa na świecie nowa jednostka typu plug-in – ładowana z lądu podczas postoju w porcie. Jej częściowo wyposażony kadłub zbudowano w stoczni CRIST w Gdyni.
02.08.2019

Damen wybuduje pogłębiarkę dla firmy Hanson Aggregates Marine

Damen Shipyards Group podpisała 10 maja kontrakt z Hanson Aggregates Marine na budowę pogłębiarki typu MAD 3500. Statek będzie używany do wydobywania kruszyw na głębokości do 55 metrów.
28.05.2019

Visborg już na trasie. Nowa jednostka Destination Gotland przyjęła pasażerów

Najnowszy nabytek Destination Gotland jest już na trasie. W czwartek, 28 marca jednostka przyjęła na pokład pierwszych pasażerów na regularnej trasie.
02.04.2019

Konstelacja - nowa jednostka hydrograficzna Urzędu Morskiego w Gdyni

Urząd Morski w Gdyni ma nowy statek. To katamaran Konstelacja przeznaczony m.in. do wykonywania pomiarów hydrograficznych. Nowoczesna jednostka przypłynęła do Gdyni w minioną sobotę. Można ją zobaczyć przy Nabrzeżu Prezydenta w pobliżu Skweru Kościuszki.
25.02.2019

Pierwszy elektryczny prom dla Islandii zasilany technologią ABB

ABB dostaczy zintegrowane rozwiązania w dziedzinie magazynowania energii i zasilania na nowy prom dla Islandii. Co ciekawe, budową jednostki zajmuje się stocznia Crist. Planowane dostarczenie armatorowi jest przewidziane jeszcze na ten rok.
19.02.2019

Alians ONE ustanowił rekord w załadunku kontenerów

Kontenerowiec MOL Tribute, należący do aliansu Ocean Network Express (ONE), ustanowił rekord w załadunku kontenerów z liczbą 19,190 TEU.
17.02.2019

DNV GL z kontraktem na nadzór budowy luksusowego żaglowca

Światowe towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL z kolejnym kontraktem. Tym razem, chodzi o nadzór nad budową luksusowego żaglowca pasażerskiego Sea Cloud Spirit. Jednostka powstanie w hiszpańskiej stoczni Metalships & Docks w Vigo.
13.02.2019

Alians ONE dodał piątą magentę do swojej floty

Nowy kontenerowiec w kolorze magenty, ONE Grus, dołączył do floty Ocean Network Express (ONE). To pierwsza nowa jednostka aliansu w 2019 roku.
03.02.2019

Europejski armator zakupił kolejny kontenerowiec

Monakijski armator Navios Maritime Containers zakupił wybudowany w 2011 roku kontenerowiec za kwotę 52,5 mln dolarów.
24.01.2019

Trwa budowa nowego ultra luksusowego wycieczkowca dla linii Regent Seven Seas Cruises

Włoska stocznia Fincantieri otrzymała od armatora Norwegian Cruise Line Holdings (NCLH) zamówienie na budowę ultra luksusowego wycieczkowca dla linii Regent Seven Seas Cruises. Kontrakt jest wart 474 mln euro.
15.01.2019

Połączenie morskie Świnoujście – Ystad: poprawa ładowności i bunkrowanie LNG

Projekt „Poprawa ładowności i bunkrowanie LNG. Połączenie morskie Świnoujście – Ystad” znalazł się wśród kluczowych inicjatyw UE w ramach których prawie 700 mln. EUR zostanie zainwestowanych w zrównoważony rozwój transportu. Przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz koordynator projektu – gmina Ystad podpisali już umowę o dotację. W projekcie uczestniczą: port Ystad, Gaz System S.A., Polskie LNG S.A. oraz Polferries S.A.
10.01.2019

Bunker One zamierza wejść na niemiecki rynek paliwa morskiego

Duński dostawca paliwa morskiego, Bunker One, ujawnił plany, stworzenia nowej spółki dedykowanej na rynek niemiecki.
07.01.2019

Kontroler-22 - nowa jednostka kontrolno-inspekcyjna Urzędu Morskiego w Gdyni

Jest nowoczesna, szybka i już za kilka dni na stałe rozpocznie pracę w Porcie Gdynia. Mowa o Kontrolerze-22 – nowej jednostce Urzędu Morskiego w Gdyni, która 5 grudnia przypłynęła do Polski ze stoczni w Finlandii. Z naszą kamerą zwiedziliśmy pokład statku. Robi wrażenie.
14.12.2018

Nowa jednostka kontrolno – inspekcyjna Urzędu Morskiego już w Gdyni (foto)

W dniu 5.12.2018 r. , o godzinie 23:20, przy Kapitanacie Portu Gdynia zacumowała nowa jednostka inspekcyjna Urzędu Morskiego w Gdyni – „Kontroler 22”.
08.12.2018

Naviera Integral podpisuje umowę na budowę piętnastej, szybkiej jednostki transportowej

Wiodące meksykańskie przedsiębiorstwo morskie Naviera Integral podpisało kontrakt z Damen Shipyards Group na dostawę nowej jednostki FCS 5009 (Fast Crew Supplier). Będzie to juz piętnasty FCS 5009, który dołączy do floty operatora.
04.12.2018

Pierwszy inteligentny rudowiec przekazany armatorowi

Jak informuje DNV GL - pierwszy na świecie "inteligentny" rudowiec (iVLOC - intelligent very large ore carrier), sklasyfikowany przez DNV GL, został dostarczony przez Shanghai Waigaoqiao Shipyard armatorowi China Merchants Energy Shipping Company. Nowa jednostka otrzymała nazwę Pacific Vision a operatorem statku został Hong Kong Ming Wah Shpg Co Ltd.
03.12.2018

Supernowoczesny prom już wkrótce na trasie Wiedeń-Bratysława

Już w najbliższych dniach odbędzie się wodowanie nowoczesnego promu, który od przyszłego roku będzie obsługiwał połączenie promowe pomiędzy Wiedniem i Bratysławą. Jednostka została zbudowana w zakładach na Isle of Wight.
29.11.2018

Frombork: Nowa łódź dla policjantów z Zalewu Wiślanego

Policjanci z Fromborka otrzymali w środę służbową łódź motorową do patrolowania Zalewu Wiślanego. Największa i najnowocześniejsza policyjna jednostka pływająca po wodach woj. warmińsko-mazurskiego kosztowała ponad 400 tys. zł.
28.11.2018

PRS nadzoruje budowę najnowszego okrętu ratowniczego dla MW

Polski Rejestr Statków nadzoruje budowę najnowszego okrętu ratowniczego dla Marynarki Wojennej. Ratownik powstaje w oparciu o projekt opracowany przez MMC Ship Design & Marine Consulting i ma być gotowy w listopadzie 2022 r. To już czwarta nowa jednostka dla MW od początku nadzorowana i certyfikowana przez PRS.
26.10.2018

Ulstein wchodzi na amerykański rynek offshore

Norweska grupa Ulstein poinformowała w oficjalnym komunikacie o otrzymaniu zlecenia na opracowanie pierwszego w historii statku typu SOV (Service Operation Vessel- do obsługi morskich farm wiatrowych), zgodnego z ustawą Jones Act. Prace zleciła firma sektora offshore - Aeolus Energy Inc. z siedzibą na Florydzie. Nowa jednostka powstanie w oparciu o sprawdzony projekt Ulsteina - SX195. Zostanie jednak dostosowana do specyficznych wymagań Aeolus Energy i US Coast Guard.
19.10.2018

Nowy prom dla Tallink. Podpisano list intencyjny

Grupa Tallink będzie miała nowy prom. Firma podpisała właśnie list intencyjny na budowę nowej jednostki. Statek będzie służył do obsługi połączenia Tallinn-Helsinki.
18.10.2018

Nowy statek Stena Line z Gdyni do Karlskrony już w październiku

Już na początku października linia promowa Stena Line z Gdyni do Karlskrony wzbogaci się o czwarty prom pasażersko-frachtowy. Nowa jednostka, Stena Nordica, będzie kursować pięć razy w tygodniu w każdą stronę i zabierać nie tylko ładunki, ale również pasażerów i samochody osobowe.
20.09.2018

Rolnicy i samorządowcy apelują, ale „z Warszawy nie widać Żuław”

Rząd nadal nie zabezpieczył środków na utrzymanie urządzeń przeciwpowodziowych dla województwa pomorskiego. Chodzi przede wszystkim o utrzymanie wałów przeciwpowodziowych na terenie Żuław. Sejmik Województwa Pomorskiego już w marcu 2018 roku apelował o to do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka. Odpowiedź Pana Ministra udzielona na apel była ogólnikowa i nie spowodowała realnych działań w postaci zabezpieczenia środków finansowych na utrzymanie urządzeń wodnych (co najmniej na poziomie kosztów z ub
14.09.2018

Zmodernizowany Sylur wrócił na Bałtyk (wideo)

Z Gdańskiej Stoczni Remontowej do służby na morzu wrócił zaopatrzeniowiec górnictwa morskiego Sylur. Po modernizacji Sylur może pełnić rolę jednostki serwisowej, ratowniczej, badawczej lub specjalistycznej – nie tylko przy pracach związanych z obsługą platform na Bałtyku, ale również przy instalacjach hydrotechnicznych takich, jak rurociągi czy farmy wiatrowe.
12.09.2018

Maersk chce wysłać swój pierwszy kontenerowiec w rejs Północną Drogą Morską

Maersk, największa na świecie firma żeglugowa, chce wysłać swój pierwszy kontenerowiec w rejs Północną Drogą Morską. Podróż z Azji Wschodniej do Europy wzdłuż Oceanu Arktycznego planowana jest jeszcze w tym miesiącu. Chcemy poznać tę trasę i zebrać dane. To będzie test – podał Maersk w oświadczeniu.
21.08.2018

P&O Ferries chce zamówić nowe promy. Będą obsługiwać połączenie Calais-Dover

Firma P&O Ferries to kolejny europejski przewoźnik, który poważnie zastanawia się nad zamówieniem nowych promów do obsługi swojej siatki połączeń. Armator chce, aby nowoczesne jednostki dołączyły do jego floty w ciągu trzech lat.
19.06.2018

DFDS zamawia kolejny nowy prom

Firma DFDS zdecydowała się na zamówienie jeszcze jednego nowego promu z chińskiej stoczni Jinling. Będzie to już piąta z rzędu nowa jednostka budowana przez te zakłady dla duńskiego operatora. Jej dostawa przewidziana jest na rok 2020.
15.06.2018

Żeglarski Puchar Trójmiasta 2018 za nami!

Bardzo szybko i intensywnie minęły trzy dni (25-27 maja) wyjątkowych żeglarskich zmagań. Idealne warunki pozwoliły w pełni na realizację planów, czyli pięciu wyścigów – trzech w sobotę i dwóch w niedzielę. Neoprofil i Piotr Adamowicz zwycięzcą Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta, a Puchar Portu Gdańsk zostaje w Gdańsku i trafia do rąk Zbigniewa Gutkowskiego na jachcie „Globe”.
28.05.2018

Oceanograf, nowy statek naukowo-badawczy Uniwersytetu Gdańskiego wypłynął w morze [foto,wideo]

Wydział Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego rozpoczął eksploatację nowoczesnego katamaranu naukowo-badawczego "Oceanograf". 15 maja UG odebrał kartę bezpieczeństwa od Urzędu Morskiego w Gdyni i już dzień póżniej statek wyruszył w swój pierwszy rejs po Zatoce Gdańskiej. Wczoraj na wody zatoki Oceanograf wypłynął po raz czwarty.
24.05.2018

Japonia: Nowa jednostka piechoty morskiej rozpoczęła manewry

Utworzona w marcu jednostka piechoty morskiej Japonii, pierwsza od zakończenia II wojny światowej, rozpoczęła we wtorek wspólne manewry z japońską marynarką, m.in. aby przećwiczyć desant na brzeg opanowany przez wroga – poinformowała agencja Kyodo.
08.05.2018

Za tydzień w Porcie Gdańsk rusza sezon wycieczkowy. Rozpocznie go „statek śmierci”

Sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk rusza już za tydzień W tym roku wycieczkowce będą zawijały tam aż 74 razy. Jako pierwsza przypłynie Astoria zwana „statkiem śmierci”.
11.04.2018

Acta Auriga pomyślnie przeszła próby morskie

Acta Auriga to statek zaprojektowany specjalnie dla morskiej energetyki wiatrowej. Pomoże podczas budowy farm, montażu i pracach konserwacyjnych. Jak poinformowała na swojej stronie grupa Ulstein, nowa jednostka przeszła właśnie pomyślnie próby morskie.
21.03.2018

Rozpoczęła się budowa nowego promu dla Fjord Line

W należących do Austal zakładach mieszczących się w Balamban na Filipinach rozpoczęły się prace nad nowym katamaranem dla firmy Fjord Line. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowa jednostka będzie gotowa w 2020 r. Statek będzie obsługiwał kluczową dla Fjord Line trasę Kristiansand-Hirtshals.
20.03.2018

Okręty podwodne dla Polski się oddalają

Co dalej z nowymi okrętami podwodnymi dla polskiej floty? Czy doczekamy się w styczniu wskazania zagranicznego dostawcy nowych jednostek?
17.01.2018

Koniec ery Macierewicza - jak zmiana ministra obrony wpłynie na modernizację floty?

Wczorajsza dymisja ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza i powołanie na jego miejsce Mariusza Błaszczaka była dla wielu obserwatorów sporą niespodzianką. Co ta roszada może oznacza w kontekście modernizacji technicznej polskiej floty? Jak z zadania modernizacji floty wywiązał się dotychczasowy minister?
10.01.2018

Nowe jednostki pływające i autokar w Morskim Oddziale SG

O trzy nowe jednostki pływające i autokar Scania Touring HD Higer wzbogacił się Morski Oddział Straży Granicznej. Oficjalne wcielenie do służby odbyło się 12 grudnia na terenie Komendy MOSG. W uroczystości wziął udział Arcybiskup Metropolita Gdański gen. dyw. Sławoj Leszek Głódź, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich i przedstawiciele służb mundurowych. Rolę gospodarza pełnił Komendant MOSG kmdr SG dr Piotr Patla.
13.12.2017

ORP Kormoran z dostawą od przedsiębiorstwa Enamor

Podczas obchodów 99. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej do służby wcielony został nowo wybudowany niszczyciel min – ORP „Kormoran”. Gdyńskie przedsiębiorstwo Enamor dostarczyło na okręt zintegrowany system nawigacyjny, urządzenia kryptograficzne oraz hydrotelefon.
29.11.2017

Kownacki: Przekazanie „Kormorana” ważne także symbolicznie

Przekazanie ORP "Kormoran II" jest ważne nie tylko ze względu na zdolności Marynarki Wojennej, ale i symbolicznie - to pierwsza od dawna nowa jednostka; jest to także wskazówka dla innych zakładów - powiedział w poniedziałek wiceszef MON Bartosz Kownacki.
28.11.2017

Takiego trawlera jeszcze nie było. W gdańskiej stoczni Safe powstanie jego kadłub

Holenderska firma rybacka Ekofish Group podpisała kontrakt z Damen Maaskant Shipyards Stellendam na budowę trawlera rybackiego typu twin-rigger. Kadłub jednostki powstanie w gdańskiej stoczni Safe.
23.11.2017

Studenci AMG realizują pomiary hydrograficzne

Nowa jednostka hydrograficzna „Navigator One AMG” Akademii Morskiej w Gdyni w niedzielę po raz pierwszy wykonywała pomiary batymetryczne. Zostały one zrealizowane przy ujściu Wisły Śmiałej w pobliżu Narodowego Centrum Żeglarskiego, należącego do Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Badania przeprowadzono w ramach realizacji pracy inżynierskiej studentki Wydziału Nawigacyjnego Pani Aleksandry Góralczyk (kierunek nawigacja) pt. „Pomiar batymetryczny i sporządzenie mapy ujścia Wisły Śmiałej”. Przed pomiarami studentka
23.10.2017

Chiny zwiększają obecność marynarki na Morzu Południowochińskim

Chiny utworzyły jednostkę ratowniczą, która ma zwiększyć gotowość bojową chińskich łodzi podwodnych na Morzu Południowochińskim w ramach najnowszej modernizacji, sygnalizowanej przez delegatów na trwającym zjeździe Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w Pekinie.
22.10.2017

Ystad: Prom Cracovia oficjalnie zawitał w Szwecji

Prom Cracovia, nowa jednostka Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, oficjalnie wpłynął w poniedziałek wieczorem do szwedzkiego portu w Ystad. Po 3 tygodniach od wprowadzenia jednostki na linię mamy już pełne obłożenie - powiedział prezes PŻB Piotr Redmerski.
09.10.2017

Viking zbuduje wycieczkowiec napędzany ciekłym wodorem

Viking planuje zbudować pierwszy na świecie wycieczkowiec zasilany ciekłym wodorem. Statek powstanie na podstawie projektu istniejącego wycieczkowca Viking Sun. Nowa jednostka będzie mierzyła 230 metrów długości i pomieści ponad 900 pasażerów i 500 załogantów.
03.10.2017

Stena Line wzmacnia swoją sieć dla przewozów frachtowych na Morzu Północnym

Dwa miesiące temu operator promowy Stena Line informował o zwiększeniu pojemności ładunkowej linii Rotterdam (Europoort)-Harwich poprzez zastąpienie obecnych statków typu RoRo dwiema większymi jednostkami od stycznia 2018 roku. Obecnie Stena Line ogłasza zwiększenie pojemności na kolejnej trasie na Morzu Północnym, z Rotterdamu do Killingholme, również z początkiem 2018 roku. Tym samym całkowita pojemność ładunkowa na trasach Stena Line pomiędzy kontynentem a Wielką Brytanią wzrośnie o blisko 20 proc.
02.10.2017

Co dalej z programem Batory?

Od momentu ponownego powołania Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej za priorytet postawiło sobie odbudowę przemysłu stoczniowego, głównie w Szczecinie. W tym celu powstała ustawa stoczniowa, potem program Batory, a teraz pojawia się pomysł Morskiego Funduszu Inwestycyjnego.
19.09.2017

Piotr Redmerski: W ciągu kilku miesięcy będą pieniądze na budowę pierwszego promu dla PŻB

Deklarację dotyczącą zamknięcia rozmów z bankami na temat finansowania budowy nowego promu złożył podczas targów Baltexpo prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. - Projekt kontraktowy jest na ukończeniu, koncepcja omówiona, kończymy również negocjacje z bankami. Myślę, że na przełomie tego roku ruszą kolejne prace związane z budową jednostki - powiedział Redmerski podczas debaty „Program Batory szansą na innowacyjny rozwiązania polskiego przemysłu okrętowego dla światowej żeglugi.”
12.09.2017

W poniedziałek wypływa czwarty statek Steny Line na trasę Gdynia-Karlskrona

28 sierpnia M/V Gute wypływa jako dodatkowy, czwarty statek na na trasę Gdynia-Karlskrona (płd. Szwecja). W ten sposób operator promowy Stena Line wychodzi naprzeciw rosnącemu popytowi na przewozy frachtowe na tej linii.
25.08.2017

Hafborg ze Szczecina już w Danii

Szczecińska stocznia Kedat przekazała częściowo wyposażony kadłub statku rybackiego duńskiej stoczni Hvide Sande Shipyard, Steel & Service, gdzie trwa jego wyposażanie. Armatorem statku jest islandzki Hafborg. Kuter trafi do właściciela pod koniec tego roku.
23.08.2017

Fjord Line zamawia nowy prom

Firma Fjord Line pozyska nowy prom. Przewoźnik sygnował właśnie kontrakt na budowę nowej jednostki, która ma być gotowa na 2020 r.
18.08.2017

Port w Ystad: Kontynuacja wzrostu wyników

Szwedzki port Ystad poinformował w wydanym komunikacie o kontynuowanej poprawie osiąganych wyników i rekordowych przewozach w kilku sektorach w pierwszej połowie 2017 roku.
11.08.2017

Nowy prom dla Læsø Færgen coraz bliżej

Dyskusja na temat nowego promu dla Læsø Færgen trwa nie od dziś. Ale wszystko wskazuje na to, że sprawa ta zyska wkrótce rozpędu. Firma rozpoczyna właśnie badanie, które ma doprowadzić do wyłonienia konceptu promu, który będzie optymalnie dopasowany do jej potrzeb.
01.08.2017

Brudziński odpowiada opozycji: są projekty promu i koncepcja finansowania

Opozycja krytykuje plany rządu dotyczące budowy promów w Szczecinie. Joachim Brudziński, wicemarszałek Sejmu, w rozmowie z Radiem Szczecin zapewnił, że to bzdura, w proces projektowania zaangażowane są renomowane i prestiżowe biura projektowe – poinformowało Radio Szczecin.
05.07.2017

Nowy impuls dla przemysłu stoczniowego

Wicepremier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystości położenia stępki pod budowę promu pasażersko-samochodowego dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.
26.06.2017

Uroczystość położenia stępki pod budowę promu dla PŻB już w najbliższy piątek

Rozpoczęcie budowy promu ro-pax dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej coraz bliżej. Uroczystość położenia stępki odbędzie się 23 czerwca o godzinie 10:00 w Szczecinie. Pochylnia Wulkan jest już gotowa.
21.06.2017

Nowy prom dla Brittany Ferries. Umowa została podpisana

Firma Brittany Ferries oficjalnie potwierdziła, że podpisała kontrakt na budowę nowego promu. Zostanie on zbudowany w niemieckiej stoczni Flensburger Schiffbau-Gesellschaft. Ma być gotowy w ciągu dwóch lat.
21.06.2017

Budowa promu dla PŻB rusza już za dwa tygodnie. Pochylnia Wulkan gotowa

Pochylnia Wulkan, na której 23 czerwca ma zostać położona stępka pod budowę pierwszego promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, jest już gotowa – poinformował Radio Szczecin Andrzej Strzeboński, prezes Szczecińskiego Parku Przemysłowego (SPP).
09.06.2017

Stena Line wprowadza czwarty statek na linię Gdynia-Karlskrona

W związku z rosnącym popytem na przewozy frachtowe operator promowy Stena Line wprowadzi czwarty statek na trasę Gdynia-Karlskrona (płd. Szwecja), już pod koniec wakacji.
09.06.2017

Znamy szczegóły budowy promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej

Prace związane z realizacją budowy promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej przez Morską Stocznię Remontową Gryfia nabierają tempa. Na ukończeniu jest pierwszy etap projektowania, a jednocześnie ruszyły przygotowania do położenia stępki oraz modernizacji pochylni Wulkan Nowy na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego.
06.06.2017

Więcej promów na przeprawie „Centrum” w Świnoujściu. Skończą się kolejki

Trzy promy na przeprawie „Centrum” w Świnoujściu. Zmiany obowiązują od 1 czerwca w godzinach od 8:15 do 18:15. Nowa jednostka ma znacznie skrócić czas oczekiwania na prom. W ubiegłym sezonie na wjazd lub wyjazd z kurortu trzeba było czekać nawet dwie godziny w kilometrowych kolejkach.
01.06.2017

Express 3 już w domu. W przyszłym tygodniu wchodzi na trasę

Po długiej podróży, prom Express 3 dotarł wreszcie do Molslinjen. Nowa jednostka zacznie kursować 1 czerwca.
26.05.2017

Gigantyczny kontenerowiec po raz pierwszy w Północnej Europie (foto)

Wczoraj do portu w Hamburgu zawinął kontenerowiec MOL Triumph – jeden z trzech największych tego typu statków na świecie. To pierwsza wizyta megakontenerowca o ładowności powyżej 20 tys. TEU w Północnej Europie.
16.05.2017

Kary umowne dla wykonawcy ORP Kormorana

- Polska Marynarka Wojenna potrzebuje gotowych okrętów na teraz – mówił w rozmowie z Radiem Szczecin komandor Artur Bilski były oficer Naczelnego Dowództwa Sojuszniczych Sił NATO w Europie. To jego komentarz do sytuacji okrętu ORP Kormoran.
10.04.2017

Na mazurskie jeziora wypłyną pierwsze pasażerskie katamarany

W tym sezonie na Wielkich Jeziorach Mazurskich rozpoczną rejsy pierwsze pasażerskie katamarany. Armatorzy zbudowali nowe statki z powodu rekordowo rosnącego ruchu turystycznego, który tłumaczą efektami rządowego programu Rodzina 500 plus.
08.04.2017

Cracovia – tak będzie nazywał się nowy prom we flocie PŻB

Polska Żegluga Bałtycka, której jednostki pływają pod marką Polferries, zakupiła bułgarski prom pasażersko- samochodowy. Będzie on eksploatowany pod nazwą Cracovia. Jak poinformował PAP prezes PŻB, nowa jednostka będzie pływała od czerwca na linii Świnoujście-Ystad.
04.04.2017

Mamy nowy rekord. Największy kontenerowiec świata już na wodzie

W koreańskiej stoczni Samsung Heavy Industries zakończyła się budowa największego kontenerowca świata, o pojemności 20150 TEU.
20.03.2017

Amuleth – nowa jednostka we flocie Unibaltic

Unibaltic powiększa flotę. Tym razem do szczecińskiego armatora trafi zbiornikowiec Amuleth. To używany statek, a do eksploatacji został przeznaczony zaledwie w ubiegłym roku.
09.03.2017

Color Line sygnował list intencyjny w sprawie budowy największego na świecie promu hybrydowego

Plany związane z budową nowego promu przez Color Line nabierają coraz bardziej konkretnych kształtów. Właśnie podpisano list intencyjny w tej sprawie. Zgodnie z umową, statek będzie gotowy w 2020 r.
25.01.2017

Wywrotka sekundy po wodowaniu (wideo)

W sieci pojawiło się wideo przedstawiające jedno z dramatyczniejszych wodowań w ostatnim czasie. Całkiem nowa jednostka sekundy po wodowaniu zaliczyła poważną wywrotkę.
09.01.2017

Zakończył się montaż masztów na fregacie dla Algierczyków (wideo)

El-Mellah ze wszystkimi masztami. Na pierwszym żaglowcu budowanym w stoczni Remontowa Shipubilding w Gdańsku zakończył się ich montaż. Jego najwyższy stalowy maszt ma 54 metry, czyli tyle samo, co ten na „Royal Clipperze” – największym obecnie żaglowcu na świecie. Nowa jednostka dla Marynarki Wojennej Algierii robi wrażenie.
19.12.2016

W stoczni Nauta w Gdańsku zakończyło się nietypowe wodowanie statku dla szwedzkiego uniwersytetu (foto,wideo)

Nowoczesny statek naukowo-badawczego dla uniwersytetu w Göteborgu zwodowany. W Zakładzie Nowych Budów stoczni Nauta w Gdańsku zakończyła się nietypowa dwudniowa operacja. Jednostka będzie służyła do badania globalnych zmian klimatycznych.
18.12.2016

Szczecińska stocznia zbuduje kadłub statku rybackiego dla islandzkiego armatora

Kolejny polski projekt doceniony zagranicą. Tym razem szczecińska stocznia Kedat zbuduje częściowo wyposażony kadłub statku rybackiego dla islandzkiego armatora Hafborg. Jednostka ma zostać przekazana do końca przyszłego roku.
13.12.2016

Stateczność, ekologia i konkrecje – nowa katedra w Akademii Morskiej w Szczecinie

Katedra Oceanotechniki i Budowy Okrętów – nowa jednostka na Wydziale Nawigacyjnym – działa w Akademii Morskiej w Szczecinie od 1 września.
22.09.2016

Color Line zamówi nowy prom. Będzie wyjątkowy

To będzie największy na świecie prom hybrydowy. W piątek, 2 września firma Color Line oficjalnie poinformowała o swojej decyzji, związanej z zamówieniem nowej jednostki. Powinni się ucieszyć pasażerowie oraz mieszkańcy miast, pomiędzy którymi będzie pływał statek. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowa jednostka dołączy do floty norweskiego przewoźnika w 2020 r.
02.09.2016

Jaki będzie nowy prom dla Læsø Færgen? Firma czeka na rozwój sytuacji

Wciąż jeszcze nie wiadomo, jak będzie wyglądał długo oczekiwany prom dla Læsø Færgen. Firma Færgeselskabet Læsø wstrzymała się z wyborem specyfikacji, którą powinien spełniać projekt nowej jednostki. Zapewniła jednak, że decyzje zapadną jeszcze przed końcem roku.
25.08.2016

Dalsze losy promu Adriatica I, zbudowanego w Polsce

European Seaways grecki armator, który świadczy usługi przewozu promami między Włochami, Grecją i Albanią nabył prom Adriatica I.
08.08.2016

Oceanograf - nowoczesny statek badawczy Uniwersytetu Gdańskiego już ochrzczony (wideo)

Dziś (24.06) odbyła sie niezwykła uroczystość w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni. Doszło bowiem do chrztu Oceanografu - najbardziej wyczekiwanej polskiej jednostki naukowej.
24.06.2016

Poduszkowiec dla szczecińskiego WOPR

Nowoczesny poduszkowiec trafił w ręce Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Prezent sfinansowany przez ubezpieczycieli ze środków prewencyjnych symbolicznie przekazał WOPR-owi Prezydent Miasta Piotr Krzystek. Poduszkowiec zyskał nazwę Ratownik 220.
13.06.2016

Najstarszy na świecie przewoźnik szykuje się do dużych inwestycji

Firma Isle of Man Steam Packet szykuje się do wielkiej inwestycji. Przewoźnik zamierza zainwestować ok. 170 milionów funtów w rozwój floty oraz infrastruktury.
02.06.2016

Czy statki skrojone na miarę będą przyszłością sektora promowego?

Dostosowanie do potrzeb odbiorcy będzie głównym czynnikiem, który zmieni w ciągu najbliższych kilku lat w branżę promową, zaznacza Patrick Janssens z holenderskiej stoczni De Hoop. Janssens wyraził przekonanie o coraz mniejszej ilości promów na rynku, w tradycyjnym rozumieniu tego słowa (czyli jednostce z silnikiem wysokoprężnym, przeznaczonej dla samochodów osobowych i pasażerów, podróżującej z punktu A do B).
10.05.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.