• <
konferencj_platforma_lng_2023

Nowa pilotówka już w Porcie Gdynia [foto,wideo]

17.08.2020 18:24

Partnerzy portalu

Nowa pilotówka już w Porcie Gdynia  [foto,wideo] - GospodarkaMorska.pl

Prosto ze stoczni Safehaven Marine w irlandzkim Cork do Portu Gdynia. Nowoczesna pilotówka dla przedsiębiorstwa Unipil w niedziele dotarła do Gdyni a w poniedziałek została zwodowana przy Nabrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Pilotówka do gdyńskiego portu dotarła na pokładzie statku roro Boresea. Kompleksowym transportem, załadunkiem i rozładunkiem zajęła się firma Transfennica Polska przy współudziale firmy Sevenstar specjalizującej się w morskim transporcie jachtów i łodzi.

Jednostka powstała w stoczni Safehaven Marine w irlandzkim Cork, której założycielem i właścicielem jest Frank Kowalski, syn polskiego emigranta i weterana II wojny światowej. Zbudowano ją na podstawie udanego projektu „Interceptor 48”, z którego skorzystało już kilkadziesiąt portów na całym świecie.

- to dla naszej firmy zupełnie nowa jakość. Jej poprzednik "Pilot 5" ma już 25 lat i w przeciwieństwie do nowego nabytku nie był zbudowany jako typowa pilotówka tylko został przystosowany do tej funkcji. Nowa jednostka jest szybsza, dzielniejsza w trudnych warunkach oraz lepiej wyposażona - posiada na przykład sprzęt do podejmowania rozbitków. Maksymalna prędkość to 23 węzły. Koszt ok 900 tys euro i chociaż wydaję się spory to, mimo dużych chęci, nie udało nam się zbudować nowej pilotówki w Polce. Oferty były zbyt drogie -  informuje Jerzy Kaczmarek, szef gdyńskiego Unipilu.
 
Nowa jednostka „Pilot 1” jest przystosowana do pracy przy oblodzeniu i posiada wzmocniony kewlarem kadłub, tak aby sprostać warunkom panującym w rejonie Bałtyku. Niespełna 15-metrowy, nowoczesny kuter pilotowy pomieści na swoim pokładzie nawet do 7 pilotów wraz z załogą. Ci skorzystają z wodoszczelnej kabiny zapewniającej dobrą widoczność, a bezpieczeństwo zapewni im tzw. self righting – system samoprostowania po przewrotce, przez co jednostka jest w stanie pracować w naprawdę wymagających warunkach.

Zamawiające jednostkę Przedsiębiorstwo Usług Morskich Unipil to gdyńska firma, która została założona w 1989 roku przez 26 pilotów pracujących wcześniej dla Portu Gdynia. W 2001 roku w firmie wdrożono System Zarządzania Jakością zgodny z normą ISO 9001. Zgodnie z zarządzeniem porządkowym Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni, do korzystania z usług pilota w gdyńskim porcie zobowiązane są statki o długości 60 metrów i większej, oraz m.in. statki przewożące ładunki niebezpieczne i wykazujące niebezpieczny przechył.

W ostanich tygodniach producent pochwalił się w sieci efektownym wideo nagranym podczas prób morskich jednostki przeprowadzonych niedaleko portu w Cork. Liczymy na równie efektowane ujęcia podczas eksploatacji.

Bollore Logistics
NAVIRETECH

Dziękujemy za wysłane grafiki.