• <
Baltexpo2023_duży

Polarny statek ekspedycyjny dla Quark Expeditions zwodowany (foto, wideo)

ew/brodosplit.hr

25.05.2020 11:22 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Polarny statek ekspedycyjny dla Quark Expeditions zwodowany (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Polarny statek ekspedycyjny dla Quark Expeditions zwodowany (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

16 maja w stoczni Brodosplit zwodowano ekspedycyjny statek wycieczkowy 487 Ultramarine. Zaawansowana technologicznie jednostka wejdzie do floty Quark Expeditions, lidera wśród firm organizujących tego typu wyprawy.

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, partnerzy budowy i finansowania, przyjaciele i liczni goście specjalni oraz Andrea Mutak ze Stowarzyszenia „Anđeli”, która troszczy się w codziennej pracy o dzieci niepełnosprawne.

Jak powiedział Tomislav Debeljak, prezes zarządu Brodosplit: "Realizując ten projekt pokazaliśmy bardzo wymagającemu rynkowi światowemu możliwości chorwackiego przemysłu stoczniowego. Brodosplit staje się liderem w europejskiej branży ekspedycyjnych statków polarnych. Cieszę się, że dziś możemy pokazać, jak bardzo złożone projekty jesteśmy w stanie realizować w trudnych czasach dla gospodarki".

Dębeljak podziękował również pracownikom stoczni w Splicie, że byli w stanie zrealizować tak imponujący projekt w trudnych czasach spowodowanych pandemią koronawirusa. Podziękował ministrowi Horvatowi i rządowi Republiki Chorwacji oraz zwrócił uwagę, że te tego typu projekty utrzymują nie tylko zatrudnienie ponad 2000 pracowników w Brodosplicie, ale także zatrudnienie tysięcy dodatkowych osób, podwykonawców i dostawców.

487 Ultramarine to zaawansowany technologicznie statek wycieczkowy do ekspedycji polarnych, zakontraktowany z amerykańską firmą Quark Expeditions, należącą do Grupy Travelopia, skupiającej kilka firm z całego świata. Jest pierwszą tego typu jednostką, łączącą w sobie najnowocześniejszą technologię, najlepszą w klasie (w tym typie statków) autonomiczność wynoszącą 70 dni i zaawansowane systemy bezpieczeństwa.

Ma 128 metrów długości i 21,5 metra szerokości i będzie w stanie pomieścić do 200 pasażerów, obsługiwanych przez 140 członków załogi w 103 luksusowych kabinach i przestrzeniach publicznych, w tym sześciu samodzielnych apartamentach z oknami od podłogi do sufitu oraz największych, podwójnych apartamentach. Będą miały przestronne wejścia, łazienki inspirowane spa z podgrzewaną podłogą i wystrój odzwierciedlający polarne krajobrazy.

W przestrzeni publicznej znajdą się Panorama Lounge, dwie restauracje, bar serwujący szeroki wybór win, sala wykładowa z wygodnymi siedzeniami i ekranem LED o wysokiej rozdzielczości, a także centrum odnowy biologicznej ze spa, sauną z widokiem na ocean oraz w pełni wyposażoną salą fitness z osobną przestrzenią na sesje jogi.

Wartość statku przekracza 106 milionów euro i jest to pierwsza nowa jednostka w historii Brodosplitu wykonana dla amerykańskiego nabywcy.

 

etmal_790x120_gif_2020
pge_baltica_390x100_sg
gryfia_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.