• <
kongsberg_mega_2020

Stocznie DIV Shipbuilding w Norwegii i Chorwacji zbudują spektakularny statek pasażerski

Strona główna Stocznie, offshore Stocznie DIV Shipbuilding w Norwegii i Chorwacji zbudują spektakularny statek pasażerski

Stocznie Kleven Verft i Brodosplit połączą siły pod szyldem DIV Shipbuilding i zbudują luksusowy statek pasażerski o długości ponad 290 metrów. Apartamentowiec jest określany mianem "Yacht with a purpose" ("Jacht z intencją").

Stocznie DIV Shipbuilding w Norwegii i Chorwacji zbudują spektakularny statek pasażerski - GospodarkaMorska.pl

ew/kleven.no

18.05.2020 Źródło: własne

Stocznie Kleven Verft i Brodosplit połączą siły pod szyldem DIV Shipbuilding i zbudują luksusowy statek pasażerski o długości ponad 290 metrów. Apartamentowiec jest określany mianem "Yacht with a purpose" ("Jacht z misją").

Brodosplit będzie odpowiedzialny za  większość stalowej konstrukcji kadłuba, jak również znaczną część instalacji technicznych. Częsciowo wyposażony kadłub zostanie następnie holowany do Kleven Verft w Norwegii, aby dokończyć prace i przygotować jednostkę do dostawy w 2024 r.

Jak powiedział Tomislav Debeljak, prezes i dyrektor generalny DIV Shipbuilding: "W trudnym czasie pandemii, otrzymaliśmy pełne wsparcie rządów zarówno Chorwacji, jak i Norwegii, które podzielają nasz entuzjazm dla tego ważnego projektu. Oczekujemy, że przyniesie on w najbliższych latach zatrudnienie tysiącom wysoko wykwalifikowanym pracownikom, od spawaczy po inżynierów".

Jak podkreślono w oficjalnym komunikacie, projekt i budowa apartamentowca ma pochłonąć ponad pięć milionów roboczogodzin. Stąd też optymistyczne przewidywania, że jednostka zagwarantuje korzyści tysiącom lokalnych rodzin w społecznościach wokół obu stoczni. Co więcej,  projekt ma w znacznym stopniu przyczynić do dalszego rozwoju badań i innowacji w sektorze morskim w Chorwacji i Norwegii a także do wzmocnienia poprawy potencjału naukowego i technologicznego w szkołach i uczelniach.

M / Y NJORD został zaprojektowany przez  zespół architektów, inżynierów i projektantów marynarki wojennej pod kierownictwem Jeana-Louisa Stutzmanna, wysoko cenionego architekta wnętrz z bogatą karierą w projektowaniu liniowców oceanicznych, jachtów i luksusowych mieszkań.

Według oficjalnych informacji, statek ma zostać zbudowanyzgodnie z najwyższymi specyfikacjami środowiskowymi przy użyciu najnowocześniejszych napędów i technologii aby znacznie ograniczyć szkodliwe dla środowiska emisje. 

Projektanci Njord umieścili na apartamentowcu "profesjonalne laboratorium badań oceanograficznych i atmosferycznych z wyrafinowanym sprzętem monitorującym, który będzie stale zbierał istotne dane ze środowiska dla dobra społeczności naukowej".

Sprzęt laboratorium będzie wykorzystywał sztuczną inteligencję i ma obejmować  skanery 3D, drony oraz obserwatorium z samopoziomującym się, żyroskopowo stabilizowanym teleskopem i przesuwanym szklanym dachem. Podczas całorocznej nawigacji Njord dookoła świata, naukowcy i eksperci będą badać zmieniające się środowisko, rejestrować stan zanieczyszczeń morza i powietrza, a także mapować dno oceanu. Wszystkie te informacje mają zostać udostępnione w celu "zrozumienia przez ludzkość oceanicznych tajemnic naszej planety".

W materiałach reklamowych, nowa jednostka jest reklamowana hasłami: "The Finest Address. Everywhere in the World" ("Najlepszy adres. Wszędzie na świecie") oraz  "Yacht with a purpose" ( "Jacht z misją").

Więcej na temat jednostki TUTAJ

 

Źródło:
własne
wartsila_390x100_2020

Surowce

 Ropa brent 47,96 $ baryłka  -0,66% 20:55
 Cyna 19120,00 $ tona 1,57% 27 lis
 Cynk 2760,00 $ tona 0,22% 27 lis
 Aluminium 1975,00 $ tona 0,71% 27 lis
 Pallad 2378,00 $ uncja  -1,76% 20:54
 Platyna 970,65 $ uncja  -0,03% 20:55
 Srebro 22,72 $ uncja  0,18% 20:55
 Złoto 1783,80 $ uncja  0,04% 20:55

Dziękujemy za wysłane grafiki.