• <

Żeglarski Puchar Trójmiasta 2018 za nami!

Partnerzy portalu

Żeglarski Puchar Trójmiasta 2018 za nami! - GospodarkaMorska.pl

Bardzo szybko i intensywnie minęły trzy dni (25-27 maja) wyjątkowych żeglarskich zmagań. Idealne warunki pozwoliły w pełni na realizację planów, czyli  pięciu wyścigów – trzech w sobotę i dwóch w niedzielę. Neoprofil i Piotr Adamowicz zwycięzcą Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta, a Puchar Portu Gdańsk zostaje w Gdańsku i trafia do rąk Zbigniewa Gutkowskiego na jachcie „Globe”.

Regaty rozpoczęły się w Gdyni, gdzie oprócz zapisów miał miejsce wyścig treningowy. Drugi dzień imprezy to trzy wyścigi – dwa na wysokości mariny Gdynia, oraz długi z metą w Sopocie. Niedziela, dzień finałowy – to widowiskowy bieg przy sopockim molo oraz wyścig o Puchar Portu Gdańsk z metą zlokalizowaną bezpośrednio przy wejściu do portu.

Trójmiasto ponownie pokazało swój morski potencjał, goszcząc żeglarzy z całej Polski i zagranicy. Na starcie stanęły 53 jednostki i ponad 300 uczestników, którzy w pełni skorzystali ze wspaniałej pogody. Słoneczna aura i umiarkowany wiatr z kierunków północnych i wschodnich dały żeglarzom świetne warunki do współzawodnictwa na wodzie.

– Cieszy mnie, że cała rywalizacja przebiegła w duchu fair play i nie było protestów. To, że pojawiły się falstarty zarówno generalne, jak i indywidualne oznacza tylko, że uczestnicy są zdeterminowani do osiągnięcia jak najlepszych wyników – podsumowuje Adam Jankowski, sędzia główny regat.

Bardzo ciekawie wyglądała rywalizacja w „grupie kolosów” – kategoria OPEN powyżej 11 metrów, w której na trasie widzieliśmy kilka bardzo robiących wrażenie jachtów m.in. jacht IMOCA 60 – „Globe” Zbigniewa Gutkowskiego, czy SOTO 40 – „Scamp 2” – zupełnie nowa jednostka w tej części Bałtyku. To właśnie Gutkowski zwyciężył w tej klasie.

W najliczniejszej kategorii ORC swój ubiegłoroczny wynik powtórzył Piotr Adamowicz – na jachcie „Neoprofil”, który wygrał wszystkie wyścigi. To do rąk tego wyśmienitego sternika trafiła również nagroda specjalna – Żeglarski Puchar Trójmiasta!

W klasie KWR zwyciężył Marian Drabiński na jachcie „Litwinka 2”, w OPEN do 9 metrów jacht „Meblik”, pod dowództwem Andrzeja Zabłotnego, a w klasie OPEN 9-11 tryumfował Konrad Smoleń na jachcie „Bigger Johnka”.

Żeglarski Puchar Trójmiasta to świetna okazja dla wszystkich armatorów jachtów do wspólnego ścigania się i integracji środowisk żeglarskich. To również wydarzenie motywujące do poprawy swoich umiejętności, treningów, optymalizacji jachtów – a to szczególnie ważne elementy na początku sezonu. Dla wielu uczestników to pierwsze regaty, a sternicy zapraszają do swoich załóg żeglarzy z różnym doświadczeniem. Andrzej Kopytko startujący na jachcie „Opole” i reprezentujący jego barwy zaprosił do załogi Arkadiusza Wiśniewskiego – Prezydenta Miasta Opole, który powiedział:

– Jesteśmy bardzo zadowoleni. Myślę, że optymalnie wykorzystaliśmy dzień treningowy, dobrze się zgraliśmy i czuliśmy razem na jachcie. Dopisała nam pogoda i bardzo mi się podobała świetna atmosfera w marinach. Fajnie, że każdy dzień byliśmy w innym miejscu. Mieliśmy w załodze różny poziom umiejętności i doświadczenia, ale zgraliśmy się jako drużyna. Opole dało radę!

Żeglarski Puchar Trójmiasta jest liczony do klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego oraz do Morskiego Pucharu Polski, który w  tym roku będzie się odbywał w nowej, atrakcyjniejszej formule. Regaty, odbywające się tradycyjnie w ostatni weekend maja, na stałe wpisały się w regatowy krajobraz w Polsce, dlatego już dzisiaj można zarezerwować sobie w kalendarzu dni od 24 do 26 maja 2019 roku, kiedy odbędzie się przyszłoroczna – już siódma edycja tej wyjątkowej imprezy.

Pełne wyniki regat na www.zeglarskipuchartrojmiasta.pl.

Więcej informacji i zdjęć na stronie zeglarski.info

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34975,00 $ tona 1,82% 16 maj
 Cynk 3583,00 $ tona 2,40% 16 maj
 Aluminium 2790,00 $ tona 2,50% 16 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.