• <
siemens_gamesa_2022

Największy wielozadaniowy Tai Xing nowym statkiem Chipolbroku

08.12.2021 23:40
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Największy wielozadaniowy Tai Xing nowym statkiem Chipolbroku

Partnerzy portalu

Największy wielozadaniowy Tai Xing nowym statkiem Chipolbroku - GospodarkaMorska.pl
Fot. Chengxi Shipyard

W chińskiej stoczni Chengxi odbyła się ceremonia chrztu i przekazania Chipolbrokowi pierwszego z zamówionych nowych statków wielozadaniowych.

Tai Xing, bo takie imię będzie nosiła nowa jednostka we flocie Chińsko-Polskiego Towarzystwa Okrętowego SA Chipolbrok, to pierwszy statek z zamówionej serii wielozadaniowych jednostek do ładunków ciężkich i wielkogabarytowych, wyposażony w dźwigi. Będą to największe pod względem nośności statki Chipolbroku – wartość tego parametru w ich przypadku wynosi 62 tys. ton.

Tai Xing był budowany w Chengxi przez rok – prace rozpoczęły się oficjalnie w listopadzie 2020, a 12 miesięcy później statek przeszedł próby morskie. Kolejny zamówiony statek tej serii – Herbert – przechodzi już prace wykończeniowe. Ostatnia z czterech jednostek serii ma być gotowa w październiku 2022 roku.

Statki z serii Tai Xing mają po 199 metrów długości, ponad 32 metry szerokości, a ich zanurzenie przy pełnym załadunku wynosi 13,5 metra. Wyposażone są w cztery żurawie pokładowe, obsługujące pięć ładowni. Według azjatyckich mediów, statki z serii są największymi na świecie wielozadaniowymi jednostkami z własnymi dźwigami.

Tai Xing ma wyruszyć w pierwszą trase na dniach. Jego pierwszym portem będzie chiński Penglai, gdzie czeka na niego ładunek w postaci elementów elektrowni wiatrowych wyprodukowanych dla inwestora w Ekwadorze.

Media branżowe poinformowały także, że trzeci z zamówionych statków nosić będzie imię Pilecki, zaś czwarty – Yong Xing. Armator zgodnie ze swoją tradycją nazywa jednostki parami – po polsku, zazwyczaj nazwiskami polskich artystów lub bohaterów narodowych, oraz chińskimi.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.