• <

Wynik wyszukiwania - "zegluga" - Wiadomości

Żegluga Gdańska rozpoczyna nowy sezon nawigacyjny

Żegluga Gdańska Sp. z o.o. poinformowała o rozpoczęciu sezonu nawigacyjnego sezonu 2024 w Gdańsku, Sopocie, Gdyni i Helu, zgodnie z wcześniej ogłoszonym rozkładem przedsezonowym ogłoszonym.
30.04.2024

Rozpoczęło się znakowanie szlaków żeglugowych na Wielkich Jezior Mazurskich

Rozpoczęło się znakowanie szlaków żeglugowych na Mazurach. Szlak rozstawiany jest na długości około 150 km za pomocą boi i znaków brzegowych; znakowane są przeszkody znajdujące się pod wodą i wyznaczana głębokość szlaku - poinformowały PAP Wody Polskie.
09.04.2024

Zaawansowana żegluga sprzed siedmiu tys. lat

Ponad siedem tys. lat temu na Morzu Śródziemnym rozwinięta była zaawansowana żegluga – informują naukowcy na łamach pisma „PLOS ONE”.
25.03.2024

Minister Infrastruktury pokieruje gospodarką morską, wodną, transportem i żeglugą śródlądową

Gospodarka morska, gospodarka wodna, transport, żegluga śródlądowa będą tymi działami administracji rządowej, za które odpowiadać ma Minister Infrastruktury - wynika z rozporządzenia premiera ws. szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury opublikowanego na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
19.12.2023

Żegluga w 2024 bez kompasu (moralnego). Niepewny scenariusz dla żeglugi liniowej i terminali kontenerowych

Nie czarny piątek, nie czarny tydzień, a nawet nie miesiąc, lecz czarny rok szykuje się w transporcie kontenerowym. I to nie jeden. Taki wniosek wynika z najnowszych informacji firm analitycznych i zapowiedzi niektórych operatorów. Klienci Xeneta pytają wprost: Czy żegluga morska straciła swój kompas moralny?
22.11.2023

Historyczna susza w Amazonii: wysychają rzeki, giną delfiny, ustała żegluga

„El Nino”, największa od 120 lat susza i ekstremalne temperatury dochodzące w październiku i listopadzie do ponad 40 st. C, najwyższe od 20 lat, niszczą od wielu tygodni wszystkie formy życia w wodach i na lądzie Amazonii.
09.11.2023

Politechnika Morska i Polska Żegluga Morska podpisały umowę o współpracy

Podpisana 27 października umowa pozwoli na pozyskanie przez Politechnikę Morską najnowszego symulatora nawigacyjno-manewrowego promu wraz z symulatorem bunkrowania statku dual fuel LNG.
27.10.2023

Żegluga w Amazonii nadal zagrożona

Okres suszy w Amazonii nadal trwa i na ten moment nie zapowiada się aby sytuacja miała ulec zmianie. Przy normalnych warunkach atmosferycznych sezon deszczowy powinien rozpocząć się pod koniec września lub w bardziej nietypowej sytuacji na początku października. Globalne ocieplenie zmieniło jednak klasyczne modele pogodowe i obecnie ciężko określić kiedy opady powrócą.
23.10.2023

Dochód z rejsów po Wiśle w Płocku trafi do Fundacji "Przystanek Rodzina"

W ciągu dwóch dni statek Żeglugi Płockiej Marianna wypłynął na Wisłę 20 razy, zabierając na pokład łącznie 2800 wycieczkowiczów. Inicjatorem rejsów był Orlen. Dochód z nich zasili Fundację "Przystanek Rodzina", która w regionie prowadzi cztery ośrodki wsparcia dla dzieci i młodzieży.
17.08.2023

ESG – moda czy konieczność? Żegluga, porty, offshore i stocznie pod presją innowatorów

Latem tego roku opublikowano poradnik ESG dla żeglugi. Wdrożenie strategii ESG w żegludze ma swoje konsekwencje w całym łańcuchu dostaw i eksploatacji statków, od projektowania poprzez produkcję, eksploatację i obsługę w portach.
02.08.2023

Żegluga kontenerowa nadal opłacalna w 2023 r.

Przy znormalizowanym rynku przewozów kontenerowych, pierwszy kwartał 2023 roku przyniósł znaczny spadek rentowności większości linii żeglugowych. Był to trzeci kwartalny spadek po siedmiu kolejnych kwartałach rekordowych przychodów podczas pandemii Covid-19.
29.05.2023

PŻM potwierdza: Odra Queen i Peene Queen pójdą na sprzedaż

Jak informowaliśmy wczoraj, Polska Żegluga Morska wycofuje z eksploatacji dwie jednostki białej floty – Odra Queen i Peene Queen. Powodem jest małe zainteresowanie rejsami turystycznymi oraz wysoki koszt remontu. Jednostki pływały od ponad 30 lat. Armator potwierdził, że statki zostaną wystawione na sprzedaż.
16.05.2023

Polska Żegluga Morska kończy eksploatację dwóch statków wycieczkowych

Polska Żegluga Morska rezygnuje ze statków białej floty. Dwa statki wycieczkowe – Odra Queen i Peene Queen, które woziły turystów po Odrze w porcie, a w sezonie letnim także do Świnoujścia kończą swoją działalność. Przyczyną tej decyzji są zbyt niskie wpływy z biletów względem kosztów eksploatacji jednostek. Rzeczne wycieczkowce prawdopodobnie zostaną wystawione na sprzedaż.
15.05.2023

Chocholi taniec polskiej morskiej energetyki wiatrowej

Rok 2022 to z wielu względów bardzo szczególny rok, który przyniósł wojnę na Ukrainie, koniec obostrzeń pandemicznych, kryzys energetyczny, sabotaż Nord Stream 1 i Nord Stream 2, inflację i niepokojącą perspektywę bardzo poważnego kryzysu ekonomicznego w 2023 i 2024.
15.04.2023

Rekordowo niski poziom wody w Wenecji. Na wielu kanałach niemożliwa jest żegluga

Centrum morskie przy zarządzie miasta poinformowało, że pomiary wskazują na minus 70 cm poniżej poziomu morza. W wielu kanałach wody jest tak mało, że przepłynięcie przez nie jest niemożliwe.
20.02.2023

Promy Stena Line, ro-ro i zbiornikowce fundamentem biznesu Stena AB. W Polsce króluje żegluga promowa

Stena AB, której główną domeną działalności są usługi promowe oraz shipping, poinformowała, że w 2022 r. EBITDA grupy osiągnie około 14 mld SEK, w porównaniu do 9 mld SEK w 2021 r., a EBITDA z działalności operacyjnej w 2022 roku wyniesie około 12,6 mld SEK, w porównaniu do 7 mld SEK w 2021 r. Na ten dobry wynik wpływ miały również dobra wyniki Stena Line Polska, która powiększyła niedawno swoją flotę o dwa najbardziej innowacyjne i ekologiczne promy w regionie.
19.02.2023

Żegluga na Pacyfiku na mieliźnie. Zamówienia USA w Chinach spadły o 40%. W Polsce mamy wzrosty w eksporcie i imporcie

Odwołania rejsów, zmiany rozkładów w serwisach oceanicznych, konsolidacja ładunków przez operatorów oceanicznych już jest widoczna w grudniu br. A sztormowe czasy czekają importerów amerykańskich w styczniu 2023 r. Już wiadomo, że zamówienia USA w Chinach spadły o 40%. Chińskie fabryki są zamykane dwa tygodnie wcześniej niż zwykle przed chińskim Nowym Rokiem.
13.12.2022

Wiceminister Witkowski: należy wyposażyć mariny w instalacje do odbioru ścieków z łódek

Aby zapobiegać degradacji Wielkich Jezior Mazurskich, należy wyposażyć porty mazurskie w instalacje do przyjmowania ścieków z łódek - powiedział w środę wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski. Dodał, że do degradacji środowiska przyczynia się też słabo rozwinięta sieć kanalizacyjna.
30.11.2022

Według agencji należącej do ONZ globalna żegluga jest krok przed spadkami z powodu spowolnienia gospodarczego

UNCTAD uważa, że tempo globalnej aktywności morskiej straci na sile w 2023 roku, co ma wynikać z zawirowań gospodarczych, konfliktu na Ukrainie i utrzymującego się wpływu pandemii. Osłabia to, jej zdaniem, perspektywy dla handlu.
30.11.2022

Żegluga wzywa unijnych ustawodawców do poszerzenia zakresu systemu handlu emisjami (ETS)

W liście otwartym do decydentów UE przedstawiciele interesów sektora morskiego domagają się, by w ETS dla transportu morskiego uwzględnić cały cykl życia paliw - od pozyskania surowców, przez etap produkcji, na spalaniu skończywszy.
23.11.2022

Holandia. Żegluga śródlądowa bije rekordy w Niderlandach; w rok przewiozła 369 mln ton towarów

W 2021 r. statki śródlądowe przewiozły w Holandii 369 mln ton towarów, o 5,8 proc. więcej niż w poprzednim roku i najwięcej w historii, wynika z informacji Holenderskiego Urzędu Statystycznego (CBS).
21.09.2022

Mielizny na Renie. Żegluga śródlądowa pod presją zmian klimatycznych. Zagrożona także żegluga polska

W zeszłym miesiącu niemiecki Federalny Instytut Hydrologii ostrzegł, że przepływ wody na wodowskazie Kaub, położonym na zachód od Frankfurtu, osiągnął już zaledwie 45% średniego poziomu o tej porze roku. Sytuację na krótko poprawiły krótkotrwałe opady.
30.08.2022

Żegluga śródlądowa w Polsce płynie na mieliznę

Szlaki wodne w Polsce od lat utrzymują się na zbliżonym poziomie. Z roku na rok ograniczany jest transport ładunków za pomocą żeglugi śródlądowej. Jest to skutek złego stanu dróg wodnych w Polsce, a także stanu technicznego taboru, który jest zdekapitalizowany i wymaga odtworzenia ze względu na wiek statków, który w zdecydowanej większości przekracza 50 lat – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
02.08.2022

UWAGA - od 13.06.2022 roku offshore już nie jest żeglugą krajową - problemy z certyfikowaniem załóg

Od dłuższego czasu offshore wind rozgrzewa dyskusję oraz wyobraźnię branży morskiej w Polsce. W przestrzeni medialnej pojawia się coraz więcej zapewnień i ambitnych planów w zakresie rozwoju tego sektora. Również ministerstwa oraz sama Rada Ministrów zapewniają, iż będą wspierać rozwój polskiej morskiej energetyki wiatrowej, który ma w jak największym stopniu uwzględniać udział polskich firm w łańcuchu dostaw.
28.06.2022

Żegluga pod banderą protekcjonizmu. Amerykanie wzmacniają kontrole nad żeglugą oceaniczną

Prezydent Joe Biden podpisał niedawno przepisy mające poprawić kontrolę państwa nad żeglugą oceaniczną. Zdaniem amerykańskich organizacji prawodawców wprowadzone regulacje pomogą ograniczyć inflację i złagodzić zaległości eksportowe. Kryzys gospodarki amerykańskiej Kongres stara się ratować naciskami na operatorów żeglugowych.
23.06.2022

Żegluga w sieci wyzwań. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 16-20/2022)

Armatorzy i inwestorzy żeglugowi nadal są nieco bardziej aktywni w zakresie transakcji kupna – sprzedaży jednostek używanych praktycznie we wszystkich segmentach tonażowych, niż w kontraktowaniu budów nowych jednostek. Wyjątek w ostatnich tygodniach mógł stanowić rynek kontenerowców. Ceny nowych jednostek są bardzo wysokie i nadal rosną. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o okrętowy złom. Stal jest w cenie, więc i oferty zakupu statków na przysłowiowe „żyletki” są atrakcyjne dla sprzedających, ale szerszego grona chętnych brak.
25.05.2022

PGE i Polski Związek Żeglarski opracowały mapę bezpiecznych szlaków żeglarskich Mazur i Kanału Augustowskiego

PGE Polska Grupa Energetyczna razem z Polskim Związkiem Żeglarskim opracowały mapę bezpiecznych szlaków żeglarskich z oznaczeniem miejsc, w których krzyżują się szlaki żeglowne z liniami energetycznymi. Opracowanie będzie kolportowane na Pojezierzu Mazurskim i na Suwalszczyźnie. Działania podejmowane przez PGE i PZŻ mają na celu podniesienie świadomości zarówno sterników, jak i członków załóg jachtów tak, by pływanie po jeziorach było bezpieczne.
28.04.2022

Raport: Europejska żegluga śródlądowa - klucz do ograniczenia emisji CO2 w transporcie

Aby osiągnąć cele zawarte w porozumieniu paryskim, w tym redukcję europejskiej emisji CO2 o 55 proc. do 2030 roku, UE musi doprowadzić do zastąpienia jak największej części wysokoemisyjnego transportu drogowego przewozem towarów koleją i przez żeglugę śródlądową. Poniżej przegląd najważniejszych planowanych rozwiązań, które mają to umożliwić.
16.02.2022

Polska Żegluga Bałtycka dostała 140 mln zł na rozwój. Kiedy nowy prom? [WIDEO]

Na temat rozwoju Polskiej Żeglugi Bałtyckiej (PŻB - Polferries) i nowych promów, była mowa podczas konferencji prasowej na promie Nowa Star w Terminalu Promowym w Gdańsku. Udział w poniedziałkowym (10.01) wydarzeniu wziął wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej Andrzej Madejski oraz poseł na Sejm RP - Czesław Hoc. – To co za chwilę będzie się działo w gospodarce morskiej jest dla nas niezwykle istotne i stanowi priorytet naszego rządu – powiedział wiceminister.
11.01.2022

Alfa Laval. Żegluga morska potrzebuje dekarbonizacji

Alfa Laval dołącza do grupy 150 liderów przemysłu morskiego, którzy wzywają rządy państw do podjęcia zdecydowanych działań w celu pełnej dekarbonizacji żeglugi międzynarodowej do 2050 roku.
02.12.2021

UE: żegluga to 13,5 proc. gazów cieplarnianych z transportu

Europejska Agencja Środowiska i Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa na Morzu opublikowały raport, z którego wynika, że żegluga morska i śródlądowa odpowiada za 13,5 proc. emisji gazów cieplarnianych z transportu w UE.
02.09.2021

Żegluga morska jednym z tematów polsko-chińskich rozmów o współpracy w obszarze transportu

Współpraca w zakresie transportu kolejowego, morskiego i lotniczego była tematem wideorozmowy przeprowadzonej 15 lipca 2021 r. przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z ministrem transportu Chińskiej Republiki Ludowej Li Xiaopengiem.
15.07.2021

Żegluga skazana na innowacje. Szansa dla polskich inżynierów

Innowacje w transporcie morskim są faktem – wynika z poglądów zaprezentowanych w czasie webinaru zorganizowanego przez Lloyd’s List, który prowadził Richard Meade, redaktor naczelny Lloyd’s List.
15.07.2021

Żegluga pod kontrolą. Polscy przedsiębiorcy żeglugowi zarządzają flotą 250 statków o nośności około 2,5 mln t.

24 czerwca odbyło się Walne Zebranie Polskiego Związku Przedsiębiorców Żeglugowych. Na stanowisku prezesa pozostał Dariusz Jellonnek, Crew Operations Director NE Europe, V.Ships. W zebraniu brał udział Martin Dorsman, sekretarz generalny European Community Shipowners’ Associations (ECSA).
28.06.2021

Żegluga wycieczkowa powraca do USA. Royal Caribbean wyśle pierwszy statek już w czerwcu

Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób (CDC) zatwierdziło jeden statek wycieczkowy z Royal Caribbean do wznowienia żeglugi w czerwcu, ponad rok po zawieszeniu rejsów w USA z powodu pandemii COVID-19.
05.06.2021

Globalna żegluga w końcu zamierza podjąć kroki w celu walki z piractwem w Zatoce Gwinejskiej

Do ponad 95 porwań marynarzy w zeszłym roku doszło w Zatoce Gwinejskiej. Nie powinien więc dziwić fakt, że prawie 100 firm i organizacji żeglugowych oraz państw bandery podpisało nową deklarację nawołującą do walki z piractwem w tym regionie.
19.05.2021

Ruch jednostek na Kanale Elbląskim wznowiony od soboty

Od soboty wznowiony zostanie ruch jednostek na Kanale Elbląskim. Ruch był wstrzymany przez tydzień po awarii na pochylni w Kątach - podał w piątek Bogusław Pinkiewicz z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
07.05.2021

Czy żegluga ma szansę na dekarbonizację? Udział ekologicznych paliw musi wynieść 7 proc. do 2030 roku

Do końca dekady udział ekologicznych paliw stosowanych w żegludze w Unii Europejskiej powinien wynosić 7 proc. aby osiągnąć pełną dekarbonizację sektora do 2050 roku – wynika z raportu organizacji pozarządowej Transport & Environment (T&E).
04.05.2021

Kosztowna zeroemisyjność. 1,4 biliona dolarów będzie kosztowała armatorów żegluga ekologiczna

5,1 mld dol. wyniesie koszt przejścia całej floty liniowej na eksploatację zeroemisyjną. Do 2050 r armatorzy wydadzą 1,4 bilion dol. na dostosowanie flot do wymagań narzuconych przez IMO. Te koszty poniosą również porty i terminale, a w ostateczności finalny konsument.
02.05.2021

Pomimo pandemii COVID-19 statki Żeglugi Augustowskiej wypłynęły na jeziora

Żegluga Augustowska rozpoczęła w sobotę tegoroczny sezon turystyczny. Pierwszy statek wypłynął na jezioro Rospuda, a drugi do Studzienicznej - poinformował dyrektor ŻA Adam Aleksandrowicz.
01.05.2021

Żegluga ekologiczna i bezzałogowa pod lupą prawników i inżynierów

Żegluga przyjazna dla człowieka i środowiska, coraz bardziej bezpieczna i inteligentna, a w perspektywie bezzałogowa - to tematy wiodące IX Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Morskiego zorganizowanej przez Katedrę Prawa Morskiego Wydziału Prawa i Administracji UG oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk. 21 i 22 kwietnia 2021 r. naukowcy, przedstawiciele biznesu i administracji zebrali się na wirtualnej debacie pod wiodącym tytułem „Prawo morskie dla zrównoważonej żeglugi”.
23.04.2021

Żegluga kontenerowa zanotowała w zeszłym roku najlepszy kwartał w swojej historii. Obecny rok może być jeszcze lepszy

Przewoźnicy oceaniczny zanotowali najlepszy kwartał w historii żeglugi kontenerowej w czasie trzech ostatnich miesięcy 2020 roku. A wszystko wskazuje na to, że znacząco pobili ten rekord w pierwszym kwartale tego roku.
12.04.2021

Drewno a żegluga

Już tysiące lat temu nasi dalecy przodkowie trudnili się szkutnictwem. Wielkie odkrycia geograficzne, międzykontynentalny handel i polityka oraz prowadzenie wojen - historia świata w dużej mierze oparta jest na żegludze. Wszystko to dzięki ludzkiej odwadze, pomysłowości i przede wszystkim… drewnu. O historii wykorzystywania tego materiału w szkutnictwie oraz jego zaletach użytkowych opowiadają eksperci firmy JAF Polska.
08.04.2021

Lotos Petrobaltic – górnictwo morskie i żegluga offshore

Lotos Petrobaltic S.A. to firma z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, która została powołana do poszukiwania i eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu na polskim szelfie Morza Bałtyckiego. Firma w związku z wykonywanymi odwiertami na morzu zajmuje się również tzw. żeglugą offshore. Dzięki temu zapewnia się do swoich wewnętrznych celów: usługi zarządzania posiadaną flotą jednostek pływających, kompleksową obsługę logistyki morskiej, a także badania dna morza.
21.03.2021

Zjawiska lodowe na Szczecińskim Węźle Wodnym i zamknięcie żeglugi

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie w porozumieniu z Urzędem Dróg Wodnych i Żeglugi Odra-Hawela oraz w uzgodnieniu z Urzędem Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie, informuje, że z powodu występujących niskich temperatur wody (poniżej 1 st. C), prognozowanych całodobowych ujemnych temperatur powietrza oraz pojawieniem się pierwszych zjawisk lodowych od godz.: 12:00 dnia 08.02.2021 r. ZAMYKA SIĘ ŻEGLUGĘ: na odcinku Odry Granicznej, na Odrze Wschodniej, Regalicy oraz na przekopie Klu
08.02.2021

Transport ciekłego gazu przez wschodnią Arktykę możliwy już w maju

Rosja planuje o dwa tygodnie przyśpieszyć i wydłużyć sezon żeglugi wielkich transportowców ze skroplonym gazem ziemnym pokonujących Północną Drogę Morską z Azji do Europy. Może to być możliwe dzięki nietypowo wysokim temperaturom panującym we wschodniej Arktyce – pisze Bloomberg.
18.01.2021

Damen: autonomiczna żegluga ≠ bezzałogowe statki

Dla wielu ludzi autonomiczne żeglowanie jest równoznaczne z bezzałogowymi statkami pływającymi po morzach świata. Rozwój autonomicznych statków od lat zajmuje ważne miejsce w dziale badań i rozwoju Damen Shipyards Group.
12.01.2021

Największy polski port i okno na świat

Wraz z nowym rokiem rozpoczynamy kolejny cykl artykułów, dotyczących polskich portów i realizowanych z nich połączeń żeglugowych. Rozpoczynamy od Gdańska, który w ostatnim dziesięcioleciu rozwinął się w oszołamiającym tempie, stając się największym polskim portem i jednym z największych na Bałtyku oraz Europie.
31.12.2020

Armator wycieczkowców Hurtigruten padł ofiarą cyberataku

Norweski Hurtigruten poinformował, że w poniedziałek padł ofiarą ataku ransomware, co doprowadziło do paraliżu kilku innych systemów.
15.12.2020

Mazurskie kanały w remoncie. Poprawi się jakość żeglugi!

Po sezonie na Mazurach praca wre. Trwa przebudowa trzech kanałów: Grunwaldzkiego, Mioduńskiego i Tałckiego, a na wybór wykonawcy czeka remont Kanału Szymońskiego. Opóźnią się za to prace przy modernizacji Kanału Łuczańskiego.
14.12.2020

Żegluga po Wiśle trudniejsza niż przez ocean

Szymon Kuczyński, żeglarz który w 2018 roku zakończył samotny rejs dookoła świata przypłynął Wisłą do Sandomierza. Morza i oceany przemierzał łodzią o długości zaledwie 6 metrów. Do Sandomierza przypłynął jeszcze mniejszym jachtem. Warunki żeglowania po górnej Wiśle określił jako trudne, ale docenił Sandomierz za infrastrukturę wodniacką.
06.11.2020

Żegluga a prawo dotyczące ratowania migrantów

W odniesieniu do aspektów moralnych ratowania życia na morzu, należy mieć na uwadze przepisy prawa, które regulują tę kwestie. Przytaczając sytuacje, która miała miejsce w związku z uratowaniem migrantów przez tankowiec Maersk Etienne na prośbę maltańskiego centrum SAR, warto pochylić się nad związanymi z tym problemami. Zapisy dotyczące obowiązku ratowania życia znajdowały się od zarania dziejów w kodeksach etycznych różnych wyznań religijnych, jak również w przepisach prawa morskiego na całym świecie.
03.11.2020

W żegludze śródlądowej więcej statków pasażerskich

Zmalała liczba pchaczy, holowników oraz barek używanych w żegludze śródlądowej w ubiegłym roku. Przybyło natomiast statków pasażerskich wykorzystywanych do celów turystycznych - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
10.10.2020

NIK o działaniach na rzecz rozwoju śródlądowych dróg wodnych

Podczas, gdy w krajach Unii Europejskiej rośnie rola przewozów wodnym transportem śródlądowym, w Polsce tendencja jest odwrotna. Wpływ na to ma m.in. zmniejszająca się długość śródlądowych dróg wodnych i wieloletnie zaniedbania inwestycyjne na nich. Co prawda administracja publiczna podejmowała działania i inicjatywy na rzecz rozwoju dróg żeglownych, jednakże nie były one w pełni skuteczne, gdyż nie udało się wykonać wszystkich zaplanowanych w tym zakresie przedsięwzięć. Przede wszystkim nie udało się stworzyć systemu finansowani
05.10.2020

Żegluga śródlądowa w Grupie Wyszehradzkiej

Grupa Wyszehradzka (V4) jest zrzeszeniem państw Europy Środkowej – Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Grupa Wyszehradzka została powołana w celu pogłębienia współpracy między krajami oraz integrację europejską.
23.09.2020

Webinar: Rzeki czy drogi wodne. Czy żegluga śródlądowa jest ekologiczna? [wideo]

Zapraszamy do obejrzenia webinaru Strażników Rzek WWF: „Rzeki czy drogi wodne. Czy żegluga śródlądowa jest ekologiczna?”, który poprowadził Piotr Nieznański, geograf-hydrolog, od blisko 20 lat zajmujący się tematyką ochrony wód, pracownik Fundacji WWF Polska.
04.09.2020

Unity Line Limited i Polska Żegluga Bałtycka planują utworzyć spółkę

Unity Line Limited oraz Polska Żegluga Bałtycka planują utworzyć wspólną spółkę poprzez przystąpienie Unity Line do spółki Polskie Promy - poinformował w dzisiejszym komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
18.08.2020

Żegluga ma coraz większy udział w globalnej emisji dwutlenku węgla

Emisje dwutlenku węgla żeglugi wzrosły w czasie 6 lat, od 2012 do 2018 roku i stanowiły 2,89 proc. całkowitej emisji. To ponownie wywarło presję na tym sektorze gospodarki.
06.08.2020

Żegluga nocna i inne usprawnienia planowane na Wrocławskim Węźle Wodnym

Wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anna Moskwa oraz Prezes Wód Polskich Przemysław Daca wzięli udział w briefingu w sprawie udogodnień dla żeglugi, planowanych na odrzańskim odcinku Wrocławskiego Węzła Wodnego. W spotkaniu uczestniczył także Jan Pyś Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Spotkanie poświęcone było m.in. uruchomieniu żeglugi nocnej. Wody Polskie podpisały również z Urzędem Miejskim Wrocławia list intencyjny, dotyczący współpracy w zakresie rozwoju żeglugi na Wrocławskim Węźle Wodnym.
05.08.2020

Już 30 osób zakażonych koronawirusem po imprezie na katamaranie

Do piątku służby sanitarne wykryły w sumie 30 przypadków zakażenia koronawirusem będących efektem imprezy, która odbyła się 12 lipca na katamaranie pływającym po Zatoce Gdańskiej. Sanepid szuka kolejnych uczestników zabawy. Na pokładzie mogło być ok. 240 osób.
31.07.2020

Ognisko koronawirusa na imprezowym katamaranie? Żegluga Gdańska wydaje oświadczenie

Jak nieoficjalnie ustaliło Radio Gdańsk, już siedmiu uczestników rejsu katamaranem po Zatoce Gdańskiej wykazało pozytywny wynik testu na wirusa COVID 19. 100 osób uczestniczących w imprezie na wodzie zostało objętych kwarantanną. Teraz, głos w tej sprawie zabiera Żegluga Gdańska. Publikujemy pełne oświadczenie.
23.07.2020

Autonomiczne statki i bezpieczna żegluga. Politechnika Gdańska wdraża innowacyjny projekt

Politechnika Gdańska i Urząd Morski w Gdyni będą jednymi z pierwszych instytucji, które rozpoczną wdrażanie międzynarodowego i wysokobudżetowego projektu InSecTT - dedykowanego m.in. przeciwdziałaniu atakom cybernetycznym w obrębie tzw. Internetu Rzeczy i poprawie bezpieczeństwa żeglugi.
14.07.2020

Dzień Marynarza Rzecznego

3 lipca, na pamiątkę zwycięstwa polskiej flotylli rzecznej nad bolszewikami pod Horodyszczem w 1919 roku, obchodzimy Dzień Marynarza Rzecznego. Dzisiaj po naszych rzekach nie pływają już wojskowe flotylle, a wyspecjalizowane jednostki do przewozu towarów, wykorzystywane w turystyce czy specjalistyczny sprzęt do robót hydrotechnicznych, których bezpieczną przeprawę gwarantuje wykwalifikowana załoga marynarzy rzecznych.
03.07.2020

Statek z Łeby utknął na mieliźnie z pasażerami na pokładzie

Łebski statek turystyczny "Denega" utknął na mieliźnie kilkaset metrów od brzegu. Na pokładzie znajduje się grupa turystów.
02.07.2020

Z Gdyni na Hel drogą morską

Jak się dostać z Gdyni na Hel bez korków, a przy okazji pobyć chwilę na morzu i ogrzać się w letnim słońcu? Wystarczy na gdyńskim skwerze Kościuszki kupić bilet na statek.
26.06.2020

Żegluga pod okiem satelity

Będący w finalnej fazie specyfikacji technicznej system VDES powiększy poprzez segment satelitarny zasięg łączności oraz umożliwi szybką wymianę danych w morskim paśmie VHF, tworząc tym samym pole na nowe usługi zwiększające bezpieczeństwo i ochronę żeglugi.
23.06.2020

Niski poziom wody na Renie. Czy żegluga jest zagrożona?

Rzeka Ren w Niemczech wkracza w suche letnie miesiące z najniższym od dwóch dekad poziomem wody, budząc obawy zakłócenia żeglugi na najważniejszej europejskiej śródlądowej drodze wodnej.
09.06.2020

Polska Żegluga Morska ma nowego dyrektora

8 czerwca br. Rada Pracownicza Polskiej Żeglugi Morskiej zaakceptowała Andrzeja Wróblewskiego na stanowisko nowego dyrektora PŻM. Rekomendację tego kandydata złożyła w piątek Radzie Pracowniczej Komisja Konkursowa, powołana w celu wyboru nowego dyrektora przedsiębiorstwa, złożona z przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Rady Pracowniczej PŻM.
08.06.2020

Raport: Żegluga kontenerowa mocno skurczona z powodu pandemii koronawirusa

Branża przewozów kontenerowych o wartości 1 bln dolarów jest w poważnym spowolnieniu. Według niektórych firm i specjalistów od śledzenia statków część linii żeglugowych, których klienci detaliczni są dotknięci pandemią koronawirusa, zmniejszają prędkość żeglugi i wybierają dłuższe trasy po Afryce, unikając opłat za przejście kanałem Sueskim.
07.06.2020

Wznowienie kursowania statków pasażerskich Żeglugi Gdańskiej

Jak poinformowała na swojej stronie Żegluga Gdańska, 19 maja 2020 roku, zgodnie z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 16 maja 2020 roku par 16 pkt 4, wznowione zostanie kursowanie statków pasażerskich w żegludze krajowej, zgodnie z ogłoszonymi na początku roku rozkładami rejsów.
19.05.2020

Żegluga Gdańska – nowe otwarcie lokalnego lidera

W kolejnym z serii artykułów na temat armatorów i operatorów jednostek pływających, zawijających do polskich portów tym razem przedstawiamy naszego trójmiejskiego lokalnego armatora – Żeglugę Gdańską Sp. z o.o. Firmę z tradycją i wielkimi ambicjami, która od niedawna działa na nowym dla siebie międzynarodowym rynku przewozów oceanicznych.
20.04.2020

Radio Szczecin: PŻM zarabia na pandemii koronawirusa dzięki ładunkom zboża

Polska Żegluga Morska korzysta z okoliczności, w których stawki frachtowe statków przewożących zboża, wzrosły nawet o 40 procent. Jak mówił na antenie Radia Szczecin Krzysztof Gogol z PŻM: "nasze masowce korzystają z tej sytuacji i transportują zboża głównie z Ameryki Południowej do Europy i krajów arabskich".
27.03.2020

Polska Żegluga Bałtycka uruchomiła specjalny kurs umożliwiający powrót do domu obywatelom krajów nadbałtyckich

W związku z ogłoszonym w Polsce stanem zagrożenia epidemiologicznego oraz wprowadzonymi ograniczeniami przy przekraczaniu granic Polski, dzięki porozumieniu Polskiej Żeglugi Bałtyckiej S.A. – Polferries, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w dniach 17-18 marca zorganizowany został specjalny rejs umożliwiający bezpieczny powrót do domu obywatelom krajów nadbałtyckich.
19.03.2020

Polska Żegluga Morska: W lutym 2020 roku koniec zarządu komisarycznego

W lutym 2020 r. ma nastąpić koniec zarządu komisarycznego w Polskiej Żegludze Morskiej - poinformowały służby prasowe PŻM. Powodem wprowadzenia w PŻM w lutym 2017 roku zarządu komisarycznego była trudna sytuacja firmy; brak symptomów poprawy koniunktury na światowym rynku shippingowym, a także brak odpowiednich do tej sytuacji działań wcześniejszego kierownictwa Grupy PŻM.
12.12.2019

Żegluga Augustowska przewiozła w tym sezonie 120 tys. osób

Kolejny rekord zanotowała Żegluga Augustowska, która przewiozła w tym sezonie 120 tys. pasażerów - poinformował PAP wiceprezes ŻA Sławomir Aleksandrowicz.
26.11.2019

Żegluga morska kluczem do osiągnięcia wzrostu gospodarczego w regionie Europy Środkowo – Wschodniej

Żegluga morska w krajach formatu 17+1 przez wzgląd na ważne źródło zatrudnienia i dochodów od zawsze była i jest kluczem do osiągnięcia dobrobytu i wzrostu gospodarczego. W Europie prawie 5 milionów ludzi znajduje zatrudnienie w sektorze morskim i rybołówstwie. W Chińskiej Republiki Ludowej – najszybciej rozwijającej się gospodarki świata transport morski odpowiada za ponad 90 procent handlu zagranicznego tego kraju. Według raportu chińskiego biura ds. gospodarki morskiej, kraj ten miał prawie 1,58 miliona zarejestrowanych maryna
12.11.2019

ONZ: Światowa żegluga potrzebuje „nowej rewolucji napędowej” dla zeroemisyjnej przyszłości

- Jeśli emisje z przemysłu morskiego nie zostaną zmniejszone, zmierzamy w kierunku „katastrofy ekologicznej” - powiedziała na szczycie Global Maritime Forum, zastępca szefa Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD), Isabelle Durant.
03.11.2019

Polska Żegluga Bałtycka S.A. właścicielem promu Nova Star

11 października w Londynie Polska Żegluga Bałtycka S.A. kupiła od Singapore Technologies Marine Ltd prom Nova Star, jednocześnie kończąc umowę czarterową podpisaną w 2018 roku.
14.10.2019

Żegluga śródlądowa - wielkogabarytowe konstrukcje dla Huty Miedzi w Legnicy dotarły rzeką Odrą

W ramach projektu „Wymiana wież absorpcyjnych i suszących FKS” w Hucie Miedzi Legnica zrealizowano skomplikowane logistycznie przedsięwzięcie polegające na transporcie ładunków (wież) o ponadgabarytowych rozmiarach i wadze.
10.10.2019

Minister Gróbarczyk: żegluga śródlądowa musi wrócić na polskie rzeki

Żegluga śródlądowa musi wrócić na polskie rzeki - powiedział na otwarciu II Kongresu Żeglugi Śródlądowej minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
18.09.2019

Jak będzie wyglądała żegluga przez pierwszy na świecie tunel dla statków?

Już w niedalekiej przyszłości statki będą mogły przemieszczać się pierwszym na świecie wyznaczonym do tego celu tunelem. Jak to będzie wyglądało? Mogli się o tym przekonać dziennikarze, którzy ostatnio pojawili się w specjalnym centrum, gdzie mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanego symulatora.
09.09.2019

Debata o przyszłości śródlądowych dróg wodnych w nowej perspektywie finansowej UE

W Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej 9 lipca odbyło się posiedzenie Grup roboczych Komitetu Sterującego do spraw Inwestycji na Śródlądowych Drogach Wodnych. Głównym tematem spotkania była możliwość uwzględnienia potrzeb sektora żeglugi śródlądowej w dokumentach dotyczących nowej perspektywy finansowej UE.
18.07.2019

Drewry: Światowa żegluga korzysta na wojnie handlowej między USA i Chinami

Rosnące napięcia w handlu między Chinami i Stanami Zjednoczonymi to zła wiadomość dla transpacyficznego transportu kontenerowego. Innym wynikiem tej wojny handlowej ma być też większy wolumen przewożonych półproduktów - twierdzi agencja Drewry.
25.06.2019

Wspólnie na rzecz środowiska. DFDS, Wärtsilä i partnerzy chcą, by żegluga była bardziej ekologiczna

Dbałość o środowisko oraz ograniczenie poziomu emisji szkodliwych związków jest przedmiotem troski wielu firm działających w branży transportowej. Sześć przedsiębiorstw z państw nordyckich zawarło właśnie sojusz, którego celem jest rozwój odpowiedniej infrastruktury, a także paliw przyjaznych środowisku.
29.05.2019

Polska Żegluga Morska zdobyła 175 mln dolarów dofinansowania na nowe statki

Konsorcjum bankowe kierowane przez niemiecki DVB Bank SE przekaże 175 mln dolarów Polskiej Żegludze Morskiej na portfel masowców, składający się z 34 jednostek.
22.05.2019

Raport: Żegluga kontenerowa powoli zmierza ku lepszej przyszłości

Branża przewozów kontenerowych stoi w obliczu wyjątkowo wyzwania. Armatorzy muszą się mierzyć z niepewnością na rynku oraz wieloma utrudnieniami - twierdzi agencja Drewry.
05.05.2019

Trójmiejskie porty na targach w Miami

Seatrade Cruise Global to najważniejsze światowe wydarzenie branży turystyki morskiej. Po raz kolejny uczestniczą w nim delegacje Portów Gdańsk i Gdynia. Trójmiejskie porty reklamują Polskę hasłem „Destination Poland”.
11.04.2019

Drewry: Żegluga kontenerowa zmiesza ku lepszej przyszłości

Branża przewozów kontenerowych stoi w obliczu wyjątkowo wyzwania. Armatorzy muszą się mierzyć z niepewnością na rynku oraz wieloma utrudnieniami - twierdzi agencja Drewry.
08.04.2019

Port Gdańsk rozpoczyna sezon wycieczkowców

Pod koniec kwietnia do Portu Gdańsk zawinie pierwszy w tym roku wycieczkowiec. 221-metrowa jednostka Magellan pojawi się już 28 kwietnia. Później do Gdańska zawinie także m.in. najnowsza jednostka Viking Cruises. Sezon zakończy się dopiero w październiku.
08.04.2019

Pomorskie: Żegluga na rzece Szkarpawie wstrzymana po awarii mostu w Rybinie

Wstrzymana została żegluga na rzece Szkarpawie w Rybinie w związku z awarią mostu w ciągu drogi wojewódzkiej 502 prowadzącej na Mierzeję Wiślaną - poinformował w piątek PAP Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Zepsuło się ruchome przęsło mostu zwodzonego.
06.04.2019

Konferencja Żegluga Morska 2.0

Już 18 kwietnia, Stowarzyszenie Biuro Promocji Żeglugi Morskiej Bliskiego Zasięgu, Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu – Wydział Ekonomiczny w Szczecinie oraz Katedra Zarządzania i Logistyki zapraszają do udziału w II Konferencji Naukowej „Odra i Nadodrze” 2019 żegluga morska bliskiego zasięgu (koncepcja 2.0) w świetle nowych priorytetów polityki transportowej Unii Europejskiej.
21.03.2019

Żegluga wycieczkowa z ambitnym celem obniżenia emisji CO2

Żegluga wycieczkowa założyła sobie ambitny cel obniżenia emisji CO2 o 40 procent do 2030 roku – ogłosiło Cruise Lines International Association (CLIA), międzynarodowe stowarzyszenie zrzeszające linie wycieczkowe.
20.03.2019

Spółki OT Logistics, OT Port Wrocław, Żegluga Bydgoska, Odra Rhein Lloyd łączą siły

Zarząd OT Logistics SA z siedzibą w Szczecinie, na podstawie art. 500 § 2¹ Kodeksu spółek handlowych, udostępnia – bezpłatnie do publicznej wiadomości – uzgodniony w dniu 28 grudnia 2018 r. Plan Połączenia OT Logistics S.A. z siedzibą w Szczecinie (spółka przejmująca) ze spółkami Żegluga Bydgoska sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy, OT Port Wrocław sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu i Odra Rhein Lloyd z siedzibą we Wrocławiu (spółki przejmowane) – podała w komunikacie spółka OT Logistics.
31.12.2018

Żegluga wycieczkowa chce obniżenia emisji CO2 o 40 procent do 2030 roku

Żegluga wycieczkowa założyła sobie ambitny cel obniżenia emisji CO2 o 40 procent do 2030 roku – ogłosiło Cruise Lines International Association (CLIA), międzynarodowe stowarzyszenie zrzeszające linie wycieczkowe.
21.12.2018

Odrzańska Droga Wodna. Konsultacje społeczne harmonogramu prac

Konsultacje społeczne projektu harmonogramu prac związanych z przygotowaniem Programu Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej rozpoczęły się 8 listopada. Resort podjął działania dotyczące uzgodnień zakresu i stopnia szczegółowości informacji wymaganych w prognozie oddziaływania na środowisko dla Programu.
16.11.2018

Niepodległa żegluga śródlądowa

Od wieku istnieją urzędy, które czuwają nad transportem rzecznym a ich zadaniami są troska o retencję wodną, drogi wodne i bezpieczeństwo żeglugi. Po odzyskaniu niepodległości, już w lutym 1919 powołano organ, którego kompetencje obejmowały najważniejsze dla transportu wodnego zagadnienia, to jest budownictwo i konserwację (utrzymanie) dróg wodnych oraz sprawy żeglugi śródlądowej. Został nim Minister Robót Publicznych. Żegluga śródlądowa to ważny element działalności Państwa Polskiego. W sposób szczególny wpisała się w okres międ
08.11.2018

ŻSTW: Liczby mówią same za siebie

To był bez wątpienia owocny czas. Od maja do października z usług spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia skorzystało kilkanaście tysięcy osób.
18.10.2018

Żegluga z naruszeniem bezpieczeństwa morskiego

Naruszenia przepisów ustawy o bezpieczeństwie morskim stwierdzili funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej 12 października podczas kontroli dwóch kutrów rybackich. Uchybienia polegały na braku ważnych świadectw potwierdzających przeszkolenia członków załóg.
17.10.2018

Podlaskie: Żegluga Augustowska buduje nowy statek

Nowy statek, zabierający na pokład 250 pasażerów buduje na przyszły sezon turystyczny Żegluga Augustowska (Podlaskie). Przedsiębiorstwo posiada obecnie trzy statki, jeden może przewieźć 330, pozostałe dwa po 200 pasażerów.
15.09.2018

Koniec sezonu wakacyjnego. Zmiana rozkładów rejsów tramwajów wodnych

Od poniedziałku, 3 września 2018 r, ulegną zmianie rozkłady rejsów tramwajów wodnych na liniach: F5 (Żabi Kruk – Westerplatte - Brzeźno) oraz F6 (Targ Rybny – Narodowe Centrum Żeglarstwa - Sobieszewo). W związku z zakończeniem sezonu wakacyjnego, we wrześniu rejsy tramwajem wodnym odbywać się będą wyłącznie w weekendy.
03.09.2018

GUS: transport ładunków żeglugą śródlądową spadł o 7 proc.

Transport ładunków żeglugą śródlądową spadł w ubiegłym roku o 7 proc., do 5,8 mln ton - poinformował we wtorek GUS. W 2016 r. żeglugą śródlądową przetransportowano 6,2 mln ton ładunków.
31.07.2018

Żegluga śródlądowa prawie niewykorzystywana w systemie transportowym. Polska zaczyna nadrabiać wieloletnie zaniedbania

Transport towarów rzekami odgrywa obecnie marginalną rolę w polskim systemie transportowym. Ich udział oscyluje wokół 0,3 proc., a wymagania stawiane drogom o znaczeniu międzynarodowym spełnia w Polsce niecałe 6 proc. długości dróg wodnych. Z drugiej strony wodny transport śródlądowy to jedna z najbardziej ekologicznych i najtańszych form transportu. Aby rozwinąć ją w Polsce, trzeba najpierw nadrobić wieloletnie zaległości w rozbudowie, modernizacji i rewitalizacji infrastruktury. Jedną z takich inwestycji jest warta 32 m
25.07.2018

Światowa żegluga coraz częściej korzysta z paliwa LNG

Wraz z pojawieniem się nowych globalnych norm emisji, morski przemysł żeglugowy w coraz większym stopniu kieruje swój wzrok ku skroplonemu gazowi ziemnemu jako alternatywy dla paliwa o wysokiej zawartości siarki.
28.06.2018

Żegluga kontenerowa może znów mieć problem z nadpodażą jednostek

Branża żeglugi kontenerowej przez ostatnie kilka lat walczyła ze zjawiskiem nadmiaru tonażu, poprzez konsolidację, fuzje i przejęcia, a także powstrzymywanie się od zamawiania nowych statków.
13.06.2018

Bezzałogowa żegluga głównym tematem najbliższego zgromadzenia IMO

Regulacja bezzałogowej żeglugi będzie głównym tematem 99 sesji Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO). IMO chce zapewnić bezpieczne wejście tych jednostek na rynek.
14.05.2018

Na mundial z Żeglugą Gdańską? Wznowione rejsy na trasie Gdynia - Bałtyjsk - Gdynia

Świetna wiadomość dla fanów tramwajów wodnych. Wczoraj, Żegluga Gdańska ogłosiła wielki powrót rejsów do Bałtyjska. Już od 19 maja będzie okazja popłynąć na Półwysep Sambijski za jedyne 50 zł.
10.05.2018

Żegluga łączy we Wrocławiu. Pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja o żegludze śródlądowej (wideo)

We Wrocławiu w dniach 18-19 kwietnia odbyła się pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja poświęcona tematowi żeglugi śródlądowej. Organizatorami tego wydarzenia było Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz działająca w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych Europejska Komisja Gospodarcza.
20.04.2018

Gróbarczyk: żegluga śródlądowa to sektor ogromnych szans

Żegluga śródlądowa jest sektorem, w którym rząd dostrzega ogromne szanse – mówił w środę we Wrocławiu podczas konferencji „Żegluga Łączy” minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Dodał, że rząd jest zdecydowany, by branżę rozwijać.
18.04.2018

Podlaskie: Żegluga Augustowska rozpoczęła sezon turystyczny w okolicy Rospudy

Po jeziorach augustowskich pływają od piątku statki Żeglugi Augustowskiej. W weekend ma być słoneczna pogoda, armator liczy więc na wielu pasażerów.
13.04.2018

Za tydzień w Porcie Gdańsk rusza sezon wycieczkowy. Rozpocznie go „statek śmierci”

Sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk rusza już za tydzień W tym roku wycieczkowce będą zawijały tam aż 74 razy. Jako pierwsza przypłynie Astoria zwana „statkiem śmierci”.
11.04.2018

Żegluga na Odrze i Dąbiu została przywrócona

Jak poinformowało Radio Szczecin, zakończyła się akcja lodołamania, w ramach której sprawdzano i ustawiano wszystkie oznakowania. Tym samym, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie otworzył dla żeglugi śródlądowej niemal wszystkie szlaki wodne.
11.04.2018

Żegluga bezzałogowa kolejnym wyzwaniem dla IMO

Eksperci nie mają wątpliwości, że statki bezzałogowe zrewolucjonizują w przyszłości żeglugę. Dlatego już dziś konieczne jest przygotowanie gruntu pod nadchodzące zmiany. Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) już teraz pracuje nad odpowiednimi regulacjami.
09.04.2018

Światowa żegluga w walce o zmniejszenie emisji CO2

Cztery największe związki żeglugowe przedstawiły Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) swój plan obniżki emisji dwutlenku węgla. Wśród nich znalazły się BIMCO, INTERCARGO, Światowa Izba Żeglugi i INTERTANKO.
26.03.2018

Żegluga łączy w Polsce. W kwietniu międzynarodowa konferencja o transporcie wodnym śródlądowym

We wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia w dniach 18-19 kwietnia odbędzie się międzynarodowa konferencja „Żegluga Łączy”. Organizatorami są Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz działająca w ramach ONZ Europejska Komisja Gospodarcza (UNECE).
24.03.2018

Konferencja „Żegluga Łączy” we Wrocławiu

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz Sekretarz Wykonawczy Europejskiej Komisji ds. Gospodarczych Olga Algayerova zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji „Żegluga Łączy”, która odbędzie się w dniach 18-19 kwietnia 2018 roku we Wrocławiu. Jest to jedno z większych wydarzeń związanych z żeglugą śródlądową organizowanych w tm roku w Polsce. W ramach konferencji Minister Marek Gróbarczyk wygłosi przemówienie powitalne oraz weźmie udział w jedym z paneli dyskusyjnych.
19.03.2018

Świnoujście: Żegluga promowa na wystawie

Zdjęcia i modele promów będzie można oglądać w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu na wystawie "70 lat żeglugi promowej ze Świnoujścia przez Bałtyk". Otwarcie ekspozycji zaplanowano na najbliższy piątek.
21.02.2018

Czysta żegluga już w drugiej połowie obecnego wieku?

Światowa Rada Żeglugi (ISC) stwierdziła, że już w drugiej połowie obecnego wieku światowa żegluga może ograniczyć emisję dwutlenku węgla do zera. Ma to być możliwe dzięki alternatywnym paliwom oraz nowym technologiom napędu.
18.02.2018

Polska Żegluga Bałtycka wprowadzi nowy prom na linię Gdańsk- Nynaeshamn

Polska Żegluga Bałtycka (Polferries) pod koniec marca wprowadzi nowy prom na linię Gdańsk - Nynaeshamn pod Sztokholmem - przekazał w poniedziałek PAP prezes zarządu tego przedsiębiorstwa Piotr Redmerski.
12.02.2018

Polska Żegluga Bałtycka wprowadzi nowy prom na linię Gdańsk - Nynaeshamn (foto)

Polska Żegluga Bałtycka (Polferries) pod koniec marca wprowadzi nowy prom na linię Gdańsk - Nynaeshamn pod Sztokholmem - przekazał w poniedziałek PAP prezes zarządu tego przedsiębiorstwa Piotr Redmerski.
12.02.2018

Są pierwsze zgłoszenia do Nagród Żeglarskich Szczecina

Półmetek przyjmowania zgłoszeń kandydatów do Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina za nami. Na potencjalnych laureatów żeglarskich wyróżnień kapituła czeka do 15 lutego. Ze wszystkich nadesłanych zgłoszeń wybrani zostaną nominowani w aż 10 kategoriach.
31.01.2018

Modernizacja bulwarów – Żegluga Szczecińska nie zgadza się na dokapitalizowanie spółki Polsteam-Żegluga Szczecińska

Uzasadnienie odmowy wyrażenia zgody przez Żeglugę Szczecińską sp. z o.o. na podwyższenie kapitału zakładowego w spółce Polsteam-Żegluga Szczecińska sp. z o.o.
08.01.2018

BIMCO: Światowa żegluga musi pozostać ostrożna w 2018 roku

Branża żeglugowa przeszła szereg zmian w 2017 r., głównie pozytywnych, ale ostrożne podejście armatorów jest nadal potrzebne w obecnym roku, aby utrzymać dotychczasowe postęp – twierdzą eksperci BIMCO.
04.01.2018

Żegluga śródlądowa: Dwa kluczowe przetargi ogłoszone

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w grudniu 2017 r. ogłosiło przetarg na wykonanie opracowania pn. Analiza sektora transportu wodnego śródlądowego w zakresie wynikającym z modernizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej oraz Drogi Wodnej rzeki Wisły.
04.01.2018

Morska żegluga bezzałogowa potrzebuje regulacji

Eksperci nie mają wątpliwości, że statki bezzałogowe zrewolucjonizują w przyszłości żeglugę. Dlatego już dziś konieczne jest przygotowanie gruntu pod nadchodzące zmiany. Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) już teraz pracuje nad odpowiednimi regulacjami.
11.12.2017

Publikacje dotyczące śródlądowych dróg wodnych dostępne do pobrania

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zachęca do zapoznania się z publikacjami dotyczącymi śródlądowych dróg wodnych.
06.12.2017

Zmiana w kursowaniu promów na przeprawie Centrum w Świnoujściu

Od 1 grudnia 2017 r. nie każdej nocy kursować będą promy typu „Karsibór”, które obsługują ogólnie dostępną przeprawę Centrum. W godzinach 0:00-4:30 przeprawa czynna będzie z poniedziałku na wtorek, ze środy na czwartek oraz z piątku na sobotę. W pozostałe noce, w tych godzinach, samochody do 30 ton DMC będą przeprawiane promami typu „Bielik” na miejskiej przeprawie „Warszów”.
30.11.2017

W roli głównej żegluga morska bliskiego zasięgu

Konferencja, której tematem przewodnim była promocja żeglugi morskiej bliskiego zasięgu na trasie Norwegia-Polska odbyła się 8 listopada br. w siedzibie Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA.
09.11.2017

Czy zupełnie czysta żegluga jest możliwa?

Światowa Rada Żeglugi (ISC) stwierdziła, że już w drugiej połowie obecnego wieku światowa żegluga może ograniczyć emisję dwutlenku węgla do zera. Ma to być możliwe dzięki alternatywnym paliwom oraz nowym technologiom napędu.
07.11.2017

Światowa żegluga nie chce zewnętrznych regulacji środowiskowych

Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) i Światowa Rada Żeglugi (WSC) odpowiedziała na zarzuty organizacji, oskarżających światową żeglugę o brak działania w sprawie walki z obniżeniem emisji dwutlenku węgla.
25.10.2017

Spotkanie Rady do spraw Promocji Żeglugi Śródlądowej

Jerzy Materna, sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, otworzył drugie spotkanie Rady do spraw Promocji Żeglugi Śródlądowej.
17.10.2017

Polska Żegluga Bałtycka odebrała projekt kontraktowy nowego promu

Polska Żegluga Bałtycka odebrała projekt kontraktowy nowego promu, który ma budować Morska Stocznia Remontowa Gryfia – poinformował PAP prezes PŻB Piotr Redmerski. Według jego szacunków w ciągu minimum sześciu miesięcy powstanie projekt techniczny jednostki.
11.10.2017

Podlaskie: Żegluga Augustowska wzbogaci się o nowy statek

O nowy statek, który pomieści 250 pasażerów, wzbogaci się Żegluga Augustowska (Podlaskie). Przedsiębiorstwo posiada obecnie trzy statki, jeden może przewieźć 330, pozostałe dwa po 200 pasażerów.
07.09.2017

GUS: Spadają przewozy żeglugą śródlądową

Żeglugą śródlądową przetransportowano w ubiegłym roku 6209,7 tys. ton ładunków. W porównaniu z rokiem poprzednim odnotowano zmniejszenie przewozów ładunków, wyrażonych w liczbie o 47,9 proc. - poinformował w piątek GUS.
25.08.2017

Żegluga śródlądowa wraca do gliwickiego portu

Po zakończonym powodzeniem próbnym transporcie, żegluga śródlądowa na stałe wraca do gliwickiego portu. W Gliwicach początek ma połączona z siecią kanałów Europy Zachodniej Odrzańska Droga Wodna, która łączy Górny Śląsk z portami morskimi w Szczecinie i w Świnoujściu.
28.07.2017

Żegluga przez Arktykę wciąż nierealna

Z powodu topnienia lodowców coraz więcej statków próbuje podróżować z Azji do Europy Szlakiem Arktycznym. Dużo mówi się o rosnącym znaczeniu tego szlaku w przyszłości, ale do realizacji marzenia o masowym transporcie towarów tym szlakiem jest jeszcze daleko.
17.07.2017

IMO: żegluga poradzi sobie sama z emisjami spalin

Dodatkowe regulacje dotyczące ograniczenia emisji spalin na morzu są zbędne. Tak twierdzi Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO), przypominając, że dzisiejszy rynek żeglugi zdominowały więksi armatorzy, którzy tworzą własne rygorystyczne warunki dostosowywania się do rozwiązania problemu globalnego ocieplenia.
09.07.2017

Światowa żegluga jednoczy się, by zmniejszyć emisję CO2

Cztery największe związki żeglugowe przedstawiły Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) swój plan obniżki emisji dwutlenku węgla. Wśród nich znalazły się BIMCO, INTERCARGO, Światowa Izba Żeglugi i INTERTANKO.
23.06.2017

Żegluga śródlądowa niezbędna dla dalszego rozwoju portów (wideo)

Wyprowadzenie towarów z portów bez żeglugi śródlądowej zaczyna być niemożliwe – powiedział Tomasz Sowiński, prezes Związku Miast Nadwiślańskich, podczas IV Forum Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk, które odbyło się w środę w Gdańsku i skupione było przede wszystkim wokół tematyki rozwoju miast w kontekście węzłów miejskich oraz dróg wodnych śródlądowych (Rok Wisły) o charakterze samorządowo-eksperckim. Jak podkreślił Sowiński, transport towarów wodnymi drogami śródlądowymi stanowi w Polsce obecnie zaledwie 1 %. Doprowadzeni
22.06.2017

Stocznie, porty i żegluga śródlądowa kołem zamachowym polskiej gospodarki. Trwa 5. Międzynarodowy Kongres Morski

Odbudowa przemysłu stoczniowego, rozwój polskich portów i żeglugi śródlądowej to dla rządu zadanie priorytetowe, zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i bezpieczeństwa kraju – powiedziała premier Beata Szydło, otwierając w czwartek 5. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie. Jej zdaniem, decyzje poprzedniej ekipy rządzącej związane z likwidacją polskich stoczni są niezrozumiałe. Jak podkreśliła, polskiemu przemysłowi stoczniowemu trzeba przywrócić dawną świetność.
08.06.2017

Szydło: przemysł stoczniowy, porty i żegluga śródlądowa to priorytety

Odbudowa przemysłu stoczniowego, rozwój polskich portów i żeglugi śródlądowej to zadania priorytetowe i strategiczne dla polskiego rządu - podkreślała premier Beata Szydło w czwartek w Szczecinie, otwierając tegoroczny Kongres Morski.
08.06.2017

Grecja: Strajkuje żegluga promowa i dziennikarze

W proteście przeciwko kolejnym przedsięwzięciom oszczędnościowym 48-godzinny strajk rozpoczęli we wtorek pracownicy greckiej żeglugi promowej. Z tego samego powodu 24-godzinny strajk prowadzą dziennikarze; w radiu i telewizji nie ma tego dnia wiadomości.
16.05.2017

Motorówki wróciły na Odrę

Mimo że za oknem deszcz i chmury, to Klaudynka, Tereńka, Małgorzatka i Romka są już gotowe do sezonu. Cztery niewielkie motorówki Żeglugi Szczecińskiej o wdzięcznych, żeńskich imionach pojawiły się już w okolicy Mostu Długiego.
26.04.2017

Popłyną barką z Gdańska do Warszawy. By udowodnić, że żegluga Wisłą jest możliwa

Bydgoszcz i Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego zorganizują rejs barki z gdańskiego portu do Warszawy. Jednostka z kontenerami na pokładzie ma pokonać trasę w 10 dni i udowodnić, że żegluga Wisłą jest możliwa już teraz.
30.03.2017

Żegluga Gdańska kupiła nowy statek

Tollund – nowy statek towarowy Żeglugi Gdańskiej. Jednostka została zbudowana w 1994 r. w Holandii. To szósty tego typu statek we flocie gdańskiego armatora.
20.03.2017

Przed Portem Gdańsk rekordowa liczba zawinięć statków pasażerskich w sezonie 2017

Nadchodzący sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk zapowiada się wyjątkowo. ZMPG SA spodziewa się, że w 2017 roku do portu zawinie 67 statków pasażerskich, czyli ponad dwukrotnie więcej niż przed rokiem. Dzięki temu liczba turystów morskich sięgnąć może ponad 30 tysięcy osób. Równie rekordowa będzie wielkość jednostek pasażerskich. Ich średnia pojemność brutto przekroczy 24 800 GT, natomiast średnia długość wyniesie aż 170 metrów. Poprzedni rekord padł w roku 2009. Wówczas do Portu Gdańsk zawinęło 40 statków wycieczkowych, które przyw
15.03.2017

Narada Przednawigacyjna - Polska Żegluga Śródlądowa w 2017 r.

Jerzy Materna, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wziął udział w 16. Naradzie Przednawigacyjnej w Szczecinie.
04.03.2017

Żegluga śródlądowa – uśpiony potencjał

Polski sektor żeglugi śródlądowej przeżywał swój okres świetności niemal pół wieku temu. Kolejnych kilka dekad to natomiast czas zaniedbania i braku inwestycji. Branża ta nie jest jednak gospodarczym przeżytkiem, o czym świadczy prężne jej funkcjonowanie na zachodzie Europy, a nawet tuż za naszą wschodnią granicą.
26.02.2017

KE wskazuje na problemy krajów UE, w tym Polski, ws. ochrony środowiska. Do poprawy m.in.żegluga

KE będzie ściślej monitorować wdrażanie unijnego prawa dotyczącego ochrony środowiska przez państwa członkowskie. W poniedziałek w Brukseli przedstawiono raporty wskazujące na problemy w poszczególnych krajach; w Polsce wyzwaniem jest m.in. jakość powietrza, czy żegluga
07.02.2017

Żegluga dopełnieniem sieci korytarzy transportowych

Rozmowa z Markiem Gróbarczykiem, ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
31.01.2017

Dunaj pokryty lodem, żegluga wstrzymana

Dunaj na bułgarskim odcinku jest pokryty lodem i żegluga po nim została wstrzymana - pooinformowało we wtorek bułgarskie radio publiczne, powołując się na nadzwyczajny sztab, obserwujący sytuację na rzece.
10.01.2017

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.