• <

Wynik wyszukiwania - "ratownictwa morskiego" - Wiadomości

W tym miesiącu odbędzie się ćwiczenie taktyczno-specjalne z zakresu reagowania kryzysowego pk. "Sarex 24"

W dniach 20-24 maja 2024 r. odbędzie się ćwiczenie taktyczno-specjalne pk. "Sarex-24" z zakresu prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze lądowym i morskim. Jego głównym celem jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa, ratownictwa lotniczego, morskiego i bojowego.
17.05.2024

Orki staranowały jacht w Cieśninie Gibraltarskiej

Nieznana liczba orek zatopiła jacht taranując go na wodach Maroka w Cieśninie Gibraltarskiej – poinformowała w poniedziałek hiszpańska służba ratownictwa morskiego.
14.05.2024

Sezon żeglarski w Gdyni oficjalnie otwarty. Regaty w Marina Yacht Park

W Marina Yacht Park w Gdyni 2 maja odbyło się oficjalne Żeglarskie Otwarcie Sezonu 2024, którego elementem była I edycja Memoriału Jerzego Jałoszewskiego - regat na jachtach 2020. To również była okazja do spotkania się miłośników jachtów, którzy wzięli udział w rywalizacji morskiej. Zorganizowano także szereg atrakcji dla mieszkańców i turystów.
02.05.2024

Jak przetrwać i ratować na morzu? Ćwiczenia i badania na Bałtyku z udziałem studentów i pracowników uczelni morskich

Ćwiczenia oraz badania naukowe Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) z udziałem studentów oraz kadry Politechniki Morskiej w Szczecinie, a także Uniwersytetu Morskiego w Gdyni miały miejsce 26 marca 2024 na Zatoce Gdańskiej. Obejmowały one dwie części – badanie zachowań rozbitków na tratwie ratunkowej podczas wielogodzinnego dryfu i obliczenia przewidywań znosu tratwy.
23.04.2024

Wojciech Ślączka wybrany na rektora Politechniki Morskiej w Szczecinie

Dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. PM 10 kwietnia został wybrany rektorem Politechniki Morskiej w Szczecinie na kadencję 2024-2028.
10.04.2024

Gala Safe Water Angels 2024 podkreśleniem znaczenia ratownictwa wodnego

W Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni 22 marca spotkali się przedstawiciele organizacji, podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa oraz osobowości związane z ratownictwem morskim i śródlądowym oraz branżą offshore w trakcie Oskarów Ratownictwa – Gali Safe Water Angels 2024 roku. Nagrody były wręczane przez kwartalnik „Bezpieczna Woda”.
26.03.2024

Vera Navis projektuje innowacyjny patrolowiec dla Marynarki Wojennej Portugalii

Przy współpracy z biurem projektowym Vera Navis siły morskie Portugalii (Marinha Portugesa) planują się wyposażyć w nowoczesne jednostki przeznaczone do patrolowania wód przybrzeżnych i radzenia sobie z współczesnymi wyzwaniami i zagrożeniami w trakcie służby.
18.03.2024

Morscy ratownicy dostaną nowe jednostki

Zakupy nowego wielozadaniowego statku ratowniczego, sześciu innych jednostek, modernizacja działających statków oraz rozbudowa stacji ratowniczych nad morzem - to m.in. plany Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa do 2028 r. - informował podczas Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej szef SAR Sebastian Kluska.
06.03.2024

Damen zbuduje okręt wielozadaniowy dla morskich sił Portugalii

Holenderski gigant branży stoczniowej przedstawił nowy projekt okrętu opartego na współczesnych wymaganiach w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. Okręt wielozadaniowy został opracowany wspólnie z Portugalską Marynarką Wojenną, pierwszym klientem zamawiającym tę jednostkę. Oprócz swojej podstawowej funkcji, został on zaprojektowany do spełniania szerokiego zakresu dodatkowych zadań, w tym pomocniczych. Ma być to także rozwiązanie dla rosnącego znaczenia technologii bezzałogowych.
27.02.2024

"Dragon 2024" polskim wkładem w największe od lat ćwiczenia NATO pk. "Steadfast Defender 2024"

Dziś rozpoczęły się na terenie Polski ćwiczenia pk. "Dragon 2024". 20 000 żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, wraz z krajami wchodzącymi w skład Sojuszu będą ćwiczyć kolektywną obronę oraz odstraszanie potencjalnego napastnika. To największe ćwiczenia NATO od 1988 roku.
26.02.2024

Marynarka Wojenna gotowa na ćwiczenie "Wargacz-24"

8. Flotylla Obrony Wybrzeża jak co roku będzie realizować swoje największe przedsięwzięcie szkoleniowe pk. "Wargacz", sprawdzające zdolności marynarzy oraz posiadanego wyposażenia. To kluczowe wydarzenie w ramach każdego roku szkoleniowego. Tym razem odbywa się to w ramach startującego, ogólnopolskiego przedsięwzięcia pk. "Dragon-24", które z kolei odbywa się w ramach największych ćwiczeń NATO, pk. "Steadfast Defender-24".
20.02.2024

Wyrok dla kapitana, który motorówką ratowniczą uderzył w falochron

Sąd Rejonowy w Wejherowie skazał kapitana na karę grzywny za spowodowanie wypadku motorówki ratowniczej, do którego doszło w lipcu ub.r. w Helu (woj. pomorskie). W wyniku uderzenia jednostki w falochron poszkodowane zostały trzy osoby.
12.02.2024

Wyciek ropy naftowej do Bałtyku. Orlen Lietuva zapewnia, że sytuacja w Butyndze została opanowana

ORLEN Lietuva poinformował, ze prowadzi działania mające na celu przywrócenie pełnego funkcjonowania infrastruktury w Butyndze, gdzie nastąpił niewielki wyciek ropy. Jednocześnie, pomimo trudnych warunków atmosferycznych, mają miejsce intensywne prace, których celem jest zminimalizowanie wpływu sytuacji na środowisko.
09.02.2024

Noc z zagrożeniem atakami rakietowymi Huti. Morze Czerwone wciąż niespokojne

Mimo uderzeń na infrastrukturę lądową, bojownicy Huti nie przestają atakować statków i okrętów w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. Wieczorem, 7 lutego, doszło do kilku powstrzymanych prób ataków na żeglugę w rejonie.
08.02.2024

30 lat podniebnej służby. Wyjątkowy jubileusz sił powietrznych polskiej Marynarki Wojennej

W kinoteatrze "Grom" 3. Flotylli Okrętów w Gdyni odbyła się uroczysta inauguracja jubileuszu obchodów 30-lecia Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej im. kmdr. por. Karola Trzaski-Durskiego. W wydarzeniu wzięła kadra dowódcza i żołnierze jednostki, a także zaproszeni goście.
19.01.2024

16 afrykańskich imigrantów zginęło od piątku podczas przeprawy na Wyspy Kanaryjskie

16 imigrantów zginęło od piątku podczas próby przedostania się z północno-zachodnich brzegów Afryki na Wyspy Kanaryjskie - podały w nocy z soboty na niedzielę hiszpańskie służby ratownictwa morskiego.
31.12.2023

USA wycofują dwa duże okręty z Morza Czerwonego

Dwa uniwersalne okręty desantowe-doki US Navy wysłane na Morze Czerwone w celu odstraszenia sprzymierzonych z Iranem rebeliantów Huti zostały skierowane na Morze Śródziemne. Towarzyszą temu kontrowersje wokół niedużego zaangażowania państw w misję pk. "Prosperity Guardian".
30.12.2023

Od stycznia do Hiszpanii przybyło ponad 50 tys. nielegalnych imigrantów, głównie morzem

Od 1 stycznia do 26 listopada br. przybyło do Hiszpanii ponad 50 tys. nielegalnych imigrantów - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych hiszpańskiego MSW. Według danych resortu liczba ta jest o ponad 60 proc. większa w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 r.
27.11.2023

Niebezpieczeństwo na jachcie nabierającym wody. Z pomocą wysłano jednostkę SAR i śmigłowiec Marynarki Wojennej

Na jachcie znajdującym się na Jeziorze Bukowo doszło do wypadku i jednostka zaczęła szybko nabierać wody. Do pomocy zadysponowano Brzegową Stację Ratownictwa Morskiego Darłowo (BSR Darłowo), zespół strażaków ze Szczecina oraz śmigłowiec z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, wchodzącej w skład Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
25.11.2023

Ośmiu turystów uratowanych na wodach Atlantyku u wybrzeża Wysp Kanaryjskich

Hiszpańskie służby ratownictwa morskiego wydobyły z w niedzielę z wód Atlantyku ośmiu turystów, którzy wpadli do oceanu w różnych miejscach Wysp Kanaryjskich. Przyczyną wypadków było nagłe pogorszenie się pogody na hiszpańskim archipelagu, skutkujące wysokimi falami.
06.11.2023

Na Wyspy Kanaryjskie przybyła rekordowa liczba nielegalnych imigrantów – ponad 31,6 tys.

W sobotę na Wyspach Kanaryjskich padł rekord liczby nielegalnych imigrantów, którzy dotarli na ten archipelag w ciągu jednego roku, podały lokalne władze. Według ich szacunków od 1 stycznia br. do sobotniego popołudnia zanotowano tam łącznie 31.686 przybyszów.
04.11.2023

Marynarz i pasażer pod opieką satelity. Od 2024 roku poprawi się bezpieczeństwo ludzi morza i statków

Zawód marynarza na statku handlowym, rybackim, jednostce offshore czy holowniku w porcie wciąż pozostaje zawodem niebezpiecznym. Pomocy na morzu czasami wymagają również pasażerowie cruiserów, promów oraz żeglarze. Nie wszyscy użytkownicy transportu morskiego wiedzą, że od wielu lat znajdują się pod obserwacją systemów satelitarnych, a nawet pojedynczy windsurfer może liczyć na lokalizację i pomoc morskich ratowników lub załóg statków.
03.11.2023

Straż Wybrzeża USA ma problem z brakami kadrowymi

Zbyt mała liczba chętnych i kwestia rozbudowy formacji okazują się wyzwaniem dla największej straży wybrzeża na świecie. Potencjalnie może to oznaczać redukcję baz, a także wycofanie jednostek nawodnych ze służby.
02.11.2023

Zderzenie statków na Morzu Północnym. Perspektywa niemieckiej służby SAR, realizującej akcję ratunkową

Pięć śmigłowców służby SAR było zaangażowanych do akcji ratunkowej po zderzeniu się na Morzu Północnym dwóch statków, masowca Polskiej Żeglugi Morskiej Polesie z o połowę mniejszym brytyjskim frachtowcem Verity. Perspektywa sił i środków zaangażowanych do ratowania zagrożonych załóg pokazuje, jak ważna i niebezpieczna jest ich misja.
26.10.2023

Socarenam, budowniczy polskiego patrolowca, ochrzcił nową jednostkę dla sił morskich Francji

W Calais odbyła się, 19 października br., uroczystość chrztu zamorskiego pokrętu patrolowego (Patrouilleurs Outre-mer, POM), o nazwie Teriieroo A Teriierooiterai. To drugi okręt z serii przeznaczonej do wykonywania zadań na rzecz Francji w jej terytoriach zamorskich.
24.10.2023

Prom osiadł na mieliźnie u wybrzeży Karlshamn

Prom Marco Polo osiadł w niedzielę rano u wybrzeży Karlshamn w południowo-wschodniej Szwecji. Trwa ewakuacja znajdujących się na pokładzie 70 pasażerów - poinformowało szwedzkie Centrum Ratownictwa Morskiego i Powietrznego.
22.10.2023

Od piątku do Hiszpanii przybyło blisko 2 tys. nielegalnych imigrantów z Afryki

Od piątkowego poranka do niedzielnego popołudnia do wybrzeży Hiszpanii dotarło prawie 2 tys. nielegalnych imigrantów - podały w niedzielę hiszpańskie służby ratownictwa morskiego, wskazując na szybko rosnącą liczbę przybyszów z Afryki.
15.10.2023

Na Wyspy Kanaryjskie przybyło w tym roku już ponad 20 tys. nielegalnych imigrantów

W tym roku na Wyspy Kanaryjskie przybyła nienotowana od rekordowego 2006 roku liczba nielegalnych imigrantów – 20,4 tys. Oznacza to, że 2023 rok może zamknąć się największą w historii liczbą osób przybywających z wybrzeży Afryki na ten hiszpański archipelag.
12.10.2023

Na Wyspy Kanaryjskie przybyło w październiku ponad 4,5 tys. nielegalnych imigrantów

W październiku przybyło na hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie ponad 4500 nielegalnych imigrantów - poinformowały służby ratownictwa morskiego. Napływ przybyszów pochodzących głównie z Afryki Subsaharyjskiej jest nieprzerwany, w 2023 roku dotarło ich na archipelag już ponad 19 500.
10.10.2023

Niemcy będą nadal płacić statkom NGO. Władze Włoch: to nasila działania przemytników

Na spotkaniu z włoskim ministrem spraw zagranicznych Antonio Tajanim, szefowa MSZ RFN Annalena Baerbock pozostała uparta: Niemcy będą nadal finansować statki organizacji pozarządowych, zajmujące się ratowaniem migrantów na Morzu Śródziemnym. Tajani wyjaśnił, że "jego zdaniem finansowanie promuje cierpienie na Morzu Śródziemnym" - pisze portal Tichys Einblick.
29.09.2023

Tragiczny wypadek na okręcie podwodnym. Zginęło trzech marynarzy

Służby prasowe Południowoafrykańskich Sił Obrony Narodowej (SANDF) podały szczegóły odnośnie tragicznego, środowego wypadku na okręcie podwodnym, do którego doszło w pobliżu Kommetjie niedaleko Kapsztadu. Wysoka fala zmiotła znajdujących się na zewnątrz siedmiu członków załogi. Trójki z nich niestety nie udało się uratować.
22.09.2023

Niczym potwór z Loch Ness. Nuklearny okręt podwodny budzi podziw i przeraża swoim wyglądem

Z udziałem najwyższych władz państwowych powitano powracający z długotrwałego patrolu atomowy okręt podwodny typu Vanguard, zdolny do wystrzeliwania pocisków balistycznych. Tego rodzaju jednostki stanowią główną broń odstraszania i jedną z najpotężniejszych broni w arsenale Royal Navy.
18.09.2023

Udany sprawdzian polskich okrętów w zespole NATO. Koniec ćwiczenia Sandy Coast 23

Stały Zespół Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 pod polskim dowództwem wziął udział w dużym ćwiczeniu przeciwminowym pk. Sandy Coast 23. Przed dwa tygodnie okręty i wyspecjalizowane grupy nurków z sześciu państw szukały ćwiczebnych min u wybrzeży Holandii.
07.09.2023

Dziś do Gdańska przybył patrolowiec SG-301. W tle kontrowersje wokół płatności za jego budowę

Po zakończeniu prób morskich z Francji przybyła do Polski nowa jednostka dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Obecnie znajduje się ona przy nabrzeżu nieopodal Kanału Portowego, a w ciągu najbliższych tygodni nastąpi jej oficjalne przekazanie zamawiającemu i wcielenie do służby. Choć to ważny moment dla formacji oraz polskiej branży okrętowej, okazuje się, że nie brakuje tu problemów związanych z całym przedsięwzięciem.
05.09.2023

USCGC John Patterson nowym nabytkiem US Coast Guard do zadań morskich

W Porcie Portland w stanie Maine odbyła się ceremonia oddania do użytku najnowszego kutra szybkiego reagowania (Fast Response Cutter, FRC) dla straży wybrzeża. Oficjalnie wcielony do służby 10 sierpnia br. USCGC John Patterson (WPB 1153) jest 53. jednostką typu Sentinel, jaką oddano do użytku.
17.08.2023

Błyskawiczna akcja ratunkowa na promie z udziałem śmigłowca Marynarki Wojennej

18 lipca między 10.15 a 12.30 załoga dyżurna SAR z darłowskiej grupy lotniczej 44. Bazy Lotnictwa Morskiego Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej została zadysponowana do akcji ratowniczej na Bałtyku. Specjaliści w zakresie ratownictwa morskiego ewakuowali pasażera z promu Mein Schiff 6, którego należało przetransportować do szpitala.
19.07.2023

Amerykańskie i filipińskie siły morskie zatopią w ramach ćwiczeń były okręt zaopatrzeniowy

Oddziały US Marine Corp i jego filipińskiego odpowiednika będą współpracować w celu zatopienia wycofanego z eksploatacji zbiornikowca Filipińskiej Marynarki Wojennej (PN) u wybrzeży Zambales, co będzie jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznych działań wspierających lotnictwo morskie (MASA), które odbędą się w dniach od 6 do 21 lipca.
06.07.2023

Dramatyczna akcja ratunkowa na Bałtyku. Matka z dzieckiem z Polski za burtą promu Stena Line

Matka i dziecko za burtą promu Sten Line na otwartych wodach Bałtyku. Informacje jako pierwsze podało szwedzkie radio publiczne. Wypadek wydarzył się na mniej więcej w połowie trasy z Karlskrony do Gdyni. Trwa akcja ratownicza.
29.06.2023

W Gdyni i Świnoujściu odbyły się pikniki wojskowe w ramach Święta Marynarki Wojennej [GALERIA]

W ostatni weekend czerwca marynarze obchodzili jak co roku swoje święto, związane z trwającymi Dniami Morza. Z tej okazji odbyły się uroczyste apele, a na okrętach podniesiono wielką galę banderową. Nie zabrakło też wydarzeń skierowanych do mieszkańców i turystów.
26.06.2023

W świnoujskiej flotylli odbyła się kolejna edycja "Trenuj z Wojskiem"

To już trzecia edycja szkoleń dla osób cywilnych pod hasłem „Trenuj z Wojskiem”. W trakcie tej edycji, już drugi raz do jego organizacji została przewidziana 8. Flotylla Obrony Wybrzeża. Po poprzednim szkoleniu w kwietniu, wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem. Zdaniem organizatorów zrealizowano wszystkie zaplanowane założenia.
18.06.2023

Uniwersytet Morski w Gdyni świętował 103. rocznicę powstania szkolnictwa morskiego w Polsce

16 czerwca 2023 roku Uniwersytet Morski w Gdyni świętował 103. rocznicę powstania Szkolnictwa Morskiego w Polsce. W trakcie obchodów m. in. uroczyście podniesiono biało-czerwoną banderę, odsłonięto tablicę i nadano imię kampusowemu skwerowi.
16.06.2023

25 czerwca Marynarka Wojenna będzie obchodzić swoje święto

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni odbędą się obchody Święta Marynarki Wojennej. Zgodnie z tradycją jest ono finałem Święta Morza. Obchodzone od ponad 90 lat ma dowodzić nierozerwalności polskiej obecności na Bałtyku, którą symbolizują właśnie okręty poruszające się pod biało-czerwoną banderą.
14.06.2023

Inwestycje dla bezpieczeństwa: Projekt programu rozwoju Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa na Morzu Bałtyckim

Polski rząd planuje wprowadzić wieloletni program "Program rozwoju Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa w zakresie zdolności reagowania na zagrożenia życia ludzkiego i środowiska naturalnego na Morzu Bałtyckim na lata 2023-2032". Za projekt uchwały, który ukazał się w ostatnich dniach w wykazie prac legislacyjnych i programowych, a który ma zostać przyjęty jeszcze w tym roku, jest odpowiedzialny - Marek Gróbarczyk Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej.
10.06.2023

Orki atakują statki u wybrzeży Hiszpanii

Od kilku tygodni hiszpańskie służby ratownictwa morskiego odnotowują wzmożone ataki orek na jednostki pływające.
30.05.2023

Morskie epizody podczas Renegade/Sarex-23

Od 17 maja trwa ćwiczenie taktyczno-specjalne Renegade/Sarex-23, z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia działań poszukiwawczo - ratowniczych na obszarze lądowym i morskim. W jego trakcie przećwiczono działania związane z reagowaniem na zagrożenia czyhającego na statki i okręty, oraz infrastrukturę portową.
24.05.2023

Sprawdzian zdolności ratowniczych. Rusza ćwiczenie Renegade/Sarex-23

W dniach 17-26 maja br. rozpoczyna się cykliczne ćwiczenie taktyczno-specjalne z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze lądowym i morskim.
17.05.2023

Święto Politechniki Morskiej w Szczecinie

W ramach święta Politechniki Morskiej w Szczecinie obchodzono również 20-lecie istnienia Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu. Uroczyste posiedzenie Senatu PM, otwarcie nowego laboratorium automatyzacji procesów magazynowych, a także posadzenie dębu im. prof. Aleksandra H. Walczaka uświetniły obchody WIET. Dwudziestolecie wydziału zbiegło się z otrzymaniem przez niego kategorii naukowej A i prawa przyznawania stopni naukowych doktora oraz doktora habilitowanego. Ponadto oddano do użytku turbinę wiatrową oraz Centrum Szk
16.05.2023

20-lecie Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu

Obchody jubileuszowe rozpoczęły się od podniesienia bandery przy budynku PM na Wałach Chrobrego. Władze Uczelni oraz zgromadzeni goście przeszli następnie do budynku WIET na ul. H. Pobożnego, gdzie uczestniczyli w otwarciu chillout roomu przeznaczonego dla studentów WIET. Otwarcia dokonała Prorektor ds. Kształcenia Agnieszka Deja oraz Dziekan WIET Stanisław Iwan, a także Przewodniczący Zarządu Samorządu Parlamentu Studentów PM Mikołaj Szczudło.
12.05.2023

Otwarcie Sezonu Żeglarskiego 2023 w Gdyni

W trakcie majówki nie będzie brakowało morskich atrakcji. Podczas obchodów Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej 2 maja nastąpi także oficjalne rozpoczęcie sezonu żeglarskiego w Gdyni. Partnerem tego wydarzenia jest Port Gdynia.
26.04.2023

"Trenuj z Wojskiem" w Świnoujściu

Po raz pierwszy do edycji szkoleń dla osób cywilnych pod hasłem „Trenuj z Wojskiem” (już trzeciej) została zaangażowana 8. Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Dla uczestników była to okazja do obeznania z podstawowymi umiejętnościami ogólnowojskowymi, w tym też przydatnych na co dzień. Poznali też charakter służby i zadania sił polskiej Marynarki Wojennej.
24.04.2023

Współpraca okrętów 8. FOW z siłami 16. DZ w ramach ćwiczenia Zalew-23

W tym tygodniu 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana z Olsztyna realizuje ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. Zalew-23. Głównym celem jest demonstracja zdolności największego związku taktycznego północno-wschodniej Polski do odpowiedzi na zagrożenia militarne i niemilitarne od strony morza. Innowacją jest wykorzystanie nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną.
30.03.2023

System wykrywania skażeń środowiska morskiego dla Morskiej Stacji Ratowniczej w Łebie

24 marca 2023 r. na terenie Morskiej Stacji Ratowniczej w Łebie odbyła się uroczystość przekazania pilotażowego systemu wykrywania skażeń środowiska morskiego dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Zakup był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego Rybactwo i morze 2014-2020.
24.03.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – luty 2023 r.

W lutym środowisko międzynarodowej żeglugi morskiej nie pozostawało wolne od wszelkiego rodzaju wypadków i niebezpiecznych wydarzeń. Ponownie było sporo awarii systemów napędowych jednostek, ludzkich pomyłek i w konsekwencji niebezpiecznych w skutkach wejść na mieliznę. Nie obyło się również bez pożarów oraz wypadnięć za burtę. Na Bliskim Wschodzie, gdzie doszło do ataku na tankowiec. O szczegółach najważniejszych zdarzeń w naszym cyklicznym, comiesięcznym raporcie dotyczącym wypadków, szkód i zdarzeń morskich na świecie.
06.03.2023

Policja prowadzi czynności w sprawie obywateli Niemiec, którzy dryfowali na jeziorze Resko

Służby Mundurowe w Gryficach w woj. zachodniopomorskim prowadzą śledztwo w sprawie trzech obywateli Niemiec, którzy w piątek dryfowali na tratwie na jeziorze Resko Przymorskie. Mężczyźni prawdopodobnie poszukiwali zatopionego w 1945 roku niemieckiego samolotu, na którego pokładzie znajdowały się głównie dzieci.
27.02.2023

Akt oskarżenia przeciwko kapitanowi, który motorówką SAR uderzył w falochron na Helu

Prokuratura Rejonowa w Pucku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 50-letniemu kapitanowi, który w lipcu ub.r. w Helu (woj. pomorskie) prowadząc motorówkę ratowniczą spowodował wypadek. W wyniku uderzenia jednostki w falochron poszkodowane zostały trzy osoby.
20.02.2023

Dryfował przez 24 dni na Morzu Karaibskim, uratowali go Kolumbijczycy

Służby ratownictwa morskiego Kolumbii wyłowiły mężczyznę, którego łódź przez 24 dni dryfowała na Morzu Karaibskim. Niedoświadczony rybak przeżył żywiąc się keczupem i kostkami bulionu.
21.01.2023

„Ratownik” marynarce potrzebny

Poruszenie podczas XIV Konwentu Morskiego na początku grudnia tematu budowy nowego okrętu ratowniczego dla polskiej Marynarki Wojennej służy nie tylko przypomnieniu o potrzebach tej formacji. Każe przypomnieć sobie o kwestii rozwoju zdolności ratownictwa morskiego i jak ważne są jednostki przeznaczone do takich zadań.
26.12.2022

Szczecin. Ratownictwo medyczne – specjalność bezpieczeństwo morskie i sektora offshore nowym kierunkiem na PUM

Ratownictwo medyczne na morskich farmach wiatrowych – m.in. umiejętności w tym zakresie będą nabywać od przyszłego roku akademickiego studenci na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Uczelnia planuje uruchomić kierunek ratownictwo medyczne - specjalność bezpieczeństwo morskie i sektora offshore.
13.12.2022

Przeniesienie środków na budowę Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego na 2024 i 2025 r. - informacja ws. noweli uchwały na stronie KPRM

Środki na budowę Polskiego Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego przy Politechnice Morskiej w Szczecinie z 2022 r. zostaną przeniesione na lata 2024 i 2025 – to główne założenie projektu noweli uchwały. Informację o niej opublikowano w poniedziałek na stronie KPRM.
05.12.2022

Drony pilnują wczasowiczów na 22 plażach; maszyna uratowała topiącego się 14-latka

Drony wyposażone w kamizelki ratunkowe patrolują już w Hiszpanii 22 plaże, wynika z poniedziałkowych szacunków telewizji SIC, która podała, że jedno z tych urządzeń uratowało życie topiącego się 14-latka.
25.07.2022

Powstanie nowoczesny ośrodek szkoleniowy dla branży morskiej

W strukturze Akademii Morskiej w Szczecinie utworzony zostanie międzywydziałowy ośrodek pod nazwą „Polski Ośrodek Szkoleniowy Ratownictwa Morskiego w Szczecinie”. Realizacja inwestycji planowana jest w latach 2022-2025, a jej koszt ma wynieść ok. 73,4 mln zł.
10.05.2022

Fincantieri dostarczyła okręt patrolowy Marynarce Wojennej Włoch

Stocznia Fincantieri w Muggiano przekazała Marynarce Wojennej Włoch okręt patrolowy. Paolo Thaon di Revel to pierwszy z siedmiu zakontraktowanych w krajowych stoczniach wielozadaniowych okrętów patrolowych.
08.04.2022

Rosyjskie ataki na statki handlowe na Morzu Czarnym

Wraz z wybuchem wojny ukraińsko – rosyjskiej sytuacja na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim bardzo szybko zmieniła się. Stało się tam bardzo niebezpiecznie.
14.03.2022

Akademia Morska w Szczecinie. Rektor: "Nasz rozwój wytyczają trendy gospodarcze kraju" [ROZMOWA]

Akademia Morska w Szczecinie to najważniejsza w regionie uczelnia szkoląca ludzi pracujących na morzu. Wrażenie robi nie tylko jej bogata 75-letnia tradycja, ale i obecne działania. O supernowoczesnych inwestycjach, rozwijającej się infrastrukturze badawczej i szkoleniowej, możliwościach dla biznesu i przyszłych pracownikach offshore mówi prof. Wojciech Ślączka, rektor uczelni.
10.03.2022

Sea Empress, czyli 26. rocznica wpłynięcia tankowca na skały wód przybrzeżnych Walii

Przedstawiamy kolejną analizę wypadku morskiego w ramach naszego cyklu specjalistycznych tekstów dotyczących żeglugi i największych katastrof oraz wypadków morskich, które miały miejsce w przeszłości jak również obecnie. „Sea Empress” był jednoposzyciowym tankowcem klasy Suezmax, który został wybudowany w 1992 roku w Hiszpanii. Jednostka o długości 274,3 metrów posiadała nośność 147,273 ton. W czasie tragedii jednostka przewoziła pełnookrętowy ładunek surowej ropy naftowej.
02.03.2022

Trwa gaszenie pożaru na Felicity Ace; nie doszło do skażenia oceanu

Drugą dobę trwa akcja gaszenia pożaru na przewożącym samochody statku Felicity Ace u wybrzeży atlantyckiego archipelagu Azorów. Według portugalskich służb ratownictwa morskiego wypadek nie doprowadził do skażenia wód oceanicznych.
18.02.2022

Portugalia. Pożar statku handlowego w pobliżu Azorów

Jednostki ratownictwa morskiego Portugalii prowadzą w środę u wybrzeży Azorów akcję gaszenia pożaru, jaki wybuchł na statku handlowym Felicity Ace pływającym pod banderą Panamy. Według portugalskich mediów ogień pojawił się w ładowni.
16.02.2022

Hiszpania. Trzydniowa żałoba w Galicji po zatonięciu statku z 24 osobami na pokładzie

Rząd hiszpańskiej wspólnoty autonomicznej Galicja ogłosił w środę trzydniową żałobę z powodu katastrofy pochodzącego z tego regionu statku rybackiego “Vila de Titanxo”. Jednostka z 24 osobami na pokładzie z nieznanych dotąd przyczyn zatonęła we wtorek u brzegów kanadyjskiej wyspy Nowa Fundlandia.
16.02.2022

U brzegów Nowej Fundlandii zatonął hiszpański statek rybacki z 22 osobami

We wtorek rano u brzegów atlantyckiej wyspy Nowa Fundlandia, na wschodzie Kanady, zatonął hiszpański statek rybacki.
15.02.2022

Komisja gospodarki morskiej za projektem ws. budowy Polskiego Ośrodka Ratownictwa Morskiego

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pozytywnie zaopiniowała we wtorek budowę Polskiego Ośrodka Ratownictwa Morskiego w Szczecinie. Obiekt ma być nowoczesnym centrum szkoleniowym, w którym kształcić się będą studenci Akademii Morskiej.
09.02.2022

W styczniu ponad 2,2 tys. migrantów dotarło na Wyspy Kanaryjskie

Od początku stycznia ponad 2200 migrantów nielegalnie przedostało się na należące do Hiszpanii Wyspy Kanaryjskie. To rekord za ostatnie lata. Tylko w nocy z wtorku na środę przybyło 319 osób, głównie obywateli państw Afryki Subsaharyjskiej i Maroka.
26.01.2022

Ponad 500 nielegalnych imigrantów w pobliżu Wysp Kanaryjskich w ostatni weekend

Ponad 500 nielegalnych imigrantów zostało uratowanych u wybrzeży Wysp Kanaryjskich przez służby ratownictwa morskiego Hiszpanii podczas minionego weekendu. Wszyscy zmierzali na ten atlantycki archipelag z marokańskiego wybrzeża.
24.01.2022

W drodze z Maroka do Hiszpanii zatonęła łódź z migrantami; zginęło ponad 40 osób

Ponad 40 migrantów zginęło w wypadku łodzi płynącej w kierunku należących do Hiszpanii Wysp Kanaryjskich. Do tragicznego zdarzenia doszło u marokańskiego wybrzeża, niedaleko miasta Tarfaja.
17.01.2022

Na pokładzie przewróconego na Bałtyku statku było dwóch Duńczyków

Na pokładzie frachtowca, który przewrócił się do góry dnem w cieśninie między Bornholmem a szwedzkim miastem Ystad, było dwóch Duńczyków - potwierdził właściciel statku. Trwa akcja poszukiwawcza, prokuratura wszczęła dochodzenie
13.12.2021

Chińczycy usuną wrak X-Press Pearl

Przetarg na wykonanie operacji usunięcia wraku kontenerowca X-Press Pearl z wybrzeża Sri Lanki wygrała Shanghai Salvage, chińska spółka państwowa.
19.11.2021

Boskalis z kolejnym kontraktem na transport i montaż monopali

Holenderska firma Royal Boskalis Westminster N.V. otrzymała kolejny kontrakt na transport i montaż fundamentów monopalowych oraz podstacji dla morskiej farmy wiatrowej o wartości około 450 milionów euro. Nie wskazano dokładnie, której elektrowni morskiej dotyczy zlecenie.
17.11.2021

8. Flotylla Obrony Wybrzeża szkoliła siły przeciwminowe

Pierwszy tydzień października upłynął pod znakiem intensywnego szkolenia morskiego jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Odbyło się ćwiczenie taktyczne z wojskami połączone ze zdawaniem zadania programowego Z-1 przez okręty 12. Dywizjonu Trałowców. ORP Jamno, ORP Drużno, Zbiornikowiec Z-8 oraz holownik H-12 wraz z Grupą Nurków Minerów poddawani byli sprawdzeniu w zakresie współdziałania w celu wspólnej realizacji zadań na morzu.
13.10.2021

Hiszpania. Orki zaatakowały jacht z dwiema osobami na pokładzie; interweniowały służby

Grupa orek zaatakowała brytyjski jacht z dwiema osobami na pokładzie u brzegów północno-zachodniej Hiszpanii. Agresywne zwierzęta odstraszył przybyły na pomoc statek hiszpańskiego ratownictwa morskiego (Salvamento Maritimo).
01.10.2021

14 ofiar śmiertelnych przeprawy imigrantów z Maroka na Wyspy Kanaryjskie

Co najmniej 14 osób zginęło podczas przeprawy imigrantów z wybrzeża Maroka na kanaryjską wyspę Fuerteventura - poinformowały we wtorek władze. Według świadków liczba ofiar może być nawet dwukrotnie większa.
31.08.2021

Sri Lanka intensyfikuje prace nad usunięciem wraku X-Press Pearl

Sri Lanka pracuje nad przyspieszeniem usunięcia wraku kontenerowca X-Press Pearl, który zatonął u jej wybrzeży 2 czerwca po trwającym prawie dwa tygodnie pożarze.
09.08.2021

Bałtyk. Pasażer mógł wypaść z promu. Trwają poszukiwania

Podczas rejsu z Gdańska do Nynäshamn pasażerowie zgłosili zaginięcie ich znajomego. Zaistniało podejrzenie, że mężczyzna wypadł z promu.
09.08.2021

Sri Lanka: Kontenerowiec z chemikaliami zaczął tonąć; ratownicy odholowują go w głąb morza

Eksperci od ratownictwa morskiego próbują odholować na głębiny kontenerowiec z ładunkiem chemikaliów, na którym przed 12 dniami wybuchł pożar i który zaczął tonąć w środę u wybrzeży Kolombo, głównego portu Sri Lanki – poinformowały miejscowe władze.
02.06.2021

Pomorskie: Na Bałtyku zakończyły się ćwiczenia MW i NATO "Solidarna Belona"

Operacja poszukiwania i neutralizacji niebezpiecznych obiektów na dnie Bałtyku, obrona przed atakami z powietrza, działania ratownicze z udziałem śmigłowców - to niektóre zadania zakończonej operacji Marynarki Wojennej RP oraz Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO "Solidarna Belona".
28.05.2021

Japonia: Kolizja rosyjskiego i japońskiego kutra; są ofiary

W pobliżu portowego miasta Monbetsu-shi doszło w środę rano do zderzenia dwóch kutrów rybackich: rosyjskiego i japońskiego - poinformowała japońska straż przybrzeżna. Wyłowiono pięciu członków załogi japońskiej jednostki; "trzech z nich nie daje oznak życia".
26.05.2021

Niemcy. Merkel spodziewa się dalszych rozmów z USA ws. Nord Stream 2

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła we wtorek, że na pewno dojdzie do kolejnych rozmów z rządem USA w sprawie gazociągu Nord Stream 2. USA ogłosiły niedawno, że nie nałożą sankcji na firmę nadzorującą budowę łączącego Rosję i Niemcy rurociągu.
25.05.2021

Sankcje na rosyjską służbę ratownictwa morskiego, trzy firmy i 13 statków w związku z NS2

USA wprowadziły sankcje przeciwko rosyjskiej służbie ratownictwa morskiego, trzem przedsiębiorstwom i 13 statkom uczestniczącym w budowie gazociągu Nord Stream 2 - poinformowano na stronie amerykańskiego ministerstwa finansów (skarbu).
22.05.2021

Horała: decyzje USA ws. sankcji na Nord Stream 2 muszą budzić niepokój

Decyzje USA ws. sankcji na Nord Stream 2 muszą budzić niepokój; przeciwko niemu przemawia bardzo duży interes Stanów Zjednoczonych – ocenił w piątek wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
21.05.2021

USA odstąpią od sankcji na firmę budującą Nord Stream 2 "ze względu na bezpieczeństwo narodowe"

Departament Stanu powiadomił w raporcie dla Kongresu, że nie nałoży sankcji na firmę nadzorującą budowę rurociągu z Rosji do Niemiec Nord Stream 2. Motywował to względami bezpieczeństwa narodowego. Decyzja wzbudziła krytykę amerykańskich ustawodawców.
21.05.2021

Szkolenia 3. Flotylli Okrętów. Wszystko po to by na morzu było bezpiecznie

Drugi tydzień maja upłynął pod znakiem intensywnego szkolenia morskiego jednostek 3. Flotylli Okrętów. Załogi okrętów, zaliczały zadanie programowe O-2, realizowały zadania ogniowe, a także zabezpieczały szkolenie ogniowe 7. Brygady Obrony Wybrzeża.
14.05.2021

Rozpoczęły się Targi Balt Military Expo i InterMarE South Baltic online

We wtorek, 20 kwietnia, rozpoczęły się dwie imprezy targowe - Targi Balt Military Expo i InterMarE South Baltic. W tym roku z powodu obostrzeń związanych z Covid-19 odbywają się one w wersji online. Uczestnictwo jest bezpłatne, można się jeszcze rejestrować.
20.04.2021

PRS na IX Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej NATCON 2021

Równolegle z 16. edycją targów Militarnych Balt Military Expo odbędzie się IX Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Technicznej NATCON „Technologie morskie dla obronności i bezpieczeństwa”. Priorytetową tematyką konferencji będą rozwiązania z obszaru wojskowej techniki morskiej oraz bezpieczeństwa na morzu i wybrzeżu w portach i obiektach infrastruktury krytycznej, a także w zakresie ratownictwa morskiego.
17.04.2021

Rosomaki 12.BZ w świnoujskim Porcie Wojennym

7 kwietnia, na okręty transportowo-minowe 8. Flotylli Obrony Wybrzeża załadowany został sprzęt oraz żołnierze 12. Brygady Zmechanizowanej. W ramach wspólnych ćwiczeń Marynarki Wojennej i Wojsk Lądowych zostaną oni przetransportowani do portu w Szczecinie.
08.04.2021

Udział w BALT MILITARY EXPO w 2021r. dostępny dla każdego [wideo]

Tegoroczna edycja specjalistycznych targów BALT MILITARY EXPO odbędzie się w formule on-line. Po raz pierwszy w 16-letniej historii imprezy organizatorzy zdecydowali o nie biletowaniu wydarzenia i zaproszeniu szerokiego grona zainteresowanych tematyką bezpieczeństwa morskiego, systemów obronnych i ratownictwa na morzu i lądzie.
30.03.2021

Kontenerowiec Ever Given już płynie, przestał blokować Kanał Sueski

Kontenerowiec Ever Given, który od blisko tygodnia blokował Kanał Sueski, został sprowadzony z powrotem na tor wodny i obecnie płynie na północ. Żegluga w kanale zostanie wkrótce przywrócona - poinformował w poniedziałek w oświadczeniu Zarząd Kanału Sueskiego (SCA).
29.03.2021

Lotos Petrobaltic – górnictwo morskie i żegluga offshore

Lotos Petrobaltic S.A. to firma z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, która została powołana do poszukiwania i eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu na polskim szelfie Morza Bałtyckiego. Firma w związku z wykonywanymi odwiertami na morzu zajmuje się również tzw. żeglugą offshore. Dzięki temu zapewnia się do swoich wewnętrznych celów: usługi zarządzania posiadaną flotą jednostek pływających, kompleksową obsługę logistyki morskiej, a także badania dna morza.
21.03.2021

Podziękowania z Dowództwa Operacyjnego RSZ

Wiceadmirał Krzysztof Jaworski wręczył w piątek podziękowania oficerom Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego, którzy zaangażowani byli w przygotowanie i przeprowadzenie ćwiczenia Renegade/Sarex 20.
06.03.2021

Timca na mieliźnie. Problemem zalodzone wody?

Jak informują fińskie media, we wtorek (16 lutego) rano, na mieliźnie osiadł statek Timca pływający pod holenderską banderą. Pomimo niebezpiecznego zdarzenia, jednostka była w stanie dotrzeć do portu Rauma i zacumować przy nabrzeżu.
19.02.2021

Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie przeciwko wiceministrowi Gróbarczykowi

Złożyłem w środę zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez wiceministra Marka Gróbarczyka polegającego na przekroczeniu uprawnień funkcjonariusza publicznego - poinformował w środę w Gdańsku poseł Lewicy Marek Rutka. Wiceminister w rozmowie z PAP ocenił zawiadomienie jako "bezsensowne i idiotyczne" oraz dodał, że "poseł miał prawo je złożyć, żyjemy w wolnym kraju".
17.02.2021

Władysławowo – port wielu funkcji (wywiad)

Port Władysławowo to najdalej wysunięty na północ Polski port. Jego kształt nie zmienił się w sposób istotny od czasów budowy w 1938 r. Pierwsze osadnictwo miało miejsce w rejonie obecnego Władysławowa ponoć już w epoce kamienia łupanego. Jednak zapisane wzmianki o Wielkiej Wsi (Velaves) i okolicznych miejscowościach pochodzą z XIII i XIV wieku. Przez lata miejscowi zależni byli od Krzyżaków. By chronić te tereny przed najazdem szwedzkim król Władysław IV polecił budowę fortu wojennego. W rejonie Wielkiej Wsi powstała w 1635 r
16.02.2021

Rosyjskie media: budowa Nord Stream 2 w Danii potrwa do końca kwietnia

Układanie gazociągu Nord Stream 2 w wodach Danii zostanie zrealizowane do końca kwietnia br. - podał rosyjski dziennik "Izwiestija", powołując się na Duńską Agencję Energii. O rozpoczęciu układania rur w wodach Danii operator gazociągu poinformował 6 lutego
09.02.2021

Nord Stream 2: statek Fortuna rozpoczął układanie rurociągu w duńskich wodach

Rosyjski statek Fortuna rozpoczął układanie gazociągu Nord Stream 2 w wodach Danii - poinformował w sobotę operator projektu rosyjsko-niemieckiego gazociągu, firma Nord Stream 2 AG.
06.02.2021

Tym, którzy nie powrócili z morza - rocznica katastrofy M/F "Jan Heweliusz"

Dziś mija 28 lat od największej morskiej katastrofy, niezwiązanej z działaniami wojennymi, w dziejach polskiej floty handlowej. Nierówna walka promu "Jan Heweliusz" ze sztormem o niespotykanej, przekraczającej 12 stopni w skali Beauforta sile wiatru, zakończyła się rankiem 14 stycznia 1993 r. Wraz ze statkiem morze zabrało wówczas życie 55 osób.
14.01.2021

Nowy ''Rocznik Statystyczny Gospodarki Morskiej''

Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) ukazało się kolejne wydanie "Rocznika Statystycznego Gospodarki Morskiej", opracowanego przez Ośrodek Statystyki Morskiej Urzędu Statystycznego w Szczecinie przy współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym.
01.01.2021

Maersk Elba stracił moc po pożarze u wybrzeży Portugalii

Duński kontenerowiec stracił możliwość poruszania się po wybuchu pożaru w jego siłowni. Do incydentu doszło 26 grudnia u wybrzeży Portugalii – podał tamtejszy Krajowy Urząd Morski (AMN).
29.12.2020

Ratownictwo morskie: plama ropy na Morzu Bałtyckim zniknęła samoistnie

Litewskie Centrum Koordynacji Ratownictwa Morskiego poinformowało we wtorek, że plama zanieczyszczeń na Morzu Bałtyckim, spowodowana wyciekiem ropy z terminalu w Butyndze, zniknęła samoistnie „w wyniku warunków atmosferycznych – wiatru, fal i zimnego powietrza”.
29.12.2020

15 stycznia ma zacząć się układanie Nord Stream 2 na wodach Danii

Rosyjski statek Fortuna zacznie 15 stycznia układanie dwóch nitek gazociągu Nord Stream 2 w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii - podał w środę rosyjski portal gospodarczy Prime. Portal powołał się na komunikat wydany przez Duńską Agencję Morską.
23.12.2020

Służby morskie uratowały zaginionych nurków

Sześciu turystów na Seszelach w ramach zajęć rekreacyjnych wypożyczoną łódką wyprawiło się w morze na nurkowanie. Po zejściu pod wodę okazało się, że zbyt silne prądy i ograniczona przejrzystość wody uniemożliwiają dalsze podziwianie podwodnych widoków. Wynurzeni na powierzchnię nurkowie nie znaleźli łódki, która miała czekać na nich.
16.12.2020

Rząd za zwiększeniem wydatków na przekop Mierzei Wiślanej

Rząd zgodził się na to, by zwiększyć z 880 mln zł do blisko 2 mld zł wartość programu zw. z przekopem Mierzei Wiślanej - podał we wtorek CIR. Jak wytłumaczono wynika to m.in. z powodu wzrostu cen materiałów i robót budowlanych.
24.11.2020

Rusza budowa Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie [foto]

W środę, 7 października 2020 roku Narodowe Muzeum Morskie przekazało wykonawcy plac budowy pod realizację pierwszego etapu budowy Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie - nowego oddziału NMM. Termin zakończenia pierwszego etapu inwestycji planowany jest na 30 czerwca 2021 roku.
09.10.2020

Ćwiczenie Renegade/Sarex-20 [foto]

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa odebrała sygnał o pomoc z tonącego okrętu. Jednostka płynęła z Kołobrzegu do Świnoujścia i z niewiadomych przyczyn zatonęła. Do przeprowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczej w ramach systemu ratownictwa morskiego skierowano holownik H-6 z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, jednostkę SAR oraz śmigłowiec W-3WARM Anakonda z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej - jest to jeden ze scenariuszy ćwiczenia Renegade/Sarex-20, które rozpoczęło się 6 października.
07.10.2020

Stulecie Administracji Morskiej RP (wideo)

W 2020 roku przypada 100. rocznica utworzenia Urzędu Marynarki Handlowej, którego funkcjonowanie zapoczątkowało współczesną historię Administracji Morskiej RP. Miało to miejsce dokładnie 2 kwietnia 1920 roku. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, urzędy morskie wspólnie z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej planowały w kwietniu tego roku szereg wydarzeń, jednak ich termin i zakres musiały zostać zmienione z uwagi na panującą sytuację epidemiologiczną.
25.09.2020

Warsztaty plastyczno-fotograficzne w 3. Flotylli Okrętów

Od 30 sierpnia do 6 września na bazie Klubu 3. Flotylli Okrętów oraz Klubu Marynarki Wojennej w Gdyni odbyły się warsztaty plastyczno-fotograficzne zorganizowane przez Klub Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Uroczystego otwarcia warsztatów dokonał dowódca 3. Flotylli Okrętów, kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec oraz zastępca dyrektora Departamentu Edukacji Kultury i Dziedzictwa MON Paweł Dycht.
14.09.2020

Prom Stena Line wsparł akcję ratowniczą u wybrzeża Szwecji

W poniedziałek, 7 września br., ok. godz. 4.30 rano prom pasażersko-samochodowy Stena Baltica płynący na trasie Gdynia-Karlskrona, odebrał komunikat z prośbą o pomoc. Szwedzka jednostka ratownictwa morskiego przekazała przez radiowy kanał ratunkowy wiadomość o problemie łodzi, która osiadła na mieliźnie przy wyspie na wybrzeżu Szwecji. Statek Stena Line przyjął informację i zboczył z kursu, by podpłynąć jak najbliżej do miejsca, w którym znajdowała się jednostka potrzebująca pomocy. Kapitan zidentyfikował obiekt z bezpiecznej odl
10.09.2020

Największa na świecie latająca łódź - samolot morski AG600 pozytywnie przeszedł testy

Po opóźnieniach związanych z Covid-19, prototyp samolotu morskiego przeszedł testy pływania i startowania z wody podczas próby w prowincji Shandong w Chinach. Pojazd zostanie wykorzystany w reagowaniu kryzysowym Chin na incydenty morskie i klęski żywiołowe, ale może również służyć do działań na Morzu Południowochińskim.
05.08.2020

… a wiatr na wantach – relacja z praktyk pod żaglami [foto]

Podchorążowie pierwszego rocznika Akademii Marynarki Wojennej zakończyli szkolenie morskie pod żaglami barkentyny szkolnej ORP Iskra. Już niebawem jednostka ponownie wyjdzie na morze. Tym razem na jej pokładzie praktykę nawigacyjno-astronomiczną odbędą studenci II roku studiów wojenno-morskiej uczelni. Prezentujemy relacje dowódcy ORP Iskra z przebiegu szkolenia młodych adeptów marynarskiego rzemiosła.
29.07.2020

Statki autonomiczne a uwarunkowania prawne

Statki autonomiczne to zagadnienie, które dla wielu jest mniej lub bardziej odległą wizją przyszłości, która biorąc pod uwagę obecne trendy może bardzo szybko stać się po prostu naszą codziennością. Myślę, że w obecnej dobie temat stał się na tyle aktualny, iż należy bardzo poważnie rozważyć prawne implikacje wprowadzenia statków autonomicznych (bezzałogowych) w żegludze międzynarodowej.
22.06.2020

Anakonda 20 na morzu

Zabezpieczenie interesów państwa na obszarach morskich, obrona wybrzeża od strony morza i lądu we współdziałaniu z innymi rodzajami sił zbrojnych to główne zadanie komponentu morskiego w trakcie manewrów pod kryptonimem Anakonda 20. To największe cykliczne ćwiczenie Sił Zbrojnych RP prowadzone w układzie połączonym.
01.06.2020

Ratowniczo - leczniczy kontenerowy zestaw hiperbaryczny firmy PBUCH pomaga nurkom [foto, wideo]

Firma PBUCH produkuje dla branży morskiej ratowniczo - lecznicze, kontenerowe zestawy hiperbaryczne, które przeznaczone są do leczenia chorób i urazów nurków, będących następstwem oddziaływania podwyższonego ciśnienia hydrostatycznego. Komorę wykorzystuje się także do prowadzenia treningów ciśnieniowych załóg okrętów podwodnych i nurków.
29.05.2020

Firma zajmująca się ratownictwem morskim Ardent wycofuje się z rynku

Po zaledwie pięciu latach działalności Ardent, globalna firma ratownictwa morskiego oświadczyła, że od maja 2020 nie będzie zawierać nowych umów.
19.05.2020

Bałtyk pod parasolem

Zapewnienie bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych to główne zadanie Marynarki Wojennej RP. Właśnie dlatego marynarze nieprzerwanie muszą doskonalić swoje umiejętności podczas operowania na morzu. Dzisiaj, w piątek 15 maja, jednostki 3. Flotylli Okrętów zakończyły pięciodniowe ćwiczenia na morzu.
15.05.2020

Polski śmigłowiec SAR udzielił pomocy na Bałtyku zgodnie z zasadami przeciwdziałania SARS-CoV-2

Polski śmigłowiec służby SAR z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej udzielił pomocy obywatelowi Litwy, pasażerowi promu płynącego po Bałtyku - pointowało w poniedziałek Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Akcję przeprowadzono zgodnie z zasadami przeciwdziałania SARS-CoV-2.
20.04.2020

Członek załogi masowca Corona zakażony koronawirusem?

Dwóch członków załogi masowca o niefortunnej z punktu widzenia dzisiejszej pandemii nazwie "Corona" zostało umieszczonych w izolacji po tym gdy jeden z nich zauważył u siebie charakterystyczne objawy zakażenia.
18.03.2020

Zginął pasażer promu wycieczkowego Color Magic

Do tragicznego wypadku doszło u wybrzeży statku na pokładzie statku wycieczkowego Color Magic, należącego do Color Line. Jeden z pasażerów jednostki zmarł po wypadnięciu za burtę.
05.03.2020

Pierwsza w tym roku akcja ratownicza Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej

W sobotę w godzinach 4.43-5.46 załoga dyżurna SAR z Gdyni Babich Dołów, dowodzona przez kpt. pil. Pawła Januszko przeprowadziła pierwszą w tym roku akcję ratowniczą. Jeden z pasażerów, na powracającym ze Szwecji promie Stena Vision, znajdującym się na północ od półwyspu helskiego, skarżył się na bardzo silne bóle brzucha.
19.01.2020

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zostanie włączona w struktury Urzędów Morskich? Jest projekt ustawy

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej planuje zmiany w ustawie o bezpieczeństwie morskim. Jest już projekt ustawy, który zakłada włączenie Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa w struktury urzędów morskich.
16.01.2020

Technologie morskie po raz kolejny pod egidą konferencji NATCON

3 grudnia 2019 roku w siedzibie Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni (OBR CTM S.A.), odbyło się posiedzenie Komitetu Naukowo-Programowego IX edycji Konferencji „Technologie morskie dla obronności i bezpieczeństwa” NATCON 2020. Tworzą go przedstawiciele Sił Zbrojnych RP oraz najważniejszych instytucji działających w obszarze wojskowej i cywilnej techniki morskiej, obronności, bezpieczeństwa na morzu oraz ratownictwa morskiego. Głównym celem spotkania było ustalenie szczegółowej tematyki konfer
05.12.2019

Akcja ratownicza po pożarze tankowca u brzegu Hiszpanii

Od sobotniego rana trwa akcja ratownicza na statku Blue Star, służącym do transportu substancji chemicznych, który w nocy osiadł na mieliźnie u brzegów Galicji, w północno-zachodniej Hiszpanii. Do zboczenia jednostki z kursu doszło w efekcie pożaru, który wybuchł na statku.
23.11.2019

Rozpoczęto próby morskie jednostki OPV dla włoskiej marynarki wojennej

Paolo Thaon di Revel, pierwszy wielofunkcyjny przybrzeżny okręt patrolowy rozpoczął próby morskie w Zatoce La Spezia. Zbudowana przez Fincantieri jednostka ma zakończyć próby w marcu 2021 roku i dwa miesiące później zostanie dostarczona włoskiej marynarce.
19.11.2019

Transport Radiotechników przez siły 8.FOW

W minionym tygodniu w ramach Ćwiczenia pk. BŁOTNIAK-19 okręt transportowo-minowy ORP Poznań wchodzący w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża realizował współpracę z jednostkami radiotechnicznymi Sił Zbrojnych RP.
18.10.2019

Kolizja polskiego promu Stena Line w Szwecji

W porcie Verkoe w szwedzkiej Karlskronie doszło w poniedziałek rano do kolizji przypływającego z Gdyni promu Stena Line Spirit z innym statkiem. Według służb ratowniczych nikt nie został ranny.
16.09.2019

Akcja ratunkowa na Bałtyku. Mężczyzna wypadł z promu (aktualizacja)

Na Bałtyku, ok. 20 km od brzegu na wysokości Przylądka Rozewie, trwają poszukiwania mężczyzny, który w nocy z poniedziałku na wtorek wypadł za burtę promu Stena Spirit. Poszukiwania prowadzą dwa statki SAR i śmigłowiec Straży Granicznej.
30.07.2019

Dramatyczna akcja ratownicza u wybrzeży Danii. Niewiele brakowało do zatonięcia polskiego statku rybackiego [foto]

Dramatyczny okazał się piątek dla polskiej załogi jednostki rybackiej Helot do połowu krabów u wybrzeży Danii. Akcja ratownicza szczęśliwie zakończyła się holowaniem do duńskiego portu Hvide Sande ale polski statek był o włos od zatonięcia.
06.07.2019

Sejm: Nowela o bezpieczeństwie morskim do drugiego czytania

Sejmowa komisja gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej skierowała w środę do drugiego czytania rządowy projekt noweli ustawy o bezpieczeństwie morskim. Nowe przepisy zakładają m.in. sprawniejsze przekazywanie służbom ratowniczym informacji o liczbie pasażerów na statku w razie wypadku.
03.07.2019

Jak przed stu laty ratowano żeglarzy?

Bezpieczeństwu i ratownictwu morskiemu na przełomie XIX i XX wieku poświęcił swoją nową książkę profesor Antoni F. Komorowski. Jej wodowanie odbędzie się w środę 26 czerwca na „Darze Pomorza”.
24.06.2019

Kolejna wizyta w ramach programu wymiany ECGFT

W ramach trwającego do końca czerwca międzynarodowego programu wymiany European Coast Guard Functions Training, Urząd Morski w Szczecinie gości w tym tygodniu (27 - 31 maja) przedstawiciela Spanish Maritime Safety and Rescue Agency, pana Cesara Fernandeza Gonzaleza. W programie pobytu jest m.in. zapoznanie uczestnika programu ze strukturą i zadaniami administracji morskiej w Polsce, obserwacja pracy operatorów VTS, wizyta w Akademii Morskiej w Szczecinie oraz w Morskim Pomocniczym Centrum Koordynacyjnym MSPiR SAR. W czerwcu z kol
29.05.2019

Szkolenie z nawigacji i hydrografii morskiej

W dniach 22-24 maja 2019 r. Instytut Nawigacji i Hydrografii Morskiej realizował szkolenie teoretyczne i praktyczne z nawigacji i hydrografii morskiej dla słuchaczy Politechniki Warszawskiej i Wojskowej Akademii Technicznej. W pierwszym dniu zapoznano studentów z podstawami nawigacji i hydrografii morskiej. Cykl wykładów obejmował zagadnienia związane z nawigacją satelitarną, zastosowaniem dronów powietrznych, pomiarami hydrograficznymi w ramach konkursu XPRIZE, technikami pomiarów batymetrycznych SBES, SSS, MBES, MTES ora
28.05.2019

Wizyta w ramach programu wymiany ECGFT w Urzędzie Morskim w Szczecinie

W ramach trwającego do końca czerwca międzynarodowego programu wymiany European Coast Guard Functions Training Urząd Morski w Szczecinie gości w tym tygodniu (13 – 17 maja) przedstawiciela służby celnej hiszpańskiej administracji morskiej Jose Luisa Pineiro Casais. W programie pobytu jest m.in. zapoznanie uczestnika programu ze strukturą i zadaniami administracji morskiej w Polsce, udział w inspekcji Port State Control, wizyta w Akademii Morskiej w Szczecinie oraz w Morskim Pomocniczym Centrum Koordynacyjnym MSPiR SAR. W tym samy
17.05.2019

Manewry ratownicze DYNAMIC MERCY 2019

Załoga okrętu ratowniczego ORP Lech uczestniczyła w ćwiczeniu pod kryptonimem Dynamic Mercy 2019. To cykliczne przedsięwzięcie kilku państw poświęcone współpracy międzynarodowych sił wydzielonych do prowadzenia akcji ratowania życia na morzu.
15.05.2019

Hiszpania: Rekordowa liczba migrantów docierających drogą morską

Rekordowa liczba nielegalnych migrantów – 6623 - dotarła do Hiszpanii drogą morską od stycznia do końca kwietnia br. - wynika z danych opublikowanych we wtorek przez hiszpański resort spraw wewnętrznych. Najwięcej było ich w styczniu - 4104.
08.05.2019

Grotnik o AW101: dobry śmigłowiec dla Marynarki Wojennej

Dzięki gabarytom AW101 także z wyposażeniem do zwalczania okrętów podwodnych może wypełniać zadania ratownicze, trzy silniki zwiększają bezpieczeństwo nad morzem w trudnych warunkach - powiedział PAP specjalizujący się w tematyce morskiej Tomasz Grotnik z miesięcznika "Wojsko i Technika".
26.04.2019

Transport techniki wojskowej 12.BZ przez siły 8.FOW (foto)

W Porcie Wojennym w Gdyni w piątek na pokład ORP Gniezno z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia zostali załadowani sprzęt oraz żołnierze z 12. Brygady Zmechanizowanej. Będą oni przetransportowani w ramach połączonej operacji do Portu Wojennego w Świnoujściu.
12.04.2019

Delegacja Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa w 3. FO

Z roboczą wizytą w piątek w 3. Flotylli Okrętów przebywała delegacja Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa na czele której stanął dyrektor Maciej Zawadzki.
07.04.2019

Norwegia: Ewakuacja 1 300 pasażerów ze statku wycieczkowego (foto, wideo)

Pierwszych 100 spośród 1 300 pasażerów statku wycieczkowego, który po awarii silnika zaczął dryfować w pobliżu środkowej części zachodniego wybrzeża Norwegii, zostało w sobotę po południu ewakuowanych na ląd - poinformowała norweska policja.
23.03.2019

Hiszpania: MSW zanotowało rekordową liczbę nielegalnych migrantów

Ministerstwo spraw wewnętrznych Hiszpanii oszacowało, że w styczniu i lutym 2019 r. dotarła do tego kraju rekordowa liczba nielegalnych migrantów – blisko 6 tys. Zdecydowana większość z nich dotarła przez Morze Śródziemne.
15.03.2019

Przed nami V Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa

W sobotę 16 marca na w sali koncertowej Portu Gdynia odbędzie się V Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa. Hasłem przewodnim spotkania zorganizowanego przez Pomorski Związek Żeglarski będzie "Studia przypadków".
14.03.2019

Hiszpania będzie przekazywać Maroku migrantów wyłowionych na morzu

Władze Hiszpanii i Maroka porozumiały się w sprawie możliwości przekazywania przez hiszpańskie okręty nielegalnych migrantów wyłowionych na Morzu Śródziemnym. Umowa między Madrytem a Rabatem ma ograniczyć masowy napływ ludności afrykańskiej do Europy.
21.02.2019

Hiszpania: Vox apeluje o ograniczenie poszukiwań migrantów na morzu

Prawicowa partia Vox wezwała w środę dyrekcję hiszpańskiego Ratownictwa Morskiego (Salvamento Maritimo) do ograniczenia patrolowania Morza Śródziemnego w celu poszukiwań migrantów, żeby zniechęcić tym następnych do prób przedostania się morzem do Hiszpanii.
21.02.2019

Madryt zarzuca Berlinowi i Paryżowi opuszczenie go w polityce migracyjnej

Rząd Hiszpanii zarzuca Niemcom i Francji opuszczenie Madrytu w polityce migracyjnej. Socjalistyczny gabinet Pedro Sancheza twierdzi, że przygotowany przez Berlin i Paryż plan tymczasowego rozdziału nielegalnych przybyszów w UE nie uwzględnia interesów Madrytu.
08.02.2019

34 lata temu zatonął Busko Zdrój. Marynarze jeden po drugim umierali w lodowatej wodzie

34 lata temu podczas sztormu zatonął drobnicowiec MS Busko Zdrój. Była to jedna z najtragiczniejszych katastrof po II wojnie światowej. W lodowatej wodzie, czekając na pomoc, zginęło 24 marynarzy. Udało się uratować tylko jedną osobę.
08.02.2019

Hiszpania: Katalonia otwiera porty dla statków z nielegalnymi migrantami

Rząd Katalonii zgodził się na otwarcie czterech portów tego północno-wschodniego regionu Hiszpanii dla statków z nielegalnymi migrantami na pokładzie. Działania autonomicznego gabinetu Quima Torry są sprzeczne z wytycznymi rządu w Madrycie i hiszpańskim prawem.
06.02.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.