• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Prom Stena Line wsparł akcję ratowniczą u wybrzeża Szwecji

10.09.2020 10:52 Źródło: mat. prasowe
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Prom Stena Line wsparł akcję ratowniczą u wybrzeża Szwecji

Partnerzy portalu

Prom Stena Line wsparł akcję ratowniczą u wybrzeża Szwecji - GospodarkaMorska.pl
fot. Stena Line

W poniedziałek, 7 września br., ok. godz. 4.30 rano prom pasażersko-samochodowy Stena Baltica płynący na trasie Gdynia-Karlskrona, odebrał komunikat z prośbą o pomoc. Szwedzka jednostka ratownictwa morskiego przekazała przez radiowy kanał ratunkowy wiadomość o problemie łodzi, która osiadła na mieliźnie przy wyspie na wybrzeżu Szwecji. Statek Stena Line przyjął informację i zboczył z kursu, by podpłynąć jak najbliżej do miejsca, w którym znajdowała się jednostka potrzebująca pomocy. Kapitan zidentyfikował obiekt z bezpiecznej odległości, a następnie za pomocą reflektorów search light oświetlił go i naprowadził łódź ratunkową SAR. Na miejsce zdarzenia jako druga przypłynęła jednostka ze szwedzkiej straży przybrzeżnej. Szwedzcy ratownicy podziękowali polskiemu kapitanowi za pomoc w akcji ratowniczej i dali znak, że może kontynuować rejs do Karlskrony.

- Kodeks Stena Line mówi, abyśmy zawsze nieśli pomoc, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Oczywiście oceniając daną akcję ratowniczą zawsze bierzemy pod uwagę bezpieczeństwo naszych pasażerów oraz załogi, które są dla nas priorytetem
. - mówi kapitan statku Stena Baltica kpt. ż. w. Grzegorz Pasternak.

Stena Baltica to jednostka typu ro-pax, przeznaczona głównie do przewozów towarowych, lecz zabierająca też pasażerów i samochody osobowe. Ma blisko 168 m długości i 27 m szerokości, może zabrać jednocześnie około 200 pasażerów oraz 100 ciężarówek. Pływa regularnie na linii promowej Gdynia-Karlskrona (południowa Szwecja). Rejs zajmuje ok 11 godzin.

Stena Line jest szwedzkim koncernem promowym, który operuje 39 promami na 18 trasach łączących 9 krajów. W Polsce Stena Line jest obecna od ćwierć wieku. Promy z charakterystycznym czerwonym kominem łączą Gdynię z Karlskroną w południowej Szwecji. Flotę linii tworzą 4 statki: dwie bliźniacze jednostki o szerokiej ofercie atrakcji dla pasażerów: Stena Vision i Stena Spirit oraz dwa kolejne statki: Stena Baltica oraz Stena Nordica, które również zabierają pasażerów i samochody osobowe, lecz są przeznaczone głównie do przewozu ładunków.

Trochę więcej o Stena Line

Stena Line jest powstałym w 1962 roku szwedzkim koncernem promowym, z siedzibą w Göteborgu. Operuje na 18 trasach łączących 9 krajów, eksploatuje 39 promów, zatrudnia ponad 4000 pracowników.  Przewozy wynoszą rocznie: ponad 7 mln pasażerów, 1,5 mln samochodów osobowych oraz 2 mln jednostek frachtowych (ciężarówki, naczepy itp.). Stena Line jest ważną częścią europejskiej sieci logistycznej i stale rozwija nowe rozwiązania intermodalne, łącząc transport kolejowy, drogowy i morski. Stena Line odgrywa również ważną rolę w turystyce w Europie dzięki szerokiej działalności pasażerskiej.

W Polsce Stena Line jest obecna od ćwierć wieku. Promy z charakterystycznym czerwonym kominem łączą Gdynię z Karlskroną w południowej Szwecji. Co roku tę trasę przemierza ponad pół miliona pasażerów, korzystając z jednego z dwóch bliźniaczych statków o szerokiej ofercie atrakcji dla pasażerów: Stena Vision i Stena Spirit. Dwa kolejne statki na linii: Stena Baltica oraz Stena Nordica również zabierają pasażerów i samochody osobowe, lecz są przeznaczone głównie do przewozu ładunków. Obecnie Stena Nordica kursuje tymczasowo na innej linii z siatki połączeń Stena Line.

Stena Line jest częścią Stena AB Group, należącej do rodziny Olsson. Poza przewozami promowymi, grupa zajmuje się m.in. żeglugą, wydobyciem ropy naftowej, recyklingiem, obrotem nieruchomościami. Obroty całej grupy sięgają 36,5 mld koron szwedzkich rocznie. Stena AB zatrudnia ok. 14 000 pracowników na całym świecie.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.