ew/3.FO
Załoga okrętu ratowniczego ORP Lech uczestniczyła w ćwiczeniu pod kryptonimem Dynamic Mercy 2019. To cykliczne przedsięwzięcie kilku państw poświęcone współpracy międzynarodowych sił wydzielonych do prowadzenia akcji ratowania życia na morzu.
Rolę koordynatora działań sprawowało Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego (COM-DKM). W manewrach uczestniczyła także jednostka Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (MSPiR) SAR 3000 „Orkan”, a także obsady MRCK Gdynia.
Fikcyjny scenariusz ćwiczenia zakładał kolizję dwóch jednostek: duńskiej łodzi „Sleipner”, na pokładzie której znajdowało się 27 osób, ze szwedzką łodzią rybacką „Makrellen” z 6 członkami załogi. Po otrzymaniu informacji o zdarzeniu na morzu ratownicze centra koordynacyjne państw na trasie przejścia jednostek przeprowadziły postępowanie mające na celu uściślenia informacji o domniemanej pozycji kolizji. Następnie wypracowano decyzję, o wyborze centrum koordynacyjnego do pełnienia roli koordynatora akcji poszukiwawczo-ratowniczej we wskazanym rejonie.
Ćwiczenie rozpoczęło się we wtorek, 14 maja, około godziny 09:40. Obsada Centrum Ratownictwa Morskiego i Lotniczego COM-DKM zaalarmowała wydzielony do ćwiczenia okręt ratowniczy ORP Lech, który niezwłocznie udał się w wyznaczony rejon. Zadaniem jego załogi była ewakuacja poszkodowanych z jednostki „Sleipner”, udzielenie pomocy medycznej, a następnie poszukiwanie rozbitków we wskazanym obszarze. Okręt ORP Lech realizował zadania we współpracy z wojskowymi i cywilnymi jednostki nawodnymi, samolotami i śmigłowcami z pięciu państw: Danii, Niemiec, Szwecji, Francji i Polski. Warto dodać, że scenariusz manewrów oparty jest na doświadczeniach z przebiegu realnych akcji ratowniczych prowadzonych w ostatnich latach na Bałtyku.
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty