• <

Wynik wyszukiwania - "krew" - Wiadomości

Zjazd Polskiego Forum Technologii Morskich. Podsumowanie 2023 roku i wizyta w stoczni Nauta

Podczas ostatniego spotkania Polskiego Forum Technologii Morskich podsumowany został ostatni rok działalności. Doszło także do wyborów 1/3 rady organizacji oraz podpisania listu intencyjnego o współpracy z PIMEW.
13.05.2024

Ponownie zbadano pradawnego krokodylomorfa z Załęcza Wielkiego

Naukowcy ponownie zbadali szczątki prehistorycznego gada morskiego, znalezionego jeszcze w XX w. we wsi Załęcze Wielkie (woj. łódzkie). Ten daleki krewniak współczesnych krokodyli miał około 4 m długości i wyraźny uraz szczęki, którego prawdopodobnie nabawił się w pierwszych latach życia - ustalili badacze.
09.05.2024

19. Konferencja PSEW2024 odbędzie się już w czerwcu

Polski projekt morskich farm wiatrowych wart około 40 MLD PLN to największa inwestycja w powojennej Polsce. Przyniesie ona 178 mld złotych wartości dodanej dla polskiej gospodarki, spadek emisji CO2 o ok. 102 mln ton rocznie, ponad 100 tysięcy nowych miejsc pracy. Jednak potrzebne są działania usprawniające powstawanie morskich farm wiatrowych. Uproszczenie permittingu czy rewizja PZPPOM to tylko niektóre z koniecznych działań dla offshore. Okazją do rozmów o kierunku rozpędzającej się transformacji energetycznej w oparciu o ener
07.05.2024

W rybach i owocach morza jest więcej PFAS niż by się wydawało

Narażenie na tzw. wieczne chemikalia, wynikające ze spożywania ryb i owoców morza wydaje się być niedoszacowane – informuje pismo „Exposure and Health”.
14.04.2024

Po tygodniu udało się uratować rozbitków, którzy utknęli na wyspie na Oceanie Spokojnym

Dzięki koordynacji służb USA i Mikronezji udało się uratować trzy osoby, które znajdowały się na atolu na Oceanie Spokojnym.
10.04.2024

Odkryto skamieniałość prehistorycznego delfina

Skamieniałość delfina, liczącą 16 mln lat, odkryto w Amazonii – informują naukowcy na łamach pisma „Science Advances”.
30.03.2024

Rosyjska korweta przybyła do Sewastopola. Będzie kolejnym celem dla ukraińskich rakiet i dronów?

Działający na Krymie proukraiński ruch oporu Atesz poinformował na Telegramie, że do portu w Sewastopolu przybyła korweta proj. 22800 (typ Karakurt). Podobne jednostki bywały już celem udanych ataków dronów i rakiet Sił Zbrojnych Ukrainy.
28.03.2024

Kuriozalne przyczyny pożaru rosyjskiego trawlera. Ogień to efekt... uderzenia rakietą podczas wojskowych ćwiczeń

Pojawia się więcej informacji na temat pożaru, który strawił statek rybacki Kapitan Łobanow. Jak twierdzą świadkowie i za nimi niezależne, rosyjskie media, przyczyną pojawienia się ognia miało być... uderzenie rakietą, prawdopodobnie wystrzeloną w związku z trwającymi nieopodal ćwiczeniami morskimi. W wyniku zdarzenia zmarło trzech członków załogi, a czterech pozostałych zostało poszkodowanych.
22.03.2024

W pobliżu Grenlandii zatonął statek rybacki

Duński trawler krewetkowy Lomur zatonął w niedzielę w nocy u wybrzeży Grenlandii. Przyczyny nie są znane, załogę uratowano.
19.03.2024

Potrzeba matką wynalazku. Ataki Huti na Morzu Czerwonym jako narzędzie na dobry biznes

Po miesiącach spokoju, sytuacja na światowych szlakach morskich za sprawą ataków jemeńskich Huti na Morzu Czerwonym drastycznie się zmieniła. Można zasadnie zastanawiać się, czy obecna sytuacja nie jest wywołana oczekiwaniami biznesu.
02.03.2024

Odkryto nieznany dotąd gatunek kopalnego szkarłupnia. Morskie stworzenie nazwano na cześć Kopernika

Naukowcy odkryli nowy rodzaj liliowca sprzed 170 mln lat i nazwali go Copernicrinus zamori - na cześć Mikołaja Kopernika. Pochodzący z Afryki północnej organizm należał do szkarłupni; opisano go w czasopiśmie "Journal of Palaeogeography".
13.02.2024

Szef BBN wskazuje na potrzebę rozbudowy morskiej infrastruktury. Czeka nas "odbudowa" Portu Wojennego Hel?

Podczas uroczystości położenia stępki pod prototypowa fregatę programu "Miecznik" Jacek Siewiera zwrócił uwagę na szereg wyzwań stojących przed morskim rodzajem sił zbrojnych. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zwrócił uwagę na możliwość wykorzystania w tym celu Punktu Bazowania Hel, który do 2006 roku był siedzibą zlikwidowanej 9. Flotylli Obrony Wybrzeża.
05.02.2024

MŚ w klasie iQFoil - Tarnowski: za medalem stoi ciężka praca i charakter wojownika

Paweł Tarnowski uważa, że za zdobytym na Lanzarote srebrnym medalem mistrzostw świata w windsurfingowej olimpijskiej klasie iQFoil stoi ciężka praca i charakter wojownika. „Ten sukces dedykuję mojej żonie i małemu synkowi Heniowi” – powiedział żeglarz SKŻ Ergo Hestia Sopot.
03.02.2024

Powstał największy katalog oceanicznego DNA

Naukowcy utworzyli ogólnodostępną, największą jak dotąd bazę danych z informacjami o DNA mikroorganizmów żyjących w oceanach. Katalog zawiera ponad 300 mln klastrów genów.
31.01.2024

Pomyślne testy zintegrowanego systemu nawigacji dla brytyjskiego krewniaka "Miecznika", fregaty typu 31

Jako część zespołu T31 Missions Systems kierowanego przez firmę Thales, Anschütz dostarczy w tym roku pierwsze, zintegrowane stanowisko dowodzenia wraz z systemem nawigacji (Warship Integrated Navigation and Bridge System, WINBS) dla okrętów budowanych przez Babcock, fregat typu 31, opartych na platformie Arrowhead 140. Urządzenie pomyślnie przeszło test akceptacji fabrycznej (Factory Acceptance Test FAT).
26.01.2024

Włoska fregata ITS Antonio Marceglia wróciła do Włoch. Pół roku spędziła na Bałtyku, w tym chroniąc polskie wybrzeże

Okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) który od lipca do stycznia brał udział w misji pk. "Brilliant Shield", powrócił do kraju. Wykonywał misję ochrony wschodniej flanki NATO, wspierając także obronę przeciwlotniczą wybrzeża Polski. Był drugą jednostką, która prowadziła te działania. Wcześniej był to niszczyciel ITS Caio Duilio, obecnie jest to ITS Luigi Rizzo.
26.01.2024

Wzmocnij swój offshorowy angielski z Agencją Rozwoju Pomorza

Rozwiń swoje umiejętności komunikacyjne i słownictwo specjalistyczne z branży offshore dzięki nowemu kursowi online! To znakomita propozycja dla managerów oraz profesjonalistów związanych z energetyką morską i dziedzinami pokrewnymi. Zajęcia ruszają już 23 stycznia.
10.01.2024

Odkryto skamieniałości jednych z najwcześniejszych drapieżników morskich

Skamieliny zwierząt, które mogą być jednymi z najwcześniejszych mięsożerców, odkryli naukowcy na Grenlandii. Bezkręgowce z dolnego kambru to krewni współcześnie żyjących morskich drapieżników.
06.01.2024

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podsumowuje rok 2023

Rok 2023 był dla polskiej branży portowej istotny z racji na wychodzenie światowej gospodarki z pandemii COVID-19. Tak jak w poprzednich latach, upływał on pod znakiem dalszego rozwoju i rozbudowy portów, co oznaczało nowe inwestycje umowy, przetargi, a także wiele zrealizowanych przedsięwzięć. Swoje podsumowanie przygotował Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.
04.01.2024

Polskie okręty kończą misję w zespole NATO. Wielki powrót do Portu Wojennego Świnoujście

Po 165 dniach spędzonych poza macierzystym portem do Portu Wojennego w Świnoujściu wróciły trzy okręty wchodzące w skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego PKW Czernicki. Od lipca br. polscy marynarze operowali pod flagą NATO w ramach Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1), zwanego „Tarczą Przeciwminową Europy”.
22.12.2023

Śmiertelny atak rekina na Bahamach

44-letnia obywatelka USA zmarła u wybrzeży Bahamów po tym, jak zaatakował ją rekin, gdy pływała na desce SUP - poinformowała BBC na swojej stronie internetowej.
05.12.2023

Sztorm zniszczył rosyjskie umocnienia na Krymie i uwolnił delfiny

Od 26 listopada państwa nad Morzem Czarnym muszą zmagać się z wyjątkowo silnym sztormem, w wyniku którego doszło do uszkodzenia morskiej i nadmorskiej infrastruktury, a wiele statków uległo trafiło na mieliznę. Spotkało to także okupowany przez Rosję od 2014 roku Krym. Efekty działań sił żywiołu okazują się także strategicznie bolesne dla Rosjan.
01.12.2023

Cztery nowoczesne patrolowce dla Singapuru powstaną w niemieckiej stoczni Fassmer

Jednostki zaklasyfikowane jako Offshore Patrol Vessel (OPV) powstaną na podstawie umowy, którą 20 listopada br. podpisały Ministerstwo Obrony Singapuru oraz niemiecki koncern Fassmer GmbH & Co. KG. Podobne znajdują się także w wyposażeniu niemieckiej straży wybrzeża.
22.11.2023

Rozliczenia marynarzy: Malezja – od 01.01.2024 roku niekorzystne zmiany umowy podatkowej

W dniu 1 stycznia 2024 roku zaczyna obowiązywać nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Malezją, która została podpisana w dniu 08.07.2013 roku. Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Malezją diametralnie zmieni sytuację prawno-podatkową marynarzy zatrudnionych na statkach eksploatowanych w transporcie międzynarodowym przez podmiot z faktycznym zarządem w Malezji.
13.11.2023

Skala uszkodzeń rosyjskiej korwety jest ogromna. Ukraina planuje dalsze ataki na rosyjskie stocznie budujące okręty

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nagrania ukazujące atak na budowaną w rosyjskiej stoczni w Kerczu korwetę proj. 22800, mającej otrzymać nazwę Askold. Widoczne na kolejnych efekty uderzenia rakietowego każą się zastanowić, czy istnieje jeszcze możliwość odbudowy jednostki, czy też z racji na uszkodzenia nadaje się tylko na złom.
07.11.2023

Rosyjski okręt podwodny aktywny na Bałtyku. Śledzą go okręty NATO

Dowództwo Sojuszniczych Sił Morskich (Allied Maritime Command, MARCOM) koordynuje działania międzynarodowych zespołów okrętów NATO i państw partnerskich w zakresie bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim. Wśród wykonywanych zadań było śledzenie rosyjskiego okrętu podwodnego (kod NATO: Kilo) Krasnodar, który przybył z Morza Śródziemnego.
31.10.2023

Inauguracja III Edycji Studiów Podyplomowych Executive Offshore Wind MBA na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni uruchomiło 27 października trzecią edycję studiów podyplomowych Executive Offshore Wind MBA.
30.10.2023

Grudziądzki przemysł rośnie w siłę, przy wsparciu Polskiej Strefy Inwestycji

Norweski producent elektroniki – Kitron - wybuduje nowy zakład produkcyjny w Grudziądzu. Inwestycja otrzymała decyzję o wsparciu Polskiej Strefy Inwestycji od Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
30.10.2023

Szkolenie „Wprowadzenie do Morskiej Energetyki Wiatrowej” już w listopadzie

Centrum Morskiej Energetyka Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zaprasza na szkolenie „Wprowadzenie do Morskiej Energetyki Wiatrowej”, adresowane osób zainteresowanych działalnością w tej dynamicznie rozwijającej się branży.
18.10.2023

Baltexpo 2023. Udany powrót ważnej marki

Przed rozpoczęciem tegorocznych targów Baltexpo wielu zadawało sobie pytanie o to, jak będą wyglądały po raz pierwszy pod auspicjami Międzynarodowych Targów Gdańskich. Teraz, kiedy kurz opadł, można już stwierdzić, że debiut nowego organizatora i powrót znanej marki targów wypadły co najmniej obiecująco.
18.10.2023

Druga edycja targów edukacyjnych EDU OFFSHORE WIND już 5-6 marca 2024

Ruszyły przygotowania do drugiej edycji największych w Polsce edukacyjnych targów kariery w sektorach morskiej energetyki odnawialnej i pokrewnych, związanych z transformacją klimatyczną. Jest już znana data wydarzenia – druga edycja EDU OFFSHORE WIND odbędzie się 5-6 marca 2024 roku w Gdańsku. Imprezie towarzyszy hasło „Zarażamy młodzież pasją do zielonej energetyki!”.
16.10.2023

Seatech Engineering świętuje 20lecie działalności, a plany na kolejne lata ma bardzo ambitne!

Za nami 20 lat historii biura projektowego Seatech, zajmującego się projektowaniem specjalistycznych jednostek na potrzeby przemysłu stoczniowego. To właśnie 15 października 2003 roku, dokładnie 20 lat temu, Gerard Jasiński, ówczesny Dyrektor Biura Statków Centromor, wraz z Pascalem Piriou, reprezentującym francuską stocznię Chantiers Piriou, założyli firmę o nazwie Seatech Engineering Sp. z o.o.
15.10.2023

KE proponuje uprawnienia do połowów na 2024 r. w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym

Komisja Europejska przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów na 2024 r. w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. Wniosek promuje zrównoważone zarządzanie stadami ryb w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym oraz realizuje zobowiązania polityczne podjęte w deklaracjach z MedFish4Ever i Sofii.
10.10.2023

Niemcy będą nadal płacić statkom NGO. Władze Włoch: to nasila działania przemytników

Na spotkaniu z włoskim ministrem spraw zagranicznych Antonio Tajanim, szefowa MSZ RFN Annalena Baerbock pozostała uparta: Niemcy będą nadal finansować statki organizacji pozarządowych, zajmujące się ratowaniem migrantów na Morzu Śródziemnym. Tajani wyjaśnił, że "jego zdaniem finansowanie promuje cierpienie na Morzu Śródziemnym" - pisze portal Tichys Einblick.
29.09.2023

Agresywny mors w starciu z rosyjskim stakiem w Arktyce

Do niecodziennego zdarzenia doszło w rejonie Morza Arktycznego, nieopodal archipelagu Ziemi Franciszka Józefa. Na rosyjski statek, najprawdopodobniej badawczy lub rybacki, z furią ruszył... mors.
26.09.2023

Tysiące mieszkańców wyspy mają tydzień na wyprowadzkę, by zwolnić teren pod budowę chińskiej fabryki

Siedem i pół tysiąca mieszkańców indonezyjskiej wyspy Rempang ma czas do końca miesiąca na wyprowadzenie się z domów, by zwolnić teren pod budowę chińskiej fabryki szkła i "Eco City" – informuje w czwartek portal telewizji Al-Dżazira. W ubiegłym tygodniu doszło do starć protestujących mieszkańców z policją.
21.09.2023

Chińska marynarka wojenna poszukuje wykształconych pilotów na lotniskowce

Marynarka wojenna Chin ogłosiła nabór absolwentów szkół wyższych na stanowiska pilotów samolotów stacjonujących na lotniskowcach, podnosząc przy tym górną granicę wieku. To część dążenia do budowy „silnej armii” i „wielkiego odrodzenia narodu chińskiego” - napisano.
21.09.2023

Prezydent: dzięki niezłomności ludzi "Solidarności" idziemy drogą, która wiedzie od 1970 roku

Dzięki niezłomności ludzi "Solidarności", dzisiaj w 43. rocznicę podpisania porozumienia w Stoczni Szczecińskiej, kończącego strajk robotników zachodniego wybrzeża, idziemy drogą, która wiedzie od 1970 roku - powiedział w środę w Szczecinie prezydent Andrzej Duda.
30.08.2023

Offshore wind: powiew możliwości dla lokalnego łańcucha dostaw

Tym, co wyróżnia polskie predyspozycje do rozwoju energetyki wiatrowej na tle światowym to między innymi preferencyjne warunki wietrzne i lokalizacyjne względnie płytkich wód Bałtyku oraz wieloletnia tradycja morskiego przemysłu. Co to oznacza dla polskiej gospodarki i jak na rozwijaniu się sektora energii z wiatru zyskuje polski biznes i przemysł?
29.08.2023

U wybrzeży Hiszpanii pojawiła się meduza o 24 oczach

U wybrzeży Hiszpanii, zwłaszcza Katalonii, pojawiła się nowa odmiana meduzy, zwanej pudełkową ze względu na swój przypominający sześcian kształt - poinformowały media w Hiszpanii. Należy do rodziny Carybdea marsupialis, a jej najbardziej zadziwiającą cechą są 24 oczy zwane ropaliami, rozmieszczone w czterech skupiskach po sześć wokół ciała parzydełkowca.
26.08.2023

Nowe danie: drukowane owoce morza

Naukowcy zaprezentowali „krążki z kalmarów” wydrukowane z białek glonów i fasoli. Mają być smaczne i zdrowe; można je smażyć, piec i gotować.
18.08.2023

Prof. Kotwicki: Bałtyk się odradza, ale wciąż wymaga ochrony

"W ostatnich dekadach Morze Bałtyckie zaczęło się odradzać, ale w jego obrębie wciąż obecne są niekorzystne zjawiska. Rosną beztlenowe pustynie, nasilają się zakwity sinic, zaś inżynieryjne prace podwodne podnoszą z dna toksyny, które ostatecznie trafiają do łańcucha pokarmowego", powiedział prof. Lech Kotwicki z PAN.
02.08.2023

USS Roosevelt ponownie z krótką wizytą w Porcie Gdynia

Do gdyńskiego portu wszedł, 1 sierpnia, niszczyciel rakietowy US Navy USS Roosevelt. To kolejny okręt typu Arleigh Burke, który pojawił się w ostatnim czasie na polskich wodach. Postój, w trakcie którego cumował przy Nabrzeżu Francuskim posłużył przede wszystkim uzupełnieniu zapasów.
01.08.2023

Okręt podwodny programu "Orka"- co wiemy o potencjalnych oferentach?

Ogłoszenie przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka ruszenia z realizacją programu "Orka" rozpoczyna szereg prac w związku całym przedsięwzięciem. Jeszcze zanim choćby odbędzie się cięcie blach pod budowę pierwszego z okrętów, miną lata w związku z pracami koncepcyjnymi, konsultacjami rynkowymi, aż w końcu przetargiem i wyborem najlepszej oferty.
23.07.2023

Zanieczyszczone paliwa żeglugowe trafiły do USA

Do Stanów Zjednoczonych dotarło zanieczyszczone paliwo żeglugowe. Tej wiosny sprawiło ono problemy przynajmniej kilkunastu jednostkom na południowo-wschodnim wybrzeżu.
12.07.2023

W. Brytania. Władze archipelagu Orkadów rozważą odłączenie się od Wielkiej Brytanii i przejście pod zwierzchnictwo Norwegii

Władze szkockiego archipelagu Orkadów będą we wtorek debatować nad wnioskiem o "zbadanie alternatywnych form zarządzania", co może obejmować zmianę statusu w ramach Wielkiej Brytanii, a nawet przejście pod zwierzchnictwo Norwegii - podała w niedzielę stacja BBC.
03.07.2023

Macquarie sprzedaje terminale Ceres właścicielowi SSA Marine

Trwa konsolidacja operatorów terminali, o czym świadczy informacja, że australijska firma zarządzająca aktywami, Macquarie Asset Management, doszła do porozumienia w sprawie sprzedaży spółki Ceres Terminals, operatora 18 lokalizacji w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Inwestycyjna filia australijskiej firmy finansowej rzekomo szukała nabywcy dla tego operatora terminali, ponieważ planuje zakończyć działalność jednego ze swoich funduszy inwestycyjnych w infrastrukturę oraz w wyniku innych sprzedaży terminali w USA.
27.06.2023

Grupa Azoty uruchamia produkcję polipropylenu w Polimerach Police

Polimery Police - jedna z największych inwestycji europejskiej branży chemicznej rozpoczyna produkcję polipropylenu pod marką Gryfilen®. Nowa instalacja Grupy Azoty będzie produkować rocznie 437 tys. ton polipropylenu i 429 tys. ton propylenu. Sprzedaż polipropylenu Gryfilen® w Europie rozpocznie się w sierpniu br. Budżet projektu Polimery Police to ponad 7,2 mld zł.
27.06.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Politechnika Morska w Szczecinie zacieśnia współpracę z Global Wind Service

Uczelnia oraz firma podpisały list intencyjny będący deklaracją dalszych, wspólnych działań na rzecz rozwoju obu podmiotów reprezentujących środowisko biznesu oraz edukacji.
11.06.2023

Doświadczenie kontra młodość. Regaty o Puchar PZŻ zakończone

To było starcie żeglarskich rutyniarzy z utalentowaną młodzieżą – tak można podsumować drugą część Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego. Na Zalewie Wiślanym w Krynicy Morskiej rywalizowano w klasach olimpijskich oraz w nieolimpijskiej klasie OK Dinghy. Faworyci nie zawiedli.
29.05.2023

Obrączka zgubiona w oceanie znaleziona dzięki mediom społecznościowym

Obrączka zgubiona w oceanie została odnaleziona dzięki ogłoszeniu w mediach społecznościowych - ta zdumiewająca przygoda ze szczęśliwym zakończeniem spotkała młodą parę z włoskiego miasta Cassino. Opisały ją lokalne media z regionu Lacjum.
20.05.2023

Odkryto trzy nowe gatunki ramienionogów

Trzy nowe gatunki prehistorycznych ramienionogów odkryli polscy paleontolodzy - poinformował Instytut Paleobiologii PAN. Chodzi o drobne morskie bezkręgowce, które miliony lat temu były jednymi z najpospolitszych zwierząt morskiego dna.
19.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Fińscy celnicy: do Rosji próbuje się przemycać znaczną ilość gotówki, drony czy sonary

Fińscy celnicy odnotowali na wschodniej granicy wiele prób przemytu różnego rodzaju towarów objętych międzynarodowymi sankcjami nałożonymi na Rosję. W ubiegłym roku dochodzenie wszczęto w ponad 300 przypadkach. W poprzednich latach takich spraw było po kilka na rok – wynika z okresowego raportu służby celnej.
01.05.2023

Zmiana granicy portu w Kamieniu Pomorskim ma umożliwić jego przebudowę

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia dotyczący zmiany przebiegu granicy portu morskiego w Kamieniu Pomorskim w woj. zachodniopomorskim. Zmiana ma umożliwić m.in. planowaną przebudowę portu w tej miejscowości, leżącej nad Zalewem Kamieńskim. Ma to wpłynąć na jej ożywienie gospodarcze.
17.04.2023

ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia 2023. Ruszają zapisy na wyjątkową imprezę biegową

Bieganie stało się jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. O jego powszechności świadczą licznie organizowane biegi ulicami miast. Z czasem pojawiły się także biegi o specjalnych wymaganiach, z przeszkodami terenowymi lub z trasą przebiegającą przez niedostępne na co dzień tereny. Jedną z najciekawszych takich tras w Polsce oferuje ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia, który biegnie po terenach terminala kontenerowego GCT.
06.04.2023

Z niewoli uwolniono jak dotąd 40 obrońców Wyspy Wężowej

Podczas spotkania z rodzicami jeńców ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubiniec przekazał, że z rosyjskiej niewoli powróciło 40 obrońców Wyspy Węży.
04.04.2023

Język angielski dla branży offshore - kurs dla techników i managerów

Wychodząc naprzeciw potrzebom tak przedsiębiorstw, jak i pracowników, Agencja Rozwoju Pomorza S.A. rusza z kursami specjalistycznymi języka angielskiego.
30.03.2023

Damen Maaskant oferuje przyszłościowe rozwiązanie dla rybaków w postaci trawlera 2607

Firma zaprezentowała nowy projekt trawlera do połowu krewetek z naciskiem na niskie zużycie paliwa. Oferta powstała z myślą o ułatwieniu pracy rybaków, która byłaby zgodna z prowadzoną przez firmę polityką dekarbonizacji rybołówstwa.
24.03.2023

Morze Bałtyckie potrzebuje odpowiedzialnych rybaków i konsumentów

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Ma on zwrócić uwagę na problemy związane z ochroną Bałtyku i przypomnieć, że każdy z nas może się przyczynić do poprawy jego kondycji. Jaką rolę odgrywają w tym zrównoważone połowy? I co każdy z nas może zrobić, by wspierać odpowiedzialne rybołówstwo?
21.03.2023

Połowy homarów i krabów zagrażają populacji waleni?

W zeszłym roku Seafood Watch ustalił, że sieci używane do połowu homarów w Maine spowodowały w ostatnim czasie zaplątanie się wieloryba północnoatlantyckiego. To nie pierwszy taki przypadek, co zdaniem ekologów może przyczynić się do zagrożenia populacji tych morskich ssaków. Zachęcają również do usunięcia homara z listy zrównoważonej żywności, co z kolei grozi konfliktem z rybakami, dla których połowy skorupiaków to nie tylko biznes, ale źródło wielu miejsc pracy w rybołówstwie i branży stoczniowej.
20.03.2023

Małe amerykańskie stocznie otrzymały już ponad 280 mln dolarów wsparcia, kolejne 20 mln w drodze

Po raz kolejny budżet federalny USA przeznaczył środki na wsparcie w rozwoju małych stoczni prywatnych. Stocznie dostały już łącznie ponad 280 mln USD. W 2023 r wybrane zakłady otrzymają granty na łączną kwotę 20,8 mln USD. Przeznaczone zostaną one na modernizację wyposażenia oraz szkolenie ich pracowników – informuje Small Shipyard Grant Coalition.
18.03.2023

Do Cieśniniy Gibraltarskiej powróciły orki i zagrażają jachtom

W tym tygodniu kolejna żaglówka została unieruchomiona w pobliżu przylądka Spartel przez te morskie ssaki, które atakowały ją aż do złamania steru. To schemat aż nazbyt dobrze znany żeglarzom w tym regionie, gdzie co roku trwa "cicha wojna" tych zwierząt z jednostkami nawodnymi.
17.03.2023

Premier Włoch spotkała się z ocalałymi i rodzinami ofiar katastrofy łodzi z migrantami

Premier Włoch Giorgia Meloni podczas czwartkowego spotkania z migrantami ocalałymi z katastrofy łodzi w Kalabrii oraz rodzinami ofiar pytała, na ile byli świadomi ryzyka, jakie wiąże się z przeprawą przez morze - poinformowała kancelaria szefowej rządu. Premier powtórzyła zobowiązanie na rzecz stanowczej walki z przemytnikami ludzi.
16.03.2023

UMG zaprasza na szkolenie wprowadzające do morskiej energetyki wiatrowej

W firmach działających w sektorze Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW) obserwować można zwiększone zapotrzebowanie na pracowników, którzy będą angażowani do realizacji projektów budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych. Szkolenie przeznaczone jest dla osób poszukujących nowych możliwości zatrudnienia w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej oraz dla osób pracujących w branżach pokrewnych i instytucjach otoczenia sektora offshore wind.
16.03.2023

Firma z Bangladeszu otrzyma odszkodowanie za statek ostrzelany przez Rosjan

Firma żeglugowa Bangladesh Shipping Corporation otrzyma blisko 22,5 miliona dolarów w ramach odszkodowania za to, że jej statek został trafiony rosyjskim pociskiem w ukraińskim porcie.
28.02.2023

Markus Wiemann, Siemens Gamesa Renewable Energy: „Chcemy więcej offshore wind”

Siemens Gamesa Renewable Energy ma już podpisane umowy jako preferowany dostawca do trzech morskich farm wiatrowych w Polsce, ale zaangażowanie spółki tutaj się nie kończy. Siemens Gamesa chce zbudować w kraju pokaźne struktury i być jednym z liderów transformacji energetycznej regionu. O postępach i zamiarach spółki w Polsce rozmawiamy z Markusem Wiemannem, pełniącym funkcję Global Head of Construction for Offshore Wind w Siemens Gamesa.
27.02.2023

GCT inwestuje w technologie prośrodowiskowe

Gdynia Container Terminal, będący częścią grupy Hutchison, kontynuuje inwestycje mające na celu znaczne ograniczenie emisji CO2 w trakcie operacji przeładunkowych, a tym samym wypełnienie celów środowiskowych terminalu. Niedawno rozpisany został przetarg na modernizację siedmiu suwnic placowych, a na tym działania GCT się nie kończą.
20.02.2023

Mikrowłókna zanieczyszczają wody równie poważnie jak mikroplastik

Nie tylko mikroplastik stanowi duże zagrożenie dla organizmów jako zanieczyszczenie wód, równie groźne są mikrowłókna – piszą naukowcy na łamach „Frontiers in Marine Science”.
03.02.2023

Ewolucja branży morskiej – rozmowa z Andrzejem Smoleńskim

Rozmowa z Andrzejem Smoleńskim, Dyrektorem Pionu Morskiego w Alfa Laval, który w branży morskiej aktywnie pracuje od ponad 30 lat.
29.01.2023

Kościuszko w gronie wojowników [GALERIA]

Żegnani przez najbliższych, przełożonych oraz sympatyków, członkowie załogi fregaty rakietowej ORP Gen. Tadeusz Kościuszko opuścili Port Wojenny Gdynia, aby dołączyć do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1. W służbie za granicą okręt spędzi blisko pół roku.
04.01.2023

Olbrzymie stawonogi rządziły w morzach 470 mln lat temu

Najnowsze odkrycia skamieniałości w Maroku pokazują, że 470 mln lat temu w morzach dominowały olbrzymie stawonogi, niektóre osiągały nawet 2 metry długości – piszą naukowcy z międzynarodowego zespołu na łamach periodyku „Scientific Reports”.
04.01.2023

Port Szczecin-Świnoujście podsumowuje miniony rok

Port Szczecin-Świnoujście przygotował zestawienie najistotniejszych dla obydwu wydarzeń 2022 roku.
03.01.2023

Kalinek błękitny zawitał na Bałtyk. To największy krab, jakiego znaleziono w Polsce

Pod koniec grudnia na Wyspie Sobieszewskiej spacerowicze natknęli się na nie lada gościa – na plaży znaleziono dużego, niebieskiego kraba. Okazało się, że to kalinek błękitny, który... do tej pory tu nie występował.
03.01.2023

Wenezuelska ropa popłynie do USA. Koniec sankcji?

Amerykański koncern naftowy Chevron wysyła do Wenezueli dwa tankowce w związku z pierwszym od prawie czterech lat ładunkiem ropy przeznaczonym do Stanów Zjednoczonych. To także powrót koncernu do funkcji związaną z produkcją i przetwarzaniem surowca z tego południowoamerykańskiego państwa.
02.01.2023

Ekwador. Przemyt narkotyków w kontenerach wzrósł o 400%

Ekwadorskie kartele narkotykowe, wykorzystujące kontenery morskie do przemytu swoich produktów do Europy, wydatnie szkodzą południowoamerykańskiemu eksportowi m.in. bananów czy krewetek.
01.01.2023

Rekordzista w samotnym dryfowaniu na morzu pił ptasią krew i zabił rekina dzbanem

Tego rekordu lepiej nie pobijać, jak sam przyznał Poon Lim, chiński marynarz, który przeżył samotnie 133 dni na tratwie na morzu, pijąc ptasią krew i pożywiając się rekinem, którego zabił dzbanem z wodą.
29.12.2022

Sanford zamawia statek rybacki od Damen

Holenderska stocznia podpisała kontrakt z nowozelandzką firmą Sanford Limited, zajmującą się dystrybucją owoców morza, na zaprojektowanie i zbudowanie nowego statku do połowu krewetek, przeznaczonego do operowania na Oceanie Arktycznym.
16.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Mózg stawonoga sprzed 525 mln lat

Szczątki stawonoga sprzed 525 mln lat, zawierające skamieniałe struktury układu nerwowego – opisują naukowcy na łamach tygodnika „Science”.
02.12.2022

Jak przemysł morski zmienił się na przestrzeni lat? [WIDEO]

Rozmowa z Andrzejem Smoleńskim, Dyrektorem Pionu Morskiego w Alfa Laval, który w branży morskiej aktywnie pracuje od ponad 30 lat.
25.11.2022

Rozwój sił podwodnych kluczowy dla bezpieczeństwa morskiej granicy

Dla wielu marynarek wojennych jednym z najistotniejszych rodzajów broni w ich arsenale są okręty podwodne. Ich skryte działanie, możliwości operacyjne oraz zagrożenie, jakie stanowią dla wrogich sił morskich oraz szlaków handlowych sprawia, że ich posiadanie jest kluczowe dla bezpieczeństwa morskiej granicy państwowej oraz interesów na morzu.
18.11.2022

Ruszyła 2. edycja studiów Executive Offshore Wind MBA na UMG [WIDEO]

28 października na Uniwersytecie Morskim w Gdyni uroczyście rozpoczęto 2. edycję studiów podyplomowych Executive Offshore Wind MBA. To prestiżowy program, który kształci przyszłą kadrę menadżerską powstającej właśnie branży morskiej energetyki wiatrowej.
07.11.2022

BigData i offshore: TrueOcean uruchamia platformę cyfrowych danych z badań podmorskich

Firma TrueOcean, specjalizująca się w geoinformacji podwodnej, uruchomiła nową platformę cyfrową, która ujednolica formaty danych z badań podwodnych.
01.11.2022

Siódma zbiórka krwi w porcie w Szczecinie

Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie siódmy raz zorganizował portową zbiórkę krwi. Teraz portowcy mają już na swoim koncie 102,33 litrów krwi.
26.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Senat z kolejnymi poprawkami do ustawy mającej usprawnić m.in. wydawanie książeczek żeglarskich

Senatorowie zgłosili w środę poprawki do ustawy deregulacyjnej dotyczące m.in. jednoinstancyjności postępowań. Jak mówiła wiceszefowa MRiT Kamila Król, ustawa ma przyspieszyć wydawanie decyzji i uprościć procedury m.in. nadania uprawnień przewodnika górskiego czy wydania książeczki żeglarskiej.
05.10.2022

Otwarcie Baltic Pipe. Jak uruchomienie gazociągu komentują politycy?

Już dzisiaj (27 września) symbolicznie uruchomiono przesył w gazociągu Baltic Pipe w Budnie k. Goleniowa (Zachodniopomorskie). Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali prezydent Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier Mateusz Morawiecki. Co o gazociągu Baltic Pipe mówili politycy z kraju i ze świata?
27.09.2022

100-lecie Portu Gdynia. Wenda i Kwiatkowski upamiętnieni [WIDEO]

Od dziś można popatrzeć na Port Gdynia w towarzystwie jego budowniczych. Z okazji 100-lecia Portu Gdynia na Nabrzeżu Pilotowym odsłonięto ławeczkę upamiętniającą budowniczych portu – inżyniera Tadeusza Wendę i ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego. Wcześniej odsłonięto także specjalną tablicę w Kościele Morskim.
26.09.2022

Szczecin. Portowa zbiórka krwi już w październiku

Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "Portowcy" działający przy Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie zapraszają na akcję zbiórki krwi w szczecińskim porcie.
13.09.2022

Morawiecki: W długoterminowej perspektywie opowiadam się za wszystkimi strategiami morskich farm wiatrowych, natomiast w tej chwili najważniejsza jest niedroga energia

Musimy zmienić mechanizm kształtowania cen energii w Europie – mówił we wtorek w Kopenhadze premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał, że transformacja energetyczna musi iść ręka w rękę z bezpieczeństwem energetycznym.
30.08.2022

Chińskie władze badają złowione ryby i owoce morza pod kątem koronawirusa

Zgodnie z nakazem lokalnych władz w mieście Xiamen na wschodnim wybrzeżu Chin testom na koronawirusa poddawani są nie tylko rybacy wracający z połowu, ale również złowione przez nich ryby i owoce morza – podały w czwartek chińskie media.
18.08.2022

Ryby i akwakultura w UE. Efekt motyla wywoła sztorm w przemyśle rybnym

W latach 2019–2020 wydatki gospodarstw domowych na produkty rybołówstwa i wyroby akwakultury wzrosły o 17%. Spożycie świeżych ryb wzrosło o 7% w wymiarze wartościowym i o 4% wzrosło spożycie wyrobów – podają analitycy EUMOFA w najnowszym raporcie "The EU Fish Market".
15.08.2022

Białucha arktyczna, rodzaj walenia, dopłynęła Sekwaną w pobliże Paryża

Białucha arktyczna, rodzaj walenia żyjącego w wodach Arktyki, dopłynęła Sekwaną w pobliże Paryża i znajduje się w okolicach gminy Vernon, 70 km od stolicy Francji - podaje w czwartek portal 20Minutes.
04.08.2022

Włochy. W Ankonie uczczono triumf żołnierzy 2. Korpusu Polskiego i odsłonięto pomnik "Karpatczyków"

W Ankonie, przy XIX-wiecznej bramie św. Stefana, delegacje z Polski i Włoch uczciły w poniedziałek zwycięskie wkroczenie do miasta przed 78 laty Pułku Ułanów Karpackich. Odsłonięto także pomnik upamiętniający "Karpatczyków".
18.07.2022

Port Gdynia - kluczowa inwestycja dla dalszego rozwoju

Podpisano umowę na realizację zadania „Przebudowa akwenów wewnętrznych Portu Gdynia do głębokości 16 m”. Jest to finalny etap wieloletnich inwestycji prowadzonych przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia w ramach zadania inwestycyjnego „Pogłębianie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia – etapy I i III oraz przebudowa nabrzeży w Porcie Gdynia – etapy II i III”. Ta kluczowa dla dalszego rozwoju portu inwestycja, jest kolejnym tak ogromnym przedsięwzięciem realizowanym przez ZMPG S.A. w ostatnim czasie.
17.07.2022

[WIDEO, ZDJĘCIA] Najdłuższy statek w historii GCT. Zobacz rozładunek Toltena w Porcie Gdynia

Tolten to najdłuższy statek i z największą liczbą ruchów (ok. 1000 wyładunek, 2000 załadunek), jaki kiedykolwiek pojawił się na terminalu GCT w Gdyni, który jest częścią Grupy Hutchison Ports. Jednostka niemieckiego Hapag-Lloyda ma długość 300 metrów, aktualnie pływa pod banderą Liberii. Od niedzieli 10 lipca trwa operacja przeładunku przy Nabrzeżu Bułgarskim w Porcie Gdynia.
11.07.2022

Port Gdańsk zaprasza na Kino Letnie Stogi

Kino pod chmurką z widokiem na Port Gdańsk wkomponowało się już w wakacyjny krajobraz Stogów. W tym roku nie może być inaczej. Już od 15 lipca, w każdy piątek na miłośników kina w plenerze będzie czekać siedem seansów. Start o godz. 21:30. Wstęp wolny. Organizatorami Kina Letniego są Port Gdańsk i DCT Gdańsk.
11.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Koreański gigant stoczniowy w kryzysie

Choć zamówień nie ubywa, południowokoreański sektor stoczniowy zmaga się z coraz większymi problemami. Jeden z tamtejszych gigantów, DSME, już mówi o kryzysie.
08.07.2022

Korea Południowa szuka sojuszy w offshore wind. Doosan zaczął od Siemens Gamesa

Dwóch liderów sektora energetycznego – Siemens Gamesa oraz Doosan Enerbility – chcą wspólnie rozwijać morską energetykę wiatrową.
05.07.2022

Przybrzeżny turbozespół wiatrowy zaprojektowany przez Shanghai Electric już gotowy

10 czerwca z linii produkcyjnej zakładu w Putian zjechał pierwszy turbozespół wiatrowy, EW8.X-230, wyprodukowany przez Shanghai Electric Wind Power Group Co., Ltd. (Shanghai Electric), wyznaczający nowy etap rozwoju na chińskim rynku objętej parytetem morskiej energii wiatrowej.
28.06.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Ambiens: Poszukujemy wspólnego mianownika w offshore wind

W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” rozmawiamy z Michałem Kaczerowskim, prezesem Ambiens. Jest to polska firma doradcza, która od kilku lat wspiera sektor morskiej energetyki wiatrowej w zakresie efektywnego zarządzania procedurami w rozwijanych projektach. – Ambiens to butikowa spółka doradcza, gdzie butikowość oznacza niezależność, konsekwentną orientację na sektor energetyczny i jego transformację oraz regionalizację aktywności obejmującej rynek Polski i basen Morza Bałtyckiego – mówi Kaczerowski. Firm
27.06.2022

Prezydent Rumunii: Mołdawia i Gruzja muszą dostać wsparcie od Trójmorza

Mołdawia i Gruzja, które tak jak Ukraina obrały kurs na UE, muszą otrzymać wsparcie od Inicjatywy Trójmorza – powiedział w poniedziałek prezydent Rumunii Klaus Iohannis.
20.06.2022

Krewni załogi krążownika Moskwa zmuszani do milczenia!

Krewni marynarzy, którzy zginęli w kwietniu, na rosyjskim krążowniku Moskwa na Morzu Czarnym są w Rosji zmuszani do milczenia przez urzędników i służby specjalne, Rosja wciąż nie uznała marynarzy za poległych na wojnie - ocenia ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
19.06.2022

Dwa wodowania statków rybackich w Karstensenie [WIDEO]

Kolejne statki rybackie zwodowano w ostatnich dniach w stoczni Karstensen w Gdyni. To jednostka Gollenes o numerze #168 oraz Stødig o numerze #467.
19.06.2022

ONE Terminal RUN w GCT 2022. Nowością strefa dla dzieci, trwają zapisy na ostatnie miejsca

Zbliża się druga edycja - prawdopodobnie jedynego na świecie - biegu po terminalu kontenerowym, czyli ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia. Organizatorzy zachęcają do zapisów, bowiem zostały już ostatnie wejściówki.
09.06.2022

Jak wygląda kształcenie kadry menadżerskiej sektora MEW?

Executive Offshore Wind MBA to nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Poza dyplomem rozpoznawalnym w świecie biznesu jego absolwenci otrzymają coś jeszcze. Bilet na kierownicze stanowisko rodzącej się branży morskich farm wiatrowych. O charakterze i potencjale programu mówi dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Andrzej Popadiuk.
06.06.2022

Local content w F.E.W. Baltic II. RWE Renewables spotkało się z dostawcami [WIDEO]

W czwartek 19 maja w hotelu Scandic odbyło się spotkanie pod nazwą „RWE Suppliers Day”. RWE, deweloper odpowiedzialny za budowę farmy wiatrowej F.E.W. Baltic I wraz z głównymi kontraktowami – GE i Pile Elbud – zaprosił do dyskusji firmy, które potencjalnie mogą włączyć się w pracę nad projektem.
22.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Rodziny ukraińskich marynarzy z pomocą od PŻM

Życie milionów Ukraińców z dnia na dzień wywróciło się do góry nogami. Wielu z nich to pracownicy polskich firm, jak Polska Żegluga Morska. Szczeciński armator uruchomił pomoc poprzez swoją fundację Publico Mare.
26.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia 2022. Zapisz się na bieg po terminalu

Przed nami druga edycja jedynego (prawdopodobnie) na świecie biegu po terminalu kontenerowym.
31.03.2022

Dni Ochrony Morza Bałtyckiego w Gdyni. W programie spotkania i warsztaty

Dlaczego sieci widmo są niebezpieczne dla zwierząt, w jaki sposób oraz przez kogo usuwane są z morza i jakie zwierzęta w ogóle żyją w Bałtyku? Na te i inne pytania odpowiedzi poszukają eksperci i zaproszeni goście w weekend 19-20 marca w Akwarium Gdyńskim.
17.03.2022

Greckie porty zamkną się dla rosyjskich statków?

Ambasador Ukrainy w Atenach Serhij Szutenko wezwał w środę władze Grecji do zamknięcia portów w kraju dla rosyjskich statków. "Przestańcie robić (z Rosjanami) interesy i przestańcie wysyłać statki do Rosji" - powiedział dyplomata, cytowany przez agencję Reutera.
16.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Szef MSZ Ukrainy: zamknijcie porty dla Rosjan, bojkotujcie działające tam firmy, nałóżcie nowe sankcje

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że świat stoi u progu czwartej rundy międzynarodowych sankcji gospodarczych na Rosję w odpowiedzi na jej inwazję na Ukrainę.
14.03.2022

Cząstki uwalniane z opon zatruwają wodne organizmy

Naukowcy z ostrzegają, że samochody trują nie tylko przez wydzielane z rury wydechowej gazy. Mikroskopijne cząstki, które powstają ze ścierania się z opon, są toksyczne dla wodnych form życia. Zaburzają ich zachowanie i wzrost.
03.03.2022

[WIDEO] Euroferry Olympia w Grecji. Trwają poszukiwania

Prom Euroferry Olympia, na którym w piątek wybuchł pożar, w którym zginęła przynajmniej jedna osoba, został odholowany do Astakos w Grecji. Trwają poszukiwania 10 osób.
23.02.2022

Drugi wyciek ropy w Zatoce Tajlandzkiej w ciągu dwóch tygodni

5 tys. litrów ropy naftowej wyciekło w czwartek do Zatoki Tajlandzkiej. Źródłem awarii jest ten sam podmorski rurociąg, z którego doszło do wycieku pod koniec stycznia – poinformowały miejscowe władze.
10.02.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Osunięcie bloku skalnego na jeziorze w Brazylii. 10 osób nie żyje [WIDEO]

Do 10 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych osunięcia się bloku skalnego na jeziorze Furnas, w stanie Minas Gerais, w środkowo-wschodniej Brazylii - poinformowała w niedzielę miejscowa policja.
10.01.2022

Wenezuela. Trwają poszukiwania statku z 9 osobami na pokładzie

Od późnego popołudnia w niedzielę trwają poszukiwania kutra, który miał zawinąć do portu Güiria w północno-wschodniej Wenezueli. Statek wypłynął z jednego z miast w pobliskim Trynidad i Tobago. Na pokładzie znajdowała się kilkuosobowa rodzina i załoga.
27.12.2021

Spada populacja dziko żyjących ryb. Wśród zagrożonych gatunków jest śledź [WIDEO]

Na wigilijnym stole w Polsce tradycyjnie królują dania rybne. Według firmy badawczej Nielsen konsumpcja ryb w Polsce w miesiącach zimowych wynosi 40 proc. całorocznej sprzedaży. Tymczasem z najnowszego raportu „SOFIA” Światowej Organizacji Żywności wynika, że 1/3 pozyskiwanych obecnie ryb jest poławianych powyżej limitów naukowych, stwarzając ryzyko wyginięcia niektórych gatunków. Dotyczy to również gatunków popularnych wśród polskich konsumentów.
23.12.2021

Akademia Marynarki Wojennej charytatywnie. Oddali prawie 260 litrów krwi

Za nami ostatnia już w tym roku akcja krwiodawstwa w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W sumie 42 osoby oddały 18,900 litra krwi.
17.12.2021

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Agata Barwińska wicemistrzynią świata w żeglarskiej klasie ILCA 6 (Laser Radial)

Agata Barwińska (MOS Iławą) wywalczyła dzisiaj tytuł wicemistrzyni świata w olimpijskiej klasie ILCA 6 (Laser Radial). W regatach rozegranych w Omanie od Polki lepsza była tylko Emma Plasschaert (Belgia), mistrzyni świata z 2018 roku i czwarta zawodniczka igrzysk w Tokio. Druga z Polek, Wiktoria Gołębiowska (MOS Iława) była 38.
07.12.2021

Szczecin. Szósta zbiórka krwi w porcie

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie szósty raz zorganizował portową zbiórkę krwi.
05.11.2021

Zbiórka krwi w porcie w Szczecinie

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA zaprasza do portowej akcji zbiórki krwi. Odbędzie się już w najbliższy piątek, 5 listopada o godz. 8.00 w portowej świetlicy przy ul. Bytomskiej 8.
04.11.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

Skamielina metrowego morskiego skorpiona odnaleziona w Azji

W Chinach odkryto skamielinę skorpiona morskiego wielkości psa. Zwierzę żyło około 435 milionów lat temu.
21.10.2021

JachtFilm już w ten weekend. Zobacz morskie opowieści na ekranie

W najbliższy weekend Gdynia znów będzie filmowa. I choć miasto najbardziej kojarzone jest z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych, to zbliżający się wielkimi falami festiwal JachtFilm porusza najbliższą miastu tematykę – morską. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, 16 i 17 października.
12.10.2021

Wyruszyła ekspedycja do wraku promu Estonia

Statek badawczy Sentinel wyruszył w weekend z holenderskiego portu w Eemshaven na miejsce zatonięcia promu Estonia. 46 członków załogi liczy na to, że uda im się zbadać wrak i dowiedzieć się więcej o przyczynach jego zatonięcia.
24.09.2021

Wyspy Owcze: zabito ponad 1400 delfinów [WIDEO, ZDJĘCIA]

We wtorek na Wyspach Owczych odbyło się olbrzymie polowanie na delfiny. Zginęło ponad 1400 delfinów białobocznych.
17.09.2021

Equinor i Polenergia zapraszają do dialogu. Dostawcy mogą składać dokumenty dodatkowe

Udziałowcy projektów wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, norweski Equinor i polska Polenergia zachęcają do składania dodatkowych dokumentów dla dostawców, którzy chcą wziąć udział w dialogu.
08.09.2021

USA. Katastrofa śmigłowca, pięciu marynarzy uznanych za zmarłych

Marynarka wojenna USA uznała w sobotę pięciu marynarzy zaginionych po wtorkowej katastrofie śmigłowca za zmarłych. Wypadek miał miejsce na Pacyfiku w pobliżu San Diego.
04.09.2021

Rekordowy kontenerowiec Hella w Porcie Gdynia. Debiut połączenia oceanicznego do USA [WIDEO, ZDJĘCIA]

W poniedziałek 23 sierpnia, przy Nabrzeżu Bułgarskim w Porcie Gdynia zacumowała Hella, największy pod względem pojemności statek bandery portugalskiej.
25.08.2021

Tony martwych ryb u południowo-wschodniego wybrzeża Hiszpanii

Od ponad tygodnia fale wyrzucają setki tysięcy martwych ryb i skorupiaków na brzeg Morza Mniejszego (Mar Menor), laguny odciętej mierzeją od Morza Śródziemnego w południowo-wschodniej Hiszpanii. Premier autonomicznego regionu Murcji chce, by ogłoszono tam stan klęski ekologicznej.
24.08.2021

Terminal GCT w Porcie Gdynia stał się areną dla biegaczy. Kilkuset uczestników pierwszego biegu po terminalu kontenerowym w Polsce [foto, wideo]

W niedziele na terenie GCT w Porcie Gdynia odbył się pierwszy w Polsce bieg na terminalu kontenerowym - One Terminal Run Gdynia Hutchison Ports. Cały dochód z imprezy przeznaczony został na Hospicjum im. Św. Wawrzyńca w Gdyni.
16.08.2021

Bieg po terminalu kontenerowym w Gdyni. GCT zaprasza na pierwsze takie zawody!

Bieganie stało się jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. O jego powszechności świadczą licznie organizowane biegi ulicami miast. Z czasem pojawiły się także biegi o specjalnych wymaganiach, z przeszkodami terenowymi lub z trasą przebiegającą przez niedostępne na co dzień tereny. W niedzielę 15 sierpnia Hutchison Ports Gdynia (GCT) oraz Ocean Network Express (O.N.E.) planują na terenie terminalu GCT organizację zawodów biegowych. Tego nie można przegapić!
28.07.2021

Konfederacja: sprzeciwiamy się likwidacji rybołówstwa na Zalewie Wiślanym

Decyzja ministra obrony zamknęła możliwość rybołówstwa na Zalewie Wiślanym; względy bezpieczeństwa nie mogą oznaczać, że rybacy tracą źródło utrzymania bez odszkodowań - podkreślali w środę politycy Konfederacji oświadczając, że sprzeciwiają się likwidacji rybołówstwa na tym akwenie.
16.06.2021

Szkutnik - zawód, który w Polsce przeżywa drugą młodość

W Polsce przybywa marin, które wypełnione są nowoczesnymi jachtami i starymi szkutami. Żeglarstwo to nie tyle moda, co przede wszystkim pasja. To również ogromna szansa dla szkutników, którzy mają pełne ręce roboty i zarabiają naprawdę dobrze zarówno u producentów przy budowie nowych jachtów, jak i serwisując jednostki zbudowane przed laty. – To fach, który ma przed sobą ogromne perspektywy rozwoju – uważa Robert Nalewaj.
10.06.2021

Z topniejącymi lodowcami Grenlandii, topnieje rtęć

Woda w rzekach i fiordach połączonych z pokrywą lodową Grenlandii zawiera podobne ilości rtęci, co zanieczyszczone rzeki przemysłowych obszarów Chin. To nieoczekiwane odkrycie wskazuje m.in. na nieznany wcześniej wpływ roztapiania się lodu na środowisko i łańcuch pokarmowy.
26.05.2021

W Chinach powstaje kopia Titanica

Ponad 100 lat od zatonięcia Titanica, tysiąc kilometrów od najbliższego morza, w chińskiej prowincji Syczuan powstaje kopia słynnego transatlantyku. Będzie co roku przyciągać od dwóch do pięciu milionów turystów – twierdzi prowadzący budowę przedsiębiorca Su Shaojun.
23.05.2021

Największy na świecie cywilny statek szpitalny przechodzi próby morskie

Organizacja Mercy Ships ujawniła, że największy na świecie cywilny statek Global Mercy zakończył próby morskie. To jeden z ostatnich etapów przed wysłaniem jednostki do Afryki Subsaharyjskiej.
11.05.2021

Bezwarunkowe poparcie Berlina dla Putina w sprawie Nord Stream 2

Kiedy Putin dostaje od Niemiec wszystko, czego żąda, jeszcze bardziej się rozzuchwala - mówi w rozmowie z PAP europosłanka niemieckich Zielonych Viola von Cramon. Musimy być bardziej stanowczy. Póki jeszcze mamy możliwość - dodaje.
01.05.2021

GUS: Gospodarka morska w Polsce w 2020 roku

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację "Gospodarka morska w Polsce w 2020 r." Wynika z niej, że w portach morskich spadły: obroty ładunkowe, ruch pasażerów oraz liczba statków zawijających do polskich portów morskich. Według stanu na koniec 2020 r. morska flota transportowa liczyła mniej statków niż przed rokiem. Odnotowano także spadek ładunków przetransportowanych morską flotą przez polskich przewoźników oraz spadek przewozów pasażerów w komunikacji międzynarodowej.
29.04.2021

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.