• <

Agresywny mors w starciu z rosyjskim stakiem w Arktyce

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Agresywny mors w starciu z rosyjskim stakiem w Arktyce

Partnerzy portalu

Do niecodziennego zdarzenia doszło w rejonie Morza Arktycznego, nieopodal archipelagu Ziemi Franciszka Józefa. Na rosyjski statek, najprawdopodobniej badawczy lub rybacki, z furią ruszył... mors.

Udostępnione w mediach nagranie pokazuje, jak morskie zwierzę podpływa do kadłuba jednostki, zbliża się do zawieszonej nad wodą nadmuchiwanej łodzi, po czym kilkukrotnie atakuje ją przy użyciu swoich kłów. Zdarzenie na nagraniu uwiecznili rosyjscy marynarze. Następnie mors odpływa na odległość kilku metrów, chwilę wpatrując się w kierunku statku, po czym znika pod wodą. Zdarzenie ukazano z perspektywy kilku osób, w tym stojącej bardzo blisko łodzi.

Nie wiadomo, co wywołało agresję u zwierzęcia, tym bardziej u tego zwierzęcia, które nieczęsto jest uwieczniane w sytuacji, gdy staje się agresywne, nie licząc zachowań godowych. Dodatkowo sytuacja dotyczy obiektu należącego do człowieka. Można się zastanawiać, czy potraktował łódź jako zagrożenie dla siebie, np. jako inne stworzenie, bądź obiekt związany z atakami na niego i jego krewniaków.

Fot. Depositphotos

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.