• <

Wynik wyszukiwania - " indonezja" - Wiadomości

Efektowne wysadzenie byłego tankowca podczas amerykańsko-filipińskich ćwiczeń

Podczas ćwiczeń pk."Balikatan 24" siły Australii, Filipin i USA zatopiły były tankowiec BRP Lake Caliraya z użyciem pocisków wystrzelonych z okrętów. W ten sposób państwa uczestniczące w ćwiczeniu sprawdzały zdolności sił morskich w zakresie likwidacji celów na wodzie oraz siłę swojej broni. Międzynarodowe manewry na Morzu Południowochińskim spotykają się z niesłabnącym oburzeniem Pekinu, który rości sobie prawa do tamtejszego akwenu.
09.05.2024

Filipiny organizują wraz z sojusznikami ćwiczenia na Morzu Południowochińskim

Siły Zbrojne Filipin rozpoczęły 39. edycję ćwiczenia pk. Balikatan. To największe, coroczne, dwustronne przedsięwzięcie szkoleniowe filipińskich sił morskich, z udziałem amerykańskiego sojusznika. Celem ćwiczeń jest umacnianie współpracy między USA i Filipinami, podkreślając traktat o wzajemnej obronie poprzez wzmocnienie współpracy wojskowej i gotowości między wojskami obu krajów w domenie morskiej. Manewry potrwają od 22 kwietnia do 10 maja.
22.04.2024

Dwa patrolowce za miliard euro. Fincantieri zawiera intratną umowę z Indonezją

Włoski koncern i Ministerstwo Obrony Indonezji podpisały kontrakt o wartości 1,18 miliarda euro w ramach współpracy zainicjowanej przez resort obrony z Włoch na dostawę dwóch wielozadaniowych patrolowców. To kolejna duża, międzynarodowa umowa związana z modernizacją indonezyjskich sił morskich.
05.04.2024

Naval Group zawiera umowę dotyczącą okrętów podwodnych dla Indonezji

Francuski koncern będzie współpracował przy dostarczeniu okrętów podwodnych serii Scorpène dla Marynarki Wojennej Indonezji. Jednostki powstaną w krajowej stoczni PT PAL, a Naval Group zapewni transfer technologii. To efekt długofalowej współpracy między rządami Francji i Indonezji, jaką rozpoczęto w sierpniu 2021 roku i umowy o partnerstwie strategicznym między stoczniami obu państw potwierdzoną w lutym 2022 roku.
02.04.2024

Szef MSZ Indii: będziemy współpracować z Filipinami w dziedzinie bezpieczeństwa

Popieramy władze Filipin, które stoją na straży suwerenności swego państwa i liczymy na znalezienie nowych obszarów współpracy z tym krajem, w tym w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa - oświadczył we wtorek w Manili szef MSZ Indii Subrahmanyam Jaishankar.
26.03.2024

Szczyt Australia-ASEAN: Canberra przekaże fundusze na bezpieczeństwo morskie w regionie

Australia i Azja Południowo-Wschodnia stoją w obliczu wspólnych zagrożeń w związku z rosnącymi napięciami w regionie Azji i Pacyfiku – oświadczyła w poniedziałek szefowa australijskiego MSZ Penny Wong. Otwierając szczyt państw regionu, zapowiedziała, że Canberra przekaże 64 mln dolarów australijskich (ok. 165 mln zł) na "wolne, otwarte" Morze Południowochińskie.
04.03.2024

Prezydent Filipin zapowiada, że kraj nie pozwoli nikomu naruszyć swojej suwerenności terytorialnej

Prezydent Filipin Ferdinand Marcos Jr. w przemówieniu przed australijskim parlamentem w czwartek zwrócił uwagę, że oba kraje stoją przed "wspólnymi wyzwaniami" wynikającymi ze sporów terytorialnych na Morzu Południowochińskim. Zadeklarował, że Manila nie odda "żadnej obcej potędze" ani centymetra swojego terytorium.
29.02.2024

Trwają ćwiczenia wojskowe w regionie Azji i Pacyfiku pk. "Cobra Gold"

W Tajlandii trwa Cobra Gold, jedne z największych wielonarodowych ćwiczeń wojskowych w regionie Azji i Pacyfiku. Dwutygodniowe manewry z udziałem przeszło 9,5 tys. osób z 30 państw mają na celu wzmocnienie interoperacyjności m.in. w zakresie cyberbezpieczeństwa i zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych.
28.02.2024

Europa węgla i stali zależy od portów. Gdańsk pobił kolejny rekord

Globalny handel morski węglem przyspieszył w ostatnich miesiącach 2023 r. i powrócił do poziomu obrotów sprzed pandemii. W okresie styczeń–grudzień 2023 r. światowe przewozy węgla morzem wzrosły o 6% r/r do 1 341,2 mln ton (bez kabotażu), na podstawie danych dotyczących śledzenia statków z AXS Marine – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa. W ubr. wzrósł również światowy popyt na stal do 1,8% w 2023 r. do 1,814 mld ton. i w 2024 r. o 1,9% – czytamy w lutowym raporcie Światowego Stowarzyszenia Stali (WSA - Worldsteel).
22.02.2024

„Nurkowanie jest rzeczą ludzką”. Rozmowa z właścicielem Centrum Nurkowego Gdynia Dive

Centrum Nurkowe Gdynia Dive od blisko dwudziestu lat gości na mapie Trójmiasta, stając się jednym z najważniejszych graczy na rynku nurkowym w Polsce. To miejsce, gdzie nurkowanie staje się sztuką dostępną dla każdego, dzięki szerokiej ofercie różnorodnych kursów i wysokim standardom. Rozmawiamy z założycielem Centrum, Piotrem Niewińskim, który nie tylko dzieli się swoją niezwykłą pasją do nurkowania, ale także ukazuje, że to nie tylko sport, ale również filozofia życia.
19.02.2024

Filipiny kupią pierwszy okręt podwodny

Prezydent Filipin Ferdinand Marcos Jr zatwierdził w czwartek trzecią fazę modernizacji armii, która obejmuje zakup pierwszego okrętu podwodnego – podała agencja Reutera. Wzmocnienie filipińskiej marynarki ma na celu obronę suwerenności morskiej na Morzu Południowochińskim w kontekście napięć w związku z roszczeniami Chin.
01.02.2024

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne wzrosły w 2023 r. o 3%. Porty morskie beneficjentami

W 2023 r. globalne bezpośrednie inwestycje zagraniczne wzrosły o 3%, co zdaniem UNCTAD jest efektem mniejszych obaw przed recesją. W biznesie morskim inwestorzy byli aktywni szczególnie w sektorze Oil & Gas oraz produkcji owoców morza, turystyce, morskim transporcie i portach. Sektor morskiej energetyki wiatrowej przeżywał natomiast niespodziewane wycofywanie się z kontraktów, o czym pisaliśmy na łamach GospodarkaMorska.pl.
25.01.2024

MSZ wezwało ambasadora Chin w związku z "agresywnymi" działaniami na Morzu Południowochińskim

Filipińskie MSZ wezwało w poniedziałek ambasadora ChRL w Manili w odpowiedzi na "agresywne" działania chińskiej straży przybrzeżnej wobec filipińskich jednostek zaopatrzeniowych na Morzu Południowochińskim. Konfrontacje, do których doszło w okolicach spornych atoli, były najbardziej intensywne od wielu lat.
11.12.2023

Filipiny: "nielegalne i agresywne" działania Chin wobec naszych statków

Rząd Filipin określił w sobotę jako "nielegalne i agresywne" działania ChRL na Morzu Południowochińskim, twierdząc, że chińska straż przybrzeżna użyła armatek wodnych w celu zablokowania jednostek filipińskiego biura rybołówstwa prowadzących regularną misję zaopatrzeniową dla swoich kutrów.
09.12.2023

Filipiny i Australia rozpoczęły wspólne patrole na Morzu Południowochińskim

Filipiny i Australia rozpoczęły w sobotę pierwsze wspólne patrole na Morzu Południowochińskim. Wcześniej Filipiny ogłosiły o podobnym porozumieniu z USA i krajami basenu Pacyfiku. Coraz bardziej agresywne Chiny roszczą sobie prawa do prawie całego tego akwenu.
25.11.2023

Azja na fali – kraje azjatyckie liderami w handlu, transporcie morskim i produkcji statków

W drugim kwartale 2023 r. gospodarki Azji były krajami o największej liczbie połączeń morskich, które mierzone są za pomocą wskaźnika LSCI (Liner Shipping Connectivity Index) – informują eksperci UNCTAD w najnowszym „Review of Maritime Transport 2023”.
04.10.2023

Napięcia w ostatnim dniu Szczytu Azji Wschodniej wywołane wojną na Ukrainie i postępowaniem Chin na Morzu Południowochińskim

Podczas 18. Szczytu Azji Wschodniej (EAS) w Dżakarcie, w którym udział wzięli przedstawiciele 18 państw, a który obradował w ramach szczytu Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEA) USA i Japonia ostrzegły, że inwazja Rosji na Ukrainę i rosnąca asertywność Chin na Morzu Południowochińskim zagrażają globalnemu porządkowi – podaje w czwartek agencja Kyodo.
07.09.2023

"Miecznik" po indonezyjsku. Kolejne państwo realizuje budowę fregaty opartej na projekcie Arrowhead 140

Na terenie indonezyjskiej stoczni w Surabaya odbyła się ceremonia położenia stępki pod nowoczesną fregatę, która tak jak polskie okręty programu "Miecznik" i brytyjskie typu 31 są oparte na projekcie Arrowhead 140 od brytyjskiej firmy Babcock International. Podobnie jak to ma miejsce w Polsce, jednostka powstaje na drodze umowy licencyjnej, wykorzystując zdolności lokalnej branży okrętowej i zbrojeniowej.
05.09.2023

Niemcy wysyłają okręty na dalekie akweny w ramach misji międzynarodowych

W niedzielę 13 sierpnia br. korweta proj. K130 Oldenburg (F 263) opuściła swój macierzysty port Warnemünde podczas rejsu Hanse Sail, aby wziąć udział w misji UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) u wybrzeży Libanu. Jednocześnie w ramach zobowiązań w NATO weźmie udział w misji wsparcia sojuszników na Morzu Egejskim. Wpisuje się to w rosnące zaangażowanie Deutsche Marine poza Bałtykiem i Morzem Północnym.
14.08.2023

Tonie indonezyjska fregata, ale to celowe

Wycofana z eksploatacji fregata ex-KRI Slamet Riyadi służąca w przeszłości w Marynarce Wojennej Indonezji (Tentara Nasional Indonesia Angkatan Laut) rozpadła się na trzy części po trafieniu pociskami przeciwokrętowymi. Był to kulminacyjny moment ćwiczeń SINKEX (Sinking Exercise), w trakcie których okręty ćwiczyły na Morzu Jawajskim pod koniec lipca 2023 roku.
08.08.2023

Thales dostarczy kolejną partię wyposażenia dla fregat Typu 31

Koncern i Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii podpisały kontrakt, dzięki któremu Royal Navy otrzyma szósty okrętowy zestaw systemu misyjnego dla najnowszych fregat. Zostanie on zainstalowany w Portsdown Technology Park, obiekcie integracji brzegowej Royal Navy. Potencjalnie podobne wyposażenie pojawi się na wielozadaniowych fregatach programu Miecznik.
10.05.2023

Węgiel na fali. W 2023 r. operatorzy masowców i terminali europejskich jeszcze zarobią na transporcie węgla

Światowy handel węglem naprawdę przyspieszył w ostatnich miesiącach, a handel morski tym surowcem wrócił do poziomów sprzed Covid-19. W I kwartale 2023 r. globalne przewozy węgla drogą morską wzrosły o 20,5% rok do roku do 310,8 mln ton (z wyłączeniem kabotażu) – ustalili eksperci Banchero Costa.
21.04.2023

Podwodny potencjał Australii. Czy AUKUS wstrząśnie Pacyfikiem? [WYWIAD]

Podpisanie z udziałem premierów Australii i Wlk. Brytanii oraz prezydenta USA porozumienia w sprawie okrętów podwodnych wywołało istne tąpnięcie międzynarodowe. Jak wpłynie to na bezpieczeństwo, gospodarkę morską i politykę na Oceanie Spokojnym, Indyjskim i Morzu Południowochińskim? Czy Australia ma szansę stać się licząca siłą na tym obszarze? Zapraszamy do naszej rozmowy z kmdr Tomaszem Witkiewiczem, szefem Oddziału Operacyjnego Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego.
19.04.2023

Stocznie Republiki Korei z 37% udziałem w światowym rynku. Biznes pod parasolem rządu

Koreańskie stocznie stawiają na statki innowacyjne o wysokiej marży. Wystartowały dynamicznie w 2023 r mimo ogólnego spowolnienia tempa nowych zamówień na całym świecie. Podczas gdy Chiny odzyskały przewagę w nowych zamówieniach w marcu br., koreański przemysł stoczniowy podkreśla, że utrzymał pozycję lidera w pierwszym kwartale.
17.04.2023

Zdaniem australijskich władz Chiny chcą zawłaszczyć Morze Południowochińskie

Pekin domaga się, by Indonezja, Brunei, Malezja, Filipiny, Wietnam i Tajwan zrzekły się swoich praw terytorialnych do Morza Południowochińskiego. Jednak wszyscy odrzucili jego twierdzenie o „historycznej” własności wód o powierzchni 3,5 miliona kilometrów kwadratowych.
12.02.2023

Tanzania bije rekordy w eksporcie węgla, również do Polski

Tanzania wyeksportowała w 2022 r. węgiel o wartości 141,6 mln USD dzięki rosnącemu popytowi napędzanemu światowym kryzysem energetycznym. To ponad dziesięciokrotnie więcej niż w 2021 r., gdy sprzedano węgiel za 13,2 mln USD.
18.01.2023

Ryby uratują świat od głodu? Dominuje Azja i produkcja w krajach o średnich i niskich dochodach

Całkowita produkcja rybołówstwa i akwakultury (z wyłączeniem alg) znacznie wzrosła w ciągu ostatnich siedmiu dekad, z 19 mln ton (ekwiwalent żywej wagi) w 1950 r. do rekordowego poziomu około 179 mln ton w 2018 r. – informuje najnowszy raport FAO z 2022 r.
04.01.2023

Węglowe tonomile. Transport węgla wyzwaniem dla rządów i logistyków

Podczas gdy globalne wielkości handlu węglem utrzymały się na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku, to przewozy w wzrosły o 6,6% w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. twierdzą eksperci AXS. To informacja, że kupujący są zmuszeni do zakupów z kopalń położonych na większych niż dotąd odległościach.
23.10.2022

Węgiel będzie w portach, ale nie w piecach. Sektor TSL o dramatycznych problemach z dystrybucją węgla

Eksperci sektora TSL zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie nie mają wątpliwości, że najbliższe tygodnie zdominuje temat dystrybucji węgla w Polsce. Sprawa jest poważna, bo wiele wskazuje na to, że węgiel w najbliższych tygodniach będzie docierał do portów. Gorsza sytuacja będzie mieć miejsce, gdy trzeba będzie go dystrybuować do mieszkańców.
06.10.2022

Port Gdański Eksploatacja notuje kolejne rekordy przeładunków

Od początku roku operator portowy PG Eksploatacja S.A. przeładował łącznie 4,2 mln ton towarów. Wrzesień okazał się rekordowym miesiącem zakończonym na poziomie 800 tys. ton. Główne grupy ładunkowe to węgiel, koks, ruda, zboża, drobnica, inne masowe.
03.10.2022

PG Eksploatacja notuje kolejne rekordy przeładunków

Od początku roku operator portowy PG Eksploatacja S.A. przeładował łącznie 4,2 mln ton towarów. Wrzesień okazał się rekordowym miesiącem zakończonym na poziomie 800 tys. ton. Główne grupy ładunkowe to węgiel, koks, ruda, zboża, drobnica, inne masowe.
30.09.2022

Nowa ofensywna doktryna morska Federacji Rosyjskiej. Komu zagraża Rosja na morzu? [ROZMOWA]

Z prof. dr hab. Piotrem Mickiewiczem, politologiem i historykiem dziejów najnowszych, kierownikiem Zakładu Polityk Publicznych i Administracji w Instytucie Politologii UG, rozmawia Marek Grzybowski.
30.08.2022

Niemcy. Importerzy nie spodziewają się niedoboru węgla pomimo zakazu importu z Rosji

Pomimo zakazu importu rosyjskiego węgla niemieccy importerzy nie spodziewają się wąskich gardeł w dostawach. "Węgiel jest dostępny na rynku światowym" - powiedział agencji dpa szef stowarzyszenia importerów węgla (VdKi) Alexander Bethe.
10.08.2022

Statki M/V Riva Wind i M/V Arizona wypłynęły z Ukrainy, transportując 105 tys. ton zboża

Ziarno w Rosji odbierają dwa kolejne statki.
08.08.2022

Anna Moskwa: Badamy przepustowość portów bałtyckich i możliwości dostarczania węgla stamtąd

Badamy też awaryjnie i dodatkowo przepustowość portów bałtycki, przede wszystkim Rygi i możliwości dostarczenia węgla stamtąd - poinformowała w czwartek minister klimatu Anna Moskwa. Dane z połowy lipca pokazują, że zakontraktowano 7 mln ton węgla - dodała.
04.08.2022

Ponowne otwarcie Morza Czarnego jest mile widzianym krokiem, ale sytuacja na Ukrainie jest nadal niestabilna

W związku z ogłoszoną w ubiegłym tygodniu informacją o porozumieniu ONZ w sprawie ponownego otwarcia Morza Czarnego, skutkującego odblokowaniem transportu ukraińskiego zboża drogą morska, FourKites, dostawca wiodącej na świecie platformy zapewniającej widoczność łańcucha dostaw, opublikował nowe dane wykazujące, że przewoźnicy charakteryzujący się zwinnością znajdują sposoby na radzenie sobie w tej niestabilnej sytuacji.
28.07.2022

Raport wypadków i zdarzeń morskich – lipiec 2022 r.

Z serii naszych cyklicznych analiz dotyczących wypadków morskich, tym razem w telegraficznym skrócie w formie raportu przekazujemy najważniejsze zdarzenia szkód i wypadków morskich, które miały miejsce lipcu.
28.07.2022

Japonia. Minister obrony: ruchy okrętów Rosji i Chin blisko naszego kraju to pokaz siły

- Niepokoją nas ruchy okrętów wojennych Rosji i Chin, które w ostatnim czasie obierają podobne kursy wokół Japonii; to pokaz siły - oświadczył japoński minister obrony Nobuo Kishi w czasie spotkania z szefami resortów obrony państw Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w stolicy Kambodży - Phnom Penh.
23.06.2022

Jest bezpiecznie ale zagrożenia dla załóg i statków się utrzymują

Żegluga przez długi czas była coraz bardziej bezpieczna. I nawet blokada Kanału Sueskiego nie zachwiała ogólnego pozytywnego trendu zmian. - Inwazja Rosji na Ukrainę, rosnąca liczba problemów związanych z coraz większymi statkami, wymianą załóg, wyzwania wynikające z przeciążenia portów wynikające z boomu w transporcie morskim oraz kierowanie się ambitnymi celami w zakresie dekarbonizacji oznacza, że nie ma miejsce na samozadowolenie – alarmują analitycy Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS) w najnowszym raporcie Safety &
19.06.2022

Minister klimatu: czekamy na 8 statków wiozących węgiel do Polski

Spółka PGE Paliwa czeka na osiem statków z ponad 700 tys. ton węgla - przekazała w czwartek na Twitterze minister klimatu Anna Moskwa. Dodała, że węgiel importować będziemy z Kolumbii, USA, Australii, RPA i Indonezji.
02.06.2022

USA. W największych na świecie manewrach morskich wezmą udział okręty z 26 krajów

W największych na świecie manewrach morskich RIMPAC, które będą trwać od 29 czerwca do 4 sierpnia, wezmą udział okręty z 26 krajów, w tym z państw sojuszu Quad, czyli USA, Indii, Japonii i Australii oraz z kilku państw leżących nad Morzem Południowochińskim - informuje w środę CNN za oświadczeniem amerykańskiej marynarki wojskowej.
01.06.2022

PAP: unijne sankcje zabronią importu węgla z Rosji

Polska Agencja Prasowa donosi, że najnowszy projekt nowych unijnych sankcji zakłada wprowadzenie zakazu importu węgla z Rosji do UE.
05.04.2022

Faworyt wyborów prezydenckich na Filipinach: zwiększmy obecność wojskową na Morzu Południowochinskim

Filipiny powinny rozmieścić na Morzu Południowochińskim okręty marynarki wojennej i straży przybrzeżnej, "by pokazać Chinom, że bronimy tego, co uważamy za nasze wody terytorialne" – zaproponował ubiegający się o fotel prezydenta Ferdinand Marcos Jr.
16.02.2022

Wujek Sam kontra Chiński Smok. Rywalizacja amerykańsko-chińska na Morzu Południowochińskim

Spór o Morze Południowochińskie raz po raz pojawia się w czołówkach światowych mediów, ilekroć dochodzi do incydentów z udziałem Chin lub Stanów Zjednoczonych. Spór dotyczy konkurujących ze sobą roszczeń terytorialnych i morskich, stanowiąc interesujący przykład geopolitycznej gry dwóch światowych mocarstw.
03.01.2022

Indonezja robi przerwę w eksporcie węgla

Indonezja zdecydowała o miesięcznej przerwie w eksporcie węgla, by zaspokoić potrzeby krajowego systemu energetycznego.
02.01.2022

Azja-Pacyfik nowe centrum gospodarcze. Regional Comprehensive Economic Partnership to szansa dla Polski

Regional Comprehensive Economic Partnership (RCEP) - strefa handlowa Azji i Pacyfiku działać będzie od stycznia. Powstaje nowe centrum handlu światowego z jedną trzecią światowego PKB. Nowa umowa o wolnym handlu, obejmująca jedną trzecią światowej gospodarki, zniesie 90% ceł między 15 krajami Azji Wschodniej i Pacyfiku i oczekuje się, że zwiększy eksport wewnątrzregionalny o 42 miliardy dolarów.
26.12.2021

Statki autonomiczne wypłyną na oceany przed 2025 rokiem? Polskie uczelnie i firmy mają potencjał, by wejść na nowy rynek

Pandemia nie odpuszcza, a kraje atakowane są przez nowe warianty wirusa. Wymiana załóg sprawia problemy i wywołuje konkretne utrudnienia. Stąd trudności w zejściu załóg na ląd, przemieszczaniu między portami, w których występuje zagrożenie „eksportem” kolejnego nowego wirusa. Powraca temat wprowadzenia na rynek statków autonomicznych. Już dziś rynek ten szacowany jest na miliardy dolarów.
21.12.2021

Porażka Polski w wyborach do Rady IMO

Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) wybrało skład Rady, która jest organem wykonawczym organizacji. Kandydatura Polski została odrzucona.
12.12.2021

Oficjalna inauguracja pierwszej farmy wiatrowej EDPR w Grecji o mocy 45 MW

EDP Renewables (Euronext: EDPR), czwarty pod względem wielkości producent energii odnawialnej na świecie, uroczyście oddał do użytku swoją pierwszą inwestycję w Grecji: farmę wiatrową o mocy zainstalowanej 45 MW w rejonie Livadi, w pobliżu miasta Malesina w centralnej części kraju.
02.12.2021

Chiny chciały wymusić przerwanie poszukiwań gazu i ropy na Morzu Południowochińskim

Dyplomaci ChRL zażądali w ostatnich miesiącach wstrzymania odwiertów poszukiwawczych na obszarze wyłącznej strefy ekonomicznej Indonezji na Morzu Południowochińskim – oświadczył indonezyjski parlamentarzysta Muhammad Farhan.
02.12.2021

Młodzi okrętowcy z całego świata po raz kolejny zaprezentowali swoje osiągnięcia

W dniach 3 i 4 listopada br. odbyła się druga edycja międzynarodowej konferencji młodych naukowców i inżynierów aktywnych w sektorze technologii morskich i okrętownictwa. Tym razem odbyła się pod nazwą PostGradMarTec 2021 i była kontynuacją konferencji zainicjowanej w zeszłym roku przez polskich okrętowców jako „KORAB CEMT Young 2020”.
22.11.2021

Armatorzy donoszą, że Indonezja masowo zajmuje statki i domaga się kaucji

Kilkunastu armatorów przyznało, że było zmuszonych do wpłacenia kaucji za statki zatrzymane przez indonezyjską marynarkę wojenną. Indonezyjczycy tłumaczą, że wszystkie zatrzymane jednostki bezprawnie kotwiczyły na jej wodach w okolicy Singapuru.
20.11.2021

DP World rozwinie porty morskie w Indonezji

Nowo utworzony fundusz majątkowy Indonezji podpisał umowę z dubajskim operatorem portowym DP World na rozwój portów morskich w największej gospodarce Azji Południowo-Wschodniej.
02.11.2021

Jak transport morski wpłynie na opanowanie globalnego handlu wodorem i przyspieszenie transformacji eksportu energii?

Do 2050 roku nastąpi nawet sześciokrotny wzrost międzynarodowego zapotrzebowania na H2, a jedna trzecia morskiego handlu energią w świecie zerowej emisji netto będzie związana z tym niskoemisyjnym gazem – prognozuje WoodMac.
01.11.2021

Fundusz pomocowy dla marynarzy dotkniętych koronawirusem przekracza cel 1 mln USD

Międzynarodowy Fundusz Pomocy Marynarzom (SIRF) osiągnął swój cel, jakim jest zebranie 1 miliona dolarów na zapewnienie niezbędnej pomocy marynarzom i ich rodzinom dotkniętym COVID. Suma zebrana przez SIRF wynosi obecnie 1,17 miliona dolarów.
18.08.2021

Lipiec wolny od plastiku: Jak bardzo zaśmiecamy ocean?

15 krajów generujących najwięcej plastikowych odpadów na świecie razem wyrzuca do każdego roku oceanu ekwiwalent wagi 2 403 płetwali błękitnych.
21.07.2021

Umarł król, niech żyje król! Chińska marynarka wojenna kontra Ameryka

Chińska marynarka wojenna jest największą marynarką wojenną na świecie. Rosnąca potęga Chin na morzu stanowi twardy orzech do zgryzienia dla amerykańskiej marynarki wojennej od zakończenia zimnej wojny i stanowi kluczowy element dla utrzymania dotychczasowego statusu Stanów Zjednoczonych jako wiodącej potęgi militarnej.
13.07.2021

Ponad 400 mln ludzi będzie żyło na obszarach zagrożonych wzrostem poziomu wód

Jeden z satelitów wystrzelonych przez NASA analizuje powierzchnię lądów na kuli ziemskiej oraz ich położenie względem wód. Okazuje się, że kosmiczny laser (wykorzystujący technologię LiDar) zapowiada katastrofę, która dotknie wiele milionów ludzi mieszkających na nisko położonych obszarach.
13.07.2021

Pozytywne sygnały płynące z branży promowej [Podsumowanie tygodnia 27/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o regularnym odradzaniu się branży promowej po kryzysie koronawirusowym.
06.07.2021

„Lwów” a Polska Morska. Piąte wydanie książki „Lwów”, Pierwszy w sztafecie”

Mija 100 lat od czasu, gdy ORP „Lwów” dobił do jednego z nabrzeży portu Wolnego Miasta Gdańska w lipcu 1921 roku Był to pierwszy polski statek oceaniczny pod polską banderą, pierwszy żaglowiec, pierwszy statek szkolny. A właściwie okręt, bo zanim były bark „Nest” trafił pod zarząd cywilny, pływał w barwach Departamentu Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych.
05.07.2021

Ekspert: Indonezyjski okręt podwodny był za stary i zbyt przeciążony

Według analityka ds. Obrony zaginiony okręt podwodny indonezyjskiej marynarki wojennej mógł być zbyt stary i przeciążony, gdy w środę rozpoczynał ćwiczenia wojskowe.
26.04.2021

Marynarka wojenna potwierdza: nie ma nadziei na znalezienie ocalałych z okrętu podwodnego

Okręt podwodny, który zaginął w środę u wybrzeży Bali z 53 osobami na pokładzie, zatonął - potwierdził w sobotę szef sztabu indonezyjskiej marynarki wojennej. Znaleziono przedmioty z zaginionego okrętu, co wskazuje na to, że jednostka zatonęła. Nie ma nadziei na znalezienie ocalałych.
24.04.2021

GloLitter - Globalna inicjatywa ONZ w oczyszczaniu oceanów

Pod kierownictwem Organizacji Narodów Zjednoczonych uruchomiono nowy program mający na celu wyeliminowanie odpadów morskich i oczyszczenie oceanów.
15.04.2021

Branża logistyczna nie widzi szans na światowe ożywienie w 2021

Menedżerowie branży logistycznej nie przewidują ożywienia w światowej gospodarce przynajmniej do 2022 roku po spadkach wywołanych pandemią COVID-19, pomimo spodziewanego odbicia w Azji, Ameryce Północnej i Europie.
09.02.2021

Europejski Zielony Ład może zwiększyć emisję CO2 w innych państwach

Efektem dążenia UE do osiągnięcia w 2050 roku neutralności klimatycznej w ramach Europejskiego Zielonego Ładu może być przeniesienie ich emisji gazów cieplarnianych do innych państw bez faktycznej zmiany ogólnoświatowego bilansu - uważają eksperci.
20.01.2021

45 krajów wynaczyło marynarzy jako kluczowych pracowników. Zabrakło wśród nich Polski

Aż 45 państw członkowskich Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) oraz Hong Kong wyznaczyły marynarzy jako kluczowych pracowników, co ma pomóc w zakończeniu kryzysu załogowego.
17.12.2020

Indyjsko-rosyjskie pociski manewrujące mogą trafić na Morze Południowochińskie

Filipiny mogą zostać pierwszym poza Rosją i Indiami użytkownikiem ponaddźwiękowych pocisków manewrujących BrahMos – podał tygodnik “Nikkei Asia". Eksport tej broni do krajów Azji Południowo-Wschodniej może wpłynąć na sytuację strategiczną na Morzu Południowochińskim.
24.11.2020

Do 2035 roku Chiny staną się największą gospodarką świata

Okres globalnej stabilności trwający od zakończenia II wojny światowej dobiega końca; do 2035 roku Chiny prześcigną USA i staną się największą gospodarką świata, a Indie zajmą trzecie miejsce, wyprzedzając Japonię – prognozuje w czwartek Bloomberg Economics.
12.11.2020

Indonezja zaprasza inwestorów z Polski do współpracy m.in. w dziedzinie przemysłu morskiego

Indonezja chce ułatwić biznesowi, w tym polskiemu, dostęp do swojego rynku – zadeklarował wiceszef tamtejszej dyplomacji Mahendra Siregar. Zachęcił też do rozwijania polsko-indonezyjskiej współpracy gospodarczej m.in. na płaszczyźnie przemysłu morskiego.
06.11.2020

Stany Zjednoczone główną przyczyną zanieczyszczenia oceanów

Nowe badanie opublikowane w ubiegły piątek w czasopiśmie Science Advances szacuje, że Stany Zjednoczone mogą być jednym z największych na świecie czynników przyczyniających się do zanieczyszczenia oceanów tworzywami sztucznymi - nie tylko z powodu zaśmiecania, ale także z powodu niewłaściwego obchodzenia się z innymi krajami, do których Stany Zjednoczone od dawna wysyłają plastik do recyklingu.
02.11.2020

Pompeo zapowiada zacieśnienie współpracy z Dżakartą na Morzu Południowochińskim

Waszyngton wypracuje nowe sposoby współpracy z Indonezją na Morzu Południowochińskim – zapowiedział w czwartek amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. Pretensje Pekinu na tym akwenie nazwał bezprawnymi.
29.10.2020

Czas pożegnać się z plastikiem

Już dziś ludzkość tonie w odpadach, a prognozy pokazują, że będzie gorzej. Czy ten negatywny trend można jeszcze odwrócić? Jaką rolę w procesie ma do spełnienia sektor opakowań? Odpowiedzi m.in. na te pytania poszukiwali autorzy raportu pt. „Ziemianie projektują”.
14.10.2020

Karpowership wystartował z pierwszym projektem pływającego terminalu LNG w Indonezji

Turecka pływająca elektrownia Karpower International (Karpowership) rozpoczęła swój pierwszy projekt zasilania LNG na morzu w Indonezji.
29.09.2020

Indonezja protestuje przeciwko wtargnięciu chińskiego okrętu na swoje wody

Indonezyjskie MSZ zwróciło się do Chin o wyjaśnienia w sprawie przebywania okrętu chińskiej straży przybrzeżnej w jej wyłącznej strefie ekonomicznej. To kolejny taki incydent na wodach Morza Południowochińskiego.
15.09.2020

Bank Plastiku rozwiązaniem na zanieczyszczenie mórz i oceanów

Szwajcarski prywatny bank Lombard Odier i kanadyjskie przedsiębiorstwo społeczne Plastic Bank współpracują, aby opracować pionierskie rozwiązanie, które pomoże zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych zanieczyszczających oceany na świecie oraz stworzyć miejsca pracy w krajach rozwijających się.
03.08.2020

COVID-19, a problemy z podmianami marynarzy

W związku z pandemią wywołaną przez koronawirusa, rządy na całym świecie zawiesiły loty międzynarodowe, zamknęły granice, porty i lotniska oraz nałożyły odpowiednie ograniczenia na cudzoziemców w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19. Jednym z największych wyzwań, przed którym znajduje się obecnie branża żeglugowa, jest przeprowadzanie podmian w załodze statków. Wspomniane ograniczenia bezpośrednio wpłynęły na zdolność marynarzy do podróżowania między poszczególnymi statkami, a krajem ich zamieszkania.
21.07.2020

Chińczyk aresztowany w związku ze śmiercią rybaka

Indonezyjska policja aresztowała 50-letniego Chińczyka w związku ze śmiercią rybaka, który mógł paść ofiarą handlu ludźmi. To efekt śledztwa w sprawie serii zgonów Indonezyjczyków pracujących na chińskich kutrach.
14.07.2020

Chiny prowadzą manewry na Morzu Południowochińskim, USA wysyłają lotniskowce na ćwiczenia

Od środy Chiny prowadzą manewry na Morzu Południowochińskim. W sobotę marynarka wojenna USA poinformowała, że wysłała na te wody na własne ćwiczenia dwa lotniskowce USS Nimitz i USS Ronald Reagan, by - jak wyjaśniła - wspierać wolny i otwarty region Indo-Pacyfiku.
04.07.2020

Pandemia Covid-19 i sytuacja na Morzu Południowochińskim wśród tematów szczytu ASEAN

Przywódcy krajów ASEAN zadeklarowali podczas wideokonferencji wspólną walkę ze skutkami pandemii koronawirusa, rozmawiali o ułatwieniach dla podróżnych i wzmocnili wspólne stanowisko w sprawie statusu Morza Południowochińskiego.
28.06.2020

Czy zdołamy zachować ryby dla przyszłych pokoleń? – najnowszy raport ONZ

Najnowszy raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) pokazuje, że zapotrzebowanie na ryby i owoce morza jest obecnie większe niż kiedykolwiek i stanowi kluczowy element w zapewnieniu globalnego bezpieczeństwa żywnościowego. Jeśli jednak chcemy sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu także w przyszłości, musimy przyspieszyć wdrażanie zrównoważonego zarządzania rybołówstwem na całym świecie.
10.06.2020

Państwa ASEAN bardziej solidarne wobec działań Pekinu na Morzu Południowochińskim

Pekin wykorzystuje trwającą pandemię do potwierdzenia swoich roszczeń na Morzu Południowochińskim, lecz wywołuje to coraz bardziej solidarną reakcję państw Azji Południowo-Wschodniej – oceniają analitycy.
13.04.2020

Koronawirus jako siła wyższa dla marynarzy- rosnąca niepewność

W chwili obecnej świat został pochłonięty tematyką koronawirusa COVID-19. Szybko rozprzestrzeniający się wirus, zbierający swoje rezultaty rządzi się swoimi prawami, tym samym ograniczając podstawowe prawa jednostek. Nie tylko osoby przebywające na lądzie są narażone na potencjalne zakażenie wirusem, ale również świat morski. Czy świat ten nie jest nawet bardziej zdominowany przez nowego wirusa niż osoby przebywające na lądzie?
20.03.2020

Ropa w USA drożeje o ponad 1 proc.

Ceny ropy w USA rosną o ponad 1 proc., po zwyżce wcześniej o prawie 4 proc. Inwestorzy spodziewają się mocniejszego ograniczenia produkcji ropy przez kraje OPEC+ i działań gospodarek na świecie mających na celu złagodzenie skutków epidemii koronawirusa - informują maklerzy.
03.03.2020

Czy branżę logistyczną czeka recesja w 2020 roku?

Menedżerowie i eksperci z branży logistycznej przygotowują się na spowolnienie i przewidują recesję w 2020 roku, na co ma wpływ presja na obniżenie obrotów handlowych, niepewna perspektywa wzrostu i tarcia na linii USA – Chiny. To jeden z najważniejszych wniosków Indeksu Logistycznego Rynków Wschodzących Agility na rok 2020, przygotowanego w oparciu o ankietę, w której uczestniczyło 780 respondentów z całego świata. Indeks po raz 11 został przygotowany przez Agility, globalnego dostawcę zintegrowanych rozwiązań logistyczny
17.02.2020

Chiny wprowadzą zakaz stosowania plastikowych jednorazówek do końca 2020 roku (film)

Chiny - jedno z największych źródeł zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi na świecie - ogłosiły działania mające na celu stopniowe wycofanie produkcji i sprzedaży artykułów plastikowych jednorazowego użytku. Według chińskiego Ministerstwa Ekologii i Środowiska zakaz użycia plastikowych toreb zostanie wprowadzony we wszystkich miastach do końca 2020 roku. Z kolei sklepy sprzedające swoje produkty zostaną objete zakazem do 2025 roku.
23.01.2020

Wzrost napięcia na Morzu Południowochińskim

Kraje Azji Południowo-Wschodniej mogą zaostrzyć stanowisko wobec roszczeń Pekinu na Morzu Południowochińskim – uważają eksperci. To następstwo trwającej eskalacji napięć między Indonezją i Chinami.
18.01.2020

ZEA i Indonezja podpisały kontrakty na ponad 20 mld dolarów

Indonezja i Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały siedem kontraktów gospodarczych na łączną kwotę 23 mld dolarów – poinformował w poniedziałek na Twitterze przebywający z wizytą w Abu Zabi indonezyjski prezydent Joko Widodo.
13.01.2020

Indonezja: Prezentacja wojskowego drona i plany kupna fregat oceanicznych

Prezentacja prototypu indonezyjskiego wojskowego drona zbiegła się w czasie ze wzrostem napięcia między Indonezją a Chinami, ale nabycie takiego sprzętu od Chińczyków byłoby dla Dżakarty tańsze - uważa cytowany przez dziennik "South China Morning Post" wojskowy ekspert.
08.01.2020

Indonezja demonstruje siłę w sporze z Chinami na Morzu Południowochińskim

Indonezyjska marynarka wojenna wysłała w weekend okręty i samoloty w rejon sporu z Chinami na akwenie sąsiadującym z Morzem Południowochińskim. Dżakarta podkreśla, że to odpowiedź na wtargnięcia chińskich kutrów i okrętów na jej wody.
06.01.2020

Indonezja i Chiny spierają się o wody terytorialne

Trwa dyplomatyczna wymiana zdań na linii Pekin-Dżakarta związana z oskarżeniami o naruszenia przez Chińczyków indonezyjskiego terytorium morskiego. Zdaniem ekspertów sprawa może zaostrzyć spory terytorialne między Chinami i krajami Azji Południowo-Wschodniej na Morzu Południowochińskim.
03.01.2020

Niemcy: W 2019 r. rząd zezwolił na eksport uzbrojenia na rekordowo wysoką kwotę

W 2019 r. rząd Niemiec udzielił zezwoleń na eksport uzbrojenia na rekordowo wysoką kwotę prawie 8 mld euro. Pięciu spośród dziesięciu najważniejszych odbiorców niemieckiego sprzętu wojskowego nie należy ani do NATO, ani do Unii Europejskiej.
27.12.2019

Żegluga morska kluczem do osiągnięcia wzrostu gospodarczego w regionie Europy Środkowo – Wschodniej

Żegluga morska w krajach formatu 17+1 przez wzgląd na ważne źródło zatrudnienia i dochodów od zawsze była i jest kluczem do osiągnięcia dobrobytu i wzrostu gospodarczego. W Europie prawie 5 milionów ludzi znajduje zatrudnienie w sektorze morskim i rybołówstwie. W Chińskiej Republiki Ludowej – najszybciej rozwijającej się gospodarki świata transport morski odpowiada za ponad 90 procent handlu zagranicznego tego kraju. Według raportu chińskiego biura ds. gospodarki morskiej, kraj ten miał prawie 1,58 miliona zarejestrowanych maryna
12.11.2019

Deklaracja ws. bezpieczeństwa statków rybackich podpisana przez 48 krajów

48 państw podpisało publiczną deklarację wyrażającą chęć ratyfikacji porozumienia kapsztadzkiego z 2012 roku w sprawie bezpieczeństwa statków rybackich. Do wydarzenia doszło na konferencji ministerialnej w Torremolinos w Hiszpanii w tym tygodniu.
24.10.2019

Znaleziono zaginiony indonezyjski masowiec Nur Allya

Masowiec Nur Allya o nośności 52,4 tys. dwt, który zaginął we wschodniej Indonezji pod koniec sierpnia, w końcu został odnaleziony. Według doniesień medialnych zlokalizowano go na Morzu Halmahera, na północ od Wyspy Buru.
03.10.2019

Czaputowicz: Indonezja jest kluczowym partnerem Polski w Azji Południowo-Wschodniej

Indonezja jest kluczowym partnerem Polski w Azji Południowo-Wschodniej - mówił minister SZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu w piątek w Warszawie z szefową dyplomacji Indonezji Retno Marsudi. Według minister Polska to największy partner handlowy Indonezji w Europie Środkowej.
14.09.2019

Do Niemiec może wyjechać nawet połowa zatrudnionych w Polsce Ukraińców. Nie zatrzymują ich nawet podwyżki płac

Tylko w I półroczu 2019 r. zarobki Ukraińców w Polsce wzrosły o 10 proc. W ciągu 5 lat wzrost ten sięgnął już 70 proc. Wyższe zarobki mogą jednak nie wystarczyć, by zatrzymać Ukraińców na krajowym rynku pracy. Decyzja niemieckiego rządu o obniżeniu barier dla wykwalifikowanych pracowników spoza Unii Europejskiej może oznaczać, że w efekcie z Polski wyjedzie 250 tys., a nawet 500 tys. Ukraińców. – Tylko jeśli stworzymy dla nich warunki do pracy i do życia, mamy szansę zatrzymać pracowników – mówi Krzysztof Inglot, prezes Pe
12.09.2019

Armaty BAE Systems 57 Mk3 wybrane dla okrętów rakietowych marynarki wojennej Indonezji

Marynarka Wojenna Indonezji wybrała armaty morskie BAE Systems Bofors 57 Mk3 dla narodowego programu okrętów rakietowych KCR-60. Wstępna umowa z państwową stocznią PT PAL Indonesia obejmuje cztery systemy 57 Mk3.
21.08.2019

Indonezja nie zamierza przestrzegać przepisów IMO 2020 w sprawie zawartości siarki w paliwach morskich

Indonezja nie będzie żądać od swojej krajowej floty przestrzegania nowych globalnych zasad nakazujących stosowanie paliw żeglugowych o niskiej zawartości siarki. Powodem są wysokie koszty czystszego paliwa - powiedział w tym tygodniu urzędnik z tamtejszego Ministerstwa Transportu.
28.07.2019

USA: Pentagon sprzeda sojusznikom w Azji 34 drony obserwacyjne

Pentagon zamierza sprzedać 4 krajom położonym nad Morzem Południowochińskim, z którymi łączy go współpraca wojskowa, 34 bezzałogowe aparaty latające ScanEagle. Reuters przypomina wypowiedź po. szefa Pentagonu Patricka Shanahana: "koniec chodzenia na palcach".
04.06.2019

MPiT: w tym roku Polska będzie 4. najszybciej rozwijającym się krajem świata

Według najnowszej prognozy OECD, w 2019 r. Polska będzie 4. najszybciej rozwijającym się krajem świata - zwraca uwagę w piątkowym komunikacie resort przedsiębiorczości i technologii. Pod względem wzrostu PKB wyprzedzać nas będą: Indie, Chiny i Indonezja.
31.05.2019

Indeks Logistyczny Rynków Wschodzących Agility na rok 2019

Branża logistyczna z zadowoleniem odbiera 5-procentowe tempo wzrostu na rynkach wschodzących w 2019 roku, jednak zadziwiająco wielu ankietowanych menedżerów przygotowuje się na kryzys związany z tarciami na linii USA – Chiny, zmianami stóp procentowych oraz niepewnością w kwestii Brexitu. Taki wniosek wynika z Indeksu Logistycznego Rynków Wschodzących na rok 2019, opublikowanego po raz dziesiąty przez Agility, globalnego dostawcę zintegrowanych rozwiązań logistycznych i spedycyjnych.
26.03.2019

40 kg plastikowych torebek w brzuchu wieloryba (foto)

16 worków na ryż, 4 torby używane na plantacjach bananów i wiele plastikowych torebek na zakupy znaleziono w brzuchu walenia wyrzuconego na początku marca na brzeg w dolinie Compostela. "To największa ilość plastiku w ciele zwierzęcia, jaką kiedykolwiek widzieliśmy" - piszą naukowcy.
18.03.2019

Tajlandia: Rozpoczęły się wielonarodowe ćwiczenia wojskowe Cobra Gold (wideo)

We wtorek na północy Tajlandii odbyła się ceremonia otwarcia organizowanych przez ten kraj wspólnie z USA dorocznych ćwiczeń wojskowych Cobra Gold, jednych z największych tego typu ćwiczeń w regionie indopacyficznym – poinformowała agencja Associated Press.
12.02.2019

Morawiecki: Polska jest drugim najlepszym miejscem na świecie do inwestowania i prowadzenia biznesu

Polska jest drugim najlepszym miejscem na świecie do inwestowania i prowadzenia biznesu, a także siódmym krajem najbardziej przyjaznym start-upom - podał w czwartek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
03.01.2019

Caritas przekaże 100 tys. zł dla poszkodowanych w tsunami w Indonezji

100 tys. zł przekaże Caritas Polska na rzecz poszkodowanych w tsunami w Indonezji – poinformował PAP zespół prasowy tej organizacji. W wyniku kataklizmu zginęło co najmniej 281 osób, ponad tysiąc zostało rannych, a blisko 12 tys. straciło dach nad głową.
24.12.2018

Trzęsienie ziemi w pobliżu wysp Tonga

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4 wystąpiło w poniedziałek na południowym Pacyfiku w pobliżu archipelagu wysp Tonga - poinformowała amerykańska służba geologiczna USGS. Nie wydano ostrzeżenia przed tsunami.
24.12.2018

MSZ odradza podróże na wybrzeże Cieśniny Sundajskiej w związku z tsunami

W związku z tsunami, które uderzyło w sobotę w Indonezji, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaktualizowało w niedzielę ostrzeżenia dla podróżujących do tego kraju. Resort odradza podróże, które nie są konieczne, na dotknięte kataklizmem zachodnie i wschodnie wybrzeże Cieśniny Sundajskiej.
23.12.2018

Światowy rynek gazu skroplonego bez Rosji

Rosja jest wiodącym światowym producentem i eksporterem gazu tradycyjnego, transportowanego rurociągami. Nie doceniła jednak rewolucji, związanej z rozwojem światowego rynku gazu skroplonego (LNG).
15.12.2018

Katar/Minister energetyki: W styczniu opuścimy OPEC

Katar opuści w styczniu Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) - poinformował w poniedziałek nowy minister energetyki tego kraju Saad Al-Kaabi.
03.12.2018

Szef MSZ otworzył we wtorek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Dżakarcie

Szef MSZ Jacek Czaputowicz otworzył we wtorek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Dżakarcie. Wtorek był ostatnim dniem wizyty w Indonezji podczas, której szef MSZ rozmawiał m.in. z minister spraw zagranicznych tego kraju Retno Marsudi i sekretarzem generalnym ASEAN.
27.11.2018

W Dżakarcie o polsko-indonezyjskiej współpracy dwustronnej i Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Indonezja to pierwszy kraj azjatycki, który ‎odwiedzam jako minister spraw zagranicznych. To jedno z najważniejszych państw ASEAN i ważny partner polityczny i gospodarczy dla naszego kraju – powiedział szef polskiej dyplomacji po spotkaniu z indonezyjską minister spraw zagranicznych Retno Marsudi w Dżakarcie. ‎To pierwsza od 21 lat wizyta polskiego szefa dyplomacji w Indonezji.
27.11.2018

Ponad 6 kg śmieci w brzuchu martwego wieloryba. Wśród nich plastikowe kubki i plażowe klapki

O znalezieniu sześciu kilogramów śmieci w brzuchu martwego kaszalota poinformowali pracownicy indonezyjskiego parku narodowego. Na razie nie wiadomo jeszcze czy plastik był bezpośrednią przyczyną śmierci zwierzęcia, ale ekolodzy po raz kolejny alarmują, ze plastik w oceanach jest ogromnym zagrożeniem dla zwierząt.
24.11.2018

Czaputowicz: Jest szansa na polskie inwestycje w krajach ASEAN

Kraje ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej) są zainteresowane nowoczesnymi technologiami, np. w zakresie ekologii czy rolnictwa; może się to przełożyć na polskie inwestycje w tych sektorach - powiedział PAP szef MSZ Jacek Czaputowicz, który udaje się z wizytą do Indonezji.
24.11.2018

Chiny: Rozpoczęły się pierwsze wspólne manewry morskie ASEAN-ChRL

Na południu Chin rozpoczęły się w poniedziałek pierwsze manewry marynarek Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) i ChRL. Wspólne ćwiczenia mają złagodzić napięcia związane z ekspansją wojskową Pekinu na spornym Morzu Południowochińskim.
22.10.2018

Port Gdańsk na targach CILF 2018 w Chinach

Międzynarodowe targi China International Logistics and Transportation Fair w Shenzhen to jedno z najważniejszych wydarzeń branży logistyczno-transportowej w Azji. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk uczestniczył w nim już po raz trzeci.
16.10.2018

Kolejne cztery korwety Karakurt dla Rosji

Jak poinformował portal portnews.ru, 22 sierpnia, podczas targów wojskowych Army 2018, rosyjskie ministerstwo obrony podpisało kontrakt na budowę czterech korwet Karakurt ze stocznią Amur. To pierwsze zamówienie w ramach projektu 22800, które powstanie w tym miejscu.
27.08.2018

Indonezyjskie władze: już ponad 220 zabitych po trzęsieniu ziemi na Lombok

Do 227 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych silnego trzęsienia ziemi, które w niedzielę odnotowano na indonezyjskiej wyspie Lombok - przekazał w czwartek szef regionalnych służb ratunkowych.
09.08.2018

Indonezjyjskie władze: już 131 ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi na Lombok

Do 131 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które w niedzielę nawiedziło indonezyjską wyspę Lombok - poinformowała w środę krajowa agencja ds. usuwania skutków katastrof (BNPB). Bilans ofiar może jeszcze wzrosnąć, gdyż jest wielu ciężko rannych.
08.08.2018

Indonezja: Trzy osoby zginęły w trzęsieniu ziemi na Jawie

Trzy osoby zginęły, ponad 20 odniosło obrażenia, a kilkaset domów zostało uszkodzonych w trzęsieniu ziemi na wyspie Jawa - poinformowały w czwartek indonezyjskie służby ratunkowe. Na terenach dotkniętych przez kataklizm wprowadzono 14-dniowy stan wyjątkowy.
19.04.2018

Śmieci zamiast diabłów morskich. Ocean Indyjski wielkim wysypiskiem (foto, wideo)

Brytyjski nurek Richard Horner od pięciu lat mieszka na Bali. Kilka dni temu, wybrał się na rajską, uwielbianą przez turystów wyspę Nusa Penida, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo spotkania mant czyli diabłów morskich. To, co zobaczył - przeraża. Nurek podzielił się nagraniem w mediach społecznościowych.
09.03.2018

Menedżerowie logistyki: Brexit nie zaszkodzi rynkom wschodzącym

Według uczestników najnowszej ankiety przeprowadzonej wśród 500 menedżerów światowych firm logistycznych, wyjście Wielkiej Brytanii z UE prawdopodobnie nie zaszkodzi gospodarkom wschodzącym, a nawet może zapewnić im lepszy dostęp do rynków. Wyniki stanowią część opublikowanego właśnie Indeksu Logistycznego Rynków Wschodzących Agility na 2018 (Agility Emerging Markets Logistics Index 2018). Jest to coroczny ranking 50 czołowych rynków wschodzących, ocenianych według wielkości, potencjału ekonomicznego, infrastruktury, połączeń tra
14.02.2018

Śmiertelna choroba nie była w stanie pokonać jej pasji! (wideo)

To historia o wielkości marzeń. Pewna Australijka dowiedziała się, że jest chora na nieuleczalną formę nowotworu. Postanowiła jednak wykorzystać swój czas na to, co kocha najbardziej - nurkowanie na rafach koralowych, poznawanie życia oceanu i walkę o lepsze wodne środowisko.
12.02.2018

PISM: Do końca dekady Australia będzie największym eksporterem LNG

Do końca dekady Australia będzie największym eksporterem LNG. Z punktu widzenia importerów LNG - w tym Polski - powodzenie tych starań doprowadzi do wzmocnienia sprzyjających tendencji rynkowych - wynika z analizy PISM.
15.11.2017

Filipiny: Trump i przywódcy regionu spotkali się na szczycie ASEAN

Podróżujący po Azji prezydent USA Donald Trump bierze w poniedziałek udział w szczycie Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w stolicy Filipin. Tematem rozmów będą m.in. handel, Korea Północna i Morze Południowochińskie.
13.11.2017

Dalsza współpraca MGMiŻŚ z Republiką Indonezji

Wizyta przedstawicieli kierownictwa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej: ministra Marka Gróbarczyka oraz wiceminister Anny Moskwy, w Republice Indonezji była doskonałą okazją do kontynuowania rozmów o współpracy pomiędzy oboma krajami.
02.10.2017

Morski Fundusz Inwestycyjny priorytetem rządu (wideo)

Morski Fundusz Inwestycyjny jest priorytetem – poinformował w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Jego zdaniem, przygotowanie rozwiązań stabilnie finansujących branżę stoczniową i łatwych do pozyskania jest niezbędne. Jak podkreślił, Morski Fundusz Inwestycyjny w formie ustawy ma być gotowy do końca roku.
20.09.2017

Baltexpo 2017: Polska będzie jedną z największych gospodarek morskich

To jedno z ważniejszych stwierdzeń, jakie padło podczas pierwszego dnia targów Baltexpo 2017. Wypowiedział je J.E. Peter S. Gontha, ambasador Indonezji na debacie otwarcia poświęconej transnarodowej synergii w rozwoju przemysłów morskich.
11.09.2017

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk analizuje możliwości rozwoju współpracy z Indonezją

24 sierpnia br. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk odwiedziła 17-osobowa delegacja Komisji ds. Infrastruktury i Transportu Izby Reprezentantów Indonezji. W spotkaniu z członkami Zarządu ZMPG uczestniczył również Peter Frans Gontha, Ambasador Republiki Indonezji w Polsce.
25.08.2017

Moskwa: Wymierne korzyści umowy o współpracy w dziedzinie spraw morskich między Polską a Indonezją

Podpisana w Szczecinie umowa o współpracy w dziedzinie spraw morskich między Polską a Indonezją przyniesie wymierne korzyści – powiedziała wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa, podsumowując zakończony w piątek w Szczecinie Kongres Morski.
10.06.2017

„Pas i Szlak” - wątpliwości odnośnie strategicznych celów Chin

Inicjatywa "Pasa i Szlaku" budzi wątpliwości co do strategicznych celów Chin. Indie obawiają się, że inwestycje ugruntują terytorialne roszczenia Pakistanu, Indonezja troszczy się o stabilność regionu. "Pas i szlak" to chińska koncepcja budowania połączeń infrastrukturalnych w nawiązaniu do historycznego Jedwabnego Szlaku.
14.05.2017

Cisza w sprawie Morza Południowochińskiego w zamian za nieznane gwarancje

Filipińscy eksperci zgodnie twierdzą, że brak jednoznacznego odniesienia się do kwestii sporów terytorialnych na Morzu Południowochińskim w dokumencie końcowym szczytu ASEAN w Manili to zamierzony krok Filipin.
01.05.2017

Podwyżka OPEC dobra dla Amerykanów. Będą więcej handlować z Azją

Handlarze ropą oraz producenci tego surowca przygotowują już swoje floty do zwiększenia transportu amerykańskiej ropu do krajów azjatyckich. To będzie największy skok w obrotach czarnym złotem między tymi regionami od dwóch dekad.
09.12.2016

Armatorów tankowców czeka bardzo zły rok

Właściciele największych tankowców VLCC czeka największy spadek zarobków od 2013 roku. Wynika to głównie z wprowadzanej przez OPEC polityki cięcia produkcji ropy.
08.12.2016

OPEC podbija cenę ropy. Czy to wystarczy do zażegnania kryzysu?

Arabia Saudyjska, lider organizacji OPEC, przeforsowała w środę ograniczenie wydobycia ropy, co przełoży się na podbicie cen surowca. Co więcej, największy producent ropy w rejonie Bliskiego Wschodu planuje jednak uwolnić swoją gospodarkę od "czarnego złota". Krach naftowy mocno odbił się bowiem na finansach kraju.
30.11.2016

Prezydent Indonezji: Pomagamy rozwiązać spory wokół Morza Południowochińskiego

Indonezja aktywnie działa na rzecz pokojowego rozwiązania sporów terytorialnych dotyczących Morza Południowochińskiego - powiedział we wtorkowym wystąpieniu prezydent tego kraju Joko Widodo.
16.08.2016

Przedstawiciele parlamentu Indonezji z oficjalną wizytą w Polskiej Grupie Zbrojeniowej

10 sierpnia w warszawskim biurze Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) złożyła oficjalną wizytę grupa parlamentarzystów z Indonezji, którzy na co dzień zajmują się tematyką obronności. Celem spotkania było zapoznanie gości z ofertą produktową Grupy PGZ.
13.08.2016

Azjatyckie szlaki handlowe będą zyskiwały na znaczeniu. Za 15 lat będą odpowiadać za połowę światowej wymiany handlowej

Potencjał handlowy gospodarek regionu Azji i Pacyfiku (APAC) stale rośnie. Do 2030 roku tamtejsze szlaki handlowe będą odpowiadać za 50 proc. globalnej wymiany handlowej – ocenia międzynarodowa firma logistyczna DHL Express. Rynki te zmieniają swoją strukturę i zwiększają import. To szansa dla polskich eksporterów.
08.08.2016

ASEAN wycofuje komunikat ws. sporów na Morzu Południowochińskim

Kilka godzin po wydaniu komunikatu, w którym szefowie dyplomacji państw ASEAN wyrazili we wtorek "poważne zaniepokojenie" sporami terytorialnymi o Morze Południowochińskie, Malezja poinformowała o wycofaniu tego dokumentu.
14.06.2016

Zbliża się wejście w życie Konwencji BWM

Pod koniec listopada 2015 r. do grona sygnatariuszy Międzynarodowej Konwencji o Kontroli i Postępowaniu z Wodami Balastowymi i Osadami na Statkach (Konwencja BWM) dołączyły Ghana, Indonezja oraz Maroko. Tym samym liczba państw, które ratyfikowały Konwencję BWM wzrosła do 47, czyli znacznie ponad minimalny próg 30 państw.
10.04.2016

Dobra wiadomość dla armatorów tankowców. OPEC zwiększa wydobycie

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową wciąż zwiększa wydobycie, mimo olbrzymiej nadpodaży ropy na rynku. W zeszłym miesiącu dobowa produkcja ropy w tych krajach wyniosła 32,3 mln baryłek – o 131 tys. więcej niż w grudniu. Nie ma więc co liczyć na wzrost ceny surowca.
12.02.2016

Nowe regulacje i zmiany w zakresie przepisów prawa, które mogą mieć wpływ na branżę morską w 2016 r.

Nadchodzący rok 2016 przynosi dla branży morskiej sporo nowości i zmian w zakresie wiążących ją regulacji prawnych. Dotyczy to zarówno systemu prawa polskiego jak i obowiązujących przepisów międzynarodowych.
23.01.2016

Indonezyjskie rybołówstwo i przemysł stoczniowy oczekują na polskie inwestycje

Możliwości współpracy polsko-indonezyjskiej w obszarze rybołówstwa to główny temat spotkania sekretarza stanu Kazimierza Plocke z minister spraw morskich i rybołówstwa Republiki Indonezji Susi Pudjiastuti.
26.08.2015

20 lat stoczni Safe - rozmowa z Markiem Siemaszko, prezesem spółki

SAFE Co. Ltd. sp. z o. o. istnieje od 1995 roku. Firma działa aktywnie i ekspansywnie zarówno w kraju, jak i poza jego granicami (posiada przedstawicielstwa we Francji i Niemczech). Jest spółką całkowicie prywatną, stworzoną przez specjalistów, którzy z sukcesem przeprowadzili wiele różnych projektów w dziedzinie budowy statków i przemyśle offshore, a także w budowie konstrukcji stalowych mostów, w konstrukcjach dla przemysłu chemicznego, petrochemicznego oraz instalacji w elektrowniach.
27.05.2015

Potężny spadek cen ropy osłabia światową gospodarkę

W celu zatrzymania spadku cen na rynku wydobywczym firmy naftowe i gazowe podjęły decyzję o zamknięciu niektórych odwiertów. Przemysł naftowy powstrzymuje się od zwiększania dziennego wydobycia i czeka na stabilizację rynku.
21.05.2015

Współpraca Polski i Indonezji – nowe możliwości dla przemysłu stoczniowego i portowego

- Indonezja jest naszym stabilnym i przewidywalnym partnerem w Azji Południowo-Wschodniej. Szybki rozwój naszych gospodarek powinien przełożyć się na dynamiczny wzrost obustronnej wymiany handlowej i inwestycji - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński w trakcie spotkania, w którym wziął udział minister handlu Republiki Indonezji Rachmat Gobel. Rozmowy odbyły się 4 maja 2015 r. w Ministerstwie Gospodarki.
05.05.2015

Chiny i Indonezja chcą bliżej współpracować w zakresie gospodarki morskiej

Indonezja i Chiny zamierzają ściślej współpracować w zakresie gospodarki morskiej. Tak wynika ze spotkania prezydentów obu państw: Joko Widodo i Xi Jinpinga. Chiński projekt "XXI-wiecznego morskiego Szlaku Jedwabnego" i strategia morska Indonezji są kompatybilne – czytamy w oświadczeniu wydanym przez obie głowy państwa.
28.03.2015

Polska chce współpracować z Indonezją m.in. w sektorze wydobywczym

Polska chce współpracować z Indonezją m.in. w branży wydobywczej, maszynowej; duży potencjał mamy też w produkcji jachtów i urządzeń dla przemysłu tytoniowego - mówiła w środę wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik podczas Forum Gospodarczego Polska-Indonezja.
05.09.2013

Pod żaglami w Berlinie

Zachodniopomorskie/Berlin. Do niedzieli województwo zachodniopomorskie i Szczecin będą się reklamować na Międzynarodowej Giełdzie Turystyki w Berlinie. Krajem partnerskim tegorocznej ITB jest Indonezja.
07.03.2013

Spada liczba ataków piratów na statki

W pierwszych dziewięciu miesiącach bieżącego roku piractwo morskie spadło do najniższego poziomu od 2008 roku - podało w poniedziałek Międzynarodowe Biuro Morskie. Zanotowano w tym okresie 233 pirackie ataki; w analogicznym okresie 2011 roku było ich 352.
22.10.2012

Świnoujście zerka na Sines

Małe zróżnicowanie źródeł dostaw gazu ziemnego nie jest wyłącznie polskim problemem. W Portugalii rozwiązano go za sprawą portu LNG w Sines. Jego kopia ma powstać w Świnoujściu.
11.10.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.