• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Tonie indonezyjska fregata, ale to celowe

Partnerzy portalu

MW Indonezji

Wycofana z eksploatacji fregata ex-KRI Slamet Riyadi służąca w przeszłości w Marynarce Wojennej Indonezji (Tentara Nasional Indonesia Angkatan Laut) rozpadła się na trzy części po trafieniu pociskami przeciwokrętowymi. Był to kulminacyjny moment ćwiczeń SINKEX (Sinking Exercise), w trakcie których okręty ćwiczyły na Morzu Jawajskim pod koniec lipca 2023 roku.

W przeprowadzonych manewrach wzięło udział 17 okrętów, 24 statki powietrzne i 7 500 żołnierzy. Przebieg ćwiczeń był bacznie obserwowany przez kadrę dowódczą sił morskich, w tym z ich dowódcą adm. Yugo Margoną na czele, a także z udziałem urzędników państwowych. Oficjalne zdjęcia i filmy opublikowane przez służby prasowe indonezyjskich sił zbrojnych pokazują, że wszystkie cztery pociski i cztery bomby trafiły bezpośrednio w cel. W wyniku tego ex-KRI Slamet Riyadi (352), rozpadł się na  trzy części, zanim zszedł zaczął opadać na dno.

Tego typu ćwiczenie to zawsze cenna okazja na sprawdzenie zdolności załóg i ich wyposażenia "w praktyce" w kwestii rażenia prawdziwego celu na wodzie. Zatopione w ten sposób okręty stają się miejscami wykorzystywanymi przez morską faunę i florę, a niekiedy też atrakcjami turystycznymi. Do tego samo zdarzenie jest potem przedmiotem analiz w zakresie sprawdzania możliwości uzbrojenia, a także kwestii reakcji okrętu na trafienie pociskami przeciwokrętowymi (Anti-Surface Warfare, ASuW). Podobne ćwiczenia przeprowadziły w ostatnim czasie marynarki wojenne innych krajów, m.in. Norwegia, Rosja, a także wspólnie Filipiny i USA.

Do ćwiczeń wykorzystano dwa francuskie pociski przeciwokrętowe Exocet MM40 Block 3, C-802 i C-705, które zostały wystrzelone z fregaty proj. SIGMA 10514 KRI KRI Raden Eddy Martadinata (331), będącego pierwszą w swojej serii oraz korwety wielozadaniowej typu Bung Tomo, KRI John Lie (358). Równocześnie wystrzelono także pociski z fregaty typu Van Speijk (podobnej do zatopionej) KRI Yos Sudarso (353) i małego okrętu rakietowego proj. KCR-60M KRI Tombak (629).

To nie było wszystko, gdyż użyto także pociski lotnicze. Dwa F-16 z 3. Eskadry Myśliwców Indonezyjskich Sił Powietrznych (TNI AU) wystrzeliły pociski M117/MK-12 General Purpose. Tymczasem dwa kolejne okręty, KRI Abdul Halim Perdanakusuma (355) i KRI Sampari (628) były również przygotowane do wystrzelenia dodatkowych pocisków przeciwokrętowych na wypadek, gdyby była potrzebna większa siła ognia. Okazało się, że użyta amunicja wystarczyła.

Fregata typu Van Spejik KRI Slamet Riyadi była jedną z sześciu zbudowanych w Holandii jednostek, które Indonezja zakupiła od holenderskiego rządu. W latach 1967-1986 służyła w Królewskiej Marynarce Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) jako HNLMS Van Speijk (F802). Po podniesieniu na niej czerwono-białej bandery przemianowano ją na cześć Ignatiusa Slamet Riyadi, bohatera narodowego i oficera armii, który walczył przeciwko Holendrom podczas wojny o niepodległość w latach 1945-1949. W służbie znajdował się do 2019 roku. Zatopienie okrętu odbyło się zaledwie miesiąc po tym, jak inną, wycofaną z eksploatacji jednostkę zatopiono podczas ćwiczeń organizowanych miesiąc wcześniej. wycofano go z eksploatacji okręt transportowy został zatopiony przez Exocet podczas ćwiczeń Indonezyjskiej Marynarki Wojennej (TNI AL) Armada Jaya (Wielka Armada) 2023.


Fot. MW Indonezji

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.