• <
nauta_2024

Moskwa: Wymierne korzyści umowy o współpracy w dziedzinie spraw morskich między Polską a Indonezją

pc

10.06.2017 09:40 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Moskwa: Wymierne korzyści umowy o współpracy w dziedzinie spraw morskich między Polską a Indonezją

Partnerzy portalu

Moskwa: Wymierne korzyści umowy o współpracy w dziedzinie spraw morskich między Polską a Indonezją - GospodarkaMorska.pl

Podpisana w Szczecinie umowa o współpracy w dziedzinie spraw morskich między Polską a Indonezją przyniesie wymierne korzyści – powiedziała wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa, podsumowując zakończony w piątek w Szczecinie Kongres Morski.

Umowa ma na razie wymiar polityczny, ale liczymy, że będzie początkiem sukcesu – powiedziała dziennikarzom Moskwa tuż po zakończeniu dwudniowego Kongresu. "Mamy głębokie przekonanie, że to się przeniesie na wymiar gospodarczy, portowo-stoczniowy i taką deklarację minister ds. morskich dziś złożył" – dodała Moskwa.

"To z czym zostajemy po Kongresie to także wielkie zadanie odbudowy żeglugi śródlądowej i do tego zobowiązujemy się po raz kolejny" – powiedziała Moskwa.

Większość pomysłów dotyczących odbudowy żeglugi śródlądowej, które przedstawiali uczestnicy Kongresu wpisywała się w rządowe koncepcje – podkreślała Moskwa. "Po Kongresie jesteśmy pewni, że mamy dużo partnerów, na których możemy liczyć przy opracowywaniu koncepcji i wdrażaniu odbudowy żeglugi śródlądowej. Tutaj czujemy bardzo dobry klimat, że to nie jest tylko nasz pomysł, ale że jest to już w tym momencie projekt obywatelski" – dodała.

Zdaniem Moskwy, użeglowienie polskich rzek ma też szerszy wymiar. "Nie tylko polskie regiony oczekują użeglowienia rzek, ale zainteresowany jest nią również region niemiecki Sachsen-Anhalt. Wyraźnie i jednoznacznie minister wypowiedział się, że jest to dobry pomysł nie tylko dla Polski, ale i też dla Niemiec, co jest ważną deklaracją" – dodała.

Żegluga śródlądowa, obok edukacji morskiej na Pomorzu Zachodnim była jednym z głównych tematów zakończonego w piątek tegorocznego piątego Międzynarodowego Kongresu Morskiego.

Przyjęte przez rząd w ub.r. założenia do planów rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016-2020, z perspektywą do 2030 r. zakładają, że do 2030 r. zostanie przywrócona międzynarodowa klasa żeglowności na całej długości Odry i na odcinku Wisły od Warszawy do Gdańska.

Międzynarodowy Kongres Morski to coroczne spotkanie przedstawicieli szeroko rozumianej branży morskiej, polityków i naukowców.

Organizatorami Kongresu są Fundacja Kongres Morski i Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a fundatorami Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie i Polska Żegluga Morska.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.