• <
siemens_gamesa_2022

Indonezja robi przerwę w eksporcie węgla

02.01.2022 21:28

Partnerzy portalu

Indonezja robi przerwę w eksporcie węgla - GospodarkaMorska.pl

Indonezja zdecydowała o miesięcznej przerwie w eksporcie węgla, by zaspokoić potrzeby krajowego systemu energetycznego.

Indonezja jest jednym z głównych eksporterów węgla energetycznego. Kraj zadecydował o miesięcznej przerwie w eksporcie surowca ze względu na drastycznie malejące zasoby lokalnych elektrowni. Mowa o około 20 elektrowniach m.in. na Jawie, Madurze i Bali. Niedobór węgla dotknąłby około 10 milionów mieszkańców kraju, jak również odbiłby się na przemyśle. Decyzja o tym, kiedy Indonezja wznowi eksport ma zapaść w przyszłym tygodniu.

Dyrektor generalny ds. kopalin i węgla, Ridwan Djamaluddin, zapowiedział: – Kiedy dostawy węgla do elektrowni zostaną zrealizowane, wszystko wróci do normy, eksport zostanie wznowiony. Wszystko ocenimy po 5 stycznia.
Do 1 stycznia zaledwie 35 tys. spośród 5,1 miliona ton wyznaczonych przez rzad zostało dostarczonych do elektrowni. Miejscowe media, powołując się na pismo, jakie Djamaluddin miał wystosować do wszystkich indonezyjskich eksporterów węgla, informują, że wystawiony został nakaz zawrócenia surowca załadowanego już na statki i czekającego na załadunek w portach. Jeszcze wcześniej rząd ustanowił maksymalną cenę węgla dla krajowych elektrowni na 70 dolarów za tonę. Jednocześnie pojawił się wymóg, by lokalni producenci przeznaczali przynajmniej 25 procent swojego wydobycia na krajowy rynek. Przedsiębiorstwa, które nie dostosują się do tych regulacji, mają być karane grzywnami lub nawet zakazem eksportu węgla.

Według szacunków, Indonezja zużyje w tym roku około 190 milionów ton węgla na wewnętrzne potrzeby. Tymczasem produkcja węgla w kraju na 2022 przewidywana jest w okolicach 644 milionów ton.

Indonezja jest kolejnym krajem, który postanawia o wycofaniu się lub chwilowej przerwie w eksporcie produkowanego przez siebie surowca energetycznego. Wcześniej Meksyk zadecydował, że zaprzestanie sprzedawać za granicę ropę naftową, żeby zaspokoić krajowy rynek.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.