• <
siemens_gamesa_2022

Chiński eksport wzrósł we wrześniu do rekordowego poziomu, ponieważ popyt przewyższa kryzys energetyczny

19.10.2021 12:44
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Chiński eksport wzrósł we wrześniu do rekordowego poziomu, ponieważ popyt przewyższa kryzys energetyczny

Partnerzy portalu

Chiński eksport wzrósł we wrześniu do rekordowego poziomu, ponieważ popyt przewyższa kryzys energetyczny - GospodarkaMorska.pl
Fot. Port Guandong

Chiński eksport wzrósł we wrześniu do nowego miesięcznego rekordu, ponieważ silny popyt przed świętami na koniec roku i rosnące ceny przeważyły nad skutkiem niedoborów energii w całym kraju.

Jak wynika z danych Generalnej Administracji Celnej, eksport wzrósł we wrześniu o 28,1 proc. w przeliczeniu na dolary w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając najwyższy poziom 305,7 miliarda dolarów. To przekroczyło oczekiwania ekonomistów dotyczące 21,5-procentowego wzrostu. Wzrost importu zwolnił do 17,6 procent, poniżej 20,9 procent prognozowanych przez ekonomistów, pozostawiając nadwyżkę handlową w wysokości 66,8 mld dolarów.

Eksport Chin był siłą napędową ożywienia gospodarki po pandemii, pomagając zrównoważyć słabe wydatki krajowe. Popyt na towary wyprodukowane w Chinach utrzymywał się na wysokim poziomie przed tygodniowym świętem narodowym w Chinach na początku października, a kupujący zwiększyli zamówienia przed tradycyjnym sezonem zakupowym na koniec roku.

Dane dotyczące handlu odzwierciedlają „utrzymującą się siłę globalnego popytu na chińskie towary, a z drugiej strony krajowa gospodarka spowolniła bardziej niż oczekiwano”, powiedział Jian Chang, główny ekonomista ds. Chin w Barclays Plc.

Ekonomiści z Nomura Holdings Inc. również wskazali na wzrost cen jako powód silniejszego eksportu. Szacują oni, że wyższe ceny produktów przemysłowych mogły przyczynić się do skoku wzrostu eksportu o ponad 5 punktów procentowych.

Brak w dostawach prądu nie przeszkodził, ale sytuacja może się szybko zmienić

Eksporterzy stoją jednak przed wieloma wyzwaniami, w tym wysokimi kosztami transportu, cenami surowców, niedoborami energii elektrycznej i ograniczeniami środowiskowymi. Li Kuiwen, rzecznik departamentu celnego, powiedział, że wzrost handlu w czwartym kwartale może spowolnić z powodu wyższej bazy porównawczej sprzed roku i problemów logistycznych.

Oczekiwano, że wzrost eksportu spowolni w zeszłym miesiącu po tym, jak przerwy w dostawie prądu zmusiły fabryki w kilku prowincjach do zamknięcia. Od hut aluminium po producentów tekstyliów i przetwórniom soi, fabrykom nakazano ograniczenie działalności lub całkowite zamknięcie, częściowo z powodu braku węgla i rosnących cen.

Departament celny uważnie monitoruje wpływ rosnących cen surowców i produktów energetycznych na handel i opublikuje swoje wnioski później.

Globalny apetyt na chińskie towary może również zacząć spadać po tym, jak kupujący zasilili swoje świąteczne zamówienia. Indeksy śledzące nowe zamówienia eksportowe zarówno w indeksie oficjalnych menedżerów ds. zakupów, jak i Caixin PMI uległy dalszemu osłabieniu we wrześniu.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.