• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Armatorów tankowców czeka bardzo zły rok

PMK

08.12.2016 10:15 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Armatorów tankowców czeka bardzo zły rok - GospodarkaMorska.pl

Właściciele największych tankowców VLCC czeka największy spadek zarobków od 2013 roku. Wynika to głównie z wprowadzanej przez OPEC polityki cięcia produkcji ropy.

Tankowce VLCC, mogące pomieścić 2 mln baryłek ropy, będą zarabiały w przyszłym roku ok. 25 tys. dolarów dziennie - wynika z badań agencji Bloomberg. To o 12 proc. gorsza prognoza od tej zapowiadanej przed cięciami OPEC.

- Taka polityka krajów OPEC może znów doprowadzić do załamania, podobnego do tego z 2013 roku - powiedział Frode Morkedal, analityk z agencji Clarksons. - Obniżenie produkji o 1,2 mln baryłek dziennie doprowadzi do wzrostu ceny ropy, ale też miejszego zapotrzebowania na nią i załamania stawek frachtu - przewiduje.

Nowa polityka OPEC, która wejdzie w życie 1 stycznia i potrwa przynajmnie pół roku, będzie odziaływała także poza rynkiem tankowców. Wyższa cena ropy spowoduje większe wydatki wielu grup: kierowców, rafinerii, linii lotniczych i spedytorów. Większą popularnością za to będą cieszyły się paliwa alteratywne, pozyskiwane np. z amerykańskich łupków.

Właśnie dzięki czystszym paliwom polityka OPEC może nie przynieść spodziewanych efektów. W opinii Roland Berger, wraz z pojawieniem się ropy łupkowej, OPEC nie może już kontrolować dostaw paliw w sposób umożliwiający kontrolowanie cen.

"Jako że ropa typu tight jest istotnym, bardzo elastycznym źródłem energii, który nadal zwiększa efektywność i obniża koszty wydobycia, wszelkie cięcia produkcji dokonane przez OPEC mogą zostać zrównoważone poprzez wzrost produkcji w Stanach Zjednoczonych, co niweczy korzyści, jakie ma nieść ze sobą ograniczenie produkcji. Kraje OPEC, z których wiele jest zależnych od dochodów z ropy, aby zrównoważyć swoje budżety narodowe, nie może sobie pozwolić na ograniczenie wydobycia, tworząc jednocześnie zachętę do indywidualnego poszukiwania rozwiązań maksymalizujących produkcje" - komentuje Frederic Choumert, dyrektor Roland Berger i współautor raportu.

W opinii autorów, nadal będzie postępowała poprawa rachunku ekonomicznego ropy łupkowej, co spowoduje załamanie w krajach OPEC, które skupią się na budowaniu zapasów ropy naftowej. To - w połączeniu ze stabilnym wzrostem rocznego popytu na ropę w przedziale 1-1,4 mln baryłek dziennie - stworzy podstawę do przedłużającego się okresu niskich cen ropy naftowej.

OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries) – ma swoją siedzibę w Wiedniu. Celem organizacji jest kontrolowanie światowego wydobycia ropy naftowej, poziomu cen i opłat eksploatacyjnych. Do organizacji należy 13 krajów: Arabia Saudyjska, Algieria, Angola, Ekwador, Indonezja, Irak, Iran, Katar, Kuwejt, Libia, Nigeria, Wenezuela i Zjednoczone Emiraty Arabskie. W sumie odpowiadają one za około trzeciej części światowego wydobycia ropy naftowej. OPEC powstał w 1960 roku.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.