• <

Indonezyjskie rybołówstwo i przemysł stoczniowy oczekują na polskie inwestycje

26.08.2015 11:56 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Indonezyjskie rybołówstwo i przemysł stoczniowy oczekują na polskie inwestycje
Indonezyjskie rybołówstwo i przemysł stoczniowy oczekują na polskie inwestycje - GospodarkaMorska.pl

Możliwości współpracy polsko-indonezyjskiej w obszarze rybołówstwa to główny temat spotkania sekretarza stanu Kazimierza Plocke z minister spraw morskich i rybołówstwa Republiki Indonezji Susi Pudjiastuti.

Podstawą do rozwijania takiej współpracy jest podpisane w 2013 r. Memorandum o porozumieniu między Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej, a Ministerstwem Spraw Morskich i Rybołówstwa Republiki Indonezji.

- Jest wiele możliwości nawiązania nowych kontaktów między naszymi krajami w obszarze całego sektora żywnościowego, a memorandum stanowi dobrą podstawę do ich rozwoju w zakresie rybołówstwa – zauważył wiceminister Plocke i wskazał potencjalne obszary działań zarówno handlowych,  gospodarczych, jak i  badawczo-naukowych.

Polska posiada szczególnie duże doświadczenia dotyczące modernizacji i rozwoju przetwórstwa ryb oraz przemysłu stoczniowego. Może być w tych dziedzinach perspektywicznym partnerem dla strony indonezyjskiej.

Minister Pudjiastuti zaznaczyła, że Indonezja jest atrakcyjnym rynkiem dla Polski i może stanowić ciekawą alternatywę dla polskiego biznesu w regionie azjatyckim.

- Zachęcam polskich przedsiębiorców do inwestycji w indonezyjski przemysł stoczniowy oraz przetwórstwo ryb – powiedziała pani minister.

Indonezja chce budować statki rybackie i statki do kontroli rybołówstwa, modernizować porty  i przystanie rybackie oraz rozwijać przetwórstwo ryb. W Polsce szuka partnerów gospodarczych do realizacji tych przedsięwzięć. W budżecie państwa zostały na ten cel wyodrębnione specjalne fundusze.

Minister Kazimierz Plocke podkreślił, że bardzo cieszy nas możliwość rozwijania między naszymi krajami dwustronnej, obopólnie korzystnej współpracy.

- Jestem przekonany, że polska oferta w sektorze rybołówstwa i przemysłu morskiego okaże się interesująca dla strony indonezyjskiej – zapewnił sekretarz stanu. Podkreślił, że oczekujemy jednak w dalszym ciągu na dopuszczenie polskich zakładów mleczarskich do eksportu produktów na rynek indonezyjski.

Minister Pudjiastuti zapewniła, że omówi tę kwestię z Ministrem Rolnictwa Indonezji, oraz że jeszcze w tym roku możliwa będzie wizyta indonezyjskich inspektorów weterynaryjnych w Polsce.

Indonezja to kraj posiadający najdłuższą po Kanadzie linię brzegową. Jest największym producentem glonów morskich i jednym z największych oleju palmowego.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 37862,00 $ tona 0,23% 14 paź
 Cynk 3551,00 $ tona 4,17% 14 paź
 Aluminium 3151,00 $ tona 2,47% 14 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.