• <
urząd_morski_gdynia_2021

W Dżakarcie o polsko-indonezyjskiej współpracy dwustronnej i Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska W Dżakarcie o polsko-indonezyjskiej współpracy dwustronnej i Radzie Bezpieczeństwa ONZ
W Dżakarcie o polsko-indonezyjskiej współpracy dwustronnej i Radzie Bezpieczeństwa ONZ - GospodarkaMorska.pl

pc/msz.gov.pl

27.11.2018 Źródło: własne

Indonezja to pierwszy kraj azjatycki, który ‎odwiedzam jako minister spraw zagranicznych. To jedno z najważniejszych państw ASEAN i ważny partner polityczny i gospodarczy dla naszego kraju – powiedział szef polskiej dyplomacji po spotkaniu z indonezyjską minister spraw zagranicznych Retno Marsudi w Dżakarcie. ‎To pierwsza od 21 lat wizyta polskiego szefa dyplomacji w Indonezji.

Istotnym elementem rozmów ze stroną indonezyjską były kwestie szeroko rozumianej współpracy dwustronnej, w tym współpraca polityczna, gospodarcza, wojskowa, kulturalno-edukacyjna, w zakresie badań i rozwoju oraz w obszarze turystyki.

Minister Jacek Czaputowicz podkreślił, że Indonezja jest ważnym partnerem handlowym Polski. Wyraził nadzieję na zwiększenie wymiany handlowej obu krajów w branży rolno-spożywczej. - Chcielibyśmy otwarcia indonezyjskiego rynku na polskie produkty spożywcze takie jak jabłka czy produkty mięsne - powiedział minister Czaputowicz. – Polska ma wiele do zaoferowania nie tylko w tradycyjnych sektorach, takich jak energetyka i gospodarka morska, ale także w zaawansowanych, innowacyjnych i najnowocześniejszych rozwiązaniach technologicznych – kontynuował szef polskiego MSZ w rozmowie ze stroną indonezyjską. Podkreślił ponadto zwiększające się zainteresowanie polskich firm inwestycjami w tym kraju. – Nasza oferta obejmuje m.in. technologie górnicze, rozwiązania w zakresie elektromobilności dla transportu publicznego czy sprzętu medycznego – wskazał minister Czaputowicz. ‎

Strony zwróciły uwagę na potencjał współpracy obu krajów w dziedzinie obronności. W ramach spotkania szefowie dyplomacji Polski i Indonezji rozmawiali także na temat współpracy wielostronnej, wymienili poglądy na aktualne problemy regionalne i globalne. ‎Omówili m.in. kierunki współpracy w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w 2019 r., kiedy oba państwa będą pełnić funkcję niestałych członków tego organu.

Minister Jacek Czaputowicz przypomniał też w trakcie wizyty, że Polska będzie w tym roku gościć w Katowicach uczestników COP24, gdzie licznie reprezentowana będzie także strona indonezyjska.

W trakcie wizyty szef polskiego MSZ zaznaczył, że zarówno Indonezję jak i Polskę cechuje poszanowanie dla wartości, jakimi są wielokulturowość i tolerancja. Podkreślił znaczenie kontynuacji Polsko-Indonezyjskiego Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego jako ważnego filaru dwustronnej współpracy.

W poniedziałek w Dżakarcie szef polskiego MSZ spotkał się również z zastępcą sekretarza generalnego ASEAN Hoang Anh Tuanem. Szef polskiego MSZ zwrócił uwagę, że Azja Południowo-Wschodnia jest regionem o rosnącym znaczeniu dla Polski, która ma bardzo dobre relacje ze wszystkimi krajami ASEAN. ‎Podkreślił też, że nasz kraj docenia rolę, jaką to stowarzyszenie, będące główną platformą integracji w Azji, pełni w zapewnianiu stabilności i budowania architektury bezpieczeństwa w regionie.‎ Rozmówcy omówili także możliwości rozwoju współpracy między UE a ASEAN. – Trzeba zacieśniać współpracę między UE a ASEAN w dziedzinie zwalczania terroryzmu, cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa morskiego – zaznaczył szef polskiego MSZ. Minister Czaputowicz zwrócił też uwagę na potencjał współpracy gospodarczej pomiędzy UE a ASEAN, a także możliwości transferu wiedzy i technologii. 

Dzień wcześniej - pierwszego dnia swojej wizyty w Indonezji, szef polskiej dyplomacji spotkał się z Hamengkubuwono X - sułtanem Yogyakarty i gubernatorem okręgu Yogyakarta. Rozmówcy omówili w szczególności kwestie możliwej współpracy kulturalno-naukowej, w tym wymian studenckich. – Yogyakarta może być także atrakcyjnym partnerem dla polskich samorządów, zwłaszcza w dziedzinie edukacji i kultury – ocenił minister Czaputowicz.

Źródło:
własne
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31251,00 $ tona -6,49% 13 maj
 Cynk 2891,00 $ tona -3,12% 13 maj
 Aluminium 2422,00 $ tona -2,10% 13 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.