• <
urząd_morski_gdynia_2021

Czaputowicz: Indonezja jest kluczowym partnerem Polski w Azji Południowo-Wschodniej

pc

14.09.2019 13:25 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Czaputowicz: Indonezja jest kluczowym partnerem Polski w Azji Południowo-Wschodniej
Czaputowicz: Indonezja jest kluczowym partnerem Polski w Azji Południowo-Wschodniej - GospodarkaMorska.pl

Indonezja jest kluczowym partnerem Polski w Azji Południowo-Wschodniej - mówił minister SZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu w piątek w Warszawie z szefową dyplomacji Indonezji Retno Marsudi. Według minister Polska to największy partner handlowy Indonezji w Europie Środkowej.

Czaputowicz zaznaczył na briefingu prasowym po rozmowach, że jest to pierwsza wizyta ministra spraw zagranicznych Republiki Indonezji w Polsce od dziewięciu lat. Przypomniał, że w listopadzie ubiegłego roku gościł w Dżakarcie na zaproszenie minister Marsudi.

"Indonezja jest naszym kluczowym partnerem w Azji Południowo-Wschodniej. Doceniamy rolę Indonezji jako lidera ASEAN-u, obserwujemy rosnącą pozytywną aktywność międzynarodową Indonezji, która coraz częściej wykracza poza region Azji południowo-wschodniej" - zaznaczył Czaputowicz.

Jak dodał w 2020 r. oba kraje będą obchodziły 65-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych. "Planujemy organizację wspólnych wydarzeń uświetniających tę okazję, przy udziale partnerów polskich i indonezyjskich" - mówił szef MSZ. Jak dodał został rozpisany konkurs na logo tych obchodów; wystawa prac konkursowych planowana jest w pierwszym kwartale 2020 roku w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Indonezji.

"Indonezja jest dla Polski ważnym partnerem gospodarczym w Azji Południowo-Wschodniej. Wartość wzajemnej wymiany handlowej przekroczyła w ubiegłym roku miliard dolarów i widzimy ciągły potencjał jej rozszerzenie" - mówił.

Podkreślił, że Polska ma wiele do zaoferowania Indonezji zwłaszcza w sektorze rolno-spożywczym, a także zaawansowanych technologii. "Dostrzegamy duże możliwości rozwoju współpracy w przemyśle morskim, obronnym, wydobywczym, elektronicznym" - dodał Czaputowicz.

Zauważył, że rośnie zainteresowanie polskich przedsiębiorstw inwestowaniem w Indonezji. Jak mówił, polska firma wykorzystująca nowoczesną technologię buduje elektrownię węglową na wyspie Lombok, a inna podpisała umowę na karbonizację biomasy.

"Jesteśmy zainteresowani inwestycjami z Indonezji w Polsce, a także wzrostem eksportu polskich produktów, zwłaszcza rolnych, do Indonezji. Omawialiśmy dzisiaj możliwości, jeżeli chodzi o wzrost eksportu: wołowiny, jabłek, jagód, produktów mlecznych. Liczymy na szybkie zakończenie trwających procedur dopuszczenie produktów rolno-spożywczych na rynek indonezyjski" - zaznaczył szef polskiego MSZ.

Czaputowicz poinformował, że rozmowa z indonezyjską minister dotyczyła też współpracy edukacyjnej. Podkreślił, że liczba indonezyjskich studentów w Polsce stale rośnie, w tym roku były to 123 osoby. "Rośnie także liczba polskich studentów Indonezji. W roku akademickim, który się za moment rozpocznie, będzie w Indonezji studiowało 20 osób z Polski. Wymiana studentów w obie strony następuje dzięki programom stypendialnym w obu państwach" - powiedział szef polskiego MSZ.

Zaznaczył, że w 2020 roku w Indonezji zostanie zorganizowane czwarte polsko-indonezyjskie spotkanie dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego.

"Z minister Marsudi omówiliśmy też sprawę skazanego na karę więzienia obywatela Polski. Konsul polski w Dżakarcie od momentu powzięcia informacji o jego zatrzymaniu podejmuje w zakresie posiadanych kompetencji stosowne działania wobec władz miejscowych" - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Retno Marsudi zaznaczyła, że w 2018 roku wzajemna wymiana handlowa wzrosła o ponad 20 proc., "co czyni z polski największego partnera handlowego Indonezji w regonie Europy Środkowej". Poinformowała, że podczas spotkania z Czaputowiczem omówili możliwości zwiększenia tej współpracy m.in. w zakresie żeglugi morskiej, w szczególności w dziedzinie szkoleń.

"Chcielibyśmy zacieśnić współpracę, jeżeli chodzi o produkcję farmaceutyków. Indonezja ma do zaoferowania leki dobrej jakości i bardzo nowoczesne" - mówiła minister. Podkreśliła też otwartość na współpracę w dziedzinie obronności. W szczególności - mówiła - Indonezja jest gotowa dzielić się swym bogatym doświadczeniem w zakresie misji pokojowych.

Marsudi podkreśliła otwarcie na współpracę z Grupą Wyszehradzką. "Chcemy stworzyć w Dżakarcie forum biznesowe dla państw Grupy Wyszehradzkiej; odbędzie się ono w październiku b.r." - powiedziała. Marsudi zwróciła też uwagę, że obecnie zarówno Polska jak i Indonezja zasiadają w Radzie Bezpieczeństwa ONZ jako niestali członkowie.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 37500,00 $ tona 2,53% 24 wrz
 Cynk 3109,00 $ tona 2,17% 24 wrz
 Aluminium 2905,00 $ tona -1,06% 24 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.